Aktualności 2024

Kalendarium imprez kulturalno-sportowych na 2024 rok

Już po raz kolejny pragniemy Państwu przedstawić nasze Kalendarium imprez kulturalno-sportowych w Gminie Kluczbork. Szczegóły dotyczące wszelkich imprez będzie można uzyskać na oficjalnych stronach internetowych Gminy Kluczbork: www.kluczbork.eu oraz www.facebook.com/kluczbork, a także w Wydziale Promocji i Rozwoju Gminy Urzędu Miejskiego w Kluczborku, bądź u organizatorów poszczególnych imprez, których dane znajdą Państwo na końcu Kalendarium.

Serdecznie zapraszamy na wszystkie imprezy, które odbędą się w tym roku w Gminie Kluczbork.

 • Kalendarium imprez 20224

Informacje na temat potencjalnego „Zakładu recyklingu odpadów tworzyw sztucznych” przy ul. Fabrycznej 1 w Kluczborku.

Przekazujemy Państwu kolejną garść informacji dot. potencjalnego „Zakładu recyklingu odpadów tworzyw sztucznych” przy ul. Fabrycznej 1 w Kluczborku.

- 20 grudnia 2023 r. do Urzędu Miejskiego w Kluczborku wpłynęło pismo pełnomocnika inwestora z prośbą o prolongatę terminu uzupełnień do dnia 20 stycznia 2024 r. Wynika ona z wezwania Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu do UZUPEŁNIENIA raportu o odziaływanie na środowisko przez inwestora.

- Na tym etapie procedowania powyższego tematu mogą pojawić się kolejne wnioski o uzupełnienia.

- Wstępnie planowane na styczeń spotkanie informacyjne mające na celu wyjaśnienie ewentualnego wpływu planowanego przedsięwzięcia na zdrowie mieszkańców oraz na środowisko ze względu na konieczność uzupełnienia dokumentacji odbędzie się w późniejszym, wyznaczonym przez przepisy prawa terminie

- W celu wyjaśnienia procedury uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przesyłamy Państwu infografikę na ten temat.

- W BIP Gminy Kluczbork znajduje się Obwieszczenie Burmistrza dotyczące powyższego tematu https://www.bip.kluczbork.eu/439,obwieszczenia

 • procedury uzyskania decyzji o srodowiskowych uwarunkowaniach (003)

Wyjątkowe narodziny w naszym mieście

W dniu dzisiejszym Burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar złożył wizytę rodzicom Małgorzacie i Marcinowi Złotorowiczom oraz narodzonym trojaczkom: Michalince, Stasiowi i Tomaszkowi – nowym mieszkańcom Kluczborka. 

W trakcie wizyty burmistrz przekazał rodzinie w imieniu wszystkich mieszkańców gratulacje, kwiaty oraz zestaw praktycznych prezentów w trosce o dobry rozwój maluchów. Burmistrz spędził czas rozmawiając z rodzicami, słuchając ich historii i dzieląc się własnymi doświadczeniami rodzinnymi.
Burmistrz podkreślił, że to nie tylko radosna chwila dla rodziny trojaczków, ale także powód do dumy dla całego miasta. Narodziny te są wyjątkowym zdarzeniem w historii miasta, zasługującym na szczególne uznanie. 

Burmistrz wyraził życzenia zdrowia, szczęścia i wielu radosnych chwil dla maluchów oraz ich rodziny.

Za zgodą rodziców maluszków z dumą prezentujemy zdjęcie z wizyty Pana Burmistrza.

 • Kluczborskie trojaczki

Zmarł Ks. Henryk Schröder

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu dzisijeszym (5.01.2024r), w wieku 81 lat, odszedł od nas Henryk Schröder – wieloletni Proboszcz Parafii Ewangelicko Augsburskiej w Kluczborku, Zasłużony dla Kluczborka.
 
Ks. Schröder był związany z Kluczborkiem od 1976 roku będąc Proboszczem w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w latach 1976-2007. Jego wkład w ocalenie zabytków miasta jest nieoceniony. W 1977 roku podjął się trwającego prawie 3 lata remontu kościoła zabytkowego, a w 1980 roku zainicjował renowację budynku przy ul. Kopernika 1. Jego starania zaowocowały nagrodą Ministra Kultury i Sztuki oraz Złotą Odznaką za ratowanie zabytków. W 1985 roku zainaugurował koncerty organowe, które przez lata stały się nieodłącznym elementem kulturalnego krajobrazu Kluczborka.
 
Pastor Schröder był także gorącym orędownikiem pomocy rodzinom wielodzietnym, a za swoją działalność społeczną otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, m.in. Złoty Krzyż Zasługi i odznakę Zasłużony dla Opolszczyzny. W roku 2003 został uhonorowany Medalem 750-lecia, a 11 listopada 2005r. Medalem Zasłużony dla Kluczborka.
 
Cześć Jego pamięci. Zostawił po sobie trwały ślad, a Kluczbork utracił wyjątkową osobę, życzliwego duszpasterza i gorliwego obrońcę dziedzictwa kulturowego. Niech spoczywa w pokoju.
 • ks. Henryk Schroeder

Powstała koncepcja zagospodarowania części sportowo-rekreacyjnej Parku Miejskiego

Gmina Kluczbork przygotowała koncepcję zagospodarowania części sportowo-rekreacyjnej Parku Miejskiego. Pierwszy etap prac rusza wiosną.

Koncepcja ma na celu dostosowanie przestrzeni do współczesnych potrzeb mieszkańców i turystów, wykorzystując atrakcyjne położenie i rozbudowany program użytkowy. Głównym celem jest zwiększenie zainteresowania tym obszarem, zwłaszcza wśród lokalnej społeczności, czyniąc go centralnym miejscem spotkań, aktywności fizycznej, rekreacji i edukacji ekologicznej. Zakłada się, że zrewitalizowany park stanie się silnym impulsem do integracji społecznej mieszkańców Kluczborka, poprzez organizację różnorodnych wydarzeń, festynów i innych atrakcji na jego terenie. 

Projekt skupił się głównie na stworzeniu wszechstronnej przestrzeni, dostosowanej do różnych grup użytkowników, uwzględniając przy tym istniejącą infrastrukturę i naturalny charakter parku.

Obszar objęty projektem zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu miejskiego oraz wzdłuż zielonego szlaku prowadzącego do zbiornika retencyjnego i stanowi częściowo zagospodarowaną przestrzeń rekreacyjną, obejmującą istniejący skatepark (na terenie dawnego miejskiego kąpieliska), strefę workout, siłownię na świeżym powietrzu, tyrolkę i sześć trampolin ziemnych. Ze względu na swoje strategiczne położenie w strefie sportowo-rekreacyjnej, odgrywa kluczową rolę w funkcjonalnej i urbanistycznej strukturze miasta. 

Koncepcja zagospodarowania terenu przewiduje podział parku na 7 stref funkcjonalnych, dostosowanych do różnych grup użytkowników, które są ze sobą powiązane układem komunikacyjnym. Strefa Młodzieży, położona wzdłuż głównej osi spacerowej, obejmuje różnorodne i wielofunkcyjne przestrzenie, takie jak skatepark, tymczasową scenę z wiatą rekreacyjną, boisko do siatkówki plażowej, siedziska na skarpie, pergolę z huśtawkami i miejscami do siedzenia, istniejącą tyrolkę oraz tor rolkowy. Strefa Dzieci to obszar przeznaczony do zabawy i edukacji, gdzie znajduje się zróżnicowany plac zabaw, istniejące trampoliny, sezonowa fontanna posadzkowa, mini pumptrack oraz szkoła letnia ze ścieżką edukacyjną. W pobliżu znajduje się Strefa Workout, łącząca elementy gimnastyki sportowej, stworzona do wykonywania ćwiczeń siłowych i lekkoatletycznych.

W północno-zachodniej części działki zlokalizowano Strefę Seniora, wyposażoną w boiska do gry w bule, stoliki szachowe, ławeczki oraz istniejącą siłownię zewnętrzną. Planuje się również rozbudowę placu przeznaczonego pod tymczasowe obiekty gastronomiczne. W południowo-zachodniej części działki, w otoczeniu wysokiej zieleni, umiejscowiono Strefę Chillout – miejsce relaksu, wyposażone w modułowe hamaki. Ostatnią strefą parku jest Zieleniec – otwarta przestrzeń do zabaw dla dzieci lub piknikowania na kocach. Całość uzupełniona jest o ekologiczną grę terenową.

Koncepcja zakłada możliwość etapowania inwestycji i niezależną realizację poszczególnych stref. W pierwszym etapie inwestycji, w 2024 roku, planowana jest budowa boiska do siatkówki plażowej, utwardzenie tymczasowej sceny z wiatą rekreacyjną, zjazdu do skateparku, siedzisk na skarpie oraz obiektów małej architektury.

 • Koncepcja zagospodarowania części sportowo-rekreacyjnej Parku Miejskiego - plansza 1
 • Koncepcja zagospodarowania części sportowo-rekreacyjnej Parku Miejskiego - plansza 2
 • Koncepcja zagospodarowania części sportowo-rekreacyjnej Parku Miejskiego - plansza 3
 • Koncepcja zagospodarowania części sportowo-rekreacyjnej Parku Miejskiego - plansza 4

FERIE ZIMOWE W GMINIE KLUCZBORK

Z przyjemnością informujemy, że Gmina Kluczbork przygotowała liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży!

 
Szczegóły na plakatach poniżej.
 • ferie zimowe AO
 • ferie zimowe CKK
 • ferie zimowe OSiR
 • ferie zimowe kino bajka
 • ferie zimowe kino bajka
 • ferie zimowe biblioteka
 • ferie zimowe biblioteka
 • ferie zimowe muzeum

Zagłosuj na Kluczbork w konkursie "Świeć Się"

Kluczbork ma szansę zabłysnąć jako Świetlna Stolica Polski, ale potrzebujemy Twojego wsparcia! Link do głosowania: https://nto.pl/kluczbork/pk/5760669#d
Dzienny limit bezpłatnych głosów: 10.
 
Weź sprawę w swoje ręce i oddaj swój głos na Kluczbork w konkursie "Świeć się z Energą". Nagrodami w konkursie jest energooszczędny sprzęt AGD który, zostanie przekazany na cele charytatywne. W 2022 roku Kluczbork wygrał w województwie opolskim a zdobyte nagrody przekazał instytucjom charytatywnym i stowarzyszeniom.
 
Pokażmy, że nasze miasto emanuje magią świątecznych iluminacji, tworząc niepowtarzalny klimat i atmosferę. Razem możemy ponownie zdobyć tytuł i sprawić, że Kluczbork zagości w sercach wszystkich miłośników świątecznych cudów! 
 
Przekaż tę wiadomość znajomym, rodzinnym i wszystkim, którym zależy na tym, aby Kluczbork zajaśniał najjaśniej! Razem możemy uczynić nasze miasto Świetlną Stolicą Polski!
 
Pamiętaj, że możesz głosować każdego dnia, dlatego zachęcamy do regularnego wsparcia! Niech Kluczbork zabłyśnie jak nigdy wcześniej! 
 • rynek świeta Kluczbork

KLUCZBORK po raz drugi został ŚWIETLNĄ STOLICĄ WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO!

Z dumą ogłaszamy, że dzięki niesamowitemu zaangażowaniu mieszkańców i osób glosujących na nasze oświetlenie świateczne, Kluczbork został wybrany Świetlną Stolicą Województwa Opolskiego w konkursie "Świeć Się z Energą"! Wasze 1785 głosów sprawiły, że nasze magiczne miasto, pełne uroku i świątecznej magii, zabłysło najjaśniej spośród wszystkich.

Wyniki głosowania, które można zobaczyć tutaj: wyniki głosowania potwierdzają, że Kluczbork wyprzedził drugie Opole o imponujące 1155 głosów! To zwycięstwo jest zasługą wspólnej siły i determinacji naszej społeczności.

Dzięki waszemu codziennemu oddaniu głosów, nie tylko zdobyliśmy tytuł Świetlnej Stolicy Województwa Opolskiego, ale także wygraliśmy sprzęt elektryczny o wartości 10 000 zł! Ten cenny sprzęt zostanie przekazany dla instytucji charytatywnych, co pozwoli nam wspólnie świecić nie tylko światłem świątecznych iluminacji, ale także promieniować pomocą dla innych.

Dziękujemy każdemu z was, kto oddał swój głos, udostępnił informację i pokazał, że Kluczbork to miejsce, gdzie światło świątecznych cudów zawsze świeci najjaśniej! 🌟🎄

Wkrótce będziemy walczyć o tytuł Świetlnej Stolicy Polski i mamy nadzieję, że z taką samą determinacją i wsparciem zdobędziemy kolejne zwycięstwo!

Niech ta radosna wiadomość dotrze do wszystkich - rodziny, przyjaciół, sąsiadów! Razem uczyniliśmy Kluczbork Świetlną Stolicą Województwa Opolskiego! 🌟💖 Pamiętajcie, że siła wspólnoty potrafi zdziałać cuda! ✨💪 

 • kluczbork świetlna stolica

Zagłosuj na Kluczbork w Finale Ogólnopolskim "Świetlna Stolica Polski"

Kluczbork walczy teraz w Finale Ogólnopolskim Świetlnej Stolicy Polski.
 
 
Głosowanie wystartowało dzisiaj o 12:00 i trwać będzie do wtorku, 30 stycznia 2024 r. do godz. 12:00. 
 
Pamiętajcie aby się zarejestrować lub zalogować i oddać 10 głosów każdego dnia
 
Nasze magiczne miasto jest już najlepsze w województwie i ma szansę zdobyć tytuł Świetlnej Stolicy Polski i dodatkowe 10 tysięcy złotych na zakup sprzętu AGD oraz voucher na instalację fotowoltaiczną o wartości 30 000 zł brutto. Nagrody trafią bezpośrednio do tych, którzy najbardziej ich potrzebują, wspierając lokalne inicjatywy charytatywne! 
 
Zagłosujmy na Kluczbork i pokażmy, że razem tworzymy niepowtarzalną społeczność, gotową na wspólne zwycięstwo! 
 
Razem możemy zdziałać cuda!  Niech energia Kluczborka rozbłyśnie w całej Polsce!

Zapraszamy na podsumowanie kadencji burmistrza 2018-2023

Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar serdecznie zaprasza na spotkanie "Podsumowanie kadencji 2018-2023".
 
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 5 lutego 2024 r. o godz. 17:00 w Kinie BAJKA w Kluczborku, ul. Pułaskiego 3.
 
Na spotkaniu zostanie przedstawiona informacja o najważniejszych zrealizowanych inwestycjach, a także zaprezentowane zostaną plany i zamierzenia na kolejne lata.
 
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, aby wspólnie podsumować dotychczasowe lata i zainicjować dyskusję na temat przyszłości Gminy Kluczbork.
 
Do zobaczenia 5 lutego o 17:00 w Kinie BAJKA! 
 • podsumowanie _plakat

XXXII Finał WOŚP w Kluczborku

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy❤️ zagra w kilku miejscach w Kluczborku- na rynku, w Galerii Miodowej i nad zalewem. Czekają na Was liczne atrakcje. Szczegółowy program na plakacie poniżej.

Zapowiada się letnia zadyma w środku zimy. Bądźcie z nami, bo będzie się działo.

Serdecznie zapraszamy do udziału w licytacjach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!  Burmistrz Kluczborka  przekazał zestawy upominkowe, które można zdobyć, biorąc udział w tej szczytnej akcji! 
 
Sprawdź szczegóły licytacji i dołącz do akcji, klikając w poniższy link:
 
Gramy razem do końca świata i jeden dzień dłużej...
 
Wszystko o XXXII Finale WOŚP w Kluczborku znajdziesz w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/2651020051739353  
 • program XXXII Finał WOŚP w Kluczborku

Mamy nowy rekord podczas 32 Finału WOŚP w Kluczborku – 151 210,88 zł.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, wspaniałym wolontariuszom oraz wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację finału w Kluczborku. Udało nam się osiągnąć piękny wynik 110 750, 59 zł zł zebrane przez wolontariuszy i podczas licytacji na scenie. 

Aukcje allegro nadal trwają i mamy tam już zadeklarowane ponad 40 tys. 460zł.

Kto jeszcze nie licytował dla orkiestry zapraszamy tutaj: https://allegro.pl/uzytkownik/WOSP-Kluczbork

Gramy z orkiestrą do końca świata i jeden dzień dłużej.

 

Wszystko co działo się podczas 32 Finału WOŚP w Kluczborku znajdziecie na oficjalnych profilach FB:

https://www.facebook.com/Kluczbork/ 

https://www.facebook.com/WOSPKluczbork

https://www.facebook.com/Foto.Luk.Kluczbork

https://www.facebook.com/Czerewko.photography 

 

Zaangażowani w XXXII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kluczborku:

Centrum Kultury w Kluczborku

WOŚP Kluczbork

Stowarzyszenie Rozwoju Kultury i Profilaktyki Emaus

Stowarzyszenie Klucz do Rozwoju

MZOK Kluczbork

OSiR Kluczbork

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku

Foto-Luk

Morsy Kluczbork Foczka

Ochotnicza Straż Pożarna w Kuniowie

OSP Lasowice Małe

KKS Mickiewicz Kluczbork

Kluczborska Grupa Biegowa

Żądło Nordic Walking Kluczbork- sekcja Kluczborskiej Grupy Biegowej.

Galeria Miodowa

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kluczborku

Policja Kluczbork

Ziemia Kluczborska

OSP Bąków

OSP powiatu KLB

Ochotnicza Straż Pożarna w Bogacicy

Jakub Kinder

Pomoc Drogowa Lechmot

Jakub Wall

Czerewko.photography

Studio Reklamy Valdex s.c.

Aqua-Instal Kacper Wasyliszyn

FMK

Restauracja "Pod Arkadami"

 

 

 • wosp zebrana kwota

Kluczbork zajął 8 miejsce w finale ogólnopolskim "Świetlna Stolica Polski"

Chcielibyśmy serdecznie podziękować każdemu z Was drodzy Mieszkańcy Kluczborka i Przyjaciele naszego miasta za włączenie się do akcji i oddanie swojego głosu, wspierając Kluczbork w Finale Ogólnopolskim "Świetlna Stolica Polski".

Wasze zaangażowanie sprawiło, że nasze miasto zajęło 8. miejsce na 16 miast w Polsce, zdobywając 3584 głosy.

Wyniki konkursu: https://polskanews.pl/swiec-sie-z-energa/pl/2003629 

Wspólnie udowodniliśmy, że Kluczbork to społeczność gotowa na wspólne wyzwania i zwycięstwa. 

Dziękujemy za każdy oddany głos, za udostępnianie informacji i za to, że tworzycie niepowtarzalną społeczność.

 • dziekujemy Kluczbork

Kluczbork biegnie Tropem Wilczym - 3 marca 2024r.

Serdecznie zapraszamy na Kluczborskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się w niedzielę, 3 marca 2024 r.


Dołącz do naszej społeczności w tym ważnym dniu, by uczcić bohaterów, którzy poświęcili swoje życie dla wolności Ojczyzny.

Aby wziąć udział w wydarzeniu w sposób aktywny, zapraszamy do zapisów na XII Bieg Pamięci "Tropem Wilczym" (5km i 10km) oraz marsz Nordic Walking (5km) poprzez stronę: https://www.zmierzymyczas.pl/.../xii-bieg-pamieci...

Liczba pakietów jest ograniczona tylko 200szt, więc śpieszcie się z zapisami!

Wkrótce opublikujemy pełen program wydarzenia, więc śledź naszą stronę!

Zapraszamy całe rodziny do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kluczborku! Przyjdźcie z gadżetami patriotycznymi, by razem oddać hołd tym, którzy walczyli za naszą niepodległość.

Do zobaczenia na wydarzeniu! 

 • plakat bieg tropem wilczym 2024

Zapraszamy na Krainę Zdrowia Dzieci 2024.

Opolski Oddział Wojewódzki NFZ zaprasza na Krainę Zdrowia Dzieci 2024.

Największe medyczne wydarzenie poświęcone zdrowiu dzieci.

Wydarzenie odbędzie się 10 lutego 2024 r. w godz. 9.00 – 17.00 na terenie Centrum Wystawienniczo – Kongresowego w Opolu (ul. Wrocławska 158).

Jest ono dedykowane dzieciom w wieku od 0 do 18 roku życia. Dzieci pod opieką rodziców będą miały możliwość skorzystania z konsultacji i porad lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, w szczególności pediatrów oraz specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

Celem odwrócenia negatywnego trendu w zdrowiu naszych dzieci, a także szerzeniu działań profilaktycznych, Opolski Oddział Wojewódzki NFZ zaprasza na bezpłatne, bez skierowania i rejestracji badania lekarskie. Do dyspozycji dzieci i ich rodziców będzie kilkadziesiąt gabinetów lekarskich.

Do udziału zapraszamy dzieci bez objawów infekcji.

Całe wydarzenie zorganizowane będzie w atmosferze przyjaznej dzieciom. Do organizacji imprezy zapraszamy partnerów, którzy zapewnią uczestnikom edukację poprzez zabawę. Zaangażują się w organizację występów i gier dla najmłodszych. Pokazy sportowe, animatorzy, dekoracje i inne atrakcje pozwolą całym rodzinom spędzić przyjemnie czas.

W czasie trwania eventu będziemy również promować wśród najmłodszych aktywność fizyczną.

„Kraina Zdrowia Dzieci” jako stała wizytówka naszych działań prozdrowotnych staje się naszym dużym i powtarzalnym projektem. We wrześniu 2021 roku pierwszy raz zorganizowaliśmy event w siedzibie naszego Oddziału. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Powodzenie akcji było na tyle duże, że kolejne edycje zdecydowaliśmy się zorganizować w miejscach o większej powierzchni i dostosowanych do organizacji imprez na większą skalę.

W poprzedniej edycji w 2023 r. 1100 dzieci przeszło przez gabinety pediatryczne i skorzystało z 2-3 konsultacji specjalistycznych. Dodatkowo 210 dzieci skorzystało z usług Dentobusów. W sumie udzielono około 3 500 konsultacji.

W programie:

STREFA MAMY:

    rehabilitacja po cesarskim cięciu – integracja blizny z siecią powięziową – specjaliści z Politechniki Opolskiej,

    fizjoterapia uroginekologiczna, diagnostyka rozstępu mięśnia prostego brzucha – specjaliści z Politechniki Opolskiej,

    ocena składu ciała – specjaliści z Politechniki Opolskiej,

    zajęcia ruchowe dla ciężarnych – specjaliści z Politechniki Opolskiej.

STREFA MALUCHA :

    porady laktacyjne i opieka nad noworodkiem – Zdrowa Rodzina,

    konsultacje neonatologiczne – dr n. med. Alina Kowalczykiewicz – Kuta, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie neonatologii, lekarze z Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu,  lek. med. Bartosz Biedroń, dr Anita Pierończyk Klinika Nova,

    ocena rozwoju niemowlaka i małego dziecka – Specjaliści z Politechniki Opolskiej,

    fizjoterapia niemowląt i małych dzieci – Specjaliści z Politechniki Opolskiej, Zdrowa Rodzina, Clipp.

KONSULTACJE SPECJALISTYCZNE:

    neurologopedyczne – Centrum Logopedyczne i Psychologiczno – Pedagogiczne CLIPP, specjaliści z Politechniki Opolskiej, Centrum Terapii Psychika Języka,

    laryngologiczne –Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, lek. med. Dariusz Domagała, SP ZOZ Kędzierzyn – Koźle,

    dermatologiczne – Optima Medycyna,

    dietetyczne – Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu,

    pulmonologiczne – Stobrawskie Centrum Medyczne, Prudnickie Centrum Medyczne,

    kardiologiczne – NZOZ Specjalistyka, Scanmed,

    alergologiczne – Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, SP ZOZ Kędzierzyn – Koźle, lek. med. Z. Kurzyca,

    psychologiczno – psychiatryczne – Soteria Anamija Zawada,

    chirurgiczne – lek. med. A. Wojtyłko,

    fizjoterapeutyczne – Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, NZOZ KANMED Głuchołazy,  Neurorehabilitacja M.G. Bilińscy,

    pediatryczne – Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, Optima Medycyna, Centrum  Zdrowia w Opolu, lek.med. Małgorzata Bihun

    stomatologiczne – Dentobusy,

    endokrynologiczne – Esmed, NZOZ Specjalistyka,

    urologiczne – dr Rafał Olejnik, dr Jacek Chełchowski Klinika Nova.

BADANIA:

    słuchu – Audiofon, Audika,

    wzroku – zakład optyczny Siejka, OKOklinik, OneDayClinic,

   znamion – Opolskie Centrum Onkologii,

    USG – Helimed,

    EKG – NZOZ Specjalistyka,

    Składu masy ciała – Politechnika Opolska.

Zajęcia edukacyjne oraz animacje dla dzieci.

 

Miejsce i data wydarzenia:

Centrum Wystawienniczo – Kongresowe w Opolu, ul. Wrocławska 158

10 lutego 2024 r. (sobota) od 9.00 do 17.00

 

https://www.nfz-opole.pl/aktualnosci-i-komunikaty/kraina-zdrowia-dzieci-najwieksze-wydarzenie-medyczne-dla-dzieci/

 • Kraina Zdrowia Dzieci 2024 sRGB

PRZESUNIĘTE SPOTKANIE Z BURMISTRZEM PODSUMOWUJĄCE KADENCJĘ 2018 - 2023 na 19 lutego

Drodzy mieszkańcy!
 
Chcieliśmy Was serdecznie zaprosić na spotkanie "Podsumowanie kadencji 2018-2023" organizowane przez Burmistrza Miasta Kluczborka, Jarosława Kielara. Niestety, ze względu na warunki pogodowe i podtopienia w Gminie Kluczbork w dniu 5 lutego br. musieliśmy przesunąć termin tego wydarzenia.
 
Nowy termin spotkania to 19 lutego 2024 r. o godz. 17:00 w Kinie BAJKA w Kluczborku, ul. Pułaskiego 3.
 
Na tym spotkaniu zostanie przedstawiona informacja o najważniejszych zrealizowanych inwestycjach, a także zaprezentowane zostaną plany i zamierzenia na kolejne lata. 
 
To doskonała okazja, aby podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat planowanych i realizowanych działań, których głównym celem jest dalszy rozwój Miasta i Gminy Kluczbork. 
 
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, aby wspólnie podsumować dotychczasowe lata i zainicjować dyskusję na temat przyszłości naszej gminy.
 
Przepraszamy za wszelkie niedogodności związane z tą zmianą i mamy nadzieję, że nadal będziecie Państwo mogli dołączyć do nas w tym ważnym wydarzeniu.
 
Do zobaczenia 19 lutego o 17:00 w Kinie BAJKA!
 • podsumowanie _plakat termin 19 luty

UWAGA! Ogólnopolski Protest Rolników Powiatu Kluczborskiego! UTRUDNIENIA W RUCHU!

Informujemy, że w dniach 9, 14 i 19 lutego 2024r. w godzinach 10.00-17.00 w ramach ogólnopolskiego strajku rolników wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym w związku z przejazdem ciągników wraz z maszynami rolniczymi.

MIEJSCE ZBIÓRKI: droga techniczna przy DK 11 obok zjazdu na Kujakowice Dolne.

TRASA PRZEJAZDU: Z miejsca zbiórki do ronda przy Galerii Miodowej, Obwodnica Kluczborka DK45 do ronda na Ligocie Dolnej, ul. Wołczyńska, ul. Byczyńska, ul. Jana Pawła II, ul. Jagiellońska, ul. Katowicka, Ligota Zamecka, Ligota Górna do skrzyżowania z DK11, DK42, DK 45, następnie DK 11 do zjazdu na Galerię Miodową.

Trasa przejazdu na mapie poniżej (źródło mapy.cz)

CELE protestu:

1. Sprzeciw wobec wdrożeniom „Zielonego Ładu”

2. Unormowanie handlu z Ukrainą

3. Sprzeciw wobec ograniczeniom hodowli zwierząt w Polsce

Więcej o celach protestu na ulotkach poniżej.

 

Przepraszamy za utrudnienia 

 • mapa przejazdu protest rolników
 • ulotka dlaczego protestują rolnicy

ZAPROSZENIE NA 15. COMBER B@BSKi

 
📅 Data: 13 lutego 2024 r.
🕓 Godzina: 16:00
📍 Miejsce: Sala konferencyjna Urzędu Miejskiego w Kluczborku
 
Liczba miejsc ograniczona - dystrybucja zaproszeń PZEiR
 
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
 
Starosta Kluczborski Mirosław Birecki
Burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar
 • plakat 15 Comber Babski

UWAGA! WAŻNA ZMIANA - przejazd w dwóch grupach podczas Ogólnopolskiego Protestu Rolników Powiatu Kluczborskiego.

Informujemy, że w dniach 14 i 19 lutego 2024r. w godzinach 10.00-17.00 w ramach ogólnopolskiego strajku rolników wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym w związku z przejazdem ciągników wraz z maszynami rolniczymi w dwóch grupach jednocześnie.

MIEJSCE ZBIÓRKI: droga techniczna przy DK 11 obok zjazdu na Kujakowice Dolne.

TRASA PRZEJAZDU GRUPY PIERWSZEJ: Z miejsca zbiórki do ronda przy Galerii Miodowej, Obwodnica Kluczborka DK45 do ronda na Ligocie Dolnej, ul. Wołczyńska, ul. Byczyńska, ul. Jana Pawła II, ul. Jagiellońska, ul. Katowicka, Ligota Zamecka, Ligota Górna do skrzyżowania z DK11, DK42, DK 45, następnie DK 11 do zjazdu na Galerię Miodową.

TRASA PRZEJAZDU GRUPY DRUGIEJ: ta sama tylko w odwrotnej kolejności.

Trasa przejazdu na mapie poniżej (źródło mapy.cz)

CELE protestu:

1. Sprzeciw wobec wdrożeniom „Zielonego Ładu”

2. Unormowanie handlu z Ukrainą

3. Sprzeciw wobec ograniczeniom hodowli zwierząt w Polsce

Więcej o celach protestu na ulotkach poniżej.

 

Przepraszamy za utrudnienia 

 • mapa przejazdu protest rolników
 • ulotka dlaczego protestują rolnicy

Dzisiejszy protest rolników poza miastem Kluczbork

Informujemy, że zgodnie z ustaleniami z protestującymi rolnikami, kolumny ciągników rolniczych nie będą się dzisiaj przemieszczać ulicami Kuczborka.
 
Protest odbywać się będzie na skrzyżowaniu w Ligocie Górnej z DK-11 ( węzeł wieluński) oraz na rondzie w Ligocie Dolnej DK-45
 • PROTEST RONDA

Protest kluczborskich rolników w poniedziałek 19.02.2024

Według dzisiejszych informacji PROTEST kluczborskich rolników w poniedziałek 19  lutego w g.10.00-17.00 będzie przebiegał tak samo jak w ubiegłą środę, tzn. Protest odbywać się będzie na skrzyżowaniu w Ligocie Górnej z DK-11 ( węzeł wieluński) oraz na rondzie w Ligocie Dolnej DK-45. Możliwa jest także blokada skrzyżowania ul. Kujakowickiej z DK11.
 
Informujemy, że protest może ulec zmianie.
 • PROTEST RONDA
 • IMG20240209151141

Rozpoczął się remont ul. Mickiewicza, Ściegiennego i Sybiraków w Kluczborku

Rozpoczęły się prace remontowe w ramach zadania „Remont drogi ul. Mickiewicza – ul. ściegiennego – ul. Sybiraków w Kluczborku”, na które Gmina Kluczbork otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 1 699 492,40 zł, co stanowi 79,59% wydatków kwalifikowalnych zadania. Całkowite wydatki kwalifikowalne w ramach zadania wynoszą 2 135 346,77zł.

W ramach zadania zostanie wykonany remont nawierzchni jezdni, chodników oraz nowe oznakowanie pionowe i poziome dróg.

Planowany termin zakończenia prac remontowych to czerwiec 2024r.

W chwili obecnej trwają prace rozbiórkowe nawierzchni chodników wykonywane przez Wykonawcę robót. Ponadto trwają roboty związane z wymianą przyłączy wodociągowych, które prowadzą Wodociągi i Kanalizacja HYDROKOM Sp. z o.o.

O ewentualnych utrudnieniach będziemy na bieżąco informować.

 • zdjęcia remontu ul. Mickiewicza Ściegiennego i Sybiraków
 • zdjęcia remontu ul. Mickiewicza Ściegiennego i Sybiraków
 • zdjęcia remontu ul. Mickiewicza Ściegiennego i Sybiraków
 • zdjęcia remontu ul. Mickiewicza Ściegiennego i Sybiraków
 • zdjęcia remontu ul. Mickiewicza Ściegiennego i Sybiraków
 • zdjęcia remontu ul. Mickiewicza Ściegiennego i Sybiraków

Zapraszamy na charytatywny koncert z okazji 15-lecia Big Roll Bandu!

Już w najbliższą niedzielę, 25 lutego, o godzinie 19:00 w Hali OSIR w Kluczborku odbędzie się wyjątkowy koncert z okazji 15-lecia Big Roll Bandu!

Przygotujcie się na niesamowity show, której gwiazdami będą utalentowani muzycy i wokaliści!

A to jeszcze nie koniec niespodzianek! Gościem specjalnym będzie jeden z najlepszych puzonistów jazzowych w Polsce - Grzegorz Nagórski!

Big Roll Band to zespół działający przy Centrum Kultury w Kluczborku. Z trzech sekcji instrumentów dętych i rozbudowanej sekcji rytmicznej przygotowują dla Was niezapomniane doznania muzyczne - od jazzu, przez latino, aż po rocka!

Nie zapomnijcie, że każdy datek zebrany podczas koncertu zostanie przekazany na rzecz Hospicjum Ziemi Kluczborskiej Św. Ojca Pio.

Wydarzenie objęte honorowym patronatem Burmistrza Kluczborka Jarosława Kielara

 

 • plakat koncert 15 lecie Big Roll Band

Zaproszenie na konferencję prasową dotyczącą zakładu recyklingu odpadów tworzyw sztucznych

Szanowni Państwo,

Zapraszam Państwa na konferencję prasową poświęconą zakładowi recyklingu odpadów tworzyw sztucznych, który planowany jest przy ul. Fabrycznej 1 w Kluczborku.

Konferencja odbędzie się w czwartek, 29 lutego 2024 r., o godzinie 13:00, w sali konferencyjnej (II piętro) Urzędu Miejskiego przy ul. Katowickiej 1.

Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych, zarówno przedstawicieli mediów, jak i mieszkańców.

Z poważaniem,

Jarosław Kielar Burmistrz Kluczborka

Czatbot Alicja: Nowe Narzędzie Dla Naszej Strony Internetowej!

"W czym mogę pomóc?" - tak wita Was na oficjalnej stronie Kluczborka Czatbot Alicja. Ten wirtualny asystent, bazujący na sztucznej inteligencji, błyskawicznie znajduje potrzebne informacje na stronie www.kluczbork.eu. Wystarczy wpisać sprawę, którą chcemy załatwić, a czatbot od razu wskazuje odpowiednią stronę internetową.

Dzięki umowie podpisanej z Wrocławskim Instytutem Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji, wdrożono czatbota 19 lutego 2024 roku.

Zachęcamy do korzystania z Czatbota Alicji i cieszenia się łatwiejszym dostępem do informacji! 

 • czatbot Alicja 1
 • czatbot Alicja 2

Rozpoczął się kolejny remont ul. Ossowskiego i ul. Polnej

Rozpoczęły się prace remontowe w ramach zadania „Przebudowa drogi gminnej ul. Ossowskiego w Kluczborku poprzez przebudowę chodnika wzdłuż ul. Ossowskiego i ciągu pieszo-jezdnego ul. Polnej oraz budowę dwóch nowych przejść dla pieszych z oświetleniem dedykowanym i doświetlenie istniejącego przejścia”, na które Gmina Kluczbork otrzymała dofinansowanie w kwocie 410 840,00 zł, co stanowi 51,27% wydatków kwalifikowalnych zadania.

Całkowite wydatki kwalifikowalne w ramach zadania wynoszą 801 403,74 zł.

Planowany termin zakończenia prac to czerwiec 2024 roku.

W chwili obecnej trwają prace rozbiórkowe nawierzchni chodników przy ul. Polnej. Utrudnienia w ruchu przy ul. Polnej mogą pojawiać się do połowy marca.

 • remont ul. Ossowskiego i ul. Polnej
 • remont ul. Ossowskiego i ul. Polnej
 • remont ul. Ossowskiego i ul. Polnej

Druga rocznica napaści Rosji na Ukrainę - Kluczbork pamięta.

Dzisiaj 24 lutego obchodzimy drugą rocznicę napaści Rosji na Ukrainę. To ważna chwila, by zatrzymać się na chwilę i wspólnie wyrazić solidarność z narodem ukraińskim.

Kluczbork pamięta.

Stańmy razem w obronie zasad demokracji, suwerenności i wolności.

Zakończyliśmy drugi etap montażu fotowoltaiki!

W trosce o środowisko i z myślą o oszczędnościach Gmina Kluczbork inwestuje w fotowoltaikę. Panele fotowoltaiczne, transformujące energię słoneczną w prąd zostały wykonane w ramach zadania „Instalacja fotowoltaiczna na budynku Urzędu Miejskiego i przy krytej pływalni w Kluczborku”.Pierwsza instalacja fotowoltaiczna umieszczona przy krytej pływalni, przy ul. Kołłątaja została zamontowana w grudniu poprzedniego roku, natomiast druga instalacja została odebrana 21 lutego 2024r. i będzie zasilać budynek Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Kluczborku. Dzięki realizacji zadania samorząd miejski będzie płacić niższe rachunki za prąd, który dziś w zdecydowanej większości pochodzi z tradycyjnych źródeł energii. Ważnym efektem realizacji inwestycji będzie ograniczenie emisji dwutlenku węgla, szkodliwych gazów czy spalin powstających przy produkcji energii elektrycznej z konwencjonalnych źródeł. Inwestycja miasta w fotowoltaikę pośrednio przyczyni się do atrakcyjności turystycznej regionu, poprawę stanu środowiska naturalnego i jakości życia mieszkańców.

 • Fotowoltaika UM
 • Fotowoltaika UM
 • Fotowoltaika UM
 • Fotowoltaika UM

Marszałkowski Budżet Obywatelski: Rozpoczął się nabór zgłoszeń!

Mieszkańcy gminy Kluczbork, nadszedł czas, aby zgłosić swoje pomysły na 7. edycję Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego! Od 27 lutego do 25 marca czekamy na Wasze propozycje, które mogą zmienić naszą lokalną społeczność.

W tym roku mamy do dyspozycji łącznie 3 miliony złotych, podzielone równo na 5 subregionów.

🔹 Miasto Opole i powiat opolski,

🔹 Powiaty nyski i brzeski,

🔹 Powiaty kluczborski, namysłowski i oleski,

🔹 Powiaty głubczycki, krapkowicki i prudnicki,

🔹 Powiaty strzelecki i kędzierzyńsko-kozielski.

Każdy z naszych mieszkańców może zgłosić projekt o zasięgu subregionalnym lub powiatowym.

Zachęcamy do przesyłania projektów z różnych dziedzin życia społecznego, od kulturalnych po ekologiczne. To doskonała okazja, aby wpłynąć na rozwój naszej społeczności!

Więcej informacji o 7. edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego znajdziesz na naszej stronie internetowej: https://budzet.opolskie.pl/ 

Nie zapomnij dołączyć do nas na spotkanie online w ten czwartek o godzinie 14:00! https://www.facebook.com/events/1530088694440454/1530088704440453?ref=newsfeed 

 • mbo 2024

Ogłoszenie o naborze na partnera projektu dla Działanie 2.3 – Zapobieganie zagrożeniom związanym ze zmianą klimatu

OGŁOSZENIE o otwartym naborze na partnera spoza sektora finansów publicznych w celu wspólnej realizacji projektu w ramach Priorytetu II  Fundusze Europejskie dla czystej energii i ochrony środowiska naturalnego w województwie opolskim, Programu Fundusze Europejskie Opolskiego 2021-2027, Działanie 2.3 – Zapobieganie zagrożeniom związanym ze zmianą klimatu

Gmina Kluczbork (lider projektu) na podstawie art. 39 ustawy z dnia 28 kwietnie 2022 roku o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz.U.2022.1079) ogłasza otwarty nabór na partnera spoza sektora finansów publicznych w celu realizacji projektu w ramach  Priorytetu II  Fundusze Europejskie dla czystej energii i ochrony środowiska naturalnego w województwie opolskim, Programu Fundusze Europejskie Opolskiego 2021-2027, Działanie 2.3 – Zapobieganie zagrożeniom związanym ze zmianą klimatu pn. „Doposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych” .

WAŻNE INFORMACJE - BIEG TROPEM WILCZYM 3.03.2024

Już w najbliższą niedzielę 3 marca wielkie patriotyczne święto biegania w Kluczborku - BIEG TROPEM WILCZYM na terenie Wojewódzkiego Kampusu Sportowo Rekreacyjnego STOBRAWA przy ul. Sportowej 7.

Program godzinowy wygląda następująco:

• godz. 10.00 Msza Św. w kościele MBWW w Kluczborku  w intencji żołnierzy Wyklętych

·         godz.11.45 - Uroczysty apel.

• godz. 12.00 Bieg Tropem Wilczym na dystansie 1963 m. Bieg ten ma idee symboliki związaną z datą śmierci ostatniego partyzanta antykomunistycznego podziemia i aktywną „manifestacją” upamiętnienia bohaterstwa społeczeństwa polskiego tamtych dni.

·         godz. 13:15 - Gra terenowa

• godz. 13:30 Bieg na „Piątkę” i "Dziesiątkę" -oraz Marsz Nordic Walking na dystansie 5km

·         godz. Quiz historyczny

• ok godz. 15.00 dekoracja medalistów

Na wszystkich czekają liczne atrakcje:

- partyzanckie obozowisko

- gry i zabawy patriotyczne dla dzieci i młodzieży

- prezentacja pojazdów militarnych szwadronu SKORPION z Kluczborka

- prezentacja 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

- pokaz sprzętu bojowego i ratownictwa medycznego

- „partyzancka grochówka” dla uczestników biegu i marszu

- fotobudka od photoakuku.pl   

 

START i META biegu na 1963 metry oraz na 5 km i 10 km będzie przy hali Sportowej - Wojewódzkiego Kampusu Sportowo-Rekreacyjnego STOBRAWA, ul Sportowa na wysokości parkingu.

Trasa na 1963 metry będzie przebiegała przez park do leśnej górki i następnie powrót ta samą drogą. Udział w biegu na 1963 metry jest bezpłatny. Odbiór pakietów startowych przez osoby, które się zapisały wcześniej przez Internet, wyłącznie w dniu biegu w godz. 11.00-11.45 w biurze zawodów na hali Sportowej - Wojewódzkiego Kampusu Sportowo-Rekreacyjnego Stobrawa, ul. Sportowa 7.

Bieg na 5 km i 10 km(2 pętle) oraz Marsz Nordic Walking (5km) będzie przebiegał wyznaczoną trasą KLUCZBORSKIEJ PIĄTKI.  

Przypominamy, że biuro w dniu zawodów mieści się na hali Sportowej - Wojewódzkiego Kampusu Sportowo-Rekreacyjnego Stobrawa, ul. Sportowa 7, 46-200 Kluczbork, tel. (+48) 77 415 10 80. Biuro zawodów będzie czynne w godzinach 10.00-13.30.

Każdy uczestnik biegu na 5km i 10 km i marszu Nordic Walking otrzyma pakiet startowy a po  ukończeniu biegu lub marszu pamiątkowy medal BIEGU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH.

Zapisy internetowe na dystansie 5km i 10 km zostały zamknięte. Zgodnie z zapisem w regulaminie start w biegu mają wyłącznie osoby, które się zapisały i opłaciły wpisowe za bieg.

Zapisy, regulamin biegu oraz trasę biegu znajdą Państwo na stronie: https://www.zmierzymyczas.pl/1910/xii-bieg-pamieci-zolnierzy-wykletych-tropem-wilczym.html 

 

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w biegu a mieszkańców Kluczborka do gorącego dopingowania sportowców.

 

 • plakat bieg tropem wilczym 2024 PRZYCIĘTY
 • gra terenowa
 • trasa biegu

NIE BĘDZIE Zakładu recyklingu odpadów tworzyw sztucznych w Kluczborku przy ul. Fabrycznej 1

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa podczas, której Pan Burmistrz Jarosław Kielar ogłosił, że oficjalnym pismem z dnia 16.02.br. firma Perlon poinformowała nas o podjęciu decyzji o rezygnacji z realizacji projektu recyklingu tworzyw sztucznych w zakładzie w Kluczborku

 

Poniżej oficjalne stanowisko dot. powyższego tematu:

 

Szanowni mieszkańcy,

Pragnę poinformować o decyzji dotyczącej zakładu recyklingu odpadów tworzyw sztucznych w Kluczborku.

W dniu dzisiejszym możemy już ogłosić, że oficjalnym pismem z dnia 16.02.br. firma Perlon poinformowała nas o podjęciu decyzji o rezygnacji z realizacji projektu recyklingu tworzyw sztucznych w zakładzie w Kluczborku. W uzasadnieniu swojej decyzji przedsiębiorca wskazał, że postanowił o budowie takiego zakładu w Niemczech, a decydującym czynnikiem podjęcia decyzji było zlokalizowanie zakładu bliżej miejsca produkcji materiałów i tym samym zmniejszenie kosztów transportu i poprawy śladu węglowego CO2. Jednocześnie inwestor podkreślił, że zdaniem Grupy Perlon projekt zawsze kwalifikował się do zatwierdzenia, a w kontekście zrównoważonego rozwoju tworzyw sztucznych jest korzystny pod każdym względem środowiskowym, czego potwierdzeniem są pozwolenia środowiskowe dla zakładu zlokalizowanego w Niemczech.

Pragniemy zauważyć, że wobec niedawnej sytuacji, kiedy została wydana pozytywna opinia przez  Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz wobec wciąż oczekujących od 22.06. zeszłego roku niewiadomych opinii z Wód Polskich i RDOŚ , decyzja inwestora o odstąpieniu od inwestycji pozwoliła na trwałe zakończyć postępowanie.

Od początku działaliśmy w zgodzie z prawem i w granicach prawa z zachowaniem wszelkich wymaganych procedur. Jednak ta decyzja inwestora nie byłaby możliwa bez wielu rozmów prowadzonych przez Burmistrza z inwestorem a chęć i umiejętności wspólnego dialogu po obu stronach doprowadziły do oczekiwanego rezultatu.

W odniesieniu do petycji mieszkańców, w której m.in. pod wątpliwość została poddana możliwość wydania przez Burmistrza decyzji odmownej i zakończenia postępowania już we wstępnym etapie po złożeniu wniosku ze względu na niezgodność przedsięwzięcia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego podkreślamy, że przez wzgląd na odmienne i różnorakie orzecznictwo ryzykowne było jednoznaczne stwierdzenie sprzeczności inwestycji z planem. Wiele wyroków sądów administracyjnych (NSA w wyroku z 31.01.2017r., II OSK 1553/16,  NSA w wyroku z 27.10.2017r. II OSK 336/16 czy WSA w Gdańsku w wyroku z 21.06.2018r., II SA/Gd208/18) reprezentuje pogląd, że działalność w zakresie gospodarki odpadami jest dopuszczalna na terenach przewidzianych w planach miejscowych w sposób ogólny na prowadzenie działalności gospodarczej, produkcyjnej lub związanej z infrastrukturą techniczną oznaczanych symbolem „P”. W sądowym orzecznictwie w pojęciu działalność gospodarcza mieści się również działalność polegająca na zbieraniu i przetwarzaniu odpadów.  Powyższe stanowiska sądów i powołanie się w tym kontekście na niezgodność inwestycji z planem z dużym prawdopodobieństwem mogłoby skutkować żądaniem ze strony inwestora Perlon Sp. z o.o., w postępowaniu sądowym, zapłaty odszkodowania przez Gminę Kluczbork i narazić na zarzut próby ograniczenia swobody działalności gospodarczej. Dlatego nie mogliśmy na tym etapie wydać decyzji odmownej i wniosek musiał być rozpatrywany zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Dalece ryzykownym byłoby zakończenie postępowania i narażenie na potencjalne straty finansowe gminy, a skuteczniejsze skupienie się na przepisach prawa, stosownych uzgodnieniach oraz wymaganych opiniach przy uwzględnieniu dobra i poszanowania zdrowia i jakości życia mieszkańców.

Decyzja środowiskowa jest  decyzją związaną. Oznacza to, że jeśli nie zostanie wykazana sprzeczność inwestycji z konkretnymi normami prawnymi, to organ musi wydać decyzję zgodną z wnioskiem inwestora. Sam potencjalnie negatywny wpływ inwestycji na środowisko nie może być w świetle obowiązujących przepisów przyczyną wydania decyzji odmownej. Dlatego też mając powyższe na uwadze, równolegle do toczącej się  procedury uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, prowadzone były rozmowy z przedstawicielami inwestora zmierzające do uzyskania najkorzystniejszych dla nas wszystkich rozwiązań.

 • Konferencja UM
 • Konferencja UM
 • Konferencja UM
 • Konferencja UM

Nowa Hala Dydaktyczna w Centrum Rolnictwa Precyzyjnego w Bogdańczowicach oficjalnie otwarta!

W dniu dzisiejszym 1 marca 2024r, miało miejsce uroczyste otwarcie nowej Hali Dydaktycznej w Centrum Rolnictwa Precyzyjnego w Bogdańczowicach! W wydarzeniu udział wziął Burmistrz Kluczborka, Jarosław Kielar, który osobiście wręczył medal Kluczborka dyrektorowi szkoły, Mirosławowi Krzyształowiczowi.

Hala o imponującej wielkości 1200 metrów kwadratowych została podzielona na kilka segmentów, gdzie uczniowie będą mieć zajęcia na symulatorach, trenażerach czy spawarkach.

Inwestycja warta ponad 11 milionów złotych została sfinansowana w całości przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Galeria zdjęć na oficjalnym profilu FB: https://www.facebook.com/Kluczbork/posts/pfbid0Bmn871jnbFG7RJaqKh2hvcLnenBaLBiz3GA59bAPpUQUZrxaWnCwXnYBjiScguo7l 

 • otwarcie hali dydaktycznej Centrum Rolnictwa Precyzyjnego w Bogdańczowicach
 • otwarcie hali dydaktycznej Centrum Rolnictwa Precyzyjnego w Bogdańczowicach
 • otwarcie hali dydaktycznej Centrum Rolnictwa Precyzyjnego w Bogdańczowicach
 • otwarcie hali dydaktycznej Centrum Rolnictwa Precyzyjnego w Bogdańczowicach
 • otwarcie hali dydaktycznej Centrum Rolnictwa Precyzyjnego w Bogdańczowicach
 • otwarcie hali dydaktycznej Centrum Rolnictwa Precyzyjnego w Bogdańczowicach
 • otwarcie hali dydaktycznej Centrum Rolnictwa Precyzyjnego w Bogdańczowicach
 • otwarcie hali dydaktycznej Centrum Rolnictwa Precyzyjnego w Bogdańczowicach
 • otwarcie hali dydaktycznej Centrum Rolnictwa Precyzyjnego w Bogdańczowicach
 • otwarcie hali dydaktycznej Centrum Rolnictwa Precyzyjnego w Bogdańczowicach

Wielkie święto biegania i patriotyzmu w Kluczborku

W dniu 3 marca br odbyło się wielkie święto biegania i patriotyzmu w Kluczborku - BIEG TROPEM WILCZYM na terenie Wojewódzkiego Kampusu Sportowo Rekreacyjnego STOBRAWA! Wzięli w nim udział  rekordowa liczba mieszkańców gminy Kluczbork oraz włodarze: Andrzej Buła Marszałek Województwa Opolskiego, Mirosław Birecki Starosta Kluczborski oraz Jarosław Kielar Burmistrz Kluczborka. Organizatorem wydarzenia był OSiR Kluczbork z dyrektorem Andrzejem Olechem na czele. ZHR Kluczbork na czele z Adamem Ziembowiczem oraz Centrum Kultury w Kluczborku z dyrektorem Jarosławem Paluchem. Trasę zabezpieczyły klasy mundurowe z Zespołu Szkół Licealno Technicznych w Kluczborku.

Program dzisiejszego wydarzenia był bogaty w emocje i patriotyzm:

 • 11:45 - Nastąpił uroczysty apel, podczas którego odśpiewano hymn państwowy oraz odczytano list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wręczono także okolicznościowe statuetki.
 • 12:00 - Ruszył Bieg Tropem Wilczym na dystansie 1963 m, upamiętniający bohaterstwo społeczeństwa polskiego!
 • 13:15 - Nie mogło zabraknąć także gry terenowej, która wciągnęła wszystkich uczestników!
 • 13:30 - Kolejnym wyzwaniem były Bieg na „Piątkę” i "Dziesiątkę", oraz Marsz Nordic Walking na dystansie 5km!
 • WYNIKI: https://www.zmierzymyczas.pl/wyniki.html 
 • 15:00 - Zakończyliśmy dekoracją medalistów, którzy pokonali wyznaczone trasy z ogromnym zaangażowaniem!

Podczas wydarzenia czekały na nas także liczne atrakcje, takie jak:

 • Partyzanckie obozowisko
 • Gry i zabawy patriotyczne dla dzieci i młodzieży
 • Prezentacja pojazdów militarnych szwadronu SKORPION z Kluczborka
 • Prezentacja 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej
 • Pokaz sprzętu bojowego i ratownictwa medycznego
 • „Partyzancka grochówka” dla uczestników biegu i marszu
 • Fotobudka od photoakuku.pl

Start i meta biegu znajdowały się przy hali Sportowej - Stobrawa Wojewódzki Kampus Sportowo-Rekreacyjny, ul. Sportowa 7.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i gorące dopingowanie! Zachęcamy wszystkich mieszkańców Kluczborka do udziału w kolejnych wydarzeniach!

Filmy z wydarzenia:

Uroczyste otwarcie: https://www.facebook.com/Kluczbork/videos/8132759256740859/

Start symbolicznego biegu na 1963m: https://www.facebook.com/Kluczbork/videos/719667340316269/ 

Start biegu na 5 i 10 km oraz Marszu Nordic Walking: https://www.facebook.com/Kluczbork/videos/263452190140251/ 

 

Galerie zdjęć z wydarzenia i relacje medialne:

Facebook Kluczbork:

 https://www.facebook.com/Kluczbork/posts/pfbid02BDEaJLVBs1b11m5TvQtKFXrSntSoEhRvXmDZbznmKcJWEMtMh2EDh58tNb5wbyK3l 

Czerewko Photography:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02LZ2SxY61fQqcn3XAg6ZPqvWVt7mtgT6ZpdaxJ8myqAo7KyFDHHw9B5eJ5gMn5t6Xl&id=61552398059794 

Facebook Kluczbork: 

https://www.facebook.com/Kluczbork/posts/pfbid02YL2UTFqdXZu56TZmR1Vdwz37BB6yb6dZWKn2PeP4RfHuec4defSj11Zd6X9zq8qGl 

Nowa Trybuna Opolska:

https://nto.pl/kluczbork-pamieta-o-zolnierzach-niezlomnych-tylu-uczestnikow-biegow-jeszcze-nie-bylo/ar/c1-18355441

Zmierzymyczas.pl

https://photos.google.com/share/AF1QipOVQ9qRBXdWWv2rF4KyewLJkb-KOI2uMb_LGYfWgakuIfsPbm21CQmbkL5z8S-CzA?key=b1laOE1TMGxvUmp0LVJMSUJnQWVLTGlLVDVVamN3

 

 

 

Nabór wniosków o udzielenie dotacji na modernizację (wymianę) ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne

INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY KLUCZBORK
 
Burmistrz Miasta Kluczborka ogłasza nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację (wymianę) ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne
 
1. Szczegółowe zasady udzielenia dotacji celowej z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację (wymianę) ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne określa Uchwała Nr LXVIII/941/24 Rady Miejskiej w Kluczborku z dnia 31 stycznia 2024r. w sprawie określenia zasad udzielania i rozliczania dotacji celowych z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne (Dz. Urz. Woj. Opols. z 2024r. poz. 335).

 2. Wnioski o udzielenie dotacji będą przyjmowane od dnia 4 marca do dnia 29 marca 2024r.

3. Wnioski złożone po terminie określonym w ust. 2 zostaną odrzucone i odesłane wnioskodawcy bez rozpatrzenia.

4. Wzory wniosków i formularzy wraz z wykazem dokumentów niezbędnych do udzielenia oraz rozliczenia i wypłaty dotacji dostępne są na stronie Urzędu Miejskiego w Kluczborku www.kluczbork.eu oraz w Wydziale Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miejskiego w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork, pokój nr 125.
 
5. Wnioski należy składać w formie papierowej w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork, pokój nr 133. 

Burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar w Porannej Rozmowie Radia Opole.

Zapraszamy do oglądania Porannej Rozmowy Radia Opole, której gościem był Burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar.

Zobacz: Poranna Rozmowa Radia Opole 

 • poranna zrozmowa w radiu Opole

Trwa rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty!

Uczniowie i uczennice z małych miejscowości, którzy kończą szkołę podstawową i chcą rozpocząć naukę w najlepszych liceach i technikach w dużych miastach zapraszamy do zgłaszania się do Stypendium Horyzonty. Uczniów z naszego województwa szczególnie zapraszamy do Wrocławia – do VIII Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Nr 10.
 
W ramach stypendium uczniowie przez otrzymują wsparcie finansowe przez całą szkołę średnią w postaci:
• finansowania opłat za bursę, wyżywienie, komunikację miejską w mieście nauki
• wspólnych wyjazdów na wakacje i ferie
• dodatkowych kursów językowych
• indywidualnego wsparcia w rozwijaniu pasji, wiary we własne możliwości i w wyborze dalszej drogi
 
Ponadto w każdym mieście mamy swojego koordynatora regionalnego, który organizuje cykliczne wyjścia scalające społeczność stypendialną i dające możliwość poznania miasta, a także utrzymuje indywidualny kontakt ze stypendystami i wspiera ich na każdym etapie … to wszystko zapewnia program Fundacji EFC i Fundacji Rodziny Staraków. Zgłaszać można się do 31.03, a więcej dowiecie się tutaj: www.efc.edu.pl/programy/horyzonty
 
Czekamy na Wasze zgłoszenia!
 

Zapraszamy na wystawę "Z kresowego albumu"

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza na nową wystawę "Z kresowego albumu".

Nie porzucamy tematu pocztówek i tym razem prezentujemy kolekcję przedwojennych pocztówek miast i miasteczek kresowych, pochodzących ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Na wystawie "Z kresowego albumu" zobaczyć można karty pocztowe ukazujące architekturę i widoki m.in. Lwowa, Stanisławowa, Kołomyi, Brzeżan, Stryja, Wilna, „kresowej Oklahomy” czyli Borysławia i Drohobycza, miejscowości turystycznych jak Jaremcze, Worochta, Zaleszczyki oraz uzdrowiska - Truskawca czy Lubienia Wielkiego.

Wystawa jest dostępna do końca marca w godzinach pracy biblioteki (w tygodniu od 8:00 do 18:00, w soboty od 9:00 do 14:00).

Zapraszamy i polecamy!

 • kresy.plakat

Zapraszamy do udziału w konkursach organizowanych przez KRUS

Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2024.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XXI Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

Szczegóły: https://www.gov.pl/web/krus/konkurs-bezpieczne-gospodarstwo-rolne-2024-rozpoczety 

Konkurs dla dzieci na rymowankę!

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego serdecznie zaprasza dzieci rolników do udziału w V Ogólnopolskim Konkursie dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”.

Szczegóły: https://www.gov.pl/web/krus/oglaszamy-konkurs-dla-dzieci-na-rymowanke

Konkurs plastyczny dla dzieci!

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandra Hadzik serdecznie zaprasza dzieci z terenów wiejskich do udziału w XIV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”.

Szczegóły: https://www.gov.pl/web/krus/konkurs-plastyczny-rozpoczety 

 

 • konkurs bezpieczne gospodarstwo rolne
 • konkurs dla dzieci na rymowankę
 • Konkurs plastyczny dla dzieci

Zielony Kluczbork - kolejne inwestycje w bioróżnorodność!

Gmina Kluczbork nie przestaje inwestować w zieloną infrastrukturę będącą płucami naszego miasta. Dlatego też aplikowaliśmy z partnerskim projektem do konkursu w ramach FEO działanie: 2.6 Ochrona różnorodności biologicznej, o dofinansowanie dla zadania: „Ochrona bioróżnorodności w Gminie Kluczbork poprzez rozwój zielono niebieskiej infrastruktury oraz działania edukacyjne”.

Partnerami w projekcie są  Powiat Kluczborski, Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy” oraz Dolina Stobrawy Spółka z o.o., z których każdy będzie realizował swoje zadania.

W ramach zadań Gminy, projekt zakłada rewitalizację terenów zielonych na terenie miasta Kluczborka m.in. poprzez:

1.  Obsadzenie roślinnością̨ miododajną ozdobną i użytkową̨ w celu wzbogacenie
i urozmaicenie szaty roślinnej w mieście. Zakłada się powstanie:

·         Alei różanej wzdłuż ul. Pułaskiego oraz przy ul. Armii Krajowej i na skwerku przy ul. Damrota,

·         dużych rabat bylinowych na skwerze przy ul. Armii Krajowej i przy stawie Kościuszki,

·         sadu owocowego przy Alei Czerwonego Krzyża, 

·         założenie nowej łąki kwietnej przy ul. Armii Krajowej oraz odnowienie istniejących łąk przy ul. Jagiellońskiej, Alei Czerwonego Krzyża i w Parku Miejskim,

·         dodatkowo na tych obszarach wprowadzone zostaną elementy małej architektury ogrodowej takie jak ławki czy kosze na śmieci.

2. Zagospodarowanie terenu Parku Jordanowskiego w Kluczborku – w ramach zadania utworzona zostanie trasa edukacyjno-przyrodnicza z tablicami i grami terenowymi poświęconymi pszczołom i pszczelarstwu. Część trasy będzie stanowiła ścieżka sensoryczna. Wzdłuż alejki zostaną ustawione ławki i kosze na śmieci. Zmodernizowana zostanie piaskownica dla dzieci oraz wymienione urządzenia dla mniejszych dzieci. Dla dzieci starszych zostaną zamontowane nowe urządzenia w postaci zjeżdżalni terenowej i wielofunkcyjnej zabawki w kształcie pszczoły. Powstanie również strefa street workout. Całość uzupełnią liczne nasadzenia o różnej wysokości, wśród których znajdą się również „żywe” domki dla dzieci zaplecione z wierzby.

     Zobacz koncepcję zagospodarowania terenu Parku Jordanowskiego w Kluczborku

 

Powstanie zielonego przystanku przy ul. Moniuszki. Przystanek autobusowy jest pokryty biologicznie czynnym dachem, na którym woda jest odparowywana i pobierana przez rośliny. Dodatkowo przy przystanku zamontowane zostaną duże donice z bogatą roślinnością.

4.Wytyczenie ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą nad Stobrawą na terenie Natura 2000. Przebieg ścieżki prowadzony jest po istniejącej drodze gruntowo-szutrowej od strony ul. Kilińskiego.

   Zobacz: Koncepcja ścieżki przyrodniczo- edukacyjne

Wszystkie działania w ramach tego projektu przyczynią się do łagodzenia negatywnych skutków urbanizacji oraz zmian klimatycznych co korzystnie wpłynie na społeczeństwo. Dodatkowo zwiększy się ilość miejsc do spędzania czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody, a miasto zyska atrakcyjne tereny zielone.

Całkowita wartość projektu: 2 630 231,20 PLN, wartość dofinansowania: 1 946 471,09 PLN

Orientacyjny czas rozstrzygnięcia konkursu to maj 2024r.

 • FB_PARK JORDANOWSKI
 • FB_przystanek
 • FB_łąki1

Protest kluczborskich rolników w środę 20.03.2024

W środę 20 marca 2024r. w godz. 9.00-19.00 odbędzie się protest kluczborskich rolników. Protest odbywać się będzie poprzez blokowanie następujących miejsc:
 
- Rondo na Ligocie Dolnej (skrzyżowanie DK 45/DK42)
- Skrzyżowanie DK11 z DK45 (skrzyżowanie przy PROTEA)
- Skrzyżowanie DK11 z ul Byczyńska
- Skrzyżowanie DK11 zjazd na Kujakowice Dolne
- Skrzyżowanie DK11 z ul. Kujakowicka w miejscowości Ligota Górna (zjazd na Kujakowice Górne)
- Skrzyżowanie DK11 z ul. Gliwicką w miejscowości Ligota Górna
 
Protest został zgłoszony od 20.03.2024 r. do 20.04.2024 r. Jeżeli będą kolejne dni protestów będziemy o tym informować na bieżąco.
 
Przewidywana liczba uczestników: ok. 150 osób wraz ze sprzętem rolniczym.
 • miejsca blokad rolników w dniu 20.03.2024

Nabór do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Opolskiego

W imieniu Marszałka Województwa Opolskiego Pana Andrzeja Buły informujemy, że rozpoczął się nabór do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Opolskiego. Nabór będzie trwał od 13 do 28 marca bieżącego roku.

Aby wziąć udział w wyborach, kandydat musi spełnić następujące kryteria: 

 • Zamieszkiwać na terenie województwa opolskiego.
 • Być w wieku od 15 do 22 lat.
 • Dołączyć do zgłoszenia listę poparcia zawierającą co najmniej 20 podpisów osób wspierających kandydaturę*

*Alternatywą dla listy poparcia jest rekomendacja Młodzieżowej Rady Gminy/Powiatu lub samorządu szkoły/uczelni, organizacji działającej na rzecz młodzieży.

 • Aktywnie działać na rzecz środowiska młodzieżowego.
 • Wyrazić zgodę na kandydowanie.
 • Zgłoszenia do udziału w Sejmiku można dokonać poprzez wypełnienie elektronicznego formularza zgłoszeniowego.
 • Kandydaturę może zgłosić wyłącznie osoba, której dotyczy zgłoszenie.

 Wszystkie szczegółowe informacje na temat wyborów znajdują się na naszej stronie internetowej - Młodzieżowy Sejmik Województwa Opolskiego - Samorząd Województwa Opolskiego

Formularz zgłoszeniowy kandydata znajduje się tutaj - https://formularz.opolskie.pl/index.php/477165?lang=pl

 • Grafika jpg - Wybory MSWO - FB

Ważne! 31 marca br. upływa termin płatności za użytkowanie wieczyste i przekształcenie.

Urząd Miejski w Kluczborku przypomina o terminach płatności rocznych opłat za użytkowanie wieczyste i przekształcenie prawa użytkowania wieczystego.

Opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego za 2024 rok, należy uiścić do 31 marca 2024 r. bez wezwania.  Również do 31 marca br. należy wnieść opłatę przekształceniową za 2024r.bez wezwania.
Użytkownik wieczysty uiszcza opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego przez czas trwania użytkowania wieczystego.
Obowiązek wnoszenia opłaty przekształceniowej przez okres 20 lat, licząc od dnia przekształcenia, spoczywa na właścicielu nieruchomości, w odniesieniu do której istnieje roszczenie gminy o opłatę.

Powyższe opłaty należy uiścić przelewem na indywidualne rachunki bankowe,  w tytule przelewu wpisując: „Opłata za użytkowanie wieczyste” lub „Opłata przekształceniowa”.

W razie pytań informacji udziela pracownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Kluczborku (numer telefonu 77 418 14 81 wew. 1082)

Zapraszamy na debatę wyborczą 26 marca do kina Bajka

 
Burmistrz Kluczborka, Jarosław Kielar, ma zaszczyt zaprosić wszystkich mieszkańców na debatę wyborczą, która odbędzie się w kinie Bajka.
 
 
Dołącz do nas 26 marca o godzinie 18.00 aby poznać kandydatów i ich wizje dla naszego miasta! 
 
To doskonała okazja, aby zgłosić pytania i wspólnie dyskutować o przyszłości Kluczborka!
 
Debatę poprowadzą redaktorzy RADIA OPOLE
 
Serdecznie zapraszamy! 
 • debata wyborcza zaproszenie burmistrza

Godziny pracy Urzędu Miejskiego 29 marca i 2 kwietnia

Uprzejmie informujemy, że w dniu 29 marca (piątek) Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe będą czynne od godz. 7.00 do 13.00, natomiast w dniu 2 kwietnia (wtorek) od godz. 8.00 do 15.00.

 

Konkurs plastyczny z okazji 20 lat Polski w Unii Europejskiej

Administracja Oświaty w Kluczborku w imieniu Gminy Kluczbork ogłasza Konkurs plastyczny z okazji jubileuszu 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Konkurs ma na celu zachęcenie uczniów do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych oraz promocję twórczości plastycznej wśród młodego pokolenia.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z terenu Gminy Kluczbork. Organizatorzy zachęcają uczniów do wyrażenia swojej wizji jubileuszu poprzez sztukę plastyczną. Tematyka prac może dotyczyć różnorodnych aspektów związanych z przynależnością Polski do Unii Europejskiej oraz korzyściami płynącymi z tego faktu.

Prace konkursowe będą oceniane przez komisję konkursową pod względem kreatywności, oryginalności oraz przekazu artystycznego. Zwycięskie prace zostaną nagrodzone wspaniałymi nagrodami, a ich autorzy będą mieli okazję zaprezentować swoje dzieła podczas gminnych obchodów jubileuszu, które odbędą się 1 maja br.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych uczniów do udziału w konkursie oraz do składania swoich prac. Plakat informacyjny wraz z regulaminem i zgodą rodzica zostały rozesłane do szkół przez Administrację Oświaty w Kluczborku. Prosimy o aktywne rozpowszechnienie tych informacji wśród uczniów, nauczycieli oraz rodziców.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym z okazji 20 lat Polski w Unii Europejskiej! To doskonała okazja do wyrażenia swoich talentów artystycznych oraz do uczczenia tego ważnego jubileuszu.

Zapraszamy serdecznie!

 • 20lat_unii_konkurs plastyczny

Relacja z debaty wyborczej kandydatów na burmistrza Kluczborka.

W dniu 26 marca br odbyła się debata wyborcza kandydatów na burmistrza Kluczborka: Pana Jarosława Kielara oraz Pana Piotra Pośpiecha.

Debata zorganizowana przez Radio Opole odbyła się w Kinie Bajka. 

Cała debata do zobaczenia tutaj: debata wyborcza w Radio Opole.

Fotorelacja: https://www.facebook.com/Kluczbork/ 

 • debata wyborcza
 • debata wyborcza
 • debata wyborcza
 • debata wyborcza
 • debata wyborcza

Zapraszamy rolników na spotkanie 4.04.2024r odnośnie rzeki Rakowy

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Nadzór Wodny w Kluczborku zaprasza na spotkanie wszystkich rolników, których działki graniczą z rz. Rakowy od m. Czaple Wolne przez Bogacice – Krasków - Ligoty Dolnej – Kluczborka (do młynów) dnia 4 kwietnia (czwartek) o godz. 17:00 w świetlicy wiejskiej w Kraskowie.

Planowane są prace utrzymaniowe na rzece wraz z remontem zastawek występujących na cieku.

(więcej informacji tel. 600501291 Iwona Krzywda )

Nowe energooszczędne oświetlenie uliczne w Gminie Kluczbork

Zakończono wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne LED-y w naszej gminie!  Dzięki nowym oprawom, Kluczbork staje się jeszcze bardziej bezpieczny i przyjazny dla mieszkańców.

Informujemy, że od 3 kwietnia, do piątku, 5 kwietnia br., będzie miał miejsce odbiór w terenie wymienionych opraw. W związku z tym, oświetlenie uliczne może być włączone nawet w ciągu dnia. 

W ramach prac wymieniono 3 807 opraw oświetlenia ulicznego, co stanowi wielki krok w kierunku poprawy jakości naszej infrastruktury gminnej.

Nowe horyzonty dla maluchów: Rozbudowa Przedszkola nr 7 w Kluczborku

W dniu dzisiejszym tj. 4 kwietnia 2024r. dyrektor Publicznego Przedszkola nr 7 z Oddziałami Żłobkowymi w Kluczborku w imieniu Gminy Kluczbork, podpisał umowę z generalnym wykonawcą robót  w zakresie  przebudowy i rozbudowy części żłobka. 

Realnie inwestycję rozpoczynamy 6 maja 2024r. a kończymy 31 maja 2025 roku. Od 1 września 2025 roku nasz żłobek będzie mógł pomieścić 112 dzieci. 

    Dodatkowo program „Maluch + 2022-2029” zapewnia środki z funduszu FERS na utrzymanie stworzonych, zwiększonych miejsc dla dzieci przez okres 36 miesięcy w wysokości  1.113.552 zł.   

Ogółem Gmina otrzyma środki w wysokości  2.619.470,54 zł.

8 września 2023r.Gmina Kluczbork podpisała umowę na realizację projektu „Maluch+2022-2029” w ramach Programu Rozwoju Instytucji opieki na dziećmi w wieku do lat 3. Projekt dofinansowany przez Unię Europejską w ramach KPO na kwotę  1.505.918,54 zł. oraz środki własne Gminy 166.081,08zł.

W ramach tego Projektu powstanie  37 dodatkowych miejsc dla dzieci w żłobku.

Inwestycja obejmuje:

*  dobudowanie sal i przebudowa istniejącej infrastruktury,

*  modernizacja pomieszczeń sanitarnych, korytarzy, szatni,

*  nowe tarasy, chodniki, schody i wejście główne,

* wyposażenie placu zabaw w nowoczesne urządzenia,

* zakup pomocy specjalistycznych i multimedialnych dla dzieci w wieku do lat 3 ,

* zakup wyposażenia:  mebli, stolików ,łóżeczek, kącików zabaw,

 • przedszkole wizka bok 2
 • przedszkole wizka bok1
 • przedszkole wizka front
 • przedszkole wnetrze 2 dzieci
 • przedszkole wnetrze dzieci
 • lobek wntrze sala 2 dzieci
 • obek wntrze sala 2 dzieci 2
 • przedszkole wizka bok 2
 • przedszkole wizka bok1
 • przedszkole wizka front
 • przedszkole wnetrze 2 dzieci
 • przedszkole wnetrze dzieci
 • lobek wntrze sala 2 dzieci
 • obek wntrze sala 2 dzieci 2

Jak głosować w wyborach samorządowych 2024?

Drodzy Mieszkańcy Gminy Kluczbork!

Przypominamy, że już w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia, odbędą się wybory samorządowe. Oto kilka kluczowych informacji na temat głosowania:

Godziny otwarcia lokali wyborczych: Lokale będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00.

Kto może głosować: Pamiętaj, że głosować może każdy pełnoletni mieszkaniec Gminy Kluczbork.

Gdzie głosować: Każdy mieszkaniec jest przypisany do odpowiedniego okręgu wyborczego. Listę okręgów wyborczych wraz z ulicami znajdziesz pod poniższym linkiem: Obwieszczenie Burmistrza Miasta Kluczborka z dnia 6 lutego 2024r.

Głosujemy w następujących lokalach wyborczych: Obwieszczenie Burmistrza Miasta Kluczborka z dnia 4 marca 2024 roku - numery oraz granice obwodów głosowania, wyznaczone siedziby obwodowych komisji wyborczych oraz możliwość głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika

Jak zagłosować: Po przybyciu do lokalu wyborczego otrzymasz cztery karty do głosowania.

 1.          lista kandydatów do Sejmiku Województwa Opolskiego,
 2.          lista kandydatów do Rady Powiatu w Kluczborku,
 3.          lista kandydatów do Rady Miejskiej w Kluczborku,
 4.          lista kandydatów na Burmistrza Miasta Kluczborka.

Na każdej z kart należy postawić wyłącznie jeden krzyżyk obok wybranego kandydata lub kandydatki.

Na kogo głosować: Lista wszystkich kandydatów z wszystkich komitetów wyborczych dostępna jest pod linkami poniżej:

Lista kandydatów do Sejmiku Województwa Opolskiego: Sejmik Województwa Opolskiego

Lista kandydatów do Rady Powiatu w Kluczborku: Starostwo Powiatowe w Kluczborku

Lista kandydatów do Rady Miejskiej w Kluczborku: Obwieszczenie Miejskiej Komisji Wyborczej w Kluczborku z dnia 19 marca 2024 roku o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych w wyborach do Rady Miejskiej w Kluczborku

Lista kandydatów na Burmistrza Miasta Kluczborka: Obwieszczenie Miejskiej Komisji Wyborczej w Kluczborku z dnia 20 marca 2024 roku o zarejestrowanych kandydatach na Burmistrza w wyborach Burmistrza Miasta Kluczborka

Zapraszamy wszystkich do udziału w wyborach samorządowych 2024! Przyjdź 7 kwietnia i zdecyduj o przyszłości naszej gminy, powiatu i województwa!

Więcej o wyborach na oficjalnej stronie Państwowej Komisji Wyborczej: Wybory Samorządowe 2024

oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Kluczborku:

https://www.bip.kluczbork.eu/1383,wybory-samorzadowe-7-kwietnia-2024r

Wyniki wyborów samorządowych w Gminie Kluczbork

Przedstawiamy wyniki wyborów samorządowych w Gminie Kluczbork:
 
Wybory na na Burmistrza Kluczborka:
Jarosław Kielar otrzymał 7 911 głosów co stanowi 67,60%
Piotr Pośpiech otrzymał 3 791 głosów co stanowi 32,40%
 
 
Wybory do Rady Miejskiej w Kluczborku:
KWW ZIEMIA KLUCZBORSKA 9 mandatów
KWW STĄD JESTEŚMY 5 mandatów
KKW KOALICJA OBYWATELSKA 4 mandaty
KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 3 mandaty
KWW KONFEDERACJA ZIEMI KLUCZBORSKIEJ 0 mandatów
 
 
Frekwencja w Gminie Kluczbork wyniosła 44,95%
Liczba kart ważnych 12 172
Liczba uprawnionych do głosowania 27 081

Podziękowania dla mieszkańców Gminy Kluczbork

Szanowni mieszkańcy Gminy Kluczbork bardzo dziękuję Państwu za udział w wyborach samorządowych.  

Z wielką satysfakcją dziękuję za okazane zaufanie i kolejny już wyraz poparcia dla działań podejmowanych dla dobra naszej Gminy. Dla mnie i moich współpracowników to olbrzymi dowód uznania oraz motywacja do jeszcze większej pracy i wspólnego zaangażowania.


Jestem głęboko przekonany, że rozpoczynająca się kadencja samorządu będzie w dalszym ciągu pomyślna dla naszej gminy i jej mieszkańców oraz że wspólnie z wybranymi przez Państwa radnymi będziemy dalej ją gospodarczo rozwijać i ubogacać. 

Jarosław Kielar 
Burmistrz Kluczborka

Akcja społeczna kluczborskich licealistów

Licealiści ze szkoły STO Kluczbork, Jan Śmiałkowski oraz Bartłomiej Maszkowski, realizują swój własny projekt społeczny w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii.


W ramach tegorocznej edycji uczniowie przeprowadzili warsztaty edukacyjne dla kluczborskich licealistów oraz wiele innych działań w swojej szkole, m.in. III Francuskie Śniadanie.

Od 3 lat organizują również zbiórki charytatywne, np. w październiku 2022r. zebrali 3 500 złotych. Za te pieniądze zostało zakupionych 600 książek do nauki języka francuskiego dla dzieci z Madagaskaru, dla których jest to język ojczysty. 

Również pieniądze z tegorocznej zbiórki https://pomagam.pl/a89apm  zostaną przeznaczone na zakup pomocy naukowych do nauki języka francuskiego dla madagaskarskich uczniów. Zachęcamy do włączenia się w akcję!

 • Akcja społeczna licealistów
 • Akcja społeczna licealistów
 • Akcja społeczna licealistów

Posadź drzewo z leśnikami!

Wielkie Narodowe Sadzenie Drzew: Akcja #sadziMY Powraca!

Z wielką radością ogłaszamy powrót szóstej edycji akcji #sadziMY - ogólnopolskiego wydarzenia, które ma na celu posadzenie drzewa z leśnikami. Tegoroczna edycja odbędzie się 12 kwietnia 2024 roku, a inicjatywa została zorganizowana z okazji stulecia istnienia Lasów Państwowych. Już teraz można zgłosić swoje uczestnictwo i wesprzeć to ekologiczne przedsięwzięcie!

Dołącz do Nas!

Zachęcamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w szóstej edycji akcji #sadziMY, która odbędzie się 12 kwietnia 2024 roku w godzinach od 09:00 do 15:00. Leśnicy będą rozdawać sadzonki nieodpłatnie, a wszyscy uczestnicy będą mogli otrzymać swoje drzewko oraz wziąć udział w ekologicznej inicjatywie.

Gdzie Znaleźć Sadzonki?

Sadzonki będzie można odebrać pod siedzibą Nadleśnictwa Kluczbork przy ul. Mickiewicza 8 w Kluczborku. W ramach akcji dostępne będą gatunki takie jak sosna zwyczajna, dąb szypułkowy oraz buk zwyczajny.

Cele Akcji i Jej Znaczenie dla Środowiska

Obecność lasów i drzew w naszym otoczeniu ma nieoceniony wpływ na jakość powietrza, regulację klimatu, oczyszczanie atmosfery oraz zachowanie równowagi ekosystemów. Drzewa pełnią kluczową rolę w produkcji tlenu, retencji wody, zapewnieniu siedlisk dla różnorodności biologicznej oraz poprawie walorów krajobrazowych. Dlatego też sadzenie drzew staje się nie tylko ekologicznym obowiązkiem, ale również okazją do zaangażowania się w ochronę środowiska i dbania o naszą planetę.

Pozytywny Wpływ na Zdrowie i Dobrostan Społeczności

Drzewa mają również korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Poprawiają jakość powietrza, obniżają poziom stresu, poprawiają nastrój oraz zachęcają do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Dlatego też sadzenie drzew to nie tylko troska o środowisko, ale również o zdrowie i dobre samopoczucie społeczności.

Wsparcie dla Akcji

Serdecznie zachęcamy wszystkie instytucje, firmy oraz osoby prywatne do wsparcia akcji #sadziMY. Działając razem, możemy stworzyć piękniejszą i bardziej zieloną przyszłość dla naszej planety!

 • sadzimy
 • Jak posadzic drzewko glowne

Zapraszamy do wypełnienia ankiety: Wykorzystanie planowanego lodowiska w sezonie letnim

Drodzy mieszkańcy Gminy Kluczbork,

Serdecznie zachęcamy Was do wypełnienia krótkiej ankiety dotyczącej wykorzystania planowanego lodowiska w sezonie letnim. Wasze opinie są kluczowe dla kształtowania przyszłości sportu w naszej okolicy!

Ankieta jest krótka i zawiera jedynie 3 pytania. Czas jej wypełnienia to tylko kilka chwil, a Wasz głos może mieć ogromne znaczenie.

Link do ankiety: GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE 19.04. o g.12.00

Ankieta będzie dostępna do piątku, 19 kwietnia 2024 roku, do godziny 12:00.

Gmina Kluczbork ma możliwość pozyskania dofinansowania na utworzenie otwartego lodowiska w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Sportowy sposób wykorzystania obiektu w sezonie letnim wyniknie z przeprowadzonej diagnozy lokalnych potrzeb i będzie odpowiedzią na Państwa oczekiwania.

Nie zwlekaj! Wasza opinia jest dla nas niezmiernie ważna, dlatego zachęcamy do aktywnego udziału w kształtowaniu przyszłości naszej infrastruktury sportowej!

Przypominamy o składaniu wniosków o wypłatę dodatku osłonowego - do 30.04.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Kluczborku uprzejmie informuje, że 30 kwietnia 2024 roku upływa termin składania wniosków o wypłatę dodatku osłonowego. Wnioski można składać w formie tradycyjnej (papierowej) w siedzibie Ośrodka przy ul. Zamkowej 6 w Kluczborku, II piętro, pok. 14b i 16 w godzinach od 9.00 do 14.00, drogą pocztową lub elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP.

Uwaga. Wnioski złożone po terminie zostaną pozostawione bez rozpoznania.

Więcej: https://kluczbork.opsinfo.pl/index.php?menu=2082&submenu=7362 

Wniosek do pobrania: https://kluczbork.opsinfo.pl/index.php?menu=2097&submenu=7363 

 

Wystawa plenerowa "Gmina Kluczbork nocą"

Wydział Promocji i Rozwoju Gminy Kluczbork we współpracy z Krzysztofem Adamskim Radnym Miejskim w Kluczborku organizują kolejną wystawę plenerową na kluczborskim rynku pt. „Gmina Kluczbork nocą”.

Wobec powyższego, serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników fotografowania Gminy Kluczbork do przesyłania wykonanych zdjęć wykonanych w Gminie Kluczbork nocą.

Prosimy o przesłanie do 6 zdjęć o rozdzielności nie mniejszej 300 dpi  na adres e-mailowy: promocja@kluczbork.pl  w terminie do dnia 29.04.2024 r.

Zebrane zdjęcia zostaną wykorzystane w wystawie plenerowej pn. „Gmina Kluczbork nocą”, która będzie wystawiona w miesiącach maj - czerwiec br. na kluczborskim rynku.

Autorzy zdjęć zostaną oznaczeni na wystawie.

W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Wydziałem Promocji i Rozwoju Gminy Kluczbork

tel.77 418 38 60 , e-mail: promocja@kluczbork.pl

Zapraszamy rolników na drugie spotkanie 29.04.2024r. dotyczące rzeki Rakowy

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Nadzór Wodny w Kluczborku wraz z Spółką Wodną Gminy Kluczbork zaprasza na spotkanie wszystkich rolników, które działki graniczą z rz. Rakowy od m. Czaple Wolne – m. Bogacica – m. Krasków – m. Ligota Dolna – m. Kluczbork (do młynów) dnia 29 kwietnia (poniedziałek) o godz. 17:30 w świetlicy wiejskiej w Kraskowie.

Planowane są prace na rzece Rakowy wraz z remontem zastawek występujących na cieku.

 • mapa realizacji zadania - rzeka Rakowy

Wyniki ankiety przeznaczenia lodowiska poza sezonem zimowym.

Serdecznie dziękujemy wszystkim głosującym za tak liczne wypełnienie ankiety, w której wzięło udział 1845 osób.

Poniżej prezentujemy wyniki ankiety skierowanej do mieszkańców Gminy Kluczbork, dotyczącej wskazania przeznaczenia lodowiska poza sezonem zimowym. 

Ankieta miała na celu zdiagnozowanie potrzeb oraz oczekiwań mieszkańców, co do przeznaczenia wyżej wymienionego obiektu w pozostałej części roku. Wygrało ROLKOWISKO, na które zagłosowało 1001 osób co stanowi 54,3%. 

W związku z uruchomieniem przez Ministerstwo Sportu i Turystyki „Programu budowy lodowisk Edycja 2024” Gmina Kluczbork planuje złożenie wniosku o dofinansowanie budowy lodowiska, które miałoby być zlokalizowane przy Szkole Muzycznej przy ulicy Wolności. Nowy obiekt, zgodnie z regulaminem programu, musi być obiektem całorocznym, dlatego poza sezonem zimowym będzie pełnić inne funkcje sportowe.

Szczegółowe wyniki ankiety poniżej.

 • wyniki ankiety LODOWISKO 1
 • wyniki ankiety LODOWISKO 2
 • wyniki ankiety LODOWISKO 3

Zapraszamy na Majówkę z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej!

Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła i Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar serdecznie zapraszają Was na wyjątkową Majówkę!

Data: 1 maja 2024 roku Miejsce: Błonia przy ul. Słowackiego w Kluczborku

Gotowi na szaloną zabawę? Oto co Was czeka:

Godzina 13:00 - Start Rodzinnego rajdu rowerowego "20 km z okazji 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej"! Trasa poprowadzi Was śladem inwestycji zrealizowanych przy wsparciu UE. Po rajdzie otrzymacie pamiątkowy medal!

Uwaga! Limit miejsc: 200 osób. Zapisy na miejscu od godziny 12:00.

Godzina 13:05 występ wokalny przygotowany przez Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego "Kobietom Mammograf"

Godzina 13:20-14:40 - Występy artystyczne kluczborskich przedszkolaków!

Godzina 14:40 - Zacieśnijmy więzy europejskie! Wspólnie zaśpiewamy hymn Unii Europejskiej podczas uroczystego otwarcia obchodów. Hymn w wykonaniu Zespołu Wokalnego Szkoły Muzycznej

Godz. 14:45 - uroczyste otwarcie przez Burmistrza Kluczborka Jarosława Kielara.
 
Godz.15.00- Ogłoszenie wyników plastycznego konkursu o tematyce unijnej zorganizowanego w szkołach gminnych.
 
Godz. 15:20-16:20 - Występy artystyczne kluczborskich przedszkolaków!

Godzina 17:00 - Przygotujcie się na koncert Sonia Hornatkiewicz & Jędrzej Skiba półfinalista "The Voice of Poland"z zespołem. Koncert nazywa się ONE HIT WONDERS

Godzina 19:00 - Gwiazda wieczoru! Zespół Cappton "Tribute to Eric Clapton" zapewni nam niesamowitą rozrywkę!

Równolegle odbędzie się "Spotkanie ze Strażą z okazji 20 rocznicy przystąpienia Polski do UE" - liczne warsztaty i atrakcje przygotowane przez Stowarzyszenie OSP powiatu KLB.

Na terenie imprezy czekają na Was liczne stoiska promocyjne oraz mnóstwo atrakcji: bezpłatne dmuchańce, słodki poczęstunek, gry i zabawy z nagrodami dla dzieci, grill, wata cukrowa, popcorn...

Organizatorzy: Gmina Kluczbork, Centrum Kultury w Kluczborku, OSiR Kluczbork, Stowarzyszenie OSP powiatu KLB, Administracja Oświaty w Kluczborku, organizacje pozarządowe

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła

Nie możecie tego przegapić! Do zobaczenia na Majówce!

Więcej na wydarzeniu FB: https://www.facebook.com/events/459570303395316 

 • plakat Majówki
 • plakat rajd rowerowy
 • plakat Spotkanie ze Strażą

Kluczbork Świeci Pomocą: Sprzęt AGD Dla Stowarzyszeń

Kluczbork otrzymał sprzęt energooszczędny o łącznej wartości 10 000 zł dla najbardziej potrzebujących. Miasto wygrało po raz drugi w plebiscycie miast „ Świeć się z Energą” na najpiękniejszą świąteczną iluminację i zdobyło tytuł Świetlnej Stolicy Województwa Opolskiego.
Uroczyste przekazanie sprzętów miało miejsce w poniedziałek 22 kwietnia 2024 r. w Media Expert w Kluczborku.
Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar przekazał przedstawicielom 11 stowarzyszeń charytatywnych i instytucji łącznie 21 sprzętów AGD.

Wśród nagród znalazły się: lodówki, warniki, kuchnia ceramiczna, suszarki, czajniki elektryczne, oraz saturatory.

Sprzęty otrzymały: Stowarzyszenie Oczami Zwierząt, Stowarzyszenie Klucz do Rozwoju, Stowarzyszenie Kobietom Mammograf, Świetlica Parasol, Związek Emerytów i Rencistów,  Uniwersytet III Wieku, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Wolontariat 50+, Hospicjum, Środowiskowy Dom Samopomocy, Zakład Aktywności Zawodowej
 
Gratulujemy obdarowanym i jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy głosowali każdego dnia na iluminacje świąteczne w Kluczborku.

Plebiscyt miast został zorganizowany przez Energa SA pod patronatem Nowej Trybuny Opolskiej.

 • wręczenie nagród w konkursie Świeć Się
 • wręczenie nagród w konkursie Świeć Się
 • wręczenie nagród w konkursie Świeć Się
 • wręczenie nagród w konkursie Świeć Się

INFORMACJA DOT. KOLORYSTYKI POJEMNIKÓW NA ODPADY

Informujemy Mieszkańców Gminy Kluczbork, że w związku z wciąż pojawiającymi się przypadkami nie dostosowania kolorystyki pojemników do gromadzenia odpadów wynikającej z Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021r., firma FBSerwis S.A. obsługująca Gminę Kluczbork będzie prowadzić w miesiącach  maj - czerwiec 2024r. kontrole przedmiotowych pojemników.

Nawiązując do § 2 wyżej powołanego Rozporządzenia oraz zgodnie z Rozdziałem
3 §7 pkt. 2  Uchwały nr LXVIII/936/24 Rady Miejskiej w Kluczborku z dnia 31 stycznia 2024r.  w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kluczbork, odpady komunalne należy zbierać w pojemnikach wyłącznie do tego celu przeznaczonych o ujednoliconych oznaczeniach kolorem, a mianowicie:

1)      żółtym, z napisem „Metale i tworzywa sztuczne” z przeznaczeniem na odpady
z metali i tworzyw sztucznych oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe;

2)      niebieskim, z napisem „Papier” z przeznaczeniem na odpady z papieru i tektury;

3)      brązowym, z napisem „Bio” z przeznaczeniem na bioodpady;

4)      zielonym, z napisem „Szkło” z przeznaczeniem na odpady zbierane łącznie ze szkła białego i kolorowego;

5)      czarnym, grafitowym lub ciemnoszarym z przeznaczeniem na niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne.

Pojemniki mogą być pokryte kolorami i napisami, o których mowa odpowiednio  tylko
w części, nie mniejszej jednak niż 30% zewnętrznej powierzchni pojemników widocznej dla korzystających z pojemników.

WYJĄTEK !  W zabudowie jednorodzinnej  zgodnie z Rozdziałem 3 §7 pkt. 3  wyżej powołanej uchwały odpady  z metali i tworzyw sztucznych , odpady wielomateriałowe, odpady ze szkła oraz z papieru i tektury należy zbierać w szczelnych workach z tworzywa wyłącznie do tego celu przeznczonych dostarczanych przez firmę wywozową.

Firma FBSerwis S.A. podczas odbioru  odpadów w miesiącach maj oraz czerwiec 2024r. będzie pozostawiać informacje na nieruchomościach, na których właściciele nie dostosowali pojemników na odpady do obowiązujących, wyżej wymienionych,  przepisów prawa. Właściciele tych nieruchomości będą musieli dostosować swoje pojemniki, w przeciwnym razie od 1 lipca 2024r. odbiór odpadów z pojemników nie spełniających wymagań nie będzie realizowany.

 • pojemniki na odpady

Uroczysta sesja Rady Miejskiej kończąca kadencję 2018-2024:

W dniu 25 kwietnia br. odbyła się uroczysta LXXIII sesja Rady Miejskiej kończąca kadencję 2018-2024:
 
 
Skład Rady Miejskiej w Kluczborku:
 
Janusz Kędzia - Przewodniczący
Piotr Sitnik - Zasępca Przewodniczącego
Krzysztof Adamski
Stanisław Brejwo
Ewa Felusiak
Radosław Jarosz
Janusz Kallus
Andrzej Konwiński
Joanna Kozioł (nieobecna)
Zbigniew Krajcer
Rafał Lasek
Tomasz Michalak
Adam Michalewski
Józef Mrozek
Jan Myślecki
Zdzisław Pięch
Grażyna Popek
Piotr Rewienko
Krzysztof Rychel
Justyna Slusarczyk
Marek Wojna
 
Sesja rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru przez radnych, po czym Przewodniczący Janusz Kędzia otworzył obrady sesji Rady Miejskiej w Kluczborku po raz ostatni w tej kadencji oraz w swojej 22 letniej karierze jako Przewodniczący.
 
Następnie odbyła się część podziękowań dla radnych 8. kadencji (2018-2024). Burmistrz Jarosław Kielar złożył serdeczne podziękowania za zaangażowanie i współpracę, wspominając liczne inwestycje i projekty realizowane w ciągu ostatnich lat. Pan Burmistrz wręczył również radnym podziękowania i drobne upominki.
 
Na zakończenie sesji, radny Andrzej Konwiński wspomniał zmarłych radnych obecnej kadencji - Tadeusza Dolińskiego oraz Alfreda Długosza. Następnie wszyscy obecni na sali uczcili ich pamięć minutą ciszy.
 
 • DSC_1072
 • wniesienie sztandaru
 • posiedzenie rady
 • minuta ciszy

W Kluczborku powstanie 151 nowych mieszkań w ramach  Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

W środę 24 kwietnia 2024r. podpisano w Urzędzie Miejskim w Kluczborku umowę na projekt mieszkań pomiędzy spółką SIM Opolskie oraz Spółdzielnią Pracy „Inwestprojekt Świętokrzyski”, która wygrała przetarg na to zadanie.

Burmistrz Jarosław Kielar podkreśla bardzo dobrą lokalizację między ulicami Cybisa a Jagiellońską. Miejsce to nie jest na obrzeżach miasta, a otoczone jest sklepami i szkołą, co czyni je atrakcyjnym dla przyszłych mieszkańców.

Inwestorem jest spółka SIM Opolskie, a środki na budowę pochodzą z budżetu państwa. Bogdan Wyczałkowski, prezes spółki, zapewnia, że mieszkania będą miały powierzchnię od 40 do 65 metrów kwadratowych. Budynki będą także wyposażone w rozwiązania zwiększające ich efektywność energetyczną, takie jak fotowoltaika i pompy ciepła. 

Planowane są także liczne udogodnienia dla mieszkańców, w tym duży parking, plac zabaw oraz tereny zielone. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na około 75 mln złotych.

Mieszkania w ramach SIM-ów będą przeznaczone dla osób, które nie spełniają kryteriów na mieszkanie komunalne ani kredyt hipoteczny. Wymagane będą jednak dwie kluczowe rzeczy: odpowiedni dochód oraz brak tytułu prawnego do lokalu w Kluczborku. Osoby zainteresowane będą musiały także wpłacić partycypację, stanowiącą około 30 procent wartości mieszkania. Czynsz będzie na poziomie 23 zł za m2. Ale co najważniejsze to aż 70% z czynszu idzie na spłatę kredytu. Po 15 latach będzie można nabyć mieszkanie na własność.

Nabór chętnych do mieszkań rozpocznie się w tym roku, a pierwszy etap inwestycji planowany jest na 18 miesięcy od uzyskania pozwolenia na budowę. 

https://www.simopolskie.pl/inwestycje/kluczbork 

 • podpisanie umowy SIM OPOLSKIE
 • mieszkania SIM OPOLSKIE w Kluczborku
 • mieszkania SIM OPOLSKIE w Kluczborku
 • mieszkania SIM OPOLSKIE w Kluczborku
 • lokalizacja mieszkań

Zapraszamy do odwiedzenia stoisk na Majówce z okazji 20 lecia Polski w UE

Warsztaty Rękodzielnicze
Zakład Aktywności Zawodowej w Kluczborku zaprasza na papierowe origami,
Lawendowe Zacisze Biadacz zachęca do tworzenia lawendowych bukiecików i kartek okolicznościowych,
Stowarzyszenie Klucz do Rozwoju zapewni warsztaty sensoryczne oraz malowanie na szkle.
Stoiska Promujące Korzyści z Uczestnictwa w Unii Europejskiej
Stowarzyszenie "Skłodowska" zapewni rozrywkę w tematyce UE, gry, quizy oraz kulinaria,
Kluczborsko-Oleska Lokalna Organizacja Turystyczna(KOLOT) zaprezentuje miody, przetwory oraz konkursy związane z turystyką i UE,
Firma Transport Gronek zaprezentuje pokaz auta,
Opolskie dla Młodzieży - OSP powiatu KLB zaprezentuje stoisko promujące projekt ODMIII-Europa to MY!,
Pasieka Zarodowa w Maciejowie zachęci do poznania świata pszczół,
Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego "Kobietom-Mammograf" będzie prowadzić działania edukacyjne,
Świetlica Terapeutyczno - Wychowawcza Parasol zapewni miejsce na relaks i odpoczynek.
Dmuchawce i Animacje 
Nie zabraknie także dmuchańców i animacji!
Mucholand zapewni dmuchańce, watę cukrową i popcorn,
OSP Odrowąż, OSP Wąsice oraz OSP Kobyla Góra przygotują Wojewódzką rozgrywkę gry planszowej "Próba Ognia",
Fire&Flames Symulator Pożarów VR zaprezentuje wirtualny symulator pożarów.
 
Dołączcie do nas i bawcie się świetnie podczas majówki! 
 
 • plakat Majówki
 • plakat rajd rowerowy
 • plakat Spotkanie ze Strażą

Informacja dot. modernizacji kotłowni zakładowej FAMAK S.A. w Kluczborku

Szanowni Państwo, 
 
Do Burmistrza Miasta Kluczborka wpłynęło pismo Prezesa Zarządu FAMAK S.A. w Kluczborku informujące o chęci wystąpienia do Narodowego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska o dofinansowanie inwestycji - "Modernizacja kotłowni zakładowej FAMAK S.A. w Kluczborku poprzez budowę elektrociepłowni opalanej paliwem alternatywnym tzw. RDF".

Mając na celu transparentność całej sprawy w załączeniu przekazujemy treść przedmiotowego pisma. 

Ponadto informujemy, że do Burmistrza Miasta Kluczborka wpłynęły dwa wnioski Spółki FAMAK o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla następujących przedsięwzięć: 


1.    Modernizacja kotłowni zakładowej FAMAK S.A. w Kluczborku;
2.    Budowa instalacji do przesyłu ciepłej wody z kotłowni zakładowej FAMAK S.A. do miejskiej sieci ciepłowniczej w Kluczborku. 

Wymienione wyżej wnioski będą rozpatrywane ZGODNIE z obowiązującymi przepisami prawa w przedmiotowym temacie. 

O kolejnych etapach spraw będziemy Państwa informować na bieżąco. 

Kluczborska biblioteka zaprasza na liczne imprezy z okazji Tygodnia Bibliotek

Biblioteka zaprasza na liczne inicjatywy z okazji Tygodnia Bibliotek. Szczegóły na plakatach ponizej.

 • Imprezy z okazji Tygodnia Bibliotek
 • Imprezy z okazji Tygodnia Bibliotek
 • Imprezy z okazji Tygodnia Bibliotek
 • Imprezy z okazji Tygodnia Bibliotek
 • Imprezy z okazji Tygodnia Bibliotek
 • Imprezy z okazji Tygodnia Bibliotek

Oficjalna relacja z I sesji Rady Miejskiej 2024-2029 w Kluczborku

W dniu 7 maja 2024r. odbyła się pierwsza sesja nowo wybranej Rady Miejskiej w Kluczborku.
 
Po wprowadzeniu sztandaru gminy, sesję otworzył radny senior Adam Sokołowski, a następnymi punktami obrad było:
 
• Wręczenie radnym zaświadczeń o wyborze.
• Złożenie ślubowania przez nowo wybranych radnych, gdzie rotę odczytała najmłodsza radna, Anna Poloczek.
• Wybór Komisji Skrutacyjnej.
• Wybór Przewodniczącego Rady, którym został Piotr Sitnik.
• Rozszerzenie porządku obrad o następujące punkty:
• Wybór Zastępcy Przewodniczącego Rady, którym został Adam Sokołowski
• Wręczenie zaświadczenia nowo wybranemu Burmistrzowi Miasta i złożenie przez niego ślubowania.
• Projekty uchwał dotyczących różnych komisji oraz ich składu osobowego.
• Powołanie Komisji Rewizyjnej oraz ustalenie jej składu osobowego. Przewodniczący: Krzysztof Adamski, Zastępca: Andrzej Kosmala
• Powołanie Komisji Skarg i Wniosków oraz ustalenie jej składu osobowego. Przewodniczący: Dariusz Morawiec, Zastępca: Marek Wojna
• Powołanie Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Miejskiej oraz ustalenie jej składu osobowego. Przewodniczący: Janusz Kallus, Zastępca: Henryk Fraszek
• Powołanie Komisji d/s Wsi, Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Ochrony Środowiska oraz ustalenie jej składu osobowego: Przewodnicząca: Ewa Felusiak, Zastępca: Kryspin Cieplik
• Powołanie Komisji Kultury Oświaty, Sportu i Turystyki oraz ustalenie jej składu osobowego. Przewodniczący: Andrzej Konwiński, Zastępca: Adam Michalewski
• Powołanie Komisji Spraw Obywatelskich i Socjalnych oraz ustalenie jej składu osobowego. Przewodniczący Jan Kałuża, Zastępca: Anna Król.
• Sprawozdanie Burmistrza poprzedniej kadencji o stanie gminy oraz informacja dotycząca modernizacji kotłowni zakładowej FAMAK S.A. w Kluczborku
 
Transmisja z obrad Rady: https://kluczbork.esesja.pl/ 
 
 
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w sesji! 
 
Obecny skład Rady Miejskiej w Kluczborku 2024-2029 liczy 20 osób, gdyż radny Piotr Pośpiech zrzekł się mandatu.
 
1. Piotr Sitnik (Ziemia Kluczborska)
2. Adam Sokołowski (Ziemia Kluczborska)
3. Marek Wojna (Ziemia Kluczborska)
4. Ewa Felusiak (Ziemia Kluczborska)
5. Janusz Kallus (Ziemia Kluczborska)
6. Jan Kałuża (Ziemia Kluczborska)
7. Dariusz Morawiec (Ziemia Kluczborska)
8. Andrzej Konwiński (Ziemia Kluczborska)
9. Anna Król (Ziemia Kluczborska)
10. Krzysztof Adamski (Koalicja Obywatelska)
11. Adam Michalewski (Koalicja Obywatelska)
12. Marek Gąszczak (Koalicja Obywatelska)
13. Dariusz Mazurczak (Koalicja Obywatelska)
14. Kryspin Cieplik (Stąd Jesteśmy)
15. Mateusz Dybka (Stąd Jesteśmy)
16. Andrzej Kosmala (Stąd Jesteśmy)
17. Anna Poloczek (Stąd Jesteśmy)
18. Piotr Rewienko (Prawo i Sprawiedliwość)
19. Henryk Fraszek (Prawo i Sprawiedliwość)
20. Stanisław Konarski (Prawo i Sprawiedliwość)
 • Rada Miejska w Kluczborku 2024-2029
 • Rada Miejska w Kluczborku 2024-2029
 • Rada Miejska w Kluczborku 2024-2029

Majowe imprezy i wydarzenia

Serdecznie zapraszamy na liczne imprezy i wydarzenia, które odbędą się w maju w Kluczborku. Zebraliśmy dla Was wszystko w jednym miejscu. Zapraszamy w imieniu organizatorów, którzy przygotowali dla Was wiele atrakcji. Szczegóły na plakatach i na profilach FB organizatorów.

 • spartakiada przedszkolaków
 • piknik europejski
 • rajd odjazdowy bibliotekarz
 • Opolski Ekspres dęty
 • koncerty organowe
 • koncert organowy 12 maja
 • spotkanie autorskie w bibliotece
 • tydzień bibliotek
 • Zlot Foodtrucków 17-19 maja 2024
 • noc muzeów
 • spektakl psychoterapia
 • przegląd orkiestr dętych
 • wojewodzkie nutki
 • bajkowy dzień dziecka

Podpisanie umów Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej

Miła uroczystość w Urzędzie Miejskim w Kluczborku! 
 
Dziś odbyło się podpisanie umów na realizację Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej przez 7 Sołectw z naszej Gminy.
 
W imieniu Gminy Kluczbork umowę podpisali:
 - Burmistrz Jarosław Kielar;
- Skarbnik Piotr Lewald. 
 
Mieszkańcy siedmiu Sołectw podczas Zebrań Wiejskich ustalili zakres zadań realizowanych w ramach MIS.
 
 
W 2024 roku zadania z MIS będą realizować Sołectwa:
 
1) Bąków - "Zakup kuchni elektrycznej 6-płytowej z konwekcyjnym piekarnikiem";
2) Czaple Stare - "Wykonanie monitoringu na terenie boiska oraz placu zabaw wraz z częściowym oświetleniem";
3) Krzywizna - "Doposażenie świetlicy wiejskiej w Krzywiźnie";
4) Kujakowice Górne - "Zakup zmywarki z wyparzarką";
5) Łowkowice - "Odwodnienie i utwardzenie placu przy ul. Ks. Dr Jana Dzierżona";
6) Maciejów - "Pszczoły pracują mieszkańcy Maciejowa dbają";
7) Smardy Górne - "Doposażenie placu zabaw".
 
Wartość zadań w Gminie Kluczbork wynosi 71 220,44 zł
- 45 500 zł - kwota dofinansowania z MIS,
- 25 720,44 zł - wkład własny.
 
Życzymy naszym Sołectwom pomyślności w realizacji zadań na rzecz dalszego rozwoju Gminy Kluczbork!
 • MIS 2024
 • MIS 2024
 • MIS 2024
 • MIS 2024
 • MIS 2024
 • MIS 2024
 • MIS 2024
 • MIS 2024
 • MIS 2024
 • MIS 2024

Modernizacja boiska Orlik przy ul. Jagiellońskiej

Drodzy mieszkańcy, uprzejmie informujemy, że wniosek złożony przez Gminę Kluczbork do Ministra Sportu i Turystyki, w ramach programu modernizacji kompleksów sportowych Moje Boisko – ORLIK 2012 - edycja 2024, został wytypowany do dalszej oceny.

Gmina Kluczbork ma możliwość pozyskania dofinansowania na realizację zadania, którym jest „Modernizacja istniejącego boiska sportowego Orlik wraz z uzupełnieniem infrastruktury o kolejne funkcjonalności”. Obiekt przy ul. Jagiellońskiej w Kluczborku jest użytkowany do późnych godzin, w związku z czym niezbędna jest wymiana oraz dostawienie oświetlenia.

W ramach uzupełnienia kompleksu planuje się rozbudowę strefy o skatepark oraz sprawnościowy plac zabaw, które bezpośrednio przylegają do Orlika. 

 • Modernizacja boiska ORLIK
 • Modernizacja boiska ORLIK
 • Modernizacja boiska ORLIK

Nadchodzi niesamowity weekend w Kluczborku!

Już w piątek od 14.00 startuje Street Food Polska Festival w Kluczborku! Na Rynku od 17 do 19 maja zaparkują najlepsze food trucki z ekipy Street Food Polska! Przyjdźcie i spróbujcie przysmaków z różnych stron świata! Będą dania kuchni hiszpańskiej, amerykańskiej, azjatyckiej i polskiej. Coś na słodko i słono. Każdy znajdzie coś pysznego dla siebie! Wszystkie dania w wydarzeniu na FB: https://www.facebook.com/events/995485422085005/?active_tab=discussion

A w sobotę czeka na Was wyjątkowa NOC MUZEÓW 2024 pełna niezwykłych atrakcji! START o 18.00. Czekają na Was m.in. wystawy w muzeum, koncert, nocne zwiedzanie Kluczborka z przewodnikiem, zwiedzanie kościoła ewangelickiego i wspólne tworzenie wyjątkowego muralu. Wszystkie atrakcje Nocy Muzeów w wydarzeniu na FB: https://www.facebook.com/events/481524484203027/?active_tab=discussion

 • plakat Street Food Polska Festival w Kluczborku
 • plakat Noc Muzeów 2024