Zasłużeni dla Kluczborka 2019 (Janina Baj, Jerzy Krzciuk)

Janina Baj

Skarbnica wiedzy o Kluczborku oraz o wielkim synu Ziemi Kluczborskiej ks dr Janie Dzierżonie. Od 1974 roku pracowała w Muzeum im Jana Dzierżona, gdzie gromadziła i opracowywała zbiory muzealne z zakresu historii, pamiątki dzierżonowskie, archiwalia i dokumenty życia współczesnego. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z dziedziny historii miasta i pszczelarstwa. Jej ostatnia publikacja pod tytułem „Kluczbork szkice z dziejów miasta” wydana została w maju br. z okazji jubileuszu 60-lecia muzeum, którym pani Janina kierowała przez 11 lat w latach 2002-2013.

Jerzy Krzciuk

Mors i multirekordzista w sportach ekstremalnych. Okrzyknięty przez media ogólnopolskie Królem Morsów, był pionierem w tej dziedzinie, jak rozpoczynał morsowanie na przełomie wieków. Do niego należy pierwszy rekord świata w długości przebywania w lodowatej wodzie – 18 minut i 52 sekundy.
Jako młody kulturysta już w latach 50 XX wieku był dwukrotnym mistrzem województwa w podnoszeniu ciężarów. Ale tym, czym najbardziej zadziwił były jego 65 rekordów świata, które ustanowił na jesieni życia. Będąc już grubo po siedemdziesiątce podnosił ponad 100 kg ciężary, o czym donosiły ogólnopolskie media. Zaangażowany społecznie, jest wolontariuszem przy parafii MBWW oraz w stowarzyszeniu Wolontariat 50+.