Laureaci Kluczborskich Baszt 2018

  • Kluczborska Grupa Biegowa
  • UKS "Mickiewicz" Kluczbork
  • Jerzy Krzciuk
  • Promedia S.C.
  • Lucyna Sarnicka
  • Marek Tomków
  • Środowiskowy Dom Samopomocy - jubileuszowa 100 BASZTA
  • Krzysztof Adamski

Kluczborska Grupa Biegowa

Kluczborska Grupa Biegowa została założona w 2014 roku przez dwóch miłośników sportu - Michała Kaczora oraz Macieja Pecynę organizuje otwarte treningi oraz wydarzenia biegowe dla kluczborskich biegaczy. Wspólnie wyjeżdżają na zawody biegowe i triathlonowe. Mieli okazję reprezentować Kluczbork podczas sztafety charytatywnej w Dzierżoniowie oraz podczas Marathon Deutsche Weinstrasse, który odbywał się w Bad Durkheim.Na swoim koncie może zapisać m.in. oznakowanie kluczborskiej trasy biegowej 5 i 10 km, prowadzenie wielu akcji, w tym m.in. charytatywnej dla Patryka. 11 listopada KGB zorganizowała  Sztafetę Niepodległości 100 km na 100 lat niepodległości po całym powiecie kluczborskim. Nagrodę odebrali założyciele Michał Kaczor i Macieja Pecynę oraz wiceprezes stowarzyszenia Sławomir Kwiatkowski.

UKS „Mickiewicz” Kluczbork

Polski męski klub siatkarski z siedzibą w Kluczborku, założony w marcu 2012 roku przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza. W marcu 2012 roku zawiązano w Kluczborku stowarzyszenie kultury fizycznej o nazwie: Uczniowski Klub Sportowy „Mickiewicz” Kluczbork. W 2018 roku po 6 sezonach awansowała sensacyjnie do I ligi siatkarskiej mężczyzn. 8 listopada w hali OSiR Kluczbork UKS Mickiwicz walczył z KPS Siedlce. Mecz był transmitowany przez telewizję Polsat Sport.
Basztę w imieniu stowarzyszenia odebrali Józef Golenia oraz Maciej Sitek.

Jerzy Krzciuk

Król morsów z Kluczborka. Pan Jerzy ma na swoim koncie już ponad dwa tysiące kąpieli w przeręblu. Podczas Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie w 2012r. Jerzemu Krzciukowi przyznano tytuł Króla Morsów. Nikt nie dałby mu 80 lat, sądząc z wyglądu. Wysportowany, umięśniony, bijący regularnie rekordy Guinessa pompkach w różnego rodzaju, Jerzy Krzciuk mógłby rywalizować z powodzeniem z o połowę młodszymi od siebie mężczyznami. Wielokrotnie bywał zapraszany na wywiady do telewizji ogólnopolskich. Jego bicie rekordów relacjonowały radio, NTO czy telewizja.

Promedia S.C.

Firma Promedia istnieje od ponad 10 lat na rynku. Jest dostawcą rozwiązań teleinformatycznych, cyfrowych systemów monitoringu wizyjnego, operatorem telekomunikacyjnym posiadającym ponad 76km własnej sieci światłowodowej oraz ponad 100 km własnej sieci miedzianej, z zasięgiem obejmującym gminy Kluczbork, Byczyna oraz Lasowice. Promedia dostarcza usługi takie jak:  Internet, Telewizja cyfrowa oraz telefonia stacjonarna i mobilna. Współpracuje z samorządem lokalnym. Jest inicjatorem i wykonawcą HOT SPOTU nad zalewem kluczborskim. Relacjonuje przez Internet Dni Kluczborka i inne przedsięwzięcia kulturalne.

Lucyna Sarnicka

Człowiek pełen pasji i poświęcenia dla bezdomnych i porzuconych zwierząt. Z zawodu technik farmacji, z serca człowiek pełen oddania i poświęcenia dla tych najbardziej bezbronnych – porzuconych i niechcianych zwierząt. Od ponad piętnastu lat opiekuje się psami i kotami znajdującymi się w Azylu dla zwierząt w Bogdańczowicach. Zorganizowana wokół niej grupa wolontariuszek oraz członkowie Stowarzyszenia Oczami Zwierząt, codziennie niosą bezinteresowną pomoc i nadzieję psom i kotom. W ramach wolontariatu  codziennie odbywają sie dwa spacery z bezdomnymi psami gminy Kluczbork przebywającymi w azylu, szukają nowych domów lub przekazują  właścicielowi, któremu psiak się zagubił.

Marek Tomków

Marek Tomków, farmaceuta z Kluczborka jest prezesem Okręgowej Rady Aptekarskiej w Opolu i jednocześnie wiceprezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej. Głosami farmaceutów  wygrał plebiscyt Farmaceuta Roku, zorganizowany przez „Magazyn Aptekarski”. Laureat przyjmując wyróżnienie, jakie przyznało mu środowisko farmaceutyczne, zrzekł się jednocześnie związanej z tytułem nagrody rzeczowej – samochodu Renault Clio przekazując go na rzecz Hospicjum Ziemi Kluczborskiej Św. Ojca Pio.

Środowiskowy Dom Samopomocy – jubileuszowa 100 BASZTA

W rocznicę 100 lecia odzyskania niepodległości została wręczona setna Baszta.
Jubileuszowa setna baszta trafiła do Środowiskowego Domu Samopomocy.28 sierpnia w kinie BAJKA odbyła się konferencja z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Kluczborku z filią w Kuniowie. Na kluczborskim rynku zorganizowało Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Nadzieja” działające przy kluczborskim Środowiskowym Domu Samopomocy Festiwal Niezwykłości. Na 2019r. na terenie byłej FAMPRY planowane jest uruchomienie Zakładu Aktywizacji Zawodowej, czyli zakładu pracy dla osób niepełnosprawnych. Jest to prawdziwe spełnienie marzeń dla ŚDS.
ŚDS ma na swoim koncie wiele nagród, osiągnięć i zrealizowanych projektów na rzecz swych podopiecznych. „Motorem” domu jest p.Kwiring-Pondel. Dla niej nie ma rzeczy niemożliwych.

Krzysztof Adamski

Licencjonowany przewodnik terenowy po województwie opolskim. Członek Koła Przewodników i Pilotów przy Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, a także członek Stowarzyszenia Miłośników Kluczborka i Ziemi Kluczborskiej. Pasjonat aktywnego wypoczynku. Od lat prowadzi „Opolską Przygodę” i organizuje spływy kanadyjkami i kajakami Prowadzi też wycieczki piesze, rowerowe i autokarowe po województwie opolskim. Wielokrotnie uczestniczył w akcjach promocyjnych Kluczborka oraz można zobaczyć Opolską Przygodę i spływy kajakowe w filmach promocyjnych Kluczborka.