Aktualności 2021

Pomoc dla osób starszych i samotnych w związku z koronawirusem

Gmina Kluczbork chce kontynuować program wsparcia dla osób starszych, samotnych i chorych. Wiosną tego roku wolontariusze pomagali wielu osobom i teraz też możemy i powinniśmy to zrobić. Pomoc w niezbędnych zakupach czy innych sprawach może być bardzo ważna dla wielu seniorów (i nie tylko). Dlatego prosimy o zgłaszanie takich osób albo bezpośrednio do OPS (lub Urzędu Miejskiego) albo przez dedykowaną stronę internetową www.wspierajseniora.pl 

Prosimy też o zgłaszanie się ewentualnych wolontariuszy.

 • pomoc osobom starszym kotronawirus

„Strategia Rozwoju Miasta i Gminy Kluczbork 2021-2030” WYPEŁNIJ ANKIETĘ TWÓRZ PRZYSZŁOŚĆ KLUCZBORKA 

Gmina Kluczbork przystąpiła do prac nad stworzeniem dokumentu pn. „Strategia Rozwoju Miasta i Gminy Kluczbork na lata 2021 – 2030”, który określi zamierzenia i plany na następne 10 lat.

Zapraszam Państwa do wypełnienia ankiety i podzielenia się opiniami na temat potrzeb i problemów jakie według Państwa dotykają gminę Kluczbork. Państwa sugestie będą cenną wskazówką przy tworzeniu zapisów nowej Strategii Rozwoju Gminy Kluczbork. 

Ankieta jest anonimowa a jej wyniki będą analizowane wyłącznie w postaci zbiorczych zestawień. 

Zależy nam aby jak najwięcej mieszkańców mogło wypowiedzieć się na temat przyszłości swojej okolicy, dlatego też zachęcamy do dzielenia się informacją o ankiecie ze znajomymi. Ankieta aktywna będzie do 17 stycznia 2021 r. 

Dziękujemy za poświęcony czas. 

Link do ankiety: https://forms.gle/Hze8hoC5yu7Hv1gL6  

 • strategia-rozwoju_2

Usługa Wideotłumacz dla osób głuchych dostępna w Urzędzie Miejskim.

Urząd Miejski w Kluczbork  oferuje usługę Wideotłumacz dla osób głuchych. Można z niej skorzystać podczas wizyty w urzędzie, nie trzeba się specjalnie umawiać. Usługa dostępna  jest w  Biurze Obsługi Klienta mieszczącym się na I piętrze w pok. 132. Wchodząc tam, trzeba poinformować pracowników o potrzebie skorzystania z tej formy kontaktu. Na przykład można mieć przy sobie kartkę „Chciałbym skorzystać z Wideotłumacza”. Pracownicy BOK w parę minut zorganizują taką możliwość. Urząd jest czynny w poniedziałek w godzinach od 8:00 do 16:00, od wtorku do piątku od 7:00 do 15:00.

Więcej o usłudze „Wideotłumacz” na oficjalnej stronie: http://wideotlumacz.pl/

 • ideotłumacz

Zapraszamy do udziału w konkursie "Zabytek Zadbany" 2021

Zapraszamy do udziału w konkursie "Zabytek Zadbany" 2021. Konkurs ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków. Nadzór nad Konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków.
Konkurs ma charakter otwarty i nieodpłatny, adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych.
Informacje o konkursie, regulamin i karta zgłoszeniowa dostępne na: https://nid.pl/.../Dla.../Aktualnosci/news.php...

Realizacja zadania związanego z utworzeniem plenerowego Centrum Ochrony Bioróżnorodności

W ramach projektu „Ochrona różnorodności biologicznej na terenie gminy Kluczbork” realizowanego w zakresie działania 05.01 - Ochrona różnorodności biologicznej, osi priorytetowej 05 Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego RPO Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 aktualnie prowadzone są prace dotyczące realizacji zadania związanego z utworzeniem plenerowego Centrum Ochrony Bioróżnorodności na terenie położonym przy OTW Bąków. Przeprowadzono prace rozbiórkowe istniejącego budynku gospodarczo-magazynowego oraz rozpoczęto rewitalizację zbiornika wodnego na terenie ośrodka obejmującą między innymi jego odmulenie oraz konserwację.

 • Realizacjia zadania związanego z utworzeniem plenerowego...
 • Realizacjia zadania związanego z utworzeniem plenerowego...
 • Realizacjia zadania związanego z utworzeniem plenerowego...
 • Realizacjia zadania związanego z utworzeniem plenerowego...
 • Realizacjia zadania związanego z utworzeniem plenerowego...

Zgłoś Bohaterów społecznego zaangażowania!

Zgłoś Bohaterów społecznego zaangażowania! Ruszył nabór wniosków w Konkursie o tytuł „Dobroczyńca Roku.

W Polsce jest wiele firm, które samodzielnie lub we współpracy z organizacjami pozarządowymi, realizują wartościowe projekty społeczne, angażując się przy tym całym sercem. Warto, aby dowiedziała się o nich cała Polska. Od 11 stycznia 2021 roku organizacje pozarządowe mogą zgłaszać firmy i fundacje korporacyjne do XXIV edycji Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku”. Kapituła nagrodzi w tym roku również firmy zaangażowane w przeciwdziałanie skutkom pandemii. Do kategorii specjalnej „Walka ze skutkami pandemii Covid-19”, mogą zgłaszać się firmy, koalicje firm i fundacje korporacyjne. Wnioski można składać od 11 stycznia do 8 lutego na stronie www.dobroczyncaroku.pl . Hasło tegorocznej edycji to Bohaterowie społecznego zaangażowania!

 • dobroczynca roku 2021 dobroczynca roku

Kalendarium imprez kulturalno-sportowych na 2021 rok

Już po raz kolejny pragniemy Państwu przedstawić nasze Kalendarium imprez kulturalno-sportowych zaplanowanych na rok 2021 na terenie całej Gminy Kluczbork. Szczegóły dotyczące wszelkich imprez będzie można uzyskać na oficjalnych stronach internetowych Gminy Kluczbork: www.kluczbork.eu oraz www.facebook.com/kluczbork, a także w Wydziale Promocji i Rozwoju Gminy Urzędu Miejskiego w Kluczborku, bądź u organizatorów poszczególnych imprez, których dane znajdą Państwo na końcu Kalendarium.

Zdajemy sobie sprawę, że w sytuacji pandemii organizacja imprez jest utrudniona i każde zaplanowane wydarzenie może zostać przeniesione lub odwołane. Dlatego kalendarium będzie na bieżąco uaktualniane w momencie pojawienia się nowych wydarzeń, imprez oraz gdy szczegóły zaplanowanych wydarzeń będą ulegać zmianie. Prosimy obserwować stronę Urzędu Miejskiego oraz Kalendarium.

Serdecznie zapraszamy na wszystkie imprezy, które odbędą się w tym roku w Gminie Kluczbork.

 • Kalendarium imprez 2021

Program szczepień przeciwko Covid-19 w Gminie Kluczbork

Burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar informuje, że na terenie Gminy Kluczbork można się zaszczepić w czterech przychodniach POZ. Każdy ma prawo sam wybrać miejsce, w którym się zaszczepi, ponieważ nie ma wprowadzonej rejonizacji szczepień. Aby zarejestrować się na szczepienie należy zadzwonić do wybranej przychodni albo na dedykowaną infolinię ogólnopolską. Można się też zarejestrować przez Internetowe Konto Pacjenta.

Gdzie można się zarejestrować i zaszczepić?

Przychodnia lekarska

Numer telefonu

Adres

Vital Medic

77 549 26 00

Ul. Skłodowskiej - Curie 21

46-200 Kluczbork

ANMED

77 418 11 12

Ul. Skłodowskiej – Curie 6

46-200 Kluczbork

MEDYK

77 447 46 00

Ul. Grunwaldzka 20

46-200 Kluczbork

PULS

77 418 55 00

Ul. Ligonia 14F

46-203 Kluczbork

 

Dedykowana, ogólnopolska infolinia: 989

__________________________________________________________________________________

Gmina Kluczbork umożliwia bezpłatny dowóz do punktów szczepień dla osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych, które nie mają możliwości samodzielnego dotarcia i nie mogą skorzystać z pomocy bliskich.

 

Gminny Punkt Informacyjno – Konsultacyjny.

Potrzebny dowóz do punktu szczepień?

Potrzebne dodatkowe informacje?

DZWOŃ: 77 418 14 84 (czynny w godzinach 8:00 – 17:00)

PRZYJDŹ: Urząd Miejski w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork, POKÓJ 105 (I piętro)

UWAGA!!! Zgłoszenia o potrzebie transportu należy dokonać co najmniej 24 godziny przed zaplanowanym szczepieniem.

 

www.gov.pl/szczepimysie                                 www.kluczbork.eu

 • ulotka szczepienia 2 paint

Zgłoszenie chęci szczepienia przeciw COVID-19 dla osób poniżej 70 lat

Jeżeli nie masz jeszcze 70 lat (urodzeni w roku 1952 lub później) oraz posiadasz PESEL zgłoś chęć zaszczepienia się, wypełniając poniższy formularz na https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/
Kiedy szczepieniami zostanie objęta Twoja grupa wiekowa otrzymasz, na wskazany przez siebie adres e-mail, informację o tym, że zostało dla Ciebie wystawione e-skierowanie i możesz już się zapisać na szczepienie.
 
 • tlo_fb_szczepimy szczepimy się

Nowy inwestor w Kluczborku

W dniu 21.01.2021., w Kancelarii Notarialnej pana Adama Sokołowskiego podpisano Akt Notarialny o sprzedaży działek, o łącznej powierzchni 3 ha, położonych na terenie dawnego tartaku przy ul. Wołczyńskiej w Kluczborku. Nabywcą tych działek jest katowicka spółka DL Invest Group  która w tym miejscu zamierza wybudować magazyn dystrybucyjny o łącznej powierzchni zabudowy 5500 m2, w tym pomieszczenia biurowe o powierzchni około 800 m2. Jego jedynym najemcą będzie InPost sp. z o.o, właściciel m.in. popularnych „paczkomatów”. Według planów, magazyn powinien zostać uruchomiony 01.03.2022. a zatrudnienie ma tam znaleźć docelowo 60 – 70 osób.

DL Invest Group (wraz z InPost sp. z o.o.) jest kolejnym inwestorem, który zakupił działkę na terenie dawnego tartaku, który został włączony do kluczborskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK". Już teraz funkcjonuje tam zakład firmy Foodlab Fit-Catering natomiast MWM Trade sp. z o.o. zamierza wybudować tu swój magazyn. Podpisy pod Aktem Notarialnym złożyli: pan Jacek Zakrzowski, Dyrektor Ekspansji w firmie DL Invest Group PM Spółka Akcyjna oraz Jarosław Kielar, Burmistrz Kluczborka.

DL Invest Group jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się polskich inwestorów działających na rynku nieruchomości komercyjnych. Zdywersyfikowane portfolio nieruchomości obejmuje trzy segmenty:

 • centra logistyczne,
 • centra biurowe,
 • parki handlowe.

Starannie wybrane lokalizacje oraz projekty przemyślane w szczegółach pod względem architektonicznym, funkcjonalnym oraz wykonawczym przy zachowaniu restrykcyjnych wymogów jakości stanowią podstawę sukcesu DL Invest Group, której portfolio obejmuje już ponad 2.000.000 mkw. nieruchomości. Realizowane inwestycje pozostają własnością DL Invest Group, która następnie zarządza projektami w ramach wewnętrznych struktur i aktywów własnych. Siłą DL Invest Group jest budowany przez kilkanaście lat potencjał doświadczenia ponad stuosobowego zespołu wykwalifikowanych specjalistów tworzących rozbudowaną wewnętrzną strukturę Grupy.

Więcej o DL Invest Group na https://dlinvest.pl/  

InPost sp. z o.o. jest liderem w oferowaniu nowoczesnych usług logistycznych i pierwszą firmą w Polsce, która stworzyła sieć Paczkomatów - samoobsługowych punktów nadania i odbioru paczek, czynnych 24/7. Dzięki innowacyjnej technologii, umożliwiono odbiór przesyłek wygodniej, taniej i z korzyścią dla środowiska. Paczkomaty zwiększyły wydajność usług logistycznych, a o ich sukcesie zadecydowała też szybkość dostaw - aż 98% przesyłek dostarczanych jest już następnego dnia po nadaniu! InPost sp. z o.o. posiada ponad 10 000 paczkomatów, jest od 20 lat na rynku i zatrudnia ponad 8 000 pracowników.

Więcej o InPost sp. z o.o. na https://inpost.pl/

Zapraszamy inwestorów do zapoznania się z ofertą inwestycyjną Kluczborka. Zostały już tylko 4 działki o łącznej powierzchni 4,8525 ha. Oferta dostępna na: https://www.kluczbork.eu/27,dla-inwestora?tresc=6005

 • DL_Invest_Kluczbork_inpost DL Invest Group
 • tereny-inwestycyjne-kluczbork_mapka mapka oferta...
 • tereny-inwestycyjne-kluczbork_1 oferta inwestycyjna

Zapraszamy na bezpłatne webinarium „Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej”

Jeżeli planujesz uruchomienie własnej działalności i poszukujesz środków finansowych na funkcjonowanie to weź udział w bezpłatnym webinarium pn. „Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej”3 lutego 2021 r.(środa) godz. 10.00
Link do ogłoszenia o spotkaniu: https://rpo.opolskie.pl/?p=43830
Formularz zgłoszeniowy: http://bit.ly/3a9aaZm
Warunkiem uczestnictwa w spotkaniu jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego (do 2 lutego do 14:00) i otrzymanie potwierdzenia mailowego od organizatora.
Na spotkaniu będzie można uzyskać informacje odnośnie aktualnych możliwości uzyskania dotacji na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Spotkanie moderowane będzie przez pracowników Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Nysie.
Link do platformy, na której odbędzie się wydarzenie, zostanie wysłany w osobnej wiadomości najpóźniej w dniu wydarzenia.
Program spotkania
• 10.00 – Przywitanie uczestników, wprowadzenie do tematu spotkania, kwestie organizacyjne
• 10.10 – Przedstawienie oferty Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie opolskim
• 10.20 – Działanie 7.3 Zakładanie działalności gospodarczej RPO WO 2014-2020
• 11.00 – Pytania i odpowiedzi, zakończenie spotkania.
Organizator spotkania: Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Nysie.
 • bezpłatne webinarium dotacje na działalność

Przedłużony termin naboru na rachmistrza spisowego!

Pan Jarosław Kielar Gminny Komisarz Spisowy w Kluczbork ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych ...

Witamy na nowej stronie internetowej

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową www.kluczbork.eu. Prosty wygląd z podziałem na urząd, mieszkaniec, turysta, inwestor służy szybkiemu poruszaniu się po stronie i znalezieniu ważnych informacji. Zakładka e-obywatel przekierowuje bezpośrednio do wszystkich spraw online, które załatwią Państwo bez wychodzenia z domu. Panel aktualności, kalendarium i dostęp do mediów społecznościowych zostały również dostosowane do obecnych trendów. Jeżeli macie Państwo jakieś uwagi i sugestie odnośnie nowej strony to prosimy o kontakt przez email: promocja@kluczbork.pl 

 • nowa strona internetowa

Nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację (wymianę) ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne

Burmistrz Miasta Kluczborka ogłasza nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację (wymianę) ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne
 
1. Szczegółowe zasady udzielenia dotacji celowej z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację (wymianę) ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne określa Uchwała Nr XV/256/19 Rady Miejskiej w Kluczborku z dnia 20 grudnia 2019r. w sprawie określenia zasad udzielania i rozliczania dotacji celowych z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne (Dz. Urz. Woj. Opols. z 2019r. poz. 4215).

2. Wnioski o udzielenie dotacji będą przyjmowane od dnia 1 lutego 2021r. do dnia 26 lutego 2021r.

3. Wnioski złożone po terminie określonym w ust. 2 zostaną odrzucone i odesłane wnioskodawcy bez rozpatrzenia.

4. Wzory wniosków i formularzy wraz z wykazem dokumentów niezbędnych do udzielenia oraz rozliczenia i wypłaty dotacji dostępne są na stronie Urzędu Miejskiego w Kluczborku www.kluczbork.eu oraz w Wydziale Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miejskiego w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork, pokój nr 125.
 
5. Wnioski należy składać w formie papierowej w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork, pokój nr 133. 

Budowa magazynu meblowego MWM Meble – kolejna inwestycja w Kluczborku

Przedsiębiorstwo MWM Trade sp. z o.o. inwestuje w Kluczborku. Do końca 2022 roku przewidywane jest powstanie dużego magazynu meblowego, należącego do popularnego sklepu meblowego meblemwm.pl. Hala będzie znajdować się przy ulicy Wołczyńskiej, na terenie dawnego tartaku. Imponować może skala przedsięwzięcia, ponieważ docelowo będzie to największy magazyn meblowy w okolicy.

Magazyn w Kluczborku będzie się składał z siedmiu segmentów, przy czym otwarcie pierwszego segmentu przewidywane jest już na marzec bieżącego roku. Każdy z segmentów będzie zajmował powierzchnię 1000 metrów kwadratowych, a cała hala obejmie obszar aż 7000 metrów kwadratowych. W najwyższym punkcie wysokość budowli osiągnie dziewięć metrów. Ponadto cały magazyn meblowy w Kluczborku będzie posiadał siedem bram przeładunkowych, co znacznie usprawni transport. To z kolei wpłynie na szybkość dostaw mebli do sklepu. 

Firma MWM Trade sp. z o.o. z siedzibą w Kluczborku przy ulicy Kołłątaja 8 jest firmą lokalną, dlatego wielu mieszkańców Kluczborka z pewnością doceni wsparcie gospodarki miasta przez rodzimy kapitał. Warto bowiem zaznaczyć, że sam Kluczbork jest niewielkim miastem, a ponadto charakteryzuje się zwartą i często mocno zżytą ze sobą społecznością.

Magazyn meblowy w Kluczborku

Rozwój firmy i budowa magazynu meblowego przez MWM Trade niesie ze sobą wiele korzyści dla mieszkańców Kluczborka. Jedną z nich będzie możliwość znalezienia pracy przez mieszkańców. Firma będzie poszukiwać pracowników na wiele różnych stanowisk, takich jak: specjalista do spraw marketingu, specjalista do obsługi I rozwoju sklepu internetowego czy grafik komputerowy. Nie są to oczywiście jedyne stanowiska, na jakie będą mogli aplikować mieszkańcy Kluczborka. Więcej informacji dotyczących możliwości zatrudnienia z pewnością będzie pojawiać się wraz z postępami w inwestycji. 

Dzięki powstaniu magazynu meblowego mieszkańcy Kluczborka będą mogli jeszcze szybciej dokonywać zakupów. Wybór łóżek, kanap i innych mebli dostępny jest za pośrednictwem strony internetowej meblemwm.pl. W sklepie internetowym można obejrzeć sprzęt przed zakupem i upewnić się, że będzie on pasował do obecnie posiadanego wystroju wnętrza. 

Budowa magazynu meblowego w Kluczborku a pandemia

Sytuacja związana z pandemią niewątpliwie utrudniła codzienne funkcjonowanie wielu osób. Ze względu na obostrzenia sporo firm musiało spowolnić swoje prace produkcyjne. Mimo to firma MWM Trade nadal prężnie pracuje nad powstaniem hali meblowej i na dany moment nie przewiduje żadnych opóźnień. Zgodnie z planowanym terminem kompletny magazyn meblowy zostanie wybudowany do końca 2022 roku. Ponieważ prace przebiegają bezproblemowo, pierwszy segment magazynu meblowego będzie gotowy już w marcu 2021 roku.

Pomimo pandemii bezpieczne zakupy wysokiej jakości elementów wyposażenia wnętrz nadal są możliwe. Asortyment oferowany przez salon meblowy meblemwm.pl można sprawdzić za pośrednictwem strony internetowej. W ofercie znajdują się nie tylko łóżka, sofy, szafki i meble do jadalni, ale również meble ogrodowe. Niewątpliwie preferowane meble znajdą dla siebie zarówno miłośnicy surowych, nowoczesnych wnętrz, jak i cieplejszych, bardziej tradycyjnych form wystroju. Na stronie internetowej można przeglądać dział blogowy, w którym regularnie publikowane są porady dotyczące zarówno wyboru mebli, jak i wystroju wnętrz. Dzięki temu klienci mogą znaleźć ciekawe inspiracje i łatwiej dopasować odpowiednie meble do wnętrza swojego domu.

 • inwestycja MWM Meble
 • inwestycja MWM Meble
 • inwestycja MWM Meble
 • oferta mwm meble
 • oferta mwm meble

Przekaż 1% kluczborskim organizacjom

Rozlicz PIT 2012 w Kluczborku i przekaż 1% ....

Kino Bajka i kryta pływalnia otwierają się w ten weekend.

Od dzisiaj w Polsce otwarte są hotele, stoki, kina, teatry, baseny. Nowe zasady będą obowiązywały na razie do 28 lutego.
W Kluczborku otwiera się w piątek Kino Bajka. Szczegóły i repertuar na: https://bajka.kluczbork.pl 
W sobotę zaprasza kryta pływalnia. Godziny otwarcia na: kryta pływalnia godziny otwarcia 
Muzeum im. Jana Dzierżona pozostaje zamknięte ze względu na remont dachu.

Awaria sieci wodociągowej w Kluczborku ul. Moniuszki

Awaria magistralnej sieci wodociągowej Kluczbork ul. Moniuszki. Trwają prace naprawcze. Możliwe pogorszenie jakości wody i spadek ciśnienia w północnej części miasta.Prace naprawcze prowadzone będą do późnych godzin wieczornych.

Kierowców prosimy o ostrożną jazdę! Nasze służby zajmują pas drogowy na wysokości Straży Pożarnej.

Przepraszamy za utrudnienia.

Nabór na rachmistrza spisowego

Przypominamy, że jutro tj. 16 lutego mija termin naboru kandydatów na rachmistrzów spisowych. Czytaj więcej
 • Nabór na rachmistrza spisowego

INFORMACJA O OPŁACIE ZA ZMNIEJSZENIE NATURALNEJ RETENCJI TERENOWEJ

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.  z 2018r. poz. 1722), która weszła w życie z dniem 20 września 2018 r., wprowadziła obowiązek składania oświadczeń przez podmioty obwiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta w celu ustalenia wysokości opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej.
W myśl art. 298 ustawy z dnia 20 lipca 2017r. Prawo wodne (Dz. U. 2020r. poz. 310 z późn. zm.) opłatę ponoszą osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące: właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych, użytkownikami wieczystymi gruntów, posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego  - które na skutek wykonywania robót i obiektów mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej doprowadziły do zmniejszenia retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych  w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej. 
Zgodnie z art. 552 ustawy – Prawo wodne podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne są obowiązane składać oświadczenia wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta za każdy kolejny  kwartał 2021r., w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa dzień przypadający na koniec każdego kwartału  z tym,  że oświadczenia za IV kwartał 2021r. podmioty korzystające z usług wodnych składają w terminie do dnia 14 stycznia następnego roku.

Terminy złożenia oświadczeń za rok 2021:
- za I kw.    - oświadczenie należy złożyć do 30 kwietnia 2021r.,
- za II kw.   - oświadczenie należy złożyć do 31 lipca 2021 .,
- za III kw.  - oświadczenie należy złożyć do 31 października  2021 r.,
- za IV kw.  - oświadczenie należy złożyć do 14 stycznia  2022r. 

W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt  z  Wydziałem Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miejskiego w Kluczborku pod nr telefonu 77/4181481 wew. 228. 

 

Uzbrojenie terenu inwestycyjnego przy ul. Wołczyńskiej w Kluczborku.

„Uzbrojenie terenu WSSE przy ul. Wołczyńskiej w Kluczborku” to kolejny projekt na które Gmina Kluczbork pozyskała dofinansowanie ze środków unijnych. Całkowita wartość projektu to 3 444 068,52 zł, w tym dofinansowanie 2 048 599,25 zł.

Gmina już wybrała wykonawcę robót budowlanych i prace są realizowane. Do chwili obecnej zostały wykonane: sieć wodociągowa oraz sieć kanalizacji sanitarnej. W trakcie budowy jest siec kanalizacji deszczowej, która przeznaczona jest do odprowadzenia deszczówki z budowanej drogi dojazdowej do działek na strefie ekonomicznej. Obecnie są wykonywane roboty związane z korytowaniem drogi, której długość liczy ponad pól kilometra.

Inwestycja zapewni dogodny dojazd do terenów inwestycyjnych na obszarze województwa opolskiego, rozwiąże podstawowe problemy regionu w zakresie infrastruktury. Projekt wpłynie na wzrost atrakcyjności regionu  jako miejsca pracy, zamieszkania i wypoczynku, a także na rozwój potencjału regionu jako całości. Inwestycja przyczyni się do poprawy dostępności komunikacyjnej analizowanego obszaru i zapewni jego spójność wewnętrzną. Wjazd i wyjazd na tereny inwestycyjny będzie od strony ul. Robotniczej. Będzie możliwy także wyjazd wyłącznie z prawoskrętem bezpośrednio na ul Wołczyńską. Planowane zakończenie prac wrzesień 2021r.

Teren inwestycyjny cieszy się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. W styczniu 2021 trzy działki zakupił DL Invest Group (wraz z InPost sp. z o.o.).  Już teraz funkcjonuje tam zakład firmy Foodlab Fit-Catering, natomiast MWM Trade sp. z o.o. rozpoczęła już budowę magazynu meblowego.

 • dofinansowanie UE

Bezzwrotne dotacje do 25 tys. zł na otwarcie działalności gospodarczej.

Jeżeli planujesz otwarcie własnej działalności gospodarczej możesz ubiegać się o bezzwrotną dotację do 25.000 zł brutto.
Kluczborski Inkubator Przedsiębiorczości informuje o rozpoczęciu rekrutacji dla Kandydatów na Uczestników Projektu "Wsparcie na starcie" w ramach II naboru. Termin składania formularzy od 15.02.2021r. do 26.02.2021r.
 • dotacje wsparcie na start

Umowa na budowę łącznika w szpitalu podpisana

24 lutego 2021r. w Kluczborku podpisano umowę na realizację projektu, zakładającego budowę w kluczborskim szpitalu łącznika, który połączy budynek oddziału wewnętrznego i chirurgii z budynkiem po ginekologii i położnictwie. PCZ S.A. otrzyma na ten cel 2,26 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.
 
Umowę w kluczborskim Starostwie podpisali Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła i Prezes PCZ S.A w Kluczborku Marcin Kisilica w obecności Starosty Kluczborskiego Mirosława Bireckiego, Burmistrza Kluczborka Jarosława Kielara, Wicestarosty Kluczborskiego Lesława Czernika i Członka Zarządu Powiatu Artura Nowaka.

Połączenie budynków szpitala, pozwoli bardziej efektywnie zarządzać tą placówką i obniży koszty jej utrzymania. Budowa łącznika ograniczy ilość miejsc ogólnego użytku, przez co zostanie zapewniony odpowiedni dystans pacjentów. Zwiększy to bezpieczeństwo pacjentów po zabiegach. Ponadto w ramach projektu zostanie zakupiony sprzęt i wyposażenie na potrzeby oddziałów poradni i pracowni przeniesionych do budynku dawnej ginekologii: meble, dezynfekatory, myjnia endoskopowa, łóżka do badań, wideogastroskop i kolonoskop.

Koszt całego przedsięwzięcia - to ponad 3 mln zł. Powiat kluczborski i Powiatowe Centrum Zdrowia na jego realizację zdobyli dwie dotacje:
- 2 267 170,72 zł z Urzędu Marszałkowskiego (RPO WO)
- 800 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Oznacza to, że łącznik powstanie praktycznie z dotacji zewnętrznych bez udziału środków powiatu. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2021 roku.
 
Źródło: powiatkluczborski.pl 

 • budowa łącznika w szpitalu
 • umowa na budowę łącznika w szpitalu
 • umowa na budowę łącznika w szpitalu
 • budowa łącznika w szpitalu
 • budowa łącznika w szpitalu

Projekt „Absolwent-Praca-Stabilizacja”

Centrum Rozwoju Lokalnego oraz Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ” serdecznie zapraszają studentów i absolwentów szkół wyższych do udziału w projekcie „Absolwent, Praca, Stabilizacja”.
Projekt jest adresowany do osób zamieszkujących województwa: śląskie, opolskie i małopolskie, które posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne. Projekt „Absolwent-Praca-Stabilizacja” to kompleksowe wsparcie niepełnosprawnych studentów ostatniego roku oraz absolwentów szkół wyższych w wejściu na rynek pracy.
 
 • Projekt „Absolwent-Praca-Stabilizacja”

Akcja "Czyste powietrze dla szkół - Kluczbork" 

Dzisiaj rusza akcja "Czyste powietrze dla szkół - Kluczbork" 
Zrób minimum 6000 kroków każdego dnia i pomagaj z aplikacją Movello

Ruszamy w Gminie Kluczbork! Będziemy sukcesywnie zaopatrywać szkoły w oczyszczacze powietrza. Dzięki wsparciu Firmy Famel Sp. z o.o. możemy wystartować z akcją w Twojej gminie!
Chcemy zabezpieczyć nasze dzieci przed tym wszystkim co groźne na co dzień unosi się w powietrzu. Przede wszystkim smogiem, wirusami czy bakteriami. Podarujmy dzieciom bezpieczną przystań.

Akcja - Czyste Powietrze dla szkół – to inicjatywa, podczas której placówki z Gminy Kluczbork będą konkurować o oczyszczacz powietrza. Co dwa tygodnie zwycięska szkoła otrzyma oczyszczacz powietrza.

Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji.
Zaproście do chodzenia Wasze rodziny i znajomych i zwiększcie szansę na wygraną swojej szkoły.

Chcesz zostać sponsorem kolejnego oczyszczacza? Zgłoś się do nas i wspólnie zadbajmy o dzieci.

 • Akcja Czyste powietrze dla szkół Gminy Kluczbork
 • Akcja Czyste powietrze dla szkół Gminy Kluczbork
 • Akcja Czyste powietrze dla szkół Gminy Kluczbork
 • Akcja Czyste powietrze dla szkół Gminy Kluczbork

Biblioteka zaprasza na wystawy czasowe.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku zaprasza na wystawy czasowe:

"Sercem malowane - twórcze pasje kobiet"
Od 01 marca 2021 do 31 marca 2021. XIX edycja wystawy organizowanej przez Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego "Kobietom - Mammograf". Patronat honorowy: Starosta Kluczborski, Burmistrz Kluczborka, Burmistrz Wołczyna, Burmistrz Byczyny
 
"Portret pięknej kobiety" - fotografie ze zbiorów Bogusława Szybkowskiego od 01 marca 2021 do 31 marca 2021.

Wystawa przedstawia portrety pięknych kobiet od 1850 do 1900 r. w modnych kobiecych strojach. Stanowi ona zbiór przedwojennych fotografii ze zbiorów Bogusława Szybkowskiego, kolekcjonera, wydawcy i miłośnika fotografii. Rzemieślnicza praca opolskich fotografów jest na bardzo wysokim światowym poziomie, czego dowodzi prezentowana kolekcja. Wystawa pochodzi ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

.
 • wystawa Sercem Malowane
 • Wystawa Plakat Kobieta

Kolejny akt wandalizmu w Centrum Kluczborska Bajka

Kolejny akt wandalizmu w Centrum Kluczborska Bajka, czyli zrewitalizowanym terenie poprzemysłowym przy ul. Pułaskiego w Kluczborku, który ma służyć wszystkim mieszkańcom, ponownie stał się areną huligańskich wybryków. Powyrywane ogrodzenie, ławki, kosze na śmieci to efekt ostatnich dni. Komu to przeszkadza? Co trzeba mieć w głowie żeby tak niszczyć naszą wspólną własność? Teren zrewitalizowany kosztem blisko 10 mln zł, z placem zabaw, siłownią, miasteczkiem ruchu drogowego, kinem letnim, ZAZ-em, Świetlicą Parasol, kawiarnią ma być miejscem zabawy i relaksu a nie pokazów głupoty. Jeśli ktokolwiek z Państwa ma informacje, które mogą pomóc w ustaleniu sprawców, to bardzo prosimy o kontakt z Policją w Kluczborku, Strażą Miejską lub Urzędem Miejskim w Kluczborku.
 • Centrum Kluczborska Bajka
 • Centrum Kluczborska Bajka
 • Centrum Kluczborska Bajka
 • Centrum Kluczborska Bajka

Zamknięty przejazd ul. Zamkową od 16.03 do 30.03.2021

UWAGA!!! Od wtorku 16 marca do 30 marca 2021r. zamknięty przejazd ul. Zamkową od skrzyżowania z ul. Podwale do ronda przy ul. Katowickiej w związku z remontem dachu budynku muzeum bezpośrednio nad ul. Zamkową. Zakaz nie dotyczy dojazdu do posesji, zaopatrzenia, służb mundurowych i pojazdów budowy (dojazd wyłącznie od skrzyżowania z ul. Podwale do budynku muzeum). Nie będzie możliwości przejazdu pod tunelem muzeum. Za utrudnienia przepraszamy.

 

 • zamkowa

E-budownictwo aplikacja do składania wniosków w procesie budowlanym

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego informuje o powstaniu nowego serwisu e-budownictwo: https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/

Jest to autoryzowany serwis internetowy gdzie łatwo można wypełnić, podpisać i przesłać wybrany wniosek do właściwego urzędu. Ma on na celu przyspieszenie i ułatwienie inwestorom przeprowadzenia postępowania administracyjno-budowlanego. 

 • e-budownictwo plakat

XXXVI Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

Kluczborski Dom Kultury oraz Parafia Ewangelicko - Augsburska w Kluczborku serdecznie zapraszają na XXXVI Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej pod patronatem Burmistrza Miasta Kluczborka oraz Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego. 6 koncertów od marca do października, zawsze w niedzielę. Niezmiernie nam miło, że do Kluczborka przyjadą także wykonawcy, którzy pochodzą z Kluczborka. 🎼🎹🎻. Wstęp wolny na wszystkie koncerty. 

 • koncerty organowe 2021

158 laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla szkół Gminy Kluczbork      

12 marca 2021r. w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 w Kluczborku, odbyło się uroczyste wręczenie 43 laptopów dla nauczycieli w ramach projektu realizowanego przez Samorząd Województwa Opolskiego „Op@lskie dla podstawówek- zdalne nauczanie zbliża !” w ramach poddziałania 9.1.1 Wsparcie kształcenia ogólnego RPO WO 2014-2020. 

To konkretna pomoc w tak trudnym czasie pandemii. Wsparcie to pozwoli na jeszcze sprawniejszą realizację zdalnego nauczania jako nowoczesnej edukacji. Ułatwi wprowadzanie nowych metod i technik nauczania na odległość, poprzez wdrażanie innowacyjnych pomysłów – co uatrakcyjni proces edukacyjny a nauka stanie się ciekawa i przyjazna uczniom, rodzicom i nauczycielom.
Ogółem z projektu, Gmina Kluczbork otrzyma 158 laptopów, które zostaną przekazane do wszystkich szkół podstawowych. 
Podziękowania Panu Andrzejowi Bule - Marszałkowi Województwa Opolskiego, za wspaniałą inicjatywę - gratulujemy pomysłu i realizacji !!!
W uroczystym wręczeniu sprzętu dla nauczycieli Gminy Kluczbork, uczestniczyli Marszałek Województwa Opolskiego –Andrzej Buła, z-ca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych – Agnieszka Okupniak, starszy specjalista Departamentu Edukacji i Rynku Pracy w Opolu – Marta Felusiak, Vice Burmistrz Miasta Kluczborka – Roman Kamiński, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 w Kluczborku – Marek Tobiasz, Dyrektor Administracji Oświaty w Kluczborku- Elżbieta Pietrzykowska, kadra pedagogiczna Szkoły Podstawowej Nr 5 w Kluczborku – Małgorzata Czaja, Beata Lewandowska, Katarzyna Reszko, Zofia Wietrzyk. 

„Zdalne nauczanie zbliża”- zbliża i wyzwala współpracę wszystkich podmiotów tworzących społeczność szkolną.

 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla...
 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla...
 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla...
 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla...
 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla...
 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla...
 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla...
 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla...

Szkoła w Kuniowie wygrała w I edycji "Czyste powietrze". Dziś start II edycji

Niesamowite. W ciągu zaledwie dwóch tygodni na aplikacji Movello zrobiliście 103 MILIONY kroków. Właśnie zakończyła się pierwsza akcja Czyste Powietrze dla Szkół Podstawowych w Kluczborku. Najwięcej kroków w przeliczeniu na liczbę uczniów zrobiono w Publicznej Szkole Podstawowej z OP im. Bł. Jana Pawła II w Kuniowie. Ponad 8,400 kroków na dobę - super wynik gratulujemy!👏👏👏 Start rywalizacji o kolejne urządzenie dzisiaj 16 marca.
Zapraszamy do wspólnej zabawy.🏃‍♀️🏃 Kto jeszcze nie zainstalował aplikacji można ją pobrać tutaj: https://movello.pl/
 • wyniki I edycja

Opolskie dotacje z PO WERem

Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 realizuje projekt pn. Opolskie dotacje z PO WERem.

Główne założenia projektu dotyczą działań w zakresie zwiększenia możliwości zatrudnienia młodych mieszkańców województwa opolskiego.

Więcej na stronie www.dotacjepower.wup.opole.pl

 • Opolskie dotacje z PO WERem
 • Opolskie dotacje z PO WERem

System Informacji Przestrzennej - MAPA.INSPIRE HUB

W Gminie Kluczbork funkcjonuje System Informacji Przestrzennej - MAPA.INSPIRE HUB. To ogólnopolski portal mapowy do udostępniania informacji przestrzennej. Szybki sposób na odnalezienie informacji dotyczącej poszukiwanej działki z zakresu: punktów adresowych, zagospodarowania przestrzennego, terenów chronionych, zagrożenia powodziowego i innych. 

Zobacz portal umożliwiający mieszkańcom łatwiejszy dostęp do danych przestrzennych: https://mapa.inspire-hub.pl/#/gmina_kluczbork

 • Portal Mapowy

Powstał nowy kompleks sportowy w ramach Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego

Zrealizowano pierwszy z projektów w ramach Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021.
Jest to projekt pod nazwą „Budowa nawierzchni sportowo-modułowej wraz z wyposażeniem na boisku asfaltowym przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kluczborku”
Została zamontowana nowa atestowana nawierzchnia modułowa na boisku asfaltowym. Wraz z nową nawierzchnią został zamontowany nowy sprzęt w postaci bramek do piłki ręcznej oraz konstrukcje do dwóch boisk do koszykówki. Nawierzchnia posiada wysoką wytrzymałość, odporność na warunki atmosferyczne oraz elastyczność, która zapewni odpowiednią amortyzację dla użytkujących boisko osób. Co zminimalizuje możliwość kontuzji podczas gry. Boisko wchodzi w skład kompleksu sportowego przy szkole, z którego będą korzystać uczniowie PSP 2 Kluczbork jak również dzieci i młodzież oraz mieszkańcy Kluczborka.

 • Budowa nawierzchni sportowo-modułowej wraz z wyposażeniem...
 • Budowa nawierzchni sportowo-modułowej wraz z wyposażeniem...

Wejścia do Urzędu Miejskiego w Kluczborku będą zamknięte

Szanowni Mieszkańcy! W związku z wzrostem zachorowań spowodowanych wirusem SARS-CoV-2, informujemy, iż od 29.03.2021r. aż do odwołania wejścia do Urzędu Miejskiego w Kluczborku będą zamknięte. Urząd NADAL PRACUJE i w SZCZEGÓLNIE PILNYCH SPRAWACH, po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu się z urzędnikiem wizyty będą możliwe.

Zachęcamy do załatwiania wszelkich spraw poprzez dostępne narzędzia elektroniczne, internetowe, m.in. poprzez:
- portal https://e-obywatel.kluczbork.pl/ (większość spraw można załatwić poprzez ten portal)
- platformę ePUAP: /7646mtsjeh/SkrytkaESP
- e-mail: um@kluczbork.pl
- poczta tradycyjna - adres: Urząd Miejski, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork
- wszelkie druki i formularze dostępne są na stronie internetowej urzędu.

W celu umówienia wizyty i uzyskania informacji w sprawach dowodów osobistych i sprawach meldunkowych prosimy o kontakt telefoniczny pod nr telefonu: 77 4181481 wew. 250, 220, 210.
Przyjmowanie klientów odbywać się będzie wyłącznie po uprzednim, telefonicznym ustaleniu terminu i godziny wizyty.
Urząd Stanu Cywilnego będzie w tym okresie prowadził wyłącznie bieżącą rejestrację aktów stanu cywilnego (urodzenia i zgony). W pozostałych, szczególnie ważnych sprawach, wizyta będzie możliwa po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu. Nr kontaktowy 774181150 lub 774170227.
W każdej innej sprawie możliwy jest też kontakt telefoniczny pod numerem centrali: 774181481.
Numery wewnętrzne do pracowników urzędu znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:
https://www.kluczbork.eu/968,kontakt-z-urzednikiem
Dodatkowo przy wejściu obok Straży Miejskiej od strony parkingu ustawiona jest urna, do której możecie Państwo wrzucać spakowane w koperty podania i inną dokumentację. Prosimy o dopisywanie na składanych dokumentach swojego numeru telefonu kontaktowego, dzięki czemu usprawniony będzie kontakt z Państwem. 
Wszelkich płatności prosimy dokonywać za pomocą bankowości elektronicznej na nr konta:
PEKAO S.A. Kluczbork 55 1240 1662 1111 0000 2655 9410 
z wyłączeniem opłat za gospodarowanie odpadami oraz innymi podatkami, które dokonywane są na indywidualne konto podatnika. 
Prosimy o monitorowanie aktualności na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Kluczborku oraz FB.

Z uwagi na wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, w trosce o zdrowie naszych klientów i pracowników, prosimy o  ograniczenie wizyt w Urzędzie jedynie do najpilniejszych spraw.
Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa sytuacja będzie trwała bardzo krótko i będziemy dążyć do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania. Za wszelkie niedogodności przepraszamy.

Zamknięcie Biura Obsługi Klienta firmy FB Serwis

W związku z wprowadzeniem obostrzeń wynikających z szerzenia się korona wirusa Sars-CoV-2 Biuro Obsługi Klienta firmy FB Serwis S.A w Kluczborku Rynek 12/2 zostaje zamknięte na czas trwania obostrzeń.
Obsługa mieszkańców będzie realizowana za pośrednictwem komunikacji elektronicznej tj. mailowo bok.kluczbork@fbserwis.pl oraz telefonicznie 515-080-249.

Jadłodzielnia i książkodzielnia Kluczbork

30.03 otwarcie Jadłodzielni i Książkodzielni. Serdecznie zapraszamy.
 • Jadłodzielnia i książkodzielnia

Program Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego

W imieniu Marszałka Województwa Opolskiego – Andrzeja Buły oraz Dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki – Rolanda Wrzeciono, serdecznie zapraszamy do udziału w V edycji projektu pn. „Program Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego”. Ośmiu znanych prezesów i dyrektorów firm podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi przedsiębiorcami. Podopiecznymi mentorów, czyli mentee, mogą zostać osoby, która mają status młodego przedsiębiorcy, zarządzającego firmą mikro, małą lub średnią, zarejestrowaną na terenie województwa opolskiego, działającą na rynku nie dłużej niż 5 lat.

 Rekrutacja osób zainteresowanych udziałem w Programie potrwa do 19 kwietnia 2021 r.  Zgłoszenia do programu prosimy przesyłać na adres invest@ocrg.opolskie.pl.

Wszelkie szczegóły dotyczące programu oraz formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie www.ocrg.opolskie.pl w zakładce „Projekty”, dalej „Mentoring Biznesowy”.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

 • Mentoring biznesu

Książka na wynos

Szanowni Czytelnicy, w związku z coraz trudniejszą sytuacją epidemiczną, od 29 marca do odwołania Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna  wypożycza zbiory wyłącznie bezkontaktowo.
 1. Zarezerwuj książki przez konto Czytelnika w katalogu online lub telefonicznie (77) 418 26 12. W tygodniu od 8:00 do 16:00.
 2. Zadzwoń do biblioteki i umów się na odbiór książek.
 3. Książki odbierz na zewnątrz biblioteki, nie wchodząc do biblioteki.
Prosimy o wyrozumiałość i stosowanie się do zasad akcji "Książka na wynos".
Dziękujemy i życzymy zdrowia.
 • ksiazka na wynos

Otwarcie Jadłodzielni i Książkodzielni.

Zapraszamy do Jadłodzielni i Książkodzielni, która została otwarta 30 marca na kluczborskim targowisku. Pomysłodawcą jadłodzielni jest Anna Król wraz z Stowarzyszeniem Klucz do Rozwoju. W otwarciu uczestniczył wiceburmistrz Kluczborka Dariusz Morawiec oraz Jan Piontek z Fundacji Weź Pomóż. Lodówkę zakupił Ośrodek Pomocy Społecznej w Kluczborku a wiatę wykonał cieśla Mateusz Pisula. Serdeczne podziękowania dla MZOK Kluczbork oraz wolontariuszy z kluczborskich szkół.

Zapraszamy do dzielenia się jedzeniem. Nie marnujmy jedzenia, przekażmy je innym. Zapraszamy od poniedziałku do piątku od 7.00 do 18.00 a w sobotę od 7.00 do 14.00.

 • jadłodzielnia
 • jadłodzielnia
 • jadłodzielnia
 • jadłodzielnia
 • jadłodzielnia
 • jadłodzielnia

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021 rusza od 1 kwietnia.

Dlaczego spis powszechny jest ważny dla nas wszystkich?

Bo jego wyniki pozwalają odpowiadać na nasze potrzeby na poziomie lokalnym i globalnym. Stanowią wyznacznik dla tworzenia budżetów przez samorządy oraz  podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw.

Wyniki uzyskane ze Spisu powszechnego wykorzystywane są przez kluczowe resorty do planowania działań w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, polityki żywnościowej, finansów, zagospodarowania przestrzennego, potrzeb mieszkaniowych czy gospodarki wodno- ściekowej.

Informacje statystyczne pozyskane dzięki spisowi ludności, konieczne do złożenia wniosków i sporządzenia studiów wykonalności projektów lub do stworzenia biznesplanów wykorzystują przedsiębiorcy oraz beneficjenci funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).

Wysokość dotacji unijnych oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim zależą m.in. od liczby mieszkańców, określonej wynikami ostatniego spisu.

To wydarzenie ma znaczenie dla nas wszystkich!

Wejdź na spis.gov.pl i spisz się przez internet!

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021 trwa od 1 kwietnia.

Więcej informacji o Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021

 • Narodowy Spis Powszechny 2021

Zmarł Alfred Długosz wieloletni radny kluczborski

Z ogromnym żalem i bólem informujemy, że dziś w nocy, w wieku 59 lat zmarł z powodu COVID-19  Alfred Długosz, radny Rady Miejskiej w Kluczborku i jej Wiceprzewodniczący. Przede wszystkim był to jednak człowiek Wielkiego Serca, bardzo zaangażowany w sprawy gminy, w szczególności Ligoty Górnej i Zameckiej.
Był radnym od roku 2006, czyli przez 4 kadencje. Od roku 2010 pełnił też funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Kluczborku.
Alfredzie, będzie nam Ciebie bardzo brakować.
R. I. P.
 • Alfred Długosz

Godziny pracy Urzędu Miejskiego i Starostwa i w Wielki Piątek

Uprzejmie informujemy, że w dniu 2 kwietnia 2021 r. (piątek) Urząd Miejski w Kluczborku i Starostwo Powiatowe będą czynne od godz. 7.00 do 13.00.

Wystawa plenerowa "Tu rodziła się Solidarność"

Zapraszamy do oglądania wystawy plenerowej "Tu rodziła się Solidarność", którą można oglądać do 23 kwietnia na kluczborskim rynku. Wielkie podziękowania dla Pani Renaty Wojciechowskiej z Instytutu Pamięci Narodowej za koordynację wystawy w Kluczborku.

 • wystawa plenerowa "Tu rodziła się Solidarność"
 • wystawa plenerowa "Tu rodziła się Solidarność"
 • wystawa plenerowa "Tu rodziła się Solidarność"
 • wystawa plenerowa "Tu rodziła się Solidarność"
 • wystawa plenerowa "Tu rodziła się Solidarność"

Kampania edukacyjna „Odpowiedź masz we krwi”

„Odpowiedź masz we krwi” to kampania edukacyjna poświęcona chorobom krwi i szpiku, w tym nowotworom hematologicznym. Celem inicjatywy jest upowszechnienie wiedzy nt. chorób krwi i szpiku kostnego, ich niespecyficznych objawów, przebiegu i metod leczenia.
Intencją Partnerów kampanii jest poprawa wykrywalności chorób hematologicznych poprzez edukację nt. objawów i istoty wczesnej diagnostyki w powodzeniu terapii oraz upowszechnienie morfologii, jako jednego z podstawowych narzędzi diagnostycznych. U podstaw kampanii leży przekonanie, że choć choroby krwi i szpiku kostnego mają różne przyczyny i objawy, łączy je jeden wspólny mianownik – nieprawidłowości, wykrywane w morfologii krwi obwodowej.

Więcej o kampanii na: https://hematoonkologia.pl/odpowiedzmaszwekrwi

 • Kampania edukacyjna „Odpowiedź masz we krwi”
 • Kampania edukacyjna „Odpowiedź masz we krwi”
 • Kampania edukacyjna „Odpowiedź masz we krwi”
 • Kampania edukacyjna „Odpowiedź masz we krwi”

Rusza konkurs DZIAŁAJ LOKALNIE 2021!

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy” we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce ogłasza Lokalny Konkurs Grantowy w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, mających ciekawy pomysł na projekt aktywizujący społeczność lokalną, inicjujący współpracę na rzecz dobra wspólnego, a działających na terenie gmin: Pokój, Byczyna, Wołczyn, Lasowice Wielkie, Kluczbork (z wyłączeniem miasta Kluczbork), Olesno.

Więcej na: www.dotacje.dolinastobrawy.pl

Ścieżka „Działaj lokalnie i ekologicznie” – startuje nabór wniosków

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy” we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce oraz w partnerstwie z Fundacją WWF Polska ogłasza Lokalny Konkurs Grantowy w ramach ścieżki tematycznej „Działaj lokalnie i ekologicznie”.
Konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, mających ciekawy pomysł na projekt o tematyce ekologicznej, aktywizujący społeczność lokalną, inicjujący współpracę na rzecz dobra wspólnego, a działających na terenie gmin: Pokój, Byczyna, Wołczyn, Lasowice Wielkie, Kluczbork (z wyłączeniem miasta Kluczbork), Olesno.

 

Więcej na: www.dotacje.dolinastobrawy.pl

Trwa plebiscyt Nieprzeciętni 2021

"Nieprzeciętni" to plebiscyt Czwórki adresowany do młodych ludzi, którzy na co dzień podejmują nietypowe działania, mają niebanalne zainteresowania, tworzą wyjątkowe rzeczy. 
Zgłoszenia jeszcze do niedzieli, 18 kwietnia ! 

Więcej na: www.polskieradio.pl

 • Plebiscyt Czwórki "Nieprzeciętni"

Nowa edycja konkursu grantowego „Zielona Ławeczka"

Ruszyła VII edycja konkursu grantowego „Zielona Ławeczka” organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 
To ogólnopolski, prospołeczny projekt grantowy adresowany do mieszkańców otwartych osiedli (zarządzanych przez spółdzielnie i wspólnoty) w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców. 

Więcej na: https://zielonalaweczka.pl/nowa-edycja/

 • Konkurs Zielona Ławeczka

Awaria sieci wodociągowej w Kluczborku ul. Wołczyńska

W dniu 16.04.2021 r. wystąpiła awaria na sieci wodociągowej w Kluczborku przy Wołczyńskiej. Na czas prowadzenia prac naprawczych wstrzymana została dostawa wody do mieszkańców:
– ul. Karola Miarki – cała,
– ul. Konopnickiej od skrzyżowania z ul. Wołczyńską do skrzyżowania z ul. Waryńskiego,
– ul. Wołczyńskiej od skrzyżowania z ul. Mickiewicza do wiaduktu,
– ul. Żeromskiego – cała.

Przy ul. Karola Miarki 4 oraz ul. Konopnickiej, zostanie podstawiony beczkowóz z wodą.

Po zakończonych pracach naprawczych możliwe pogorszenie jakości wody.

Przepraszamy za utrudnienia

Otwarte wejście do Urzędu Miejskiego i Starostwa od 19.04

Od poniedziałku 19 kwietnia br. otwarte zostanie jedno wejście (od strony parkingu) do Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego.

Po wejściu prosimy o dezynfekcję w bramie znajdującej się tuż za drzwiami.

Jednakże w związku z dużą liczbą zachorowań spowodowanych wirusem SARS-CoV-2, zachęcamy do załatwiania wszelkich spraw poprzez dostępne narzędzia elektroniczne, internetowe, m.in. poprzez:
- portal https://e-obywatel.kluczbork.pl/ (większość spraw można załatwić poprzez ten portal)
- platformę ePUAP: /7646mtsjeh/SkrytkaESP
- e-mail: um@kluczbork.pl
- poczta tradycyjna - adres: Urząd Miejski, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork
- wszelkie druki i formularze dostępne są na stronie internetowej urzędu.

- w sprawach dowodów osobistych i sprawach meldunkowych kontakt telefoniczny pod nr telefonu: 77 4181481 wew. 250, 220, 210.
W każdej innej sprawie możliwy jest też kontakt telefoniczny pod numerem centrali: 774181481.
Numery wewnętrzne do pracowników urzędu znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:
https://www.kluczbork.eu/968,kontakt-z-urzednikiem

Wszelkich płatności prosimy dokonywać za pomocą bankowości elektronicznej na nr konta:
PEKAO S.A. Kluczbork 55 1240 1662 1111 0000 2655 9410 
z wyłączeniem opłat za gospodarowanie odpadami oraz innymi podatkami, które dokonywane są na indywidualne konto podatnika. 

Z uwagi na wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, w trosce o zdrowie naszych klientów i pracowników, prosimy o ograniczenie wizyt w Urzędzie jedynie do najpilniejszych spraw.

Biblioteka ponownie otwarta dla czytelników

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku jest ponownie otwarta dla czytelników. Nadal zachęcamy do zamawiania książek poprzez katalog online lub telefonicznie - tak, aby czas przebywania w bibliotece ograniczyć do minimum. Prosimy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Zapraszamy do biblioteki!
 • biblioteka
 • biblioteka

Punkt Szczepień Masowych nie wystartuje w tym tygodniu

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, szczepienia w kluczborskim Punkcie Szczepień Masowych najprawdopodobniej nie rozpoczną się w tym tygodniu. Możemy się jedynie domyślać, że wynika to z braku odpowiedniej ilości szczepionek, ale jesteśmy zawiedzeni takim obrotem sprawy, ponieważ bardzo liczyliśmy na zapowiadane przez Rząd przyspieszenie programu szczepień.
Jeszcze w marcu szpital Vital Medic pozyskał informację o potrzebie utworzenia punktów szczepień masowych w każdym regionie. Podjęliśmy zatem szybkie, konkretne i skuteczne działania, aby taki punkt uruchomić na hali będącej częścią Kampusu Stobrawa. Zgodnie z ustaleniami z Opolskim Oddziałem NFZ mieliśmy być gotowi na 12. kwietnia a codziennie miały być szczepione setki osób. Punkt był gotowy na czas, wyposażony we wszystkie niezbędne meble, sprzęty, instalacje. Jednak na kilka dni przed planowanym otwarciem otrzymaliśmy informację, że szczepionki dotrą nie wcześniej niż 19. kwietnia. Punkt został zgłoszony do NFZ i system zapisu na szczepienia, prowadzony przez NFZ, rozpoczął zapisy na szczepienia właśnie w tym nowo utworzonym punkcie. W ciągu kilku pierwszych dni zapisało się ponad 700 osób.
Organizacyjnie byliśmy i jesteśmy gotowi aby szczepić nawet 1200 – 1500 osób dziennie. Jednak zabrakło szczepionek. Jest nam z tego powodu bardzo przykro, tym bardziej, że nikt tak naprawdę nie wie kiedy nasz punkt będzie mógł zacząć spełniać swoją rolę. Mamy jednak nadzieję, że odpowiednia ilość dawek dotrze do nas w możliwie krótkim czasie. Osoby już zapisane na szczepienia zostaną poinformowane o wyznaczeniu nowego terminu.
 • Punkt szczepień masowych
 • Punkt szczepień masowych
 • Punkt szczepień masowych
 • Punkt szczepień masowych

Kolejny odnowiony kompleks sportowy w gminie

W dniu 19 kwietnia  br. w Kujakowicach Górnych oddano do użytku po gruntownej modernizacji boisko wielofunkcyjne przy Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi im. M. Kopernika. Budowa nawierzchni sportowo-modułowej została zrealizowana na byłym boisku Fundacji „Dudka”. Na kompleksie sportowym istnieje możliwość uprawiana różnych dyscyplin sportowych: piłki nożnej i ręcznej, koszykówki, siatkówki i badmintona.  

Inwestycja została zrealizowana z budżetu Gminy Kluczbork. Koszt inwestycji wyniósł 161 tysięcy złotych. Została zamontowana nowa atestowana nawierzchnia modułowa na boisku.  Nawierzchnia posiada wysoką wytrzymałość, odporność na warunki atmosferyczne oraz elastyczność, która zapewni odpowiednią amortyzację dla użytkujących boisko osób, co zminimalizuje możliwość kontuzji podczas gry. Zapraszamy wszystkich do korzystania z obiektu.

 • boisko wielofunkcyjne w Kujakowicach
 • boisko wielofunkcyjne w Kujakowicach

KRUS informuje

 • KRUS informuje

Parking przy ul. Moniuszki nieczynny 28.04.

Informujemy, że parking przy ul. Moniuszki (ruski targ) będzie nieczynny w środę 28.04.2021r. w związku z montażem toalety miejskiej. Za utrudnienia przepraszamy.

Święto Konstytucji 3 Maja

 • Święto konstytucji 3 maja

Urząd Stanu Cywilnego czynny w piątek 30.04 wyjątkowo do g.12.00

Informujemy, że Urząd Stanu Cywilnego w Kluczborku czynny w piątek 30.04 wyjątkowo do g.12.00. Za utrudnienia przepraszamy.

Nowa stawka za odbiór odpadów komunalnych

Podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej w Kluczborku byliśmy zmuszeni do podwyższenia opłaty za wywóz i zagospodarowanie odpadów, dołączając w ten sposób do znaczącej większości gmin w Polsce, które musiały podjąć tego typu działania. Głównym czynnikiem mającym wpływ na obecną podwyżkę jest ciągły wzrost kosztów przetwarzania i zagospodarowania odpadów. Nasze śmieci, już przez nas posegregowane, trafiają na Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Gotartowie (RIPOK), gdzie muszą być poddane kolejnej obróbce i segregacji aż na 16 różnych frakcji. Koszty związane z tą operacją systematycznie i znacząco rosną od wielu lat. Dodatkowym czynnikiem mającym ogromne znaczenie jest fakt, że w obecnych czasach makulatura, tworzywa sztuczne czy też tzw. „frakcja kaloryczna” nie znajdują nabywców, dlatego RIPOK-i muszą dopłacać ogromne kwoty aby pozbyć się takich odpadów. Podobnie jest z innymi surowcami wtórnymi i można wręcz mówić o załamaniu się rynku odpadów poprzez brak zbytu na wysegregowane surowce. Dodatkowo rosną też koszty takie jak: praca, energia, transport, utrzymanie sprzętu itd. Systematycznie rośnie też tzw. „opłata środowiskowa”, regulowana centralnie. Jeszcze w roku 2013 wynosiła ona 120 zł za tonę odpadów, podczas gdy w roku 2020 było to już 270 zł / tonę. Wszystko to sprawia, że cena za przyjęcie odpadów komunalnych do zagospodarowania na RIPOK-u w Gotartowie jeszcze w roku 2019 wynosiła 345 zł / tonę, w roku 2020 wzrosła do 568,08 zł / tonę a w roku 2021 wzrosła aż do 626,40 zł / tonę! Odpady biodegradowalne są nieco tańsze, ale wzrost cen z 399,60 zł / tonę w roku 2020 do 486,00 zł / tonę w roku 2021 jest bardzo znaczący.
Do tego dochodzą jeszcze koszty związane z samym odbiorem odpadów, co powoduje, że całkowita kwota jaką do zapłaty ma Gmina Kluczbork (za ODBIÓR i zagospodarowanie odpadów), już od 1. kwietnia 2021 wynosi 962,23 zł / tonę odpadów komunalnych oraz 775,18 zł / tonę odpadów bio.
Wszystko to powoduje, że system gospodarowania odpadami komunalnymi, niestety, nie bilansuje się, choć według ustawodawcy gminy nie mogą dopłacać do tego systemu ani nie mogą przeznaczać zebranych środków na inne cele. W ciągu ostatnich 5 lat Gmina Kluczbork dopłaciła do systemu prawie 1,5 mln zł, a w samym tylko roku 2020 deficyt w naszym systemie sięgał 700 000 zł. Gdybyśmy nie podjęli żadnych kroków, deficyt w roku 2021 mógłby wynieść około 1,2 mln zł. Dlatego sytuacja zmusza nas do podwyższenia stawek, choć staraliśmy się odwlekać tę decyzję możliwie jak najdłużej, czekając na zapowiadane zmiany w prawie, szczególnie dotyczące gospodarki odpadami od przedsiębiorstw, ponieważ dotychczasowe przepisy są wyjątkowo niekorzystne dla samorządów. Niestety, zmiany te nie nastąpiły, co powoduje, że to my musimy podjąć kolejne kroki.
Od 1. lipca 2021r. nowa stawka za odbiór i zagospodarowanie odpadów wynosić będzie 30 zł za osobę. Jest to trudna decyzja, ale z drugiej strony takie właśnie stawki (około 30 zł za osobę) funkcjonują w zdecydowanej większości gmin. W sąsiedniej Byczynie w tej chwili jest to 32 zł, podobnie w Praszce i Gorzowie Śląskim, w Wołczynie płaci się 30 zł a w Oleśnie 28 zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że w naszej gminie częstotliwość wywozu odpadów jest wyższa niż w innych gminach, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać porządek na posesjach. Nadal obowiązują też zniżki dla osób kompostujących odpady bio i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
Od 1 lipca 2021r. zmienią się też zasady odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkałych. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców prowadzących działalność na takich właśnie nieruchomościach. Zmiana polega na tym, że zostaną oni wyłączeni z gminnego systemu odbioru i zagospodarowania odpadów i będą musieli podpisać indywidualne umowy z firmami zajmującymi się odbiorem śmieci. Szczegółowe informacje, wraz z listą podmiotów uprawnionych do świadczenia usług wywozu odpadów zostaną przekazane w późniejszym terminie.

Punkt Szczepień Masowych startuje 5 maja

Mamy wreszcie dobrą wiadomość! Szpital VITAL MEDIC Neurochirurgia i Neurostymulacja otrzymał potwierdzenie dostawy 2200 dawek szczepionki przeciwko Covid-19! Szczepienia w Punkcie Szczepień Masowych przy ul. Sportowej w parku ruszą od 05.05.2021. Zapisy już ruszyły: poprzez stronę internetową www.pacjent.gov.pl, infolinię 989 lub bezpośrednio w Vital Medic 775492600

 • Punkt szczepień masowych
 • Punkt szczepień masowych
 • Punkt szczepień masowych
 • Punkt szczepień masowych

Biblioteka zaprasza na wystawy czasowe

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku zaprasza na wystawy czasowe:
1. "Malarstwo i rysunek" Jagody Karólewskie, która jest z wykształcenia konserwatorem zabytków. Od zawsze chętnie tworzyła własne dzieła. Spełnia się w rysowaniu i malowaniu. Rysuje wszystko, a maluje głównie postacie i portrety. Jak sama mówi: „Staram się ciągle doskonalić swój warsztat i nie wyobrażam sobie swojego życia bez sztuki. Sztuka, czy to malarstwo, czy muzyka, jest ludziom potrzebna, bo ona karmi naszą duszę, tak jak przyroda i obcowanie z nią.” Zapraszamy do „nakarmienia duszy” i zobaczenia wystawy.
 
2. Okolicznościową wystawę w czytelni z okazji obchodów 100 lecia III Powstania Śląskiego. Można zapoznać się z publikacjami dotyczącymi Powstań Śląskich i z najważniejszymi datami związanymi z tymi wydarzeniami.
 
 • wystawy czasowe
 • wystawy czasowe

Informacja dla właścicieli nieruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (nieruchomości niezamieszkałe)

Niniejszym informujemy wszystkich właścicieli nieruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (nieruchomości niezamieszkałe) na terenie Gminy Kluczbork, że zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Kluczborku z dniem 1 lipca 2021r. wszystkie nieruchomości niezamieszkałe zostają wyłączone z gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Oznacza to, że   odpady komunalne nie będą odbierane z tych nieruchomości przez firmę wyłonioną w drodze przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów do odbioru odpadów z nieruchomości na terenie naszej Gminy.
W związku z powyższym właściciele nieruchomości niezamieszkałych są zobowiązani do zawarcia indywidualnych umów na odbiór odpadów z ich nieruchomości z dowolnie wybraną firmą świadczącą usługi w zakresie odbioru odpadów komunalnych, która posiada aktualny wpis do rejestru działalności regulowanej w tym zakresie.
Jednocześnie informujemy, że umowa zawarta z wybraną firmą odbierającą odpady komunalne z nieruchomości, musi być zgodna z obowiązującymi zasadami dotyczącymi selektywnego gromadzenia odpadów oraz częstotliwości ich odbioru.
Uwaga: powyższa zmiana nie dotyczy nieruchomości które,  w części stanowią nieruchomość, na której zamieszkują mieszkańcy i w części nieruchomość, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (nieruchomości mieszane) oraz nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy lub od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjo-wypoczynkowe.
Wykaz firm posiadających aktualny wpis do rejestru działalności gospodarczej w tym zakresie na terenie Gminy Kluczbork zamieszono poniżej.
                                                                                                     

Burmistrz Miasta Kluczborka

Nowe opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Informacja dla mieszkańców Gminy Kluczbork

Niniejszym informujemy mieszkańców Gminy Kluczbork, że na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Kluczborku z dnia 28 kwietnia 2021r. zwiększają się opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. 

Nowe stawki opłaty będą obowiązywały od dnia 1 lipca 2021r. i będą wynosiły 30zł za osobę, a jeżeli właściciele nieruchomości nie będą wypełniali obowiązku selektywnego zbierania odpadów podwyższona stawka będzie wynosiła 60zł za osobę. Natomiast ulga dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny oraz zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy zadeklarowali, że  kompostują bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, pozostają bez zmian.

Przedmiotowa podwyżka opłat jest podyktowana kolejnym wzrostem cen zagospodarowania odpadów, które stanowią najdroższy element całego systemu gospodarki odpadami komunalnymi i ciągle rosną. Dotychczasowa cena za przyjęcie 1 Mg zmieszanych odpadów komunalnych do Instalacji Komunalnej w Gotartowie wynosiła 568,08zł, natomiast zgodnie z cenami podanymi przez Spółkę Eko-Region od 1 kwietnia 2021r. ta cena wynosi 626,40zł. Kolejny wzrost ceny za przyjęcie do Instalacji Komunalnej dotyczy odpadów biodegradowalnych, jeszcze w styczniu cena ta wynosiła 399,60zł za 1Mg, a od 1 lutego 2021r. wynosi 486,00zł. Wzrost cen w Instalacji Komunalnej powoduje wzrost ceny za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, określonych w umowie z firmą odbierającą odpady.  Od 1 kwietnia 2021r. cena za odbiór i zagospodarowanie 1Mg zmieszanych odpadów komunalnych wynosi 962,30zł, natomiast 1Mg odpadów biodegradowalnych 775,18zł, odpowiednio dotychczasowe ceny wynosiły 903,91zł i 688,78zł. 
Zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, system gospodarowania odpadami komunalnymi ma być samofinansujący, co oznacza, że gminy nie mogą do niego dopłacać z innych dochodów, ale też nie mogą dochodów pochodzących z opłaty ponoszonej przez mieszkańców za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych przeznaczać na inne niż wymienione w ustawie zadania związane z obsługą systemu. 
Podsumowanie kosztów systemu gospodarowania odpadami za rok 2020 wykazało, że niestety Gmina dopłaciła z budżetu około 700.000zł., a w już w pierwszym kwartale tego roku około 120.000zł. 
Warto również wskazać, że porównywanie stawek opłat w innych, okolicznych gminach nie może polegać jedynie na porównaniu samej kwoty. Porównanie musi dotyczyć również tego co za konkretną stawkę otrzymuje mieszkaniec, a więc przede wszystkim częstotliwość odbioru poszczególnych frakcji z nieruchomości gdyż każdy odbiór, dojazd do nieruchomości to wymierne koszty, to również możliwość korzystania z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, w naszej Gminie w każdy dzień roboczy i dwie soboty w miesiącu. Są gminy w naszym sąsiedztwie jak i na terenie naszego województwa które np. odpady wielkogabarytowe odbierają 1 lub 2 razy w roku lub nie odbierają z nieruchomości, a tylko w PSZOK, odpady segregowane np. papier odbierają raz na 2 lub 3 miesiące, tworzywa 1 raz na miesiąc, podobnie szkło, a stawki opłaty mają bardzo zbliżone od 28zł do 32zł.
Reasumując, kolejny wzrost cen za zagospodarowanie odpadów komunalnych jak również utrzymanie świadczonych usług na dotychczasowym poziomie powoduje zwiększenie stawki opłaty do 30zł za osobę.

Burmistrz Miasta Kluczborka

Ruszyły szczepienia w Punkcie Szczepień Powszechnych

5 maja pełną parą ruszyły szczepienia w Punkcie Szczepień Powszechnych na hali sportowej Wojewódzkiego Kampusu Sportowo-Rekreacyjnego STOBRAWA. Do punktu dotarło 2200 dawek szczepionek firm Moderna i Astra Zeneka. wczoraj zaszczepiono 840 osób. Co ważne, są jeszcze wolne terminy w tym tygodniu, więc zachęcamy do rejestracji:

☑️poprzez stronę internetową www.pacjent.gov.pl ,
☑️infolinię 989
☑️bezpośrednio w naszym szpitalu lub telefonicznie 775492600

Cały proces przebiega bardzo sprawnie i płynnie. Bardzo dziękujemy osobom z WOT, strażakom z PSP Kluczbork, kluczborskiej Straży Miejskiej, pracownikom VITAL MEDIC Neurochirurgia i Neurostymulacja oraz OSIR Kluczbork

 • ruszyły szczepienia w punkcie szczepień
 • ruszyły szczepienia w punkcie szczepień
 • ruszyły szczepienia w punkcie szczepień
 • ruszyły szczepienia w punkcie szczepień

Pierwsze losowanie nagród w Loterii spisowej

W dniu 7 maja 2021r. odbędzie się pierwsze losowanie nagród w Loterii spisowej, do wygrania dla mieszkańców województwa opolskiego będzie 5 kart przedpłaconych o wartości 1000 zł oraz 10 kart przedpłaconych o wartości 500 zł. Spisz się na https://spis.gov.pl/ jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś. Nagrody czekają.

 • loteria spisowa

Gmina Kluczbork będzie fundować stypendia dla studentów

UWAGA! Ważna informacja dla STUDENTÓW MEDYCYNY, PIELĘGNIARSTWA lub RATOWNICTWA MEDYCZNEGO! Gmina Kluczbork będzie fundować stypendia dla studentów, którzy będą chcieli podjąć pracę w kluczborskim szpitalu. Studenci medycyny mogą liczyć na 2000 zł miesięcznie (w trakcie trwania roku akademickiego), natomiast studenci kierunków pielęgniarstwo lub ratownictwo medyczne mogą otrzymywać 1000 zł lub 1200 zł miesięcznie. Oferta skierowana jest do studentów wszystkich uczelni, według schematu:
- medycyna: IV, V i VI rok studiów;
- pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne: III rok (licencjat) oraz IV i V rok studiów (magisterium).
Nabór wniosków rusza już 1. czerwca i trwać będzie do 10. września. Stypendia Gminy Kluczbork mogą łączyć się z innymi stypendiami (np. stypendium Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego).
 
Więcej szczegółów: https://stypendia dla medyków 
 • plakat stypendia dla medyków

Dodatkowe środki na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju. Stowarzyszenie LGD "Dolina Stobrawy"

Zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety dotyczącej przeznaczenia dodatkowych środków i kierunku rozwoju obszaru Stowarzyszenia LGD Dolina Stobrawy.
Przeprowadzamy badania w ramach aktualizacji Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020, których celem jest poznanie Państwa opinii na temat kierunku rozwoju obszaru Doliny Stobrawy tj. gmin: Byczyna, Kluczbork, Wołczyn, Olesno, Lasowice Wielkie. Pragniemy zapewnić, że przeprowadzone badanie jest w pełni anonimowe, a jego wyniki wykorzystane zostaną wyłącznie w celach aktualizacji Lokalnej Strategii Rozwoju.
Badanie ankietowe przeprowadzamy w terminie od 6 maja do 20 maja 2021 roku.
Czas wypełnienia ankiety do 2 minut.
Link do ankiety: https://forms.gle/awfC9ui1zzLEzV7y6

Wystartowała pierwsza edycja konkursu “Sport Na Grubo”

SPORT NA GRUBO - ruszyła  AKCJA SPOŁECZNA SKIEROWANA DO POLSKICH KLUBÓW SPORTOWYCH

10 maja 2021r. wystartowała pierwsza edycja konkursu “Sport Na Grubo”, który ma na celu popularyzację sportu, wyrównywanie dysproporcji oraz aktywizację zawodniczek i zawodników uprawiających sport na każdym poziomie. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody o wartości 15 tys. złotych.

Zgłoszenia przyjmowane są na stronie https://gramgrubo.pl/sport-na-grubo/

Tak demokratycznej akcji popularyzującej sport jeszcze w naszym kraju nie było. Do uczestnictwa zaproszeni są zarówno sportowcy zawodowi, reprezentujący najpopularniejsze dyscypliny, jak i ci, którzy parają się dyscyplinami niszowymi, a sportem zajmują się bardzo hobbystycznie. Poziom rozgrywkowy, na którym występują drużyny również nie ma znaczenia.

Piramida, jaką jest polski sport, cechuje się ogromnymi dysproporcjami jeśli chodzi o zainteresowanie fanów i finansowe wsparcie. Tymczasem nie można zapominać, że niezwykle istotne jest zadbanie o cały ekosystem sportowy. Akcja ma zwrócić uwagę na fakt, że choć sportowców na różnym poziomie rozgrywkowym dzielić może wiele, to jedna rzecz, leżąca u podstaw rozgrywek na każdym szczeblu jest niezmienna - pasja do sportu.

Chcemy wspierać polski sport, ale co istotne - chcemy dać szansę wszystkim podmiotom bez względu na prezentowany przez nie poziom sportowy. Treningi i odpowiednie warunki do ich przeprowadzania są koniecznością w sięganiu po jak najwyższe cele, ale mamy świadomość, że sponsoring sportowy nie dotrze w każde miejsce. My chcemy stopniowo to zmieniać. Jest to pierwsza edycja naszej akcji, ale w planach mamy już kolejne odsłony - mówi Maciej Akimow, prezes Shark Agency i pomysłodawca akcji.

Organizatorem akcji Sport Na Grubo jest portal Gramy Grubo należący do grupy medialnej Shark Agency. Adresatami akcji są wszystkie kluby sportowe funkcjonujące na terenie naszego kraju, zrzeszające zawodników pełnoletnich. Z powodów ustawowych z udziału w konkursie wyłączeni są nieletni uczestnicy.

Zadaniem konkursowym jest kreatywne przedstawienie w jaki sposób i w jakich okolicznościach realizują na co dzień swoją pasję do sportu. Prace można nadsyłać w terminie 10.05 - 31.05. Ogłoszenie zwycięzcy nastąpi 2.06, a wyniki zostaną zaprezentowane na portalu organizatora i jego profilach w social mediach. Główną nagrodą jest sprzęt sportowy o wartości 10 000 złotych. Przyznanych zostanie również 5 nagród o wartości 1 000 złotych.

 

 • sport na grubo

Spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem w bibliotece

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku zaprasza na spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem w dniu 20 maja 2021r. o godz. 17.00. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy!

 • spotkanie autorskie z Cwirlej

Zapraszamy na warsztaty z wikliniarstwa w ramach projektu "W poszukiwaniu kwiatu paproci"

Zapraszamy 15. maja o godz. 10.00 na warsztaty z wikliniarstwa w ramach projektu "W poszukiwaniu kwiatu paproci - zwyczaje i tradycje ludowe". Miejsce: Skwer za kinem Bajka. Ilość uczestników ograniczona, obowiązują zapisy (w kinie) , wstęp wolny.
Wikliniarstwo jest rodzajem rękodzieła polegającym na wyrobie przedmiotów użytkowych (koszy, naczyń, mebli) oraz ozdobnych poprzez zaplatanie wikliny. Historia wikliniarstwa sięga czasów starożytnych, już wówczas wytwarzano wiklinowe przedmioty użytkowe. Wyroby plecionkarskie nie są jednak trwałe, zatem niewiele jest przykładów dokumentujących tę działalność człowieka. Przez pokolenia człowiek wykonywał i używał plecionki do różnych celów. Z czasem wyroby z wikliny stały się coraz bardziej wykorzystywane. Pleciono koszyki, naczynia, meble a także wyplatano ogrodzenia, ściany domostw. Z rozwojem innych rzemiosł takich jak kowalstwo, stolarstwo, znaczenie koszykarstwa znacznie osłabło.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "EtnoPolska 2021"
 • warsztaty wiklina

Noc Muzeów 2021

W maju obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów oraz dzień Muzealnika
Z tej okazji Muzeum im. Jana Dzierżona pragnie zaprosić na NOC MUZEÓW.
 
Tegoroczna edycja odbędzie się 15 maja (sobota) pod hasłem: OTWIERAJĄ MUZEA O!TWÓRZ SIĘ NA SZTUKĘ.
 
Przyjdź świętować z nami od 18.00 do 22.00, skorzystaj z atrakcji, które dla Was przygotowaliśmy:
 
1. Przypomnij sobie nasze wystawy stałe dotyczące pszczelarstwa, nie mów, że to już było… bo nie widziałeś ich ponad rok. 😊
 
2. Sztuka współczesna jest trendy, w dobrym guście jest bywać i oglądać ekspozycje jej poświęcone – O!TWÓRZ SIĘ NA SZTUKĘ  – a w tym roku będzie w czym wybierać:
 
– Alfabet Pana Bronisława wystawa poświęcona nestorowi kluczborskich i opolskich artystów plastyków – Bronisławowi Gniazdowskiemu;
 
– wystawa O!TWÓRZ SIĘ NA SZTUKĘ złożona z wyciągniętych z czeluści muzealnych magazynów dzieł z kolekcji sztuki współczesnej (tak, taką kolekcję również posiadamy). Znane nazwiska i debiutujący twórcy, różne tematy i techniki do oglądania na ścianach naszych sal wystawowych; 
 
– przedpremierowy pokaz wystawy malarstwa i grafiki Macieja Knapy – STRANGER THINGS.
 
3. Nie rozumiesz tego na co patrzysz? Sztuka współczesna Cię przeraża? Nie przejmuj się! O!TWÓRZ SIĘ NA SZTUKĘ. Pomogą filmy z cyklu GSW OPOLE N O W E przygotowane przez pracowników Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, które będą wyświetlane na okrągło.
 
4. Wolisz czytać? Chcesz zrozumieć co twórca miał na myśli? O!TWÓRZ SIĘ NA SZTUKĘ… Może dopisze Ci szczęście i wyniesiesz z Muzeum książkę, informator, ulotkę o sztuce i nie tylko.
 
5. O!TWÓRZ SIĘ NA SZTUKĘ – bardzo przewrotny tytuł naszej akcji… Czujesz się artystą? Zawsze chciałeś/aś spróbować? Obejrzałeś/aś wystawę i poczułeś/aś wenę? Bliskie Ci są zasady happeningu, tworzenia tu i teraz? Chwyć za narzędzie pracy twórczej, TWÓRZ!!! Przelej na papier swoje odczucia, a Twoje dzieło zawiśnie na tworzonej na żywo wystawie muzealnej.
 
6. Nie możesz nas odwiedzić? Zajrzyj do Muzeum on-line. Polecamy wirtualny spacer, prezentację o Bronisławie Gniazdowskim oraz aplikację mobilną O!POLSKIE MUZEA.
 
ZAPRASZAMY!
 
Cały czas działamy w reżimie sanitarnym, dokładamy wszelkich starań abyście byli u nas bezpieczni.
Jednorazowo w budynku Muzeum może się znajdować max. 40 osób. Jeśli ilość ta zostanie przekroczona, będziemy prosić Państwa o chwilę cierpliwości i zaczekanie przed budynkiem.

 • Noc Muzeów 2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Jeśli wśród twoich bliskich, sąsiadów, znajomych są osoby starsze które nie posiadają komputera pomóż im bezpiecznie zrealizować obowiązek spisowy.

 • Pomóz mi sie spisać przez internet

STRANGER THINGS wystawa malarstwa i grafiki

Muzeum im. Jana Dzierżona zaprasza serdecznie na STRANGER THINGS wystawę malarstwa i grafiki artysty z Kluczborka Macieja Knapy. Przyjdźcie bo naprawdę warto. Zapraszamy od niedzieli 16 maja do 30 czerwca.

 • Maciej Knapa wystawa amalarstwa i grafiki
 • Maciej Knapa STRANGER THINGS Wystawa malarstwa i grafiki

Finał Pucharu Polski 2021/2022

Finał Pucharu Polski 2021/2022 na szczeblu wojewódzkim już w najbliższą środę na Stadionie Miejskim w Kluczborku. Zapraszamy!

 • Finał Pucharu Polski 2021/2022

Uruchomienie systemu ostrzegania i alarmowania dnia 20.05.2021r

Informujemy, że 20 maja 2021 roku w ramach ćwiczenia krajowego pk. „RENEGADE/SAREX-21” organizowanego przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych RP na terenie Gminy Kluczbork odbędą się ćwiczenia zgodnie z procedurą Rządowego Centrum Bezpieczeństwa „Ostrzeganie i alarmowanie wojsk oraz ludności cywilnej o zagrożeniu uderzeniami z powietrza” w następstwie, której mogą być emitowane na terenie gminy sygnały systemu alarmowania i ostrzegania - uruchomione syreny alarmowe OSP (zdalnie przez PCZK/WCZK lub miejscowo przez wyznaczonych członków OSP).

Jednocześnie przypominam o obowiązującej interpretacji ogłaszanych sygnałów:

 • OGŁOSZENIE ALARMU” – modulowany dźwięk syreny w okresie trzech minut,
 • ODWOŁANIE ALARMU” – ciągły dźwięk syreny w okresie trzech minut.

AKADEMIA PARTNERSTWA - REKRUTUJEMY!!!

Jeśli działasz na rzecz społeczności lokalnej, regionu, swojej małej ojczyzny? Jesteś lokalnym/ą aktywistą/ką? Poszukujesz nowych narzędzi do pracy, wymiany doświadczeń i inspiracji? Jeśli interesują Cię doświadczenia i praktyki organizacji z innych europejskich krajów?

Dołącz do nas i zgłoś się do AKADEMII PARTNERSTWA!!! Wypełnił formularz https://tiny.pl/rs31q 
Rekrutacja trwa do 6. VI 2021 r
Czas trwania I edycji Akademii Partnerstwa: VI 2021 – VI 2023.
Organizator Fundusz Partnerstwa.

Więcej informacji na: www.funduszpartnerstwa.pl/akademia-partnerstwa 

 • Akademia Partnerstwa

Remont dachu biblioteki - zaproszenie do składania ofert do 10.06.2021

Miejska Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku oraz Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu zapraszają do składania ofert w terminie do 10 czerwca 2021 r. na wykonanie zadania pod nazwą: "Remont dachu Biblioteki przy ulicy Miarki 2 w Kluczborku"

Szczegóły: https://remont-dachu-zaproszenie-do-skladania-ofert 

 • biblioteka

Zaproszenie na Walne Zgromadzenie Spółki Wodnej Gminy Kluczbork

Zarząd Spółki Wodnej Gminy Kluczbork zaprasza, wszystkich zainteresowanych problematyką melioracji na terenie Gminy Kluczbork, na Walne Zgromadzenie Delegatów, które odbędzie się w dniu 28 maja 2021r., o godz. 11:00, w Sali Wiejskiej, 
w miejscowości Ligota Dolna, przy ul. Wołczyńska 73

Porządek obrad:
1.    Otwarcie Walnego Zgromadzenia i stwierdzenie jego prawomocności.
2.    Wybór Przewodniczącego i Protokolanta Walnego Zgromadzenia.
3.    Przedstawienie oraz przyjęcie porządku obrad.
4.    Sprawozdanie Zarządu z działalności Spółki za 2020r.
5.    Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej za 2020r.
6.    Dyskusja nad złożonymi sprawozdaniami.
7.    Podjęcie uchwał w sprawie:
•    zatwierdzenia sprawozdania Zarządu za 2020r.,
•    zatwierdzenia sprawozdania Komisji Rewizyjnej za 2020r., 
•    zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2020r.,
•    udzielenia absolutorium Zarządowi za 2020r.
8.    Przedstawienie planu finansowego oraz zakresu rzeczowo-finansowego na 2021r. 
9.    Ustalenia wysokości rocznej składki członkowskiej, innych świadczeń oraz terminu płatności składek na 2021r.
10.    Przedstawienie projektów uchwał w sprawie:
•    przyjęcia kolejnych urządzeń melioracyjnych,
•    przyjęcia planu finansowego na 2021r.,
•    przyjęcia zakres rzeczowo-finansowy na 2021r.,
•    ustalenia wysokości rocznej składki członkowskiej za 1 ha fizyczny na 2021r.
11.    Dyskusja i podjęcie uchwał.
12.    Wolne wnioski.
13.    Zakończenie obrad.
Jednocześnie informujemy, że czynny udział w Walnym Zgromadzeniu Delegatów mają wyłącznie delegaci i członkowie Spółki Wodnej Gminy Kluczbork, tj. osoby, które do chwili rozpoczęcia Walnego Zgromadzenia złożyły lub złożą podpisane deklaracje członkowskie. Propozycje uzupełnienia porządku obrad przyjmowane będą do rozpoczęcia obrad.

Zarząd Spółki Wodnej

Gminy Kluczbork

Realizacja Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej w roku 2021

Miło nam poinformować, iż Gmina Kluczbork uzyskała pomoc finansową w formie dotacji celowej w projekcie pn. „Marszałkowska Inicjatywa Sołecka – Opolskie w latach 2020-2021”.
W roku bieżącym kolejne sołectwa skorzystają z w/w pomocy tj. Krasków, Krzywizna, Kuniów, Łowkowice, Nowa Bogacica, Smardy Dolne oraz Żabiniec. 
W sołectwie Krasków, Nowa Bogacica oraz Smardy Dolne zostaną zakupione urządzenia siłowni zewnętrznej. 
W sołectwie Krzywizna powstanie wiata przy świetlicy wiejskiej.
W sołectwie Kuniów zostanie utwardzona działka gminna w centrum wsi.
W sołectwie Łowkowice zostanie wykonana wiata rekreacyjna.
W sołectwie Żabiniec zmodernizowana zostanie wiata biesiadna (wykonane zostaną ściany z oknami oraz drzwi).

 • Marszałkowska Inicjatywa Sołecka

Adam Sokołowski zdobył 24. tytuł mistrza Polski kibiców sportowych

Adam Sokołowski ma już na koncie 24 tytuły mistrza Polski kibiców sportowych. To wyczyn fenomenalny. 69-letni notariusz z Kluczborka wygrał nokautując rywali. Na 150 możliwych punktów uzyskał aż 147!!!

Finały 44. MPKS odbyły się w sobotę w Dzierżoniowie, po raz 21. przeprowadziło je miejscowe stowarzyszenie „Super Kibic – Mistrz Wiedzy, Dżentelmen Sportowych Aren” kierowane przez prezesa Stanisława Sienkiewicza, który ułożył już w historii tej imprezy parę tysięcy pytań.

Finaliści odpowiadali na cztery zestawy pytań:
- 15 pytań dot. wydarzeń 2020 roku (do zdobycia 50 pkt)
- 15 pytań testowych (do zdobycia 15 pkt)
- 15 pytań olimpijskich, od Tokio do Tokio, czyli od 1964 do 2020 r. (do zdobycia 50 pkt)
- 10 pytań z historii sportu (do zdobycia 35 pkt)

Puchary i nagrody wręczali:
Dorota Pieszczuch - zastępca burmistrza Dzierżoniowa; Andrzej Bolisęga - wicestarosta, członek Rady Powiatu Dzierżoniowskiego; Kazimierz Szabat - radny Rady Miejskiej Dzierżoniowa, przedstawiciel wicewojewody dolnośląskiego; Mateusz Cegiełka - członek zarządu Towarzystwa Przyjaciół Dzierżoniowa.

Serdecznie gratulujemy Panu Adamowi Sokołowskiemu i życzymy kolejnych tytułów mistrzowskich.

 • Adam Sokołowski zdobył 24. tytuł mistrza Polski kibiców...
 • Adam Sokołowski zdobył 24. tytuł mistrza Polski kibiców...
 • Adam Sokołowski zdobył 24. tytuł mistrza Polski kibiców...

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Uwaga Mieszkańcy ! informujemy, że w dniu 1 czerwca 2021r. oraz 15 czerwca 2021r. będą odbierane z terenów zabudowy wielorodzinnej odpady wielkogabarytowe oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Konkretne terminy odbioru dla poszczególnych nieruchomości są zamieszczone w harmonogramie odbioru odpadów wielkogabarytowych oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego na rok 2021.

https://www.kluczbork.eu/1111,wielkigabaryt-oraz-zuzyty-sprzet-elektryczny-i-elektroniczny

Jednocześnie informujemy, że odpady należy wystawić przy altanie śmietnikowej bądź w miejscu ustawienia pojemników do gromadzenia odpadów, w sposób widoczny i dostępny dla firmy wywozowej nie wcześniej niż w przeddzień wyznaczonego odbioru.
Przypominamy również, że w okresie między odbiorami bezpośrednio z nieruchomości każdy mieszkaniec jest zobowiązany do dostarczenia tego rodzaju odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Gotartowie.

Gromadzenie odpadów wielkogabarytowych oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego przy altanach śmietnikowych poza terminami odbioru będzie surowo karane mandatami.

UWAGA!
Odpady z remontów takie jak umywalki, stolarka drzwiowa i okienna, płyty kartonowo-gipsowe, gruz stanowią odpady budowlane i nie będą odbierane w ramach odbioru odpadów wielkogabarytowych, każdy mieszkaniec jest zobowiązany do dostarczenia tego rodzaju odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Gotartowie.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu

Narodowy Funduszu Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu. Poniżej linki do stron zawierających szczegółowe informacje.

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/tpk-twoja-pomoc-medyczna-w-godzinach-wieczornych-w-weekendy-i-swieta,7987.html

https://www.nfz.gov.pl/kontakt/teleplatforma-pierwszego-kontaktu/

 

 • Teleplatforma Pierwszego Kontaktu
 • Teleplatforma Pierwszego Kontaktu
 • Teleplatforma Pierwszego Kontaktu
 • Teleplatforma Pierwszego Kontaktu

Otwarty konkurs ofert dla NGO - kultura 2021

Gmina Kluczbork ogłasza otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na realizację zadań z zakresu kultury. 

Forma realizacji: wsparcie

termin składania ofert: 28 czerwca 2021 r. 

więcej: ogłoszenie o konkursie

Ogłoszenie o naborze wniosków na usuwanie azbestu

Burmistrz Miasta Kluczborka ogłasza nabór wniosków o udzielenie dotacji na zadania z zakresu usuwania azbestu z terenu Gminy Kluczbork.

Zapraszam wszystkich właścicieli nieruchomości położonych na terenie Gminy Kluczbork (osoby fizyczne, jednostki sektora finansów publicznych, kościoły i związki wyznaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe, rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy oraz pozostali właściciele nieruchomości*), którzy na swoich nieruchomościach posiadają wyroby zawierające azbest do składania wniosków o udzielenie dotacji na ich demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwianie.
Wnioski o dotację wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w terminie od dnia 8 czerwca 2021r. do dnia 21 czerwca 2021r. wyłącznie w formie papierowej w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork, pokój nr 133. Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane.

Druki dokumentów można pobrać w Urzędzie Miejskim w Kluczborku, pokój nr 125 lub ze strony internetowej:

https://www.kluczbork.eu/1224,unieszkodliwianie-azbestu

Dotacja może stanowić do 70% kosztów kwalifikowanych obejmujących demontaż, zbieranie (wyrobów wcześniej zdemontowanych), transport, unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest. Pozostałe minimum 30% kosztów w/w zakresu poniesie właściciel nieruchomości, z której usunięte zostaną wyroby zawierające azbest. 

Właściciel nieruchomości pokrywa również wydatki związane z zakupem i montażem nowego pokrycia dachowego. 
Zadanie realizowane będzie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku Gminy Kluczbork o udzielenie dotacji przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. W przypadku, gdy wniosek Gminy Kluczbork nie zostanie zakwalifikowany 
do realizacji przez WFOŚiGW w Opolu, niniejszy nabór wniosków zostanie unieważniony. 
Do czasu zawarcia umów o udzielenie dotacji, Gmina Kluczbork może bez podania przyczyn unieważnić niniejszy nabór wniosków. 

Dodatkowe informacje można uzyskać w Urządzie Miejskim w Kluczborku ul. Katowicka 1, pokój 125, tel. 77/418-14-81 wew. 228
                                                                                                    

*właściciele nieruchomości - rozumie się przez to także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością, którzy zamierzają dokonać zmiany pokrycia dachu lub elementów elewacji oraz posiadają tytuł prawny do nieruchomości (np. budynku mieszkalnego, gospodarczego, garażu), zlokalizowanego na terenie Gminy Kluczbork.

Nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych

Pan Jarosław Kielar Gminny Komisarz Spisowy w  Kluczbork ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych wykonujących czynności w ramach prac spisowych, związanych z przeprowadzeniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w 2021 r. spisu powszechnego NSP 2021. 

NSP 2021 jest prowadzony w terminie od 1 kwietnia do 30 września 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24.00. 

Termin składania ofert: od  08 czerwca do 18 czerwca 2021 r. 

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:
a.    mieć ukończone 18 lat,
b.    cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
c.    posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
d.    posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
e.    nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

więcej na: https://www.kluczbork.eu/1245,narodowy-spis-ludnosci-i-mieszkan-2021

 • nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych

Najnowszy film o Kluczborku w wersji anglojęzycznej

Zapraszamy serdecznie do oglądania najnowszego filmu promocyjnego o Kluczborku  Poland In ​ Undiscovered, w którym ciekawostki Kluczborka i okolic odkrywa Ryan Socash​, znany dziennikarz amerykańskiego pochodzenia, mieszkający w Polsce od 2005r. Tajemnice kościoła ewangelickiego w Kluczborku, kościół drewniany w Bąkowie i wiele innych atrakcji naszego miasta. Z filmu dowiecie się także dlaczego "Kluczbork miodem płynący" jest.
Dziękujemy ekipie realizatorskiej za pokazanie naszej gminy z ogromną pasją i zaangażowaniem oraz za pełen profesjonalizm. 
Zachęcamy do udostępniania filmu, żeby jak najwięcej osób zobaczyło jak u nas jest pięknie 

https://vod.tvp.pl/video/poland-in-undiscovered,kluczbork-02062021,54118416 

 • film undiscovered

Atrakcyjny weekend w Kluczborku

W nadchodzący weekend serdecznie zapraszamy na trzy ciekawe wydarzenia:

1. Otwarcie szlaku miejskiego po zabytkach Kluczborka - inauguracyjny spacer w niedzielę 13.06. g.16.00
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/319149456387580/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22page%22%7D]%7D

2. Inauguracja XXXVI Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej – niedziela 13.06. g.18.00
Oficjalny profil kluczborskich koncertów: 
https://www.facebook.com/Kluczborskie-Koncerty-Muzyki-Organowej-i-Kameralnej-104190725068356

3. Zlot Foodtrucków - Żarciowozy na kluczborskim rynku 11-13 czerwca 
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/898083164099871?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22page%22%7D]%7D
Podczas zlotu foodtrucków w sobotę 12 czerwca od g.17.00-19.00 występy artystów z Centrum Kultury w Kluczborku na kluczborskim rynku. W razie niepogody występy odwołane.

 

 • Otwarcie szlaku miejskiego po zabytkach Kluczborka
 • Zlot Foodtrucków
 • Inauguracja XXXVI Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej...

Najnowsze sukcesy kluczborskich karateków

W sobotę 12 czerwca w Hali Widowiskowo-Sportowej Torwar w Warszawie odbyły się XXXII Mistrzostwa Polski w Karate Tradycyjnym. 
W zawodach wystartowało 255 zawodniczek i zawodników z 44 klubów karate tradycyjnego z całej Polski, którzy zostali wyłonieni we wcześniejszych eliminacjach wojewódzkich. Na matach nie zabrakło medalistek i medalistów mistrzostw Polski, Europy i świata.
Z Kluczborskiego Klubu Karate wystartowało 10 zawodników w kategorii junior, młodzieżowiec, senior.
Efekty intensywnej pracy przełożyły się na osiągnięte wyniki:
Alicja Zalecińska
1 miejsce - fukugo
3 miejsce - kumite
2 miejsce - kata
3 miejsce - kumite drużynowe
Dominik Brzeziński
1 miejsce - fukugo
2 miejsce - kata
2 miejsce - kumite
Martyna Jańska
2 miejsce - fukugo
3 miejsce - kata drużynowe
3 miejsce - kumite drużynowe
 Karolina Gajewska
 1 miejsce - fukugo
 3 miejsce - kata drużynowe
 3 miejsce - kumite drużynowe
 Paulina Krupicka
3 miejsce - kata drużynowe
Dzielnie walczyli również pozostali zawodnicy z Kluczborskiego Klubu Karate: 
Maksymilian Klejn
Miłosz Panaszek
Szymon Woźniak
Tomasz Harmatiuk
Michał Danielewicz

 

XXI Ogólnopolski Puchar Dzieci w Karate Tradycyjnym
13 CZERWCA 2021 odbył się XXI Ogólnopolski Puchar Dzieci w Karate Tradycyjnym
To wielkie święto małych karateków odbyło się  w Hali Widowiskowo-Sportowej Torwar w Warszawie. Organizatorem był Polski Związek Karate Tradycyjnego oraz Polski Związek Karate, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
W XXI Ogólnopolskim Pucharze Dzieci w Karate Tradycyjnym swoje umiejętności zaprezentowało 684 młodych karateków z 51 klubów karate tradycyjnego z całej Polski.
Zawodniczki i zawodnicy startowali w takich konkurencjach jak kata indywidualne i drużynowe, kumite oraz en-bu.
Mimo długotrwałych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa i ograniczeń w regularnych treningach karatecy zaprezentowali wysoki poziom swoich umiejętności.
Z Kluczborskiego Klubu Karate wystartowało 15 zawodników 
Antoni Glinny - 3 miejsce w kata indywid oraz 3 miejsce w kata drużynowym
Liliana Łobos - 3 miejsce w  kata drużynowym
Jakub Rojowski- 3 miejsce w kata drużynowym
Martyna Mączka - 3 miejsce w kata indywid.
Pozostali zawodnicy: 
Nadia Krzysztofczyk
Hanna Paluch
Helena Smaga
Amelia Blaszczok
Antonia Dawicka
Kacper Dawicki
Oskar Panaszek
Julia Grzelak
Hanna Adamska
Aleksandra Sulikowska
Martyna Janecka
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

 • sukcesy kluczborskich karateków
 • sukcesy kluczborskich karateków
 • sukcesy kluczborskich karateków
 • sukcesy kluczborskich karateków
 • sukcesy kluczborskich karateków
 • sukcesy kluczborskich karateków

Dzisiaj przypada jubileusz 20 lecia partnerstwa Kluczborka z Brzeżanami

Dzisiaj, 16 czerwca 2021r. przypada jubileusz 20 lecia partnerstwa Kluczborka z Brzeżanami. Dokładnie 20 lat temu w Kluczborku została podpisana umowa partnerska przez ówczesnego burmistrza Kluczborka Gintera Jendrsczoka i mera Brzeżan Stepana Hursky’ego.
Planowane były obchody jubileuszu, ale panująca pandemia Covid-19 zweryfikowała te zamierzenia.
Czasami pojawia się pokusa, by w natłoku oficjalnych podsumowań rocznicowych ujmować sens współpracy partnerskich miast wyłącznie w ramach konkretnych i wymiernych zadań. Ale tak naprawdę ich największą wartością są spotkania zwykłych ludzi – na początku zdziwionych odmiennością światów, w których żyją, a potem zauroczonych podjętą przyjaźnią. Taką przyjaźń Kluczbork zadeklarował 20 lat temu wobec Brzeżan. Dziś z przekonaniem potwierdzamy, że Kluczbork chce tej przyjaźni pozostać wierny – zgodnie z najlepszymi kanonami życzliwości, jakie wymyślono dla kontaktów między państwami, miastami i ludźmi różnych narodowości. Ta współpraca otwiera nas na świat i inspiruje do działań pożytecznych i dobrych.
Cieszy fakt, że współpraca obu naszych miast – zgodnie z zapisami naszej umowy o partnerstwie – odbywała i odbywa się na wielu płaszczyznach. Na początku były to wzajemne wizyty, gdy poznawaliśmy się wzajemnie, nasze kultury, tradycje czy osiągniecia. Potem przyszedł czas na działania mieszkańców. Nasza młodzież harcerska wyjeżdżała na pobyty wakacyjne i z pełnym zapałem ruszyła na pomoc miejscowym zabytkom jak zamek Sienawskich czy brzeżański cmentarz. Ukraińscy druhowie odwiedzili Kluczbork i zacieśnili współpracę z polskimi harcerzami z Kluczborka i okolic. Młodzi adepci muzyki brali udział w kluczborskim festiwalu piosenki „Kluczborskie Trele”i zajmowali na nim wysokie miejsca. Współpracują ze sobą również placówki oświatowe. Partnerstwo połączyło Publiczne Gimnazjum w Bogacicy oraz Gimnazjum im. Bogdana Lepkiego w Brzeżanach. Młodzież z obu szkół wspólnie uczestniczy w projektach edukacyjnych i warsztatach po obu stronach granicy. Umowę podpisały również przedszkola - brzeżański Złoty Kluczyk oraz kluczborskie Publiczne Przedszkole nr 5.
Po najeździe wschodniej Ukrainy przez Rosję z radością zaprosiliśmy brzeżańską młodzież na letni wypoczynek na naszym terenie. To małe działania, ale to właśnie one świadczą o naszej współpracy. Jesteśmy dla siebie wsparciem w trudnych chwilach, w potrzebie, bo na tym polega przyjaźń i partnerstwo, a w dobrych chwilach po prostu cieszymy się naszą współpracą i jej efektami.
Cenimy partnerstwo z innymi miastami, ponieważ wiemy, że w przyszłości świat będzie opierał się na rozmaitych sieciach partnerstwa zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej. Nasza współpraca opiera się na tradycyjnych, długotrwałych i pełnych szacunku relacjach. I mamy nadzieję, że ta współpraca będzie się rozwijać i umacniać w przyszłości.
Naszym partnerom z Ukrainy i mieszkańcom pięknych Brzeżan z okazji tego pięknego jubileuszu 20-lecia partnerstwa między naszymi miastami życzymy sukcesów w dalszej współpracy, pomyślności w życiu osobistym, kolejnych kreatywnych działań, wymiany poglądów i doświadczeń oraz realizacji wielu projektów zmierzających do podniesienia życia w obu naszych partnerskich miastach.
 • partnerstwo Kluczbork-Brzeżany
 • partnerstwo Kluczbork-Brzeżany
 • partnerstwo Kluczbork-Brzeżany
 • partnerstwo Kluczbork-Brzeżany
 • brzezany 4

Rekrutacja do OWK OHP

Opolska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy prowadzi rekrutację do OSiW w Namysłowie oraz w Oleśnie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą. Szczegółowe informacje na temat rekrutacji pod nr telefonu 77/418 20 50 lub bezpośrednio w jednostce Młodzieżowego Centrum Kariery w Kluczborku- Rynek 1/10 (Ratusz I piętro). Zapraszamy do kontaktu.

 • Rekrutacja do OWK OHP
 • Rekrutacja do OWK OHP

Nabór uzupełniający na wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła

Gmina Kluczbork ogłasza nabór uzupełniający dla mieszkańców chcących skorzystać z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 na projekt, realizowany na terenie gminy związany z ochroną powietrza w zakresie wymiany w indywidualnych gospodarstwach domowych wysokoemisyjnych źródeł ciepła na ekologiczne.

 • Nabór uzupełniający

#SZCZEPIMY SIĘ

 • Szczepimy się
 • Szczepimy się
 • Szczepimy się
 • Szczepimy się
 • Szczepimy się

Nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych

Pan Jarosław Kielar Gminny Komisarz Spisowy w Kluczborku ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych wykonujących czynności w ramach prac spisowych, związanych z przeprowadzeniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w 2021 r. spisu powszechnego NSP 2021. 

NSP 2021 jest prowadzony w terminie od 1 kwietnia do 30 września 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24.00.

Termin składania ofert: od  21 do 30 czerwca 2021 r. 

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:
a.    mieć ukończone 18 lat,
b.    cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
c.    posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
d.    posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
e.    nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

więcej na: https://www.kluczbork.eu/1245,narodowy-spis-ludnosci-i-mieszkan-2021

 • Nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021 ruszają wywiady bezpośrednie

SZANOWNI MIESZKAŃCY

Od 23 czerwca br. RACHMISTRZOWIE SPISOWI ROZPOCZYNAJĄ WYWIADY BEZPOŚREDNIE W TERENIE!
Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się przez Internet, nie spisały się na infolinii (22 279 99 99) ani nie zadzwonił do nich rachmistrz spisowy.

 • Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021
 • Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021
 • Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021
 • Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021

Wakacje w Gminie Kluczbork

Przedstawiamy ofertę zajęć dla dzieci spędzających wakacje w Gminie Kluczbork. Spośród propozycji spędzania wolnego czasu są zabawy połączone z nauką, zajęcia plastyczne, taneczne i sportowe. Dzieci na pewno nie będą się nudzić.

 • Wakacje w Gminie Kluczbork
 • Wakacje w Gminie Kluczbork
 • Wakacje w Gminie Kluczbork
 • Wakacje w Gminie Kluczbork
 • Wakacje w Gminie Kluczbork
 • Wakacje w Gminie Kluczbork
 • joga na trawie

Poniżej prezentujemy rozkład jazdy Komunikacji Gminnej do Ośrodka Turystyczno Wypoczynkowego w Bąkowie.

 • Rozkład jazdy Komunikacji Gminnej do OTW Bąków
 • Rozkład jazdy Komunikacji Gminnej do OTW Bąków
 • Rozkład jazdy Komunikacji Gminnej do OTW Bąków
 • Rozkład jazdy Komunikacji Gminnej do OTW Bąków
 • Rozkład jazdy Komunikacji Gminnej do OTW Bąków
 • Rozkład jazdy Komunikacji Gminnej do OTW Bąków

Zmarł Tadeusz Doliński - radny i sołtys Ligoty Dolnej

W dniu 27.06.2021.r, w wieku 58 lat, odszedł od nas nagle Tadeusz Doliński, Radny Rady Miejskiej w Kluczborku i Sołtys Ligoty Dolnej. Pan Tadeusz pełnił funkcję Radnego nieprzerwanie od 2006 roku. W Radzie spełniał się również jako Przewodniczący Komisji ds. Wsi, Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Ochrony Środowiska. Sołtysem wsi Ligota Dolna był nieprzerwanie od 2002 roku, ale pełnił też funkcję Przewodniczącego Konwentu Sołtysów Gminy Kluczbork. Został uhonorowany prestiżowym tytułem Sołtys Roku 2012. Był niezwykle zaangażowanym Prezesem LZS-u Ligota Dolna oraz Wiceprezesem Gminnego Zrzeszenia LZS. Pan Tadeusz był Członkiem Zarządu Spółki Wodnej Gminy Kluczbork. Jednak przede wszystkim był po prostu dobrym, pogodnym człowiekiem, niezwykle zaangażowanym w sprawy swojego sołectwa, swojego klubu i całej Gminy Kluczbork. Dla wielu był Przyjacielem a dla wszystkich miał otwarte serce. Odszedł Człowiek Niezwykły.
R.I.P.
 • Tadeusz Doliński

Nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych

Pan Jarosław Kielar Gminny Komisarz Spisowy w Kluczborku ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych wykonujących czynności w ramach prac spisowych, związanych z przeprowadzeniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w 2021 r. spisu powszechnego NSP 2021. 

NSP 2021 jest prowadzony w terminie od 1 kwietnia do 30 września 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24.00.

Termin składania ofert: od 1 do 14 lipca 2021 r. 

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:
a.    mieć ukończone 18 lat,
b.    cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
c.    posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
d.    posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
e.    nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

więcej na: https://www.kluczbork.eu/1245,narodowy-spis-ludnosci-i-mieszkan-2021

 • Nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych

Ogłoszenia o przetargu na sprzedaż nieruchomości

Burmistrz Miasta Kluczborka działając na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997r. (Dz.U.z 2020r. poz. 1990 z późn.zm.) i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz.U. z 2014r. poz. 1490 z późn.zm.), podaje do publicznej wiadomości, że ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż poniższych nieruchomości wchodzącej w skład gminnego zasobu nieruchomości:

https://www.bip.kluczbork.eu/452,przetargi-na-sprzedaz-i-dzierzawe-nieruchomosci?tresc=18708

https://www.bip.kluczbork.eu/452,przetargi-na-sprzedaz-i-dzierzawe-nieruchomosci?tresc=18663

oraz przetarg ustny ograniczony:

https://www.bip.kluczbork.eu/452,przetargi-na-sprzedaz-i-dzierzawe-nieruchomosci?tresc=18662

Dotacje celowe dla spółek wodnych w 2021r.

Burmistrz Miasta Kluczborka informuje, że spółki wodne działające na terenie Gminy Kluczbork  mogą ubiegać się o uzyskanie dotacji celowej, z przeznaczeniem na realizację zadań związanych z bieżącym utrzymaniem wód i urządzeń melioracyjnych oraz finansowanie i dofinansowanie inwestycji, na terenie objętym ich działaniem.

Wnioski o udzielenie pomocy finansowej należy składać sekretariacie Urzędu Miejskiego w Kluczborku lub przesłać pocztą na adres: Urząd Miejski w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork  (liczy się data wpływu do Urzędu)  w terminie do dnia 30 lipca 2021r.

Wzór wniosku i szczegóły na: https://www.bip.kluczbork.eu/703,dotacje-celowe-dla-spolek-wodnych

Opolskie dotacje z PO WERem - trwa nabór do projektu

Masz nie więcej niż 29 lat. Planujesz założyć działalność gospodarczą - przeczytaj koniecznie. Trwa nabór do projektu „Opolskie dotacje z PO WERem”!!! Udział w projekcie przewiduje:
- dotację w wysokości 23 050 zł brutto
- wsparcie pomostowe przez sześć miesięcy w wysokości 2100 zł/miesiąc brutto
- fachową pomoc szkoleniowo-doradczą
Nie zwlekaj, wejdź na stronę i sprawdź szczegóły: www.dotacjepower.wup.opole.pl 
Zadzwoń, napisz: 77 44 17 090 e-mail: dotacjepower@wup.opole.pl
Planowany termin zakończenia naboru: 16 lipca 2021 roku ( z możliwością przedłużenia).
 • dotacje z power

XX EDYCJA KONKURSU “NASZE KULINARNE DZIEDZICTWO-SMAKI REGIONÓW”

Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła zaprasza do udziału w XX-tej, jubileuszowej edycji konkursu “Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Jest to przedsięwzięcie, którego celem jest identyfikacja i promocja tradycyjnej, regionalnej żywności oraz upowszechnianie wiedzy na temat żywności wysokiej jakości. Konkurs jest organizowany w dwóch etapach – pierwszy tzw. regionalny odbywa się na terenie województwa opolskiego, gdzie komisja konkursowa przyznaje regulaminowe nagrody i wyróżnienia oraz nominuje produkty do nagrody „Perła”. Drugi etap to finał krajowy, który odbędzie się podczas targów „Smaki Regionów”, gdzie podczas uroczystej gali wręczone zostaną statuetki „Perły”.

Karty zgłoszenia produktów i potraw należy przesłać  do 26 lipca 2021 r.

Szczegóły konkursu i wzory formularzy zgłoszeniowych: https://www.opolskie.pl/2021/06/xx-edycja-konkursu-nasze-kulinarne-dziedzictwo-smaki-regionow/

 

 • konkurs smaki regionów

Konsultacje społeczne Programu ochrony środowiska dla woj. opolskiego na lata 2021-27

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego zawiadamia o możliwości zapoznania się z projektem: „Programu ochrony środowiska dla województwa opolskiego na lata 2021-2027” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. 

Zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2020 r. poz. 1219 z późn. zm.) Zarząd Województwa Opolskiego w dniu 28 czerwca 2021r. podjął uchwałę nr 5010/2021 w sprawie przyjęcia projektu „Programu ochrony środowiska dla województwa opolskiego na lata 2021 – 2027” i skierowania go do konsultacji społecznych.

Osoby zainteresowane mogą zapoznać się z powyższym projektem w Departamencie Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Opole, ul. Hallera 9, budynek A, pok. 108 oraz na stronie internetowej (www.bip.opolskie.pl w zakładce Strategie, programy, plany, sprawozdania i opracowania – Ochrona środowiska – Program ochrony środowiska- program ochrony środowiska 2021-2027).
Uwagi i wnioski do przedmiotowego projektu mogą być wnoszone w terminie od 7 do 28 lipca 2021 r.:

Szczegóły: https://bip.opolskie.pl/2020/10/program-ochrony-srodowiska-2021-2027/ 

Webinarium dotyczące otwartego konkursu ofert na realizację Europejskiego Budżetu Obywatelskiego w woj. opolskim

Opolska Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich serdecznie zaprasza

20 lipca 2021 r. o godzinie 12:00

organizacje pozarządowe (i inne uprawnione podmioty) z terenu województwa opolskiego, które chciałyby się zaangażować w realizację zadań publicznych mających na celu podnoszenie kompetencji i kwalifikacji mieszkańców Opolszczyzny

do udziału w bezpłatnym spotkaniu poświęconym Europejskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Ogłoszenie o spotkaniu dostępne jest na stronie www.rpo.opolskie.pl, w zakładce Weź udział w szkoleniach i konferencjach.

Zgłoszenia na spotkanie w formule online

przyjmujemy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego do 19.07.2021 r., godz. 14:00.

Dodatkowy nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację (wymianę) ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne

Burmistrz Miasta Kluczborka ogłasza dodatkowy nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację (wymianę) ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne
 
1. Szczegółowe zasady udzielenia dotacji celowej z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację (wymianę) ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne określa Uchwała Nr XV/256/19 Rady Miejskiej w Kluczborku z dnia 20 grudnia 2019r. w sprawie określenia zasad udzielania i rozliczania dotacji celowych z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne (Dz. Urz. Woj. Opols. z 2019r. poz. 4215).

2. Wnioski o udzielenie dotacji będą przyjmowane od dnia 19 lipca 2021r. do dnia 30 lipca 2021r.

3. Wnioski złożone po terminie określonym w ust. 2 zostaną odrzucone i odesłane wnioskodawcy bez rozpatrzenia.

4. Wzory wniosków i formularzy wraz z wykazem dokumentów niezbędnych do udzielenia oraz rozliczenia i wypłaty dotacji dostępne są na stronie Urzędu Miejskiego w Kluczborku www.kluczbork.eu oraz w Wydziale Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miejskiego w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork, pokój nr 125.
 
5. Wnioski należy składać w formie papierowej w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork, pokój nr 133. 

Nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych

Pan Wojciech Smolnik Zastępca Gminnego Komisarza Spisowego w  Kluczborku ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych wykonujących czynności w ramach prac spisowych, związanych z przeprowadzeniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w 2021 r. spisu powszechnego NSP 2021. 

NSP 2021 jest prowadzony w terminie od 1 kwietnia do 30 września 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24.00.

Termin składania ofert: od 22 lipca do 9 sierpnia 2021 r. 

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:
a.    mieć ukończone 18 lat,
b.    cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
c.    posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
d.    posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
e.    nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

więcej na: https://www.kluczbork.eu/1245,narodowy-spis-ludnosci-i-mieszkan-2021

 • Nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku zaprasza na wydarzenia

 • Zostań lektorem Narodowego Czytania
 • Wystawa O czym się nie mówi. Życie i twórczość Gabrieli...

Praca sezonowa z EURES

Od 15 czerwca w Europie a od 15 lipca w Polsce wystartowała kampania informacyjna na temat pracy sezonowej w państwach członkowskich UE/EFTA, która potrwa do końca października br.

Założeniem kampanii jest promocja wiedzy o obowiązujących przepisach prawa pracy i zabezpieczenia społecznego oraz podkreślenie źródeł wsparcia w zakresie informacji udzielanych w państwach członkowskich UE/EFTA. Kampania kierowana jest przede wszystkim do pracowników sezonowych i pracodawców zatrudniających pracowników sezonowych w UE.

Celem jest również uświadamianie obywateli Polski jakie przysługują im prawa pracownicze podczas pracy za granicą jak i ochrony pracowników sezonowych przed oszustwami i nadużyciami.

Młodzieżowe Centra Kariery na terenie całego województwa opolskiego zaplanowały szereg działań informacyjnych, promocyjnych i warsztatowych dla zainteresowanych. Zapraszamy do naszych jednostek w Opolu, Kluczborku, Prudniku, Namysłowie, Oleśnie, Głubczycach, Nysie, Brzegu, Kędzierzynie-Koźlu.

Po więcej informacji zapraszamy również na oficjalną stronę https://www.ela.europa.eu/campaigns/rights-for-all-seasons

 • Praca sezonowa z EURES
 • Praca sezonowa z EURES
 • Praca sezonowa z EURES
 • Praca sezonowa z EURES

Kierunek NOWE FIO 2021 - ruszył nabór wniosków

Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych działając jako Operator dla województwa opolskiego w ramach programu NOWE FIO na lata 2021-2030 priorytet I, finansowanego z krajowych środków publicznych pochodzących z budżetu państwa w ramach projektu „Kierunek NOWE FIO”, ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie na działania w roku 2021

Więcej na: http://www.ocwip.pl/informacje/wszystkie/zobacz/--Kierunek-NOWE-FIO-2021-

„Piknik Wojskowy” na kluczborskim Rynku

Zapraszamy na „Piknik Wojskowy”, który odbędzie się 14 sierpnia od godziny 16.00 na kluczborskim Rynku.
 
W programie:
- wojskowe kino plenerowe – film „Historia Roja”
- koncert wojskowej orkiestry
- pokaz sprzętu wojskowego
- stoisko promocyjne jednostek i instytucji wojskowych
- gry i zabawy oraz występy muzyczne dzieci z Centrum Kultury w Kluczborku
- żołnierski poczęstunek
- możliwość zaszczepienia przeciw COVID-19
 • Piknik wojskowy

Pamiętasz, że udział w spisie jest obowiązkowy

Nie spisałeś się przez Internet lub telefon? Spodziewaj się rachmistrza!

W Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 rachmistrzowie spisowi przeprowadzają wywiady bezpośrednie oraz wywiady telefoniczne.  Kontaktu ze strony rachmistrza mogą spodziewać się osoby, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez Internet lub telefon na infolinii spisowej.

Przypominamy, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy  o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz.

W jaki sposób rachmistrz może się z nami skontaktować?
W przypadku wywiadów telefonicznych, niezależnie od województwa, rachmistrzowie dzwonią z numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrz może również zapukać do drzwi naszego mieszkania w celu przeprowadzenia wywiadu bezpośredniego.
Jak zweryfikować tożsamość rachmistrza?
Można to zrobić w prosty sposób:
•    poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl/ ,
•    dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, (po uzyskaniu połączenia wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza).
Każdy rachmistrz posiada identyfikator, którym legitymuje się na prośbę respondenta. 

 

 • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Szczepienia wyjazdowe w Gminie Kluczbork

Burmistrz Miasta Kluczborka gorąco zachęca mieszkańców terenów wiejskich do skorzystania z możliwości zaszczepienia się. Szczepienia odbywać się będą od 3 do 17 sierpnia w wyznaczonych wioskach naszej gminy. Szczegółowy harmonogram wskazujący miejsca i godziny szczepień na plakacie.
Do wyboru będą szczepionki Pfizer (dwudawkowa) i Johnson&Johnson (jednodawkowa). Proszę na miejscu zgłosić którą z nich chce się przyjąć.
Jeśli w danym terminie ktoś nie może skorzystać ze szczepienia w swojej wiosce, zachęcamy do przyjęcia szczepionki w innej miejscowości. Dla zdrowia wszystkich liczy się KAŻDY zaszczepiony.

 • Harmonogram szczepień wyjazdowych

77. rocznica Powstania Warszawskiego

W związku z przypadającą 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, dla upamiętnienia godziny „W”, w niedzielę, 1 sierpnia o godzinie 17:00 w całej Polsce, w tym także w Kluczborku zawyją syreny alarmowe. Wyemitowany zostanie sygnał dźwiękowy ciągły, trwający 1 minutę.

 • Powstanie Warszawskie