Laureaci Kluczborskich Baszt 2023

  • P.V Prefabet Kluczbork S.A.  
  • Krzysztof Kiliński
  • Klub Sportowy iPrime Bogacica
  • FAMEL sp. z o.o.
  • Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kluczborku
  • Wojciech Smolnik
  • Wojciech Zaremba
  • Stowarzyszenia Hospicjum Ziemi Kluczborskiej św. Ojca Pio
  • Lubomira Krzenciessa

P.V Prefabet Kluczbork S.A. 

P.V Prefabet Kluczbork S.A jest działającym od ponad 60 lat, producentem wyrobów betonowych, które mają zastosowanie m.in. w kanalizacji deszczowej i sanitarnej, infrastruktury drogowej, kolejowej, oczyszczania ścieków. P.V Prefabet Kluczbork S.A w trzech funkcjonujących zakładach w Polsce zatrudnia ponad 240 osób. Laureat Prestiżowej Nagrody Złoty, Srebrny oraz Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji. Współpracuje z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr.1 , oraz Zespołem Szkół nr. 2 w Kluczborku.

Krzysztof Kiliński

Krzysztof Kiliński od 26 lat prowadzi klub pływacki "JUNIOR", który wytrenował wielu znakomitych sportowców, takich jak Maciej Arczyński, Sonia Bochyńska, czy Paweł Smoliński, którzy osiągnęli sukcesy na różnych poziomach, w tym na Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata. Klub "JUNIOR", który obchodził w 2022 roku jubileusz 25-lecia, promuje zdrowy styl życia i aktywność fizyczną a Krzysztof Kiliński stworzył w nim drugą rodzinę.
Krzysztof Kiliński, wyróżniony za zasługi dla polskiego pływania, odebrał medal od Otylii Jędrzejczak podczas obchodów stulecia Polskiego Związku Pływackiego w październiku 2023 roku. 

Klub Sportowy iPrime Bogacica

Klub sportowy LZS Bogacica, założony w 1946 roku, przeszedł okres znaczących sukcesów po restrukturyzacji pod kierownictwem byłego prezesa Mateusza Gużdy. W sezonie 2018/2019 awansowali do Klasy A z imponującym stosunkiem bramek 136:14. W sezonie 2020/2021 zdobyli pierwsze miejsce w tabeli Klasy Okręgowej. W sezonie 2022/2023 ponownie odnieśli sukces, zdobywając awans do IV ligi. Zdobyli również srebrny medal wojewódzkiego finału Pucharu Polski. Trenerami w klubie są: Michał Buła, Grzegorz Dajczak i Rafał Wyrębek.

FAMEL sp. z o.o.

Firma FAMEL powstała w 1989 roku w Kluczborku na fali przemian gospodarczych w kraju. Famel prowadzi sieć hurtowni materiałów w sektorze techniki grzewczej, sanitarnej i instalacyjnej na terenie pięciu województw: opolskie, łódzkie, śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie. Należy do grupy organizacji handlu Instal Konsorcjum, w której skład wchodzą prężnie działające hurtownie instalacyjne.
Firma Famel wyróżnia się zespołem dobrze umotywowanych pracowników, gotowych sprostać każdemu zadaniu w ramach swojej działalności.

Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kluczborku 

Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kluczborku działa od 1946 roku. Jego cele to promocja wędkarstwa, rekreacja nad wodą oraz ochrona środowiska wodnego. Obecnie zrzesza 800 wędkarzy i zarządza trzema akwenami wodnymi. 
Przy współudziale Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Kluczborku, odbyły się Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Spławikowym na kluczborskim zbiorniku, przyczyniając się znacząco do promocji Kluczborka zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. 
Koło prowadzi dorybienia ryb, modernizację akwenów oraz organizuje zawody wędkarskie o różnym stopniu rangi. Pracuje z młodzieżą, oferując "szkółkę wędkarską" i zawody dla dzieci. 

Wojciech Smolnik

Wojciech Smolnik od urodzenia jest związany z Kluczborkiem, aktywista sportowy i społeczny. Pracuje jako naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Obronnych w kluczborskim magistracie. W trakcie swojej kariery zawodowej aktywnie uprawiał sport. W 2003 roku był jednym z trzech założycieli Miejskiego Klubu Sportowego w Kluczborku,  gdzie pełni funkcję wiceprezesa klubu. Dodatkowo Pan Wojciech jest pomysłodawcą i założycielem Akademii Piłkarskiej MŁODY MKS Kluczbork. Poza działalnością sportową, pełni społeczną rolę Wiceprezesa Miejsko Gminnego Zarządu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Kluczborku oraz Stowarzyszenia "Ziemia Kluczborska". W uznaniu za swoją działalność społeczną, otrzymał Brązowy Medal za Zasługi dla Obronności Kraju, a także Srebrny i Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa. W 2023 roku uhonorowany tytułem "Zasłużonego dla Województwa Opolskiego". Pan Smolnik jest również aktywnym organizatorem licznych imprez sportowych i rekreacyjnych na terenie Kluczborka.

Wojciech Zaremba

Wojciech Zaremba, jeden z założycieli OpenAI, urodzony w Kluczborku w 1988 roku, absolwent Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku jest międzynarodowym medalistą olimpiady matematycznej. Po ukończeniu politechniki w Paryżu, rozpoczął stypendium doktoranckie Google na Uniwersytecie w Nowym Jorku, gdzie studiował informatykę a pracę doktorską poświęconą uczeniu maszynowemu obronił w 2016 roku. Co ciekawe, doktorat zajął mu jedynie dwa i pół roku - standardowo doktorat na nowojorskiej uczelni zajmuje pięć lat. 
Następnie skoncentrował się na badaniach nad sztuczną inteligencją W 2015 roku stał się wraz Elonem Muskiem współzałożycielem OpenAI, gdzie jego celem jest rozwijanie sztucznej inteligencji. Większość z Państwa na pewno korzystała już z Chata GPT, który jest rodzajem modelu językowego opartego na sztucznej inteligencji. W 2017 roku znalazł się w gronie najbardziej wpływowych Polaków przed trzydziestką według magazynu Forbes.
 
Stowarzyszenia Hospicjum Ziemi Kluczborskiej św. Ojca Pio 

Stowarzyszenie obchodzi w 2023 roku jubileusz 20 lecia działalności. Niezmiennie świadczy nieocenioną i specjalistyczną opiekę w wielu dziedzinach, wspierając pacjentów w terminalnej fazie choroby nowotworowej z powiatu kluczborskiego oraz gmin Gorzów Śl. i Praszka. Przez ten czas hospicjum domowe udzieliło pomocy ponad 6 tysiącom pacjentów.
W dniu 01.07.2023 roku, po 13 latach trudu i zaangażowania społecznego, stowarzyszenie z dumą otworzyło nowoczesny "Kluczborski Dom Ulgi w Cierpieniu," czyli hospicjum stacjonarne św. Ojca Pio w Smardach Górnych. W tym wyjątkowym obiekcie działać będzie hospicjum stacjonarne, poradnia medycyny paliatywnej, centrum ulgi w cierpieniu dla rodzin pacjentów, grupa wsparcia dla rodzin pacjentów, centrum opieki wytchnieniowej oraz centrum wolontariatu hospicyjnego. 

Lubomira Krzenciessa

Lubomira Krzenciessa to pasjonatka muzyki i sztuki, którym oddaje się całym sercem. Jej miłość do muzyki jazzowej zaowocowała współpracą z zespołem "Big Band," gdzie była solistką na licznych koncertach. Przez wiele lat pracowała w Kluczborskim Domu Kultury, rozwijając kluby i wspierając młode talenty m.in. Aleksandra Radzioch, Beata Brodzińska i Paulina Szlachcic. Po przerwie wróciła do działalności kulturalnej i reaktywowała Zespół Estradowy "Big Band," który kontynuuje promocję Gminy Kluczbork. Aktywnie działa również w Stowarzyszeniu Miłośników Kultury i Sztuki "IRYS" jako prezes. Za swoją pracę otrzymała wiele wyróżnień, będąc uznawaną za wybitną instruktorkę i działaczkę kulturalną.