Laureaci Kluczborskich Baszt 2022

  • Stowarzyszenia Klucz do Rozwoju 
  • Sekcja Emerytów i Rencistów przy ZNP w Kluczborku
  • Rada Sołecka w Kraskowie wraz z sołtysem Krzysztofem Rojowskim
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Emilii Plater w Kluczborku
  • Marcin Gorzelak
  • Joachim Lutzner
  • Karol Bortnik
  • Ryszard i Mateusz Feldman
  • Bartosz Sztajglik
  • Szymon Barabach

Stowarzyszenia Klucz do Rozwoju 

Stowarzyszenie działa krótko, bo zaledwie dwa i pół roku, ale za to bardzo intensywnie. Dzięki ich inicjatywie funkcjonuje ,,Jadłodzielnia i Książkodzielnia” w Kluczborku, która powstała przy współpracy z Gminą i otrzymała nagrodę Super Samorząd w akcji Masz Głos Fundacji Batorego. Kolejny projekt to "Ławeczki dobrych spotkań" przy Różowej Alei. Stowarzyszenie przygotowało i pozyskało fundusze na projekt remontu oraz konserwację zabytkowego pomnika nagrobnego kluczborskiego kupca znajdującego się obok kościoła ewangelickiego. Uczestniczą w Szlachetnej Paczce. Obecnie Stowarzyszenie przy współpracy wolontariuszy i Gminy Kluczbork prowadzi punkt wydawania rzeczy osobom potrzebującym ,,Kluczbork dzieli się dobrem”, w budynku dawnej poczty przy ul. Ligonia.
 

Sekcja Emerytów i Rencistów przy ZNP w Kluczborku

Sekcja od 28 lat działa na terenie miasta i powiatu kluczborskiego. Promuje społeczną aktywność, dba o kondycję psychiczną i fizyczną swoich członków. Organizuje wycieczki promujące zdrowy styl życia. Członkowie sekcji włączają się w promocję wolontariatu. Sekcja współpracuje z organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie Gminy Kluczbork m.in. Stowarzyszeniem Wolontariatu 50+ Senior dla Seniora, hospicjum Ziemi Kluczborskiej Św. Ojca Pio oraz Związkiem Emerytów i Rencistów.  Członkowie sekcji zasilają i aktywnie pracują w szeregach Kluczborskiej Rady Seniorów.

Rada Sołecka w Kraskowie wraz z sołtysem Krzysztofem Rojowskim

Kluczborczanie mają wielkie serca, o tym wiedzieliśmy od dawna, ale odpowiedź na potrzeby walczącej z rosyjskim agresorem Ukrainy była tak duża, że bardzo szybko zaczęło brakować nam miejsca. Wtedy, w pamiętny sobotni wieczór, wystarczył jeden telefon do Pana Sołtysa i już w niedzielę mogliśmy przenosić nasz punkt zbiórki darów do Sali Wiejskiej w Kraskowie. Tak, sali która dopiero została gruntownie wyremontowana, sali, na którą kraskowianie długo czekali, ale taka była właśnie potrzeba chwili. Za tę pozytywną odpowiedź na owe potrzeby, która wiązała się z tym, że sala wiejska na wiele miesięcy przekształcona została w magazyn wszelkich darów, za wsparcie okazane przez Sołtysa, pana Krzysztofa Rojowskiego oraz członków Rady Sołeckiej Kraskowa, za dyspozycyjność i pełne zaangażowanie – bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY. 

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Emilii Plater w Kluczborku

Szkoła rozpoczęła edukację uczniów o specjalnych potrzebach dokładnie 20 lat temu we wrześniu 2002 roku. Wówczas były to 3 osoby niepełnosprawne i powstał jeden oddział integracyjny. Obecnie po 20 latach szkoła liczy aż 12 oddziałów integracyjnych i uczęszczają do niej 63 osoby o specjalnych potrzebach. Wzrosła świadomość i chęć posyłania dzieci przez rodziców do tego typu szkoły.  Przyczyniła się do tego profesjonalnie wykształcona kadra, pod kątem każdej niepełnosprawności.  Infrastruktura szkoły jest w 100 % przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki wsparciu przez samorząd, PFRON oraz sponsorów powstały podjazdy, winda, oraz profesjonalnie wyposażona sala do rehabilitacji.
 

Marcin Gorzelak

Akcje propagujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym? Warsztaty i szkolenia dla strażaków? A może zbiórka darów dla Domu Dziecka, albo zbiórka funduszy na chore dzieci? Jeśli trzeba połączyć ze sobą różne instytucje żeby osiągnąć dobry efekt charytatywny lub szkoleniowy, to z całą pewnością jest w to zamieszany Marcin Gorzelak. W ciągu ostatnich kilku lat, właśnie z jego inspiracji, w Kluczborku zrealizowano wiele wydarzeń, z których najciekawszym było przekazanie dziewięcio-osobowego samochodu na potrzeby Domu Dziecka w Bogacicy. Podczas innego wydarzenia setka strażaków mogła się przeszkolić na okoliczność wypadku z udziałem samochodu ciężarowego, a na początku września tego roku każdy mieszkaniec Kluczborka mógł się przekonać jak niewiele widać z miejsca pracy kierowcy ciężarówki. Innymi słowy, już nie możemy się doczekać kolejnych pomysłów Pana Marcina…

Joachim Lutzner

Pan Joachim jest miłośnikiem tańca i od kilku lat zaraża tym tańcem emerytów prowadząc naukę tańca. Jego kursy cieszą się ogromną popularnością -  grupa tancerzy liczy 30 osób a nabór trwał zaledwie jeden dzień. Od dwóch lat organizuje całkowicie społecznie zabawy taneczne dla mieszkańców w Centrum Kluczborska Bajka. Jest inicjatorem miejsca rekreacji i kultury na działce emeryckiej. Pan Joachim wszystkie rzeczy robi społecznie. Prawdziwy człowiek orkiestra, pełen energii i entuzjazmu. 

Karol Bortnik

Karol  jest założycielem Akademii Piłkarskiej  MKS Funball Kluczbork, która działa od 2015 roku. Jest trenerem UEFA B. W lutym 2022r podjął  kolejne sportowe wyzwanie. Jako trener przygotowania motorycznego dołączył do sztabu szkoleniowego Czesława Michniewicza w pierwszej reprezentacji Polski w piłce nożnej! Jego zadaniem jest optymalne przygotowanie fizyczne kadry. Jako trener dysponuje nie tylko dużą wiedzą czysto piłkarską, ale jest także bardzo ambitny i zawsze wspiera zawodników nie tylko na boisku ale i poza nim. W przeszłości grał jako środkowy pomocnik m in. w MKS Kluczbork. Był też kapitanem reprezentacji Opolszczyzny oraz młodzieżowym reprezentantem Polski. Karol działa również w biznesie, jest menadżerem australijsko amerykańskiej firmy Catapult, światowego lidera w technologii GPS, LPS i wideo w sporcie.

Ryszard i Mateusz Feldman

Pan Ryszard założyciel Feldman Restaurants działalność gastronomiczną prowadzi od 30 lat  - w tym czasie prowadził wiele restauracji i hoteli, rozpoczynając w 1992 roku od Kawiarni Starówka w Byczynie,  Hotel-Restaurację "Grodzka" w Byczynie, Restaurację "Pod Arkadami" w Kluczborku Hotel-Restauracja "Nad Stawem" w Bogacicy,  Restaurację "Radiowa" w Opolu a na Restauracji "Ratuszowa" w Kluczborku kończąc. Pan Ryszard jest też sędzią kulinarnym w ogólnopolskich konkursach.
Jego syn Mateusz 16 lat temu przejął od taty Hotel Restaurację "Nad Stawem" w Bogacicy,  później prowadził Piwiarnię Warki i Cafe Pod Kasztanem w Kluczborku, a aktualnie Restaurację Pod Arkadami w Kluczborku. 
Razem z żoną Agnieszką zbudowali markę Fit Catering w 2016 i Fit Juice w 2021.
Kilka ciekawostek: Gotowali u Feldmanów m.in. Maciej Kuroń, Karol Okrasa, Jakub Kuroń. Przez wspólne 30 lat funkcjonowania nakarmili ponad 3 miliony osób, dla których przygotowali ponad 5 milionów porcji!
Ile się przewinęło pracowników przez ten czas? Trudno określić dokładną liczbę, ale oceniają , że  ponad  600.

Bartosz Sztajglik

Bartosz Sztajglik – optometrysta dyplomowany. Zajmuje się profesjonalnym badaniem układu wzrokowego. Jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu o specjalności optometria oraz Salus University Pennsylvania College of Optometry (USA) gdzie ukończył optometrię kliniczną. Mistrz Optyk oprócz wzorowo prowadzonego biznesu „Diamentowy Optyk” angażuje się w wiele akcji społecznych i charytatywnych. Mocno zaangażowany w akcję Serce dla Iwony Glazer. Jest jednym z inicjatorów Pasażu Piłsudskiego, który powstał w 2020 roku i skupia przedsiębiorców z ul. Piłsudskiego. Wspiera finansowo utalentowanych kluczborskich wokalistów z Fundacji Durecka Art, którzy występowali m in. w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Golden Palm w Dubaju, zdobywając tam liczne Grand Prix.

Szymon Barabach

Kardiolog z Kluczborskiego Centrum Kardiologii był pierwszą osobą zakażoną koronawirusem, z którym walczył przez 47 dni. Od samego początku choroby od 7 kwietnia 2020 roku  dzielił się swoimi doświadczeniami i szczerze informował o swoim stanie zdrowotnym. Wszystko po to aby przeciwdziałać pandemii i przekonać wszystkich tych, którzy nie wierzyli w Covida. Stał się ambasadorem szczepień. Propaguje na swoim fanpage „Szymon Barabach kardiolog”  zdrowy tryb życia. Angażuje się w wiele akcji dotyczących profilaktyki prozdrowotnej, m.in. ostatnia akcja „Dbaj o Serce do Kochania”, która odbyła się w ramach Biegu O Złotą Barć w Kluczborku.