Laureaci Kluczborskich Baszt 2015

  • Prof. Zw. Dr Hab. Andrzej Chorosiński
  • Iwona Baldy
  • Adam Ryczek
  • Andrzej Olech
  • STOWARZYSZENIE UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU w Kluczborku
  • MIEJSKI KLUB SPORTOWY
  • ATHLETIC Sp. z o.o.
  • ELSAN S.C
  • STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ BORKOWIC

PROF. ZW. DR HAB. ANDRZEJ CHOROSIŃSKI

Improwizator, profesor zwyczajny i były rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz doktor honoris causa koreańskiego Keimyung Chopin University.  5 maja 2015r. odbył się w Kościele Ewangelickim p.w. Zbawiciela w Kluczborku koncert inaugurujący XXX Jubileuszową Edycję Europejskiego Festiwalu Muzyki Organowej. W tych szczególnych okolicznościach Burmistrz Miasta Kluczbork Jarosław Kielar wręczył prof. dr hab. Andrzejowi Chorosińskiemu „Kluczborską Basztę" za zaangażowanie i wieloletnią współpracę. Andrzej Chorosiński kierownik muzyczny koncertów, ich współorganizator i wspaniały muzyk. To właśnie prof. Chorosiński wcielił w życie pomysł odbywania się koncertów na doskonale wyremontowanych zabytkowych organach, wykonując pierwszy, historyczny już koncert.

Iwona Baldy

Pani Iwona, nauczycielka języka polskiego, opiekunka Dyskusyjnego Klubu Filmowego działającego przy kluczborskim Zespole Szkól Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza. Swoim zamiłowaniem do sztuki filmowej inspiruje uczniów i nauczycieli. Dzięki jej współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Filmoteką Szkolną powstała w ogólniaku profesjonalna sala kinowa będąca jedyną tego typu pracownią w województwie opolskim i trzecią w kraju.

Działania Pani Iwony zostały docenione we wrześniu br. podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie odebrała z rąk  wybitnego reżysera i scenarzysty Wojciecha Marczewskiego nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Edukacja młodego widza” jako liderka Filmoteki Szkolnej w województwie opolskim.

Adam Ryczek

Swoją przygodę z sędziowaniem piłki siatkowej rozpoczął w 1960 roku i trwa ona nieprzerwanie do dzisiaj. Jest jedynym sędzią siatkarskim z tak długim stażem. Podczas 55 lat sędziował ponad 1200 meczy, z czego  600 na szczeblu centralnym oraz 21 meczy na szczeblu międzynarodowym i międzypaństwowym. Liczba zdobytych odznaczeń jest ogromna m.in. Srebrna i Złota Honorowa Odznaka PZPS, Srebrny Krzyż Zasługi od Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. za 50 lat pracy został uhonorowany kryształowym gwizdkiem i piłką oraz złotą kasetką.

Andrzej Olech

Pan Andrzej - pierwszy prezes i długoletni trener Kluczborskiego Klubu Karate, posiadacz piątego Dana, sędzia klasy międzynarodowej i instruktor jogi, ale przede wszystkim szkoleniowiec i wychowawca wielu pokoleń znakomitych karateków. Dzięki systematycznej pracy, zaangażowaniu i pasji zarówno trenera, jak i jego podopiecznych Kluczborski Klub Karate znalazł się w czołówce światowej dyscypliny sportu, którą reprezentuje. Ostatni wielki sukces trenerski to zdobycie miesiąc temu przez wychowanków tytułów Mistrzów Europy w Wilnie. Dużą część swojego życia poświęcił i poświęca na pracę na rzecz promocji sportu, rekreacji wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz na inicjowaniu wielu wydarzeń kulturalno-sportowych w gminie.

STOWARZYSZENIE UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU w Kluczborku

Uniwersytet powstał w 2004 roku z inicjatywy Leopolda Sułka, byłego dyrektora Zespołu Szkół Licealno-Technicznych. Słuchacze Uniwersytetu mogą uczestniczyć m.in. w wykładach z psychologii, literatury, historii. Dodatkowo oferowane są zajęcia w mniejszych grupach z obsługi komputera i internetu czy lektoraty.  Organizowane są spotkania np. z okazji pożegnania lata, spotkania z ciekawymi ludźmi . Uniwersytet prowadzi zespół wokalny. Bierze udział w Kluczborskiej Radzie ds. Seniorów. Jako stowarzyszenie działa bardzo prężnie, wciąż się rozwija i ma niekończące się plany na przyszłość, bo dla jego członkiń i członków nie ma słowa STOP czy NIEMOŻLIWE.

MIEJSKI KLUB SPORTOWY

To już czwarta Kluczborska Baszta, którą otrzymał MKS i dołącza do trzech Baszt wręczonych klubowi w latach 2007-2009.

Miejski Klub Sportowy, czyli MKS Kluczbork założony został w 2003 roku. Od początku swojej działalności skrupulatnie realizuje swój główny cel statutowy, którym jest działalność szkoleniowa. Obecnie w klubie szkoli się ok. 250 adeptów sztuki piłkarskiej w wieku od 5 do 18 lat w 12 grupach dziecięco-młodzieżowych.. MKS oprócz systematycznie prowadzonej działalności szkoleniowej jest organizatorem wielu gminnych imprez o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Wszystkie te sukcesy osiągnięte zostały dzięki staraniom zawodników oraz garstki działaczy-społeczników, którzy swoją pracą przyczyniają się do ciągłego rozwoju Klubu.                                        

Największym sukcesem klubu był ponowny awans do I Ligi, gdzie jako benjaminek radzi sobie bardzo dobrze

ATHLETIC Sp. z o.o.

Spółka należy do grupy kapitałowej, w skład której wchodzą MUSIC STORE Sp. z o.o. w Poznaniu oraz SAP RENOVATION Sp. z o.o. w Kaliszu. ATHLETIC  jest jednym z czołowych liderów w produkcji statywów do instrumentów muzycznych na świecie oraz profesjonalnych systemów scenicznych. Produkty firmy znane są w Polsce pod własną marką ATHLETIC oraz pod marką ALUSTAGE. Cieszą się również dużym uznaniem u klientów na czterech kontynentach w trzydziestu sześciu krajach, gdzie ciągły i dynamiczny eksport wymusza na nas zaspokojenie potrzeb klienta w towar profesjonalny za rozsądną cenę. Firma Athletic angażuje się również w życie kulturalne gminy wspierając Dni Kluczborka, Stolicę Reggae Festiwal i inne imprezy gminne.

ELSAN S.C

Firma została założona 1 kwietnia 1993 roku jako spółka cywilna i zarejestrowana pod nazwą ELSAN s.c. Właściciele  spółki Antoni Kozioł i Henryk Stanisławski sami przyznają, że wystartowali 1 kwietnia i jakby się im nie udało to zawsze można by powiedzieć ze był to żart prima aprillisowy. Tak się jednak nie stało. Firma działa na rynku krajowym,  wykonuje instalacje elektryczne, grzewcze i sanitarne w budownictwie przemysłowym i mieszkalnym. Od początku swojej działalności firma związana jest z Kluczborkiem. Wykonywała roboty instalacyjne przy budowie hal  przemysłowych i budynków biurowych SIEGENIA, Ocynkowni Śląsk, WAGREM i PROTEA, jak również oświetlenie wielu ulic, stadionu ze sztuczną nawierzchnią oraz innych obiektów na terenie naszego miasta, województwa i województw ościennych.

Firma od wielu lat uczestniczy w organizacji Dni Kluczborka, wykonuje oświetlenie świąteczne miasta i co rocznie oświetla choinkę na Rynku, wspomaga również działalność klubów sportowych i wspiera także przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym.

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ BORKOWIC

Stowarzyszenie działa dopiero od pięciu lat a już odniosło liczne sukcesy. Największym sukcesem jest utworzenie wioski tematycznej „Borkowice wioska drewna”, co spowodowało podniesienie atrakcyjności turystycznej Borkowic. Stowarzyszenie pozyskuje środki krajowe i unijne na różne inicjatywy m.in. gry terenowe Kuest, ścieżka zmysłów, ścieżka edukacyjna. Każdy wjeżdżający do miejscowości od razu zauważy duże drewniane rzeźby figuralne przedstawiające postaci ściśle związane z drewnem np. Duch lasu, ławka z bobrami i inne.  Dzięki działaniom członków stowarzyszenia powstała w sali wiejskiej izba regionalna poświęcona starym przedmiotom drewnianym. Stowarzyszenie ściśle współpracuje z Gminą Kluczbork oraz Stowarzyszeniem LGD Dolina Stobrawy oraz lokalnymi organizacjami Borkowic.