Aktualności 2021

Pomoc dla osób starszych i samotnych w związku z koronawirusem

Gmina Kluczbork chce kontynuować program wsparcia dla osób starszych, samotnych i chorych. Wiosną tego roku wolontariusze pomagali wielu osobom i teraz też możemy i powinniśmy to zrobić. Pomoc w niezbędnych zakupach czy innych sprawach może być bardzo ważna dla wielu seniorów (i nie tylko). Dlatego prosimy o zgłaszanie takich osób albo bezpośrednio do OPS (lub Urzędu Miejskiego) albo przez dedykowaną stronę internetową www.wspierajseniora.pl 

Prosimy też o zgłaszanie się ewentualnych wolontariuszy.

 • pomoc osobom starszym kotronawirus

„Strategia Rozwoju Miasta i Gminy Kluczbork 2021-2030” WYPEŁNIJ ANKIETĘ TWÓRZ PRZYSZŁOŚĆ KLUCZBORKA 

Gmina Kluczbork przystąpiła do prac nad stworzeniem dokumentu pn. „Strategia Rozwoju Miasta i Gminy Kluczbork na lata 2021 – 2030”, który określi zamierzenia i plany na następne 10 lat.

Zapraszam Państwa do wypełnienia ankiety i podzielenia się opiniami na temat potrzeb i problemów jakie według Państwa dotykają gminę Kluczbork. Państwa sugestie będą cenną wskazówką przy tworzeniu zapisów nowej Strategii Rozwoju Gminy Kluczbork. 

Ankieta jest anonimowa a jej wyniki będą analizowane wyłącznie w postaci zbiorczych zestawień. 

Zależy nam aby jak najwięcej mieszkańców mogło wypowiedzieć się na temat przyszłości swojej okolicy, dlatego też zachęcamy do dzielenia się informacją o ankiecie ze znajomymi. Ankieta aktywna będzie do 17 stycznia 2021 r. 

Dziękujemy za poświęcony czas. 

Link do ankiety: https://forms.gle/Hze8hoC5yu7Hv1gL6  

 • strategia-rozwoju_2

Usługa Wideotłumacz dla osób głuchych dostępna w Urzędzie Miejskim.

Urząd Miejski w Kluczbork  oferuje usługę Wideotłumacz dla osób głuchych. Można z niej skorzystać podczas wizyty w urzędzie, nie trzeba się specjalnie umawiać. Usługa dostępna  jest w  Biurze Obsługi Klienta mieszczącym się na I piętrze w pok. 132. Wchodząc tam, trzeba poinformować pracowników o potrzebie skorzystania z tej formy kontaktu. Na przykład można mieć przy sobie kartkę „Chciałbym skorzystać z Wideotłumacza”. Pracownicy BOK w parę minut zorganizują taką możliwość. Urząd jest czynny w poniedziałek w godzinach od 8:00 do 16:00, od wtorku do piątku od 7:00 do 15:00.

Więcej o usłudze „Wideotłumacz” na oficjalnej stronie: http://wideotlumacz.pl/

 • ideotłumacz

Zapraszamy do udziału w konkursie "Zabytek Zadbany" 2021

Zapraszamy do udziału w konkursie "Zabytek Zadbany" 2021. Konkurs ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków. Nadzór nad Konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków.
Konkurs ma charakter otwarty i nieodpłatny, adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych.
Informacje o konkursie, regulamin i karta zgłoszeniowa dostępne na: https://nid.pl/.../Dla.../Aktualnosci/news.php...

Realizacja zadania związanego z utworzeniem plenerowego Centrum Ochrony Bioróżnorodności

W ramach projektu „Ochrona różnorodności biologicznej na terenie gminy Kluczbork” realizowanego w zakresie działania 05.01 - Ochrona różnorodności biologicznej, osi priorytetowej 05 Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego RPO Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 aktualnie prowadzone są prace dotyczące realizacji zadania związanego z utworzeniem plenerowego Centrum Ochrony Bioróżnorodności na terenie położonym przy OTW Bąków. Przeprowadzono prace rozbiórkowe istniejącego budynku gospodarczo-magazynowego oraz rozpoczęto rewitalizację zbiornika wodnego na terenie ośrodka obejmującą między innymi jego odmulenie oraz konserwację.

 • Realizacjia zadania związanego z utworzeniem plenerowego...
 • Realizacjia zadania związanego z utworzeniem plenerowego...
 • Realizacjia zadania związanego z utworzeniem plenerowego...
 • Realizacjia zadania związanego z utworzeniem plenerowego...
 • Realizacjia zadania związanego z utworzeniem plenerowego...

Zgłoś Bohaterów społecznego zaangażowania!

Zgłoś Bohaterów społecznego zaangażowania! Ruszył nabór wniosków w Konkursie o tytuł „Dobroczyńca Roku.

W Polsce jest wiele firm, które samodzielnie lub we współpracy z organizacjami pozarządowymi, realizują wartościowe projekty społeczne, angażując się przy tym całym sercem. Warto, aby dowiedziała się o nich cała Polska. Od 11 stycznia 2021 roku organizacje pozarządowe mogą zgłaszać firmy i fundacje korporacyjne do XXIV edycji Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku”. Kapituła nagrodzi w tym roku również firmy zaangażowane w przeciwdziałanie skutkom pandemii. Do kategorii specjalnej „Walka ze skutkami pandemii Covid-19”, mogą zgłaszać się firmy, koalicje firm i fundacje korporacyjne. Wnioski można składać od 11 stycznia do 8 lutego na stronie www.dobroczyncaroku.pl . Hasło tegorocznej edycji to Bohaterowie społecznego zaangażowania!

 • dobroczynca roku 2021 dobroczynca roku

Kalendarium imprez kulturalno-sportowych na 2021 rok

Już po raz kolejny pragniemy Państwu przedstawić nasze Kalendarium imprez kulturalno-sportowych zaplanowanych na rok 2021 na terenie całej Gminy Kluczbork. Szczegóły dotyczące wszelkich imprez będzie można uzyskać na oficjalnych stronach internetowych Gminy Kluczbork: www.kluczbork.eu oraz www.facebook.com/kluczbork, a także w Wydziale Promocji i Rozwoju Gminy Urzędu Miejskiego w Kluczborku, bądź u organizatorów poszczególnych imprez, których dane znajdą Państwo na końcu Kalendarium.

Zdajemy sobie sprawę, że w sytuacji pandemii organizacja imprez jest utrudniona i każde zaplanowane wydarzenie może zostać przeniesione lub odwołane. Dlatego kalendarium będzie na bieżąco uaktualniane w momencie pojawienia się nowych wydarzeń, imprez oraz gdy szczegóły zaplanowanych wydarzeń będą ulegać zmianie. Prosimy obserwować stronę Urzędu Miejskiego oraz Kalendarium.

Serdecznie zapraszamy na wszystkie imprezy, które odbędą się w tym roku w Gminie Kluczbork.

 • Kalendarium imprez 2021

Program szczepień przeciwko Covid-19 w Gminie Kluczbork

Burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar informuje, że na terenie Gminy Kluczbork można się zaszczepić w czterech przychodniach POZ. Każdy ma prawo sam wybrać miejsce, w którym się zaszczepi, ponieważ nie ma wprowadzonej rejonizacji szczepień. Aby zarejestrować się na szczepienie należy zadzwonić do wybranej przychodni albo na dedykowaną infolinię ogólnopolską. Można się też zarejestrować przez Internetowe Konto Pacjenta.

Gdzie można się zarejestrować i zaszczepić?

Przychodnia lekarska

Numer telefonu

Adres

Vital Medic

77 549 26 00

Ul. Skłodowskiej - Curie 21

46-200 Kluczbork

ANMED

77 418 11 12

Ul. Skłodowskiej – Curie 6

46-200 Kluczbork

MEDYK

77 447 46 00

Ul. Grunwaldzka 20

46-200 Kluczbork

PULS

77 418 55 00

Ul. Ligonia 14F

46-203 Kluczbork

 

Dedykowana, ogólnopolska infolinia: 989

__________________________________________________________________________________

Gmina Kluczbork umożliwia bezpłatny dowóz do punktów szczepień dla osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych, które nie mają możliwości samodzielnego dotarcia i nie mogą skorzystać z pomocy bliskich.

 

Gminny Punkt Informacyjno – Konsultacyjny.

Potrzebny dowóz do punktu szczepień?

Potrzebne dodatkowe informacje?

DZWOŃ: 77 418 14 84 (czynny w godzinach 8:00 – 17:00)

PRZYJDŹ: Urząd Miejski w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork, POKÓJ 105 (I piętro)

UWAGA!!! Zgłoszenia o potrzebie transportu należy dokonać co najmniej 24 godziny przed zaplanowanym szczepieniem.

 

www.gov.pl/szczepimysie                                 www.kluczbork.eu

 • ulotka szczepienia 2 paint

Zgłoszenie chęci szczepienia przeciw COVID-19 dla osób poniżej 70 lat

Jeżeli nie masz jeszcze 70 lat (urodzeni w roku 1952 lub później) oraz posiadasz PESEL zgłoś chęć zaszczepienia się, wypełniając poniższy formularz na https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/
Kiedy szczepieniami zostanie objęta Twoja grupa wiekowa otrzymasz, na wskazany przez siebie adres e-mail, informację o tym, że zostało dla Ciebie wystawione e-skierowanie i możesz już się zapisać na szczepienie.
 
 • tlo_fb_szczepimy szczepimy się

Nowy inwestor w Kluczborku

W dniu 21.01.2021., w Kancelarii Notarialnej pana Adama Sokołowskiego podpisano Akt Notarialny o sprzedaży działek, o łącznej powierzchni 3 ha, położonych na terenie dawnego tartaku przy ul. Wołczyńskiej w Kluczborku. Nabywcą tych działek jest katowicka spółka DL Invest Group  która w tym miejscu zamierza wybudować magazyn dystrybucyjny o łącznej powierzchni zabudowy 5500 m2, w tym pomieszczenia biurowe o powierzchni około 800 m2. Jego jedynym najemcą będzie InPost sp. z o.o, właściciel m.in. popularnych „paczkomatów”. Według planów, magazyn powinien zostać uruchomiony 01.03.2022. a zatrudnienie ma tam znaleźć docelowo 60 – 70 osób.

DL Invest Group (wraz z InPost sp. z o.o.) jest kolejnym inwestorem, który zakupił działkę na terenie dawnego tartaku, który został włączony do kluczborskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK". Już teraz funkcjonuje tam zakład firmy Foodlab Fit-Catering natomiast MWM Trade sp. z o.o. zamierza wybudować tu swój magazyn. Podpisy pod Aktem Notarialnym złożyli: pan Jacek Zakrzowski, Dyrektor Ekspansji w firmie DL Invest Group PM Spółka Akcyjna oraz Jarosław Kielar, Burmistrz Kluczborka.

DL Invest Group jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się polskich inwestorów działających na rynku nieruchomości komercyjnych. Zdywersyfikowane portfolio nieruchomości obejmuje trzy segmenty:

 • centra logistyczne,
 • centra biurowe,
 • parki handlowe.

Starannie wybrane lokalizacje oraz projekty przemyślane w szczegółach pod względem architektonicznym, funkcjonalnym oraz wykonawczym przy zachowaniu restrykcyjnych wymogów jakości stanowią podstawę sukcesu DL Invest Group, której portfolio obejmuje już ponad 2.000.000 mkw. nieruchomości. Realizowane inwestycje pozostają własnością DL Invest Group, która następnie zarządza projektami w ramach wewnętrznych struktur i aktywów własnych. Siłą DL Invest Group jest budowany przez kilkanaście lat potencjał doświadczenia ponad stuosobowego zespołu wykwalifikowanych specjalistów tworzących rozbudowaną wewnętrzną strukturę Grupy.

Więcej o DL Invest Group na https://dlinvest.pl/  

InPost sp. z o.o. jest liderem w oferowaniu nowoczesnych usług logistycznych i pierwszą firmą w Polsce, która stworzyła sieć Paczkomatów - samoobsługowych punktów nadania i odbioru paczek, czynnych 24/7. Dzięki innowacyjnej technologii, umożliwiono odbiór przesyłek wygodniej, taniej i z korzyścią dla środowiska. Paczkomaty zwiększyły wydajność usług logistycznych, a o ich sukcesie zadecydowała też szybkość dostaw - aż 98% przesyłek dostarczanych jest już następnego dnia po nadaniu! InPost sp. z o.o. posiada ponad 10 000 paczkomatów, jest od 20 lat na rynku i zatrudnia ponad 8 000 pracowników.

Więcej o InPost sp. z o.o. na https://inpost.pl/

Zapraszamy inwestorów do zapoznania się z ofertą inwestycyjną Kluczborka. Zostały już tylko 4 działki o łącznej powierzchni 4,8525 ha. Oferta dostępna na: https://www.kluczbork.eu/27,dla-inwestora?tresc=6005

 • DL_Invest_Kluczbork_inpost DL Invest Group
 • tereny-inwestycyjne-kluczbork_mapka mapka oferta...
 • tereny-inwestycyjne-kluczbork_1 oferta inwestycyjna

Zapraszamy na bezpłatne webinarium „Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej”

Jeżeli planujesz uruchomienie własnej działalności i poszukujesz środków finansowych na funkcjonowanie to weź udział w bezpłatnym webinarium pn. „Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej”3 lutego 2021 r.(środa) godz. 10.00
Link do ogłoszenia o spotkaniu: https://rpo.opolskie.pl/?p=43830
Formularz zgłoszeniowy: http://bit.ly/3a9aaZm
Warunkiem uczestnictwa w spotkaniu jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego (do 2 lutego do 14:00) i otrzymanie potwierdzenia mailowego od organizatora.
Na spotkaniu będzie można uzyskać informacje odnośnie aktualnych możliwości uzyskania dotacji na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Spotkanie moderowane będzie przez pracowników Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Nysie.
Link do platformy, na której odbędzie się wydarzenie, zostanie wysłany w osobnej wiadomości najpóźniej w dniu wydarzenia.
Program spotkania
• 10.00 – Przywitanie uczestników, wprowadzenie do tematu spotkania, kwestie organizacyjne
• 10.10 – Przedstawienie oferty Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie opolskim
• 10.20 – Działanie 7.3 Zakładanie działalności gospodarczej RPO WO 2014-2020
• 11.00 – Pytania i odpowiedzi, zakończenie spotkania.
Organizator spotkania: Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Nysie.
 • bezpłatne webinarium dotacje na działalność

Przedłużony termin naboru na rachmistrza spisowego!

Pan Jarosław Kielar Gminny Komisarz Spisowy w Kluczbork ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych ...

Witamy na nowej stronie internetowej

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową www.kluczbork.eu. Prosty wygląd z podziałem na urząd, mieszkaniec, turysta, inwestor służy szybkiemu poruszaniu się po stronie i znalezieniu ważnych informacji. Zakładka e-obywatel przekierowuje bezpośrednio do wszystkich spraw online, które załatwią Państwo bez wychodzenia z domu. Panel aktualności, kalendarium i dostęp do mediów społecznościowych zostały również dostosowane do obecnych trendów. Jeżeli macie Państwo jakieś uwagi i sugestie odnośnie nowej strony to prosimy o kontakt przez email: promocja@kluczbork.pl 

 • nowa strona internetowa

Nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację (wymianę) ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne

Burmistrz Miasta Kluczborka ogłasza nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację (wymianę) ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne
 
1. Szczegółowe zasady udzielenia dotacji celowej z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację (wymianę) ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne określa Uchwała Nr XV/256/19 Rady Miejskiej w Kluczborku z dnia 20 grudnia 2019r. w sprawie określenia zasad udzielania i rozliczania dotacji celowych z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne (Dz. Urz. Woj. Opols. z 2019r. poz. 4215).

2. Wnioski o udzielenie dotacji będą przyjmowane od dnia 1 lutego 2021r. do dnia 26 lutego 2021r.

3. Wnioski złożone po terminie określonym w ust. 2 zostaną odrzucone i odesłane wnioskodawcy bez rozpatrzenia.

4. Wzory wniosków i formularzy wraz z wykazem dokumentów niezbędnych do udzielenia oraz rozliczenia i wypłaty dotacji dostępne są na stronie Urzędu Miejskiego w Kluczborku www.kluczbork.eu oraz w Wydziale Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miejskiego w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork, pokój nr 125.
 
5. Wnioski należy składać w formie papierowej w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork, pokój nr 133. 

Budowa magazynu meblowego MWM Meble – kolejna inwestycja w Kluczborku

Przedsiębiorstwo MWM Trade sp. z o.o. inwestuje w Kluczborku. Do końca 2022 roku przewidywane jest powstanie dużego magazynu meblowego, należącego do popularnego sklepu meblowego meblemwm.pl. Hala będzie znajdować się przy ulicy Wołczyńskiej, na terenie dawnego tartaku. Imponować może skala przedsięwzięcia, ponieważ docelowo będzie to największy magazyn meblowy w okolicy.

Magazyn w Kluczborku będzie się składał z siedmiu segmentów, przy czym otwarcie pierwszego segmentu przewidywane jest już na marzec bieżącego roku. Każdy z segmentów będzie zajmował powierzchnię 1000 metrów kwadratowych, a cała hala obejmie obszar aż 7000 metrów kwadratowych. W najwyższym punkcie wysokość budowli osiągnie dziewięć metrów. Ponadto cały magazyn meblowy w Kluczborku będzie posiadał siedem bram przeładunkowych, co znacznie usprawni transport. To z kolei wpłynie na szybkość dostaw mebli do sklepu. 

Firma MWM Trade sp. z o.o. z siedzibą w Kluczborku przy ulicy Kołłątaja 8 jest firmą lokalną, dlatego wielu mieszkańców Kluczborka z pewnością doceni wsparcie gospodarki miasta przez rodzimy kapitał. Warto bowiem zaznaczyć, że sam Kluczbork jest niewielkim miastem, a ponadto charakteryzuje się zwartą i często mocno zżytą ze sobą społecznością.

Magazyn meblowy w Kluczborku

Rozwój firmy i budowa magazynu meblowego przez MWM Trade niesie ze sobą wiele korzyści dla mieszkańców Kluczborka. Jedną z nich będzie możliwość znalezienia pracy przez mieszkańców. Firma będzie poszukiwać pracowników na wiele różnych stanowisk, takich jak: specjalista do spraw marketingu, specjalista do obsługi I rozwoju sklepu internetowego czy grafik komputerowy. Nie są to oczywiście jedyne stanowiska, na jakie będą mogli aplikować mieszkańcy Kluczborka. Więcej informacji dotyczących możliwości zatrudnienia z pewnością będzie pojawiać się wraz z postępami w inwestycji. 

Dzięki powstaniu magazynu meblowego mieszkańcy Kluczborka będą mogli jeszcze szybciej dokonywać zakupów. Wybór łóżek, kanap i innych mebli dostępny jest za pośrednictwem strony internetowej meblemwm.pl. W sklepie internetowym można obejrzeć sprzęt przed zakupem i upewnić się, że będzie on pasował do obecnie posiadanego wystroju wnętrza. 

Budowa magazynu meblowego w Kluczborku a pandemia

Sytuacja związana z pandemią niewątpliwie utrudniła codzienne funkcjonowanie wielu osób. Ze względu na obostrzenia sporo firm musiało spowolnić swoje prace produkcyjne. Mimo to firma MWM Trade nadal prężnie pracuje nad powstaniem hali meblowej i na dany moment nie przewiduje żadnych opóźnień. Zgodnie z planowanym terminem kompletny magazyn meblowy zostanie wybudowany do końca 2022 roku. Ponieważ prace przebiegają bezproblemowo, pierwszy segment magazynu meblowego będzie gotowy już w marcu 2021 roku.

Pomimo pandemii bezpieczne zakupy wysokiej jakości elementów wyposażenia wnętrz nadal są możliwe. Asortyment oferowany przez salon meblowy meblemwm.pl można sprawdzić za pośrednictwem strony internetowej. W ofercie znajdują się nie tylko łóżka, sofy, szafki i meble do jadalni, ale również meble ogrodowe. Niewątpliwie preferowane meble znajdą dla siebie zarówno miłośnicy surowych, nowoczesnych wnętrz, jak i cieplejszych, bardziej tradycyjnych form wystroju. Na stronie internetowej można przeglądać dział blogowy, w którym regularnie publikowane są porady dotyczące zarówno wyboru mebli, jak i wystroju wnętrz. Dzięki temu klienci mogą znaleźć ciekawe inspiracje i łatwiej dopasować odpowiednie meble do wnętrza swojego domu.

 • inwestycja MWM Meble
 • inwestycja MWM Meble
 • inwestycja MWM Meble
 • oferta mwm meble
 • oferta mwm meble

Przekaż 1% kluczborskim organizacjom

Rozlicz PIT 2012 w Kluczborku i przekaż 1% ....

Kino Bajka i kryta pływalnia otwierają się w ten weekend.

Od dzisiaj w Polsce otwarte są hotele, stoki, kina, teatry, baseny. Nowe zasady będą obowiązywały na razie do 28 lutego.
W Kluczborku otwiera się w piątek Kino Bajka. Szczegóły i repertuar na: https://bajka.kluczbork.pl 
W sobotę zaprasza kryta pływalnia. Godziny otwarcia na: kryta pływalnia godziny otwarcia 
Muzeum im. Jana Dzierżona pozostaje zamknięte ze względu na remont dachu.

Awaria sieci wodociągowej w Kluczborku ul. Moniuszki

Awaria magistralnej sieci wodociągowej Kluczbork ul. Moniuszki. Trwają prace naprawcze. Możliwe pogorszenie jakości wody i spadek ciśnienia w północnej części miasta.Prace naprawcze prowadzone będą do późnych godzin wieczornych.

Kierowców prosimy o ostrożną jazdę! Nasze służby zajmują pas drogowy na wysokości Straży Pożarnej.

Przepraszamy za utrudnienia.

Nabór na rachmistrza spisowego

Przypominamy, że jutro tj. 16 lutego mija termin naboru kandydatów na rachmistrzów spisowych. Czytaj więcej
 • Nabór na rachmistrza spisowego

INFORMACJA O OPŁACIE ZA ZMNIEJSZENIE NATURALNEJ RETENCJI TERENOWEJ

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.  z 2018r. poz. 1722), która weszła w życie z dniem 20 września 2018 r., wprowadziła obowiązek składania oświadczeń przez podmioty obwiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta w celu ustalenia wysokości opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej.
W myśl art. 298 ustawy z dnia 20 lipca 2017r. Prawo wodne (Dz. U. 2020r. poz. 310 z późn. zm.) opłatę ponoszą osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące: właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych, użytkownikami wieczystymi gruntów, posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego  - które na skutek wykonywania robót i obiektów mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej doprowadziły do zmniejszenia retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych  w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej. 
Zgodnie z art. 552 ustawy – Prawo wodne podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne są obowiązane składać oświadczenia wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta za każdy kolejny  kwartał 2021r., w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa dzień przypadający na koniec każdego kwartału  z tym,  że oświadczenia za IV kwartał 2021r. podmioty korzystające z usług wodnych składają w terminie do dnia 14 stycznia następnego roku.

Terminy złożenia oświadczeń za rok 2021:
- za I kw.    - oświadczenie należy złożyć do 30 kwietnia 2021r.,
- za II kw.   - oświadczenie należy złożyć do 31 lipca 2021 .,
- za III kw.  - oświadczenie należy złożyć do 31 października  2021 r.,
- za IV kw.  - oświadczenie należy złożyć do 14 stycznia  2022r. 

W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt  z  Wydziałem Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miejskiego w Kluczborku pod nr telefonu 77/4181481 wew. 228. 

 

Uzbrojenie terenu inwestycyjnego przy ul. Wołczyńskiej w Kluczborku.

„Uzbrojenie terenu WSSE przy ul. Wołczyńskiej w Kluczborku” to kolejny projekt na które Gmina Kluczbork pozyskała dofinansowanie ze środków unijnych. Całkowita wartość projektu to 3 444 068,52 zł, w tym dofinansowanie 2 048 599,25 zł.

Gmina już wybrała wykonawcę robót budowlanych i prace są realizowane. Do chwili obecnej zostały wykonane: sieć wodociągowa oraz sieć kanalizacji sanitarnej. W trakcie budowy jest siec kanalizacji deszczowej, która przeznaczona jest do odprowadzenia deszczówki z budowanej drogi dojazdowej do działek na strefie ekonomicznej. Obecnie są wykonywane roboty związane z korytowaniem drogi, której długość liczy ponad pól kilometra.

Inwestycja zapewni dogodny dojazd do terenów inwestycyjnych na obszarze województwa opolskiego, rozwiąże podstawowe problemy regionu w zakresie infrastruktury. Projekt wpłynie na wzrost atrakcyjności regionu  jako miejsca pracy, zamieszkania i wypoczynku, a także na rozwój potencjału regionu jako całości. Inwestycja przyczyni się do poprawy dostępności komunikacyjnej analizowanego obszaru i zapewni jego spójność wewnętrzną. Wjazd i wyjazd na tereny inwestycyjny będzie od strony ul. Robotniczej. Będzie możliwy także wyjazd wyłącznie z prawoskrętem bezpośrednio na ul Wołczyńską. Planowane zakończenie prac wrzesień 2021r.

Teren inwestycyjny cieszy się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. W styczniu 2021 trzy działki zakupił DL Invest Group (wraz z InPost sp. z o.o.).  Już teraz funkcjonuje tam zakład firmy Foodlab Fit-Catering, natomiast MWM Trade sp. z o.o. rozpoczęła już budowę magazynu meblowego.

 • dofinansowanie UE

Bezzwrotne dotacje do 25 tys. zł na otwarcie działalności gospodarczej.

Jeżeli planujesz otwarcie własnej działalności gospodarczej możesz ubiegać się o bezzwrotną dotację do 25.000 zł brutto.
Kluczborski Inkubator Przedsiębiorczości informuje o rozpoczęciu rekrutacji dla Kandydatów na Uczestników Projektu "Wsparcie na starcie" w ramach II naboru. Termin składania formularzy od 15.02.2021r. do 26.02.2021r.
 • dotacje wsparcie na start

Umowa na budowę łącznika w szpitalu podpisana

24 lutego 2021r. w Kluczborku podpisano umowę na realizację projektu, zakładającego budowę w kluczborskim szpitalu łącznika, który połączy budynek oddziału wewnętrznego i chirurgii z budynkiem po ginekologii i położnictwie. PCZ S.A. otrzyma na ten cel 2,26 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.
 
Umowę w kluczborskim Starostwie podpisali Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła i Prezes PCZ S.A w Kluczborku Marcin Kisilica w obecności Starosty Kluczborskiego Mirosława Bireckiego, Burmistrza Kluczborka Jarosława Kielara, Wicestarosty Kluczborskiego Lesława Czernika i Członka Zarządu Powiatu Artura Nowaka.

Połączenie budynków szpitala, pozwoli bardziej efektywnie zarządzać tą placówką i obniży koszty jej utrzymania. Budowa łącznika ograniczy ilość miejsc ogólnego użytku, przez co zostanie zapewniony odpowiedni dystans pacjentów. Zwiększy to bezpieczeństwo pacjentów po zabiegach. Ponadto w ramach projektu zostanie zakupiony sprzęt i wyposażenie na potrzeby oddziałów poradni i pracowni przeniesionych do budynku dawnej ginekologii: meble, dezynfekatory, myjnia endoskopowa, łóżka do badań, wideogastroskop i kolonoskop.

Koszt całego przedsięwzięcia - to ponad 3 mln zł. Powiat kluczborski i Powiatowe Centrum Zdrowia na jego realizację zdobyli dwie dotacje:
- 2 267 170,72 zł z Urzędu Marszałkowskiego (RPO WO)
- 800 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Oznacza to, że łącznik powstanie praktycznie z dotacji zewnętrznych bez udziału środków powiatu. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2021 roku.
 
Źródło: powiatkluczborski.pl 

 • budowa łącznika w szpitalu
 • umowa na budowę łącznika w szpitalu
 • umowa na budowę łącznika w szpitalu
 • budowa łącznika w szpitalu
 • budowa łącznika w szpitalu

Projekt „Absolwent-Praca-Stabilizacja”

Centrum Rozwoju Lokalnego oraz Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ” serdecznie zapraszają studentów i absolwentów szkół wyższych do udziału w projekcie „Absolwent, Praca, Stabilizacja”.
Projekt jest adresowany do osób zamieszkujących województwa: śląskie, opolskie i małopolskie, które posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne. Projekt „Absolwent-Praca-Stabilizacja” to kompleksowe wsparcie niepełnosprawnych studentów ostatniego roku oraz absolwentów szkół wyższych w wejściu na rynek pracy.
 
 • Projekt „Absolwent-Praca-Stabilizacja”

Akcja "Czyste powietrze dla szkół - Kluczbork" 

Dzisiaj rusza akcja "Czyste powietrze dla szkół - Kluczbork" 
Zrób minimum 6000 kroków każdego dnia i pomagaj z aplikacją Movello

Ruszamy w Gminie Kluczbork! Będziemy sukcesywnie zaopatrywać szkoły w oczyszczacze powietrza. Dzięki wsparciu Firmy Famel Sp. z o.o. możemy wystartować z akcją w Twojej gminie!
Chcemy zabezpieczyć nasze dzieci przed tym wszystkim co groźne na co dzień unosi się w powietrzu. Przede wszystkim smogiem, wirusami czy bakteriami. Podarujmy dzieciom bezpieczną przystań.

Akcja - Czyste Powietrze dla szkół – to inicjatywa, podczas której placówki z Gminy Kluczbork będą konkurować o oczyszczacz powietrza. Co dwa tygodnie zwycięska szkoła otrzyma oczyszczacz powietrza.

Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji.
Zaproście do chodzenia Wasze rodziny i znajomych i zwiększcie szansę na wygraną swojej szkoły.

Chcesz zostać sponsorem kolejnego oczyszczacza? Zgłoś się do nas i wspólnie zadbajmy o dzieci.

 • Akcja Czyste powietrze dla szkół Gminy Kluczbork
 • Akcja Czyste powietrze dla szkół Gminy Kluczbork
 • Akcja Czyste powietrze dla szkół Gminy Kluczbork
 • Akcja Czyste powietrze dla szkół Gminy Kluczbork

Biblioteka zaprasza na wystawy czasowe.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku zaprasza na wystawy czasowe:

"Sercem malowane - twórcze pasje kobiet"
Od 01 marca 2021 do 31 marca 2021. XIX edycja wystawy organizowanej przez Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego "Kobietom - Mammograf". Patronat honorowy: Starosta Kluczborski, Burmistrz Kluczborka, Burmistrz Wołczyna, Burmistrz Byczyny
 
"Portret pięknej kobiety" - fotografie ze zbiorów Bogusława Szybkowskiego od 01 marca 2021 do 31 marca 2021.

Wystawa przedstawia portrety pięknych kobiet od 1850 do 1900 r. w modnych kobiecych strojach. Stanowi ona zbiór przedwojennych fotografii ze zbiorów Bogusława Szybkowskiego, kolekcjonera, wydawcy i miłośnika fotografii. Rzemieślnicza praca opolskich fotografów jest na bardzo wysokim światowym poziomie, czego dowodzi prezentowana kolekcja. Wystawa pochodzi ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

.
 • wystawa Sercem Malowane
 • Wystawa Plakat Kobieta

Kolejny akt wandalizmu w Centrum Kluczborska Bajka

Kolejny akt wandalizmu w Centrum Kluczborska Bajka, czyli zrewitalizowanym terenie poprzemysłowym przy ul. Pułaskiego w Kluczborku, który ma służyć wszystkim mieszkańcom, ponownie stał się areną huligańskich wybryków. Powyrywane ogrodzenie, ławki, kosze na śmieci to efekt ostatnich dni. Komu to przeszkadza? Co trzeba mieć w głowie żeby tak niszczyć naszą wspólną własność? Teren zrewitalizowany kosztem blisko 10 mln zł, z placem zabaw, siłownią, miasteczkiem ruchu drogowego, kinem letnim, ZAZ-em, Świetlicą Parasol, kawiarnią ma być miejscem zabawy i relaksu a nie pokazów głupoty. Jeśli ktokolwiek z Państwa ma informacje, które mogą pomóc w ustaleniu sprawców, to bardzo prosimy o kontakt z Policją w Kluczborku, Strażą Miejską lub Urzędem Miejskim w Kluczborku.
 • Centrum Kluczborska Bajka
 • Centrum Kluczborska Bajka
 • Centrum Kluczborska Bajka
 • Centrum Kluczborska Bajka

Zamknięty przejazd ul. Zamkową od 16.03 do 30.03.2021

UWAGA!!! Od wtorku 16 marca do 30 marca 2021r. zamknięty przejazd ul. Zamkową od skrzyżowania z ul. Podwale do ronda przy ul. Katowickiej w związku z remontem dachu budynku muzeum bezpośrednio nad ul. Zamkową. Zakaz nie dotyczy dojazdu do posesji, zaopatrzenia, służb mundurowych i pojazdów budowy (dojazd wyłącznie od skrzyżowania z ul. Podwale do budynku muzeum). Nie będzie możliwości przejazdu pod tunelem muzeum. Za utrudnienia przepraszamy.

 

 • zamkowa

E-budownictwo aplikacja do składania wniosków w procesie budowlanym

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego informuje o powstaniu nowego serwisu e-budownictwo: https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/

Jest to autoryzowany serwis internetowy gdzie łatwo można wypełnić, podpisać i przesłać wybrany wniosek do właściwego urzędu. Ma on na celu przyspieszenie i ułatwienie inwestorom przeprowadzenia postępowania administracyjno-budowlanego. 

 • e-budownictwo plakat

XXXVI Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

Kluczborski Dom Kultury oraz Parafia Ewangelicko - Augsburska w Kluczborku serdecznie zapraszają na XXXVI Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej pod patronatem Burmistrza Miasta Kluczborka oraz Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego. 6 koncertów od marca do października, zawsze w niedzielę. Niezmiernie nam miło, że do Kluczborka przyjadą także wykonawcy, którzy pochodzą z Kluczborka. 🎼🎹🎻. Wstęp wolny na wszystkie koncerty. 

 • koncerty organowe 2021

158 laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla szkół Gminy Kluczbork      

12 marca 2021r. w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 w Kluczborku, odbyło się uroczyste wręczenie 43 laptopów dla nauczycieli w ramach projektu realizowanego przez Samorząd Województwa Opolskiego „Op@lskie dla podstawówek- zdalne nauczanie zbliża !” w ramach poddziałania 9.1.1 Wsparcie kształcenia ogólnego RPO WO 2014-2020. 

To konkretna pomoc w tak trudnym czasie pandemii. Wsparcie to pozwoli na jeszcze sprawniejszą realizację zdalnego nauczania jako nowoczesnej edukacji. Ułatwi wprowadzanie nowych metod i technik nauczania na odległość, poprzez wdrażanie innowacyjnych pomysłów – co uatrakcyjni proces edukacyjny a nauka stanie się ciekawa i przyjazna uczniom, rodzicom i nauczycielom.
Ogółem z projektu, Gmina Kluczbork otrzyma 158 laptopów, które zostaną przekazane do wszystkich szkół podstawowych. 
Podziękowania Panu Andrzejowi Bule - Marszałkowi Województwa Opolskiego, za wspaniałą inicjatywę - gratulujemy pomysłu i realizacji !!!
W uroczystym wręczeniu sprzętu dla nauczycieli Gminy Kluczbork, uczestniczyli Marszałek Województwa Opolskiego –Andrzej Buła, z-ca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych – Agnieszka Okupniak, starszy specjalista Departamentu Edukacji i Rynku Pracy w Opolu – Marta Felusiak, Vice Burmistrz Miasta Kluczborka – Roman Kamiński, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 w Kluczborku – Marek Tobiasz, Dyrektor Administracji Oświaty w Kluczborku- Elżbieta Pietrzykowska, kadra pedagogiczna Szkoły Podstawowej Nr 5 w Kluczborku – Małgorzata Czaja, Beata Lewandowska, Katarzyna Reszko, Zofia Wietrzyk. 

„Zdalne nauczanie zbliża”- zbliża i wyzwala współpracę wszystkich podmiotów tworzących społeczność szkolną.

 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla...
 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla...
 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla...
 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla...
 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla...
 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla...
 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla...
 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla...

Szkoła w Kuniowie wygrała w I edycji "Czyste powietrze". Dziś start II edycji

Niesamowite. W ciągu zaledwie dwóch tygodni na aplikacji Movello zrobiliście 103 MILIONY kroków. Właśnie zakończyła się pierwsza akcja Czyste Powietrze dla Szkół Podstawowych w Kluczborku. Najwięcej kroków w przeliczeniu na liczbę uczniów zrobiono w Publicznej Szkole Podstawowej z OP im. Bł. Jana Pawła II w Kuniowie. Ponad 8,400 kroków na dobę - super wynik gratulujemy!👏👏👏 Start rywalizacji o kolejne urządzenie dzisiaj 16 marca.
Zapraszamy do wspólnej zabawy.🏃‍♀️🏃 Kto jeszcze nie zainstalował aplikacji można ją pobrać tutaj: https://movello.pl/
 • wyniki I edycja

Opolskie dotacje z PO WERem

Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 realizuje projekt pn. Opolskie dotacje z PO WERem.

Główne założenia projektu dotyczą działań w zakresie zwiększenia możliwości zatrudnienia młodych mieszkańców województwa opolskiego.

Więcej na stronie www.dotacjepower.wup.opole.pl

 • Opolskie dotacje z PO WERem
 • Opolskie dotacje z PO WERem

System Informacji Przestrzennej - MAPA.INSPIRE HUB

W Gminie Kluczbork funkcjonuje System Informacji Przestrzennej - MAPA.INSPIRE HUB. To ogólnopolski portal mapowy do udostępniania informacji przestrzennej. Szybki sposób na odnalezienie informacji dotyczącej poszukiwanej działki z zakresu: punktów adresowych, zagospodarowania przestrzennego, terenów chronionych, zagrożenia powodziowego i innych. 

Zobacz portal umożliwiający mieszkańcom łatwiejszy dostęp do danych przestrzennych: https://mapa.inspire-hub.pl/#/gmina_kluczbork

 • Portal Mapowy

Powstał nowy kompleks sportowy w ramach Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego

Zrealizowano pierwszy z projektów w ramach Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021.
Jest to projekt pod nazwą „Budowa nawierzchni sportowo-modułowej wraz z wyposażeniem na boisku asfaltowym przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kluczborku”
Została zamontowana nowa atestowana nawierzchnia modułowa na boisku asfaltowym. Wraz z nową nawierzchnią został zamontowany nowy sprzęt w postaci bramek do piłki ręcznej oraz konstrukcje do dwóch boisk do koszykówki. Nawierzchnia posiada wysoką wytrzymałość, odporność na warunki atmosferyczne oraz elastyczność, która zapewni odpowiednią amortyzację dla użytkujących boisko osób. Co zminimalizuje możliwość kontuzji podczas gry. Boisko wchodzi w skład kompleksu sportowego przy szkole, z którego będą korzystać uczniowie PSP 2 Kluczbork jak również dzieci i młodzież oraz mieszkańcy Kluczborka.

 • Budowa nawierzchni sportowo-modułowej wraz z wyposażeniem...
 • Budowa nawierzchni sportowo-modułowej wraz z wyposażeniem...

Wejścia do Urzędu Miejskiego w Kluczborku będą zamknięte

Szanowni Mieszkańcy! W związku z wzrostem zachorowań spowodowanych wirusem SARS-CoV-2, informujemy, iż od 29.03.2021r. aż do odwołania wejścia do Urzędu Miejskiego w Kluczborku będą zamknięte. Urząd NADAL PRACUJE i w SZCZEGÓLNIE PILNYCH SPRAWACH, po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu się z urzędnikiem wizyty będą możliwe.

Zachęcamy do załatwiania wszelkich spraw poprzez dostępne narzędzia elektroniczne, internetowe, m.in. poprzez:
- portal https://e-obywatel.kluczbork.pl/ (większość spraw można załatwić poprzez ten portal)
- platformę ePUAP: /7646mtsjeh/SkrytkaESP
- e-mail: um@kluczbork.pl
- poczta tradycyjna - adres: Urząd Miejski, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork
- wszelkie druki i formularze dostępne są na stronie internetowej urzędu.

W celu umówienia wizyty i uzyskania informacji w sprawach dowodów osobistych i sprawach meldunkowych prosimy o kontakt telefoniczny pod nr telefonu: 77 4181481 wew. 250, 220, 210.
Przyjmowanie klientów odbywać się będzie wyłącznie po uprzednim, telefonicznym ustaleniu terminu i godziny wizyty.
Urząd Stanu Cywilnego będzie w tym okresie prowadził wyłącznie bieżącą rejestrację aktów stanu cywilnego (urodzenia i zgony). W pozostałych, szczególnie ważnych sprawach, wizyta będzie możliwa po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu. Nr kontaktowy 774181150 lub 774170227.
W każdej innej sprawie możliwy jest też kontakt telefoniczny pod numerem centrali: 774181481.
Numery wewnętrzne do pracowników urzędu znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:
https://www.kluczbork.eu/968,kontakt-z-urzednikiem
Dodatkowo przy wejściu obok Straży Miejskiej od strony parkingu ustawiona jest urna, do której możecie Państwo wrzucać spakowane w koperty podania i inną dokumentację. Prosimy o dopisywanie na składanych dokumentach swojego numeru telefonu kontaktowego, dzięki czemu usprawniony będzie kontakt z Państwem. 
Wszelkich płatności prosimy dokonywać za pomocą bankowości elektronicznej na nr konta:
PEKAO S.A. Kluczbork 55 1240 1662 1111 0000 2655 9410 
z wyłączeniem opłat za gospodarowanie odpadami oraz innymi podatkami, które dokonywane są na indywidualne konto podatnika. 
Prosimy o monitorowanie aktualności na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Kluczborku oraz FB.

Z uwagi na wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, w trosce o zdrowie naszych klientów i pracowników, prosimy o  ograniczenie wizyt w Urzędzie jedynie do najpilniejszych spraw.
Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa sytuacja będzie trwała bardzo krótko i będziemy dążyć do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania. Za wszelkie niedogodności przepraszamy.

Zamknięcie Biura Obsługi Klienta firmy FB Serwis

W związku z wprowadzeniem obostrzeń wynikających z szerzenia się korona wirusa Sars-CoV-2 Biuro Obsługi Klienta firmy FB Serwis S.A w Kluczborku Rynek 12/2 zostaje zamknięte na czas trwania obostrzeń.
Obsługa mieszkańców będzie realizowana za pośrednictwem komunikacji elektronicznej tj. mailowo bok.kluczbork@fbserwis.pl oraz telefonicznie 515-080-249.

Jadłodzielnia i książkodzielnia Kluczbork

30.03 otwarcie Jadłodzielni i Książkodzielni. Serdecznie zapraszamy.
 • Jadłodzielnia i książkodzielnia

Program Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego

W imieniu Marszałka Województwa Opolskiego – Andrzeja Buły oraz Dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki – Rolanda Wrzeciono, serdecznie zapraszamy do udziału w V edycji projektu pn. „Program Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego”. Ośmiu znanych prezesów i dyrektorów firm podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi przedsiębiorcami. Podopiecznymi mentorów, czyli mentee, mogą zostać osoby, która mają status młodego przedsiębiorcy, zarządzającego firmą mikro, małą lub średnią, zarejestrowaną na terenie województwa opolskiego, działającą na rynku nie dłużej niż 5 lat.

 Rekrutacja osób zainteresowanych udziałem w Programie potrwa do 19 kwietnia 2021 r.  Zgłoszenia do programu prosimy przesyłać na adres invest@ocrg.opolskie.pl.

Wszelkie szczegóły dotyczące programu oraz formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie www.ocrg.opolskie.pl w zakładce „Projekty”, dalej „Mentoring Biznesowy”.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

 • Mentoring biznesu

Książka na wynos

Szanowni Czytelnicy, w związku z coraz trudniejszą sytuacją epidemiczną, od 29 marca do odwołania Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna  wypożycza zbiory wyłącznie bezkontaktowo.
 1. Zarezerwuj książki przez konto Czytelnika w katalogu online lub telefonicznie (77) 418 26 12. W tygodniu od 8:00 do 16:00.
 2. Zadzwoń do biblioteki i umów się na odbiór książek.
 3. Książki odbierz na zewnątrz biblioteki, nie wchodząc do biblioteki.
Prosimy o wyrozumiałość i stosowanie się do zasad akcji "Książka na wynos".
Dziękujemy i życzymy zdrowia.
 • ksiazka na wynos

Otwarcie Jadłodzielni i Książkodzielni.

Zapraszamy do Jadłodzielni i Książkodzielni, która została otwarta 30 marca na kluczborskim targowisku. Pomysłodawcą jadłodzielni jest Anna Król wraz z Stowarzyszeniem Klucz do Rozwoju. W otwarciu uczestniczył wiceburmistrz Kluczborka Dariusz Morawiec oraz Jan Piontek z Fundacji Weź Pomóż. Lodówkę zakupił Ośrodek Pomocy Społecznej w Kluczborku a wiatę wykonał cieśla Mateusz Pisula. Serdeczne podziękowania dla MZOK Kluczbork oraz wolontariuszy z kluczborskich szkół.

Zapraszamy do dzielenia się jedzeniem. Nie marnujmy jedzenia, przekażmy je innym. Zapraszamy od poniedziałku do piątku od 7.00 do 18.00 a w sobotę od 7.00 do 14.00.

 • jadłodzielnia
 • jadłodzielnia
 • jadłodzielnia
 • jadłodzielnia
 • jadłodzielnia
 • jadłodzielnia

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021 rusza od 1 kwietnia.

Dlaczego spis powszechny jest ważny dla nas wszystkich?

Bo jego wyniki pozwalają odpowiadać na nasze potrzeby na poziomie lokalnym i globalnym. Stanowią wyznacznik dla tworzenia budżetów przez samorządy oraz  podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw.

Wyniki uzyskane ze Spisu powszechnego wykorzystywane są przez kluczowe resorty do planowania działań w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, polityki żywnościowej, finansów, zagospodarowania przestrzennego, potrzeb mieszkaniowych czy gospodarki wodno- ściekowej.

Informacje statystyczne pozyskane dzięki spisowi ludności, konieczne do złożenia wniosków i sporządzenia studiów wykonalności projektów lub do stworzenia biznesplanów wykorzystują przedsiębiorcy oraz beneficjenci funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).

Wysokość dotacji unijnych oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim zależą m.in. od liczby mieszkańców, określonej wynikami ostatniego spisu.

To wydarzenie ma znaczenie dla nas wszystkich!

Wejdź na spis.gov.pl i spisz się przez internet!

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021 trwa od 1 kwietnia.

 • Narodowy Spis Powszechny 2021

Zmarł Alfred Długosz wieloletni radny kluczborski

Z ogromnym żalem i bólem informujemy, że dziś w nocy, w wieku 59 lat zmarł z powodu COVID-19  Alfred Długosz, radny Rady Miejskiej w Kluczborku i jej Wiceprzewodniczący. Przede wszystkim był to jednak człowiek Wielkiego Serca, bardzo zaangażowany w sprawy gminy, w szczególności Ligoty Górnej i Zameckiej.
Był radnym od roku 2006, czyli przez 4 kadencje. Od roku 2010 pełnił też funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Kluczborku.
Alfredzie, będzie nam Ciebie bardzo brakować.
R. I. P.
 • Alfred Długosz

Godziny pracy Urzędu Miejskiego i Starostwa i w Wielki Piątek

Uprzejmie informujemy, że w dniu 2 kwietnia 2021 r. (piątek) Urząd Miejski w Kluczborku i Starostwo Powiatowe będą czynne od godz. 7.00 do 13.00.

Wystawa plenerowa "Tu rodziła się Solidarność"

Zapraszamy do oglądania wystawy plenerowej "Tu rodziła się Solidarność", którą można oglądać do 23 kwietnia na kluczborskim rynku. Wielkie podziękowania dla Pani Renaty Wojciechowskiej z Instytutu Pamięci Narodowej za koordynację wystawy w Kluczborku.

 • wystawa plenerowa "Tu rodziła się Solidarność"
 • wystawa plenerowa "Tu rodziła się Solidarność"
 • wystawa plenerowa "Tu rodziła się Solidarność"
 • wystawa plenerowa "Tu rodziła się Solidarność"
 • wystawa plenerowa "Tu rodziła się Solidarność"

Kampania edukacyjna „Odpowiedź masz we krwi”

„Odpowiedź masz we krwi” to kampania edukacyjna poświęcona chorobom krwi i szpiku, w tym nowotworom hematologicznym. Celem inicjatywy jest upowszechnienie wiedzy nt. chorób krwi i szpiku kostnego, ich niespecyficznych objawów, przebiegu i metod leczenia.
Intencją Partnerów kampanii jest poprawa wykrywalności chorób hematologicznych poprzez edukację nt. objawów i istoty wczesnej diagnostyki w powodzeniu terapii oraz upowszechnienie morfologii, jako jednego z podstawowych narzędzi diagnostycznych. U podstaw kampanii leży przekonanie, że choć choroby krwi i szpiku kostnego mają różne przyczyny i objawy, łączy je jeden wspólny mianownik – nieprawidłowości, wykrywane w morfologii krwi obwodowej.

Więcej o kampanii na: https://hematoonkologia.pl/odpowiedzmaszwekrwi

 • Kampania edukacyjna „Odpowiedź masz we krwi”
 • Kampania edukacyjna „Odpowiedź masz we krwi”
 • Kampania edukacyjna „Odpowiedź masz we krwi”
 • Kampania edukacyjna „Odpowiedź masz we krwi”

Rusza konkurs DZIAŁAJ LOKALNIE 2021!

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy” we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce ogłasza Lokalny Konkurs Grantowy w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, mających ciekawy pomysł na projekt aktywizujący społeczność lokalną, inicjujący współpracę na rzecz dobra wspólnego, a działających na terenie gmin: Pokój, Byczyna, Wołczyn, Lasowice Wielkie, Kluczbork (z wyłączeniem miasta Kluczbork), Olesno.

Więcej na: www.dotacje.dolinastobrawy.pl

Ścieżka „Działaj lokalnie i ekologicznie” – startuje nabór wniosków

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy” we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce oraz w partnerstwie z Fundacją WWF Polska ogłasza Lokalny Konkurs Grantowy w ramach ścieżki tematycznej „Działaj lokalnie i ekologicznie”.
Konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, mających ciekawy pomysł na projekt o tematyce ekologicznej, aktywizujący społeczność lokalną, inicjujący współpracę na rzecz dobra wspólnego, a działających na terenie gmin: Pokój, Byczyna, Wołczyn, Lasowice Wielkie, Kluczbork (z wyłączeniem miasta Kluczbork), Olesno.

 

Więcej na: www.dotacje.dolinastobrawy.pl

Trwa plebiscyt Nieprzeciętni 2021

"Nieprzeciętni" to plebiscyt Czwórki adresowany do młodych ludzi, którzy na co dzień podejmują nietypowe działania, mają niebanalne zainteresowania, tworzą wyjątkowe rzeczy. 
Zgłoszenia jeszcze do niedzieli, 18 kwietnia ! 

Więcej na: www.polskieradio.pl

 • Plebiscyt Czwórki "Nieprzeciętni"

Nowa edycja konkursu grantowego „Zielona Ławeczka"

Ruszyła VII edycja konkursu grantowego „Zielona Ławeczka” organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 
To ogólnopolski, prospołeczny projekt grantowy adresowany do mieszkańców otwartych osiedli (zarządzanych przez spółdzielnie i wspólnoty) w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców. 

Więcej na: https://zielonalaweczka.pl/nowa-edycja/

 • Konkurs Zielona Ławeczka

Awaria sieci wodociągowej w Kluczborku ul. Wołczyńska

W dniu 16.04.2021 r. wystąpiła awaria na sieci wodociągowej w Kluczborku przy Wołczyńskiej. Na czas prowadzenia prac naprawczych wstrzymana została dostawa wody do mieszkańców:
– ul. Karola Miarki – cała,
– ul. Konopnickiej od skrzyżowania z ul. Wołczyńską do skrzyżowania z ul. Waryńskiego,
– ul. Wołczyńskiej od skrzyżowania z ul. Mickiewicza do wiaduktu,
– ul. Żeromskiego – cała.

Przy ul. Karola Miarki 4 oraz ul. Konopnickiej, zostanie podstawiony beczkowóz z wodą.

Po zakończonych pracach naprawczych możliwe pogorszenie jakości wody.

Przepraszamy za utrudnienia

Otwarte wejście do Urzędu Miejskiego i Starostwa od 19.04

Od poniedziałku 19 kwietnia br. otwarte zostanie jedno wejście (od strony parkingu) do Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego.

Po wejściu prosimy o dezynfekcję w bramie znajdującej się tuż za drzwiami.

Jednakże w związku z dużą liczbą zachorowań spowodowanych wirusem SARS-CoV-2, zachęcamy do załatwiania wszelkich spraw poprzez dostępne narzędzia elektroniczne, internetowe, m.in. poprzez:
- portal https://e-obywatel.kluczbork.pl/ (większość spraw można załatwić poprzez ten portal)
- platformę ePUAP: /7646mtsjeh/SkrytkaESP
- e-mail: um@kluczbork.pl
- poczta tradycyjna - adres: Urząd Miejski, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork
- wszelkie druki i formularze dostępne są na stronie internetowej urzędu.

- w sprawach dowodów osobistych i sprawach meldunkowych kontakt telefoniczny pod nr telefonu: 77 4181481 wew. 250, 220, 210.
W każdej innej sprawie możliwy jest też kontakt telefoniczny pod numerem centrali: 774181481.
Numery wewnętrzne do pracowników urzędu znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:
https://www.kluczbork.eu/968,kontakt-z-urzednikiem

Wszelkich płatności prosimy dokonywać za pomocą bankowości elektronicznej na nr konta:
PEKAO S.A. Kluczbork 55 1240 1662 1111 0000 2655 9410 
z wyłączeniem opłat za gospodarowanie odpadami oraz innymi podatkami, które dokonywane są na indywidualne konto podatnika. 

Z uwagi na wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, w trosce o zdrowie naszych klientów i pracowników, prosimy o ograniczenie wizyt w Urzędzie jedynie do najpilniejszych spraw.

Biblioteka ponownie otwarta dla czytelników

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku jest ponownie otwarta dla czytelników. Nadal zachęcamy do zamawiania książek poprzez katalog online lub telefonicznie - tak, aby czas przebywania w bibliotece ograniczyć do minimum. Prosimy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Zapraszamy do biblioteki!
 • biblioteka
 • biblioteka

Punkt Szczepień Masowych nie wystartuje w tym tygodniu

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, szczepienia w kluczborskim Punkcie Szczepień Masowych najprawdopodobniej nie rozpoczną się w tym tygodniu. Możemy się jedynie domyślać, że wynika to z braku odpowiedniej ilości szczepionek, ale jesteśmy zawiedzeni takim obrotem sprawy, ponieważ bardzo liczyliśmy na zapowiadane przez Rząd przyspieszenie programu szczepień.
Jeszcze w marcu szpital Vital Medic pozyskał informację o potrzebie utworzenia punktów szczepień masowych w każdym regionie. Podjęliśmy zatem szybkie, konkretne i skuteczne działania, aby taki punkt uruchomić na hali będącej częścią Kampusu Stobrawa. Zgodnie z ustaleniami z Opolskim Oddziałem NFZ mieliśmy być gotowi na 12. kwietnia a codziennie miały być szczepione setki osób. Punkt był gotowy na czas, wyposażony we wszystkie niezbędne meble, sprzęty, instalacje. Jednak na kilka dni przed planowanym otwarciem otrzymaliśmy informację, że szczepionki dotrą nie wcześniej niż 19. kwietnia. Punkt został zgłoszony do NFZ i system zapisu na szczepienia, prowadzony przez NFZ, rozpoczął zapisy na szczepienia właśnie w tym nowo utworzonym punkcie. W ciągu kilku pierwszych dni zapisało się ponad 700 osób.
Organizacyjnie byliśmy i jesteśmy gotowi aby szczepić nawet 1200 – 1500 osób dziennie. Jednak zabrakło szczepionek. Jest nam z tego powodu bardzo przykro, tym bardziej, że nikt tak naprawdę nie wie kiedy nasz punkt będzie mógł zacząć spełniać swoją rolę. Mamy jednak nadzieję, że odpowiednia ilość dawek dotrze do nas w możliwie krótkim czasie. Osoby już zapisane na szczepienia zostaną poinformowane o wyznaczeniu nowego terminu.
 • Punkt szczepień masowych
 • Punkt szczepień masowych
 • Punkt szczepień masowych
 • Punkt szczepień masowych

Kolejny odnowiony kompleks sportowy w gminie

W dniu 19 kwietnia  br. w Kujakowicach Górnych oddano do użytku po gruntownej modernizacji boisko wielofunkcyjne przy Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi im. M. Kopernika. Budowa nawierzchni sportowo-modułowej została zrealizowana na byłym boisku Fundacji „Dudka”. Na kompleksie sportowym istnieje możliwość uprawiana różnych dyscyplin sportowych: piłki nożnej i ręcznej, koszykówki, siatkówki i badmintona.  

Inwestycja została zrealizowana z budżetu Gminy Kluczbork. Koszt inwestycji wyniósł 161 tysięcy złotych. Została zamontowana nowa atestowana nawierzchnia modułowa na boisku.  Nawierzchnia posiada wysoką wytrzymałość, odporność na warunki atmosferyczne oraz elastyczność, która zapewni odpowiednią amortyzację dla użytkujących boisko osób, co zminimalizuje możliwość kontuzji podczas gry. Zapraszamy wszystkich do korzystania z obiektu.

 • boisko wielofunkcyjne w Kujakowicach
 • boisko wielofunkcyjne w Kujakowicach

KRUS informuje

 • KRUS informuje

Parking przy ul. Moniuszki nieczynny 28.04.

Informujemy, że parking przy ul. Moniuszki (ruski targ) będzie nieczynny w środę 28.04.2021r. w związku z montażem toalety miejskiej. Za utrudnienia przepraszamy.

Święto Konstytucji 3 Maja

 • Święto konstytucji 3 maja

Urząd Stanu Cywilnego czynny w piątek 30.04 wyjątkowo do g.12.00

Informujemy, że Urząd Stanu Cywilnego w Kluczborku czynny w piątek 30.04 wyjątkowo do g.12.00. Za utrudnienia przepraszamy.

Nowa stawka za odbiór odpadów komunalnych

Podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej w Kluczborku byliśmy zmuszeni do podwyższenia opłaty za wywóz i zagospodarowanie odpadów, dołączając w ten sposób do znaczącej większości gmin w Polsce, które musiały podjąć tego typu działania. Głównym czynnikiem mającym wpływ na obecną podwyżkę jest ciągły wzrost kosztów przetwarzania i zagospodarowania odpadów. Nasze śmieci, już przez nas posegregowane, trafiają na Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Gotartowie (RIPOK), gdzie muszą być poddane kolejnej obróbce i segregacji aż na 16 różnych frakcji. Koszty związane z tą operacją systematycznie i znacząco rosną od wielu lat. Dodatkowym czynnikiem mającym ogromne znaczenie jest fakt, że w obecnych czasach makulatura, tworzywa sztuczne czy też tzw. „frakcja kaloryczna” nie znajdują nabywców, dlatego RIPOK-i muszą dopłacać ogromne kwoty aby pozbyć się takich odpadów. Podobnie jest z innymi surowcami wtórnymi i można wręcz mówić o załamaniu się rynku odpadów poprzez brak zbytu na wysegregowane surowce. Dodatkowo rosną też koszty takie jak: praca, energia, transport, utrzymanie sprzętu itd. Systematycznie rośnie też tzw. „opłata środowiskowa”, regulowana centralnie. Jeszcze w roku 2013 wynosiła ona 120 zł za tonę odpadów, podczas gdy w roku 2020 było to już 270 zł / tonę. Wszystko to sprawia, że cena za przyjęcie odpadów komunalnych do zagospodarowania na RIPOK-u w Gotartowie jeszcze w roku 2019 wynosiła 345 zł / tonę, w roku 2020 wzrosła do 568,08 zł / tonę a w roku 2021 wzrosła aż do 626,40 zł / tonę! Odpady biodegradowalne są nieco tańsze, ale wzrost cen z 399,60 zł / tonę w roku 2020 do 486,00 zł / tonę w roku 2021 jest bardzo znaczący.
Do tego dochodzą jeszcze koszty związane z samym odbiorem odpadów, co powoduje, że całkowita kwota jaką do zapłaty ma Gmina Kluczbork (za ODBIÓR i zagospodarowanie odpadów), już od 1. kwietnia 2021 wynosi 962,23 zł / tonę odpadów komunalnych oraz 775,18 zł / tonę odpadów bio.
Wszystko to powoduje, że system gospodarowania odpadami komunalnymi, niestety, nie bilansuje się, choć według ustawodawcy gminy nie mogą dopłacać do tego systemu ani nie mogą przeznaczać zebranych środków na inne cele. W ciągu ostatnich 5 lat Gmina Kluczbork dopłaciła do systemu prawie 1,5 mln zł, a w samym tylko roku 2020 deficyt w naszym systemie sięgał 700 000 zł. Gdybyśmy nie podjęli żadnych kroków, deficyt w roku 2021 mógłby wynieść około 1,2 mln zł. Dlatego sytuacja zmusza nas do podwyższenia stawek, choć staraliśmy się odwlekać tę decyzję możliwie jak najdłużej, czekając na zapowiadane zmiany w prawie, szczególnie dotyczące gospodarki odpadami od przedsiębiorstw, ponieważ dotychczasowe przepisy są wyjątkowo niekorzystne dla samorządów. Niestety, zmiany te nie nastąpiły, co powoduje, że to my musimy podjąć kolejne kroki.
Od 1. lipca 2021r. nowa stawka za odbiór i zagospodarowanie odpadów wynosić będzie 30 zł za osobę. Jest to trudna decyzja, ale z drugiej strony takie właśnie stawki (około 30 zł za osobę) funkcjonują w zdecydowanej większości gmin. W sąsiedniej Byczynie w tej chwili jest to 32 zł, podobnie w Praszce i Gorzowie Śląskim, w Wołczynie płaci się 30 zł a w Oleśnie 28 zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że w naszej gminie częstotliwość wywozu odpadów jest wyższa niż w innych gminach, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać porządek na posesjach. Nadal obowiązują też zniżki dla osób kompostujących odpady bio i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
Od 1 lipca 2021r. zmienią się też zasady odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkałych. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców prowadzących działalność na takich właśnie nieruchomościach. Zmiana polega na tym, że zostaną oni wyłączeni z gminnego systemu odbioru i zagospodarowania odpadów i będą musieli podpisać indywidualne umowy z firmami zajmującymi się odbiorem śmieci. Szczegółowe informacje, wraz z listą podmiotów uprawnionych do świadczenia usług wywozu odpadów zostaną przekazane w późniejszym terminie.

Punkt Szczepień Masowych startuje 5 maja

Mamy wreszcie dobrą wiadomość! Szpital VITAL MEDIC Neurochirurgia i Neurostymulacja otrzymał potwierdzenie dostawy 2200 dawek szczepionki przeciwko Covid-19! Szczepienia w Punkcie Szczepień Masowych przy ul. Sportowej w parku ruszą od 05.05.2021. Zapisy już ruszyły: poprzez stronę internetową www.pacjent.gov.pl, infolinię 989 lub bezpośrednio w Vital Medic 775492600

 • Punkt szczepień masowych
 • Punkt szczepień masowych
 • Punkt szczepień masowych
 • Punkt szczepień masowych

Biblioteka zaprasza na wystawy czasowe

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku zaprasza na wystawy czasowe:
1. "Malarstwo i rysunek" Jagody Karólewskie, która jest z wykształcenia konserwatorem zabytków. Od zawsze chętnie tworzyła własne dzieła. Spełnia się w rysowaniu i malowaniu. Rysuje wszystko, a maluje głównie postacie i portrety. Jak sama mówi: „Staram się ciągle doskonalić swój warsztat i nie wyobrażam sobie swojego życia bez sztuki. Sztuka, czy to malarstwo, czy muzyka, jest ludziom potrzebna, bo ona karmi naszą duszę, tak jak przyroda i obcowanie z nią.” Zapraszamy do „nakarmienia duszy” i zobaczenia wystawy.
 
2. Okolicznościową wystawę w czytelni z okazji obchodów 100 lecia III Powstania Śląskiego. Można zapoznać się z publikacjami dotyczącymi Powstań Śląskich i z najważniejszymi datami związanymi z tymi wydarzeniami.
 
 • wystawy czasowe
 • wystawy czasowe

Informacja dla właścicieli nieruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (nieruchomości niezamieszkałe)

Niniejszym informujemy wszystkich właścicieli nieruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (nieruchomości niezamieszkałe) na terenie Gminy Kluczbork, że zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Kluczborku z dniem 1 lipca 2021r. wszystkie nieruchomości niezamieszkałe zostają wyłączone z gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Oznacza to, że   odpady komunalne nie będą odbierane z tych nieruchomości przez firmę wyłonioną w drodze przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów do odbioru odpadów z nieruchomości na terenie naszej Gminy.
W związku z powyższym właściciele nieruchomości niezamieszkałych są zobowiązani do zawarcia indywidualnych umów na odbiór odpadów z ich nieruchomości z dowolnie wybraną firmą świadczącą usługi w zakresie odbioru odpadów komunalnych, która posiada aktualny wpis do rejestru działalności regulowanej w tym zakresie.
Jednocześnie informujemy, że umowa zawarta z wybraną firmą odbierającą odpady komunalne z nieruchomości, musi być zgodna z obowiązującymi zasadami dotyczącymi selektywnego gromadzenia odpadów oraz częstotliwości ich odbioru.
Uwaga: powyższa zmiana nie dotyczy nieruchomości które,  w części stanowią nieruchomość, na której zamieszkują mieszkańcy i w części nieruchomość, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (nieruchomości mieszane) oraz nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy lub od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjo-wypoczynkowe.
Wykaz firm posiadających aktualny wpis do rejestru działalności gospodarczej w tym zakresie na terenie Gminy Kluczbork zamieszono poniżej.
                                                                                                     

Burmistrz Miasta Kluczborka

Nowe opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Informacja dla mieszkańców Gminy Kluczbork

Niniejszym informujemy mieszkańców Gminy Kluczbork, że na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Kluczborku z dnia 28 kwietnia 2021r. zwiększają się opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. 

Nowe stawki opłaty będą obowiązywały od dnia 1 lipca 2021r. i będą wynosiły 30zł za osobę, a jeżeli właściciele nieruchomości nie będą wypełniali obowiązku selektywnego zbierania odpadów podwyższona stawka będzie wynosiła 60zł za osobę. Natomiast ulga dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny oraz zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy zadeklarowali, że  kompostują bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, pozostają bez zmian.

Przedmiotowa podwyżka opłat jest podyktowana kolejnym wzrostem cen zagospodarowania odpadów, które stanowią najdroższy element całego systemu gospodarki odpadami komunalnymi i ciągle rosną. Dotychczasowa cena za przyjęcie 1 Mg zmieszanych odpadów komunalnych do Instalacji Komunalnej w Gotartowie wynosiła 568,08zł, natomiast zgodnie z cenami podanymi przez Spółkę Eko-Region od 1 kwietnia 2021r. ta cena wynosi 626,40zł. Kolejny wzrost ceny za przyjęcie do Instalacji Komunalnej dotyczy odpadów biodegradowalnych, jeszcze w styczniu cena ta wynosiła 399,60zł za 1Mg, a od 1 lutego 2021r. wynosi 486,00zł. Wzrost cen w Instalacji Komunalnej powoduje wzrost ceny za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, określonych w umowie z firmą odbierającą odpady.  Od 1 kwietnia 2021r. cena za odbiór i zagospodarowanie 1Mg zmieszanych odpadów komunalnych wynosi 962,30zł, natomiast 1Mg odpadów biodegradowalnych 775,18zł, odpowiednio dotychczasowe ceny wynosiły 903,91zł i 688,78zł. 
Zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, system gospodarowania odpadami komunalnymi ma być samofinansujący, co oznacza, że gminy nie mogą do niego dopłacać z innych dochodów, ale też nie mogą dochodów pochodzących z opłaty ponoszonej przez mieszkańców za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych przeznaczać na inne niż wymienione w ustawie zadania związane z obsługą systemu. 
Podsumowanie kosztów systemu gospodarowania odpadami za rok 2020 wykazało, że niestety Gmina dopłaciła z budżetu około 700.000zł., a w już w pierwszym kwartale tego roku około 120.000zł. 
Warto również wskazać, że porównywanie stawek opłat w innych, okolicznych gminach nie może polegać jedynie na porównaniu samej kwoty. Porównanie musi dotyczyć również tego co za konkretną stawkę otrzymuje mieszkaniec, a więc przede wszystkim częstotliwość odbioru poszczególnych frakcji z nieruchomości gdyż każdy odbiór, dojazd do nieruchomości to wymierne koszty, to również możliwość korzystania z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, w naszej Gminie w każdy dzień roboczy i dwie soboty w miesiącu. Są gminy w naszym sąsiedztwie jak i na terenie naszego województwa które np. odpady wielkogabarytowe odbierają 1 lub 2 razy w roku lub nie odbierają z nieruchomości, a tylko w PSZOK, odpady segregowane np. papier odbierają raz na 2 lub 3 miesiące, tworzywa 1 raz na miesiąc, podobnie szkło, a stawki opłaty mają bardzo zbliżone od 28zł do 32zł.
Reasumując, kolejny wzrost cen za zagospodarowanie odpadów komunalnych jak również utrzymanie świadczonych usług na dotychczasowym poziomie powoduje zwiększenie stawki opłaty do 30zł za osobę.

Burmistrz Miasta Kluczborka

Ruszyły szczepienia w Punkcie Szczepień Powszechnych

5 maja pełną parą ruszyły szczepienia w Punkcie Szczepień Powszechnych na hali sportowej Wojewódzkiego Kampusu Sportowo-Rekreacyjnego STOBRAWA. Do punktu dotarło 2200 dawek szczepionek firm Moderna i Astra Zeneka. wczoraj zaszczepiono 840 osób. Co ważne, są jeszcze wolne terminy w tym tygodniu, więc zachęcamy do rejestracji:

☑️poprzez stronę internetową www.pacjent.gov.pl ,
☑️infolinię 989
☑️bezpośrednio w naszym szpitalu lub telefonicznie 775492600

Cały proces przebiega bardzo sprawnie i płynnie. Bardzo dziękujemy osobom z WOT, strażakom z PSP Kluczbork, kluczborskiej Straży Miejskiej, pracownikom VITAL MEDIC Neurochirurgia i Neurostymulacja oraz OSIR Kluczbork

 • ruszyły szczepienia w punkcie szczepień
 • ruszyły szczepienia w punkcie szczepień
 • ruszyły szczepienia w punkcie szczepień
 • ruszyły szczepienia w punkcie szczepień

Pierwsze losowanie nagród w Loterii spisowej

W dniu 7 maja 2021r. odbędzie się pierwsze losowanie nagród w Loterii spisowej, do wygrania dla mieszkańców województwa opolskiego będzie 5 kart przedpłaconych o wartości 1000 zł oraz 10 kart przedpłaconych o wartości 500 zł. Spisz się na https://spis.gov.pl/ jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś. Nagrody czekają.

 • loteria spisowa

Gmina Kluczbork będzie fundować stypendia dla studentów

UWAGA! Ważna informacja dla STUDENTÓW MEDYCYNY, PIELĘGNIARSTWA lub RATOWNICTWA MEDYCZNEGO! Gmina Kluczbork będzie fundować stypendia dla studentów, którzy będą chcieli podjąć pracę w kluczborskim szpitalu. Studenci medycyny mogą liczyć na 2000 zł miesięcznie (w trakcie trwania roku akademickiego), natomiast studenci kierunków pielęgniarstwo lub ratownictwo medyczne mogą otrzymywać 1000 zł lub 1200 zł miesięcznie. Oferta skierowana jest do studentów wszystkich uczelni, według schematu:
- medycyna: IV, V i VI rok studiów;
- pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne: III rok (licencjat) oraz IV i V rok studiów (magisterium).
Nabór wniosków rusza już 1. czerwca i trwać będzie do 10. września. Stypendia Gminy Kluczbork mogą łączyć się z innymi stypendiami (np. stypendium Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego).
 
Więcej szczegółów: https://stypendia dla medyków 
 • plakat stypendia dla medyków
baner toplayer
plakat stypendia medyczne