Aktualności 2021

Pomoc dla osób starszych i samotnych w związku z koronawirusem

Gmina Kluczbork chce kontynuować program wsparcia dla osób starszych, samotnych i chorych. Wiosną tego roku wolontariusze pomagali wielu osobom i teraz też możemy i powinniśmy to zrobić. Pomoc w niezbędnych zakupach czy innych sprawach może być bardzo ważna dla wielu seniorów (i nie tylko). Dlatego prosimy o zgłaszanie takich osób albo bezpośrednio do OPS (lub Urzędu Miejskiego) albo przez dedykowaną stronę internetową www.wspierajseniora.pl 

Prosimy też o zgłaszanie się ewentualnych wolontariuszy.

 • pomoc osobom starszym kotronawirus

„Strategia Rozwoju Miasta i Gminy Kluczbork 2021-2030” WYPEŁNIJ ANKIETĘ TWÓRZ PRZYSZŁOŚĆ KLUCZBORKA 

Gmina Kluczbork przystąpiła do prac nad stworzeniem dokumentu pn. „Strategia Rozwoju Miasta i Gminy Kluczbork na lata 2021 – 2030”, który określi zamierzenia i plany na następne 10 lat.

Zapraszam Państwa do wypełnienia ankiety i podzielenia się opiniami na temat potrzeb i problemów jakie według Państwa dotykają gminę Kluczbork. Państwa sugestie będą cenną wskazówką przy tworzeniu zapisów nowej Strategii Rozwoju Gminy Kluczbork. 

Ankieta jest anonimowa a jej wyniki będą analizowane wyłącznie w postaci zbiorczych zestawień. 

Zależy nam aby jak najwięcej mieszkańców mogło wypowiedzieć się na temat przyszłości swojej okolicy, dlatego też zachęcamy do dzielenia się informacją o ankiecie ze znajomymi. Ankieta aktywna będzie do 17 stycznia 2021 r. 

Dziękujemy za poświęcony czas. 

Link do ankiety: https://forms.gle/Hze8hoC5yu7Hv1gL6  

 • strategia-rozwoju_2

Usługa Wideotłumacz dla osób głuchych dostępna w Urzędzie Miejskim.

Urząd Miejski w Kluczbork  oferuje usługę Wideotłumacz dla osób głuchych. Można z niej skorzystać podczas wizyty w urzędzie, nie trzeba się specjalnie umawiać. Usługa dostępna  jest w  Biurze Obsługi Klienta mieszczącym się na I piętrze w pok. 132. Wchodząc tam, trzeba poinformować pracowników o potrzebie skorzystania z tej formy kontaktu. Na przykład można mieć przy sobie kartkę „Chciałbym skorzystać z Wideotłumacza”. Pracownicy BOK w parę minut zorganizują taką możliwość. Urząd jest czynny w poniedziałek w godzinach od 8:00 do 16:00, od wtorku do piątku od 7:00 do 15:00.

Więcej o usłudze „Wideotłumacz” na oficjalnej stronie: http://wideotlumacz.pl/

 • ideotłumacz

Zapraszamy do udziału w konkursie "Zabytek Zadbany" 2021

Zapraszamy do udziału w konkursie "Zabytek Zadbany" 2021. Konkurs ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków. Nadzór nad Konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków.
Konkurs ma charakter otwarty i nieodpłatny, adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych.
Informacje o konkursie, regulamin i karta zgłoszeniowa dostępne na: https://nid.pl/.../Dla.../Aktualnosci/news.php...

Realizacja zadania związanego z utworzeniem plenerowego Centrum Ochrony Bioróżnorodności

W ramach projektu „Ochrona różnorodności biologicznej na terenie gminy Kluczbork” realizowanego w zakresie działania 05.01 - Ochrona różnorodności biologicznej, osi priorytetowej 05 Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego RPO Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 aktualnie prowadzone są prace dotyczące realizacji zadania związanego z utworzeniem plenerowego Centrum Ochrony Bioróżnorodności na terenie położonym przy OTW Bąków. Przeprowadzono prace rozbiórkowe istniejącego budynku gospodarczo-magazynowego oraz rozpoczęto rewitalizację zbiornika wodnego na terenie ośrodka obejmującą między innymi jego odmulenie oraz konserwację.

 • Realizacjia zadania związanego z utworzeniem plenerowego Centrum Ochrony Bioróżnorodności
 • Realizacjia zadania związanego z utworzeniem plenerowego Centrum Ochrony Bioróżnorodności
 • Realizacjia zadania związanego z utworzeniem plenerowego Centrum Ochrony Bioróżnorodności
 • Realizacjia zadania związanego z utworzeniem plenerowego Centrum Ochrony Bioróżnorodności
 • Realizacjia zadania związanego z utworzeniem plenerowego Centrum Ochrony Bioróżnorodności

Zgłoś Bohaterów społecznego zaangażowania!

Zgłoś Bohaterów społecznego zaangażowania! Ruszył nabór wniosków w Konkursie o tytuł „Dobroczyńca Roku.

W Polsce jest wiele firm, które samodzielnie lub we współpracy z organizacjami pozarządowymi, realizują wartościowe projekty społeczne, angażując się przy tym całym sercem. Warto, aby dowiedziała się o nich cała Polska. Od 11 stycznia 2021 roku organizacje pozarządowe mogą zgłaszać firmy i fundacje korporacyjne do XXIV edycji Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku”. Kapituła nagrodzi w tym roku również firmy zaangażowane w przeciwdziałanie skutkom pandemii. Do kategorii specjalnej „Walka ze skutkami pandemii Covid-19”, mogą zgłaszać się firmy, koalicje firm i fundacje korporacyjne. Wnioski można składać od 11 stycznia do 8 lutego na stronie www.dobroczyncaroku.pl . Hasło tegorocznej edycji to Bohaterowie społecznego zaangażowania!

 • dobroczynca roku 2021 dobroczynca roku

Kalendarium imprez kulturalno-sportowych na 2021 rok

Już po raz kolejny pragniemy Państwu przedstawić nasze Kalendarium imprez kulturalno-sportowych zaplanowanych na rok 2021 na terenie całej Gminy Kluczbork. Szczegóły dotyczące wszelkich imprez będzie można uzyskać na oficjalnych stronach internetowych Gminy Kluczbork: www.kluczbork.eu oraz www.facebook.com/kluczbork, a także w Wydziale Promocji i Rozwoju Gminy Urzędu Miejskiego w Kluczborku, bądź u organizatorów poszczególnych imprez, których dane znajdą Państwo na końcu Kalendarium.

Zdajemy sobie sprawę, że w sytuacji pandemii organizacja imprez jest utrudniona i każde zaplanowane wydarzenie może zostać przeniesione lub odwołane. Dlatego kalendarium będzie na bieżąco uaktualniane w momencie pojawienia się nowych wydarzeń, imprez oraz gdy szczegóły zaplanowanych wydarzeń będą ulegać zmianie. Prosimy obserwować stronę Urzędu Miejskiego oraz Kalendarium.

Serdecznie zapraszamy na wszystkie imprezy, które odbędą się w tym roku w Gminie Kluczbork.

 • Kalendarium imprez 2021

Program szczepień przeciwko Covid-19 w Gminie Kluczbork

Burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar informuje, że na terenie Gminy Kluczbork można się zaszczepić w czterech przychodniach POZ. Każdy ma prawo sam wybrać miejsce, w którym się zaszczepi, ponieważ nie ma wprowadzonej rejonizacji szczepień. Aby zarejestrować się na szczepienie należy zadzwonić do wybranej przychodni albo na dedykowaną infolinię ogólnopolską. Można się też zarejestrować przez Internetowe Konto Pacjenta.

Gdzie można się zarejestrować i zaszczepić?

Przychodnia lekarska

Numer telefonu

Adres

Vital Medic

77 549 26 00

Ul. Skłodowskiej - Curie 21

46-200 Kluczbork

ANMED

77 418 11 12

Ul. Skłodowskiej – Curie 6

46-200 Kluczbork

MEDYK

77 447 46 00

Ul. Grunwaldzka 20

46-200 Kluczbork

PULS

77 418 55 00

Ul. Ligonia 14F

46-203 Kluczbork

 

Dedykowana, ogólnopolska infolinia: 989

__________________________________________________________________________________

Gmina Kluczbork umożliwia bezpłatny dowóz do punktów szczepień dla osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych, które nie mają możliwości samodzielnego dotarcia i nie mogą skorzystać z pomocy bliskich.

 

Gminny Punkt Informacyjno – Konsultacyjny.

Potrzebny dowóz do punktu szczepień?

Potrzebne dodatkowe informacje?

DZWOŃ: 77 418 14 84 (czynny w godzinach 8:00 – 17:00)

PRZYJDŹ: Urząd Miejski w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork, POKÓJ 105 (I piętro)

UWAGA!!! Zgłoszenia o potrzebie transportu należy dokonać co najmniej 24 godziny przed zaplanowanym szczepieniem.

 

www.gov.pl/szczepimysie                                 www.kluczbork.eu

 • ulotka szczepienia 2 paint

Zgłoszenie chęci szczepienia przeciw COVID-19 dla osób poniżej 70 lat

Jeżeli nie masz jeszcze 70 lat (urodzeni w roku 1952 lub później) oraz posiadasz PESEL zgłoś chęć zaszczepienia się, wypełniając poniższy formularz na https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/
Kiedy szczepieniami zostanie objęta Twoja grupa wiekowa otrzymasz, na wskazany przez siebie adres e-mail, informację o tym, że zostało dla Ciebie wystawione e-skierowanie i możesz już się zapisać na szczepienie.
 
 • tlo_fb_szczepimy szczepimy się

Nowy inwestor w Kluczborku

W dniu 21.01.2021., w Kancelarii Notarialnej pana Adama Sokołowskiego podpisano Akt Notarialny o sprzedaży działek, o łącznej powierzchni 3 ha, położonych na terenie dawnego tartaku przy ul. Wołczyńskiej w Kluczborku. Nabywcą tych działek jest katowicka spółka DL Invest Group  która w tym miejscu zamierza wybudować magazyn dystrybucyjny o łącznej powierzchni zabudowy 5500 m2, w tym pomieszczenia biurowe o powierzchni około 800 m2. Jego jedynym najemcą będzie InPost sp. z o.o, właściciel m.in. popularnych „paczkomatów”. Według planów, magazyn powinien zostać uruchomiony 01.03.2022. a zatrudnienie ma tam znaleźć docelowo 60 – 70 osób.

DL Invest Group (wraz z InPost sp. z o.o.) jest kolejnym inwestorem, który zakupił działkę na terenie dawnego tartaku, który został włączony do kluczborskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK". Już teraz funkcjonuje tam zakład firmy Foodlab Fit-Catering natomiast MWM Trade sp. z o.o. zamierza wybudować tu swój magazyn. Podpisy pod Aktem Notarialnym złożyli: pan Jacek Zakrzowski, Dyrektor Ekspansji w firmie DL Invest Group PM Spółka Akcyjna oraz Jarosław Kielar, Burmistrz Kluczborka.

DL Invest Group jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się polskich inwestorów działających na rynku nieruchomości komercyjnych. Zdywersyfikowane portfolio nieruchomości obejmuje trzy segmenty:

 • centra logistyczne,
 • centra biurowe,
 • parki handlowe.

Starannie wybrane lokalizacje oraz projekty przemyślane w szczegółach pod względem architektonicznym, funkcjonalnym oraz wykonawczym przy zachowaniu restrykcyjnych wymogów jakości stanowią podstawę sukcesu DL Invest Group, której portfolio obejmuje już ponad 2.000.000 mkw. nieruchomości. Realizowane inwestycje pozostają własnością DL Invest Group, która następnie zarządza projektami w ramach wewnętrznych struktur i aktywów własnych. Siłą DL Invest Group jest budowany przez kilkanaście lat potencjał doświadczenia ponad stuosobowego zespołu wykwalifikowanych specjalistów tworzących rozbudowaną wewnętrzną strukturę Grupy.

Więcej o DL Invest Group na https://dlinvest.pl/  

InPost sp. z o.o. jest liderem w oferowaniu nowoczesnych usług logistycznych i pierwszą firmą w Polsce, która stworzyła sieć Paczkomatów - samoobsługowych punktów nadania i odbioru paczek, czynnych 24/7. Dzięki innowacyjnej technologii, umożliwiono odbiór przesyłek wygodniej, taniej i z korzyścią dla środowiska. Paczkomaty zwiększyły wydajność usług logistycznych, a o ich sukcesie zadecydowała też szybkość dostaw - aż 98% przesyłek dostarczanych jest już następnego dnia po nadaniu! InPost sp. z o.o. posiada ponad 10 000 paczkomatów, jest od 20 lat na rynku i zatrudnia ponad 8 000 pracowników.

Więcej o InPost sp. z o.o. na https://inpost.pl/

Zapraszamy inwestorów do zapoznania się z ofertą inwestycyjną Kluczborka. Zostały już tylko 4 działki o łącznej powierzchni 4,8525 ha. Oferta dostępna na: https://www.kluczbork.eu/27,dla-inwestora?tresc=6005

 • DL_Invest_Kluczbork_inpost DL Invest Group
 • tereny-inwestycyjne-kluczbork_mapka mapka oferta inwestycyjna
 • tereny-inwestycyjne-kluczbork_1 oferta inwestycyjna

Zapraszamy na bezpłatne webinarium „Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej”

Jeżeli planujesz uruchomienie własnej działalności i poszukujesz środków finansowych na funkcjonowanie to weź udział w bezpłatnym webinarium pn. „Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej”3 lutego 2021 r.(środa) godz. 10.00
Link do ogłoszenia o spotkaniu: https://rpo.opolskie.pl/?p=43830
Formularz zgłoszeniowy: http://bit.ly/3a9aaZm
Warunkiem uczestnictwa w spotkaniu jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego (do 2 lutego do 14:00) i otrzymanie potwierdzenia mailowego od organizatora.
Na spotkaniu będzie można uzyskać informacje odnośnie aktualnych możliwości uzyskania dotacji na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Spotkanie moderowane będzie przez pracowników Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Nysie.
Link do platformy, na której odbędzie się wydarzenie, zostanie wysłany w osobnej wiadomości najpóźniej w dniu wydarzenia.
Program spotkania
• 10.00 – Przywitanie uczestników, wprowadzenie do tematu spotkania, kwestie organizacyjne
• 10.10 – Przedstawienie oferty Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie opolskim
• 10.20 – Działanie 7.3 Zakładanie działalności gospodarczej RPO WO 2014-2020
• 11.00 – Pytania i odpowiedzi, zakończenie spotkania.
Organizator spotkania: Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Nysie.
 • bezpłatne webinarium dotacje na działalność

Przedłużony termin naboru na rachmistrza spisowego!

Pan Jarosław Kielar Gminny Komisarz Spisowy w Kluczbork ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych ...

Witamy na nowej stronie internetowej

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową www.kluczbork.eu. Prosty wygląd z podziałem na urząd, mieszkaniec, turysta, inwestor służy szybkiemu poruszaniu się po stronie i znalezieniu ważnych informacji. Zakładka e-obywatel przekierowuje bezpośrednio do wszystkich spraw online, które załatwią Państwo bez wychodzenia z domu. Panel aktualności, kalendarium i dostęp do mediów społecznościowych zostały również dostosowane do obecnych trendów. Jeżeli macie Państwo jakieś uwagi i sugestie odnośnie nowej strony to prosimy o kontakt przez email: promocja@kluczbork.pl 

 • nowa strona internetowa

Nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację (wymianę) ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne

Burmistrz Miasta Kluczborka ogłasza nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację (wymianę) ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne
 
1. Szczegółowe zasady udzielenia dotacji celowej z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację (wymianę) ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne określa Uchwała Nr XV/256/19 Rady Miejskiej w Kluczborku z dnia 20 grudnia 2019r. w sprawie określenia zasad udzielania i rozliczania dotacji celowych z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne (Dz. Urz. Woj. Opols. z 2019r. poz. 4215).

2. Wnioski o udzielenie dotacji będą przyjmowane od dnia 1 lutego 2021r. do dnia 26 lutego 2021r.

3. Wnioski złożone po terminie określonym w ust. 2 zostaną odrzucone i odesłane wnioskodawcy bez rozpatrzenia.

4. Wzory wniosków i formularzy wraz z wykazem dokumentów niezbędnych do udzielenia oraz rozliczenia i wypłaty dotacji dostępne są na stronie Urzędu Miejskiego w Kluczborku www.kluczbork.eu oraz w Wydziale Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miejskiego w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork, pokój nr 125.
 
5. Wnioski należy składać w formie papierowej w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork, pokój nr 133. 

Budowa magazynu meblowego MWM Meble – kolejna inwestycja w Kluczborku

Przedsiębiorstwo MWM Trade sp. z o.o. inwestuje w Kluczborku. Do końca 2022 roku przewidywane jest powstanie dużego magazynu meblowego, należącego do popularnego sklepu meblowego meblemwm.pl. Hala będzie znajdować się przy ulicy Wołczyńskiej, na terenie dawnego tartaku. Imponować może skala przedsięwzięcia, ponieważ docelowo będzie to największy magazyn meblowy w okolicy.

Magazyn w Kluczborku będzie się składał z siedmiu segmentów, przy czym otwarcie pierwszego segmentu przewidywane jest już na marzec bieżącego roku. Każdy z segmentów będzie zajmował powierzchnię 1000 metrów kwadratowych, a cała hala obejmie obszar aż 7000 metrów kwadratowych. W najwyższym punkcie wysokość budowli osiągnie dziewięć metrów. Ponadto cały magazyn meblowy w Kluczborku będzie posiadał siedem bram przeładunkowych, co znacznie usprawni transport. To z kolei wpłynie na szybkość dostaw mebli do sklepu. 

Firma MWM Trade sp. z o.o. z siedzibą w Kluczborku przy ulicy Kołłątaja 8 jest firmą lokalną, dlatego wielu mieszkańców Kluczborka z pewnością doceni wsparcie gospodarki miasta przez rodzimy kapitał. Warto bowiem zaznaczyć, że sam Kluczbork jest niewielkim miastem, a ponadto charakteryzuje się zwartą i często mocno zżytą ze sobą społecznością.

Magazyn meblowy w Kluczborku

Rozwój firmy i budowa magazynu meblowego przez MWM Trade niesie ze sobą wiele korzyści dla mieszkańców Kluczborka. Jedną z nich będzie możliwość znalezienia pracy przez mieszkańców. Firma będzie poszukiwać pracowników na wiele różnych stanowisk, takich jak: specjalista do spraw marketingu, specjalista do obsługi I rozwoju sklepu internetowego czy grafik komputerowy. Nie są to oczywiście jedyne stanowiska, na jakie będą mogli aplikować mieszkańcy Kluczborka. Więcej informacji dotyczących możliwości zatrudnienia z pewnością będzie pojawiać się wraz z postępami w inwestycji. 

Dzięki powstaniu magazynu meblowego mieszkańcy Kluczborka będą mogli jeszcze szybciej dokonywać zakupów. Wybór łóżek, kanap i innych mebli dostępny jest za pośrednictwem strony internetowej meblemwm.pl. W sklepie internetowym można obejrzeć sprzęt przed zakupem i upewnić się, że będzie on pasował do obecnie posiadanego wystroju wnętrza. 

Budowa magazynu meblowego w Kluczborku a pandemia

Sytuacja związana z pandemią niewątpliwie utrudniła codzienne funkcjonowanie wielu osób. Ze względu na obostrzenia sporo firm musiało spowolnić swoje prace produkcyjne. Mimo to firma MWM Trade nadal prężnie pracuje nad powstaniem hali meblowej i na dany moment nie przewiduje żadnych opóźnień. Zgodnie z planowanym terminem kompletny magazyn meblowy zostanie wybudowany do końca 2022 roku. Ponieważ prace przebiegają bezproblemowo, pierwszy segment magazynu meblowego będzie gotowy już w marcu 2021 roku.

Pomimo pandemii bezpieczne zakupy wysokiej jakości elementów wyposażenia wnętrz nadal są możliwe. Asortyment oferowany przez salon meblowy meblemwm.pl można sprawdzić za pośrednictwem strony internetowej. W ofercie znajdują się nie tylko łóżka, sofy, szafki i meble do jadalni, ale również meble ogrodowe. Niewątpliwie preferowane meble znajdą dla siebie zarówno miłośnicy surowych, nowoczesnych wnętrz, jak i cieplejszych, bardziej tradycyjnych form wystroju. Na stronie internetowej można przeglądać dział blogowy, w którym regularnie publikowane są porady dotyczące zarówno wyboru mebli, jak i wystroju wnętrz. Dzięki temu klienci mogą znaleźć ciekawe inspiracje i łatwiej dopasować odpowiednie meble do wnętrza swojego domu.

 • inwestycja MWM Meble
 • inwestycja MWM Meble
 • inwestycja MWM Meble
 • oferta mwm meble
 • oferta mwm meble

Przekaż 1% kluczborskim organizacjom

Rozlicz PIT 2012 w Kluczborku i przekaż 1% ....

Kino Bajka i kryta pływalnia otwierają się w ten weekend.

Od dzisiaj w Polsce otwarte są hotele, stoki, kina, teatry, baseny. Nowe zasady będą obowiązywały na razie do 28 lutego.
W Kluczborku otwiera się w piątek Kino Bajka. Szczegóły i repertuar na: https://bajka.kluczbork.pl 
W sobotę zaprasza kryta pływalnia. Godziny otwarcia na: kryta pływalnia godziny otwarcia 
Muzeum im. Jana Dzierżona pozostaje zamknięte ze względu na remont dachu.

Awaria sieci wodociągowej w Kluczborku ul. Moniuszki

Awaria magistralnej sieci wodociągowej Kluczbork ul. Moniuszki. Trwają prace naprawcze. Możliwe pogorszenie jakości wody i spadek ciśnienia w północnej części miasta.Prace naprawcze prowadzone będą do późnych godzin wieczornych.

Kierowców prosimy o ostrożną jazdę! Nasze służby zajmują pas drogowy na wysokości Straży Pożarnej.

Przepraszamy za utrudnienia.

Nabór na rachmistrza spisowego

Przypominamy, że jutro tj. 16 lutego mija termin naboru kandydatów na rachmistrzów spisowych. Czytaj więcej
 • Nabór na rachmistrza spisowego

INFORMACJA O OPŁACIE ZA ZMNIEJSZENIE NATURALNEJ RETENCJI TERENOWEJ

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.  z 2018r. poz. 1722), która weszła w życie z dniem 20 września 2018 r., wprowadziła obowiązek składania oświadczeń przez podmioty obwiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta w celu ustalenia wysokości opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej.
W myśl art. 298 ustawy z dnia 20 lipca 2017r. Prawo wodne (Dz. U. 2020r. poz. 310 z późn. zm.) opłatę ponoszą osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące: właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych, użytkownikami wieczystymi gruntów, posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego  - które na skutek wykonywania robót i obiektów mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej doprowadziły do zmniejszenia retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych  w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej. 
Zgodnie z art. 552 ustawy – Prawo wodne podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne są obowiązane składać oświadczenia wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta za każdy kolejny  kwartał 2021r., w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa dzień przypadający na koniec każdego kwartału  z tym,  że oświadczenia za IV kwartał 2021r. podmioty korzystające z usług wodnych składają w terminie do dnia 14 stycznia następnego roku.

Terminy złożenia oświadczeń za rok 2021:
- za I kw.    - oświadczenie należy złożyć do 30 kwietnia 2021r.,
- za II kw.   - oświadczenie należy złożyć do 31 lipca 2021 .,
- za III kw.  - oświadczenie należy złożyć do 31 października  2021 r.,
- za IV kw.  - oświadczenie należy złożyć do 14 stycznia  2022r. 

W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt  z  Wydziałem Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miejskiego w Kluczborku pod nr telefonu 77/4181481 wew. 228. 

 

Uzbrojenie terenu inwestycyjnego przy ul. Wołczyńskiej w Kluczborku.

„Uzbrojenie terenu WSSE przy ul. Wołczyńskiej w Kluczborku” to kolejny projekt na które Gmina Kluczbork pozyskała dofinansowanie ze środków unijnych. Całkowita wartość projektu to 3 444 068,52 zł, w tym dofinansowanie 2 048 599,25 zł.

Gmina już wybrała wykonawcę robót budowlanych i prace są realizowane. Do chwili obecnej zostały wykonane: sieć wodociągowa oraz sieć kanalizacji sanitarnej. W trakcie budowy jest siec kanalizacji deszczowej, która przeznaczona jest do odprowadzenia deszczówki z budowanej drogi dojazdowej do działek na strefie ekonomicznej. Obecnie są wykonywane roboty związane z korytowaniem drogi, której długość liczy ponad pól kilometra.

Inwestycja zapewni dogodny dojazd do terenów inwestycyjnych na obszarze województwa opolskiego, rozwiąże podstawowe problemy regionu w zakresie infrastruktury. Projekt wpłynie na wzrost atrakcyjności regionu  jako miejsca pracy, zamieszkania i wypoczynku, a także na rozwój potencjału regionu jako całości. Inwestycja przyczyni się do poprawy dostępności komunikacyjnej analizowanego obszaru i zapewni jego spójność wewnętrzną. Wjazd i wyjazd na tereny inwestycyjny będzie od strony ul. Robotniczej. Będzie możliwy także wyjazd wyłącznie z prawoskrętem bezpośrednio na ul Wołczyńską. Planowane zakończenie prac wrzesień 2021r.

Teren inwestycyjny cieszy się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. W styczniu 2021 trzy działki zakupił DL Invest Group (wraz z InPost sp. z o.o.).  Już teraz funkcjonuje tam zakład firmy Foodlab Fit-Catering, natomiast MWM Trade sp. z o.o. rozpoczęła już budowę magazynu meblowego.

 • dofinansowanie UE

Bezzwrotne dotacje do 25 tys. zł na otwarcie działalności gospodarczej.

Jeżeli planujesz otwarcie własnej działalności gospodarczej możesz ubiegać się o bezzwrotną dotację do 25.000 zł brutto.
Kluczborski Inkubator Przedsiębiorczości informuje o rozpoczęciu rekrutacji dla Kandydatów na Uczestników Projektu "Wsparcie na starcie" w ramach II naboru. Termin składania formularzy od 15.02.2021r. do 26.02.2021r.
 • dotacje wsparcie na start

Umowa na budowę łącznika w szpitalu podpisana

24 lutego 2021r. w Kluczborku podpisano umowę na realizację projektu, zakładającego budowę w kluczborskim szpitalu łącznika, który połączy budynek oddziału wewnętrznego i chirurgii z budynkiem po ginekologii i położnictwie. PCZ S.A. otrzyma na ten cel 2,26 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.
 
Umowę w kluczborskim Starostwie podpisali Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła i Prezes PCZ S.A w Kluczborku Marcin Kisilica w obecności Starosty Kluczborskiego Mirosława Bireckiego, Burmistrza Kluczborka Jarosława Kielara, Wicestarosty Kluczborskiego Lesława Czernika i Członka Zarządu Powiatu Artura Nowaka.

Połączenie budynków szpitala, pozwoli bardziej efektywnie zarządzać tą placówką i obniży koszty jej utrzymania. Budowa łącznika ograniczy ilość miejsc ogólnego użytku, przez co zostanie zapewniony odpowiedni dystans pacjentów. Zwiększy to bezpieczeństwo pacjentów po zabiegach. Ponadto w ramach projektu zostanie zakupiony sprzęt i wyposażenie na potrzeby oddziałów poradni i pracowni przeniesionych do budynku dawnej ginekologii: meble, dezynfekatory, myjnia endoskopowa, łóżka do badań, wideogastroskop i kolonoskop.

Koszt całego przedsięwzięcia - to ponad 3 mln zł. Powiat kluczborski i Powiatowe Centrum Zdrowia na jego realizację zdobyli dwie dotacje:
- 2 267 170,72 zł z Urzędu Marszałkowskiego (RPO WO)
- 800 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Oznacza to, że łącznik powstanie praktycznie z dotacji zewnętrznych bez udziału środków powiatu. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2021 roku.
 
Źródło: powiatkluczborski.pl 

 • budowa łącznika w szpitalu
 • umowa na budowę łącznika w szpitalu
 • umowa na budowę łącznika w szpitalu
 • budowa łącznika w szpitalu
 • budowa łącznika w szpitalu

Projekt „Absolwent-Praca-Stabilizacja”

Centrum Rozwoju Lokalnego oraz Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ” serdecznie zapraszają studentów i absolwentów szkół wyższych do udziału w projekcie „Absolwent, Praca, Stabilizacja”.
Projekt jest adresowany do osób zamieszkujących województwa: śląskie, opolskie i małopolskie, które posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne. Projekt „Absolwent-Praca-Stabilizacja” to kompleksowe wsparcie niepełnosprawnych studentów ostatniego roku oraz absolwentów szkół wyższych w wejściu na rynek pracy.
 
 • Projekt „Absolwent-Praca-Stabilizacja”

Akcja "Czyste powietrze dla szkół - Kluczbork" 

Dzisiaj rusza akcja "Czyste powietrze dla szkół - Kluczbork" 
Zrób minimum 6000 kroków każdego dnia i pomagaj z aplikacją Movello

Ruszamy w Gminie Kluczbork! Będziemy sukcesywnie zaopatrywać szkoły w oczyszczacze powietrza. Dzięki wsparciu Firmy Famel Sp. z o.o. możemy wystartować z akcją w Twojej gminie!
Chcemy zabezpieczyć nasze dzieci przed tym wszystkim co groźne na co dzień unosi się w powietrzu. Przede wszystkim smogiem, wirusami czy bakteriami. Podarujmy dzieciom bezpieczną przystań.

Akcja - Czyste Powietrze dla szkół – to inicjatywa, podczas której placówki z Gminy Kluczbork będą konkurować o oczyszczacz powietrza. Co dwa tygodnie zwycięska szkoła otrzyma oczyszczacz powietrza.

Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji.
Zaproście do chodzenia Wasze rodziny i znajomych i zwiększcie szansę na wygraną swojej szkoły.

Chcesz zostać sponsorem kolejnego oczyszczacza? Zgłoś się do nas i wspólnie zadbajmy o dzieci.

 • Akcja Czyste powietrze dla szkół Gminy Kluczbork
 • Akcja Czyste powietrze dla szkół Gminy Kluczbork
 • Akcja Czyste powietrze dla szkół Gminy Kluczbork
 • Akcja Czyste powietrze dla szkół Gminy Kluczbork

Biblioteka zaprasza na wystawy czasowe.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku zaprasza na wystawy czasowe:

"Sercem malowane - twórcze pasje kobiet"
Od 01 marca 2021 do 31 marca 2021. XIX edycja wystawy organizowanej przez Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego "Kobietom - Mammograf". Patronat honorowy: Starosta Kluczborski, Burmistrz Kluczborka, Burmistrz Wołczyna, Burmistrz Byczyny
 
"Portret pięknej kobiety" - fotografie ze zbiorów Bogusława Szybkowskiego od 01 marca 2021 do 31 marca 2021.

Wystawa przedstawia portrety pięknych kobiet od 1850 do 1900 r. w modnych kobiecych strojach. Stanowi ona zbiór przedwojennych fotografii ze zbiorów Bogusława Szybkowskiego, kolekcjonera, wydawcy i miłośnika fotografii. Rzemieślnicza praca opolskich fotografów jest na bardzo wysokim światowym poziomie, czego dowodzi prezentowana kolekcja. Wystawa pochodzi ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

.
 • wystawa Sercem Malowane
 • Wystawa Plakat Kobieta

Kolejny akt wandalizmu w Centrum Kluczborska Bajka

Kolejny akt wandalizmu w Centrum Kluczborska Bajka, czyli zrewitalizowanym terenie poprzemysłowym przy ul. Pułaskiego w Kluczborku, który ma służyć wszystkim mieszkańcom, ponownie stał się areną huligańskich wybryków. Powyrywane ogrodzenie, ławki, kosze na śmieci to efekt ostatnich dni. Komu to przeszkadza? Co trzeba mieć w głowie żeby tak niszczyć naszą wspólną własność? Teren zrewitalizowany kosztem blisko 10 mln zł, z placem zabaw, siłownią, miasteczkiem ruchu drogowego, kinem letnim, ZAZ-em, Świetlicą Parasol, kawiarnią ma być miejscem zabawy i relaksu a nie pokazów głupoty. Jeśli ktokolwiek z Państwa ma informacje, które mogą pomóc w ustaleniu sprawców, to bardzo prosimy o kontakt z Policją w Kluczborku, Strażą Miejską lub Urzędem Miejskim w Kluczborku.
 • Centrum Kluczborska Bajka
 • Centrum Kluczborska Bajka
 • Centrum Kluczborska Bajka
 • Centrum Kluczborska Bajka

Zamknięty przejazd ul. Zamkową od 16.03 do 30.03.2021

UWAGA!!! Od wtorku 16 marca do 30 marca 2021r. zamknięty przejazd ul. Zamkową od skrzyżowania z ul. Podwale do ronda przy ul. Katowickiej w związku z remontem dachu budynku muzeum bezpośrednio nad ul. Zamkową. Zakaz nie dotyczy dojazdu do posesji, zaopatrzenia, służb mundurowych i pojazdów budowy (dojazd wyłącznie od skrzyżowania z ul. Podwale do budynku muzeum). Nie będzie możliwości przejazdu pod tunelem muzeum. Za utrudnienia przepraszamy.

 

 • zamkowa

E-budownictwo aplikacja do składania wniosków w procesie budowlanym

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego informuje o powstaniu nowego serwisu e-budownictwo: https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/

Jest to autoryzowany serwis internetowy gdzie łatwo można wypełnić, podpisać i przesłać wybrany wniosek do właściwego urzędu. Ma on na celu przyspieszenie i ułatwienie inwestorom przeprowadzenia postępowania administracyjno-budowlanego. 

 • e-budownictwo plakat

XXXVI Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

Kluczborski Dom Kultury oraz Parafia Ewangelicko - Augsburska w Kluczborku serdecznie zapraszają na XXXVI Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej pod patronatem Burmistrza Miasta Kluczborka oraz Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego. 6 koncertów od marca do października, zawsze w niedzielę. Niezmiernie nam miło, że do Kluczborka przyjadą także wykonawcy, którzy pochodzą z Kluczborka. 🎼🎹🎻. Wstęp wolny na wszystkie koncerty. 

 • koncerty organowe 2021

158 laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla szkół Gminy Kluczbork      

12 marca 2021r. w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 w Kluczborku, odbyło się uroczyste wręczenie 43 laptopów dla nauczycieli w ramach projektu realizowanego przez Samorząd Województwa Opolskiego „Op@lskie dla podstawówek- zdalne nauczanie zbliża !” w ramach poddziałania 9.1.1 Wsparcie kształcenia ogólnego RPO WO 2014-2020. 

To konkretna pomoc w tak trudnym czasie pandemii. Wsparcie to pozwoli na jeszcze sprawniejszą realizację zdalnego nauczania jako nowoczesnej edukacji. Ułatwi wprowadzanie nowych metod i technik nauczania na odległość, poprzez wdrażanie innowacyjnych pomysłów – co uatrakcyjni proces edukacyjny a nauka stanie się ciekawa i przyjazna uczniom, rodzicom i nauczycielom.
Ogółem z projektu, Gmina Kluczbork otrzyma 158 laptopów, które zostaną przekazane do wszystkich szkół podstawowych. 
Podziękowania Panu Andrzejowi Bule - Marszałkowi Województwa Opolskiego, za wspaniałą inicjatywę - gratulujemy pomysłu i realizacji !!!
W uroczystym wręczeniu sprzętu dla nauczycieli Gminy Kluczbork, uczestniczyli Marszałek Województwa Opolskiego –Andrzej Buła, z-ca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych – Agnieszka Okupniak, starszy specjalista Departamentu Edukacji i Rynku Pracy w Opolu – Marta Felusiak, Vice Burmistrz Miasta Kluczborka – Roman Kamiński, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 w Kluczborku – Marek Tobiasz, Dyrektor Administracji Oświaty w Kluczborku- Elżbieta Pietrzykowska, kadra pedagogiczna Szkoły Podstawowej Nr 5 w Kluczborku – Małgorzata Czaja, Beata Lewandowska, Katarzyna Reszko, Zofia Wietrzyk. 

„Zdalne nauczanie zbliża”- zbliża i wyzwala współpracę wszystkich podmiotów tworzących społeczność szkolną.

 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla szkół Gminy Kluczbork
 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla szkół Gminy Kluczbork
 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla szkół Gminy Kluczbork
 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla szkół Gminy Kluczbork
 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla szkół Gminy Kluczbork
 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla szkół Gminy Kluczbork
 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla szkół Gminy Kluczbork
 • Wręczenie laptopów od Marszałka Województwa Opolskiego dla szkół Gminy Kluczbork

Szkoła w Kuniowie wygrała w I edycji "Czyste powietrze". Dziś start II edycji

Niesamowite. W ciągu zaledwie dwóch tygodni na aplikacji Movello zrobiliście 103 MILIONY kroków. Właśnie zakończyła się pierwsza akcja Czyste Powietrze dla Szkół Podstawowych w Kluczborku. Najwięcej kroków w przeliczeniu na liczbę uczniów zrobiono w Publicznej Szkole Podstawowej z OP im. Bł. Jana Pawła II w Kuniowie. Ponad 8,400 kroków na dobę - super wynik gratulujemy!👏👏👏 Start rywalizacji o kolejne urządzenie dzisiaj 16 marca.
Zapraszamy do wspólnej zabawy.🏃‍♀️🏃 Kto jeszcze nie zainstalował aplikacji można ją pobrać tutaj: https://movello.pl/
 • wyniki I edycja

Opolskie dotacje z PO WERem

Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 realizuje projekt pn. Opolskie dotacje z PO WERem.

Główne założenia projektu dotyczą działań w zakresie zwiększenia możliwości zatrudnienia młodych mieszkańców województwa opolskiego.

Więcej na stronie www.dotacjepower.wup.opole.pl

 • Opolskie dotacje z PO WERem
 • Opolskie dotacje z PO WERem

System Informacji Przestrzennej - MAPA.INSPIRE HUB

W Gminie Kluczbork funkcjonuje System Informacji Przestrzennej - MAPA.INSPIRE HUB. To ogólnopolski portal mapowy do udostępniania informacji przestrzennej. Szybki sposób na odnalezienie informacji dotyczącej poszukiwanej działki z zakresu: punktów adresowych, zagospodarowania przestrzennego, terenów chronionych, zagrożenia powodziowego i innych. 

Zobacz portal umożliwiający mieszkańcom łatwiejszy dostęp do danych przestrzennych: https://mapa.inspire-hub.pl/#/gmina_kluczbork

 • Portal Mapowy

Powstał nowy kompleks sportowy w ramach Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego

Zrealizowano pierwszy z projektów w ramach Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021.
Jest to projekt pod nazwą „Budowa nawierzchni sportowo-modułowej wraz z wyposażeniem na boisku asfaltowym przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kluczborku”
Została zamontowana nowa atestowana nawierzchnia modułowa na boisku asfaltowym. Wraz z nową nawierzchnią został zamontowany nowy sprzęt w postaci bramek do piłki ręcznej oraz konstrukcje do dwóch boisk do koszykówki. Nawierzchnia posiada wysoką wytrzymałość, odporność na warunki atmosferyczne oraz elastyczność, która zapewni odpowiednią amortyzację dla użytkujących boisko osób. Co zminimalizuje możliwość kontuzji podczas gry. Boisko wchodzi w skład kompleksu sportowego przy szkole, z którego będą korzystać uczniowie PSP 2 Kluczbork jak również dzieci i młodzież oraz mieszkańcy Kluczborka.

 • Budowa nawierzchni sportowo-modułowej wraz z wyposażeniem na boisku asfaltowym przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kluczborku
 • Budowa nawierzchni sportowo-modułowej wraz z wyposażeniem na boisku asfaltowym przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kluczborku

Wejścia do Urzędu Miejskiego w Kluczborku będą zamknięte

Szanowni Mieszkańcy! W związku z wzrostem zachorowań spowodowanych wirusem SARS-CoV-2, informujemy, iż od 29.03.2021r. aż do odwołania wejścia do Urzędu Miejskiego w Kluczborku będą zamknięte. Urząd NADAL PRACUJE i w SZCZEGÓLNIE PILNYCH SPRAWACH, po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu się z urzędnikiem wizyty będą możliwe.

Zachęcamy do załatwiania wszelkich spraw poprzez dostępne narzędzia elektroniczne, internetowe, m.in. poprzez:
- portal https://e-obywatel.kluczbork.pl/ (większość spraw można załatwić poprzez ten portal)
- platformę ePUAP: /7646mtsjeh/SkrytkaESP
- e-mail: um@kluczbork.pl
- poczta tradycyjna - adres: Urząd Miejski, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork
- wszelkie druki i formularze dostępne są na stronie internetowej urzędu.

W celu umówienia wizyty i uzyskania informacji w sprawach dowodów osobistych i sprawach meldunkowych prosimy o kontakt telefoniczny pod nr telefonu: 77 4181481 wew. 250, 220, 210.
Przyjmowanie klientów odbywać się będzie wyłącznie po uprzednim, telefonicznym ustaleniu terminu i godziny wizyty.
Urząd Stanu Cywilnego będzie w tym okresie prowadził wyłącznie bieżącą rejestrację aktów stanu cywilnego (urodzenia i zgony). W pozostałych, szczególnie ważnych sprawach, wizyta będzie możliwa po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu. Nr kontaktowy 774181150 lub 774170227.
W każdej innej sprawie możliwy jest też kontakt telefoniczny pod numerem centrali: 774181481.
Numery wewnętrzne do pracowników urzędu znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:
https://www.kluczbork.eu/968,kontakt-z-urzednikiem
Dodatkowo przy wejściu obok Straży Miejskiej od strony parkingu ustawiona jest urna, do której możecie Państwo wrzucać spakowane w koperty podania i inną dokumentację. Prosimy o dopisywanie na składanych dokumentach swojego numeru telefonu kontaktowego, dzięki czemu usprawniony będzie kontakt z Państwem. 
Wszelkich płatności prosimy dokonywać za pomocą bankowości elektronicznej na nr konta:
PEKAO S.A. Kluczbork 55 1240 1662 1111 0000 2655 9410 
z wyłączeniem opłat za gospodarowanie odpadami oraz innymi podatkami, które dokonywane są na indywidualne konto podatnika. 
Prosimy o monitorowanie aktualności na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Kluczborku oraz FB.

Z uwagi na wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, w trosce o zdrowie naszych klientów i pracowników, prosimy o  ograniczenie wizyt w Urzędzie jedynie do najpilniejszych spraw.
Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa sytuacja będzie trwała bardzo krótko i będziemy dążyć do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania. Za wszelkie niedogodności przepraszamy.

Zamknięcie Biura Obsługi Klienta firmy FB Serwis

W związku z wprowadzeniem obostrzeń wynikających z szerzenia się korona wirusa Sars-CoV-2 Biuro Obsługi Klienta firmy FB Serwis S.A w Kluczborku Rynek 12/2 zostaje zamknięte na czas trwania obostrzeń.
Obsługa mieszkańców będzie realizowana za pośrednictwem komunikacji elektronicznej tj. mailowo bok.kluczbork@fbserwis.pl oraz telefonicznie 515-080-249.

Jadłodzielnia i książkodzielnia Kluczbork

30.03 otwarcie Jadłodzielni i Książkodzielni. Serdecznie zapraszamy.
 • Jadłodzielnia i książkodzielnia

Program Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego

W imieniu Marszałka Województwa Opolskiego – Andrzeja Buły oraz Dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki – Rolanda Wrzeciono, serdecznie zapraszamy do udziału w V edycji projektu pn. „Program Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego”. Ośmiu znanych prezesów i dyrektorów firm podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi przedsiębiorcami. Podopiecznymi mentorów, czyli mentee, mogą zostać osoby, która mają status młodego przedsiębiorcy, zarządzającego firmą mikro, małą lub średnią, zarejestrowaną na terenie województwa opolskiego, działającą na rynku nie dłużej niż 5 lat.

 Rekrutacja osób zainteresowanych udziałem w Programie potrwa do 19 kwietnia 2021 r.  Zgłoszenia do programu prosimy przesyłać na adres invest@ocrg.opolskie.pl.

Wszelkie szczegóły dotyczące programu oraz formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie www.ocrg.opolskie.pl w zakładce „Projekty”, dalej „Mentoring Biznesowy”.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

 • Mentoring biznesu

Książka na wynos

Szanowni Czytelnicy, w związku z coraz trudniejszą sytuacją epidemiczną, od 29 marca do odwołania Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna  wypożycza zbiory wyłącznie bezkontaktowo.
 1. Zarezerwuj książki przez konto Czytelnika w katalogu online lub telefonicznie (77) 418 26 12. W tygodniu od 8:00 do 16:00.
 2. Zadzwoń do biblioteki i umów się na odbiór książek.
 3. Książki odbierz na zewnątrz biblioteki, nie wchodząc do biblioteki.
Prosimy o wyrozumiałość i stosowanie się do zasad akcji "Książka na wynos".
Dziękujemy i życzymy zdrowia.
 • ksiazka na wynos

Otwarcie Jadłodzielni i Książkodzielni.

Zapraszamy do Jadłodzielni i Książkodzielni, która została otwarta 30 marca na kluczborskim targowisku. Pomysłodawcą jadłodzielni jest Anna Król wraz z Stowarzyszeniem Klucz do Rozwoju. W otwarciu uczestniczył wiceburmistrz Kluczborka Dariusz Morawiec oraz Jan Piontek z Fundacji Weź Pomóż. Lodówkę zakupił Ośrodek Pomocy Społecznej w Kluczborku a wiatę wykonał cieśla Mateusz Pisula. Serdeczne podziękowania dla MZOK Kluczbork oraz wolontariuszy z kluczborskich szkół.

Zapraszamy do dzielenia się jedzeniem. Nie marnujmy jedzenia, przekażmy je innym. Zapraszamy od poniedziałku do piątku od 7.00 do 18.00 a w sobotę od 7.00 do 14.00.

 • jadłodzielnia
 • jadłodzielnia
 • jadłodzielnia
 • jadłodzielnia
 • jadłodzielnia
 • jadłodzielnia

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021 rusza od 1 kwietnia.

Dlaczego spis powszechny jest ważny dla nas wszystkich?

Bo jego wyniki pozwalają odpowiadać na nasze potrzeby na poziomie lokalnym i globalnym. Stanowią wyznacznik dla tworzenia budżetów przez samorządy oraz  podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw.

Wyniki uzyskane ze Spisu powszechnego wykorzystywane są przez kluczowe resorty do planowania działań w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, polityki żywnościowej, finansów, zagospodarowania przestrzennego, potrzeb mieszkaniowych czy gospodarki wodno- ściekowej.

Informacje statystyczne pozyskane dzięki spisowi ludności, konieczne do złożenia wniosków i sporządzenia studiów wykonalności projektów lub do stworzenia biznesplanów wykorzystują przedsiębiorcy oraz beneficjenci funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).

Wysokość dotacji unijnych oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim zależą m.in. od liczby mieszkańców, określonej wynikami ostatniego spisu.

To wydarzenie ma znaczenie dla nas wszystkich!

Wejdź na spis.gov.pl i spisz się przez internet!

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021 trwa od 1 kwietnia.

Więcej informacji o Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021

 • Narodowy Spis Powszechny 2021

Zmarł Alfred Długosz wieloletni radny kluczborski

Z ogromnym żalem i bólem informujemy, że dziś w nocy, w wieku 59 lat zmarł z powodu COVID-19  Alfred Długosz, radny Rady Miejskiej w Kluczborku i jej Wiceprzewodniczący. Przede wszystkim był to jednak człowiek Wielkiego Serca, bardzo zaangażowany w sprawy gminy, w szczególności Ligoty Górnej i Zameckiej.
Był radnym od roku 2006, czyli przez 4 kadencje. Od roku 2010 pełnił też funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Kluczborku.
Alfredzie, będzie nam Ciebie bardzo brakować.
R. I. P.
 • Alfred Długosz

Godziny pracy Urzędu Miejskiego i Starostwa i w Wielki Piątek

Uprzejmie informujemy, że w dniu 2 kwietnia 2021 r. (piątek) Urząd Miejski w Kluczborku i Starostwo Powiatowe będą czynne od godz. 7.00 do 13.00.

Wystawa plenerowa "Tu rodziła się Solidarność"

Zapraszamy do oglądania wystawy plenerowej "Tu rodziła się Solidarność", którą można oglądać do 23 kwietnia na kluczborskim rynku. Wielkie podziękowania dla Pani Renaty Wojciechowskiej z Instytutu Pamięci Narodowej za koordynację wystawy w Kluczborku.

 • wystawa plenerowa "Tu rodziła się Solidarność"
 • wystawa plenerowa "Tu rodziła się Solidarność"
 • wystawa plenerowa "Tu rodziła się Solidarność"
 • wystawa plenerowa "Tu rodziła się Solidarność"
 • wystawa plenerowa "Tu rodziła się Solidarność"

Kampania edukacyjna „Odpowiedź masz we krwi”

„Odpowiedź masz we krwi” to kampania edukacyjna poświęcona chorobom krwi i szpiku, w tym nowotworom hematologicznym. Celem inicjatywy jest upowszechnienie wiedzy nt. chorób krwi i szpiku kostnego, ich niespecyficznych objawów, przebiegu i metod leczenia.
Intencją Partnerów kampanii jest poprawa wykrywalności chorób hematologicznych poprzez edukację nt. objawów i istoty wczesnej diagnostyki w powodzeniu terapii oraz upowszechnienie morfologii, jako jednego z podstawowych narzędzi diagnostycznych. U podstaw kampanii leży przekonanie, że choć choroby krwi i szpiku kostnego mają różne przyczyny i objawy, łączy je jeden wspólny mianownik – nieprawidłowości, wykrywane w morfologii krwi obwodowej.

Więcej o kampanii na: https://hematoonkologia.pl/odpowiedzmaszwekrwi

 • Kampania edukacyjna „Odpowiedź masz we krwi”
 • Kampania edukacyjna „Odpowiedź masz we krwi”
 • Kampania edukacyjna „Odpowiedź masz we krwi”
 • Kampania edukacyjna „Odpowiedź masz we krwi”

Rusza konkurs DZIAŁAJ LOKALNIE 2021!

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy” we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce ogłasza Lokalny Konkurs Grantowy w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, mających ciekawy pomysł na projekt aktywizujący społeczność lokalną, inicjujący współpracę na rzecz dobra wspólnego, a działających na terenie gmin: Pokój, Byczyna, Wołczyn, Lasowice Wielkie, Kluczbork (z wyłączeniem miasta Kluczbork), Olesno.

Więcej na: www.dotacje.dolinastobrawy.pl

Ścieżka „Działaj lokalnie i ekologicznie” – startuje nabór wniosków

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy” we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce oraz w partnerstwie z Fundacją WWF Polska ogłasza Lokalny Konkurs Grantowy w ramach ścieżki tematycznej „Działaj lokalnie i ekologicznie”.
Konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, mających ciekawy pomysł na projekt o tematyce ekologicznej, aktywizujący społeczność lokalną, inicjujący współpracę na rzecz dobra wspólnego, a działających na terenie gmin: Pokój, Byczyna, Wołczyn, Lasowice Wielkie, Kluczbork (z wyłączeniem miasta Kluczbork), Olesno.

 

Więcej na: www.dotacje.dolinastobrawy.pl

Trwa plebiscyt Nieprzeciętni 2021

"Nieprzeciętni" to plebiscyt Czwórki adresowany do młodych ludzi, którzy na co dzień podejmują nietypowe działania, mają niebanalne zainteresowania, tworzą wyjątkowe rzeczy. 
Zgłoszenia jeszcze do niedzieli, 18 kwietnia ! 

Więcej na: www.polskieradio.pl

 • Plebiscyt Czwórki "Nieprzeciętni"

Nowa edycja konkursu grantowego „Zielona Ławeczka"

Ruszyła VII edycja konkursu grantowego „Zielona Ławeczka” organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 
To ogólnopolski, prospołeczny projekt grantowy adresowany do mieszkańców otwartych osiedli (zarządzanych przez spółdzielnie i wspólnoty) w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców. 

Więcej na: https://zielonalaweczka.pl/nowa-edycja/

 • Konkurs Zielona Ławeczka

Awaria sieci wodociągowej w Kluczborku ul. Wołczyńska

W dniu 16.04.2021 r. wystąpiła awaria na sieci wodociągowej w Kluczborku przy Wołczyńskiej. Na czas prowadzenia prac naprawczych wstrzymana została dostawa wody do mieszkańców:
– ul. Karola Miarki – cała,
– ul. Konopnickiej od skrzyżowania z ul. Wołczyńską do skrzyżowania z ul. Waryńskiego,
– ul. Wołczyńskiej od skrzyżowania z ul. Mickiewicza do wiaduktu,
– ul. Żeromskiego – cała.

Przy ul. Karola Miarki 4 oraz ul. Konopnickiej, zostanie podstawiony beczkowóz z wodą.

Po zakończonych pracach naprawczych możliwe pogorszenie jakości wody.

Przepraszamy za utrudnienia

Otwarte wejście do Urzędu Miejskiego i Starostwa od 19.04

Od poniedziałku 19 kwietnia br. otwarte zostanie jedno wejście (od strony parkingu) do Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego.

Po wejściu prosimy o dezynfekcję w bramie znajdującej się tuż za drzwiami.

Jednakże w związku z dużą liczbą zachorowań spowodowanych wirusem SARS-CoV-2, zachęcamy do załatwiania wszelkich spraw poprzez dostępne narzędzia elektroniczne, internetowe, m.in. poprzez:
- portal https://e-obywatel.kluczbork.pl/ (większość spraw można załatwić poprzez ten portal)
- platformę ePUAP: /7646mtsjeh/SkrytkaESP
- e-mail: um@kluczbork.pl
- poczta tradycyjna - adres: Urząd Miejski, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork
- wszelkie druki i formularze dostępne są na stronie internetowej urzędu.

- w sprawach dowodów osobistych i sprawach meldunkowych kontakt telefoniczny pod nr telefonu: 77 4181481 wew. 250, 220, 210.
W każdej innej sprawie możliwy jest też kontakt telefoniczny pod numerem centrali: 774181481.
Numery wewnętrzne do pracowników urzędu znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:
https://www.kluczbork.eu/968,kontakt-z-urzednikiem

Wszelkich płatności prosimy dokonywać za pomocą bankowości elektronicznej na nr konta:
PEKAO S.A. Kluczbork 55 1240 1662 1111 0000 2655 9410 
z wyłączeniem opłat za gospodarowanie odpadami oraz innymi podatkami, które dokonywane są na indywidualne konto podatnika. 

Z uwagi na wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, w trosce o zdrowie naszych klientów i pracowników, prosimy o ograniczenie wizyt w Urzędzie jedynie do najpilniejszych spraw.

Biblioteka ponownie otwarta dla czytelników

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku jest ponownie otwarta dla czytelników. Nadal zachęcamy do zamawiania książek poprzez katalog online lub telefonicznie - tak, aby czas przebywania w bibliotece ograniczyć do minimum. Prosimy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Zapraszamy do biblioteki!
 • biblioteka
 • biblioteka

Punkt Szczepień Masowych nie wystartuje w tym tygodniu

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, szczepienia w kluczborskim Punkcie Szczepień Masowych najprawdopodobniej nie rozpoczną się w tym tygodniu. Możemy się jedynie domyślać, że wynika to z braku odpowiedniej ilości szczepionek, ale jesteśmy zawiedzeni takim obrotem sprawy, ponieważ bardzo liczyliśmy na zapowiadane przez Rząd przyspieszenie programu szczepień.
Jeszcze w marcu szpital Vital Medic pozyskał informację o potrzebie utworzenia punktów szczepień masowych w każdym regionie. Podjęliśmy zatem szybkie, konkretne i skuteczne działania, aby taki punkt uruchomić na hali będącej częścią Kampusu Stobrawa. Zgodnie z ustaleniami z Opolskim Oddziałem NFZ mieliśmy być gotowi na 12. kwietnia a codziennie miały być szczepione setki osób. Punkt był gotowy na czas, wyposażony we wszystkie niezbędne meble, sprzęty, instalacje. Jednak na kilka dni przed planowanym otwarciem otrzymaliśmy informację, że szczepionki dotrą nie wcześniej niż 19. kwietnia. Punkt został zgłoszony do NFZ i system zapisu na szczepienia, prowadzony przez NFZ, rozpoczął zapisy na szczepienia właśnie w tym nowo utworzonym punkcie. W ciągu kilku pierwszych dni zapisało się ponad 700 osób.
Organizacyjnie byliśmy i jesteśmy gotowi aby szczepić nawet 1200 – 1500 osób dziennie. Jednak zabrakło szczepionek. Jest nam z tego powodu bardzo przykro, tym bardziej, że nikt tak naprawdę nie wie kiedy nasz punkt będzie mógł zacząć spełniać swoją rolę. Mamy jednak nadzieję, że odpowiednia ilość dawek dotrze do nas w możliwie krótkim czasie. Osoby już zapisane na szczepienia zostaną poinformowane o wyznaczeniu nowego terminu.
 • Punkt szczepień masowych
 • Punkt szczepień masowych
 • Punkt szczepień masowych
 • Punkt szczepień masowych

Kolejny odnowiony kompleks sportowy w gminie

W dniu 19 kwietnia  br. w Kujakowicach Górnych oddano do użytku po gruntownej modernizacji boisko wielofunkcyjne przy Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi im. M. Kopernika. Budowa nawierzchni sportowo-modułowej została zrealizowana na byłym boisku Fundacji „Dudka”. Na kompleksie sportowym istnieje możliwość uprawiana różnych dyscyplin sportowych: piłki nożnej i ręcznej, koszykówki, siatkówki i badmintona.  

Inwestycja została zrealizowana z budżetu Gminy Kluczbork. Koszt inwestycji wyniósł 161 tysięcy złotych. Została zamontowana nowa atestowana nawierzchnia modułowa na boisku.  Nawierzchnia posiada wysoką wytrzymałość, odporność na warunki atmosferyczne oraz elastyczność, która zapewni odpowiednią amortyzację dla użytkujących boisko osób, co zminimalizuje możliwość kontuzji podczas gry. Zapraszamy wszystkich do korzystania z obiektu.

 • boisko wielofunkcyjne w Kujakowicach
 • boisko wielofunkcyjne w Kujakowicach

KRUS informuje

 • KRUS informuje

Parking przy ul. Moniuszki nieczynny 28.04.

Informujemy, że parking przy ul. Moniuszki (ruski targ) będzie nieczynny w środę 28.04.2021r. w związku z montażem toalety miejskiej. Za utrudnienia przepraszamy.

Święto Konstytucji 3 Maja

 • Święto konstytucji 3 maja

Urząd Stanu Cywilnego czynny w piątek 30.04 wyjątkowo do g.12.00

Informujemy, że Urząd Stanu Cywilnego w Kluczborku czynny w piątek 30.04 wyjątkowo do g.12.00. Za utrudnienia przepraszamy.

Nowa stawka za odbiór odpadów komunalnych

Podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej w Kluczborku byliśmy zmuszeni do podwyższenia opłaty za wywóz i zagospodarowanie odpadów, dołączając w ten sposób do znaczącej większości gmin w Polsce, które musiały podjąć tego typu działania. Głównym czynnikiem mającym wpływ na obecną podwyżkę jest ciągły wzrost kosztów przetwarzania i zagospodarowania odpadów. Nasze śmieci, już przez nas posegregowane, trafiają na Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Gotartowie (RIPOK), gdzie muszą być poddane kolejnej obróbce i segregacji aż na 16 różnych frakcji. Koszty związane z tą operacją systematycznie i znacząco rosną od wielu lat. Dodatkowym czynnikiem mającym ogromne znaczenie jest fakt, że w obecnych czasach makulatura, tworzywa sztuczne czy też tzw. „frakcja kaloryczna” nie znajdują nabywców, dlatego RIPOK-i muszą dopłacać ogromne kwoty aby pozbyć się takich odpadów. Podobnie jest z innymi surowcami wtórnymi i można wręcz mówić o załamaniu się rynku odpadów poprzez brak zbytu na wysegregowane surowce. Dodatkowo rosną też koszty takie jak: praca, energia, transport, utrzymanie sprzętu itd. Systematycznie rośnie też tzw. „opłata środowiskowa”, regulowana centralnie. Jeszcze w roku 2013 wynosiła ona 120 zł za tonę odpadów, podczas gdy w roku 2020 było to już 270 zł / tonę. Wszystko to sprawia, że cena za przyjęcie odpadów komunalnych do zagospodarowania na RIPOK-u w Gotartowie jeszcze w roku 2019 wynosiła 345 zł / tonę, w roku 2020 wzrosła do 568,08 zł / tonę a w roku 2021 wzrosła aż do 626,40 zł / tonę! Odpady biodegradowalne są nieco tańsze, ale wzrost cen z 399,60 zł / tonę w roku 2020 do 486,00 zł / tonę w roku 2021 jest bardzo znaczący.
Do tego dochodzą jeszcze koszty związane z samym odbiorem odpadów, co powoduje, że całkowita kwota jaką do zapłaty ma Gmina Kluczbork (za ODBIÓR i zagospodarowanie odpadów), już od 1. kwietnia 2021 wynosi 962,23 zł / tonę odpadów komunalnych oraz 775,18 zł / tonę odpadów bio.
Wszystko to powoduje, że system gospodarowania odpadami komunalnymi, niestety, nie bilansuje się, choć według ustawodawcy gminy nie mogą dopłacać do tego systemu ani nie mogą przeznaczać zebranych środków na inne cele. W ciągu ostatnich 5 lat Gmina Kluczbork dopłaciła do systemu prawie 1,5 mln zł, a w samym tylko roku 2020 deficyt w naszym systemie sięgał 700 000 zł. Gdybyśmy nie podjęli żadnych kroków, deficyt w roku 2021 mógłby wynieść około 1,2 mln zł. Dlatego sytuacja zmusza nas do podwyższenia stawek, choć staraliśmy się odwlekać tę decyzję możliwie jak najdłużej, czekając na zapowiadane zmiany w prawie, szczególnie dotyczące gospodarki odpadami od przedsiębiorstw, ponieważ dotychczasowe przepisy są wyjątkowo niekorzystne dla samorządów. Niestety, zmiany te nie nastąpiły, co powoduje, że to my musimy podjąć kolejne kroki.
Od 1. lipca 2021r. nowa stawka za odbiór i zagospodarowanie odpadów wynosić będzie 30 zł za osobę. Jest to trudna decyzja, ale z drugiej strony takie właśnie stawki (około 30 zł za osobę) funkcjonują w zdecydowanej większości gmin. W sąsiedniej Byczynie w tej chwili jest to 32 zł, podobnie w Praszce i Gorzowie Śląskim, w Wołczynie płaci się 30 zł a w Oleśnie 28 zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że w naszej gminie częstotliwość wywozu odpadów jest wyższa niż w innych gminach, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać porządek na posesjach. Nadal obowiązują też zniżki dla osób kompostujących odpady bio i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
Od 1 lipca 2021r. zmienią się też zasady odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkałych. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców prowadzących działalność na takich właśnie nieruchomościach. Zmiana polega na tym, że zostaną oni wyłączeni z gminnego systemu odbioru i zagospodarowania odpadów i będą musieli podpisać indywidualne umowy z firmami zajmującymi się odbiorem śmieci. Szczegółowe informacje, wraz z listą podmiotów uprawnionych do świadczenia usług wywozu odpadów zostaną przekazane w późniejszym terminie.

Punkt Szczepień Masowych startuje 5 maja

Mamy wreszcie dobrą wiadomość! Szpital VITAL MEDIC Neurochirurgia i Neurostymulacja otrzymał potwierdzenie dostawy 2200 dawek szczepionki przeciwko Covid-19! Szczepienia w Punkcie Szczepień Masowych przy ul. Sportowej w parku ruszą od 05.05.2021. Zapisy już ruszyły: poprzez stronę internetową www.pacjent.gov.pl, infolinię 989 lub bezpośrednio w Vital Medic 775492600

 • Punkt szczepień masowych
 • Punkt szczepień masowych
 • Punkt szczepień masowych
 • Punkt szczepień masowych

Biblioteka zaprasza na wystawy czasowe

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku zaprasza na wystawy czasowe:
1. "Malarstwo i rysunek" Jagody Karólewskie, która jest z wykształcenia konserwatorem zabytków. Od zawsze chętnie tworzyła własne dzieła. Spełnia się w rysowaniu i malowaniu. Rysuje wszystko, a maluje głównie postacie i portrety. Jak sama mówi: „Staram się ciągle doskonalić swój warsztat i nie wyobrażam sobie swojego życia bez sztuki. Sztuka, czy to malarstwo, czy muzyka, jest ludziom potrzebna, bo ona karmi naszą duszę, tak jak przyroda i obcowanie z nią.” Zapraszamy do „nakarmienia duszy” i zobaczenia wystawy.
 
2. Okolicznościową wystawę w czytelni z okazji obchodów 100 lecia III Powstania Śląskiego. Można zapoznać się z publikacjami dotyczącymi Powstań Śląskich i z najważniejszymi datami związanymi z tymi wydarzeniami.
 
 • wystawy czasowe
 • wystawy czasowe

Informacja dla właścicieli nieruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (nieruchomości niezamieszkałe)

Niniejszym informujemy wszystkich właścicieli nieruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (nieruchomości niezamieszkałe) na terenie Gminy Kluczbork, że zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Kluczborku z dniem 1 lipca 2021r. wszystkie nieruchomości niezamieszkałe zostają wyłączone z gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Oznacza to, że   odpady komunalne nie będą odbierane z tych nieruchomości przez firmę wyłonioną w drodze przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów do odbioru odpadów z nieruchomości na terenie naszej Gminy.
W związku z powyższym właściciele nieruchomości niezamieszkałych są zobowiązani do zawarcia indywidualnych umów na odbiór odpadów z ich nieruchomości z dowolnie wybraną firmą świadczącą usługi w zakresie odbioru odpadów komunalnych, która posiada aktualny wpis do rejestru działalności regulowanej w tym zakresie.
Jednocześnie informujemy, że umowa zawarta z wybraną firmą odbierającą odpady komunalne z nieruchomości, musi być zgodna z obowiązującymi zasadami dotyczącymi selektywnego gromadzenia odpadów oraz częstotliwości ich odbioru.
Uwaga: powyższa zmiana nie dotyczy nieruchomości które,  w części stanowią nieruchomość, na której zamieszkują mieszkańcy i w części nieruchomość, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (nieruchomości mieszane) oraz nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy lub od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjo-wypoczynkowe.
Wykaz firm posiadających aktualny wpis do rejestru działalności gospodarczej w tym zakresie na terenie Gminy Kluczbork zamieszono poniżej.
                                                                                                     

Burmistrz Miasta Kluczborka

Nowe opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Informacja dla mieszkańców Gminy Kluczbork

Niniejszym informujemy mieszkańców Gminy Kluczbork, że na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Kluczborku z dnia 28 kwietnia 2021r. zwiększają się opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. 

Nowe stawki opłaty będą obowiązywały od dnia 1 lipca 2021r. i będą wynosiły 30zł za osobę, a jeżeli właściciele nieruchomości nie będą wypełniali obowiązku selektywnego zbierania odpadów podwyższona stawka będzie wynosiła 60zł za osobę. Natomiast ulga dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny oraz zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy zadeklarowali, że  kompostują bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, pozostają bez zmian.

Przedmiotowa podwyżka opłat jest podyktowana kolejnym wzrostem cen zagospodarowania odpadów, które stanowią najdroższy element całego systemu gospodarki odpadami komunalnymi i ciągle rosną. Dotychczasowa cena za przyjęcie 1 Mg zmieszanych odpadów komunalnych do Instalacji Komunalnej w Gotartowie wynosiła 568,08zł, natomiast zgodnie z cenami podanymi przez Spółkę Eko-Region od 1 kwietnia 2021r. ta cena wynosi 626,40zł. Kolejny wzrost ceny za przyjęcie do Instalacji Komunalnej dotyczy odpadów biodegradowalnych, jeszcze w styczniu cena ta wynosiła 399,60zł za 1Mg, a od 1 lutego 2021r. wynosi 486,00zł. Wzrost cen w Instalacji Komunalnej powoduje wzrost ceny za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, określonych w umowie z firmą odbierającą odpady.  Od 1 kwietnia 2021r. cena za odbiór i zagospodarowanie 1Mg zmieszanych odpadów komunalnych wynosi 962,30zł, natomiast 1Mg odpadów biodegradowalnych 775,18zł, odpowiednio dotychczasowe ceny wynosiły 903,91zł i 688,78zł. 
Zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, system gospodarowania odpadami komunalnymi ma być samofinansujący, co oznacza, że gminy nie mogą do niego dopłacać z innych dochodów, ale też nie mogą dochodów pochodzących z opłaty ponoszonej przez mieszkańców za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych przeznaczać na inne niż wymienione w ustawie zadania związane z obsługą systemu. 
Podsumowanie kosztów systemu gospodarowania odpadami za rok 2020 wykazało, że niestety Gmina dopłaciła z budżetu około 700.000zł., a w już w pierwszym kwartale tego roku około 120.000zł. 
Warto również wskazać, że porównywanie stawek opłat w innych, okolicznych gminach nie może polegać jedynie na porównaniu samej kwoty. Porównanie musi dotyczyć również tego co za konkretną stawkę otrzymuje mieszkaniec, a więc przede wszystkim częstotliwość odbioru poszczególnych frakcji z nieruchomości gdyż każdy odbiór, dojazd do nieruchomości to wymierne koszty, to również możliwość korzystania z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, w naszej Gminie w każdy dzień roboczy i dwie soboty w miesiącu. Są gminy w naszym sąsiedztwie jak i na terenie naszego województwa które np. odpady wielkogabarytowe odbierają 1 lub 2 razy w roku lub nie odbierają z nieruchomości, a tylko w PSZOK, odpady segregowane np. papier odbierają raz na 2 lub 3 miesiące, tworzywa 1 raz na miesiąc, podobnie szkło, a stawki opłaty mają bardzo zbliżone od 28zł do 32zł.
Reasumując, kolejny wzrost cen za zagospodarowanie odpadów komunalnych jak również utrzymanie świadczonych usług na dotychczasowym poziomie powoduje zwiększenie stawki opłaty do 30zł za osobę.

Burmistrz Miasta Kluczborka

Ruszyły szczepienia w Punkcie Szczepień Powszechnych

5 maja pełną parą ruszyły szczepienia w Punkcie Szczepień Powszechnych na hali sportowej Wojewódzkiego Kampusu Sportowo-Rekreacyjnego STOBRAWA. Do punktu dotarło 2200 dawek szczepionek firm Moderna i Astra Zeneka. wczoraj zaszczepiono 840 osób. Co ważne, są jeszcze wolne terminy w tym tygodniu, więc zachęcamy do rejestracji:

☑️poprzez stronę internetową www.pacjent.gov.pl ,
☑️infolinię 989
☑️bezpośrednio w naszym szpitalu lub telefonicznie 775492600

Cały proces przebiega bardzo sprawnie i płynnie. Bardzo dziękujemy osobom z WOT, strażakom z PSP Kluczbork, kluczborskiej Straży Miejskiej, pracownikom VITAL MEDIC Neurochirurgia i Neurostymulacja oraz OSIR Kluczbork

 • ruszyły szczepienia w punkcie szczepień
 • ruszyły szczepienia w punkcie szczepień
 • ruszyły szczepienia w punkcie szczepień
 • ruszyły szczepienia w punkcie szczepień

Pierwsze losowanie nagród w Loterii spisowej

W dniu 7 maja 2021r. odbędzie się pierwsze losowanie nagród w Loterii spisowej, do wygrania dla mieszkańców województwa opolskiego będzie 5 kart przedpłaconych o wartości 1000 zł oraz 10 kart przedpłaconych o wartości 500 zł. Spisz się na https://spis.gov.pl/ jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś. Nagrody czekają.

 • loteria spisowa

Gmina Kluczbork będzie fundować stypendia dla studentów

UWAGA! Ważna informacja dla STUDENTÓW MEDYCYNY, PIELĘGNIARSTWA lub RATOWNICTWA MEDYCZNEGO! Gmina Kluczbork będzie fundować stypendia dla studentów, którzy będą chcieli podjąć pracę w kluczborskim szpitalu. Studenci medycyny mogą liczyć na 2000 zł miesięcznie (w trakcie trwania roku akademickiego), natomiast studenci kierunków pielęgniarstwo lub ratownictwo medyczne mogą otrzymywać 1000 zł lub 1200 zł miesięcznie. Oferta skierowana jest do studentów wszystkich uczelni, według schematu:
- medycyna: IV, V i VI rok studiów;
- pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne: III rok (licencjat) oraz IV i V rok studiów (magisterium).
Nabór wniosków rusza już 1. czerwca i trwać będzie do 10. września. Stypendia Gminy Kluczbork mogą łączyć się z innymi stypendiami (np. stypendium Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego).
 
Więcej szczegółów: https://stypendia dla medyków 
 • plakat stypendia dla medyków

Dodatkowe środki na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju. Stowarzyszenie LGD "Dolina Stobrawy"

Zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety dotyczącej przeznaczenia dodatkowych środków i kierunku rozwoju obszaru Stowarzyszenia LGD Dolina Stobrawy.
Przeprowadzamy badania w ramach aktualizacji Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020, których celem jest poznanie Państwa opinii na temat kierunku rozwoju obszaru Doliny Stobrawy tj. gmin: Byczyna, Kluczbork, Wołczyn, Olesno, Lasowice Wielkie. Pragniemy zapewnić, że przeprowadzone badanie jest w pełni anonimowe, a jego wyniki wykorzystane zostaną wyłącznie w celach aktualizacji Lokalnej Strategii Rozwoju.
Badanie ankietowe przeprowadzamy w terminie od 6 maja do 20 maja 2021 roku.
Czas wypełnienia ankiety do 2 minut.
Link do ankiety: https://forms.gle/awfC9ui1zzLEzV7y6

Wystartowała pierwsza edycja konkursu “Sport Na Grubo”

SPORT NA GRUBO - ruszyła  AKCJA SPOŁECZNA SKIEROWANA DO POLSKICH KLUBÓW SPORTOWYCH

10 maja 2021r. wystartowała pierwsza edycja konkursu “Sport Na Grubo”, który ma na celu popularyzację sportu, wyrównywanie dysproporcji oraz aktywizację zawodniczek i zawodników uprawiających sport na każdym poziomie. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody o wartości 15 tys. złotych.

Zgłoszenia przyjmowane są na stronie https://gramgrubo.pl/sport-na-grubo/

Tak demokratycznej akcji popularyzującej sport jeszcze w naszym kraju nie było. Do uczestnictwa zaproszeni są zarówno sportowcy zawodowi, reprezentujący najpopularniejsze dyscypliny, jak i ci, którzy parają się dyscyplinami niszowymi, a sportem zajmują się bardzo hobbystycznie. Poziom rozgrywkowy, na którym występują drużyny również nie ma znaczenia.

Piramida, jaką jest polski sport, cechuje się ogromnymi dysproporcjami jeśli chodzi o zainteresowanie fanów i finansowe wsparcie. Tymczasem nie można zapominać, że niezwykle istotne jest zadbanie o cały ekosystem sportowy. Akcja ma zwrócić uwagę na fakt, że choć sportowców na różnym poziomie rozgrywkowym dzielić może wiele, to jedna rzecz, leżąca u podstaw rozgrywek na każdym szczeblu jest niezmienna - pasja do sportu.

Chcemy wspierać polski sport, ale co istotne - chcemy dać szansę wszystkim podmiotom bez względu na prezentowany przez nie poziom sportowy. Treningi i odpowiednie warunki do ich przeprowadzania są koniecznością w sięganiu po jak najwyższe cele, ale mamy świadomość, że sponsoring sportowy nie dotrze w każde miejsce. My chcemy stopniowo to zmieniać. Jest to pierwsza edycja naszej akcji, ale w planach mamy już kolejne odsłony - mówi Maciej Akimow, prezes Shark Agency i pomysłodawca akcji.

Organizatorem akcji Sport Na Grubo jest portal Gramy Grubo należący do grupy medialnej Shark Agency. Adresatami akcji są wszystkie kluby sportowe funkcjonujące na terenie naszego kraju, zrzeszające zawodników pełnoletnich. Z powodów ustawowych z udziału w konkursie wyłączeni są nieletni uczestnicy.

Zadaniem konkursowym jest kreatywne przedstawienie w jaki sposób i w jakich okolicznościach realizują na co dzień swoją pasję do sportu. Prace można nadsyłać w terminie 10.05 - 31.05. Ogłoszenie zwycięzcy nastąpi 2.06, a wyniki zostaną zaprezentowane na portalu organizatora i jego profilach w social mediach. Główną nagrodą jest sprzęt sportowy o wartości 10 000 złotych. Przyznanych zostanie również 5 nagród o wartości 1 000 złotych.

 

 • sport na grubo

Spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem w bibliotece

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku zaprasza na spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem w dniu 20 maja 2021r. o godz. 17.00. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy!

 • spotkanie autorskie z Cwirlej

Zapraszamy na warsztaty z wikliniarstwa w ramach projektu "W poszukiwaniu kwiatu paproci"

Zapraszamy 15. maja o godz. 10.00 na warsztaty z wikliniarstwa w ramach projektu "W poszukiwaniu kwiatu paproci - zwyczaje i tradycje ludowe". Miejsce: Skwer za kinem Bajka. Ilość uczestników ograniczona, obowiązują zapisy (w kinie) , wstęp wolny.
Wikliniarstwo jest rodzajem rękodzieła polegającym na wyrobie przedmiotów użytkowych (koszy, naczyń, mebli) oraz ozdobnych poprzez zaplatanie wikliny. Historia wikliniarstwa sięga czasów starożytnych, już wówczas wytwarzano wiklinowe przedmioty użytkowe. Wyroby plecionkarskie nie są jednak trwałe, zatem niewiele jest przykładów dokumentujących tę działalność człowieka. Przez pokolenia człowiek wykonywał i używał plecionki do różnych celów. Z czasem wyroby z wikliny stały się coraz bardziej wykorzystywane. Pleciono koszyki, naczynia, meble a także wyplatano ogrodzenia, ściany domostw. Z rozwojem innych rzemiosł takich jak kowalstwo, stolarstwo, znaczenie koszykarstwa znacznie osłabło.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "EtnoPolska 2021"
 • warsztaty wiklina

Noc Muzeów 2021

W maju obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów oraz dzień Muzealnika
Z tej okazji Muzeum im. Jana Dzierżona pragnie zaprosić na NOC MUZEÓW.
 
Tegoroczna edycja odbędzie się 15 maja (sobota) pod hasłem: OTWIERAJĄ MUZEA O!TWÓRZ SIĘ NA SZTUKĘ.
 
Przyjdź świętować z nami od 18.00 do 22.00, skorzystaj z atrakcji, które dla Was przygotowaliśmy:
 
1. Przypomnij sobie nasze wystawy stałe dotyczące pszczelarstwa, nie mów, że to już było… bo nie widziałeś ich ponad rok. 😊
 
2. Sztuka współczesna jest trendy, w dobrym guście jest bywać i oglądać ekspozycje jej poświęcone – O!TWÓRZ SIĘ NA SZTUKĘ  – a w tym roku będzie w czym wybierać:
 
– Alfabet Pana Bronisława wystawa poświęcona nestorowi kluczborskich i opolskich artystów plastyków – Bronisławowi Gniazdowskiemu;
 
– wystawa O!TWÓRZ SIĘ NA SZTUKĘ złożona z wyciągniętych z czeluści muzealnych magazynów dzieł z kolekcji sztuki współczesnej (tak, taką kolekcję również posiadamy). Znane nazwiska i debiutujący twórcy, różne tematy i techniki do oglądania na ścianach naszych sal wystawowych; 
 
– przedpremierowy pokaz wystawy malarstwa i grafiki Macieja Knapy – STRANGER THINGS.
 
3. Nie rozumiesz tego na co patrzysz? Sztuka współczesna Cię przeraża? Nie przejmuj się! O!TWÓRZ SIĘ NA SZTUKĘ. Pomogą filmy z cyklu GSW OPOLE N O W E przygotowane przez pracowników Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, które będą wyświetlane na okrągło.
 
4. Wolisz czytać? Chcesz zrozumieć co twórca miał na myśli? O!TWÓRZ SIĘ NA SZTUKĘ… Może dopisze Ci szczęście i wyniesiesz z Muzeum książkę, informator, ulotkę o sztuce i nie tylko.
 
5. O!TWÓRZ SIĘ NA SZTUKĘ – bardzo przewrotny tytuł naszej akcji… Czujesz się artystą? Zawsze chciałeś/aś spróbować? Obejrzałeś/aś wystawę i poczułeś/aś wenę? Bliskie Ci są zasady happeningu, tworzenia tu i teraz? Chwyć za narzędzie pracy twórczej, TWÓRZ!!! Przelej na papier swoje odczucia, a Twoje dzieło zawiśnie na tworzonej na żywo wystawie muzealnej.
 
6. Nie możesz nas odwiedzić? Zajrzyj do Muzeum on-line. Polecamy wirtualny spacer, prezentację o Bronisławie Gniazdowskim oraz aplikację mobilną O!POLSKIE MUZEA.
 
ZAPRASZAMY!
 
Cały czas działamy w reżimie sanitarnym, dokładamy wszelkich starań abyście byli u nas bezpieczni.
Jednorazowo w budynku Muzeum może się znajdować max. 40 osób. Jeśli ilość ta zostanie przekroczona, będziemy prosić Państwa o chwilę cierpliwości i zaczekanie przed budynkiem.

 • Noc Muzeów 2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Jeśli wśród twoich bliskich, sąsiadów, znajomych są osoby starsze które nie posiadają komputera pomóż im bezpiecznie zrealizować obowiązek spisowy.

 • Pomóz mi sie spisać przez internet

STRANGER THINGS wystawa malarstwa i grafiki

Muzeum im. Jana Dzierżona zaprasza serdecznie na STRANGER THINGS wystawę malarstwa i grafiki artysty z Kluczborka Macieja Knapy. Przyjdźcie bo naprawdę warto. Zapraszamy od niedzieli 16 maja do 30 czerwca.

 • Maciej Knapa wystawa amalarstwa i grafiki
 • Maciej Knapa STRANGER THINGS Wystawa malarstwa i grafiki

Finał Pucharu Polski 2021/2022

Finał Pucharu Polski 2021/2022 na szczeblu wojewódzkim już w najbliższą środę na Stadionie Miejskim w Kluczborku. Zapraszamy!

 • Finał Pucharu Polski 2021/2022

Uruchomienie systemu ostrzegania i alarmowania dnia 20.05.2021r

Informujemy, że 20 maja 2021 roku w ramach ćwiczenia krajowego pk. „RENEGADE/SAREX-21” organizowanego przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych RP na terenie Gminy Kluczbork odbędą się ćwiczenia zgodnie z procedurą Rządowego Centrum Bezpieczeństwa „Ostrzeganie i alarmowanie wojsk oraz ludności cywilnej o zagrożeniu uderzeniami z powietrza” w następstwie, której mogą być emitowane na terenie gminy sygnały systemu alarmowania i ostrzegania - uruchomione syreny alarmowe OSP (zdalnie przez PCZK/WCZK lub miejscowo przez wyznaczonych członków OSP).

Jednocześnie przypominam o obowiązującej interpretacji ogłaszanych sygnałów:

 • OGŁOSZENIE ALARMU” – modulowany dźwięk syreny w okresie trzech minut,
 • ODWOŁANIE ALARMU” – ciągły dźwięk syreny w okresie trzech minut.

AKADEMIA PARTNERSTWA - REKRUTUJEMY!!!

Jeśli działasz na rzecz społeczności lokalnej, regionu, swojej małej ojczyzny? Jesteś lokalnym/ą aktywistą/ką? Poszukujesz nowych narzędzi do pracy, wymiany doświadczeń i inspiracji? Jeśli interesują Cię doświadczenia i praktyki organizacji z innych europejskich krajów?

Dołącz do nas i zgłoś się do AKADEMII PARTNERSTWA!!! Wypełnił formularz https://tiny.pl/rs31q 
Rekrutacja trwa do 6. VI 2021 r
Czas trwania I edycji Akademii Partnerstwa: VI 2021 – VI 2023.
Organizator Fundusz Partnerstwa.

Więcej informacji na: www.funduszpartnerstwa.pl/akademia-partnerstwa 

 • Akademia Partnerstwa

Remont dachu biblioteki - zaproszenie do składania ofert do 10.06.2021

Miejska Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku oraz Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu zapraszają do składania ofert w terminie do 10 czerwca 2021 r. na wykonanie zadania pod nazwą: "Remont dachu Biblioteki przy ulicy Miarki 2 w Kluczborku"

Szczegóły: https://remont-dachu-zaproszenie-do-skladania-ofert 

 • biblioteka

Zaproszenie na Walne Zgromadzenie Spółki Wodnej Gminy Kluczbork

Zarząd Spółki Wodnej Gminy Kluczbork zaprasza, wszystkich zainteresowanych problematyką melioracji na terenie Gminy Kluczbork, na Walne Zgromadzenie Delegatów, które odbędzie się w dniu 28 maja 2021r., o godz. 11:00, w Sali Wiejskiej, 
w miejscowości Ligota Dolna, przy ul. Wołczyńska 73

Porządek obrad:
1.    Otwarcie Walnego Zgromadzenia i stwierdzenie jego prawomocności.
2.    Wybór Przewodniczącego i Protokolanta Walnego Zgromadzenia.
3.    Przedstawienie oraz przyjęcie porządku obrad.
4.    Sprawozdanie Zarządu z działalności Spółki za 2020r.
5.    Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej za 2020r.
6.    Dyskusja nad złożonymi sprawozdaniami.
7.    Podjęcie uchwał w sprawie:
•    zatwierdzenia sprawozdania Zarządu za 2020r.,
•    zatwierdzenia sprawozdania Komisji Rewizyjnej za 2020r., 
•    zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2020r.,
•    udzielenia absolutorium Zarządowi za 2020r.
8.    Przedstawienie planu finansowego oraz zakresu rzeczowo-finansowego na 2021r. 
9.    Ustalenia wysokości rocznej składki członkowskiej, innych świadczeń oraz terminu płatności składek na 2021r.
10.    Przedstawienie projektów uchwał w sprawie:
•    przyjęcia kolejnych urządzeń melioracyjnych,
•    przyjęcia planu finansowego na 2021r.,
•    przyjęcia zakres rzeczowo-finansowy na 2021r.,
•    ustalenia wysokości rocznej składki członkowskiej za 1 ha fizyczny na 2021r.
11.    Dyskusja i podjęcie uchwał.
12.    Wolne wnioski.
13.    Zakończenie obrad.
Jednocześnie informujemy, że czynny udział w Walnym Zgromadzeniu Delegatów mają wyłącznie delegaci i członkowie Spółki Wodnej Gminy Kluczbork, tj. osoby, które do chwili rozpoczęcia Walnego Zgromadzenia złożyły lub złożą podpisane deklaracje członkowskie. Propozycje uzupełnienia porządku obrad przyjmowane będą do rozpoczęcia obrad.

Zarząd Spółki Wodnej

Gminy Kluczbork

Realizacja Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej w roku 2021

Miło nam poinformować, iż Gmina Kluczbork uzyskała pomoc finansową w formie dotacji celowej w projekcie pn. „Marszałkowska Inicjatywa Sołecka – Opolskie w latach 2020-2021”.
W roku bieżącym kolejne sołectwa skorzystają z w/w pomocy tj. Krasków, Krzywizna, Kuniów, Łowkowice, Nowa Bogacica, Smardy Dolne oraz Żabiniec. 
W sołectwie Krasków, Nowa Bogacica oraz Smardy Dolne zostaną zakupione urządzenia siłowni zewnętrznej. 
W sołectwie Krzywizna powstanie wiata przy świetlicy wiejskiej.
W sołectwie Kuniów zostanie utwardzona działka gminna w centrum wsi.
W sołectwie Łowkowice zostanie wykonana wiata rekreacyjna.
W sołectwie Żabiniec zmodernizowana zostanie wiata biesiadna (wykonane zostaną ściany z oknami oraz drzwi).

 • Marszałkowska Inicjatywa Sołecka

Adam Sokołowski zdobył 24. tytuł mistrza Polski kibiców sportowych

Adam Sokołowski ma już na koncie 24 tytuły mistrza Polski kibiców sportowych. To wyczyn fenomenalny. 69-letni notariusz z Kluczborka wygrał nokautując rywali. Na 150 możliwych punktów uzyskał aż 147!!!

Finały 44. MPKS odbyły się w sobotę w Dzierżoniowie, po raz 21. przeprowadziło je miejscowe stowarzyszenie „Super Kibic – Mistrz Wiedzy, Dżentelmen Sportowych Aren” kierowane przez prezesa Stanisława Sienkiewicza, który ułożył już w historii tej imprezy parę tysięcy pytań.

Finaliści odpowiadali na cztery zestawy pytań:
- 15 pytań dot. wydarzeń 2020 roku (do zdobycia 50 pkt)
- 15 pytań testowych (do zdobycia 15 pkt)
- 15 pytań olimpijskich, od Tokio do Tokio, czyli od 1964 do 2020 r. (do zdobycia 50 pkt)
- 10 pytań z historii sportu (do zdobycia 35 pkt)

Puchary i nagrody wręczali:
Dorota Pieszczuch - zastępca burmistrza Dzierżoniowa; Andrzej Bolisęga - wicestarosta, członek Rady Powiatu Dzierżoniowskiego; Kazimierz Szabat - radny Rady Miejskiej Dzierżoniowa, przedstawiciel wicewojewody dolnośląskiego; Mateusz Cegiełka - członek zarządu Towarzystwa Przyjaciół Dzierżoniowa.

Serdecznie gratulujemy Panu Adamowi Sokołowskiemu i życzymy kolejnych tytułów mistrzowskich.

 • Adam Sokołowski zdobył 24. tytuł mistrza Polski kibiców sportowych
 • Adam Sokołowski zdobył 24. tytuł mistrza Polski kibiców sportowych
 • Adam Sokołowski zdobył 24. tytuł mistrza Polski kibiców sportowych

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Uwaga Mieszkańcy ! informujemy, że w dniu 1 czerwca 2021r. oraz 15 czerwca 2021r. będą odbierane z terenów zabudowy wielorodzinnej odpady wielkogabarytowe oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Konkretne terminy odbioru dla poszczególnych nieruchomości są zamieszczone w harmonogramie odbioru odpadów wielkogabarytowych oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego na rok 2021.

https://www.kluczbork.eu/1111,wielkigabaryt-oraz-zuzyty-sprzet-elektryczny-i-elektroniczny

Jednocześnie informujemy, że odpady należy wystawić przy altanie śmietnikowej bądź w miejscu ustawienia pojemników do gromadzenia odpadów, w sposób widoczny i dostępny dla firmy wywozowej nie wcześniej niż w przeddzień wyznaczonego odbioru.
Przypominamy również, że w okresie między odbiorami bezpośrednio z nieruchomości każdy mieszkaniec jest zobowiązany do dostarczenia tego rodzaju odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Gotartowie.

Gromadzenie odpadów wielkogabarytowych oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego przy altanach śmietnikowych poza terminami odbioru będzie surowo karane mandatami.

UWAGA!
Odpady z remontów takie jak umywalki, stolarka drzwiowa i okienna, płyty kartonowo-gipsowe, gruz stanowią odpady budowlane i nie będą odbierane w ramach odbioru odpadów wielkogabarytowych, każdy mieszkaniec jest zobowiązany do dostarczenia tego rodzaju odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Gotartowie.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu

Narodowy Funduszu Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu. Poniżej linki do stron zawierających szczegółowe informacje.

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/tpk-twoja-pomoc-medyczna-w-godzinach-wieczornych-w-weekendy-i-swieta,7987.html

https://www.nfz.gov.pl/kontakt/teleplatforma-pierwszego-kontaktu/

 

 • Teleplatforma Pierwszego Kontaktu
 • Teleplatforma Pierwszego Kontaktu
 • Teleplatforma Pierwszego Kontaktu
 • Teleplatforma Pierwszego Kontaktu

Otwarty konkurs ofert dla NGO - kultura 2021

Gmina Kluczbork ogłasza otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na realizację zadań z zakresu kultury. 

Forma realizacji: wsparcie

termin składania ofert: 28 czerwca 2021 r. 

więcej: ogłoszenie o konkursie

Ogłoszenie o naborze wniosków na usuwanie azbestu

Burmistrz Miasta Kluczborka ogłasza nabór wniosków o udzielenie dotacji na zadania z zakresu usuwania azbestu z terenu Gminy Kluczbork.

Zapraszam wszystkich właścicieli nieruchomości położonych na terenie Gminy Kluczbork (osoby fizyczne, jednostki sektora finansów publicznych, kościoły i związki wyznaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe, rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy oraz pozostali właściciele nieruchomości*), którzy na swoich nieruchomościach posiadają wyroby zawierające azbest do składania wniosków o udzielenie dotacji na ich demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwianie.
Wnioski o dotację wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w terminie od dnia 8 czerwca 2021r. do dnia 21 czerwca 2021r. wyłącznie w formie papierowej w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork, pokój nr 133. Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane.

Druki dokumentów można pobrać w Urzędzie Miejskim w Kluczborku, pokój nr 125 lub ze strony internetowej:

https://www.kluczbork.eu/1224,unieszkodliwianie-azbestu

Dotacja może stanowić do 70% kosztów kwalifikowanych obejmujących demontaż, zbieranie (wyrobów wcześniej zdemontowanych), transport, unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest. Pozostałe minimum 30% kosztów w/w zakresu poniesie właściciel nieruchomości, z której usunięte zostaną wyroby zawierające azbest. 

Właściciel nieruchomości pokrywa również wydatki związane z zakupem i montażem nowego pokrycia dachowego. 
Zadanie realizowane będzie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku Gminy Kluczbork o udzielenie dotacji przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. W przypadku, gdy wniosek Gminy Kluczbork nie zostanie zakwalifikowany 
do realizacji przez WFOŚiGW w Opolu, niniejszy nabór wniosków zostanie unieważniony. 
Do czasu zawarcia umów o udzielenie dotacji, Gmina Kluczbork może bez podania przyczyn unieważnić niniejszy nabór wniosków. 

Dodatkowe informacje można uzyskać w Urządzie Miejskim w Kluczborku ul. Katowicka 1, pokój 125, tel. 77/418-14-81 wew. 228
                                                                                                    

*właściciele nieruchomości - rozumie się przez to także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością, którzy zamierzają dokonać zmiany pokrycia dachu lub elementów elewacji oraz posiadają tytuł prawny do nieruchomości (np. budynku mieszkalnego, gospodarczego, garażu), zlokalizowanego na terenie Gminy Kluczbork.

Nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych

Pan Jarosław Kielar Gminny Komisarz Spisowy w  Kluczbork ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych wykonujących czynności w ramach prac spisowych, związanych z przeprowadzeniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w 2021 r. spisu powszechnego NSP 2021. 

NSP 2021 jest prowadzony w terminie od 1 kwietnia do 30 września 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24.00. 

Termin składania ofert: od  08 czerwca do 18 czerwca 2021 r. 

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:
a.    mieć ukończone 18 lat,
b.    cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
c.    posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
d.    posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
e.    nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

więcej na: https://www.kluczbork.eu/1245,narodowy-spis-ludnosci-i-mieszkan-2021

 • nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych

Najnowszy film o Kluczborku w wersji anglojęzycznej

Zapraszamy serdecznie do oglądania najnowszego filmu promocyjnego o Kluczborku  Poland In ​ Undiscovered, w którym ciekawostki Kluczborka i okolic odkrywa Ryan Socash​, znany dziennikarz amerykańskiego pochodzenia, mieszkający w Polsce od 2005r. Tajemnice kościoła ewangelickiego w Kluczborku, kościół drewniany w Bąkowie i wiele innych atrakcji naszego miasta. Z filmu dowiecie się także dlaczego "Kluczbork miodem płynący" jest.
Dziękujemy ekipie realizatorskiej za pokazanie naszej gminy z ogromną pasją i zaangażowaniem oraz za pełen profesjonalizm. 
Zachęcamy do udostępniania filmu, żeby jak najwięcej osób zobaczyło jak u nas jest pięknie 

https://vod.tvp.pl/video/poland-in-undiscovered,kluczbork-02062021,54118416 

 • film undiscovered

Atrakcyjny weekend w Kluczborku

W nadchodzący weekend serdecznie zapraszamy na trzy ciekawe wydarzenia:

1. Otwarcie szlaku miejskiego po zabytkach Kluczborka - inauguracyjny spacer w niedzielę 13.06. g.16.00
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/319149456387580/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22page%22%7D]%7D

2. Inauguracja XXXVI Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej – niedziela 13.06. g.18.00
Oficjalny profil kluczborskich koncertów: 
https://www.facebook.com/Kluczborskie-Koncerty-Muzyki-Organowej-i-Kameralnej-104190725068356

3. Zlot Foodtrucków - Żarciowozy na kluczborskim rynku 11-13 czerwca 
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/898083164099871?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22page%22%7D]%7D
Podczas zlotu foodtrucków w sobotę 12 czerwca od g.17.00-19.00 występy artystów z Centrum Kultury w Kluczborku na kluczborskim rynku. W razie niepogody występy odwołane.

 

 • Otwarcie szlaku miejskiego po zabytkach Kluczborka
 • Zlot Foodtrucków
 • Inauguracja XXXVI Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej

Najnowsze sukcesy kluczborskich karateków

W sobotę 12 czerwca w Hali Widowiskowo-Sportowej Torwar w Warszawie odbyły się XXXII Mistrzostwa Polski w Karate Tradycyjnym. 
W zawodach wystartowało 255 zawodniczek i zawodników z 44 klubów karate tradycyjnego z całej Polski, którzy zostali wyłonieni we wcześniejszych eliminacjach wojewódzkich. Na matach nie zabrakło medalistek i medalistów mistrzostw Polski, Europy i świata.
Z Kluczborskiego Klubu Karate wystartowało 10 zawodników w kategorii junior, młodzieżowiec, senior.
Efekty intensywnej pracy przełożyły się na osiągnięte wyniki:
Alicja Zalecińska
1 miejsce - fukugo
3 miejsce - kumite
2 miejsce - kata
3 miejsce - kumite drużynowe
Dominik Brzeziński
1 miejsce - fukugo
2 miejsce - kata
2 miejsce - kumite
Martyna Jańska
2 miejsce - fukugo
3 miejsce - kata drużynowe
3 miejsce - kumite drużynowe
 Karolina Gajewska
 1 miejsce - fukugo
 3 miejsce - kata drużynowe
 3 miejsce - kumite drużynowe
 Paulina Krupicka
3 miejsce - kata drużynowe
Dzielnie walczyli również pozostali zawodnicy z Kluczborskiego Klubu Karate: 
Maksymilian Klejn
Miłosz Panaszek
Szymon Woźniak
Tomasz Harmatiuk
Michał Danielewicz

 

XXI Ogólnopolski Puchar Dzieci w Karate Tradycyjnym
13 CZERWCA 2021 odbył się XXI Ogólnopolski Puchar Dzieci w Karate Tradycyjnym
To wielkie święto małych karateków odbyło się  w Hali Widowiskowo-Sportowej Torwar w Warszawie. Organizatorem był Polski Związek Karate Tradycyjnego oraz Polski Związek Karate, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
W XXI Ogólnopolskim Pucharze Dzieci w Karate Tradycyjnym swoje umiejętności zaprezentowało 684 młodych karateków z 51 klubów karate tradycyjnego z całej Polski.
Zawodniczki i zawodnicy startowali w takich konkurencjach jak kata indywidualne i drużynowe, kumite oraz en-bu.
Mimo długotrwałych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa i ograniczeń w regularnych treningach karatecy zaprezentowali wysoki poziom swoich umiejętności.
Z Kluczborskiego Klubu Karate wystartowało 15 zawodników 
Antoni Glinny - 3 miejsce w kata indywid oraz 3 miejsce w kata drużynowym
Liliana Łobos - 3 miejsce w  kata drużynowym
Jakub Rojowski- 3 miejsce w kata drużynowym
Martyna Mączka - 3 miejsce w kata indywid.
Pozostali zawodnicy: 
Nadia Krzysztofczyk
Hanna Paluch
Helena Smaga
Amelia Blaszczok
Antonia Dawicka
Kacper Dawicki
Oskar Panaszek
Julia Grzelak
Hanna Adamska
Aleksandra Sulikowska
Martyna Janecka
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

 • sukcesy kluczborskich karateków
 • sukcesy kluczborskich karateków
 • sukcesy kluczborskich karateków
 • sukcesy kluczborskich karateków
 • sukcesy kluczborskich karateków
 • sukcesy kluczborskich karateków

Dzisiaj przypada jubileusz 20 lecia partnerstwa Kluczborka z Brzeżanami

Dzisiaj, 16 czerwca 2021r. przypada jubileusz 20 lecia partnerstwa Kluczborka z Brzeżanami. Dokładnie 20 lat temu w Kluczborku została podpisana umowa partnerska przez ówczesnego burmistrza Kluczborka Gintera Jendrsczoka i mera Brzeżan Stepana Hursky’ego.
Planowane były obchody jubileuszu, ale panująca pandemia Covid-19 zweryfikowała te zamierzenia.
Czasami pojawia się pokusa, by w natłoku oficjalnych podsumowań rocznicowych ujmować sens współpracy partnerskich miast wyłącznie w ramach konkretnych i wymiernych zadań. Ale tak naprawdę ich największą wartością są spotkania zwykłych ludzi – na początku zdziwionych odmiennością światów, w których żyją, a potem zauroczonych podjętą przyjaźnią. Taką przyjaźń Kluczbork zadeklarował 20 lat temu wobec Brzeżan. Dziś z przekonaniem potwierdzamy, że Kluczbork chce tej przyjaźni pozostać wierny – zgodnie z najlepszymi kanonami życzliwości, jakie wymyślono dla kontaktów między państwami, miastami i ludźmi różnych narodowości. Ta współpraca otwiera nas na świat i inspiruje do działań pożytecznych i dobrych.
Cieszy fakt, że współpraca obu naszych miast – zgodnie z zapisami naszej umowy o partnerstwie – odbywała i odbywa się na wielu płaszczyznach. Na początku były to wzajemne wizyty, gdy poznawaliśmy się wzajemnie, nasze kultury, tradycje czy osiągniecia. Potem przyszedł czas na działania mieszkańców. Nasza młodzież harcerska wyjeżdżała na pobyty wakacyjne i z pełnym zapałem ruszyła na pomoc miejscowym zabytkom jak zamek Sienawskich czy brzeżański cmentarz. Ukraińscy druhowie odwiedzili Kluczbork i zacieśnili współpracę z polskimi harcerzami z Kluczborka i okolic. Młodzi adepci muzyki brali udział w kluczborskim festiwalu piosenki „Kluczborskie Trele”i zajmowali na nim wysokie miejsca. Współpracują ze sobą również placówki oświatowe. Partnerstwo połączyło Publiczne Gimnazjum w Bogacicy oraz Gimnazjum im. Bogdana Lepkiego w Brzeżanach. Młodzież z obu szkół wspólnie uczestniczy w projektach edukacyjnych i warsztatach po obu stronach granicy. Umowę podpisały również przedszkola - brzeżański Złoty Kluczyk oraz kluczborskie Publiczne Przedszkole nr 5.
Po najeździe wschodniej Ukrainy przez Rosję z radością zaprosiliśmy brzeżańską młodzież na letni wypoczynek na naszym terenie. To małe działania, ale to właśnie one świadczą o naszej współpracy. Jesteśmy dla siebie wsparciem w trudnych chwilach, w potrzebie, bo na tym polega przyjaźń i partnerstwo, a w dobrych chwilach po prostu cieszymy się naszą współpracą i jej efektami.
Cenimy partnerstwo z innymi miastami, ponieważ wiemy, że w przyszłości świat będzie opierał się na rozmaitych sieciach partnerstwa zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej. Nasza współpraca opiera się na tradycyjnych, długotrwałych i pełnych szacunku relacjach. I mamy nadzieję, że ta współpraca będzie się rozwijać i umacniać w przyszłości.
Naszym partnerom z Ukrainy i mieszkańcom pięknych Brzeżan z okazji tego pięknego jubileuszu 20-lecia partnerstwa między naszymi miastami życzymy sukcesów w dalszej współpracy, pomyślności w życiu osobistym, kolejnych kreatywnych działań, wymiany poglądów i doświadczeń oraz realizacji wielu projektów zmierzających do podniesienia życia w obu naszych partnerskich miastach.
 • partnerstwo Kluczbork-Brzeżany
 • partnerstwo Kluczbork-Brzeżany
 • partnerstwo Kluczbork-Brzeżany
 • partnerstwo Kluczbork-Brzeżany
 • brzezany 4

Rekrutacja do OWK OHP

Opolska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy prowadzi rekrutację do OSiW w Namysłowie oraz w Oleśnie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą. Szczegółowe informacje na temat rekrutacji pod nr telefonu 77/418 20 50 lub bezpośrednio w jednostce Młodzieżowego Centrum Kariery w Kluczborku- Rynek 1/10 (Ratusz I piętro). Zapraszamy do kontaktu.

 • Rekrutacja do OWK OHP
 • Rekrutacja do OWK OHP

Nabór uzupełniający na wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła

Gmina Kluczbork ogłasza nabór uzupełniający dla mieszkańców chcących skorzystać z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 na projekt, realizowany na terenie gminy związany z ochroną powietrza w zakresie wymiany w indywidualnych gospodarstwach domowych wysokoemisyjnych źródeł ciepła na ekologiczne.

 • Nabór uzupełniający

#SZCZEPIMY SIĘ

 • Szczepimy się
 • Szczepimy się
 • Szczepimy się
 • Szczepimy się
 • Szczepimy się

Nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych

Pan Jarosław Kielar Gminny Komisarz Spisowy w Kluczborku ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych wykonujących czynności w ramach prac spisowych, związanych z przeprowadzeniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w 2021 r. spisu powszechnego NSP 2021. 

NSP 2021 jest prowadzony w terminie od 1 kwietnia do 30 września 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24.00.

Termin składania ofert: od  21 do 30 czerwca 2021 r. 

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:
a.    mieć ukończone 18 lat,
b.    cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
c.    posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
d.    posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
e.    nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

więcej na: https://www.kluczbork.eu/1245,narodowy-spis-ludnosci-i-mieszkan-2021

 • Nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021 ruszają wywiady bezpośrednie

SZANOWNI MIESZKAŃCY

Od 23 czerwca br. RACHMISTRZOWIE SPISOWI ROZPOCZYNAJĄ WYWIADY BEZPOŚREDNIE W TERENIE!
Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się przez Internet, nie spisały się na infolinii (22 279 99 99) ani nie zadzwonił do nich rachmistrz spisowy.

 • Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021
 • Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021
 • Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021
 • Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021

Wakacje w Gminie Kluczbork

Przedstawiamy ofertę zajęć dla dzieci spędzających wakacje w Gminie Kluczbork. Spośród propozycji spędzania wolnego czasu są zabawy połączone z nauką, zajęcia plastyczne, taneczne i sportowe. Dzieci na pewno nie będą się nudzić.

 • Wakacje w Gminie Kluczbork
 • Wakacje w Gminie Kluczbork
 • Wakacje w Gminie Kluczbork
 • Wakacje w Gminie Kluczbork
 • Wakacje w Gminie Kluczbork
 • Wakacje w Gminie Kluczbork
 • joga na trawie

Poniżej prezentujemy rozkład jazdy Komunikacji Gminnej do Ośrodka Turystyczno Wypoczynkowego w Bąkowie.

 • Rozkład jazdy Komunikacji Gminnej do OTW Bąków
 • Rozkład jazdy Komunikacji Gminnej do OTW Bąków
 • Rozkład jazdy Komunikacji Gminnej do OTW Bąków
 • Rozkład jazdy Komunikacji Gminnej do OTW Bąków
 • Rozkład jazdy Komunikacji Gminnej do OTW Bąków
 • Rozkład jazdy Komunikacji Gminnej do OTW Bąków

Zmarł Tadeusz Doliński - radny i sołtys Ligoty Dolnej

W dniu 27.06.2021.r, w wieku 58 lat, odszedł od nas nagle Tadeusz Doliński, Radny Rady Miejskiej w Kluczborku i Sołtys Ligoty Dolnej. Pan Tadeusz pełnił funkcję Radnego nieprzerwanie od 2006 roku. W Radzie spełniał się również jako Przewodniczący Komisji ds. Wsi, Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Ochrony Środowiska. Sołtysem wsi Ligota Dolna był nieprzerwanie od 2002 roku, ale pełnił też funkcję Przewodniczącego Konwentu Sołtysów Gminy Kluczbork. Został uhonorowany prestiżowym tytułem Sołtys Roku 2012. Był niezwykle zaangażowanym Prezesem LZS-u Ligota Dolna oraz Wiceprezesem Gminnego Zrzeszenia LZS. Pan Tadeusz był Członkiem Zarządu Spółki Wodnej Gminy Kluczbork. Jednak przede wszystkim był po prostu dobrym, pogodnym człowiekiem, niezwykle zaangażowanym w sprawy swojego sołectwa, swojego klubu i całej Gminy Kluczbork. Dla wielu był Przyjacielem a dla wszystkich miał otwarte serce. Odszedł Człowiek Niezwykły.
R.I.P.
 • Tadeusz Doliński

Nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych

Pan Jarosław Kielar Gminny Komisarz Spisowy w Kluczborku ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych wykonujących czynności w ramach prac spisowych, związanych z przeprowadzeniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w 2021 r. spisu powszechnego NSP 2021. 

NSP 2021 jest prowadzony w terminie od 1 kwietnia do 30 września 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24.00.

Termin składania ofert: od 1 do 14 lipca 2021 r. 

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:
a.    mieć ukończone 18 lat,
b.    cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
c.    posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
d.    posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
e.    nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

więcej na: https://www.kluczbork.eu/1245,narodowy-spis-ludnosci-i-mieszkan-2021

 • Nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych

Ogłoszenia o przetargu na sprzedaż nieruchomości

Burmistrz Miasta Kluczborka działając na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997r. (Dz.U.z 2020r. poz. 1990 z późn.zm.) i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz.U. z 2014r. poz. 1490 z późn.zm.), podaje do publicznej wiadomości, że ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż poniższych nieruchomości wchodzącej w skład gminnego zasobu nieruchomości:

https://www.bip.kluczbork.eu/452,przetargi-na-sprzedaz-i-dzierzawe-nieruchomosci?tresc=18708

https://www.bip.kluczbork.eu/452,przetargi-na-sprzedaz-i-dzierzawe-nieruchomosci?tresc=18663

oraz przetarg ustny ograniczony:

https://www.bip.kluczbork.eu/452,przetargi-na-sprzedaz-i-dzierzawe-nieruchomosci?tresc=18662

Dotacje celowe dla spółek wodnych w 2021r.

Burmistrz Miasta Kluczborka informuje, że spółki wodne działające na terenie Gminy Kluczbork  mogą ubiegać się o uzyskanie dotacji celowej, z przeznaczeniem na realizację zadań związanych z bieżącym utrzymaniem wód i urządzeń melioracyjnych oraz finansowanie i dofinansowanie inwestycji, na terenie objętym ich działaniem.

Wnioski o udzielenie pomocy finansowej należy składać sekretariacie Urzędu Miejskiego w Kluczborku lub przesłać pocztą na adres: Urząd Miejski w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork  (liczy się data wpływu do Urzędu)  w terminie do dnia 30 lipca 2021r.

Wzór wniosku i szczegóły na: https://www.bip.kluczbork.eu/703,dotacje-celowe-dla-spolek-wodnych

Opolskie dotacje z PO WERem - trwa nabór do projektu

Masz nie więcej niż 29 lat. Planujesz założyć działalność gospodarczą - przeczytaj koniecznie. Trwa nabór do projektu „Opolskie dotacje z PO WERem”!!! Udział w projekcie przewiduje:
- dotację w wysokości 23 050 zł brutto
- wsparcie pomostowe przez sześć miesięcy w wysokości 2100 zł/miesiąc brutto
- fachową pomoc szkoleniowo-doradczą
Nie zwlekaj, wejdź na stronę i sprawdź szczegóły: www.dotacjepower.wup.opole.pl 
Zadzwoń, napisz: 77 44 17 090 e-mail: dotacjepower@wup.opole.pl
Planowany termin zakończenia naboru: 16 lipca 2021 roku ( z możliwością przedłużenia).
 • dotacje z power

XX EDYCJA KONKURSU “NASZE KULINARNE DZIEDZICTWO-SMAKI REGIONÓW”

Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła zaprasza do udziału w XX-tej, jubileuszowej edycji konkursu “Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Jest to przedsięwzięcie, którego celem jest identyfikacja i promocja tradycyjnej, regionalnej żywności oraz upowszechnianie wiedzy na temat żywności wysokiej jakości. Konkurs jest organizowany w dwóch etapach – pierwszy tzw. regionalny odbywa się na terenie województwa opolskiego, gdzie komisja konkursowa przyznaje regulaminowe nagrody i wyróżnienia oraz nominuje produkty do nagrody „Perła”. Drugi etap to finał krajowy, który odbędzie się podczas targów „Smaki Regionów”, gdzie podczas uroczystej gali wręczone zostaną statuetki „Perły”.

Karty zgłoszenia produktów i potraw należy przesłać  do 26 lipca 2021 r.

Szczegóły konkursu i wzory formularzy zgłoszeniowych: https://www.opolskie.pl/2021/06/xx-edycja-konkursu-nasze-kulinarne-dziedzictwo-smaki-regionow/

 

 • konkurs smaki regionów

Konsultacje społeczne Programu ochrony środowiska dla woj. opolskiego na lata 2021-27

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego zawiadamia o możliwości zapoznania się z projektem: „Programu ochrony środowiska dla województwa opolskiego na lata 2021-2027” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. 

Zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2020 r. poz. 1219 z późn. zm.) Zarząd Województwa Opolskiego w dniu 28 czerwca 2021r. podjął uchwałę nr 5010/2021 w sprawie przyjęcia projektu „Programu ochrony środowiska dla województwa opolskiego na lata 2021 – 2027” i skierowania go do konsultacji społecznych.

Osoby zainteresowane mogą zapoznać się z powyższym projektem w Departamencie Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Opole, ul. Hallera 9, budynek A, pok. 108 oraz na stronie internetowej (www.bip.opolskie.pl w zakładce Strategie, programy, plany, sprawozdania i opracowania – Ochrona środowiska – Program ochrony środowiska- program ochrony środowiska 2021-2027).
Uwagi i wnioski do przedmiotowego projektu mogą być wnoszone w terminie od 7 do 28 lipca 2021 r.:

Szczegóły: https://bip.opolskie.pl/2020/10/program-ochrony-srodowiska-2021-2027/ 

Webinarium dotyczące otwartego konkursu ofert na realizację Europejskiego Budżetu Obywatelskiego w woj. opolskim

Opolska Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich serdecznie zaprasza

20 lipca 2021 r. o godzinie 12:00

organizacje pozarządowe (i inne uprawnione podmioty) z terenu województwa opolskiego, które chciałyby się zaangażować w realizację zadań publicznych mających na celu podnoszenie kompetencji i kwalifikacji mieszkańców Opolszczyzny

do udziału w bezpłatnym spotkaniu poświęconym Europejskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Ogłoszenie o spotkaniu dostępne jest na stronie www.rpo.opolskie.pl, w zakładce Weź udział w szkoleniach i konferencjach.

Zgłoszenia na spotkanie w formule online

przyjmujemy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego do 19.07.2021 r., godz. 14:00.

Dodatkowy nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację (wymianę) ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne

Burmistrz Miasta Kluczborka ogłasza dodatkowy nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację (wymianę) ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne
 
1. Szczegółowe zasady udzielenia dotacji celowej z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację (wymianę) ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne określa Uchwała Nr XV/256/19 Rady Miejskiej w Kluczborku z dnia 20 grudnia 2019r. w sprawie określenia zasad udzielania i rozliczania dotacji celowych z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne (Dz. Urz. Woj. Opols. z 2019r. poz. 4215).

2. Wnioski o udzielenie dotacji będą przyjmowane od dnia 19 lipca 2021r. do dnia 30 lipca 2021r.

3. Wnioski złożone po terminie określonym w ust. 2 zostaną odrzucone i odesłane wnioskodawcy bez rozpatrzenia.

4. Wzory wniosków i formularzy wraz z wykazem dokumentów niezbędnych do udzielenia oraz rozliczenia i wypłaty dotacji dostępne są na stronie Urzędu Miejskiego w Kluczborku www.kluczbork.eu oraz w Wydziale Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miejskiego w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork, pokój nr 125.
 
5. Wnioski należy składać w formie papierowej w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork, pokój nr 133. 

Nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych

Pan Wojciech Smolnik Zastępca Gminnego Komisarza Spisowego w  Kluczborku ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych wykonujących czynności w ramach prac spisowych, związanych z przeprowadzeniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w 2021 r. spisu powszechnego NSP 2021. 

NSP 2021 jest prowadzony w terminie od 1 kwietnia do 30 września 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24.00.

Termin składania ofert: od 22 lipca do 9 sierpnia 2021 r. 

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:
a.    mieć ukończone 18 lat,
b.    cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
c.    posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
d.    posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
e.    nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

więcej na: https://www.kluczbork.eu/1245,narodowy-spis-ludnosci-i-mieszkan-2021

 • Nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku zaprasza na wydarzenia

 • Zostań lektorem Narodowego Czytania
 • Wystawa O czym się nie mówi. Życie i twórczość Gabrieli Zapolskiej

Praca sezonowa z EURES

Od 15 czerwca w Europie a od 15 lipca w Polsce wystartowała kampania informacyjna na temat pracy sezonowej w państwach członkowskich UE/EFTA, która potrwa do końca października br.

Założeniem kampanii jest promocja wiedzy o obowiązujących przepisach prawa pracy i zabezpieczenia społecznego oraz podkreślenie źródeł wsparcia w zakresie informacji udzielanych w państwach członkowskich UE/EFTA. Kampania kierowana jest przede wszystkim do pracowników sezonowych i pracodawców zatrudniających pracowników sezonowych w UE.

Celem jest również uświadamianie obywateli Polski jakie przysługują im prawa pracownicze podczas pracy za granicą jak i ochrony pracowników sezonowych przed oszustwami i nadużyciami.

Młodzieżowe Centra Kariery na terenie całego województwa opolskiego zaplanowały szereg działań informacyjnych, promocyjnych i warsztatowych dla zainteresowanych. Zapraszamy do naszych jednostek w Opolu, Kluczborku, Prudniku, Namysłowie, Oleśnie, Głubczycach, Nysie, Brzegu, Kędzierzynie-Koźlu.

Po więcej informacji zapraszamy również na oficjalną stronę https://www.ela.europa.eu/campaigns/rights-for-all-seasons

 • Praca sezonowa z EURES
 • Praca sezonowa z EURES
 • Praca sezonowa z EURES
 • Praca sezonowa z EURES

Kierunek NOWE FIO 2021 - ruszył nabór wniosków

Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych działając jako Operator dla województwa opolskiego w ramach programu NOWE FIO na lata 2021-2030 priorytet I, finansowanego z krajowych środków publicznych pochodzących z budżetu państwa w ramach projektu „Kierunek NOWE FIO”, ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie na działania w roku 2021

Więcej na: http://www.ocwip.pl/informacje/wszystkie/zobacz/--Kierunek-NOWE-FIO-2021-

„Piknik Wojskowy” na kluczborskim Rynku

Zapraszamy w sobotę 14.08. od g.11.00 na piknik wojskowy na kluczborskim rynku. 

UWAGA! w piątek i sobotę zamknięty parking na północnej częsci rynku (wzdłuż ratusza). W sobotę od rana wjazd w prawo na rynek zamknięty. Przejazd od ul. Ściegiennego do ul. Zamkowej bez zmian. Przepraszamy za utrudnienia.

Program godzinowy Pikniku Wojskowego na kluczborskim rynku

14.08. 2021 (sobota)

11.00 Start Pikniku Wojskowego na kluczborskim rynku

11.00-18.00

Gry, zabawy i konkursy z nagrodami dla dzieci i młodzieży

11.00-22.00

Pokaz statyczny sprzętu wojskowego m.in.

 • pojazd Hummer,
 • pojazd Ford Ranger.
 • Pojazd saperski TOPOLA-S
 • Robot saperski TALON IV
 • Wykrywacz min GROUNDSHARK HDS-2
 • motocykl Yamaha XTZ 690,
 • quad Polaris Sportsman 1000,
 • samochód Volkswagen Crafter 35
 • 7,62mm karabin maszynowy UKM-2000P-M z strzeleckim celownikiem termowizyjnym RUBIN
 • 7,62mm karabin wyborowy BOR z lunetą Schmidt&Bender 12x50
 • gogle noktowizyjne MU-3AM,

 11.00-22.00

Pokaz udzielania pierwszej pomocy i przywracania akcji serca

Punkt pomiaru ciśnienia

Wojskowe namioty informacyjne

Punkt promocji i zachęcania do szczepień przeciwko COVID 19 oraz promowania zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia

Szczepienia przeciw Covid 19 w ratuszu miejskim (szczepionki Johnson&Johnson, Pfizer, Moderna)

14.00 – 18.00 Poczęstunek grochówką żołnierską

14.00  Występy artystyczne Centrum Kultury w Kluczborku

17.30 – występ Orkiestry Wojskowej z Wrocławia

19.00 – Wojskowe Kino Plenerowe „Historia Roja”

22.00 Zakończenie Pikniku Wojskowego

Podczas pikniku wojskowego będzie prowadzona akcja charytatywna dla Iwonki Glazer.

 

Program szczegółowy pikniku: 

rozpoczęcie 14.08.2021 godzina 11:00,
• Działanie stanowiska informacyjno – rekrutacyjnego WSzW (zaangażowane wszystkie podporządkowane WKU),
• Działanie stanowisk informacyjnych jednostek wojskowych woj. opolskiego:
- 10. Brygada Logistyczna,
- 1 pułk saperów
- 171 batalion lekkiej piechoty OT
• Realizacja statycznego pokazu sprzętu:
- 10. Brygada Logistyczna
- pojazd Hummer,
- pojazd Ford Ranger.
- Pokaz wyposażenia i sprzęty służby żywnościowej,
- Pokaz umundurowania.
- 1 pułk saperów
- Pojazd saperski TOPOLA-S
- Kombinezon przeciwwybuchowy EOD-9 
- Lekki robot rozpoznawczy RI 1507
- Robot saperski TALON IV
- Wykrywacz min GROUNDSHARK HDS-2
- Wykrywacz min MINEX 4600
o 171 batalion lekkiej piechoty OT
- motocykl Yamaha XTZ 690,
- quad Polaris Sportsman 1000,
- samochód Volkswagen Crafter 35.
- 5,56mm MSBS Grot A1 z celownikiem holograficznym HWS,
- 7,62mm karabin maszynowy UKM-2000P-M z strzeleckim celownikiem termowizyjnym RUBIN,
- 7,62mm karabin wyborowy BOR z lunetą Schmidt&Bender 12x50,
- 9mm pistolet samopowtarzalny VIS-100.
- luneta obserwacyjna SPOTTER 60.
- uniwersalna kamizelka ochronna KWM-02,
- hełm bojowy kompozytowy WZ.2000B,
- filtracyjna maska przeciwgazowa MP-6,
- gogle noktowizyjne MU-3AM,
- plecak żołnierza piechoty (z obciążeniem),
- plecak medyczny.
- 116 Szpital Wojskowy
- Pojazd sanitarny.
• Gry, zabawy i konkursy dla dzieci.
• Występy lokalnych zespołów m. Kluczbork.
• Poczęstunek grochówką wojskową.
• Pokaz udzielania pierwszej pomocy i przywracania akcji serca.
• Punkt pomiaru ciśnienia.
• Punkt promocji i zachęcania do szczepień przeciwko COVID 19 oraz promowania zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia.
• Punkt szczepień przeciwko COVID-19.
• Koncert Orkiesrty wojskowej z Wrocławia.
• Emisja filmu „Historia Roja” w ramach „Wojskowego Kina Plenerowego”.
- zakończenie pikniku 14.08.2021r. godzina ok 22:00,
 
 
 
 • Piknik wojskowy
 • Piknik wojskowy

Pamiętasz, że udział w spisie jest obowiązkowy

Nie spisałeś się przez Internet lub telefon? Spodziewaj się rachmistrza!

W Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 rachmistrzowie spisowi przeprowadzają wywiady bezpośrednie oraz wywiady telefoniczne.  Kontaktu ze strony rachmistrza mogą spodziewać się osoby, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez Internet lub telefon na infolinii spisowej.

Przypominamy, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy  o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz.

W jaki sposób rachmistrz może się z nami skontaktować?
W przypadku wywiadów telefonicznych, niezależnie od województwa, rachmistrzowie dzwonią z numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrz może również zapukać do drzwi naszego mieszkania w celu przeprowadzenia wywiadu bezpośredniego.
Jak zweryfikować tożsamość rachmistrza?
Można to zrobić w prosty sposób:
•    poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl/ ,
•    dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, (po uzyskaniu połączenia wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza).
Każdy rachmistrz posiada identyfikator, którym legitymuje się na prośbę respondenta. 

 

 • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Szczepienia wyjazdowe w Gminie Kluczbork

Burmistrz Miasta Kluczborka gorąco zachęca mieszkańców terenów wiejskich do skorzystania z możliwości zaszczepienia się. Szczepienia odbywać się będą od 3 do 17 sierpnia w wyznaczonych wioskach naszej gminy. Szczegółowy harmonogram wskazujący miejsca i godziny szczepień na plakacie.
Do wyboru będą szczepionki Pfizer (dwudawkowa) i Johnson&Johnson (jednodawkowa). Proszę na miejscu zgłosić którą z nich chce się przyjąć.
Jeśli w danym terminie ktoś nie może skorzystać ze szczepienia w swojej wiosce, zachęcamy do przyjęcia szczepionki w innej miejscowości. Dla zdrowia wszystkich liczy się KAŻDY zaszczepiony.

 • Harmonogram szczepień wyjazdowych

77. rocznica Powstania Warszawskiego

W związku z przypadającą 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, dla upamiętnienia godziny „W”, w niedzielę, 1 sierpnia o godzinie 17:00 w całej Polsce, w tym także w Kluczborku zawyją syreny alarmowe. Wyemitowany zostanie sygnał dźwiękowy ciągły, trwający 1 minutę.

 • Powstanie Warszawskie

Bieg TROPEM WILCZYM oraz Rodzinny Festyn Charytatywny dla Iwonki

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kluczborku, Kluczborski Obwód Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Gmina Kluczbork oraz Centrum Kultury w Kluczborku zapraszają na Kluczborskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych połączone z Rodzinnym Festynem Charytatywnym dla Iwony Glazer, które odbędą się w niedzielę, 15 sierpnia 2021r. 

Program godzinowy:

10.00 Msza Św. w kościele MBWW w intencji Żołnierzy Niezłomnych
10.00 Otwarcie biura zawodów (wiata za internatem sportowym w parku)
11.45 Uroczysty apel na stadionie miejskim
12.00 Bieg Tropem Wilczym na dystansie 1963 m. (start na stadionie miejskim)
12.30 Rekonstrukcja historyczna
13.00 Program dla dzieci "Wesołe Szczurki" cz. 1
13.30 Biegi Tropem Wilczym na dystansie 5 i 10 km oraz Marsz Nordic Walking na dystansie 5km
13.35 Program dla dzieci "Wesołe Szczurki" cz. 2
14.15 Koncert orkiestry dętej z Bażan
ok.15.15 dekoracja zwycięzców biegów i marszu Nordic Walking
ok.15.45 Gala patriotyczna

Więcej w wydarzeniu: Kluczbork biegnie Tropem Wilczym 
Zapisy na Bieg Tropem Wilczym oraz marsz Nordic Walking tutaj: https://www.zmierzymyczas.pl/.../ix-bieg-pamieci...
Śpieszcie się, liczba pakietów ograniczona.

W tym roku w ramach imprezy Kluczbork biegnie TROPEM WILCZYM odbędzie się Festyn Charytatywny Serce dla Kluczborka - Gramy dla Iwonki Glazer. Chcemy wspomóc zbiórkę na leczenie Iwonki Glazer, która zbiera środki na leczenie poważnej choroby kręgosłupa... Bądźcie z Nami bo warto pomagać! W programie Koncert Orkiestry Dętej z Bażan, Występ atrakcji dla dzieci - zespół Wesołe Szczurki, Senioralny zespół wokalny - Powróćmy jak za dawnych lat i wiele innych atrakcji.
Jeżeli chcesz już dziś wesprzeć leczenie Iwony Glazer możesz to zrobić tutaj: https://www.siepomaga.pl/iwona-glazer

Zapraszamy całe rodziny do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kluczborku!
Mile widziane gadżety patriotyczne.

 • bieg tropem wilczym

Pozytywne Granie w Stolicy Polskiego Reggae 13.08.2021

"Pozytywne Granie w Stolicy Polskiego Reggae" to nawiązanie do tradycji naszego regionu związanej z zamiłowaniem, słuchaniem i wykonywaniem muzyki serca...  Wyjątkowa muzyczna inicjatywa łącząca dobrą muzykę z szeroko pojęta kulturą reggae. "Pozytywne granie..." to impreza posiadająca ponadpokoleniowy charakter, która skierowana będzie do szerokiego grona odbiorców. Jednodniowe święto muzyki zamierzamy zorganizować w dniu 13.08.2021 na zielonym skwerze przy Centrum Kultury w Kluczborku. Zaproponowanie wydarzenia muzycznego na wysokim poziomie z udziałem gwiazd i topowych zespołów reggae przyczyni się do licznego udziału publiczności, co z pewnością wpłynie na popularyzację tego gatunku. Do tegorocznej edycji zaprosiliśmy zespoły: "Tabu", "Vavamuffin, "Bongostan", "Mr. Nice Guy", "Bakshish", "Rise up Sound System". Koncert odbędzie się w reżimie sanitarnym związanym z zapobieganiem rozprzestrzeniania się pandemii Covid 19, dlatego ilość miejsc jest ograniczona! Start o godz. 19.00. Bilety do nabycia w sekretariacie Centrum Kultury w Kluczborku przy ul. Mickiewicza 5 od 1 sierpnia 2021 (w cenie 30 zł) lub bezpośrednio przed koncertem w cenie 40 zł. 

 • Pozytywne Granie w Stolicy Polskiego Reggae
 • plakat Stolica reggae

Stowarzyszenie LGD Dolina Stobrawy informuje

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami z Doliny Stobrawy

1.    Masz ciekawy pomysł na własny biznes? Potrzebujesz wsparcia?

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy” w dniach od 06.09.2021r. do 20.09.2021r.  przeprowadzi nabory wniosków w ramach poddziałania 19.2 w zakresie Podejmowania działalności gospodarczej.

Pomoc na operację w zakresie podejmowania działalności gospodarczej jest przyznawana w formie ryczałtu (premii) w wysokości 60 000,00 PLN.

Spotkanie informacyjne dotyczące naboru planowane jest na 30.08.2021r., a szkolenie z pisania biznesplanu na 02.09.2021r. Spotkania odbędą się w Kluczborku.

Szczegółowe ogłoszenie o naborze ukaże się 23.08.2021r. na stronie stowarzyszenia www.dolinastobrawy.pl

Wszystkich zainteresowanych mieszkańców z obszaru gmin: Byczyna, Wołczyn, Lasowice Wielkie, Kluczbork (z wyłączeniem miasta Kluczbork) i Olesno zachęcamy do konsultacji swoich pomysłów.

Zapraszamy do biura stowarzyszenia:
Moniuszki 4, 46-200 Kluczbork,
tel.: 77 413 11 38, tel. kom.: 797 442 069, 530 111 550,
e-mail: biuro@dolinastobrawy.pl


2.    Smaki Folkloru – ogłaszamy nabór na warsztaty kulinarne!

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy” 18.09.2021 r. w Grodzie Rycerskim w Biskupicach k/Byczyny organizuje X Opolski Jarmark Folkloru, który odbędzie się w godzinach 10 -17.

Kulinarnym wydarzeniem towarzyszącym będą „Smaki Folkloru”. W ramach imprezy organizujemy  warsztaty kulinarne i stoiska degustacyjne, w których nieodpłatnie będą brać udział mieszkańcy obszaru i goście.

Zapraszamy do składania ofert prowadzenia warsztatów i przygotowania stoisk degustacyjnych.
Oferty należy przesłać na adres mailowy biuro@dolinastobrawy.pl na formularzu znajdującym się na stronie www.dolinastobrawy.pl lub dostarczyć osobiście do biura stowarzyszenia, do 27.08.2021 r.
Więcej szczegółów: http://dotacje.dolinastobrawy.pl/smaki-folkloru-oglaszamy-nabor-na-warsztaty-kulinarne/


3.    Opolski Jarmark Folkloru – ogłaszamy nabór na warsztaty rękodzielnicze!

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy” 18.09.2021 r. w Grodzie Rycerskim w Biskupicach k/Byczyny organizuje X Opolski Jarmark Folkloru, który odbędzie się w godzinach 10 -17.

W ramach imprezy organizujemy  warsztaty rękodzielnicze, w których nieodpłatnie będą brać udział mieszkańcy obszaru i goście.

Zapraszamy do składania ofert prowadzenia warsztatów.

W pierwszej kolejności brane będą pod uwagę oferty z terenu LGD „Dolina Stobrawy”.

Oferty należy przesłać na adres mailowy biuro@dolinastobrawy.pl na formularzu znajdującym się na stronie www.dolinastobrawy.pl lub dostarczyć osobiście do biura stowarzyszenia, do 27.08.2021 r
Więcej szczegółów: http://dotacje.dolinastobrawy.pl/opolski-jarmark-folkloru-oglaszamy-nabor-na-warsztaty-rekodzielnicze-5/

Nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych

Nabór zakończony !

Pan Wojciech Smolnik Zastępca Gminnego Komisarza Spisowego w  Kluczborku ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych wykonujących czynności w ramach prac spisowych, związanych z przeprowadzeniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w 2021 r. spisu powszechnego NSP 2021. 

NSP 2021 jest prowadzony w terminie od 1 kwietnia do 30 września 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24.00.

Termin składania ofert: od 10 sierpnia 2021 r. 

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:
a.    mieć ukończone 18 lat,
b.    cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
c.    posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
d.    posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
e.    nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

więcej na: https://www.kluczbork.eu/1245,narodowy-spis-ludnosci-i-mieszkan-2021

 

 

 • Nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych

Mobilny Punkt Spisowy

Trwa Narodowy Spis Powszechny 2021 . Zapraszamy do Mobilnego Punktu Spisowego na kluczborskim rynku w piątek 13.08 od g.10.00-16.00 i w sobotę 14.08 od 14.00-19.00. Spisz się. Spełnij swój obowiązek.

 • Mobilny Punkt Spisowy

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK)

Narodowy Funduszu Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK). Dzwoniąc pod bezpłatny numer TPK – 800 137 200 –  otrzymasz niezbędną pomoc medyczną poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych, w weekendy oraz święta. Z platformy mogą korzystać również osoby niesłyszące. Porady udzielane są w kilku językach.

 Jeden, bezpłatny numer dla całej Polski

 Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK) jest dostępna:

 • poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czyli:
 • od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 następnego dnia
 • w soboty i niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy, w godzinach od 8:00 do 8:00 następnego dnia. 

Z TPK możesz skorzystać w sytuacji:

 • nagłego zachorowania, poza godzinami pracy POZ,
 • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących stan bezpośredniego zagrożenia życia, a zastosowane środki lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
 • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni POZ może znacząco niekorzystnie wpłynąć na Twój stan zdrowia.

Kontaktując się z TPK, otrzymasz poradę

 • pielęgniarki/położnej 
 • lekarską.

w formie telekonsultacji.

W ramach TPK uzyskasz:

 • poradę medyczną
 • e–receptę
 • e–skierowanie
 • e–zwolnienie.

Porady są udzielane w czterech językach:

 • polskim
 • angielskim
 • rosyjskim
 • ukraińskim.

W ramach TP można skorzystać z wideorozmowy z tłumaczem języka migowego

·Wideorozmowa z tłumaczem języka migowego


Więcej: https://www.nfz.gov.pl/kontakt/teleplatforma-pierwszego-kontaktu/ 

 • Teleplatforma Pierwszego Kontaktu

Festiwal Niezwykłości na kluczborskim rynku - przeniesiony na halę OSiR

W związku z deszczową pogodą dzisiejszy Festiwal Niezwykłości jest przeniesiony z rynku na halę OSiR. Zapraszamy od 11.00 do 15.00

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi "Nadzieja" oraz Burmistrz Miasta Kluczborka zapraszają na Festiwal Niezwykłości - aktywność twórcza osób z niepełnosprawnością, który odbędzie się 24 sierpnia br. w godz.11.00-15.00 na kluczborskim rynku.

 • Plakat Festiwalu Niezwykłości

Bieg Tropem Wilczym

W niedzielę 15 sierpnia 2021r. odbyła się na stadionie miejskim IX edycja Biegu Tropem Wilczym połączona z Rodzinnym Festynem Charytatywnym dla Iwony Glazer. W tej imprezie sportowej ale i zarazem patriotycznej wzięło udział kilkaset osób, dorosłych i dzieci. Wielką atrakcją cieszył się bieg o symbolicznej długości 1963 m., w którym wzięły udział dzieci, młodzież jak i całe rodziny. Bieg ten ma symbolikę związaną z datą śmierci ostatniego partyzanta antykomunistycznego podziemia i aktywną manifestacją upamiętnienia bohaterstwa społeczeństwa polskiego tamtych dni. Uczestnicy biegu otrzymali pamiątkową koszulkę i medal. Dla wszystkich uczestników biegów organizatorzy przewidzieli rekonstrukcję historyczną w kluczborskim parku, „partyzancką grochówkę”, Fotobudka AKUKU oraz namiot ratowników ZHR-HOPR-u z pokazem pierwszej pomocy. Najmłodszych zabawiały Wesołe Szczurki. Z Centrum Kultury w Kluczborku wystąpił senioralny zespół wokalny „Powróćmy jak za dawnych” oraz Orkiestra Dęta z Bażan. W trakcie festynu prowadzono zbiórkę charytatywną dla Iwony Glazer, podczas której udało się zebrać 2 800 zł. Obchody zakończyły się uroczystą galą, zorganizowaną przez ZHR Kluczbork, podczas której uhonorowano rodziny członków Armii Krajowej.
W biegach na dystansie 5 km i 10 km wzięło udział  127 biegaczy a w Marszu Nordic Walking na dystansie 5km - 25 osób. Cieszą niezmiernie sukcesy kluczborskich zawodników. 

Zwycięzcy w następujących kategoriach:
Bieg 5 km:
Pawełczak Mateusz (KB Florian Zajączki Drugie, Złochowice) 00:17:21
Pawełczak Barbara (KB Florian Zajączki Drugie, Złochowice) 00:19:59

Bieg 10 km:
Mazurkiewicz Dawid (Kluczbork) 00:37:14
Hajda Justyna (Mafia Team Lubliniec, Radzionków) 00:50:32

Marsz Nordic Walking 5km
Mielcarek Leszek (Bytom) 00:34:27
Morawiec Agata (Kluczborska Grupa Biegowa, Kluczbork) 00:40:48 0

Szczegółowe wyniki na stronie https://www.zmierzymyczas.pl/wyniki.html 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na:
https://www.facebook.com/Kluczbork 
https://www.zmierzymyczas.pl/wyniki.html
https://www.facebook.com/photoakuku/ 
https://www.facebook.com/KluczborskaGrupaBiegowa

https://www.facebook.com/Centrum-Kultury-w-Kluczborku-367179046814299

Tegorocznymi organizatorami Biegu Tropem Wilczym w Kluczborku byli: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kluczborku, Kluczborski Obwód Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Gmina Kluczbork oraz Centrum Kultury w Kluczborku.

III Festiwal Siódme Poty Teatru w Kluczborku 8-12.09.2021

III Festiwal Siódme Poty Teatru w Kluczborku coraz bliżej. Zapraszamy od 8 do 12 września na spektakle plenerowe, akcje uliczne i warsztaty artystyczne. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia. Szczegóły wkrótce.

 • Festiwal Siódme Poty Teatru

Koncert zespołu RAZ DWA TRZY w Kinie Bajka 11.09.2021

Zapraszamy na wyjątkowy koncert zespołu RAZ DWA TRZY "30 lat jak jeden koncert…”, który odbędzie 11 września br. w kinie Bajka.

Bilety tutaj: http://kino.kluczbork.pl/MSI/OrderTickets.aspx?event_id=6378

„30 lat jak jeden koncert...” 30 lat temu, na korytarzu akademika w Zielonej Górze trójka młodych ludzi zagrała pierwsze wspólne dźwięki i zaczęła się historia. Historia zespołu, który pozostał wierny sobie i swojej muzycznej drodze, konsekwentnie krocząc z boku głównego nurtu. Historia zespołu, który w tylko sobie znany sposób potrafił połączyć talent literacki Adama Nowaka z muzyczną finezją i fantazją, wytwarzając swój własny, charakterystyczny i rozpoznawalny muzyczno - literacki język. Zespołu, który w niedościgniony sposób zinterpretował piosenki A.Osieckiej i W.Młynarskiego - z pełnym szacunkiem dla pierwowzorów. Nadto zespołu, który przez te wszystkie lata zbudował ogromną więź ze słuchaczami, grając tysiące koncertów – od małych klubów po wielkie sale koncertowe. To właśnie koncerty stały się znakiem rozpoznawczym „Raz, Dwa, Trzy” - jego swoistym DNA. Koncertami również - bez wielkich fet, akademii i transmisji, pragniemy uczcić Naszą z Wami przyjaźń i wyrazić wdzięczność za to, że z nami jesteście. Te 30 lat minęło nam jak jeden koncert !

CENA: 110,- zł/os. do końca sierpnia, od września 120,- zł/os.

 • koncert Raz Dwa Trzy

Sąsiedzkie Święto Plonów 28.08.2021

Zapraszamy w sobotę 28 sierpnia do Unieszowa na Sąsiedzkie Święto Plonów organizowane przez Radę Sołecką Unieszowa i Centrum Kultury w Kluczborku. W programie m.in. występy grup artystycznych z CKK, animacje dla dzieci, prezentacje sołectw Unieszów, Skałągi, Rożnów, Smardy Dolne, Wierzbica Dolna, koncert zespołu BU.RA.KI. z Wołczyna oraz Gwiazda Wieczoru zespół SWINGER (disco polo) oraz wiele innych atrakcji. 

 • Plakat Sąsiedzkie Święto Plonów 2

Koncert "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma" 29.08.2021

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kluczborku zaprasza 29 sierpnia (niedziela) o godz.18.00 do hali OSiR na koncert "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma". WSTĘP WOLNY! Przed i po koncercie będzie prowadzona kwesta dla Róży.

 • koncert OSiR 29.08.2021

Informacja dotycząca składania deklaracji źródeł ciepła i źródeł spalania paliw do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

W dniu 1 lipca 2021r. wszedł w życie obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, który ma na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. 

Każdy budynek, który posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW należy zgłosić do CEEB wypełniając odpowiednią deklarację.

Wszystkie regulacje dotyczące Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zostały sformułowane i zdefiniowane w rozdziale 5a ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Przedmiotowe rozwiązania ustawowe zostały wprowadzone ustawą nowelizującą z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2127).

Termin  złożenia deklaracji:
      Deklarację, która dotyczy źródła ciepła i spalania paliw, które zostało uruchomione przed 1 lipca 2021r. należy złożyć w terminie 12 miesięcy (czyli najpóźniej do 30.06.2022 r.).
     Dla nowego źródła ciepła, które zostało uruchomione po 1 lipca 2021r., deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od uruchomienia. Dokumentem umożliwiającym sprawdzenie szacunkowego terminu jego uruchomienia jest np.: zawiadomienie o zakończeniu budowy lub decyzja o pozwoleniu na użytkowanie budynku.

Obowiązek złożenia deklaracji:
     Każdy właściciel/zarządca  budynku lub lokalu ma obowiązek złożyć deklarację.

Podmiot zobowiązany do złożenia deklaracji:
     w przypadku budynków jednorodzinnych obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywa na właścicielu budynku;
     w przypadku budynków wielorodzinnych obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywa na podmiocie zarządzającym budynkiem (wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa, podmiot administrujący lub właściciel).

Sposób składania deklaracji:
     Deklarację można złożyć przez Internet lub w wersji papierowej. Wersję papierową można złożyć osobiście w urzędzie miasta/gminy właściwym dla umiejscowienia budynku lub wysłać listem - mieszkańcy Gminy Kluczbork mogą składać deklaracje w Urzędzie Miejskim w Kluczborku ul. Katowicka 1, pokój 133, I piętro lub przesłać na adres Urzędu: Urząd Miejski w Kluczborku ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork.
     Wzory deklaracji dla budynków mieszkalnych i niemieszkalnych w formie papierowej dostępne są poniżej. Dla osób nie mających możliwości wydrukowania deklaracji Urząd Miasta Kluczborka przygotował wydrukowane formularze (A i B ) deklaracji, które można pobrać w Urzędzie Miejskim przy ul. Katowickiej 1, pokój 108 lub 133,  I piętro. 
     Składanie deklaracji przez Internet na stronie: https://ceeb.gov.pl/
     Aby złożyć deklarację przez Internet trzeba posiadać profil zaufany lub dowód elektroniczny.
Przykładowo wypełnione Deklaracje A i B oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć na stronie: https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow

UWAGA: Właścicielem bazy CEEB jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego i to ten urząd udziela szczegółowych informacji. Naszą rolą jest zebranie deklaracji w formie papierowej i wprowadzenie ich do bazy CEEB, prowadzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Druki do pobrania:

Wzory deklaracji | Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (gunb.gov.pl)

Tymczasowy zakaz kąpieli - zalew Kluczbork!

Z uwagi na nadmierny zakwit sinic woda na zbiorniku Kluczbork tymczasowo nieprzydatna do kąpieli. 

Szczegóły: https://www.bip.kluczbork.eu/763,ewidencja-kapielisk  

 

Pożegnanie wakacji w Gminie Kluczbork – 28-29. sierpnia 2021

W nadchodzący weekend 28-29 sierpnia zapraszamy na liczne imprezy i wydarzenia z okazji pożegnania wakacji. Przygotowaliśmy zestawienie imprez odbywających się w ten weekend, aby nic Wam nie umknęło. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Sąsiedzkie Święto Plonów w Unieszowie 28.08.2021 
Zapraszamy w sobotę 28 sierpnia do Unieszowa na Sąsiedzkie Święto Plonów organizowane przez Radę Sołecką Unieszowa i Centrum Kultury w Kluczborku. W programie m.in. występy grup artystycznych z CKK, animacje dla dzieci, prezentacje sołectw Unieszów, Skałągi, Rożnów, Smardy Dolne, Wierzbica Dolna, koncert zespołu BU.RA.KI. z Wołczyna oraz Gwiazda Wieczoru zespół SWINGER (disco polo) oraz wiele innych atrakcji. 
 
Joga na trawie – park miejski sobota 28.08 g.10.00. Zakończenie cyklu wakacyjnego, który odbywał się co tydzień w sobotę.
Akademia Świadomości AHIMSA zaprasza na ostatnie zajęcia "Jogi na trawie" do Parku Miejskiego. W razie niesprzyjającej pogody spotkamy się na Hali OSiR w Kluczborku, ul. Mickiewicza 10
Co tydzień były organizowane w kluczborskim parku. Były też zajęcia na sali, między blokami spółdzielni mieszkaniowej, a dla wytrwałych joga o wschodzie słońca nad zalewem kluczborskim!
 
Malowanie Ławeczek przy stawie Kościuszki – sobota 28.08. g.11.00
Organizator: Stowarzyszenie Klucz do Rozwoju
 
Kino Bajka  - spektakl na pożegnanie wakacji "Muzykanci z Bremy" – sobota 28.08. g.15.00-16.30

Kino Bajka zaprasza na - Kino Plenerowe - Retransmisja koncertu Andre Rieu – 28.08.2021 g. 20.00

André Rieu zaprasza Cię do Twojego kina na koncert Znowu razem! Rozłąka była długa, ale holenderski król walca nie zapomniał o polskich fanach. Maestro André Rieu i jego Orkiestra Johanna Straussa chcą być z Wami znowu razem! Dlatego przygotowali wspaniały – skrzący się piękną muzyką, uśmiechem i tańcem – kinowy koncert Znowu razem! Składają się na niego ulubione hity Maestra. Zobaczymy najciekawsze fragmenty koncertów danych przez André i jego Orkiestrę w Sydney, Meksyku, Istambule czy Nowym Jorku. Część z nich nie była dotąd pokazywana w kinach. Ponadto André opowie kinowym widzom o ostatnich miesiącach jego aktywności. W koncercie będziemy podziwiać też takie gwiazdy, jak: Carmen Monarcha, Kimmy Skota, Carla Maffioletti, Lou Bega i duet Los Del Río. Niech znów powróci magia i świetna zabawa!

Koncert "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma" 29.08.2021 – hala OSiR – wstęp wolny
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kluczborku zaprasza 29 sierpnia (niedziela) o godz.18.00 do hali OSiR na koncert "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma". WSTĘP WOLNY! Przed i po koncercie będzie prowadzona kwesta dla Róży.
 

 • Plakat wydarzenia "Sąsiedzkie Święto Plonów" (28.08.2021)
 • plakat joga
 • Projekt ławka popraw.duży format
 • muzykanci z Bremy
 • andre reu
 • koncert OSiR 29.08.2021

Woda przydatna do kąpieli na zalewie Kluczbork

Miło nam poinformować, że na kąpielisku - zalew Kluczbork w Ligocie Górnej woda jest przydatna do kąpieli. Zapraszamy wszystkich nad kluczborski zalew. 

Kryta pływalnia czynna już od soboty 28.08.2021

Przyspieszamy nieco otwarcie Krytej Pływalni w Kluczborku po przerwie technicznej. Pływalnia będzie czynna już od najbliższej soboty 28.08.2021. w godzinach od 10:00 do 18:00. Natomiast od środy 01.09.2021. będzie można z niej korzystać już w pełnym zakresie, czyli od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 22:00, w soboty od 7:00 - 21:00 a w niedziele od 10:00 - 18:00. Szczegółowych informacji dotyczących dostępnych godzin można zasięgnąć pod nr tel 774185590 lub na grafiku umieszczonym na drzwiach wejściowych Pływalni. ZAPRASZAMY!

Stowarzyszenie LGD "Dolina Stobrawy" ogłasza nabór nr 26/2021

Ogłoszenie nr 26/2021 z dnia 23.08.2021 o naborze wniosków na realizację operacji przez podmioty inne niż LGD w ramach realizacji przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy”

Zarząd Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy” realizującego Lokalną Strategię Rozwoju finansowaną ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, ogłasza nabór wniosków na realizację operacji przez podmioty inne niż LGD, zapraszając wszystkie zainteresowane podmioty do złożenia wniosków.

Czytaj wiecej na: dolinastobrawy.pl

Strychowisko - wyprzedaż skarbów z domowych zakamarków

Strychowisko czyli nie lada gradka dla amatorów kiermaszy staroci, pchlich targów, jednym słowem raj dla poszukiwaczy okazji i skarbów.

Strychowisko to świetny sposób na to aby:
- kupić za grosze ciekawe przedmioty,
- sprzedać przedmioty, po które rzadko sięgamy, a które innym jeszcze przydać się mogą.
Strychowisko to idealna okazja aby oczyścić mieszkanie, strych, garaż czy piwnicę i puścić niechciane już przedmioty ponownie w obieg dając im "drugie życie".
Zapraszamy kupujących, sprzedających oraz wszystkich zainteresowanych na podwórko przy ul. Moniuszki 4 ( podwórko byłej Szkoły Muzycznej).
Będziemy tutaj z naszymi skarbami.

Kupuj, sprzedawaj, wymieniaj pod chmurką.

W razie niepogody wyprzedaż się nie odbędzie.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 27 sierpnia 2021 r. e-mailowo:
kluczdorozwoju@gmail.com
biuro@dolinastobrawy.pl
kontakt@stowarzyszeniecreativo.pl
W tytule e-maila prosimy o podanie nazwy wydarzenia: STRYCHOWISKO, w treści ogólną informację co znajdzie się na Państwa stoisku oraz o załączenie wypełnionego formularza zgłoszeniowego: https://drive.google.com/drive/folders/1YfL1f6QcSxwdUg10FkGo1mJTfhjpS4SV?fbclid=IwAR3EJ7hJP94HlPwvRdnMnriFaB4mSQvHUUH9v3lann98CMn6P9Te3I_wdXY
Zachęcamy do zamieszczania zdjęć (w komentarzach dyskusji wydarzenia), żeby zachęcić potencjalnych klientów

Do zobaczenia
Liczba miejsc ograniczona.
Regulamin wydarzenia i formularz zgłoszeniowy pod poniższym linkiem: https://drive.google.com/drive/folders/1YfL1f6QcSxwdUg10FkGo1mJTfhjpS4SV?fbclid=IwAR2wK5qa5SJ5poR0F19pK2250ph1NcxpSAAe1lLTNJlruLiPdcoddTvuU9Y

 • Strychowisko - wyprzedaż skarbów z domowych zakamarków

Wystartowały zapisy na Bieg o Złotą Barć i Rajd Nordic Walking

Wystartowały zapisy na VIII Kluczborski Bieg Przełajowy o Złotą Barć i Rajd Nordic Walking Kluczbork które odbędą się 26 września 2021r. na stadionie miejskim w Kluczborku.
Zapisy na Rajd Nordic Walking (10km):
 
Zapraszamy serdecznie.
 
 • plakat barc 2021
 • plakat rajd NW

Program III Festiwalu Siódme Poty Teatru 9-13 września

Przedstawiamy program III Festiwalu Siódme Poty Teatru, który odbędzie w dniach 9-13 września br. Oj będzie się działo. Każdy znajdzie cos dla siebie. Spektakle sceniczne, plenerowe oraz warsztaty artystyczne! Wszystkie wydarzenia są bezpłatne!

PROGRAM:

🐝 07-08 września godz. 18:00-20:00 - Warsztaty teatralne z Lesją Szulc i Nastią Medvedievą - Moje ciało. Mój głos. Moje emocje. (Centrum Kultury w Kluczborku)
🐝 08-09 września - Subiektywne lekcje teatralne #nierozumiemteatru, prowadzenie Mateusz Brodowski, Patrycja Bukowczan (aula ZSO nr 1 A. Mickiewicza)
🐝 09 września godz. 11:30 – „KORPO_racje" Spiżarnia Form Artystycznych Nieoczywistych (aula ZSO nr 1 im. A. Mickiewicza )
🐝 09 września godz. 17:00 Pokaz powarsztatowy- Lesja Szulc & Nastia Medvedieva (Rynek w Kluczborku)
🐝 10 września godz. 19:00 - „STOPKLATKA” Michał Felczak (Scena Centrum Kultury w Kluczborku)
🐝 11-12 września godz. 10:00 – 13:00 Rodzinna akcja artystyczna - tworzenie wspólnej instalacji (sobota-rynek, niedziela -park miejski)
🐝 11 września godz. 15:00 - „KSIĘŻYC’owe OPOWIEŚCI" Teatru Małe Mi (Centrum Kluczborska Bajka ul. Pułaskiego)
🐝 11 września godz. 19:00 – „Plucie ogniem - Fire Breathing Show” Marcin "Ex" Styczyński (Rynek)
🐝 12 września godz. 15:00 - “Teo, przyjazny Dinozaur” Teatru Lufcik na Korbkę spektakl oraz warsztaty teatralne dla dzieci (Centrum Kluczborska Bajka ul. Pułaskiego)
🐝 12 września godz. 20:00 – „Dywidenda” Teatr Fuzja (Boisko PSP nr 2 ul. Wolności 18 dawne Gimnazjum nr 3)
 • program siódme poty teatru

Kabaret Nowaki - hala OSiR 26.09

Za granicą żartu to najnowszy program Kabaretu Nowaki, w którym publiczność zostanie zabrana w daleką rozrywkową podróż. Nowaki wznoszą kabaret w zupełnie nowy, kosmiczny wręcz wymiar. Daleko za granicą tego, co znaliście dotychczas znajdziecie zupełnie nowe skecze, premierowe postacie i śmiech jakiego jeszcze nie zaznaliście.

 • kabaret Nowaki

Zapraszamy 4.09 na XVII Turniej Oldbojów w Piłce Ręcznej w hali OSiR

Oldboje Metal Kluczbork serdecznie zapraszają w sobotę 4 września na XVII Turniej Oldbojów w Piłce Ręcznej o Puchar Burmistrza Miasta Kluczborka, który odbędzie się w hali OSiR w Kluczborku. WSTĘP WOLNY!
 
PROGRAM TURNIEJU:
GRUPA „A”
• METAL KLUCZBORK
• TARNÓW
• STAL ZAWADZKIE
• MKS WIELUŃ
GRUPA „B”
• MASTERS ORLIK BRZEG
• 4EVERY YOUNG GRODKÓW
• TĘCZA KOŚCIAN
• HANDBAL USTROŃ
MECZE
• METAL KLUCZBORK – MKS WIELUŃ 830 – 850
• MASTERS ORLIK BRZEG - 4EVERY YOUNG GRODKÓW 855 – 915
• STAL ZAWADZKIE – TARNÓW 920 – 940
• TĘCZA KOŚCIAN – HANBAL USTROŃ 945 - 1005
• UROCZYSTE OTWARCIE 1005 - 1030
• TARNÓW – METAL KLUCZBORK 1035- 1055
• HANBAL USTROŃ - MASTERS ORLIK BRZEG 1100 – 1120
• MKS WIELUŃ - STAL ZAWADZKIE 1125 – 1145
• 4EVERY YOUNG GRODKÓW - TĘCZA KOŚCIAN 1150 - 1210
• METAL KLUCZBORK - STAL ZAWADZKIE 1215 – 1235
• MASTERS ORLIK BRZEG - TĘCZA KOŚCIAN 1240 - 1300
• MKS WIELUŃ – TARNÓW 1305 – 1325
• 4EVERY YOUNG GRODKÓW - HANBAL USTROŃ 1330 – 1350
• 4 MIEJSCE Gr A – 4 MIEJSCE Gr B 1400 - 1420
• 3 MIEJSCE Gr A – 3 MIEJSCE Gr B 1425 - 1445
• 2 MIEJSCE Gr A – 2 MIEJSCE Gr B 1450 - 1510
• 1 MIEJSCE Gr A – 1 MIEJSCE Gr B 1515 - 1535
• UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE WRĘCZENIE PUCHARÓW 1600
 • turniej oldbojów piłka ręczna 2021

Zapraszamy na Jarmark "Miodowo-mleczne smaki"

Kluczborsko-Oleska Lokalna Organizacja Turystyczna organizuje Jarmark Ziemi Kluczborsko-Oleskiej "Miodowo-mleczne smaki" w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Impreza odbędzie się 10 września 2021 r., w godz. od 10.00 do 17.00 na Rynku w Kluczborku.

UWAGA WYSTAWCY!!!
Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do darmowego udziału w Jarmarku i wystawienia stoiska promującego własną działalność. Aby wystawić swoje stoisko podczas Jarmarku należy do dnia 06.09.2021 roku przesłać zgłoszenie. Można to zrobić pocztą, faksem lub pocztą elektroniczną.
- pocztą na adres: Kluczborsko-Oleska Lokalna Organizacja Turystyczna, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork
- faksem na numer: 77 418 65 20
- pocztą elektroniczną na adres: kolot@op.pl 

Karty zgłoszenia i regulamin: http://www.powiatkluczborski.pl/aktualnosci/jarmark_2021.htm 

Jarmark przybliży mieszkańcom i turystom historię, kulturę i tradycję kulinarną Ziemi Kluczborskiej i Oleskiej oraz regionu Śląska Opolskiego. Wystawcy, wśród których będą m.in. pszczelarze, piekarze, rzemieślnicy, stowarzyszenia, przedsiębiorcy, koła gospodyń wiejskich, lokalni artyści, gospodarstwa agroturystyczne zaprezentują swoje tradycyjne, regionalne i lokalne produkty i oferty m.in. miód oraz produkty pszczele, produkty mleczne, cukiernicze, wyroby i techniki wytwórcze tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła. Imprezie towarzyszyć będą występy artystyczne, pokaz kulinarny, warsztaty, promocja regionalnych i lokalnych produktów oraz konkursy m.in. na najatrakcyjniejsze stoisko jarmarku. Impreza odbędzie się
z zachowaniem reżimu sanitarnego.

 • jarmark_plakat

Relacja z XVII Turnieju Oldbojów w Piłce Ręcznej

Turniej Oldbojów w Piłce Ręcznej o Puchar Burmistrza Miasta Kluczborka odbył się po raz 17-sty w sobotę 4 września na hali OSiR w Kluczborku. Po uroczystym otwarciu turnieju przez Wiceburmistrza Kluczborka Romana Kamińskiego toczyły się zacięte mecze pomiędzy 7 drużynami z całej Polski. Najlepsi okazali się szczypiorniści z Tarnowa, drugie miejsce zajął Masters Orlik Brzeg, natomiast brąz wywalczył zespół 4ever Young Grodków. Gospodarze turnieju  „Metal Kluczbork” zajęli szóstą lokatę. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Marcin Niedojadło z Tarnowa, najlepszy strzelec: Dawid Graf z Tęczy Kościan, a najlepszym bramkarzem turnieju został Feliks Filipek z Masters Orlik Brzeg.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom i w imieniu gospodarzy zapraszamy za rok na kolejny turniej oldbojów w piłce ręcznej.

Zobacz galerię zdjęć na Facebooku:

Końcowa klasyfikacja:

 1. TARNÓW
 2. MASTERS ORLIK BRZEG
 3. 4EVER YOUNG GRODKÓW
 4. STAL ZAWADZKIE
 5. TĘCZA KOŚCIAN
 6. METAL KLUCZBORK
 7. HANDBALL USTROŃ

 

Konsultacje projektu "Rozbudowa drogi nr 45 Bierdzany-Kuniów"

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Opolu oraz Drogowa Inżynieria Sp. z o.o. Sp. k.

zapraszają na konsultacje projektu: "Rozbudowa drogi krajowej nr 45 na odcinku Bierdzany - Kuniów"

Ze względu na stan pandemii spotkania informacyjne nie odbędą się.Konsultacje odbędą się tylko w formie elektronicznej.

Celem konsultacji projektu jest poinformowanie o planowanej inwestycji drogowej i przedstawienie proponowanych rozwiązań.
W trakcie konsultacji będzie można zgłaszać swoje opinie i pytania.


Opis przedsięwzięcia, plan orientacyjny, szczegółowe plany sytuacyjne oraz formularz do zgłaszania uwag i pytań będą dostępne
od 13 do 30 września 2021r. na stronie internetowej: www.45bk.lispus.pl 

 • konsultacje projektu rozbudowy drogi nr 45

Oferta zajęć Muzeum im. Jana Dzierżona

Prezentujemy ofertę zajęć Muzeum im. Jana Dzierżona: Szlakiem przez Kluczbork oraz Moja Pierwsza Wizyta w Muzeum. Serdecznie zapraszamy.

 • Szlakiem przez Kluczbork
 • Moja pierwsza wizyta w muzeum

Śniadanie z Radiem ZET na rynku w Kluczborku

Od 6 września ruszyła czwarta edycja Wielkiej trasy śniadaniowej Radia ZET". Agnieszka Kołodziejska i Robert Karpowicz, prowadzący poranny program, przemierzają Polskę, częstując mieszkańców odwiedzanych miast śniadaniem i wspólnie z nimi prowadząc poranne programy "Dzień Dobry Bardzo" z plenerowego studia emisyjnego.
Na tegorocznej trasie śniadaniowej znajduje się 9 miast, a wśród nich Kluczbork oraz Olsztyn, Kętrzyn, Grudziądz, Starogard Gdański, Inowrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra i Ostrów Wielkopolski.
Na kluczborskim rynku Radio ZET pojawi się w czwartek 16 września od godz.6.00-10.00. Stacja będzie bezpłatnie serwować pożywne zestawy śniadaniowe". A już o godz. 5:30 mieszkańcy spotkają gospodarzy programu "Dzień Dobry Bardzo" - Agnieszkę Kołodziejską i Roberta Karpowicza, którzy poprowadzą program z mobilnego studia panoramicznego. "Wielka trasa śniadaniowa Radia ZET" będzie okazją zarówno do zjedzenia smacznego porannego posiłku w drodze do szkoły czy pracy, ale też stworzy możliwość uczestnictwa w programie na żywo oraz spotkania z dziennikarzami i podpatrzenia, jak wygląda ich radiowy dzień od kuchni.
Serdecznie zapraszamy!
 • Śniadanie z radiem ZET

„Przestrzenie pasji” wystawa twórczości Ewy Gutkowskiej-Surowiec

Centrum Kultury w Kluczborku oraz Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku serdecznie zapraszają na wyjątkową wystawę twórczości kluczborskiej artystki Ewy Gutkowskiej – Surowiec. 
Wspaniała i twórcza osobowość, pod której kierunkiem kilka pokoleń rozwijało swoje zainteresowania w zakresie malarstwa, rysunku, rękodzieła artystycznego i ceramiki. Była komisarzem jedenastu kluczborskich ogólnopolskich plenerów oraz organizatorką wielu tematycznych wystaw i wernisaży. 
„Przestrzenie pasji” będzie można oglądać w Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku w dniach 13.09.2021 – 08.10.2021. 
Wernisaż odbędzie się w dniu 13.09.2021 o godz. 13.00

 • Wystawa twórczości kluczborskiej artystki Ewy Gutkowskiej – Surowiec

Imprezowy weekend w Kluczborku

Serdecznie zapraszamy na imprezy nadchodzącego weekendu w Kluczborku.

 • Jarmarko Ziemi Kluczborskiej
 • Siódme Poty Teatru
 • Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej
 • Koncert 1,2,3
 • Plakat Festyn
 • Plakat wieczór taneczny

Termin składania wniosków o przyznanie stypendiów sportowych i nagród promocyjnych

Urząd Miejski w Kluczborku informuje, że ostateczny termin składania wniosków o przyznanie stypendiów sportowych to 30 września. Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje osobom fizycznym i prawnym. Wniosek winien zawierać wykaz osiągnięć zgłaszanego kandydata w okresie od października roku poprzedniego do dnia zgłoszenia oraz podpis kandydata.

Wnioski o przyznanie stypendium należy składać w w/w terminie w kancelarii Urzędu Miejskiego (budynek urzędu, I piętro, p. 133). Komisja powołana do rozpatrzenia wniosków podejmie decyzję o ewentualnej nominacji i poda ją do publicznej wiadomości. 

 

Urząd Miejski w Kluczborku przypomina, że termin składania wniosków o przyznanie nagród dla osób promujących Miasto i Gminę Kluczbork to 10 października br. (z uwagi na fakt, że jest to niedziela to nabór trwa do poniedziałku 11 października). Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje podmiotom gospodarczym, stowarzyszeniom i organizacjom z siedzibą w Kluczborku oraz osobom fizycznym zamieszkałym na terenie naszej gminy. Wniosek winien zawierać wykaz osiągnięć zgłaszanego kandydata w okresie od października roku minionego do dnia zgłoszenia oraz podpis kandydata.

Wnioski o przyznanie nagrody składać należy do 10 października br. w kancelarii Urzędu Miejskiego (budynek urzędu, I piętro, p. 133). Komisja powołana do rozpatrzenia wniosków podejmie decyzję o ewentualnej nominacji i poda ją do publicznej wiadomości.

 

Więcej na: https://www.kluczbork.eu/1243,stypendia-i-nagrody-promocyjne

Termin składania wniosków dla „Zasłużonego dla Kluczborka”

Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar zaprasza do składania wniosków o nadanie tytułu „Zasłużony dla Kluczborka”. Ostateczny termin składania wniosków to 10 października br. (z uwagi na fakt, że jest to niedziela to nabór trwa do poniedziałku 11 października). Wnioskodawcami tytułu i odznaczenia „Zasłużony dla Kluczborka” mogą być osoby fizyczne i prawne. Wnioski winny być kierowane do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kluczborku. Wniosek nie posiada osobnego formularza, ale powinien zawierać pełne dane osobowe kandydata (data i miejsce urodzenia, wykształcenie, miejsce pracy, dokładny adres zamieszkania) oraz szczegółowe uzasadnienie zasług dla Kluczborka. Wnioski należy składać w kancelarii Urzędu Miejskiego w Kluczborku (budynek urzędu, I piętro, p. 133). 

Tytuł „Zasłużony dla Kluczborka” otrzymują osoby, które poprzez swoje działania oraz pracę pełną zaangażowania i pasji istotnie wyróżniają się na tle społeczności naszego miasta. Kapituła powołana do rozpatrzenia wniosków podejmie decyzję o ewentualnej nominacji i poda ją do publicznej wiadomości.

 • Medal Zasłużony dla Kluczborka
 • Medal Zasłużony dla Kluczborka

Bezpłatne warsztaty "Jak być dobrą babcią, jak być dobrym dziadkiem"

Stowarzyszenie Klucz do Rozwoju oraz Sołectwo Ligoty Górnej i Zameckiej zapraszają w piątek 17 września na bezpłatne warsztaty "Jak być dobrą babcią, jak być dobrym dziadkiem".

 • Warsztaty "Jak być dobrą babcią, jak być dobrym dziadkiem"

Czy znasz zasady bezpiecznego przebywania w gospodarstwie rolnym?

Sprawdź swoją wiedzę i wygraj jedną z 100 hulajnóg ufundowanych przez KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzieci rolników urodzone w latach 2007-2015 do udziału w kursie e-learningowym pt. „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”, który w nowoczesnej formie przybliża zagrożenia wypadkowe w gospodarstwach rolnych, a także uczy prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia. Wśród tych, którzy go ukończą i prześlą swoje zgłoszenia, rozlosujemy 100 hulajnóg.

 • Plakat kursu e-lerning 2021

Więcej na: krus.gov.pl

Wielka trasa śniadaniowa Radia ZET

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z "Wielkiej trasy śniadaniowej Radia ZET", która zagościła w Kluczborku jako jednym z 9 miast w Polsce. O 5:30 słuchaczy audycji "Dzień Dobry Bardzo", wprost z plenerowego studia emisyjnego na kluczborskim rynku, przywitali jej gospodarze - Agnieszka Kołodziejska i Robert Karpowicz.
Każdy z odwiedzających mógł zjeść pożywne śniadanie. Przyjazd Radia do Kluczborka był także okazją do zrobienia zdjęć z dziennikarzami, wspólnych rozmów czy zajrzenia do satelitarnego wozu transmisyjnego. Gośćmi audycji na żywo byli kluczborczanie: Jarosław Przybył sędzia ekstraklasy, który prowadził blisko 200 meczów na poziomie ogólnopolskim, oraz Filip Stasiak uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku, którego pasją jest latanie samolotami pasażerskimi. Ma za sobą kilkukrotne pilotowanie samolotu pod okiem instruktora.

 

Bezpłatna opieka stomatologiczna dla dzieci i młodzieży

 • Plakat bezpłatna opieka stomatologiczna

Środowiskowy Dom Samopomocy w Kluczborku z filią w Kuniowie informuje

Gmina Kluczbork - Środowiskowy Dom Samopomocy w Kluczborku z filią w Kuniowie informuje o zrealizowaniu projektu sfinansowanego z funduszy PFRON w ramach Modułu IV programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

Kwota sfinansowania z funduszy PFRON:  69.948,00 zł
W ramach projektu odbyło się:

„Spotkanie integracyjne o charakterze sportowo-tanecznym w Centrum Kluczborska Bajka”  
(w dniu 3.09.2021r.) -  w projekcie wzięło udział 150 osób, w tym 110 osób z niepełnosprawnością.
Spotkanie rozpoczęło się w mini amfiteatrze, następnie uczestnicy wzięli udział w przygotowanych sześciu stanowiskach: 
- Miasteczko ruchu
- Zajęcia performatywne
- Siłownia
- Zabawy z chustą Klanza
- Biesiada z gitarą i malowanie twarzy
- Gry i zabawy w rzędach

oraz

„Trzydniowy pobyt w Zakopanem” (w dniach 15-17.09.2021r.) - w projekcie uczestniczyło 100 osób, 
w tym 70 osób z niepełnosprawnością. 
Podczas trzydniowego wyjazdu uczestnicy projektu odwiedzili m.in. Krupówki, Gubałówkę oraz Kasprowy Wierch. Przewodnik oprowadzał po Zakopanem opowiadając historię miasta oraz interesujące miejsca do zwiedzenia. Ostatniego dnia uczestnicy zwiedzali Wadowice.

 

 • Zabawy z chustą
 • Zakopane - zdjęcie uczestników
 • Tablica informacyjna

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kluczborku

UWAGA ! Woda we wsi Bogdańczowice oraz w Ośrodku Turystyczno-Wypoczynkowym w Bąkowie jest nieprzydatna do spożycia.

 • Komunikat o jakości wody

WAŻNE informacje dla uczestników VIII biegu kluczborskiego „O ZŁOTĄ BARĆ”

VIII Kluczborski Bieg Przełajowy „O ZŁOTĄ BARĆ” oraz Rajd Nordic Walking już w niedzielę 26 września 2021r. Start Rajdu Nordic Walking o godz.10.30 a start biegu o godz.13.00. Przypominamy, że biuro w dniu zawodów mieści się na hali Sportowej - Wojewódzkiego Kampusu Sportowo-Rekreacyjnego Stobrawa, ul. Sportowa 7, 46-200 Kluczbork, tel. (+48) 77 415 10 80. Biuro zawodów będzie czynne w godzinach 8.00 -13.00.

Każdy uczestnik biegu otrzyma pakiet startowy z kominem, czapką ufundowaną przez partnera firmę Siegenia, słoiczek z miodem z Pasieki Zarodowej w Maciejowie, smycz  oraz batonik musli.  Ponadto każda osoba, która ukończy bieg otrzyma pamiątkowy medal wybity specjalnie na tą okazję.

Dla biegaczy przygotowano dwie trasy na dwóch dystansach do wyboru, 5km lub 10 km. Rajd Nordic Walking odbędzie się na dystansie 10km.

Przed biegiem głównym odbędą się biegi uczniów szkół podstawowych zgłoszonych przez dyrektorów szkół.

Do czwartku 23 września zapisało się już 271 osób. Zostało jeszcze 29 miejsc. Będzie możliwość zapisania się na bieg na miejscu do wykorzystania limitu 300 miejsc. Limit 80 miejsc na Rajd Nordic Walking został wyczerpany.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w biegu a mieszkańców Kluczborka do gorącego dopingowania sportowców.

Dla wszystkich osób przyjeżdżających samochodem przedstawiamy mapę parkingów w Kluczborku.

 • mapa parkingów
 • trasa biegu
 • trasa nordic Walking
 • plakat barc 2021
 • plakat rajd NW

KOMUNIKAT Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kluczborku z dnia 24 września 2021 r. 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kluczborku informuje, że w badaniach jakość wody z sieci wodociągowej we wsi Bogdańczowice oraz w Ośrodku Turystyczno-Wypoczynkowym w Bąkowie zaopatrywanych w wodę do spożycia z wodociągu sieciowego w Kluczborku, przeprowadzonych w dniu 22 września 2021r. nie stwierdzono obecności bakterii grupy coli, Escherichia coli oraz enterokoków kałowych. Woda w badanym zakresie spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kluczborku 

Kluczborskie Święto Sportu za nami

VIII Kluczborski Bieg Przełajowy „O ZŁOTĄ BARĆ” oraz Rajd Nordic Walking odbyły się w niedzielę 26 września 2021r na stadionie miejskim w Kluczborku. Do marszu Nordic Walking na dystansie 10 km zgłosiło się 80 uczestników. Rajd wystartował  o godz.10.30. Rekordowa liczba 240 biegaczy wystartowało w biegu głównym o godz.13.00. Dla biegaczy przygotowano dwie trasy na dwóch dystansach do wyboru, 5km lub 10 km. Przed biegiem głównym odbyły się biegi uczniów kas VI, VII i VIII szkół podstawowych zgłoszonych przez dyrektorów szkół. 

Mieszkańcy gminy Kluczbork podjęli wyzwanie i aktywnie wzięli udział w biegu w liczbie 84 osób. W zawodach wzięło udział również wiele osób  spoza Kluczborka (m.in. Wrocław, Opole, Kępno, Wieluń, Praszka, Olesno, Namysłów, Brzeg,). W rajdzie Nordic Walking było 35 miejscowości z całej Polski.

Rajd Nordic Walking wygrał Tomasz Kubiak (Jelcz-Laskowice) z czasem 1:09:28. Drugie miejsce zdobył mieszkaniec Kluczborka Waldemar Sochacki (KGB Kluczbork) 1:13:51.  Wśród kobiet najlepsza okazała się Aneta Hoczek (Kolanowice) z czasem 1:13:57. Na uwagę zasługę fakt, że najstarszym uczestnikiem Rajdu był Pan Zbigniew Pater z Wrocławia, który udowadnia, że nawet w wieku 81 lat można aktywnie uprawiać sport.

Zwycięzcą biegu na 10 km został Bartłomiej Stajniak (ActivRun Namysłów), który osiągnął wynik 34:02. Spośród kobiet na dystansie 10 km wygrała  Patrycja Suchowiecka (TL POGOŃ RUDA ŚLĄSKA) osiągając czas 38:58.

W biegu na 5 km pierwszy na mecie finiszował Dyduch Damian (AZS KU Politechnika Opolska, Kępno) z czasem 17:07. Wśród kobiet tryumfowała pochodząca z Kluczborka Natalia Hrynyszyn osiągając czas 21:27.

W kategorii mieszkańcy Gminy Kluczbork tryumfowali:
10km kobiety: I miejsce Paulina Pisula, II miejsce Natalka Zacharz, III miejsce Klaudia Boczek.
10km mężczyźni: I miejsce Adrian Wijatyk, II miejsce Edward Bukowski, III miejsce Roland Mendel. 
5km kobiety: I miejsce Ewa Lewandowska, II miejsce Ilona Majcher, III miejsce Alicja Placek.
5km mężczyźni: I miejsce Lech Zarzecki, II miejsce Patryk Śliwka, III miejsce Dawid Matyszczak. 
Zawody już za nami, medale oraz nagrody rozdane i choć bieg się zakończył, wspomnienia i atmosfera pozostaną. Będą nas zagrzewać do przyszłorocznych zawodów, gdyż organizatorzy już zapewniają o przyszłorocznej IX edycji biegu, który planowany jest na 25  września 2022 roku. 
Serdeczne podziękowania należą się całemu zespołowi Ośrodka Sportu i Rekreacji, Kluczborskiej Grupie Biegowej za przygotowanie trasy zawodów, Wydziałowi Promocji, sympatycznym dziewczynom z Urzędy Miejskiego za serwowanie pysznej kluczborskiej grochówki, klasie policyjnej z Zespołu Szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku wraz z opiekunem Rafałem Panaszkiem, oraz jednostkom OSP z gminy Kluczbork za zabezpieczenie trasy. Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację biegu serdecznie dziękujemy. Dziękujemy też tym, którzy wsparli finansowo nasze wydarzenia: Samorząd Województwa Opolskiego i Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła a także Gmina Kluczbork. Dziękujemy też naszym partnerom: PKO Leasing, Gospodarstwo Rolne Szymon Godyla, Siegenia-Aubi Sp. z o.o., firma Linktis.

Pełne wyniki na: www.zmierzymyczas.pl/wyniki.html

Galeria zdjęć UM (fot. Maciej Knapa): www.facebook.com/kluczbork

Galeria zdjęć na: www.facebook.com/Lasy-stobrawskie-miejscem-do-turystyki-i-rekreacji

Ostatnie dni Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

30 września 2021 roku (czwartek) to ostatni dzień w którym można dokonać spisu w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. W związku z olbrzymim zainteresowaniem osób, które nie dopełniły jeszcze obowiązku spisowego, w ostatnim dniu września pracownicy Urzędu Miejskiego w Kluczborku będą do Państwa dyspozycji do godziny 19.00.
Zapraszamy!

 • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Inteligentne wioski (Smart Villages)

Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy” w partnerstwie z Urzędem Miejskim w Kluczborku zaprasza serdecznie mieszkańców Gminy Kluczbork do udziału w spotkaniu dotyczącym inteligentnych wsi (Smart Villages).
Inteligentne wioski (Smart Villages) to nowa koncepcja w zakresie kształtowania polityki UE. Ma ona bardzo istotne znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich, zarówno ze względu na nowe możliwości tworzenia miejsc pracy, jak i z punktu widzenia jakości życia na wsi.
Wsie, które opracują koncepcję Smart Villages, w przyszłych latach będą miały dużą możliwość pozyskania środków na jej sfinansowanie.
Termin spotkania: 04.10.2021r. (poniedziałek),
Miejsce spotkania: Urząd Gminy w Kluczborku, sala konferencyjna nr 62, II piętro, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork
Godzina: 16.00
Spotkanie składać się będzie z części wykładowej, w której omówione zostaną geneza, definicja i cechy Smart Villages, a także plany wdrażania tej koncepcji w przyszłej perspektywie finansowej UE oraz przykłady inteligentnych rozwiązań z Polski i Europy. W części warsztatowo-szkoleniowej głównie pracować będziemy nad wizją rozwoju Smart Wiosek w Gminie Kluczbork.
Zapraszamy do udziału!

 • Inteligentne wioski (Smart Villages)
 • Inteligentne wioski (Smart Villages)

Dziś ostatni dzień spisu !

 • Spis powszechny

Noc Bibliotek

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku zaprasza na Noc Bibliotek, która odbędzie się 9 października 2021r.

 • plakat.noc.bibliotek.2021

Wolontariusze poszukiwani

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości pilnie poszukują wolontariuszy w województwie opolskim! Brakuje blisko 300 osób.
Jeżeli nie uda się zrekrutować brakującej liczby wolontariuszy, skala pomocy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości na terenie województwa opolskiego będzie w tym roku zdecydowanie mniejsza. To już ostatni moment, by zgłosić się do wolontariatu. Można to zrobić za pośrednictwem strony www.superw.pl

 • Szlachetna Paczka plakat informacyjny
 • Szlachetna Paczka plakat informacyjny
 • Szlachetna Paczka plakat informacyjny
 • Szlachetna Paczka plakat informacyjny

„Dzień Pieczonego Ziemniaka”

„Dzień Pieczonego Ziemniaka” to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego będziemy mogli spotkać się przy ognisku na skwerze zielonym za Centrum Kultury w Kluczborku aby pomóc w zbiórce pieniędzy na leczenie małego wojownika, który choruje na SMA typu 1. Rdzeniowy zanik mięśni to bardzo rzadka choroba genetyczna, która objawia się postępującym osłabieniem i zanikiem mięśni szkieletowych. SMA jest leczony za pomocą niezwykle kosztownych środków farmakologicznych zaliczanych do tzw. terapii genowych. Kwota, którą należy zebrać jest niewątpliwie ogromna 9,5 mln złotych... 
Dlatego liczy się każda złotówka, najdrobniejszy gest, bo razem możemy zdziałać więcej… ❤❤❤
https://www.siepomaga.pl/walka-antosia

 • Dzień Pieczonego Ziemniaka

Konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego

Zachęcamy do głosowania w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego na zgłoszony przez Gminę Kluczbork projekt pod nazwą "Rewitalizacja miasta Kluczborka poprzez podniesienie jakości przestrzeni publicznej oraz zapobieganie i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu" zrealizowany na terenach po byłej "Famprze". Dzięki tej inwestycji powstało popularne wśród mieszkańców "Centrum Kluczborska Bajka" w skład którego wchodzi: Zakład Aktywności Zawodowej, Świetlica "Parasol", Kawiarnia "Kinowa", plac zabaw, miasteczko ruchu, kino plenerowe.


https://przestrzen.opolskie.pl/glosowanie/

 • Teren zrewitalizowany z lotu ptaka
 • Kino plenerowe
 • Miasteczko ruchu
 • Świetlica "Parasol"
 • Zakład Aktywności Zawodowej
 • Kawiarnia "Kinowa"
 • Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego
 • Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego

Mobilny Punkt Informacyjny w Kluczborku 7.10.2021

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Opolu
zaprasza do skorzystania z bezpłatnych konsultacji indywidualnych
w zakresie uzyskania wsparcia z Funduszy Europejskich
w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego w Kluczborku.

7 października 2021 r. w godz. 9.00–12.00

Starostwo Powiatowe w Kluczborku, ul. Katowicka 1

 W czasie dyżuru będą udzielane informacje nt.:

 1. Możliwości uzyskania dofinansowania ze środków unijnych na założenie działalności gospodarczej oraz na rozwój.
 2. Możliwości skorzystania z niskooprocentowanej pożyczki ze środków europejskich na rozwój firmy.
 3. Fundusze Europejskie na lata 2014-2020

KONTAKT: 

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 1. Leona Powolnego 8, 45-078 Opole

tel. 77/ 44 04 720-722

e-mail: info@opolskie.pl

www.rpo.opolskie.pl 

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

www.facebook.com/EuropejskieOpolskie

Miejski Zarząd Obiektów Komunalnych informuje

Miejski Zarząd Obiektów Komunalnych informuje, że od dnia 13.10.2021r. będą prowadzone prace remontowo-budowlane nawierzchni na terenie parkingu przy ul. Jana Pawła II. W związku z powyższym uprzejmie prosimy właścicieli pojazdów o nieparkowanie na terenie parkingu na czas prac remontowo-budowlanych.

 • Parking przy ulicy Jana Pawła

Wystawa „Mniejszość Niemiecka ma wartość”

W 2019 roku ruszyła kampania „Mniejszość Niemiecka ma wartość” ukazująca pozytywne aspekty bycia członkiem społeczności Mniejszości Niemieckiej. W ramach kampanii przeprowadzono 18 wywiadów, które są dostępne na YouTube. Dzięki temu odbiorcy kampanii mają możliwość poznać ludzi w różnym wieku, przedstawicieli różnych branż, których łączy tożsamość i język niemiecki.
W ramach kampanii zaprezentowano również wystawę z wszystkimi bohaterami kampanii. Wystawa, uzupełniona o 6 zdjęć tegorocznych bohaterów kampanii, ruszyła w trasę po województwie opolskim. Od 30.09. do 15.10.2021 możecie ją zobaczyć na Rynku w Kluczborku. To ostatnie miejsce, gdzie wystawa będzie pokazana.
Więcej o bohaterach kampanii dowiecie się na stronie: https://mnmawartosc.skgd.pl/
Wraz z wystawą kampanijną podróżuje wystawa “30 lat Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim”, na której można zobaczyć jak wiele działań podejmowano w ciągu 30 lat działalności TSKN. Wystawa jest wspaniałym uzupełnieniem wystawy w ramach kampanii “Mniejszość Niemiecka ma wartość".
Projekt sfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, a także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny RFN.

 • kampania „Mniejszość Niemiecka ma wartość”
 • kampania „Mniejszość Niemiecka ma wartość”
 • kampania „Mniejszość Niemiecka ma wartość”
 • kampania „Mniejszość Niemiecka ma wartość”

Podpisano umowę na wymianę starych pieców

Dziś, 07.10.2021, w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego podpisano umowę pomiędzy Samorządem Województwa Opolskiego, reprezentowanym przez Marszałka Andrzeja Bułę oraz Członka Zarządu Województwa Antoniego Konopkę a Gminą Kluczbork, reprezentowaną przez Burmistrza Jarosława Kielara i Skarbnika Piotra Lewalda. Umowa dotyczy dofinansowania projektu, którego głównym celem jest poprawa jakości powietrza w Gminie Kluczbork. Chodzi tu o likwidację starych, wysokoemisyjnych kotłów grzewczych w 37 indywidualnych lokalach mieszkaniach oraz w jednym budynku wielorodzinnym (22 lokale mieszkalne) poprzez przyłączenie do sieci gazowej. Cały zasób mieszkaniowy objęty projektem stanowi własność Gminy Kluczbork i jest w zarządzie MZOK Kluczbork. W zakresie projektu planowane jest wykonanie niezbędnej dokumentacji projektowej oraz wykonanie całości prac instalacyjnych w poszczególnych lokalach.  Dla budynku wielorodzinnego przy ul. Kujakowickiej 1 planowana jest budowa wspólnej kotłowni gazowej wraz z rozprowadzeniem instalacji do poszczególnych mieszkań.

Dofinansowanie ze środków unijnych udzielone jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego w ramach REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO NA LATA 2014 – 2020 działanie 5.5 Ochrona powietrza. Planowana wartość projektu to nieco ponad 2 mln zł, a kwota dofinansowania z UE to ponad 1,3 mln zł. Kotły wymieniane będą w przyszłym roku.

 • podpisanie umowy na wymianę pieców
 • podpisanie umowy na wymianę pieców
 • DSC_3636
 • dofinansowanie

STOP SMOG

Rozpoczął się nowy sezon grzewczy. Zadbajmy wszyscy o świeże powietrze. Wszystkie ważne informacje na temat walki ze SMOGIEM znajdziejsz tutaj: https://www.kluczbork.eu/1055,smog   

Kalendarium imprez kulturalno-sportowych w 2022

Wydział Promocji i Rozwoju Gminy Urzędu Miejskiego w Kluczborku zwraca się z prośbą o przekazanie informacji (tj. termin, nazwa, miejsce, organizator) dotyczących planowanych imprez dla społeczności Kluczborka i okolic w 2022 r. Rozumiemy, że w sytuacji pandemii organizacja imprez jest utrudniona dlatego w szczególności zależy nam na takich imprezach, które mają dużą szansę na to, że zostaną zorganizowane w przyszłym roku. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że każda impreza może zostać przeniesiona lub odwołana w związku z pandemią koronawirusa.

Powyższe informacje są nam niezbędne, aby przygotować „Kalendarium imprez kulturalno-sportowych w 2022 roku” – wydawnictwo będące swoistym kompendium wiedzy o wydarzeniach sportowych i kulturalnych w naszej gminie.

Informacje prosimy przekazać drogą elektroniczną na e-mail: grafik@kluczbork.pl - korzystając z przykładowego szablonu załączonego poniżej.

Zebranie informacje prosimy przesyłać najpóźniej do 15 listopada 2021 r. W razie pytań, wątpliwości osobą wyznaczoną do kontaktu jest p. Maciej Knapa tel. 77 418 14 77, e-mail: grafik@kluczbork.pl

Prosimy również o przekazanie danych dot. organizatora tj. nazwa, adres, telefon, e-mail, strona www. Przygotowane i wydrukowane kalendarium będzie można pobrać od 10 stycznia 2022 r. z Wydziału Promocji (pok. 124). Będzie również dostępne w wersji elektronicznej  w zakładce: Do pobrania

 • Kalendarium imprez okładka

Wystawa z okazji 75-lecia biblioteki

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku świętuje 75-lecie działalności - zapraszamy na jubileuszową wystawę.  W holu czekają również kroniki i albumy z fotografiami, które zwykle są niedostępne. Warto zobaczyć! 

 • plakat.jubileusz

Modernizacja świetlicy wiejskiej w Kraskowie

Dnia 30 września 2021 roku Gmina Kluczbork zakończyła realizację inwestycji „Modernizacja świetlicy wiejskiej w Kraskowie” w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” PROW 2014-2020. W zakresie modernizacji przeprowadzono gruntowny remont wszystkich pomieszczeń, który obejmował także roboty w zakresie wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz wymiany istniejącego wysokoemisyjnego ogrzewania sali  na gazowe. W zakresie projektu zakupiono wyposażenie w postaci sprzętu multimedialnego,  tablic moderacyjnych, sprzętu rekreacyjnego oraz kuchennego.

Całkowite koszty projektu: 715 930,04 zł           

Kwota dofinansowania: 435 797,26  zł

 

„Europejski Fundusz na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” umowa  nr 00034-65170-UM0810063/19 z dnia 3 sierpnia 2020r.

 • PROW dofinansowanie
 • modernizacja świetlicy w Kraskowie
 • modernizacja świetlicy w Kraskowie
 • modernizacja świetlicy w Kraskowie
 • modernizacja świetlicy w Kraskowie
 • modernizacja świetlicy w Kraskowie
 • modernizacja świetlicy w Kraskowie
 • modernizacja świetlicy w Kraskowie
 • modernizacja świetlicy w Kraskowie
 • modernizacja świetlicy w Kraskowie

Ogłoszenie przetargu na sprzedaż nieruchomości (Kluczbork, ul. Księdza Skorupki, Kuniów)

Zapraszamy do zapoznania się z ogłoszeniem przetargu na sprzedaż nieruchomości.

Szczegóły: ogłoszenie o przetargu

 

Udział Kluczborskiego Klubu Karate w Mistrzostwach Europy i Pucharze Europy Dzieci w Karate Tradycyjnym

W dniach 3-6 października 2021 r. w katowickim spodku miało miejsce historyczne wydarzenie w świecie karate tradycyjnego: Mistrzostwa Europy w Karate Tradycyjnym World Traditional Karate-do Union (platforma kilku największych organizacji karate tradycyjnego) oraz imprezy towarzyszące: zintegrowany Puchar Europy Dzieci w Karate Tradycyjnym WTKU. W rywalizacji udział wzięło 1500 uczestników z 21 krajów, w tym 1200 zawodników oraz sędziowie, trenerzy i goście oficjalni.

Impreza miała na celu nie tylko promowanie sztuki walki, ale również szeroko pojętą integrację: międzynarodowych organizacji karate trad., spotkanie utalentowanych młodych ludzi oraz współpracę sędziów, trenerów z całej Europy. 

W tym ważnym wydarzeniu brali udział również reprezentanci Kluczborskiego Klubu Karate, którzy mogą pochwalić się ogromnymi sukcesami. 
W Mistrzostwach Europy wystartowało 5 kluczborskich zawodników: Alicja Zalecińska, Karolina Gajewska, Martyna Jańska, Dawid Rojowski, Dominik Brzeziński - którzy łącznie zdobyli 18 medali.

Dawid Rojowski
- 1 w kumite indywidualnym
- 1 w kumite drużynowym
- 1 miejsce w kumite drużynowym 
- 1 miejsce w kumite drużynowym
- 3 miejsce w kumite ind.


Alicja Zalecińska
- 1 miejsce w Fuku-go
- 1 miejsce w kumite 
- 3 miejsce w kata 
- 3 miejsce w fuku-go 

Dominik Brzeziński
- 1 miejsce w Fuku-go 
- 2 w kata ind.
- 3 miejsce w kata 
- 3 miejsce w fuku-go

Karolina Gajewska
- 1 miejsce w Fuku-go
- 3 miejsce w kumite drużynowym
- 3 miejsce fuku-go 

Martyna Jańska
- 2 miejsce w kumite drużynowym
- 3 miejsce w fuku-go

Do medalowej puli złoty krążek dorzucił Antoni Glinny, który wywalczył tytuł Mistrza na Pucharze Europy Dzieci. W tym wydarzeniu startowali również: 
Martyna Mączka
Helena Smaga
Liliana Łobos
Jakub Rojowski
Kacper Dawicki 

Gratulujemy wszystkim zawodnikom!

Wysoki poziom zawodów był dowodem tego, że został włożony ogrom pracy w przygotowanie uczestników oraz w zorganizowanie całego przedsięwzięcia. Setki godzin treningów, hektolitry potu, zaangażowanie trenerów w edukację młodych karateków i w rozwijanie charakterów.
Serdeczne podziękowania i gratulacje dla senseia Andrzeja Olecha, senseia Rafała Panaszka oraz całego Kluczborskiego Klubu Karate za kształtowanie młodych ludzi, za wszechstronny rozwój podopiecznych, przekazywanie wartości oraz za efekty - za odnoszenie tak wielkich sukcesów na skalę międzynarodową oraz promowanie naszego miasta. 

 • Udział Kluczborskiego Klubu Karate w Mistrzostwach Europy i Pucharze Europy Dzieci w Karate Tradycyjnym
 • Udział Kluczborskiego Klubu Karate w Mistrzostwach Europy i Pucharze Europy Dzieci w Karate Tradycyjnym
 • Udział Kluczborskiego Klubu Karate w Mistrzostwach Europy i Pucharze Europy Dzieci w Karate Tradycyjnym
 • Udział Kluczborskiego Klubu Karate w Mistrzostwach Europy i Pucharze Europy Dzieci w Karate Tradycyjnym
 • Udział Kluczborskiego Klubu Karate w Mistrzostwach Europy i Pucharze Europy Dzieci w Karate Tradycyjnym
 • Udział Kluczborskiego Klubu Karate w Mistrzostwach Europy i Pucharze Europy Dzieci w Karate Tradycyjnym
 • Udział Kluczborskiego Klubu Karate w Mistrzostwach Europy i Pucharze Europy Dzieci w Karate Tradycyjnym
 • Udział Kluczborskiego Klubu Karate w Mistrzostwach Europy i Pucharze Europy Dzieci w Karate Tradycyjnym
 • Udział Kluczborskiego Klubu Karate w Mistrzostwach Europy i Pucharze Europy Dzieci w Karate Tradycyjnym
 • Udział Kluczborskiego Klubu Karate w Mistrzostwach Europy i Pucharze Europy Dzieci w Karate Tradycyjnym

Zakończono uzbrojenie strefy ekonomicznej przy ul. Wołczyńskiej.

Zakończono prace związane z uzbrojeniem terenu po dawnym tartaku przy ul. Wołczyńskiej w Kluczborku. Dzięki temu powstał atrakcyjny teren inwestycyjny, a część działek znalazła już nowych właścicieli. Prace obejmowały budowę ponad półkilometrowej drogi asfaltowej wraz z oświetleniem i chodnikiem, powstała sieć wodociągowa oraz kanalizacja sanitarna i deszczowa.

„Uzbrojenie terenu WSSE przy ul. Wołczyńskiej w Kluczborku” to kolejny projekt, na który Gmina Kluczbork pozyskała dofinansowanie ze środków unijnych. Całkowita wartość projektu to 3 444 068,52 zł, w tym wartość dofinansowania to 2 048 599,25 zł.

Inwestycja zapewni dogodny dojazd do terenów inwestycyjnych, a także usprawni komunikację i wykorzystanie tego terenu. Projekt wpłynie na wzrost atrakcyjności regionu jako miejsca do inwestowania, pracy, zamieszkania i wypoczynku, a także na rozwój potencjału regionu jako całości. Inwestycja przyczyni się do poprawy dostępności komunikacyjnej analizowanego obszaru i zapewni jego spójność wewnętrzną. Wjazd i wyjazd na tereny inwestycyjny będzie od strony ul. Robotniczej. Będzie możliwy także wyjazd wyłącznie z prawoskrętem bezpośrednio na ul Wołczyńską.

 • info o dofinansowaniu z UE
 • uzbrojenie strefy ekonomicznej
 • uzbrojenie strefy ekonomicznej
 • uzbrojenie strefy ekonomicznej

Zapraszamy na Zaduszki Jazzowe do CKK.

Zaduszki Jazzowe odbędą się  w sali kameralnej Centrum Kultury w Kluczborku w dniu 29.10.2021 o godz. 18.00.
Bilety w cenie 20 zł, rezerwacje i odbiór w sekretariacie Centrum Kultury w Kluczborku ul Mickiewicza 5, telefon 77 418 12 68. Ze względu na pandemię ilość miejsc ograniczona!

Repertuar tria to przede wszystkim standardy jazzowe pochodzące z różnych okresów historii tej muzyki. Stan Fortuna zaaranżował je na nowo a do wielu napisał swoje własne teksty. Poza standardami zespół wykonuje także kompozycje oryginalne gdzie przenikają się różne style muzyczne. Be-bop, fusion oraz style latynoamerykańskie zderzają się z rapem i hip-hopem.

Więcej: https://ck.kluczbork.pl/events/zaduszki-jazzowe-stan-fortuna-joachim-mencel-frank-parker/ 

 • Jazzowe zaduszki A3

I MIĘDZYNARODOWY PRZEŁAJOWY WYŚCIG KOLARSKI 24.10.2021

W niedzielę 24 października w parku miejskim w Kluczborku odbędzie się I MIĘDZYNARODOWY PRZEŁAJOWY WYŚCIG KOLARSKI IM. MIECZYSŁAWA GODZWONA. Start poszczególnych kategorii wiekowych planowany jest od godziny 10.00.  Cała trasa wyścigu będzie wyłączona z użytkowania osobom postronnym od godziny 7.00 i otaśmowana na całej długości biało czerwoną taśmą

Zakończenie wyścigu planowane jest na godzinę 15.30.

Poniżej mapka trasy, która jest wyłączona z użytkowania, Bardzo prosimy o nie wchodzenie na trasę przejazdu, gdyż może to spowodować poważny wypadek.

 • mapka trasy kolarskiej
 • plakat I MIĘDZYNARODOWY PRZEŁAJOWY WYŚCIG KOLARSKI IM. MIECZYSŁAWA GODZWONA

Cyfrowa Gmina - Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym „Granty PPGR”

Burmistrz Miasta Kluczborka informuje, iż Gmina Kluczbork ma możliwość aplikowania o środki finansowe w ramach Konkursu Grantowego Cyfrowa Gmina - Wsparcie dzieci z rodzin popegeerowskich w rozwoju cyfrowym „Granty PPGR”.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło nabór wniosków na zakup sprzętu komputerowego dla dzieci z rodzin byłych pracowników Państwowych Przedsiębiorstw Gospodarki Rolnej (zwanych dalej PPGR).  Głównym celem programu Granty PPGR jest wyeliminowanie ograniczeń związanych z dostępem do komputera i internetu, które pojawiły się w czasie pandemii COVID-19 i związaną z nią nauką zdalną. Pozostałe cele programu to przede wszystkim:
• przeciwdziałanie nierównościom społecznym,
• cyfryzacja terenów popegeerowskich,
• poprawa jakości życia mieszkańców,
• rozwój cyfrowy dzieci i młodzieży z rodzin byłych pracowników PGR 
W związku z powyższym uprawnieni mieszkańcy gminy Kluczbork mogą składać wnioski aby skorzystać z tej formy pomocy. 

O wsparcie mogą starać się rodziny, których:
a) dziecko zamieszkuje miejscowość lub gminę, w której funkcjonowało niegdyś zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwo gospodarki rolnej (PGR) i jednocześnie jest krewnym w linii prostej (tj. rodzicie, dziadkowie, pradziadkowie/opiekun prawny) osoby która pracowała niegdyś w zlikwidowanym państwowym przedsiębiorstwie gospodarki rolnej i zamieszkiwała w miejscowości objętej PPGR.
b) dziecko nie otrzymało na własność lub w drodze użyczenia, w ostatnim roku oraz roku poprzedzającym rok złożenia przedmiotowego wniosku (tj. w roku 2020 i 2021), komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem zakupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych lub zwrotu kosztów lub dofinansowania zakupu takiego sprzętu zgodnie z zasadą zakazu podwójnego finansowania.

Dofinansowanie będzie można otrzymać na:
sprzęt komputerowy z niezbędnym oprogramowaniem, umożliwiającym naukę zdalną w tym niezbędne akcesoria i oprogramowanie dla osób z niepełnosprawnościami. Maksymalna stawka za sprzęt komputerowy określona w dokumentacji konkursowej wynosi:  3500PLN koszt laptopa/komputera  oraz 1500 PLN koszt tabletu.

Warunki udziału w programie: 
Warunkiem udziału w programie jest złożenie  do dni 03.11.2021 do godz. 14.00 do  Urzędu Miejskiego w Kluczborku ul. Katowicka 146 – 200 Kluczbork  Biuro Podawcze I piętro  pok. 132 następujących dokumentów:

1. Wniosek:

2. Oświadczenie opiekuna prawnego/rodzica dziecka lub ucznia szkoły średniej, który osiągnął pełnoletniość:

3. Dokumenty potwierdzające fakt zatrudnienia w PPGR (np. świadectwo pracy, legitymacja ubezpieczeniowa, zaświadczenie Rp-7),  których kopie należy dołączyć do wniosku  
4. Zgoda wnioskodawcy na przetwarzanie danych osobowych:

Powyższe dokumenty będą podstawą do złożenia przez gminę Kluczbork wniosku w ramach Konkursu Grantowego Cyfrowa Gmina - Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym –„Granty PPGR”. Złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z otrzymaniem przez Wnioskodawcę sprzętu komputerowego gdyż jest to uwarunkowane 

Uwaga!
Złożenie wniosku nie gwarantuje otrzymania wsparcia w ramach projektu, gdyż jest ono uzależnione od wysokości Grantu przyznanego Gminie Kluczbork przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach przedmiotowego konkursu. 

Termin złożenia wniosku: 
do 03.11.2021r. do godz. 14.00
Wnioski, które wpłynęły po upływie wskazanego terminie nie będą podlegały rozpatrzeniu. 
Miejsce złożenia wniosku:
Urząd Miejski w Kluczborku 
ul. Katowicka 1
46 – 200 Kluczbork 
Biuro Podawcze I piętro  pok. 132

Więcej informacji  dotyczących  Programu Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym znajdują Państwo  się na stronie:

https://www.gov.pl/web/cppc/wsparcie-ppgr 

 • logotypy dofinansowania

Placówka Terenowa KRUS w Kluczborku zaprasza na

II Ogólnopolski Konkurs Testowy z Zakresu Bezpiecznej Pracy w Gospodarstwie Rolnym

 • Placówka Terenowa KRUS w Kluczborku zaprasza na konkurs

Mobilny Punkt Informacyjny w Kluczborku

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Opolu zaprasza do skorzystania z bezpłatnych konsultacji indywidualnych
w zakresie uzyskania wsparcia z Funduszy Europejskich w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego w Kluczborku 

4 listopada 2021 r. w godz. 9.00–12.00 w Starostwie Powiatowym w Kluczborku, ul. Katowicka 1

W czasie dyżuru będą udzielane informacje nt.: 
1. Możliwości uzyskania dofinansowania ze środków unijnych na założenie działalności gospodarczej oraz na rozwój.
2. Możliwości skorzystania z niskooprocentowanej pożyczki ze środków europejskich na rozwój firmy.
3. Fundusze Europejskie na lata 2014-2020.

KONTAKT: 
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
ul. Leona Powolnego 8, 45-078 Opole
tel. 77/ 44 04 720-722
e-mail: info@opolskie.pl 
www.rpo.opolskie.pl 
www.funduszeeuropejskie.gov.pl
www.facebook.com/EuropejskieOpolskie

 • logotypy

42. Spotkanie Byłych Kluczborczan w Hildesheim

W dniu 23 października 2021r. przedstawiciele Gminy Kluczbork uczestniczyli w  42. Spotkaniu Byłych Kluczborczan w Hildesheim organizowanego przez Stowarzyszenie Byłych Kluczborczan (Heimatkreisverband Kreuzburg O/S). Urząd Miejski był reprezentowany przez Wiceburmistrza Dariusza Morawca oraz Grzegorza Błażewskiego, Naczelnika Wydziału Promocji i Rozwoju Gminy. Wśród zaproszonych gości byli także: proboszcz Piotr Piontek z parafii Trójcy Świętej w Bogacicy oraz przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej z Kluczborka, Borkowic i Bogacicy.

 W swoim przemówieniu wiceburmistrz Morawice podkreślił: „…że miejsce Polski i Niemiec jest w Zjednoczonej Europie! Jesteśmy w sercu i Sercem Europy! Nasze spotkanie jest tego najlepszym dowodem.”

Wykład na temat znanych Kluczborczan wygłosił Peter Klotz, przewodniczący stowarzyszenia. Przytoczył znane postaci ze Śląska m.in. Jana z Kluczborka, Adama Gdacjusza, Horsta Fuhrmanna i ich wkład w rozwój nie tylko  Śląska ale także całej Europy.

Oprawę artystyczną uroczystości zapewnili artyści z Centrum Kultury w Kluczborku. Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem hymnu polskiego i niemieckiego.

 • 42. Spotkanie Byłych Kluczborczan w Hildesheim
 • 42. Spotkanie Byłych Kluczborczan w Hildesheim
 • 42. Spotkanie Byłych Kluczborczan w Hildesheim
 • 42. Spotkanie Byłych Kluczborczan w Hildesheim
 • 42. Spotkanie Byłych Kluczborczan w Hildesheim
 • 42. Spotkanie Byłych Kluczborczan w Hildesheim
 • 42. Spotkanie Byłych Kluczborczan w Hildesheim
 • 42. Spotkanie Byłych Kluczborczan w Hildesheim
 • 42. Spotkanie Byłych Kluczborczan w Hildesheim
 • 42. Spotkanie Byłych Kluczborczan w Hildesheim
 • 42. Spotkanie Byłych Kluczborczan w Hildesheim

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2021r.

Zapraszamy na obchody Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2021r. 

 • koncert Hanna Banaszak 11 listopada
 • obchody Narodowego Święta NIepodległości

Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona

26 października o godz. 17.00 w kościele parafialnym w Łowkowicach odbyła się uroczysta Msza Św. upamiętniająca 115 rocznicę śmierci wielkiego pszczelarza, ks. dr Jana Dzierżona. Liturgii przewodniczył Ksiądz Dziekan Krzysztof Śmigiera. Słowo Boże wygłosił Ksiądz Dziekan Grzegorz Kotyczka, duszpasterz pszczelarzy diecezji katowickiej. W koncelebrze uczestniczył także były proboszcz Łowkowic ksiądz Rafał Pawliczek. We mszy uczestniczyli m.in.: Starosta Kluczborski Mirosław Birecki, Burmistrzowie Kluczborka Jarosław Kielar, Roman Kamiński i Dariusz Morawiec, Radni Gminy Kluczbork z Przewodniczącym Januszem Kędzią, a także delegacja z miasta partnerskiego Dzierżoniów na czele z Burmistrzem Dariuszem Kucharskim. Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele Karłowic, delegacje ze szkół imienia Jana Dzierżona oraz liczne związki pszczelarskie wraz z pocztami sztandarowymi. Oprawę muzyczną uroczystości stworzyła orkiestra dęta z Łowkowic pod batutą Wiktora Poloczka.

Po liturgii uroczysta procesja udała się na grób ks. Dzierżona, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze przez władze samorządowe, pszczelarzy, delegację miasta partnerskiego oraz osoby i instytucje związane z postacią wielkiego syna Ziemi Kluczborskiej.

Uroczystość zakończyła się w Wiejskim Domu Kultury w Łowkowicach, gdzie zaproszeni goście wzięli udział w konferencji naukowej zorganizowanej z okazji 115 rocznicy śmierci oraz 210 rocznicy urodzin ks. dr Jana Dzierżona. Wykłady wygłosili:

Pan Roman Pastwiński, muzealnik, wieloletni dyrektor Muzeum im Jana Dzierżona, Osoba Zasłużona dla Kluczborka:

1.    Dzieje pamiątek po Janie Dzierżonie
2.    Jan Dzierżon – patron kluczborskiego muzeum
3.    Wykrywać prawdę to pasja najbardziej godna człowieka

oraz Andrzej Kowalik kierownik Pasieki Zarodowej w Maciejowie, który w 2021 roku został również odznaczony medalem Zasłużony dla Kluczborka:
1.    Alchemia Ks. Dzierżona
2.    Ks. dr Jan Dzierżon – krótka historia życia, kapłaństwa i odkryć
3.    Partenogeneza pszczół – jej odkrywca i znaczenie dzieworództwa w nowoczesnej hodowli

Konferencja została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

 • dofinansowanie KONFERENCJA
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona
 • Uroczyste obchody 115 rocznicy śmierci ks. dr Jana Dzierżona

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku zaprasza na wystawę

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku zaprasza na wystawę prac plastycznych Magdaleny Tokarskiej, uczennicy Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Wierzbicy Górnej.
Magdalena Tokarska w tym roku była nominowana do Wołczyńskiego Isandra i zdobyła wyróżnienie w kategorii "Promocja Miasta i Gminy Wołczyn". 
Wystawa była pokazywana w Szkole Podstawowej w Wierzbicy Górnej oraz w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wołczynie.
Magda mówi o sobie: „Nazywam się Magdalena Tokarska, mam 10 lat. Jestem uczennicą Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Wierzbicy Górnej. Przygodę z malowaniem rozpoczęłam w zerówce. Pani Gosia pokazała nam, że malowanie to nie tylko kredki czy farby, ale że można wykorzystać np. patyki, kaszkę kukurydzianą, mech, ryż, włóczkę, drut, korę , itp. Bardzo mnie to zaciekawiło i postanowiłam spróbować. Wzięłam udział w konkursie plastycznym, który wygrałam. Zaczęłam tworzyć wykorzystują co raz to inne techniki. Obecnie uwielbiam szkicować ołówkiem oraz malować obrazy na płótnie. Malowanie dodaje mi skrzydeł oraz przenosi mnie w mój magiczny świat.”
Młodej artystce gratulujemy talentu i życzymy dalszego, wspaniałego rozwoju!
Zapraszamy na wystawę!
Wystawa możliwa dzięki współpracy biblioteki ze Szkołą Podstawową im. Orła Białego w Wierzbicy Górnej.

 • Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku zaprasza na wystawę

Biuro dowodów osobistych czynne 5 listopada do g.11.30

W związku z wdrożeniem rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie z dniem 7 listopada 2021 roku nowego dowodu osobistego z drugą cechą biometryczną uprzejmie informuję, że w dniu 5 listopada  br. przyjmowanie wniosków o wydanie dowodu osobistego i pozostałe  zdarzenia z obszaru dowodów osobistych będą realizowane tylko do godziny 11.30.
Za wszelkie niedogodności przepraszamy.

Zaszczep się dla siebie. Zaszczep się dla innych

Szanowni Państwo,

Przed nami IV fala epidemii koronawirusa. To, jak przebiegnie ona w regionie, w dużej mierze zależy od nas samych. 
Nie wszyscy zdecydowali się na szczepienia przeciwko Covid-19, a – na tę chwilę, jedynie one są w stanie nie dopuścić do ciężkiego przebiegu tej choroby.

Opolski Urząd Wojewódzki wspólnie z TVP3 Opole, stworzył spot promujący szczepienia.

Ambasadorami kampanii zostali Natalia Zastępa (finalistka dziewiątej edycji programu The Voice of Poland emitowanego przez TVP2), Aleksander Śliwka (ZAKSA) i Sławomir Kłosowski Wojewoda Opolski.
Udostępnij spot i wesprzyj akcję!

Link do spotu: https://fb.watch/92ixqOJXhy/

Badanie kontrolne w NSP 2021

W dniach 12-24 listopada br. odbędzie się obowiązkowe badanie kontrolne w NSP 2021. Jeżeli zostałeś wylosowany do badania kontrolnego zadzwoni do Ciebie rachmistrz – nie odmawiaj, weź udział w badaniu.

 • badanie kontrolne w NSP 2021
 • badanie kontrolne w NSP 2021

Ważna informacja dla uczestników Uroczystej Gali z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Informacja dla uczestników Uroczystej Gali z okazji Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2021r.

Gala odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym (Obowiązek zasłaniania ust i nosa). W celu ochrony zdrowia wszystkich uczestników wydarzenia, zwracamy się do Państwa z prośbą o wypełnienie niniejszego oświadczenia i zabranie ze sobą na wydarzenie. Będzie również możliwość wypełnienia oświadczenia na miejscu.

Państwa dane osobowe będą zabezpieczone zgodnie z przepisami RODO i użyte jedynie w celu ochrony zdrowia publicznego. 

Uroczyste Obchody 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Państwo Polski

11 listopada 2021 r. odbyły się uroczystości uświetniające 103 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ PAŃSTWO POLSKIE.
O godz. 10.00 na Cmentarzu Komunalnym pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego przedstawiciele władz, środowisk kombatanckich, stowarzyszeń oraz instytucji gminnych i powiatowych przy dźwiękach werbli złożyli kwiaty i zapalili znicze. Oprawę uroczystości zapewnili żołnierze Jednostki Wojskowej 2286 oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Chocianowic. Po uroczystościach na cmentarzu wszyscy zebrani udali się na mszę świętą w intencji Ojczyzny, która odbyła się o godz. 11.00 w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku.

Zwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości w Gminie Kluczbork była uroczysta Gala, która odbyła się o godzinie 16.30 w hali OSiR. Uroczystego otwarcia gali dokonał  Burmistrz Kluczborka Pan Jarosław Kielar, podkreślając doniosłość i wagę, jakie Święto Odzyskania Niepodległości ma dla Polaków. Następnie, wręczone zostały medale Zasłużony dla Kluczborka. Ten zaszczytny tytuł otrzymali: Piotr Grabuś, Andrzej Kowalik oraz Waldemar Sosin. W dalszej części wręczono odznaczenia osobom zasłużonym dla środowisk kombatanckich. Następnie wręczono Kluczborskie Baszty 2021, stypendia dla uczniów i sportowców oraz nagrody dla osób promujących miasto i gminę Kluczbork. Oprawę artystyczną gali przygotowało Kluczborskie Centrum Kultury, a zwieńczył ją występ Hanny Banaszak.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na: www.facebook.com/Kluczbork

oraz na: www.facebook.com/powiatkluczborski

Zasłużony dla Kluczborka 2021

11 listopada 2021 r. na hali OSiR-u odbyła się uroczysta gala upamiętniająca 103 rocznicę odzyskania niepodległości, podczas której Burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Kluczborku Janusz Kędzia wręczyli medale „Zasłużony dla Kluczborka”. Otrzymują je osoby, które poprzez swoje działania oraz pracę pełną zaangażowania i pasji istotnie wyróżniają się na tle społeczności naszego miasta. W tym roku decyzją szacownej kapituły ten honorowy tytuł otrzymały osoby:

Piotr Grabuś od wielu lat związany i zaangażowany w życie społeczne, kulturalne i sportowe Gminy Kluczbork oraz sołectwa w Krzywiźnie. Zawodowo związany od 1982 z RSP w Krzywiźnie. Trzykrotnie z rzędu w latach 1994-2006 został wybrany na radnego Rady Miejskiej w Kluczborku. Pan Piotr to lider Grupy Odnowy Wsi sołectwa Krzywizna. Ponadto od dwóch kadencji jest prezesem Spółki Wodnej Gminy Kluczbork. Piotr Grabuś to człowiek o łagodnym usposobieniu, pracowity, rozsądny, cieszący się ogromnym szacunkiem i zaufaniem.

Andrzej Kowalik od prawie 30 lat jest kierownikiem Pasieki Zarodowej w Maciejowie. Jego ogromne zaangażowanie w dziedzinie pszczelarstwa zostało docenione przez liczne organizacje i związki, które przyznały panu Andrzejowi liczne odznaki honorowe i medale. Zna wszystkie tajemnicy pszczół a jego ogromna wiedza na temat pszczelarstwa i dorobku ks dr Jana Dzierżona była wielokrotnie wykorzystywana w mediach telewizyjnych, radiowych i prasie. Myślę, że Pan Andrzej nie obrazi się jak nazwiemy go profesorem Miodkiem z Maciejowa.

Waldemar Sosin to prawdziwy człowiek orkiestra. Jego działalność charytatywna, sponsorska i dobroczynna jako prezesa Miejskiego Klubu Sportowego w Kluczborku i współwłaściciela firmy Valdex s.c. jest nam wszystkim bardzo dobrze znana. Jako prezes MKS-u zainicjował i zorganizował liczne wydarzenia sportowo- artystyczne. Jego firma Studio reklamy Valdex s.c. prowadzi politykę społecznie odpowiedzialnego biznesu i regularnie wspiera wiele akcji społecznych i charytatywnych za co otrzymała tytuł Dobroczyńcy Roku 2021 jako jedna z 10 firm w Polsce. 

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć na www.facebook.com/Kluczbork

 • Zasłużony dla Kluczborka 2021

Laureaci Kluczborskich Baszt 2021

Kluczborskie Baszty 2021 zostały uroczyście wręczone 11 listopada 2021 r. podczas Gali upamiętniającej 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Jest to nagroda przyznawana przez Burmistrza Kluczborka zarówno osobom indywidualnym, stowarzyszeniom, jak i instytucjom biznesu stanowiąca wyraz uznania za godną podziwu pracę i wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach życia. W tym roku decyzją Burmistrza Kluczborskie Baszty przyznane zostały następującym osobom i podmiotom:

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kluczborku – jako jednostka koordynująca wszystkie instytucje i służby w walce z pandemią. Są nimi m.in. cała służba zdrowia z Powiatowym Centrum Zdrowia na czele, Policja, Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Szpital Vital Medic, Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe.

Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej za działalność społeczną i charytatywną w czasie pandemii i zaangażowanie w akcję maseczek oraz pomoc dla osób objętych izolacją i kwarantanną w Gminie Kluczbork. ZHR odebrał basztę w imieniu wszystkich instytucji, stowarzyszeń, ponad 60 wolontariuszy i osób zaangażowanych w  pomoc i szycie maseczek. A byli nimi: Zakład Aktywności Zawodowej, Polski Komitet Pomocy Społecznej, OPS Kluczbork, sołectwa Krasków, Kuniów, Ligota Górna i Zamecka, Krzywizna, Bąków, Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Maciejowie,  grupa wolontariuszy „Pomogę bo mogę Kluczbork”, ŚDS, kino Bajka, KDK, Biblioteka, Muzeum, Administracja Oświaty, Przedszkole i Sołectwo w Bogacicy, Grupa Gospodyń Wiejskich z Kuniowa.

Aspöck Automotive Polska Sp. z o.o - Firma austriacka działająca od 2015 r. na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Ligocie Dolnej, produkująca lampy dla przemysłu motoryzacyjnego do samochodów dostawczych takich gigantów jak Volkswagen, Peugeot, Citroën i Opel. Aspöck Systems GmbH powstał w Austrii w 1977 roku. Firma ma fabryki w Austrii, Portugalii, Brazylii oraz Chinach oraz przedstawicielstwa w całej Europie. Obecnie zatrudnia w Kluczborku ponad 140 osób. W tym rozpoczęto rozbudowę hali produkcyjnej, która zwiększy się dwukrotnie.

Anna Król znana działaczka społeczna. Uczestniczy w  wielu akcjach społecznych naszego regionu, ale również jest pomysłodawczynią wielu z nich. Brała udział w akcji szycia maseczek na początku pandemii, jest propagatorem taki akcji jak jadłodzielnia czy książkodzielnia. Można pokusić się o stwierdzenie, że jeśli gdzieś się coś dzieje, to jest tam Ania Król.

Grzegorz Łabuda utalentowany i utytułowany tancerz i aktor. Realizuje się jako propagator sztuki i kultury. Posiada międzynarodowe wykształcenie i doświadczenie, m.in. Kraków, Pittsburg, Nowy Jork, Chorwacja, Włochy, Bytom, Chiny, Korea Płd.  Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Siódme Poty Teatru w Kluczborku, który odbył się już po raz trzeci w Kluczborku i stał się  marka naszego regionu.

Mariusz Łysiak osoba, która w naszym rejonie, a także poza nim,  jednoznacznie utożsamiana jest z piłką siatkową. Absolwent AWF we Wrocławiu. W latach 90-tych trener seniorskiej sekcji żeńskiej w Kluczborku. Obecnie jest prezesem Kluczborskiego Klubu Sportowego Mickiewicz, w którym od samego początku jest aktywnym trenerem siatkarzy. To właśnie pod jego trenerskimi skrzydłami Klub nieustannie awansował od III-ligowego zespołu w roku 2012, poprzez II ligę  w 2014, a od 2018 jest zespołem I-ligowym. 

Janina Paszko od 1988 roku pełni nieprzerwanie funkcję Sołtysa Wsi Unieszów gminy Kluczbork. To jest proszę Państwa jeżeli dobrze liczę 33 lata. Pani Paszko jest inicjatorką powstania grupy odnowy wsi Unieszowa. Na ogromne uznanie zasługuje fakt, że sołectwo Unieszów liczy jedynie 118 mieszkańców, a pomimo to dzięki Pani Janinie która skutecznie aktywizuje mieszkańców Unieszowa, udało się zorganizować dwukrotnie święto plonów oraz wiele innych przedsięwzięć.

Stobrawskie Centrum Seniora to ośrodek przeznaczony  dla 110 pensjonariuszy na pobycie mieszkaniowym i dla  30 osób na pobycie dziennym. Jest to nowoczesny ośrodek mieszkalno- wypoczynkowo- rozrywkowy, który daje możliwość czerpania radości z jesieni życia. Ośrodek zapewnia wysoki standard usług stałej opieki medycznej oraz rehabilitacyjnej. Centrum powstało w miejscu dawnej strzelnicy sportowej, a architektura łączy  wyjątkową funkcjonalność z historycznym budynkiem.

Agnieszka Ziółkowska od ponad 15 lat prowadzi szkołę pływania i oswaja z wodą dzieci i niemowlęta już od 5 miesiąca życia. Zajmuje się także rehabilitacją dzieci niepełnosprawnych. Swoimi działaniami obejmuje także osoby dorosłe. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt, a swoim doświadczeniem dzieli się z innymi szkołami pływania.

Adam Sokołowski to wieloletni zwycięzca Mistrzostw Kibiców Sportowych. Zdobywał zaszczytny tytuł MISTRZA 24 razy. Jest chodzącą encyklopedią sportu. W mistrzostwach startuje od 55 lat. Pierwszy tytuł zdobył w wieku 14 lat.

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć na www.facebook.com/Kluczbork

 

 • Laureaci Kluczborskich Baszt 2021

Wręczono stypendia Burmistrza dla sportowców

Stypendia sportowe, które zostały uroczyście wręczone podczas gali 11 listopada przez Burmistrza Jarosława Kielara i  Wiceburmistrza Romana Kamińskiego przyznawane są przez Gminę Kluczbork od 2007 r. Miesięczne stypendium jest przyznawane przez komisje stypendialną na okres 12 miesięcy w zależności od osiągnięć stypendysty. Otrzymują je sportowcy osiągający najlepsze wyniki w Polsce i za granicą. 12 sportowców prezentowanych poniżej to zdobywcy złotych medali w kraju i za granicą, mistrzowie świata i Europy oraz członkowie kadry narodowej. 

Alicja Zalecińska to mistrzyni Europy i Mistrzyni Polski Seniorów w kumite indywidualnym i w fuku go. W Mistrzostwach Europy w Karate Tradycyjnym World Traditional Karate-do Union zdobyła 4 medale.

Dawid Rojowski to czterokrotny Mistrz Europy w kategoriach : 
1 miejsce w kumite drużynowym 
1 miejsce w kumite indywidualnym

Karolina Gajewska to kolejna mistrzyni Europy. zajęła 1 miejsce w Fuku-go. Jest też Mistrzynią Polski - I m. w fuku-go kobiet (kat. młodzieżowiec) podczas XXXII MP Seniorów, Młodzieżowców, Juniorów i Juniorów Młodszych w Karate Tradycyjnym.

Dominik Brzeziński medalista Mistrzostw Europy złoto i srebro. 1 miejsce w Fuku-go - 2 w kata ind. Ponadto Mistrz Polski zdobywca złotego i srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski w fuku-go i kata indywidualne.

Martyna Jańska medalistka Mistrzostw Europy (srebro i brąz)/ Ponadto II m. w fuku-go kobiet (kat. młodzieżowiec) podczas XXXII MP Seniorów, Młodzieżowców, Juniorów i Juniorów Młodszych w Karate Tradycyjnym. 

Antoni Glinny młody obiecujący karateka. Zdobywca złotego medalu w Pucharze Europy Dzieci w Katowicach.  Medalista Mistrzostw Polski.

Paulina Krupicka trenuje karate i dostała powołanie do kadry narodowej na Mistrzostwa Europy. Oto jej osiągnięcia:
- 2 m. w kata drużynowym kobiet w kat. młodzieżowiec+senior podczas XXXII MP Seniorów, Młodzieżowców, Juniorów i Juniorów Młodszych w Karate Tradycyjnym (Warszawa, VI 2021).

Patryk Stosz znalazł się w gronie najskuteczniejszych kolarzy sezonu 2021. 7 zwycięstw i w sumie 12 miejsc na podiach wyścigów i etapów – to dorobek sezonu 2021 w wykonaniu Patryka Stosza. Daje mu to na ten moment 13. miejsce w rankingu światowym pod kątem wygranych, najwyższe spośród zawodników ekip trzeciej dywizji. Obecnie jest zawodnikiem Voster ATS Team.

Paweł Smoliński odnosi spektakularne sukcesy. Jest zawodnikiem UKS Junior Kluczbork i członkiem kadry narodowej seniorów. Łącznie zdobył w 2021 roku aż 15 medali. Jego osiągnięcia to m.in.:

Zimowe MP Seniorów i Młodzieżowców (Olsztyn, XII 2020r.):
    1 m. – 4x50 m styl zmienny młodzieżowców
    1 m. – 4x50 m styl dowolny MIX (rekord Polski) młodzieżowców
    2 m. – 50 m styl dowolny młodzieżowców
    2 m. – 50 m styl motylkowy młodzieżowców

Paweł Stempin powołany do reprezentacji Polski U-19 oraz na Mistrzostwa Polski (z klubem Gwardia Opole). Reprezentacja Polski wygrała Mistrzostwa Europy dywizji B oraz awansowała do dywizji A - został powołany na cykl akcji szkoleniowych w ramach przygotowań do Mistrzostw Europy.

Wiktoria Włodarczyk licealistka z Kluczborka, zdobyła tytuł mistrzyni Afryki w Sporting i Compak Sporting, czyli w strzelaniu do ruchomego celu. Mistrzostwa Afryki w RPA odbyły się w stolicy tego kraju - na strzelnicy w Pretorii. W zawodach Wiktoria Włodarczyk , uczennica klasy IIa, startowała w dwóch konkurencjach:  w obu zdobyła złote medale, co dało jej podwójny tytuł Mistrzyni Afryki i zwyciężczyni tych Pucharów Świata. Razem z swoim tatą zdobyła także srebrny medal drużynowo w dyscyplinie Compak Sporting. W rywalizacji brało udział 170 zawodników.

Maja Ziółkowska trenuje lekkoatletykę. Jest licencjonowaną zawodniczką Polski Związek Lekkiej Atletyki. Wystartowała w kilkunastu zawodach lekkoatletycznych zajmując zawsze czołowe lokaty. Wymienię te najważniejsze :
1 m.  600 m – Międzynar.Zawody Lekkoatletyczne PZLA Memoriał Kędzierzyna-Koźla PZLA (VI 2021)
4 m. 1000 m z przeszkodami U16  - PZLA MP U16 Karpacz Memoriał J.Kusocińskiego 2021 (IX 2021)

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć na www.facebook.com/Kluczbork

 

 • Stypendia Burmistrza dla sportowców
 • Stypendia Burmistrza dla sportowców

Stypendia dla uczniów na rok 2021/2022

Stypendia Burmistrza Miasta Kluczborka dla uczniów za wybitne osiągnięcia naukowe i kulturalne są przyznawane od 2009 roku. Stypendium miesięczne jest wręczane na rok szkolny 2021/2022. W tym roku decyzją komisji stypendialnej przyznano 7 stypendiów, które wręczono podczas uroczystej gali 11 listopada. Oto, jakimi osiągnięciami mogą się poszczycić tegoroczni stypendyści.

Barbara Bugajak uczennica  VIII kl. Szkoły Podstawowej STO. Basia to utalentowana lingwistka, plastyczka, polonistka. Niezależnie w jakiej dziedzinie startuje zajmuje tam czołowe miejsca. M.in
laureatka – Woj.Konkurs J.Angielskiego 
finalistka – Woj.Konkurs Plastyczny 
III n. w XVI Rejonowym Konkursie „Dyktando Inaczej
Średnia ocen w szkole to 6,00. Brawo!!!

Aleksandra Dereń uczennica III kl. LO w STO. Ola to uzdolniona matematyczka, zaangażowana w zmiany klimatyczne, uprawia także tenis ziemny. Zdobyła tytuł finalisty – XXXVI Olimpiada Wiedzy Ekologicznej oraz stypendium Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2020/2021.

Magdalena Chęcińska uczennica III kl. w I LO im. A. Mickiewicza utalentowana matematyczka oraz lekkoatletka.
Jej osiągnięcia to m.in. - I m. w woj.opolskim w międzynarodowym konkursie Kangur Matematyczny w kat. uczniów klas II ponadpodstawowych (Opole, VI 2021)
    *2 m. w sztafecie 4x100 m w mistrzostwach woj.opolskiego w lekkiej atletyce (Opole, IX 2020)

Michał Topolski uczeń III kl. LO w STO 
Z pasją rozwija zainteresowania na polu przedmiotów ścisłych, ale też humanistycznych. - tytuł finalisty i 8 miejsce - 54.Woj.Międzyszkolnym Turnieju Fizycznym (Opole, IV 2021)
- III m. drużynowo w 53. Małej Olimpiadzie Matematycznej (Opole, IV 2021)
- Stypendium Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2020/2021

Miłosz Wiecha absolwent PSP nr 2 w Kluczborku, uczeń I LO im. A. Mickiewicza
Miłosz Posiada wyjątkowe umiejętności matematyczne, analityczne i strategiczne, które umożliwiają mu odnoszenie kolejnych sukcesów.
- osiągnął wynik: 128,75 na możliwych 150pkt w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”. Niestety ze względu na pandemię nie odbyły się konkursy matematyczne „Mat Matematyczny” ani „Alfik Matematyczny”, gdzie Miłosz zawsze zdobywał czołowe miejsca.

Maciej Wójcik uczeń VII kl. w PSP w Kujakowicach Dolnych. Maciej pasjonuje się historią, geografią i sportem
Uzyskał tytuł laureata w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Sporcie i Kulturze Fizycznej (12 m. w kraju). Finalista etapu wojewódzkiego Konkursu Geograficznego.

Arkadiusz Wydmuch  absolwent PSP nr 2 w Kluczborku, uczeń I LO im. A. Mickiewicza
Utalentowany matematyk. Odnosi sukcesy w konkursach przedmiotowych – 
II m. w województwie - konkurs Matematyczny MAT oraz
II m. – Konkurs „Mistrzostwa w rozwiązywaniu łamigłówek”

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć na www.facebook.com/Kluczbork

 

 • Stypendia dla uczniów

Nabór wniosków „TWÓJ BIZNES W POWIECIE KLUCZBORSKIM”

Powiatowy Urząd Pracy w Kluczborku ogłasza nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wnioski można składać od dnia 15.11.2021 do dnia 19.11.2021 r.

Projekt jest skierowany do osób młodych w wieku 18-29 lat, pozostających bez pracy, ze szczególnym uwzględnieniem osób nie uczestniczących w kształceniu i szkoleniu ( tzw. młodzież NEET), w tym osób długotrwale bezrobotnych, zamieszkujących powiat kluczborski, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kluczborku jako osoby bezrobotne . 

Ilość miejsc w 2021 roku - 5

Maksymalna kwota dotacji to 32 000,00 zł brutto ( 26 016,25 zł + VAT ).

Termin podpisania umów – listopad/grudzień 2021 r.

Druki wniosków można pobrać ze strony https://pupkluczbork.pl/strona/dokumenty-do-pobrania/92 

Więcej: https://pupkluczbork.pl/wydarzenie/428/%E2%80%9Etwoj-biznes-w-powiecie-kluczborskim%E2%80%9D 

 

Nagrody dla promujących Miasto i Gminę Kluczbork

Nagrody  dla osób promujących miasto i gminę Kluczbork wręczone zostały już po raz szesnasty. W 2021 roku przyznano 31 nagrody promocyjne, co świadczy o tym, że w Gminie Kluczbork mamy wspaniałą i uzdolnioną młodzież. Nagrody zostały wręczone przez Burmistrza Jarosława Kielara, Wiceburmistrza Dariusza Morawca oraz Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Kluczborku Pana Piotra Sitnika podczas uroczystej gali 11 listopada na hali OSiR-u w Kluczborku. Wręczana nagroda ma przyczynić się do dalszego rozwoju nagrodzonego w reprezentowanej przez niego dziedzinie. Poniżej prezentujemy osiągnięcia 31 nagrodzonych, którzy reprezentują dziedziny nauki, muzyki i sportu.

MUZYKA i NAUKA

Wojciech Chałupka – saksofon 
Od lat gra na saksofonie i ma na tym polu bardzo duże osiągnięcia. m.in.:- I m. – Międzynarodowy Konkurs VILNIUS 2021 (wraz z bratem Przemysławem)
- I nagroda - 7th International Chamber Music Competition (XII 2020) (kwartet)
- II nagroda - 8th International Chamber Music Competition (V 2021) 
- skomponował utwór „Empusa” na saksofon altowy, a Polskie Wydawnictwo Muzyczne z siedziba w Krakowie wydało go w publikacji nutowej
- uczestniczył w koncercie na Zamku Królewskim w Warszawie (IV 2021r.)
- udział w koncercie charytatywnym „Jagoda i Przyjaciele dla nadziei” (XI 2020r.) - z Jagodą Krzemińską-Chałupka

Jagoda  Krzemińska-Chałupka - flet 
Gra na flecie i ma na tym polu bardzo duże osiągnięcia. 
- I m. – XIII Międzynarodowy Konkurs Muzyki XX i XXI wieku (XI 2020r.)
- II m. - Międzynarodowy Konkurs VILNIUS 2021 (z Przemysławem Chałupka)
- organizacja i udział w koncercie charytatywnym  „Jagoda i Przyjaciele dla nadziei” (XI 2020r.)
- udział w XXXVI Kluczborskim Koncercie Muzyki Organowej i Kameralnej (X 2021r.)
- I m. -  XIII Międzynarodowy Konkurs Muzyki XX i XXI wieku
- II m. – Międzynarodowy Konkurs VILNIUS 2021

Przemysław Chałupka – akordeon
Od lat gra na akordeonie i ma na tym polu bardzo duże osiągnięcia. 

- I m. – Międzynarodowy Konkurs VILNIUS 2021 (z bratem Wojciechem)
- II m. - Międzynarodowy Konkurs VILNIUS 2021 (z Jagodą Krzemińską-Chałupka)
- II m. – 8th International Chamber Music Competition (VIII Turniej Kameralny, Bydgoszcz, V 2021r.) – z bratem Wojciechem
- udział w koncercie charytatywnym „Jagoda i Przyjaciele dla nadziei” (XI 2020r.) - z Jagodą Krzemińską-Chałupka
- udział w XXXVI Kluczborskich Koncertach Muzyki Organowej i Kameralnej (X 2021r.) – z Jagodą Krzemińską-Chałupka

Szymon Strzelczyk gra na skrzypcach barokowych. Jego obecna droga muzyczna związana jest z formacją Amos Ensemble. Oto ich osiągnięcia:
- I m. (kat. kameralna) – 12th World Open Music Competition (Belgrad, Serbia, V 2021)
- tytuł laureata (kat. kameralna) – IV Ogólnopolski Konkurs organizowany w ramach „Festiwalu w barokowym stylu” (III 2021)
Koncertował w Wiedniu i Atenach.

Anna Chałupczyńska – matematyka i fotografia
III m. w Konkursie Matematyczno-Humanistycznym „Z matematyką do rymu”.

Łukasz Czechowski – historia
Finalista Woj.Konkursu Historycznego dla uczniów szkół podstawowych

Dominika Kalus – biologia i plastyka
 I m. etap wojewódzki – konkurs plastyczny „Bezpiecznie na wsi mamy. Od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”
 I m. w konkursie plastycznym „Świat oczami pszczoły” w kat. IV-VIII 

Alicja Kowalczyk - literatura i film
III m. – XVII Ogólnopolski Konkurs na Esej pt. Na drodze do siebie. Podróże z bohaterami 
- awans do finału i udział w finale Ogólnopolskiego Młodzieżowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych DYSTANS

Dominik Patrzek – statystyka
II m. w etapie okręgowym i udział w zawodach szczebla centralnego V Olimpiady Statystycznej 
- VII m. i tytuł finalisty 54 Międzyszkolnego Turnieju Fizycznego 

Mateusz Psyk – matematyka 
W latach 2017-2019 brał udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur matematyczny” uzyskując wyróżnienia na szczeblu krajowym

Zuzanna Rzepkowska – chemia
Laureatka Olimpiady Wiedzy Chemicznej organizowanej na  Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego dla uczniów klas maturalnych (Kraków, IV 2021)

Weronika Zimoch – historia
Finalistka etapu centralnego VI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Historycznej (Golub-Dobrzyń, VI 2021)

SPORT

Siatkarki UKS JEDYNKA KLUCZBORK 
1.    Michalina Doroz  
2.    Martyna Dziedzic 
3.    Wiktoria Osika 
4.    Amelia Solnica
5.    Amelia Strączek
Dziewczyny zajęły 14 miejsce w Polsce w Ogólnopolskich Mistrzostwach w Minisiatkówce turnieju Kinder Joy of moving. Jest to największy tego typu turniej w Europie w szranki stanęło 735 drużyn w kategorii dziewcząt.
 
Hanna Konwińska – piłka siatkowa
Otrzymała powołanie na zgrupowanie Kadry Nadziei Olimpijskich Młodziczek w Piłce Siatkowej - 2021
- II m. w I i II Turnieju Opolskiej Ligi mini-siatkówki czwórki dziewcząt

Maja Kowalska – piłka siatkowa i szachy
jej osiągnięcia można podzielić na trzy grupy: sport, szachy, przedmioty (matematyka i języki obce) – w każdej z tej dziedzin odnosi sukcesy.

Liliana Łobos - karate
- III m. kata drużynowe – XXI Ogólnopolski Puchar Dzieci w KT (Warszawa, VI 2021)
- III m. – VI Ogólnopolski Puchar Krakowa w KT (Kraków, V 2021)

Martyna Mączka - karate
- III m. kata indywidualne – Ogólnopolski Puchar Dzieci w KT (Warszawa, VI 2021)
- I m. kata indywidualne – XV Otwarte Mistrzostwa Woj.Opolskiego w KT (Głuchołazy, VI 2021)

Jakub Rojowski - karate
III m. (kata drużynowe) w Ogólnopolskim Pucharze Dzieci (Warszawa, VI 2021)

Kolarze UKS Stobrawa Kluczbork:
1.    Michał Dokupil  
2.    Tomasz Szulski  
3.    Bartosz Wereta 
4.    Marsel Pach 

Michał Dokupil

- 2 m. – Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich w wyścigu 250 m ze startu lotnego (Pruszków, XII 2020)
- 1 m. – Memoriał im. St.Szozdy w kat. żak (Prudnik, IX 2021)

Tomasz Szulski:

- 13 m. (kat. junior) – Puchar Polski w Kolarstwie Szosowym jazda indyw. na czas (IX 2021)
- I m. (kat. junior) – Mistrzostwa Woj.Opolskiego w Kolarstwie Przełajowym

Bartosz Wereta:

- 2 m. (junior mł.) – Mistrzostwa Woj.Opolskiego w kolarstwie szosowym start wspólny 
- 4 m. – CykloOpawy XC – MTB Puchar Polski XCO 2021 (junior mł.) 

Marsel Pach:

- uczestnik wielu pucharów Polski oraz MP w kolarstwie szosowym, przełajowym oraz torowym
- mistrz woj.opolskiego w jeździe indywidualnej na czas (Niwki, VI 2021)
- mistrz woj.opolskiego w jeździe ze startu wspólnego w kat. junior mł. (Szczedrzyk, VI 2021)
- I m. – Wyścig szosowy górski – mistrz woj.opolskiego (Góra św. Anny)

Michał Różański, którego pasją są SZACHY
- I m. Grand Prix LZS i SZS w szachach online 2020/2021
- III m. w Mistrzostwach Woj.Opolskiego 2020
- IV m. w klasyfikacji generalnej cyklu turniejów „Zostań Szachowym Mistrzem 2021 – online

Anna Stefaniszyn – jej pasją jest taniec i poświęca mu każdą wolną chwilę
I m. w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego (TTT) Rising Stars (maj 2019)
wyróżnienie 3 stopnia w V Ogólnopolskim Konkursie Tanecznym „Talent Show” – solo i duet online (2021)
udział w turnieju World Dance Solo&Double (V 2021)

Pływacy UKS Junior Kluczbork:

Denis Wnuk 
Jessika Wnuk 

Zarówno Denis jak i Jessika zajmują czołowe miejsca na wojewódzkich zawodach pływackich 

Filip Stasiak – prawdziwy pasjonata latania
Robi wszystko, by osiągnąć swój cel związany z lataniem samolotami pasażerskimi.
- udział w locie specjalnym Warszawa-Katowice na pokładzie Boeinga 787-8 Dreamliner (III 2021)
- wywiad dla Radia ZET podczas Wielkiego Śniadania z Radiem ZET Kluczborku (IX 2021)
- reprezentował Polskę w projekcie UE w Macedonii Północnej (23.09.-01.10.2021)

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć na www.facebook.com/Kluczbork

 • Nagrody dla promujących Miasto i Gminę Kluczbork
 • Nagrody dla promujących Miasto i Gminę Kluczbork
 • Nagrody dla promujących Miasto i Gminę Kluczbork

ODWOŁANY Koncert GRAŻYNY ŁOBASZEWSKIEJ z AJAGORE i Big-Roll-Band

Serdecznie zapraszamy na koncert GRAŻYNY ŁOBASZEWSKIEJ z zespołem AJAGORE i kluczborskim Big-Roll-Bandem.
Grażyna Łobaszewska ukończyła Podstawową Szkołę Muzyczną w Gdańsku w klasie fortepianu, w latach 1970–1972 kształciła się w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku, prowadzonego przez Renatę Gleinert (uczęszczała tam też m.in. Irena Jarocka. Debiutowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze w 1971; w 1972 przeniosła się do Poznania. Śpiewała w chórkach towarzyszących w koncertach i nagraniach Halinie Frąckowiak, Wojciechowi Skowrońskiemu i Elżbiecie Wojnowskiej. W latach 1975–1977 współpracowała z grupą S-26 Andrzeja Ellmanna. Potem związała się z zespołem Ergo Band. Wraz z nim koncertowała w kraju oraz w NRD, RFN, Czechosłowacji i na Węgrzech. Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wystąpiła po raz pierwszy w 1974. Później śpiewała na tym festiwalu wielokrotnie. W 1976 zdobyła tam nagrodę dziennikarzy za „Nocny spacer”, w 1978 III nagrodę za „Zwierciadło czasu”, a w 1991 I nagrodę za „Wszystko co złe omija mnie”. W latach 1978–1983 była wokalistką zespołu Crash. Wystąpiła z nim w koncertach głównych Jazz Jamboree w Warszawie w latach 1977–1978 i w 1981. W latach 1983–1989 współpracowała z jazz-rockową grupą Cancer. Z Crashem i Cancerem dokonała nagrań radiowych i telewizyjnych.
Występowała i nagrywała także z zespołami Janusza Komana, Alex Bandem Aleksandra Maliszewskiego, Grupą Doktora Q Tadeusza Klimondy i z orkiestrą Zbigniewa Górnego. Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu i centrali w Warszawie z czołowymi muzykami jazzowymi, m.in. z Januszem Skowronem i Krzysztofem Ścierańskim. Od 1997 współpracowała z Triem Jarosława Śmietany.
Brała udział w festiwalach jazzowych w Kaliszu, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu, a także za granicą, w Danii, Szwecji, Hiszpanii, RFN i Kuwejcie. Uczestniczyła w trasach koncertowych po USA i Francji.
2 grudnia 2012 podczas gali wręczenia Złotych Mikrofonów otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 

 • Koncert Grażyny Łobaszewskiej

Rusza Marszałkowski Budżet Obywatelski

Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią, rusza kolejna edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Już po raz czwarty mieszkańcy regionu mają 3 miliony złotych na realizację swoich pomysłów i inicjatyw. Od 22 listopada do 15 grudnia będzie można zgłaszać zadania do czwartej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

W tej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, wzorem lat ubiegłych, 3 miliony złotych zostaną równo podzielone pomiędzy 5 subregionów – czyli każdy subregion otrzyma 600 tysięcy złotych. Mieszkańcy będą mogli zgłaszać zadania subregionalne (obejmujące co najmniej 2 powiaty) o wartości od 70 tysięcy zł do 150 tysięcy zł oraz zadania powiatowe o wartości od 50 tysięcy zł do 100 tysięcy zł.

Więcej szczegółów i dokumenty do pobrania tutaj: https://budzet.opolskie.pl/ 

 • data: 2021-11-22
 • Marszałkowski Budżet Obywatelski

Kolejny partner dołączył do programów społecznych Gminy Kluczbork

Stobrawskie Centrum Seniora to kolejny partner społeczny, który dołączył do programów społecznych Gminy Kluczbork - Kluczbork dla Rodziny+ oraz Gmina Kluczbork dla Seniora. Dziękujemy bardzo ❤️❤️❤️ za udział w obu programach i zapraszamy kolejne firmy i instytucje do przyłączenia się do programów społecznych. Obecnie mamy 38 partnerów w programie Kluczbork dla Rodziny + oraz 46 partnerów w Gminie Kluczbork dla Seniora.

Więcej o programach społecznych: https://www.kluczbork.eu/897,programy-spoleczne 

Święto Światła i Mikołajki na kluczborskim rynku

Zapraszamy na Święto Światła i Mikołajki 5 grudnia na kluczborskim rynku. Już od godz. 17.00 Święty Mikołaj wraz ze swoją świtą będzie rozdawał wszystkim dzieciom słodką niespodziankę. W świąteczny nastrój wprowadzi wszystkich zebranych Orkiestra Dęta z Łowkowic. O 18.00 rozbłyśnie choinka na rynku. Zwieńczeniem Święta Światła będzie Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora.

Zapraszamy również na imprezy towarzyszące:
Motomikołaje na kluczborskim rynku - g.13.00
Przedstawienie Mikołajkowe w Kinie Bajka - g.13.00; 15.30; 18.00

 • Święto Światła plakat

Kluczborscy seniorzy podsumowali 19. sezon rowerowy

Kluczborscy emeryci podsumowali 19. sezon wycieczek rowerowych, a rekordzista odebrał od starosty Mirosława Bireckiego rower, który od lat jest główną nagrodą za uzyskane wyniki i pretekstem do rywalizacji. W tym roku nagrodę „wyjeździł” Józef Obrembalski, który pokonał dystans 658 km. Drugie miejsce zajęła Agata Dutko - 653 km, trzecie - Zbigniew Gandża - 614 km.
Wielkie Gratulacje!
W minionym sezonie Seniorzy z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów od 19 maja do 31 października zorganizowali 25 wycieczek rowerowych, w których uczestniczyło 335 osób. 69 osób jechało w każdej z wycieczek. Łączna długość tras, jakie pokonali to 816 km.
- Nasi seniorzy odwiedzili m.in.: Bąków, Bogacicę, Bukowo, Lasowice Małe, Skałągi, kościółek św. Anny i 7 Źródeł w Oleśnie, Czarny Staw w Lasowicach, Maciejów, Jasienie, Krzywiznę, Brzezinki, Borkowice,  Zameczek - wylicza Irena Kowalczyk, przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kluczborku.
A oto rekordziści 19. sezonu rowerowego wg kolejności kilometrów:
Józef Obrembalski – 658 km
Agata Dutko – 653 km
Zbigniew Gandża – 614 km
Halina Bonisławska – 603 km
Danuta Głąb – 599 km
Danuta Ramus - 588 km
Marianna Wnuk – 559 km
Józef Ogórek – 548 km
Joachim Lutzner – 544 km
Roman Wnuk – 533 km
Najlepszych 25 rowerzystów otrzymało upominki przygotowane przez: Starostę Kluczborskiego, Burmistrza Kluczborka, Marszałka Województwa Opolskiego, Dyrektora OSiR Kluczbork oraz Prezesa KOLOT.
W spotkaniu przygotowanym przez Starostwo Powiatowe w Kluczborku uczestniczyli: starosta Mirosław Birecki, wicestarosta - Lesław Czernik oraz zaproszeni goście: Dariusz Morawiec - wiceburmistrz Kluczborka, Andrzej Olech - dyrektor OSiR i przewodniczący Rady Powiatu, podinsp. Andrzej Białek - naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP Policji w Kluczborku,  Maria Żurek - prezes Kluczborsko-Oleskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Grzegorz Błażewski - kierownik Wydziału Promocji UM w Kluczborku.
Wszystkim rekordzistkom i rekordzistom raz jeszcze gratulujemy.

 • Emeryci podsumowali sezon rowerowy
 • Emeryci podsumowali sezon rowerowy
 • Emeryci podsumowali sezon rowerowy
 • Emeryci podsumowali sezon rowerowy
 • DSC_2720
 • DSC_2722
 • DSC_2724
 • DSC_2729
 • DSC_2742
 • DSC_2743
 • DSC_2748
 • DSC_2752
 • DSC_2757
 • DSC_2764
 • DSC_2766

Informacja o uzyskanym dofinansowaniu na usunięcie azbestu

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu ogłosił w czerwcu 2021r. nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć zgodnych z gminnymi programami usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest na terenie województwa opolskiego. Kwota dofinansowania przedsięwzięcia wynosi do 70% kosztów kwalifikowanych, niezbędnych do osiągnięcia efektu ekologicznego obejmujących: demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest.

Gmina Kluczbork po raz piąty wzięła udział w konkursie i otrzymała dofinansowanie na zadanie pn. „Unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Kluczbork w 2021 roku”. Dnia 8 listopada 2021r. podpisano umowę dotacji Nr 515/2021/G-24/OZ-ZOA/D pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu a Gminą Kluczbork.

Całkowity koszt zadania netto wyniósł 24.440,72zł, z czego:

 • 5.987,98zł pochodzi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
  i Gospodarki Wodnej w Opolu.
 • 8.554,25zł – pochodzi ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
  i Gospodarki Wodnej.
 • 9.898,49zł – pochodzi ze środków własnych beneficjentów końcowych.

Wymienione wyżej zadanie, w imieniu Gminy Kluczbork, zrealizowane zostało przez firmę REVOL Sp. z o.o. sp.k., ul. Senatorska 21/30-31, 93-192 Łódź. Prace polegały na demontażu, zbieraniu, transporcie i unieszkodliwieniu wyrobów zawierających azbest.

Odpady niebezpieczne usunięto z terenu 24 nieruchomości, na których znajdowało się 33,926Mg (ton) odpadów zawierających azbest. 

drukuj (Informacja o uzyskanym dofinansowaniu na usunięcie azbestu)

 • wfoś
 • nfoś

PILNE!!! Granty PPGR – wezwanie do uzupełnienia dokumentów

W związku z bardzo dużą liczbą wniosków złożonych do programu „Granty PPGR – wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym”, organizator konkursu: Centrum Projektów Polska Cyfrowa nałożył na gminę obowiązek uzyskania od Wnioskodawców dokumentów potwierdzających dane zawarte w oświadczeniach.

Wszystkie osoby, które złożyły wnioski o przyznanie grantu proszone są o złożenie dokumentów:

1) Wypełniony druk „Uzupełnienie oświadczenia Granty PPGR” 

2) Dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa  w linii prostej matki/ojca/opiekuna prawnego, dziadka/babci, pradziadka/prababci pracujących niegdyś w PPGR z uczniem, wymienionym w oświadczeniu
(w tym celu należy złożyć np. kserokopie odpisów aktów stanu cywilnego: aktów urodzenia, aktów zgonu, aktów małżeństwa, itp.).

Osoby, które do tej pory nie złożyły dokumentów potwierdzajacych fakt zatrudnienia krewnego dziecka w linii prostej (dziadka/babci, pradziadka/prababci, matki/ojca/opiekunów prawnych) w Państwowym Przedsiębiorstwie Gospodarki Rolnej PPGR, proszone są o PILNE uzupełnienie tych dokumentów (np.: świadectwo pracy, umowa o pracę, legitymację służbową, książeczka zdrowia, kartę z poradni ogólnej ośrodka zdrowia, odcinki list płac/wynagrodzeń byłych pracowników w PPGR,  dokumenty pochodzące z ZUS/KRUS dot. świadczeń emerytalnych lub rentownych byłych pracowników PPGR - druk RP7, dowód osobisty potwierdzające zatrudnienie/lub zamieszkanie w PPGR, dyplomy potwierdzające fakt zatrudnienia w PPGR, legitymacja ubezpieczeniowa, w której jest zapis o adresie zamieszkania itp., wystarczą kserokopie). DOTYCZY TYLKO WNIOSKODAWCÓW, KTÓRZY NIE DOŁĄCZYLI TAKICH DOKUMENTÓW DO WNIOSKU !!!!!!

Uwaga: UZUPEŁNIENIE należy złożyć na druku „Uzupełnienie oświadczenia Granty PPGR” do pobrania poniżej lub w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Kluczborku (pokój 132).

W przypadku złożenia więcej niż jednego wniosku należy złożyć komplet dokumentów dla każdego wniosku oddzielnie.

Ww. dokumenty są niezbędne, aby uznać zasadność wsparcia dla uczniów (czyli przekazanie im komputerów, pozyskanych przez Gminę Kluczbork w konkursie „Granty PPGR – wsparcie rodzin popegeerowskich w rozwoju dla uczniów”) i stanowią warunek konieczny w ramach procedury uzupełniającej wniosek Gminy Kluczbork do instytucji weryfikującej. 

Uzupełnienia ww. dokumentacji należy składać  w wersji papierowej, w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Kluczborku w nieprzekraczalnym terminie do 9 grudnia 2021 roku, godz.15:00.

 UWAGA! Niedostarczenie kompletu w/w dokumentów, będzie skutkowało odrzuceniem wniosku o udzielenie wsparcie dla ucznia.

Uzupełnienie wniosku nie gwarantuje otrzymania wsparcia w ramach programu.

JEDNOCZEŚNIE INFORMUJĘ, IŻ ZGODNIE Z KRYTERIAMI KONKURSU DO UDZIAŁU W PROJEKCIE NIE KWALIFIKUJĄ SIĘ STUDENCI, UCZNIOWIE SZKÓŁ DLA DOROSŁYCH, UCZNIOWIE „ZERÓWEK” (wszystkie „zerówki” w gminie Kluczbork podlegają pod Przedszkola a nie szkoły) ORAZ MIESZKAŃCY INNYCH GMIN (wnioski należało składać do gminy w której zamieszkuje uczeń).

Potrzebna pomoc dla Wojtka z Kluczborka.

Pomóżcie Wojtkowi Niechciał z Kluczborka. Były Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kluczborku potrzebuje pomocy. Walczy z guzem mózgu i prosi o pomoc w zbiórce internetowej. Wejdź na stronę internetową https://zrzutka.pl/fdjry2 i wpłać darowiznę na rzecz Wojciecha Niechciała.

Wojtek ma 22 lata i jest ciężko niepełnosprawny. Ma guza mózgu przez który niedowidzi. Jego plan to kupić aparat,robić zdjęcia, drukować je w formacie a1 i stworzyć wielki album zdjęć. Tylko potrzebuje waszej pomocy bo widzicie nie pracuje bo nikt nie chce go przyjąć do pracy. Dlaczego? Bo nie dowidzi. Dorabia sobie jako specjalista ds. Social mediów. I właśnie w tym upatruje swój przyszły zawód do którego potrzebny mu aparat.

 • Wojciech Niechciał

Kluczbork otrzymał wyróżnienie w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego za Centrum Kluczborska Bajka.

Już po raz 12 Marszałek Województwa Opolskiego zaprosił mieszkańców województwa, samorządy, stowarzyszenia, inwestorów i projektantów do udziału w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego. W dniu 24.11.2021r. Wiceburmistrz Kluczborka Pan Roman Kamiński odebrał wyróżnienie w kategorii PRZESTRZEŃ PUBLICZNA za projekt: Rewitalizacja miasta Kluczborka poprzez podniesienie jakości przestrzeni publicznej oraz zapobieganie i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. W ramach projektu powstało z terenów poprzemysłowych CENTRUM KLUCZBORSKA BAJKA, która znajduje się pomiędzy kinem Bajka, a halą OSiR.

W maju 2020 roku Gmina Kluczbork zakończyła realizację drugiego etapu projektu pod nazwą „Rewitalizacja miasta Kluczborka poprzez podniesienie jakości przestrzeni publicznej oraz zapobieganie i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu” dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. W sumie zagospodarowano prawie 1,5 hektarowy teren. Całkowity koszt związany z rewitalizacją tego terenu wyniósł 11 974 272,04 zł, z tego dofinansowanie to 6 832 182,04 zł.

W 2007 r. Gmina Kluczbork przejęła teren byłego zakładu Przedsiębiorstwo FAMPRA Sp.z.o.o. z Kluczborka. Zakład produkował małą miejską architekturę, taką jak żeliwne latarnie, ławki, barierki, kosze, kwietniki itp. Większość budynków zlokalizowanych na tym terenie powstała przed I Wojną Światową w latach 1910-1915, które pełniły funkcję hal produkcyjnych, odlewni żeliwa, odlewni metali kolorowych, stacji odpylania, magazynu wyrobów hutniczych oraz budynków administracyjno-socjalnych. Z ponad 16 budynków w ramach rewitalizacji pozostawiono dwa, które zostały zmodernizowane.

Na zrewitalizowanych terenach powstało CENTRUM KLUCZBORSKA BAJKA w skład którego wchodzi m.in. Zakład Aktywności Zawodowej w Kluczborku. W zakładzie powstały pracownie: uniwersalna, utrzymania porządku, krawiecka, poligraficzna i ceramiczna. W Zakładzie Aktywności Zawodowej docelowo zatrudnienie znajdzie około 30 osób, w tym osób z niepełnosprawnościami. Do kolejnego budynku, po jego adaptacji przeniesiono świetlice środowiskowe „Parasol” dla dzieci z trudnych rodzin. Oprócz robót budowlano-montażowych, do obu budynków zostało zakupione niezbędne wyposażenie. W ramach II etapu rewitalizacji stworzono także teren rekreacji, nauki i rozrywki, na którym znajduje się plac zabaw, siłownia zewnętrzna oraz miasteczko ruchu drogowego. Utworzono mini amfiteatr, który został zlokalizowany w pobliżu południowej ściany szczytowej budynku świetlic „Parasol”. Obejmuje scenę wykończoną deskami z materiału kompozytowego oraz widownię. Jedna ze ścian budynku świetlic będzie pełniła rolę ekranu w kinie plenerowym. Na placu stworzono miejsce na projektor oraz leżaki. W kolejnej części powstała kawiarnia kinowa z tarasem, posiadająca w pełni wyposażoną salę konsumpcyjną, zaplecze oraz bar. Teren ogrodzono, utworzono miejsca postojowe oraz dokonano nasadzeń drzew i krzewów.

Za koordynację projektu z ramienia Urzędu Miejskiego odpowiedzialni byli: Agnieszka Dąbrowska naczelnik Wydziału FZOW, Edyta Stabrawa główny specjalista Wydziału FZOW oraz Andrzej Arczyński pełniący rolę inspektora nadzoru. Generalnym wykonawcą inwestycji był Zakład Budowlano – Remontowy JURKOWSKI Jan Jurkowski. Autorem projektu architektonicznego była firma AT-ARCHITEKCI ANDRZEJ TATAREK.

Życzymy wielu miło spędzonych chwil w Centrum Kluczborska Bajka.

 • Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego
 • Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego
 • Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego
 • Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego
 • Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego
 • Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego
 • Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego
 • Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego
 • Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego
 • Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego
 • Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego
 • Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego
 • Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego
 • Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego

Wystawa malarstwa Andrzeja Felisiaka w bibliotece.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku zaprasza na wystawę malarstwa Andrzeja Felisiaka. Andrzej Felisiak (ANDFELIS) mieszka i tworzy w Byczynie. Uprawia głównie malarstwo olejne i akrylowe na płótnie. Kocha kolor i najbardziej odpowiada mu twórczość impresjonistów, postimpresjonistów i kolorystów. Jego pejzaże pejzaże, martwe natury, sceny rodzajowe i portrety cechuje ciepła kolorystyka, spontaniczność i wrażliwość twórcza.

Wystawę można zobaczyć w holu biblioteki - serdecznie zapraszamy!

 • data: 2021-12-01
 • plakat.A.Felisiak

Powstał nowoczesny kompleks sportowy w Bogacicy.

W dniu 1 grudnia 2021r. miał miejsce odbiór  nowoczesnego kompleksu sportowego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Bogacicy, wykonanego w całości ze środków Gminy Kluczbork. Boisko zostało wykonane przez, wyłonioną w przetargu nieograniczonym, firmę SportGrupa Mińsk Mazowiecki za kwotę 606.251,41 zł.

Kompleks posiada nawierzchnię sztuczną o wymiarze: 43x29m. Zlokalizowane są tam boiska:

- do piłki ręcznej, 

- do koszykówki - 2szt

- do siatkówki lub badmintona - 1 szt

- kort do tenisa ziemnego

Cały kompleks jest zabezpieczony piłkochwytami o wysokości 4 m i oświetlony światłem sztucznym. Obok boiska wykonano górkę zjazdową dla sanek i rowerów.

 • Boisko wielofunkcyjne w Bogacicy
 • Boisko wielofunkcyjne w Bogacicy
 • Boisko wielofunkcyjne w Bogacicy
 • Boisko wielofunkcyjne w Bogacicy
 • Boisko wielofunkcyjne w Bogacicy
 • Boisko wielofunkcyjne w Bogacicy
 • Boisko wielofunkcyjne w Bogacicy

Rozbłysła choinka na kluczborskim Rynku podczas Święta Światła

W dniu 5 grudnia 2021r. po raz trzynasty odbyło się Święto Światła połączone z Mikołajkami na kluczborskim Rynku. Św. Mikołaj przyjechał tym razem z dalekiej Laponii autobusem Komunikacji Gminnej wraz ze swoją świtą - siatkarzami KKS Mickiewicz Kluczbork. Jak tylko zasiadł w saniach obdarował każde dziecko słodką niespodzianką, ufundowaną przez PKO Leasing. Dla zgromadzonych wystąpiła mikołajkowa orkiestra dęta z Łowkowic pod batutą Wiktora Poloczka, prezentując świąteczny repertuar.

Punktem kulminacyjnym było rozświetlenie 7 metrowej choinki w kolorach biało niebieskich. Następnie pozdrowił wszystkich wiceburmistrz Dariusz Morawiec.

Po rozświetleniu iluminacji świątecznych miał miejsce świąteczny pokaz tańca ognia przygotowany specjalnie na tę okazję przez Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora. Sponsorem pokazu była kluczborska firma Siegenia, która przygotowała dla uczestników słodkie niespodzianki.

Uczniowie z Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ks. dr Jana Dzierżona w Bogdańczowicach rozdawali dla wszystkich uczestników sianko z własnej uprawy.

Serdeczne podziękowania dla Ochotniczej Straży Pożarnej z Bogacicy oraz Straży Miejskiej za zabezpieczenie imprezy. Dziękujemy także partnerom: Centrum Kultury w Kluczborku za nagłośnienie imprezy oraz kolędy, PKS Kluczbork, MZOK Kluczbork.

Głównym organizatorem Święta Światła był Urząd Miejski – Wydział Promocji i Rozwoju Gminy, który już dzisiaj zaprasza na Święto Światła 2022.

 • DSC_0002
 • DSC_0006
 • DSC_0012
 • DSC_0016
 • DSC_0020
 • DSC_0021
 • DSC_0028
 • DSC_0030
 • DSC_0032
 • DSC_0037
 • DSC_0045
 • DSC_0049
 • DSC_0050
 • DSC_0053
 • DSC_0057
 • DSC_0059
 • DSC_0064
 • DSC_0073
 • DSC_0075
 • DSC_0076
 • DSC_0081
 • DSC_0083
 • DSC_0091
 • DSC_0098
 • DSC_0105
 • DSC_0117
 • DSC_0122
 • DSC_0126
 • DSC_0130
 • DSC_0132
 • DSC_0138
 • DSC_0140
 • DSC_0142
 • DSC_0156
 • DSC_0157
 • DSC_0166
 • DSC_0171
 • DSC_0177
 • DSC_0181
 • DSC_9909
 • DSC_9912
 • DSC_9917
 • DSC_9920
 • DSC_9923
 • DSC_9926
 • DSC_9928
 • DSC_9930
 • DSC_9938
 • DSC_9939
 • DSC_9943
 • DSC_9947
 • DSC_9948
 • DSC_9950
 • DSC_9952
 • DSC_9958
 • DSC_9960
 • DSC_9962
 • DSC_9963
 • DSC_9965
 • DSC_9966
 • DSC_9969
 • DSC_9971
 • DSC_9972
 • DSC_9975
 • DSC_9976
 • DSC_9980
 • DSC_9996

Paweł Smoliński Mistrzem Polski Seniorów w pływaniu.

Stypendysta Burmistrza został Mistrzem Polski w pływaniu. Paweł Smoliński były zawodnik UKS Junior Kluczbork, obecnie trenujący pływanie w AZS AWF Katowice został mistrzem Polski seniorów.

W dniach od 1 do 5 grudnia 2021 roku odbyły się w Bydgoszczy Mistrzostwa Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów 17, 18 lat. Paweł osiągnął na nich wiele sukcesów, a najważniejsze z nich to mistrzostwo Polski na dystansie 50m stylem motylkowym i na dystansie 100m stylem zmiennym. Popłynął też w zwycięskich sztafetach 4x50m zmiennym i 4x100m dowolnym zdobywając kolejne tytuły mistrza Polski.

Poniżej  relacja wideo z jednego z mistrzowskich startów Pawła

https://www.youtube.com/watch?v=VXi1GUoEu9M&t=1540

Relacja na oficjalnej stronie Polskiego Związku Pływackiego:

https://www.polswim.pl/podsumowanie-trzeciego-dnia-zimowych-mistrzostw-polski-seniorow-mlodziezowcow-juniorow-17-18-lat

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Bezpłatne konsultacje odnośnie wsparcia UE w Mobilnym Punkcie Informacyjnym.

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Opolu zaprasza do skorzystania z bezpłatnych konsultacji indywidualnych
w zakresie uzyskania wsparcia z Funduszy Europejskich w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego w Kluczborku w dniu 13 grudnia 2021 r. w godz. 9.00–12.00 w Starostwie Powiatowym w Kluczborku, ul. Katowicka 1.

 W czasie dyżuru będą udzielane informacje nt.:

 1. Możliwości uzyskania dofinansowania ze środków unijnych na założenie działalności gospodarczej oraz na rozwój.
 2. Możliwości skorzystania z niskooprocentowanej pożyczki ze środków europejskich na rozwój firmy.
 3. Fundusze Europejskie na lata 2014-2020.

KONTAKT: 

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 1. Leona Powolnego 8, 45-078 Opole tel. 77/ 44 04 720-722

e-mail: info@opolskie.pl

www.rpo.opolskie.pl 

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

www.facebook.com/EuropejskieOpolskie

Praktyczny przewodnik NFZ - co zrobić, gdy masz pierwsze objawy infekcji.

Przeziębienie, a może to grypa lub COVID-19? Jak sprawdzisz, co Ci dolega? Skorzystaj z praktycznego przewodnika NFZ. Doradzi, krok po kroku, co zrobić, gdy masz pierwsze objawy infekcji.

Szczegóły: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/przeziebienie-a-moze-covid-19-sprawdz-co-zrobic,8102.html

 

UWAGA PRZEDSIĘBIORCY - od 13 grudnia nowe wzory wniosków do CEIDG

W związku ze zmianami w CEIDG i wprowadzeniem nowej wersji formularza informujemy, że wszystkie wnioski CEIDG anonimowe i robocze, niezrealizowane do 10 grudnia 2021, do godz. 17.00, zostaną usunięte. Osoby zgłaszające się do urzędu z numerem wniosku wygenerowanym wg starej wersji formularza, po 13 grudnia 2021 r. nie odnajdą go w systemie. Wnioski  anonimowe i robocze, wygenerowane wg nowej wersji formularza i składane w systemie od 13 grudnia 2021 r. będą przetwarzane poprawnie.

Gmina Kluczbork otrzymała 298 tys. z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Po przeprowadzeniu procedury przetargowej na wybór wykonawcy w ramach zadania „Przebudowa  oświetlenia przejść dla pieszych na terenie Kluczborka” oraz podpisaniu umów, Wojewoda Opolski udzielił dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, będącego państwowym funduszem celowym na zadania poprawiające  bezpieczeństwo pieszych w kwocie 298 004,80 zł, co stanowi prawie 80% wydatków kwalifikowalnych zadań. Całkowite wydatki kwalifikowalne w ramach zadań wynoszą 373 205,85 zł.

Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych. Poprzez realizacje projektu podniesiony zostanie poziom bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego, poprawiona dostępności do obszarów, obiektów kluczowych dla rozwoju gospodarczego województwa opolskiego.

Planowanym efektem jest przebudowa oświetlenia łącznie 21 przejść dla pieszych zlokalizowanych na 10 skrzyżowaniach.

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w naborze uzupełniającym, Gmina Kluczbork podpisała łącznie 10 umów:

 • RFRD/U/2021/G/14/P-II - Przebudowa oświetlenia przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Byczyńska - ul. Sienkiewicza

Dofinansowanie:                                        27 158,40zł

Całkowite wydatki kwalifikowane:          33 948,00zł

Zadanie polega na przebudowie oświetlenia dwóch przejść dla pieszych na ul. Byczyńskiej przy skrzyżowaniu z ul. Sienkiewicza z wykorzystaniem dedykowanych opraw oświetleniowych o innej barwie światła niż oświetlenie uliczne.

 • RFRD/U/2021/G/11/P-II - Przebudowa oświetlenia przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Byczyńska - ul. Ligonia

Dofinansowanie:                                        40 000,00zł

Całkowite wydatki kwalifikowane:          50 699,85zł

Zadanie polega na przebudowie oświetlenia dwóch przejść dla pieszych na ul. Byczyńskiej przy skrzyżowaniu z ul. Ligonia z wykorzystaniem dedykowanych opraw oświetleniowych o innej barwie światła niż oświetlenie uliczne. Dodatkowo zostały zainstalowane znaki aktywne D-6 na obu przejściach.

 • RFRD/U/2021/G/22/P-II - Przebudowa oświetlenia przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Byczyńska - ul. Waryńskiego

Dofinansowanie:                                        27 158,40zł

Całkowite wydatki kwalifikowane:          33 948 ,00zł

Zadanie polega na przebudowie oświetlenia dwóch przejść dla pieszych na ul. Byczyńskiej przy skrzyżowaniu z ul. Waryńskiego z wykorzystaniem dedykowanych opraw oświetleniowych o innej barwie światła niż oświetlenie uliczne.

 • RFRD/U/2021/G/17/P-II - Przebudowa oświetlenia przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Byczyńska - ul. Jana Pawła II

Dofinansowanie:                                        27 158,40zł

Całkowite wydatki kwalifikowane:          33 948 ,00zł

Zadanie polega na przebudowie oświetlenia dwóch przejść dla pieszych na ul. Byczyńskiej przy skrzyżowaniu z ul. Jana Pawła II z wykorzystaniem dedykowanych opraw oświetleniowych o innej barwie światła niż oświetlenie uliczne.

 • RFRD/U/2021/G/20/P-II - Przebudowa oświetlenia przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Wołczyńska -ul. Byczyńska - ul. Mickiewicza

Dofinansowanie:                                        40 737,60zł

Całkowite wydatki kwalifikowane:          50 922,00zł

Zadanie polega na przebudowie oświetlenia trzech przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Byczyńska - ul. Wołczyńska – ul. Mickiewicza
z wykorzystaniem dedykowanych opraw oświetleniowych o innej barwie światła niż oświetlenie uliczne.

 • RFRD/U/2021/G/18/P-II - Przebudowa oświetlenia przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Kołłątaja – ul. Konopnickiej

Dofinansowanie:                                        54 316,80zł

Całkowite wydatki kwalifikowane:          67 896,00zł

Zadanie polega na przebudowie oświetlenia czterech przejść dla pieszych na  skrzyżowaniu z ul. Kołłątaja i ul. Konopnickiej z wykorzystaniem dedykowanych opraw oświetleniowych o innej barwie światła niż oświetlenie uliczne.

 • RFRD/U/2021/G/15/P-II - Przebudowa oświetlenia przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Wolności – ul. Słowackiego

Dofinansowanie:                                        40 737,60zł

Całkowite wydatki kwalifikowane:          50 922,00zł

Zadanie polega na przebudowie oświetlenia trzech przejść dla pieszych na ul. skrzyżowaniu z ul. Wolności i ul. Słowackiego z wykorzystaniem dedykowanych opraw oświetleniowych o innej barwie światła niż oświetlenie uliczne.

 • RFRD/U/2021/G/21/P-II - Przebudowa oświetlenia przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Mickiewicza – ul. Grunwaldzkiej

Dofinansowanie:                                        13 579,20zł

Całkowite wydatki kwalifikowane:          16 974,00zł

Zadanie polega na przebudowie oświetlenia przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu z ul. Mickiewicza i ul. Grunwaldzkiej z wykorzystaniem dedykowanych opraw oświetleniowych o innej barwie światła niż oświetlenie uliczne.

 • RFRD/U/2021/G/16/P-II - Przebudowa oświetlenia przejść dla pieszych na ul. Pułaskiego

Dofinansowanie:                                        13 579,20zł

Całkowite wydatki kwalifikowane:          16 974,00zł

Zadanie polega na przebudowie oświetlenia przejścia dla pieszych na ul. Pułaskiego z wykorzystaniem dedykowanych opraw oświetleniowych o innej barwie światła niż oświetlenie uliczne.  Przejście znajduje się bezpośrednio przy kinie „Bajka” w Kluczborku.

 • RFRD/U/2021/G/19/P-II - Przebudowa oświetlenia przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Mickiewicza

Dofinansowanie:                                        13 579,20zł

Całkowite wydatki kwalifikowane:          16 974,00zł

Zadanie polega na przebudowie oświetlenia przejścia dla pieszych na ul. Mickiewicza z wykorzystaniem dedykowanych opraw oświetleniowych o innej barwie światła niż oświetlenie uliczne. Przejście znajduje się bezpośrednio przy Szkole Podstawowej nr 1. W niedalekiej odległości znajduje się również Zespół Szkół Ogólnokształcących oraz hala sportowa.

 

 

 • Gmina Kluczbork otrzymała 298 tys. z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Burmistrz podpisał umowy o kolejnym dofinansowaniu 574 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

W czwartek 9 grudnia 2021r. Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar oraz Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski podpisali umowy o kolejnym dofinansowaniu na kwotę 574 400,00 zł. z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, będącego państwowym funduszem celowym na zadania poprawiające  bezpieczeństwo pieszych.

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w II naborze uzupełniającym, Gmina Kluczbork podpisała łącznie 8 umów, co w połączeniu z I naborem daje łącznie 18 inwestycji w przebudowę przejść dla pieszych. Łączna kwota dofinansowania to 872 404,80 zł.

W II naborze uzupełniającym, Gmina Kluczbork będzie realizować następujące 8 inwestycji:

 • RFRD/U/2021/G/6/P-III – Budowa przejścia dla pieszych na ul. Opolskiej (przy „nowym” cmentarzu)

Dofinansowanie:                                        36 000,00zł

Całkowite wydatki kwalifikowane:          45 000,00zł

Zadanie polega na budowie nowego przejścia dla pieszych z oświetleniem
z wykorzystaniem dedykowanych opraw oświetleniowych o innej barwie światła niż oświetlenie uliczne, przebudowie chodnika z dostosowaniem jego wysokości i montażem kostki fakturowanej bezpośrednio przed jezdnią, wykonaniem nowego oznakowania poziomego i pionowego.

 • RFRD/U/2021/G/5/P-III – Przebudowa przejścia dla pieszych na ul. Skłodowskiej (przejście na wysokości parkingu i targowiska rolnego)

Dofinansowanie:                                        20 000,00zł

Całkowite wydatki kwalifikowane:          25 000,00zł

Zadanie polega na przebudowie oświetlenia przejścia dla pieszych
z wykorzystaniem dedykowanych opraw oświetleniowych o innej barwie światła niż oświetlenie uliczne oraz montażu kostki fakturowanej bezpośrednio przed jezdnią.

 • RFRD/U/2021/G/2/P-III – Przebudowa przejścia dla pieszych na ul. Grunwaldzkiej (przy budowanym markecie))

Dofinansowanie:                                        20 000,00zł

Całkowite wydatki kwalifikowane:          25 000,00zł

Zadanie polega na przebudowie oświetlenia przejścia dla pieszych
z wykorzystaniem dedykowanych opraw oświetleniowych o innej barwie światła niż oświetlenie uliczne oraz montażu kostki fakturowanej bezpośrednio przed jezdnią.

 • RFRD/U/2021/G/9/P-III – Przebudowa przejścia dla pieszych na ul. Moniuszki (przy rondzie) wraz z przebudową chodnika na ciąg pieszo-rowerowy

Dofinansowanie:                                        136 000,00zł

Całkowite wydatki kwalifikowane:          170 000,00zł

Zadanie polega na przebudowie przejścia dla pieszych na przejście
z przejazdem dla rowerów, oświetlenia przejścia dla pieszych
z wykorzystaniem dedykowanych opraw oświetleniowych o innej barwie światła niż oświetlenie uliczne oraz montażu kostki fakturowanej bezpośrednio przed jezdnią, budowie wyspy azylu w miejscu obecnego obszaru wyłączonego z ruchu oraz przebudowie chodnika na ciąg pieszo-rowerowy.

 • RFRD/U/2021/G/9/P-III – Przebudowa przejścia dla pieszych na ul. Moniuszki (przy skrzyżowaniu z ul. Paderewskiego) wraz z przebudową chodnika na ciąg pieszo-rowerowy

Dofinansowanie:                                        128 000,00zł

Całkowite wydatki kwalifikowane:          160 000,00zł

Zadanie polega na przebudowie przejścia dla pieszych na przejście
z przejazdem dla rowerów, oświetlenia przejścia dla pieszych
z wykorzystaniem dedykowanych opraw oświetleniowych o innej barwie światła niż oświetlenie uliczne oraz montażu kostki fakturowanej bezpośrednio przed jezdnią oraz przebudowie chodnika na ciąg pieszo-rowerowy.

 • RFRD/U/2021/G/7/P-III – Przebudowa przejścia dla pieszych na ul. Waryńskiego (przy przedszkolu)

Dofinansowanie:                                        20 000,00zł

Całkowite wydatki kwalifikowane:          25 000,00zł

Zadanie polega na przebudowie oświetlenia przejścia dla pieszych
z wykorzystaniem dedykowanych opraw oświetleniowych o innej barwie światła niż oświetlenie uliczne oraz montażu kostki fakturowanej bezpośrednio przed jezdnią.

 • RFRD/U/2021/G/3/P-III – Przebudowa przejścia dla pieszych na ul. Katowickiej (przy KPP w Kluczborku)

Dofinansowanie:                                        22 400,00zł

Całkowite wydatki kwalifikowane:          28 000,00zł

Zadanie polega na przebudowie oświetlenia przejścia dla pieszych
z wykorzystaniem dedykowanych opraw oświetleniowych o innej barwie światła niż oświetlenie uliczne oraz montażu kostki fakturowanej bezpośrednio przed jezdnią.

 • RFRD/U/2021/G/1/P-III – Przebudowa przejścia dla pieszych w Kuniowie

Dofinansowanie:                                        192 000,00zł

Całkowite wydatki kwalifikowane:          240 000,00zł

Przebudowa przejścia dla pieszych w Kuniowie będzie polegała na zmianie jego lokalizacji (przeniesienie poza łuk drogi), wykonanie przejścia jako wyniesionego, budowie oświetlenia z wykorzystaniem dedykowanych opraw oświetleniowych o innej barwie światła niż oświetlenie uliczne oraz montażu kostki fakturowanej bezpośrednio przed jezdnią, montażu znaków aktywnych D-6 oraz zapewnieniu bezpiecznego dojścia do przejścia poprzez budowę chodnika w miejscu zarurowanego rowu oraz oddzieleniu go od drogi za pomocą barier.

Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych. Poprzez realizacje projektu podniesiony zostanie poziom bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego, poprawiona dostępności do obszarów, obiektów kluczowych dla rozwoju gospodarczego województwa opolskiego.

Planowanym efektem jest przebudowa łącznie 7 przejść dla pieszych oraz budowa 1 nowego przejścia oraz budowa lub przebudowa ponad 300m chodników.

 • podpisanie umowy o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
 • podpisanie umowy o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Drużyna UM Kluczbork uczestniczyła w turnieju w Dzierżoniowie.

Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Dzierżoniowa odbył się 4 grudnia 2021r w w mieście partnerskim Dzierżoniów. Drużyna Urzędu Miejskiego w Kluczborku godnie reprezentowała Kluczbork w turnieju, w którym uczestniczyło  6 drużyn: Lechia Dzierżoniów, Pogoń Pieszyce, Górnik Wałbrzych, Polonia Trzebnica i Oldboys Kłodzko.
Na zdjęciu stoją: Burmistrz Dariusz Morawiec, Prezes Lechii Sylwia Ganowicz-Kotuś, G. Zator, L. Nowak, A. Czarnecki, T. Ligenza. Dolny rząd: A. Kamiński, R. Felusiak, J. Podoliński, K. Dubowiecki.
W turnieju brali  udział także dzieci z akademii piłkarskiej  z Kuniów, których odwiedził Święty Mikołaj. 

 

 • drużyna UM Kluczbork na turnieju w Dzierżoniowie
 • Dzieci z LZS Kuniów na turnieju

Nabór wniosków do MARSZAŁKOWSKIEJ INICJATYWY SOŁECKIEJ

Ruszył nabór wniosków do Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej na 2022 rok. To pieniądze na projekty dla wszystkich sołectw województwa opolskiego. Do 31 stycznia 2022 roku gminy mogą składać do urzędu marszałkowskiego projekty na realizację pomysłów mieszkańców wsi.

To już trzeci rok tego programu,  w ramach którego do wszystkich sołectw w regionie trafi z urzędu marszałkowskiego ponad 5 milionów złotych. Każda społeczność wiejska może liczyć przez ten czas na dotację w wysokości 5000 złotych. Już 681 sołectw z całego regionu skorzystało z tej możliwości – teraz szansa na realizację projektów pozostałych 339 sołectw w województwie opolskim.

Zarząd Województwa Opolskiego ogłosił kolejny nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej w formie dotacji celowej w projekcie pn. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka – Opolskie w latach 2020-2022. To dofinansowanie zadań własnych gminy, dotyczących realizacji małych projektów lokalnych na terenach wiejskich.

Chodzi o takie projekty wiejskie, które pomogą w realizacji przedsięwzięć, służących rozwojowi i integracji lokalnych społeczności w regionie. 5 400 000 zł w ciągu trzech lat trafi do wszystkich sołectw w województwie opolskim. Na projekty czekamy do 31 stycznia 2022 roku.

Szczegóły i formularze wniosków: https://www.opolskie.pl/marszalkowska-inicjatywa-solecka/ 

Kluczborskie firmy znalazły się VII edycji rankingu firm województwa opolskiego.

Gratulacje dla kluczborskich firm! W VII edycji Rankingu firm województwa opolskiego "Złota Setka 2021", organizowanego przez Nowa Trybuna Opolska NTO oraz Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki znalazło się kilka firm z terenu gminy Kluczbork. W najważniejszym rankingu, wśród stu "Filarów opolskiej gospodarki" znalazły się SIEGENIA-Group Polska, P.V. Prefabet Kluczbork Famel Sp. z o.o. oraz Aspöck Automotive Polska  Z kolei wśród stu "Tygrysów opolskiej gospodarki" znalazło się 7 kluczborskich firm. Były to ponownie Aspöck Automotive Polska  P.V. Prefabet Kluczbork, Famel Sp. z o.o. i SIEGENIA-Group Polska a ponadto Flaxpol, Centrala Nasienna Kluczbork i TYRON Sp z o.o. Wśród "Jaskółek opolskiej gospodarki", w kategorii małych przedsiębiorstw na drugim miejscu znalazła się Ewa Godyla Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "EWA". Doceniono też PROFES Spółdzielnię Socjalną OWES dla Subregionu Północnego. Ranking stworzony jest w oparciu o twarde dane liczbowe, w tym wskaźniki rentowności, dynamiki wzrostu czy wyniki netto.

Więcej szczegółów w załączonym pliku: http://plikoskop.polskapress.pl/OP/Nowa_Trybuna_Opolska_dodatek_komercyjny_3_14_12_2021.PDF?fbclid=IwAR3aReFVp-LxRfOoRVQDtrlPOOrhfKYuXoSNdsEfxBwhOGJHzJQbLZafEFI 

Jak pomóc bocianom w zimie?

Coraz częściej zdarzają się przypadki bocianów spędzających zimę w Polsce. Oto kilka najważniejszych rad czy, jak i kiedy można im pomóc.

 • bocian biały podlega ochronie ścisłej i nie wolno go chwytać, płoszyć, niepokoić i zabijać, dlatego obserwuj ptaka z zachowaniem bezpiecznego dystansu
 • nie zwlekaj z wezwaniem pomocy, gdy bocian jest ranny, osłabiony lub chory – świadczy o tym obwisłe skrzydło, krew, nieudane próby poderwania do lotu, osowienie i przesiadywanie długi czas w jednym miejscu
 • dokarmiaj tylko, gdy okolicę zalega śnieg, lód lub temperatura spada poniżej 0 st. C, najlepiej: słodkowodnymi rybami o długości 10-15 cm, jednodniowymi kurczętami, sercami drobiowymi lub pokrojonymi wołowymi, tłuczonymi skrzydełkami drobiowymi lub gryzoniami
 • pokarm pozostaw w okolicy przebywania bociana, w miejscach bezpiecznych, łatwych do obserwacji, możliwie eliminujących dostęp drapieżników
 • po pomoc zwróć się do poniżej wymienionych instytucji i postępuj zgodnie z ich wskazówkami:
 • wydziały ochrony środowiska w lokalnych urzędach,
 • ośrodki leczenia i rehabilitacji zwierząt (ich listę znajdziesz na stronie tauron-dystrybucja.pl, Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego czy GDOŚ),
 • Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska,
 • towarzystwa ornitologiczne.

Więcej: https://www.kluczbork.eu/1281,jak-pomoc-bocianom-zimujacym-w-polsce 

Zagłosuj na kluczborskie świąteczne iluminacje w akcji Świeć Się z Energą.

Zagłosuj na kluczborskie świąteczne iluminacje w ogólnopolskiej akcji Świeć się z Energa SA i Nowa Trybuna Opolska NTO. Niech Kluczbork stanie się Świetlną Stolicą Polski.
Głosowanie jest BEZPŁATNE i trwa do 11 stycznia 2022r.
 
To już trzynasta edycja ogólnopolskiej akcji ŚWIEĆ SIĘ z Energą. Najpiękniej świątecznie rozświetlone miasta w Polsce zostaną wybrane w głosowaniu, a nagrodami dla nich będzie sprzęt AGD o łącznej wartości 200 000 złotych, który trafi do najbardziej potrzebujących.
 
 • rynek świeta Kluczbork
 • swiec sie 2 c
 • swiec sie

Wesołych Świąt

 • kartka swiateczna 2021

Urząd Miejski nieczynny w Wigilię

Informujemy, że w dniu 24 grudnia (Wigilia) Urząd Miejski w Kluczborku będzie nieczynny.

UWAGA!!! Gospodarka Odpadami dla mieszkańców Gminy Kluczbork – nowy nadawca w ramach aplikacji BLISKO

Zapraszamy do korzystania z „Gospodarki odpadami” w aplikacji BLISKO i na stronie WWW, gdzie znajdziecie m.in. harmonogram odbioru odpadów, przypomnienie o odbiorze i płatności za odpady, możliwość zgłoszenia nieodebranych odpadów oraz wyszukiwarkę „Gdzie wyrzucić”.

Jeżeli masz już aplikację BLISKO wystarczy kliknąć Dodaj nadawcę, wybrać „Gospodarka odpadami” a następnie wpisać adres, dla którego chcesz otrzymywać powiadomienia o odbiorze i płatności za odpady (możesz wpisać kilka adresów).

Jeżeli nie masz aplikacji:

Pobierz bezpłatnie aplikację „BLISKO”

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=sisms.groups_only

App Store: https://apps.apple.com/pl/app/blisko/id821655959?l=pl 

 1. Wpisz w aplikacji swoją miejscowość z terenu Gminy Kluczbork.
 2. BLISKO wyświetli listę nadawców dla tego obszaru. Wybierz: „Gospodarka odpadami”.
 3. Wpisz adres, dla którego chcesz otrzymywać powiadomienia o odbiorze odpadów (możesz wpisać kilka adresów).

Gospodarka Odpadami jest również dostępna na oficjalnej stronie WWW Kluczborka:

https://www.kluczbork.eu/1069,gospodarka-odpadami-komunalnymi

Dzięki Gospodarce Odpadami masz dostęp do:

 1. Harmonogramu odbioru odpadów dla Twojego adresu
 2. Przypomnień o odbiorze odpadów
 3. Przypomnień o terminie płatności
 4. Poradnika „Warto wiedzieć”
 5. Wyszukiwarki “Gdzie wyrzucić?”
 6. Aktualności dotyczące lokalnej gospodarki odpadami
 7. Łatwych w obsłudze zgłoszeń dotyczących nieodebranych odpadów
 • KLUCZBORK ulotka A5 SEGREGO [2]_Strona_1
 • KLUCZBORK ulotka A5 SEGREGO [2]_Strona_2
 • KLUCZBORK ulotka A5 BLISKO [1]_Strona_1
 • KLUCZBORK ulotka A5 BLISKO [1]_Strona_2

Spotkanie z czterokrotnym Mistrzem Polski Seniorów w pływaniu.

W dniu 28 grudnia br. odbyło się spotkanie Burmistrza Kluczborka Jarosława Kielara z Panem Pawłem Smolińskim, utalentowanym pływakiem, który jako pierwszy w historii Kluczborczan zdobył czterokrotnie Mistrzostwo Polski Seniorów podczas ostatnich Mistrzostw Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów w Bydgoszczy. Paweł osiągnął na nich wiele sukcesów, a najważniejsze z nich to mistrzostwo Polski na dystansie 50m stylem motylkowym i na dystansie 100m stylem zmiennym. Popłynął też w zwycięskich sztafetach 4x50m zmiennym i 4x100m dowolnym zdobywając kolejne tytuły mistrza Polski.

Burmistrz pogratulował młodemu pływakowi, byłemu zawodnikowi UKS Junior Kluczbork, który obecnie trenuje pływanie w AZS AWF Katowice. Paweł podzielił się swoimi sportowymi planami, które mierzą bardzo wysoko. Najbliższy to uzyskanie kwalifikacji do Letniej Uniwersjady w chińskim Chengdu latem 2022r. Zawody gromadzą około 8000 sportowców-studentów w 18 dyscyplinach.

Kolejne zamierzenie Pawła to start w następnych Mistrzostwach Świata. Jego największym marzeniem są Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu, na które ma duże szanse, jeżeli utrzyma tak wysoki poziom, jaki zaprezentował na Mistrzostwach Polski.

Życzymy Pawłowi sportowych sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne starty w imprezach międzynarodowych.

 • Spotkanie z czterokrotnym Mistrzem Polski Seniorów w pływaniu
 • Spotkanie z czterokrotnym Mistrzem Polski Seniorów w pływaniu

Bezpłatne webinaria dla przedsiębiorców działających w WSSE prowadzone przez Deloitte

Zbliżamy się do końca 2021 roku, który (podobnie jak 2020) był pod wieloma względami nietypowy i obfitował w wiele zmian podatkowych wywołanych m.in. pandemią COVID-19.

Biorąc pod uwagę powyższe, a także „tradycyjne” wyzwania i problemy przedsiębiorców związane z prawidłowym zamknięciem roku i dopełnieniem wszystkich obowiązków podatkowych WSSE wraz z firmą doradczą Deloitte zaprasza Państwa na cykl bezpłatnych webinarów (seminariów online): „Strefowe zamknięcie roku w praktyce”.

Podczas spotkań, które zostały zaplanowane pod kątem specyfiki inwestorów działających w ramach Polskiej Strefy Inwestycji i SSE, postaramy się pomóc Państwu odnaleźć się w gąszczu nowych regulacji oraz przygotować na wyzwania nadchodzące wraz z nowym rokiem.

W ramach cyklu odbędą się następujące webinary prowadzone przez ekspertów międzynarodowej firmy doradczej Deloitte:

 • 11 stycznia 2022 r.: Zasady udzielania pomocy regionalnej od 2022 r.
 • 14 stycznia 2022 r.: Obowiązki pracodawcy związane z końcem roku.
 • 15 lutego 2022 r.: Aktualna praktyka w zakresie rozliczeń strefowych (SSE/PSI).
 • 22 lutego 2022 r.: Rozliczenia w zakresie podatku u źródła (WHT).

Serdecznie zapraszamy.

Webinar: Zasady udzielania pomocy regionalnej od 2022 r.

11 stycznia 2022 r., godz. 10:00


Korzystanie z ulgi inwestycyjnej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji i SSE wymaga obecnie szerokiego spojrzenia z wielu perspektyw. Wynika to z wielu czynników wpływających na zasady korzystania z tej ulgi, z których w szczególności należy wymienić:

 • wprowadzenie nowej mapy pomocy regionalnej, dla której 2022 r. będzie pierwszym rokiem obowiązywania,
 • wprowadzenie zmian zasad unijnych, które pokrywają się z istotnymi zmianami przepisów krajowych wymuszonymi przez pandemię COVID-19 oraz chęć dodatkowego wsparcia inwestycji w Polsce,
 • rosnącą liczbę interpretacji podatkowych oraz wyroków sądów administracyjnych dot. PSI, które dają coraz większą wiedzę praktyczną na temat funkcjonowania tego instrumentu,
 • zmiany zaproponowanych w ramach "Polskiego Ładu”, które w istotny sposób mogą wpłynąć na sposób rozliczenia ulgi w ramach PSI.

Zapraszamy na bezpłatny webinar, podczas którego eksperci Deloitte omówią dla Państwa powyższe kwestie oraz ich wpływ na zasady udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej.

Agenda spotkania:

 1. Nowelizacja przepisów Polskiej Strefy Inwestycji (PSI), wraz ze wskazaniem wpływu nowelizacji na możliwość wydawania decyzji o wsparciu (DoW).
 2. Nowe zasady udzielania pomocy inwestycyjnej na lata 2022-2027, w tym nowa mapa pomocy regionalnej.
 3. Możliwość kumulacji pomocy na inwestycje, otrzymanej w ramach PSI oraz innych instrumentów pomocowych.
 4. Przeniesienie (relokacja) działalności na terenie EOG, a udzielona pomoc publiczna – jak traktować przepisy, które weszły w życie w lipcu 2020 r.?
 5. Najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych oraz trendy interpretacyjne organów podatkowych PSI i SSE, wraz z próbą oceny wpływu na praktykę zmian proponowanych w ramach „Polskiego Ładu”.

Do kogo skierowane jest webinar?:

Spotkanie skierowane jest głównie do prezesów, dyrektorów finansowych, głównych księgowych, a także szefów i pracowników działów finansowo-księgowych i podatkowych oraz działów rozwoju, innowacji i inwestycji w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w ramach Polskiej Strefy Inwestycji/SSE.

Prowadzący: Karolina Kruś
Dyrektor w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte

Karolina jest Dyrektorem w dziale Doradztwa Podatkowego we wrocławskim biurze Deloitte. Jest absolwentką Ekonomii na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz licencjonowanym doradcą podatkowym.

Zdobyła doświadczenie zawodowe pracując w międzynarodowych firmach doradczych. Posiada wieloletnie doświadczenie w stosowaniu polskiego i międzynarodowego prawa podatkowego. Karolina pracuje w zespole do spraw podatku dochodowego od osób prawnych. Dodatkowo zajmuje się transakcjami międzynarodowymi ze szczególnym uwzględnieniem procesów restrukturyzacji grup kapitałowych.

Marta Jackowska Starszy Konsultant w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte

Marta jest Starszym Konsultantem w dziale Doradztwa Podatkowego we wrocławskim biurze Deloitte.

Specjalizuje się w podatku dochodowym od osób prawnych, a także w problematyce związanej z ulgami i zachętami podatkowymi. Marta ma doświadczenie w realizacji projektów związanych z efektywnym wykorzystaniem ulgi badawczo-rozwojowej w podatku dochodowym od osób prawnych, rozliczeniami podatkowymi przedsiębiorców operujących w specjalnych strefach ekonomicznych, a także rozliczeniami w podatku dochodowym od osób prawnych.

LINK DO REJESTRACJI : https://wsseinvestpark.clickmeeting.com/zasady-udzielania-pomocy-regionalnej-od-2022-r-/register?_ga=2.261270925.1089010406.1640597537-1816579327.1585910442

 

Webinar: Obowiązki pracodawcy związane z końcem roku

14 stycznia 2022 r., godz. 10:00

Koniec roku kalendarzowego to okres, w którym płatnik PIT i ZUS musi dopełnić szeregu obowiązków w zakresie raportowania odnośnie zakończonego okresu. Do tego zazwyczaj od stycznia należy uwzględnić wchodzące w życie zmiany w przepisach prawa dotyczących podatku oraz składek na ubezpieczenia społeczne.

W związku z powyższym, zapraszamy Państwa na bezpłatny webinar, w trakcie którego eksperci Deloitte podsumują najistotniejsze z punktu widzenia PIT i ZUS obowiązki pracodawcy związane z zakończeniem roku kalendarzowego.

Agenda spotkania:

Obowiązki pracodawcy w zakresie PIT:

 • Sporządzenie informacji PIT-11 z przykładami
 • Sporządzenie deklaracji PIT-4r oraz PIT-8AR
 • Sporządzenie druków PIT-8C, IFT-1R
 • Zmiany w zakresie regulacji PIT (nowe obowiązki pracodawcy) i dostosowanie systemu płacowego

Obowiązki pracodawcy w zakresie ZUS:

 • Sporządzenie formularza ZUS IWA
 • Zmiany w zakresie regulacji ZUS

Do kogo skierowane jest webinar?:

Spotkanie skierowane jest głównie do prezesów, dyrektorów finansowych, głównych księgowych, a także szefów i pracowników działów finansowo-księgowych, podatkowych oraz działów HR/kadr w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w ramach Polskiej Strefy Inwestycji/SSE.

Prowadzący:Aneta Surmiak
Starszy Menedżer w dziale Doradztwa Podatkowego

Aneta jest Starszym Menedżerem w dziale Doradztwa Podatkowego wrocławskiego biura Deloitte. Absolwentka Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.Aneta specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych, ubezpieczeniach społecznych i międzynarodowych aspektach podatkowych. Uczestniczyła w licznych przeglądach i innych projektach doradczych w zakresie PIT i ZUS u klientów z różnych branż. Posiada tytuł doradcy podatkowego oraz stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu.

 

LINK DO REJESTRACJI : https://wsseinvestpark.clickmeeting.com/obowiazki-pracodawcy-zwiazane-z-koncem-roku/register?_ga=2.219195673.1089010406.1640597537-1816579327.1585910442

 

KOLEJNE WEBINARY (SZCZEGÓŁY WKRÓTCE):

 15.02.2022 r.: Aktualna praktyka w zakresie rozliczeń strefowych (SSE / PSI), w tym:

 1. praktyka w zakresie tzw. podejścia projektowego
 2. zmiany w ramach tzw. Polskiego Ładu istotne dla przedsiębiorców SSE / PSI – doprecyzowania zasad podejścia projektowego, podatek minimalny
 3. zastosowanie przepisów o cenach transferowych do rozliczeń przedsiębiorców SSE / PSI – aktualna praktyka z kontroli TP u przedsiębiorców SSE; wymogi w zakresie dokumentacji cen transferowych; korekty cen transferowych

22.02.2022 r.: Rozliczenia w zakresie podatku u źródła (WHT)

 • Aktualna praktyka interpretacyjna oraz w zakresie kontroli podatkowych, trendy zmian przepisów, w tym planowane.

Urząd Miejski czynny w Sylwestra od 7.00 do 13.00

Informujemy, że w Sylwestra 31 grudnia Urząd Miejski w Kluczborku będzie czynny od 7.00 do 13.00

Ogłoszenie o przetargu na sprzedaż działek w strefie ekonomicznej.

Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar ogłasza 1 przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład gminnego zasobu nieruchomości i znajdujących się na terenie strefy ekonomicznej:

 1. Kluczbork, ul. Wołczyńska - ark.m. 3 działka nr 16/28 o pow. 1,9966 ha
 2. Kluczbork, ul. Wołczyńska - ark.m. 3 działka nr 16/26 o pow. 1,3366 ha

Ogłoszenie o przetargu i wszystkie szczegóły: ogłoszenie o przetargu z 29.11.2021 

Oferta inwestycyjna gminy na w/w działki dostępna tutaj: https://www.kluczbork.eu/976,oferty-inwestycyjne?tresc=15464

 

 • tereny-inwestycyjne-kluczbork_1_2021
 • kluczbork tartak 2021_grudzień
 • oferta inwestycyjna
 • DJI_0989

Kalendarium imprez kulturalno-sportowych na 2022 rok

Już po raz kolejny pragniemy Państwu przedstawić nasze Kalendarium imprez kulturalno-sportowych zaplanowanych na rok 2022 na terenie całej Gminy Kluczbork. Szczegóły dotyczące wszelkich imprez będzie można uzyskać na oficjalnych stronach internetowych Gminy Kluczbork: www.kluczbork.eu oraz www.facebook.com/kluczbork, a także w Wydziale Promocji i Rozwoju Gminy Urzędu Miejskiego w Kluczborku, bądź u organizatorów poszczególnych imprez, których dane znajdą Państwo na końcu Kalendarium.

Zdajemy sobie sprawę, że w sytuacji pandemii organizacja imprez jest utrudniona i każde zaplanowane wydarzenie może zostać przeniesione lub odwołane. Dlatego kalendarium będzie na bieżąco uaktualniane w momencie pojawienia się nowych wydarzeń, imprez oraz gdy szczegóły zaplanowanych wydarzeń będą ulegać zmianie. Prosimy obserwować stronę Urzędu Miejskiego oraz Kalendarium.

Serdecznie zapraszamy na wszystkie imprezy, które odbędą się w tym roku w Gminie Kluczbork.

 • Kalendarium imprez 2022