Laureaci Kluczborskich Baszt 2017

  • Uczniowski Klub Sportowy Junior Kluczbork
  • Parafia ewangelicko - Augsburska w Kluczborku
  • Stacja Opieki Caritas diecezji Opolskiej
  • Magda Durecka
  • Fundacja Artem Silesiam Promovere w Kuniowie
  • Angelika Pawłowska
  • Tadeusz Doliński
  • Zakład produkcyjny Marcegaglia w Kluczborku
  • Zespół Bakshish
  • Valdex s.c.

Uczniowski Klub Sportowy Junior Kluczbork

UKS Junior Kluczbork obchodził w 2017 roku jubileusz 20 lecia działalności klubu. UKS Junior Kluczbork wyszkolił na przestrzeni 20 lat ponad 2500 osób m.in. tak wspaniałych pływaków i pływaczki jak: Sonja Bochyńska, Andrzej Lemek, Piotr Smoliński i wielu innych. Nagrodę odebrał Pan Krzysztof Kiliński, pierwszy trener i założyciel klubu wraz z młodą pływaczką z klubu Niną Rygiel.

Parafia ewangelicko - Augsburska w Kluczborku

Historia Parafii ewangelicko – Augsburskiej oraz kościoła  pw Zbawiciela najstarszej budowli w Kluczborku była i jest nierozerwalnie związana z historią naszego miasta. To właśnie w tym kościele odbywają się z inicjatywy ówczesnego pastora Henryka Schrödera, od 32 lat Kluczborskie Koncerty organowe, które rozsławiły Kluczbork w kraju i zagranicy.

W 2017 roku parafia podjęła się wielkiego wyznania jakim były obchody 500 lecia reformacji. Wystawa w muzeum „500 lat reformacji”, panel dyskusyjny i wielki finał –koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk - Solus Christus są dowodem na to, że parafia podołała tak wielkiemu wyzwaniu.

Stacja Opieki Caritas diecezji Opolskiej

W dniu 10 października 2017 roku przypadł jubileusz 25-lecia otwarcia pierwszej Stacji Opieki Caritas na terenie diecezji opolskiej. Opieka ta w Gminie Kluczbork wykonywana  jest przez zespół 5 pielęgniarek środowiskowych, których działania głównie ukierunkowane są na wykonywanie zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych, promocję i profilaktykę zdrowotną. Przez 25 lat istnienia stacji odbyło się 300 tys. wizyt domowych. Stacja prowadzi także wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i łóżek.

Magda Durecka

Magda Durecka - muzyk, wokalistka, absolwentka Studium Piosenkarskiego w Poznaniu, oraz magister pedagogiki o specjalizacji animacja z arteterapią. Jako wokalistka nagrała 25 płyt solowych, występowała m.in. na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Poza swoją pracą nagraniowo – koncertową od 10 lat dzieli się swoim doświadczeniem z młodymi adeptami sztuki wokalnej, prowadząc jako nauczyciel wokalu Studio Piosenki w Młodzieżowym Domu Kultury w Kluczborku. Wychowankowie pani Magdy z sukcesami biorą udział w festiwalach i przeglądach piosenki nie tylko na szczeblu ogólnopolskim, ale także międzynarodowym.

Fundacja Artem Silesiam Promovere w Kuniowie

Fundacja prowadzi działalność w zakresie promocji i animacji środowiska lokalnego od kultury, poprzez zdrowie, dobroczynność, oświatę do działań społecznych. Finalista nagrody SUPER SAMORZĄD 2017r. którą otrzymała fundacja oraz Gmina Kluczbork.

Angelika Pawłowska

Pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuczborku, od początku jej kariera związana jest z pracą z dziećmi w Dziale Świetlica Terapeutycznao-Wychowawcza “Parasol”. Nie sposób było zauważyć zaangażowania w pracę i samodoskonalenia w pełnieniu coraz to bardziej odpowiedzialnych obowiązków. A w ramach wolnego czasu, zajmuje się pomaganiem innym potrzebującym, jest Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział w Kluczborku. Jest lubiana przez dzieci, młodzież i współpracowników. Angelika jest zawsze uśmiechnięta i chętna do działania. Dla niej słowo “nie da się” czy “niemożliwe” nie istnieje. Można by rzec, że gdzie diabeł nie może tam Angelikę pośle. Nie pyta o korzyści dla siebie, ale w pierwszej kolejności zastanawia się jak może pomóc i co można zrobić dla kogoś.

Tadeusz Doliński

Prawdziwy człowiek orkiestra. Prowadzi wszechstronną  działalność na rzecz społeczności Ligoty Dolnej. Sołtys od 4 kadencji. Wybrany sołtysem roku  2016 na Opolszczyźnie,  a w 2013 roku sołtysem roku w plebiscycie ogólnopolskim,  wieloletni przewodniczący konwentu sołtysów, działacz sportowy - od 14 lat prezes klubu sportowego KS Stobrawa Ligota Dolna.

Zakład produkcyjny Marcegaglia w Kluczborku

Jeden z największych pracodawców w Gminie Kluczbork. Zakład produkcyjny Marcegaglia w Kluczborku, Polska, został uruchomiony w 2010 r. i wytwarza precyzyjne rury spawane ze stali węglowej do szerokiego zakresu zastosowań.

Obiekt produkcyjny rozpościera się na obszarze ponad 80000 metrów kwadratowych zadaszonej powierzchni, przeznaczonej na produkcję i magazynowanie.
Usytuowany jest w obrębie ogólnej powierzchni liczącej 450 000 metrów kwadratowych.

Nagrodę odebrali Panowie Filippo Nicoli oraz Krzysztof Guglas, członkowie zarządu MARCEGAGLIA POLAND SP. Z O. O.

Zespół Bakshish

Zespół Bakshish to  legenda muzyki reggae z Kluczborka, kótry powstał wiosną 1982 r. w Kluczborku na bazie kilku lokalnych zespołów. Muzyczne poszukiwania rozpoczęte od ska i rocksteady po kilku miesiącach przyjęły formę reggae. Rok 1982 oprócz koncertów w całym kraju przyniósł pierwsze sukcesy - awans do finału i pierwszej dziesiątki w konkursie „Kto najlepszy w tym Rocku?”. Rok później znów pierwsza dziesiątka - tym razem w Jarocinie.

Po 10 latach istnienia w 1992 roku w studio Złota Skała zrealizowali swój pierwszą płytę „One Love”, która sprzedała się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy. Bakshish na swoje 35. urodziny zagrał 7 lipca 2017r. z Filharmonikami Opolskimi Jubileuszowy na deskach opolskiego amfiteatru. Na przestrzeni lat wydali albumy, których znaczenie jest niepodważalne. Obecnie Bakshish, prowadzony przez założyciela i lidera Jarka Jarexa Kowalczyka, znowu koncertuje, a podczas występów obok klasyków usłyszeć można nowe kompozycje. Przez lata przez Bakshish przewinęły się dziesiątki muzyków, z których wielu obecnie stanowi absolutny top polskiej sceny muzycznej.

Valdex s.c.

Firma Valdex  założona w 1992 roku, obchodzi w tym roku jubileusz 25 lecia. Od początku właścicielami są Barbara Ziora oraz Waldemar Sosin. Jak sami o sobie mówią: „reklama była i jest dla nich wielką pasją i dlatego założyli firmę Valdex, która oferuje pełen zakres usług począwszy od reklamy zewnętrznej, do poligrafii i upominków reklamowych. Starają się zawsze proponować klientom oryginalne projekty i pomysły oraz wysoką jakość.

Firma Valdex angażuje  się w wiele akcji społecznych i charytatywnych, wspierając wiele inicjatyw kulturalnych i sportowych w Gminie Kluczbork.