Laureaci Kluczborskich Baszt 2019

  • Dorota i Józef Liberowie
  • Piotr Staszewski
  • HELLUX-HAIN Spółka Jawna
  • Katarzyna i Krzysztof Szewczyk
  • Violetta i Norbert Jantosowie
  • Arkadiusz Kulczycki
  • Kluczborska Baszta Wolności

Dorota i Józef Liberowie

To połączenie dwóch żywiołów: rodzinnej firmy prowadzonej przez Pana Józefa Liberę i Koło Gospodyń Wiejskich, któremu przewodniczy Pani Dorota Libera.
Okna Libera to firma rodzinna, która zatrudnia 12 pracowników. W 2009 roku ze względu na duże zainteresowanie stolarką okienną PCV na rynku krajowym oraz zagranicznym firma została przeniesiona do Kujakowic Górnych, gdzie powstały nowe hale produkcyjne oraz biuro. Koło Gospodyń Wiejskich, które zrzesza 35 pań z Kujakowic Dolnych i Górnych, powstało cztery lata temu. W 2019 r. Koło zaadaptowało salę po OSP na izbę regionalną.
Można powiedzieć, że małżeństwo Liberów jest bardzo aktywne na wielu niwach. Pani Dorota doprowadziła do otwarcia w Kujakowicach izby regionalnej, a Pan Józef gra w orkiestrze dętej w Bażanach, prowadzi zespół wokalno-instrumentalny.

Piotr Staszewski

Zajmuje się w Kluczborku tradycyjnym fryzjerstwem męskim, pielęgnacją włosów i brody. Dzisiaj jest cenionym na świecie barberem, mistrzem w swoim fachu, zdobywającym krajowe i światowe nagrody.
W 2017 r. roku został wicemistrzem Europy w barberingu. Pod koniec października 2018 r. Piotr Staszewski wziął udział w Mistrzostwach Świata we Włoszech i pokonał kilkuset fryzjerów z 20 krajów, zdobywając złoty i srebrny medal.

HELLUX-HAIN Spółka Jawna

Rodzinna firma powstała w 1992 r. Od początku zadaniem firmy było toczenie elementów w drewnie w celu produkcji lamp i sprzętu oświetleniowego. W ofercie oświetleniowej firma posiada ponad 300 wzorów lamp swego autorstwa, jak też i innych wzorów wykonywanych na zlecenie klienta. Swoje produkty sprzedaje w Polsce i Europie. W roku 2008 wkraczając pewnym krokiem w postęp i nowoczesne technologie wyposażono firmę w laser CO2 do wycinania i znakowania (grawerowania) tworzyw sztucznych. W 2009 r. poszerzono działalność o profesjonalne projektowanie, wykonywanie oraz umieszczanie na serwerze stron internetowych. Nagrodę odebrał Pan Daniel Hain właściciel firmy.

Katarzyna i Krzysztof Szewczyk

Hodowla Psów Rasowych - właściciele działającej od 13 lat w Ligocie Górnej hodowli psów rasy labrador retriever pod nazwą Kreuzburg. Ich czempiony od dziesięciu lat triumfują na najważniejszych krajowych i międzynarodowych wystawach psów rasowych. Jak mówią o sobie: wszystko zaczęło się od Luny, którą kupili w 2003 r. Urodzony jesienią 2016 r. i wychowany u nich Pyro zdobywa od małego najwyższe nagrody: dla małego szczeniaka, dla juniora i dla dorosłego osobnika. Ma na swoim koncie tytuły najlepszego psa swej rasy na wystawach prawie w całej Europie.

Violetta i Norbert Jantosowie

Prowadzą swoje 50-hektarowe gospodarstwo już od 27 lat. W tym roku zostali laureatami konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Zdobyli pierwsze miejsca w powiecie kluczborskim oraz w województwie, a na poziomie centralnym znaleźli się w grupie gospodarstw wyróżnionych. Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień przyznanych w konkursie odbyło się w Warszawie.

Arkadiusz Kulczycki

Pasjonat sportu - Nauczyciel WF w Zespole Szkół nr 1 w Kluczborku po pracy staje się trenerem tenisa ziemnego. Jest właścicielem działających od ponad 20 lat Kortów Tenisowych „Return". Corocznie organizuje szereg turniejów dla dzieci i młodzieży, a także cykliczną imprezę sportowo-rekreacyjną Indywidualne Mistrzostwa Kluczborka w Tenisa Ziemnego. Prowadzona jest przez niego całoroczna szkółka tenisowa dla dzieci i młodzieży oraz Kluczborska Liga Tenisowa. We wrześniu br. rozegrano już po raz 20 Mistrzostwa Kluczborka w Tenisa Ziemnego. Turniej z roku na rok zyskuje coraz większą rangę. Uczestnicy przyjeżdżają między innymi z Wrocławia, Opola, Kępna, Namysłowa.

Kluczborska Baszta Wolności

30 lat temu, 4 czerwca 1989 r. odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo Solidarności otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski i wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej. Z okazji 30-lecia tego wydarzenia Burmistrz Miasta Kluczborka przyznał symboliczną Kluczborską Basztę Wolności wszystkim działaczom z tamtych lat. A byli to:
Roman Pastwiński, Bronisława Pastwińska, Marian Sułek, Dobromiła Szymaniak, Arkadiusz Lach, Jan Kasędra, Aurelia Fraszek, Henryk Fraszek, Zuzanna Baldy, Danuta Balicka, Jan Lisiakiewicz, Halina Lisiakiewicz, Wojciech Gilewicz, Barbara Wodzińska, Wiesław Małaczyński, Antoni Bobiński, Kazimierz Kłos, Zygmunt Kurnikowski, Halina Kurnikowska, Wiktor Naumik, Grażyna Ceranka, Julian Toporowski, Wacław Błażejewski oraz obecny przewodniczący NSZZ Solidarność Pan Zbigniew Bogdanowicz.