Laureaci Kluczborskich Baszt 2021

  • Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kluczborku
  • Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej
  • Aspöck Automotive Polska Sp. z o.o
  • Anna Król
  • Grzegorz Łabuda
  • Mariusz Łysiak
  • Janina Paszko
  • Stobrawskie Centrum Seniora
  • Agnieszka Ziółkowska
  • Adam Sokołowski

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kluczborku – jako jednostka koordynująca wszystkie instytucje i służby w walce z pandemią. Są nimi m.in. cała służba zdrowia z Powiatowym Centrum Zdrowia na czele, Policja, Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Szpital Vital Medic, Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe.

Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej za działalność społeczną i charytatywną w czasie pandemii i zaangażowanie w akcję maseczek oraz pomoc dla osób objętych izolacją i kwarantanną w Gminie Kluczbork. ZHR odebrał basztę w imieniu wszystkich instytucji, stowarzyszeń, ponad 60 wolontariuszy i osób zaangażowanych w  pomoc i szycie maseczek. A byli nimi: Zakład Aktywności Zawodowej, Polski Komitet Pomocy Społecznej, OPS Kluczbork, sołectwa Krasków, Kuniów, Ligota Górna i Zamecka, Krzywizna, Bąków, Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Maciejowie,  grupa wolontariuszy „Pomogę bo mogę Kluczbork”, ŚDS, kino Bajka, KDK, Biblioteka, Muzeum, Administracja Oświaty, Przedszkole i Sołectwo w Bogacicy, Grupa Gospodyń Wiejskich z Kuniowa.

Aspöck Automotive Polska Sp. z o.o - Firma austriacka działająca od 2015 r. na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Ligocie Dolnej, produkująca lampy dla przemysłu motoryzacyjnego do samochodów dostawczych takich gigantów jak Volkswagen, Peugeot, Citroën i Opel. Aspöck Systems GmbH powstał w Austrii w 1977 roku. Firma ma fabryki w Austrii, Portugalii, Brazylii oraz Chinach oraz przedstawicielstwa w całej Europie. Obecnie zatrudnia w Kluczborku ponad 140 osób. W tym rozpoczęto rozbudowę hali produkcyjnej, która zwiększy się dwukrotnie.

Anna Król znana działaczka społeczna. Uczestniczy w  wielu akcjach społecznych naszego regionu, ale również jest pomysłodawczynią wielu z nich. Brała udział w akcji szycia maseczek na początku pandemii, jest propagatorem taki akcji jak jadłodzielnia czy książkodzielnia. Można pokusić się o stwierdzenie, że jeśli gdzieś się coś dzieje, to jest tam Ania Król.

Grzegorz Łabuda utalentowany i utytułowany tancerz i aktor. Realizuje się jako propagator sztuki i kultury. Posiada międzynarodowe wykształcenie i doświadczenie, m.in. Kraków, Pittsburg, Nowy Jork, Chorwacja, Włochy, Bytom, Chiny, Korea Płd.  Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Siódme Poty Teatru w Kluczborku, który odbył się już po raz trzeci w Kluczborku i stał się  marka naszego regionu.

Mariusz Łysiak osoba, która w naszym rejonie, a także poza nim,  jednoznacznie utożsamiana jest z piłką siatkową. Absolwent AWF we Wrocławiu. W latach 90-tych trener seniorskiej sekcji żeńskiej w Kluczborku. Obecnie jest prezesem Kluczborskiego Klubu Sportowego Mickiewicz, w którym od samego początku jest aktywnym trenerem siatkarzy. To właśnie pod jego trenerskimi skrzydłami Klub nieustannie awansował od III-ligowego zespołu w roku 2012, poprzez II ligę  w 2014, a od 2018 jest zespołem I-ligowym. 

Janina Paszko od 1988 roku pełni nieprzerwanie funkcję Sołtysa Wsi Unieszów gminy Kluczbork. To jest proszę Państwa jeżeli dobrze liczę 33 lata. Pani Paszko jest inicjatorką powstania grupy odnowy wsi Unieszowa. Na ogromne uznanie zasługuje fakt, że sołectwo Unieszów liczy jedynie 118 mieszkańców, a pomimo to dzięki Pani Janinie która skutecznie aktywizuje mieszkańców Unieszowa, udało się zorganizować dwukrotnie święto plonów oraz wiele innych przedsięwzięć.

Stobrawskie Centrum Seniora to ośrodek przeznaczony  dla 110 pensjonariuszy na pobycie mieszkaniowym i dla  30 osób na pobycie dziennym. Jest to nowoczesny ośrodek mieszkalno- wypoczynkowo- rozrywkowy, który daje możliwość czerpania radości z jesieni życia. Ośrodek zapewnia wysoki standard usług stałej opieki medycznej oraz rehabilitacyjnej. Centrum powstało w miejscu dawnej strzelnicy sportowej, a architektura łączy  wyjątkową funkcjonalność z historycznym budynkiem.

Agnieszka Ziółkowska od ponad 15 lat prowadzi szkołę pływania i oswaja z wodą dzieci i niemowlęta już od 5 miesiąca życia. Zajmuje się także rehabilitacją dzieci niepełnosprawnych. Swoimi działaniami obejmuje także osoby dorosłe. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt, a swoim doświadczeniem dzieli się z innymi szkołami pływania.

Adam Sokołowski to wieloletni zwycięzca Mistrzostw Kibiców Sportowych. Zdobywał zaszczytny tytuł MISTRZA 24 razy. Jest chodzącą encyklopedią sportu. W mistrzostwach startuje od 55 lat. Pierwszy tytuł zdobył w wieku 14 lat.