Laureaci Kluczborskich Baszt 2013

  • Mieczysław Godzwon
  • Parafia MBWW
  • ULKS Bogdańczowice
  • Łukasz Radwański
  • Rialex Crane Systems
  • Hotel Spałka
  • Wojciech Poczta i Rafał Kasprzak
  • Polski Komitet Pomocy Społecznej - Zarząd Rejonowy w Kluczborku
  • Stowarzyszenie Wsi Bogacica „Bogatalanta”

Mieczysław Godzwon

Zna go większość mieszkańców Kluczborka. Jedni z pracy w byłej kluczborskiej fabryce mebli, inni jako organizatora kolarskiego wyścigu juniorów po ziemi kluczborskiej. Nie wszyscy chyba jednak wiedzą, że Mieczysław Godzwon w swoim sportowym dorobku ma kilkukrotny udział w kolarskich mistrzostwach świata, w wyścigach przełajowych, szosowych oraz Wyścigu Pokoju i że był mistrzem województwa opolskiego w kolarstwie lat 60- tych. Założył w Kluczborku pierwszą sekcję kolarską. W latach 70-tych był wychowawcą wielu liczących się w Polsce kolarzy juniorów. Przez kilka lat był masażystą kadry narodowej kolarzy uczestnicząc w Wyścigu Pokoju oraz wielu mistrzostwach świata tak na szosie, jak i w wyścigach przełajowych. Od 1974 roku organizuje znane w Polsce i za granicą wyścigi kolarskie. Najpierw był to Wyścig Kolarski Juniorów, potem Międzynarodowy Wyścig Kolarski Juniorów Młodszych po Ziemi Kluczborskiej, a od kilku lat już „(…) po Ziemi Kluczborskiej i Oleskiej". W 2007 r. współzakłada Uczniowski Klub Sportowy „Stobrawa”.

Za swoje zaangażowanie na rzecz rozwoju kolarstwa otrzymał wiele nagród i wyróżnień. M.in.: złoty, srebrny i brązowy medal Polskiego Komitetu Olimpijskiego za rozwój ruchu olimpijskiego w Polsce. W roku 2003 został uhonorowany Medalem Zasłużony dla Kluczborka, w 2011 roku nagrodą „Plastry Miodu” przyznaną przez Starostę Kluczborskiego.  Pan Mieczysław Godzwona – ojciec sukcesu kolarskiego w Kluczborku i organizator wszystkich 40 stu Międzynarodowych Wyścigów Kolarskich Juniorów Młodszych po Ziemi Kluczborskiej otrzymał Kluczborską Basztę podczas jubileuszowej 40 stej edycji wyścigu w maju 2013r.

Zmarł w 2015r.

Parafia MBWW

Dla wielu z nas to tzw. „stara parafia”, którą kierował m.in. ks. Zygmunt Curzydło, ks. i późniejszy biskup Jan Bagiński czy ks. Edmund Podzielny. Tu też był wikarym m.in. zmarły w wypadku ks. Joachim Firreiter czy ks. Franciszek Drenda, którego znamy jako budowniczego „nowej parafii”. Ciekawostką jest, że również tutaj wikarował w latach 1949-1952 sam ks. Curzydło.

W tym roku kościół parafialny pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych obchodził 100-lecie swego istnienia. Ale jego historia jest dłuższa niż te 100 lat - sięga 1897r., gdy podjęto pierwsze starania dotyczące budowy nowej świątyni. Po wielu latach zabiegów dopiero w 1910r. wystawiono zezwolenie na budowę świątyni. Projekt budowli, jak i jej wnętrza został opracowany w Ministerstwie Robót Publicznych w Berlinie, w wydziale budowy obiektów kościelnych prowadzonym przez radcę budowlanego Hossfelda. Kierownictwo budowy prowadzonej przez firmę Skaletz, objął Karol Schablik. Finansowo wspierał właściciel ziemski ze Smard, Preiss, którego rodzinny grobowiec znajduje się na cmentarzu parafialnym. W listopadzie 1910 roku rozpoczęto prace przy wykonywaniu fundamentów. We wrześniu następnego roku mogła się odbyć uroczystość z okazji ustawienia więźby dachowej na budynku kościoła i 25 metrowej konstrukcji wieży. Zimą 1911/1912 rozpoczęto urządzanie wnętrza kościoła, do którego drewniane wyposażenie wykonali stolarze z Żórawiny Wrocławskiej. l czerwca 1913 roku odbyła się konsekracja nowo wybudowanej świątyni dokonana przez kardynała Jerzego Kopp z Wrocławia.

Parafia otrzymała Kluczborską Basztę podczas jubileuszu 100 lecia parafii w czerwcu 2013r.

ULKS Bogdańczowice

Z inicjatywy kilku społeczników w styczniu 2008 roku zawiązane zostało stowarzyszenie o nazwie: Uczniowski Ludowy Klub Sportowy Bogdańczowice. Celem stowarzyszenia jest propagowanie wśród dziewcząt powiatu kluczborskiego zamiłowania do uprawiania piłki nożnej. Prowadzona przez ULKS futbolowa drużyna kobieca jest pierwszą żeńską drużyną w północnej części województwa opolskiego. Drużyna ULKS-u w sezonie 2008/2009 zainaugurowała rozgrywki o mistrzostwo II ligi w piłce nożnej kobiet. Rozgrywki te obejmują obecnie dwa województwa - opolskie i śląskie. 9 czerwca 2013r. w 5 lat od założenia klubu po pokonaniu klubu FC II Katowice 5:0 zawodniczki z Bogdańczowic awansowały do I ligi. Po końcowym gwizdku przyszedł czas na fetę wraz z kibicami, którzy w licznym gronie przybyli na stadion obserwować ten niebywały wyczyn klubu.

Łukasz Radwański

Łukasz Radwański z Kluczborka do tytułów mistrza Polski i świata dorzucił w czerwcu triumf w Pucharze Świata. Rywalizowało w nim ośmiu najlepszych zawodników na kuli ziemskiej. Siódma edycja zawodów rozegranych tym razem w Lublinie potwierdziła, że Polacy to elita, a Łukasz Radwański w piękny sposób nawiązał do chlubnej historii Kluczborskiego Klubu Karate. Wszak to wychowanek naszego klubu Krzysztof Neugebauer jako pierwszy z naszych rodaków wywalczył Puchar Świata, a następnie trzecią i pierwszą lokatę zdobył Łukasz Wójcik. Dla Łukasza Radwańskiego to kolejny wielki sukces, bowiem jest on także mistrzem Polski i mistrzem świata, a triumf w PŚ jest tym cenniejszy, że był to jego debiut w tej imprezie. Puchar Świata należy do największych wydarzeń na świecie jeżeli chodzi karate tradycyjne i jego wygranie to nie lada wyczyn.
- Łukasz to przykład wzorowego sportowca, który cały czas solidnie pracuje i teraz zbiera tego owoce - mówi Andrzej Olech, trener Klucz­borskiego Klubu Karate i sędzia czerwcowych sobotnich zawodów pucharowych.
 

Rialex Crane Systems

Firma została założona w Kluczborku w roku 1992. Przełomowym okresem dla firmy była jednak połowa lat 90-tych, kiedy nawiązano współpracę z renomowanymi firmami zachodnimi (Wampfler, Flender, Abus) oraz wprowadzono na rynek pierwsze własne innowacyjne rozwiązanie (system elastycznego mocowania szyn podsuwnicowych SEMS Rialex). Rok 1996 to pierwsza duża inwestycja Rialexu -  zaprojektowanie i rozruch suwnic dla Huty Częstochowa SA.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat firma Rialex Crane Systems z niewielkiej firmy zatrudniającej pięciu pracowników stała się prężnie działającym przedsiębiorstwem, którego usługi doceniono zarówno w kraju, jak i za granicą. Kolejne zrealizowane inwestycje umacniały jego pozycję, a nawiązywanie współpracy z liderami na rynku dźwignicowym pozwoliło stale wzbogacać ofertę usług Rialexu. W roku 2003 firma uzyskała certyfikat jakości ISO 9001:2000. W latach 2004-2007 zakończyliśmy realizacje trzech wielkich inwestycji dla KGHM Polska Miedź, dla Mittal Steel Poland SA w Krakowie oraz dla Stalprodukt SA Bochnia. Ostatnie kilka lat to okres dalszego intensywnego rozwoju. Liczba pracowników zatrudnionych w firmie niemal się podwoiła. Rok 2008 przyniósł największa dotychczasową inwestycję zagraniczną (Knauf - Elektrownia Pocerady w Czechach) oraz wiele prestiżowych wyróżnień. Firma Rialex uzyskała certyfikat „Przejrzysta Firma” oraz została przyjęta do elitarnego klubu Gazel Biznesu, grona najdynamiczniej rozwijających się firm.

Hotel Spałka

Hotel został zbudowany przy ul. Waryńskiego 16, w przedwojennym zabytkowym budynku, w którym po wojnie mieściło się przedszkole nr 2. To starannie odrestaurowana XIX-wieczna kamienica rozbudowana o nowoczesną, przestronną część hotelową.

W Kluczborku nie było dużego hotelu, w którym mógłby przenocować cały autokar turystów, stąd nasza inwestycja - mówi właściciel Paweł Spałka. - Odrestaurowaliśmy kamienicę i dobudowaliśmy nową część, w sumie powierzchnia użytkowa wynosi 4000 metrów kwadratowych - mówi Marta Krzyśków, dyrektorka Hotelu Spałka.

Do dyspozycji gości oddano 23 pokoje, w tym 3 apartamenty. Hotel posiada windę i dostosowany jest do europejskich norm obsługi osób niepełnosprawnych. Ma dwie sale konferencyjne.

Wojciech Poczta i Rafał Kasprzak

To prywatni przedsiębiorcy, którzy sprawili, że zabytkowy klasycystyczny budynek przy ul. Podwale odzyskał dawną świetność i stał niejednym z reprezentacyjnych budynków w mieście. Ta monumentalna klasycystyczna budowla położona w północno-wschodniej części miasta, była dawniej Zakładem dla Ubogich. Wbudowany dzięki fundacji założonej w 1776 roku przez króla pruskiego Fryderyka II, zwanego Wielkim, według projektu słynnego architekta Karola Gottharda Langhansa. Natomiast 14 grudnia 1939 roku utworzono tu pierwszy na terenie śląskiego okręgu wojskowego jeniecki obóz oficerski pod nazwą Oflag VIII A Kreuzburg.

Budynek został zakupiony przez przedsiębiorców w 2009r i w rekordowym tempie 3 lat wyremontowano pierwsze mieszkania.  W odrestaurowanym  budynku będzie docelowo prawie 100 mieszkań pod wynajem. Lokale są wykonane w wysokim standardzie a dzięki windom  dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Polski Komitet Pomocy Społecznej - Zarząd Rejonowy w Kluczborku

Misją Komitetu, który jest organizacją charytatywną, jest dobrowolne i bezinteresowne niesienie pomocy osobom i rodzinom, które z różnych przyczyn niezdolne są do rozwiązywania swych życiowych problemów, w szczególności ludziom starszym, niepełnosprawnym, chorym, samotnym, zagrożonych demoralizacją, rodzinom pozbawionym środków do życia, ubogim i bezradnym.

Zajmuje się także kształtowaniem postaw społecznych sprzyjających bezpośredniemu uczestnictwu w działaniach na rzecz osób potrzebujących pomocy, bądź wspieranie takich działań.

Powyższe cele Stowarzyszenie realizuje przy pomocy środków finansowych pozyskiwanych od osób fizycznych i prawnych oraz organizacji krajowych i zagranicznych.

Sfera pomocowej aktywności PKPS jest bardzo rozległa, obejmuje wiele środowisk i grup społecznych oraz osób fizycznych. Zakres i skala pomocy systematycznie się poszerzają. Do 1990 r. w kręgu zainteresowania PKPS byli ludzie w podeszłym wieku, chorzy i do nich głównie kierowana była pomoc. Od

1991 r. pomocą objęto również rodziny będące w trudnej sytuacji, dzieci i młodzież z rodzin niewydolnych wychowawczo oraz ubogich. Następna grupa objęta działalnością to osoby niepełnosprawne i od 1994 r. - bezdomni. W 1997r. udzielano szeroko pomocy dotkniętym klęską powodzi, bo taka była wówczas znacząca potrzeba.

Kluczborski Komitet koordynuje transport do magazynu wojewódzkiego, powiatowego i gminnego. Na terenie gminy Kluczbork pomocą objęte jest ok.

1700 osób. Organizacja pod koniec miesiąca wydaje artykuły żywnościowe, przekazuje również potrzebującym gromadzoną w miarę możliwości odzież. Dary pochodzą głównie z Unii Europejskiej.

Stowarzyszenie Wsi Bogacica „Bogatalanta”

To młode stowarzyszenie działa od 21 stycznia 2011 roku. Organizacja skupia 46 członków, mieszkańców wsi Bogacica, w różnym przedziale wiekowym (20–68 lat), którzy reprezentują różne organizacje formalne i nieformalne z naszej miejscowości (OSP, LZS, Mniejszość Niemiecką, Radę Sołecką, Koło Emerytów itd.).

Działając jako Grupa Odnowy Wsi stowarzyszenie pozyskało dotacje i zrealizowało w latach 2007–2010 cztery projekty dofinansowane w ramach Gminnego Konkursu Odnowy Wsi. Były to projekty: „Altanki rozkoszy” (2007r.), dwa etapy projektu „Aleja dębowa, na spacery gotowa” (2008r., 2009r.) oraz projekt „Bogacica wita” (2010r.).

Obecni członkowie Stowarzyszenia od 2007 r. organizują cyklicznie Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym udaje się zgromadzić środki od sponsorów, a także wykorzystać nieodpłatnie pracę mieszkańców w wolontariacie. Od 2011 r. organizowane są Warsztaty Ozdób Bożonarodzeniowych oraz Warsztaty Wypieków Świątecznych, które skupiają wiele kobiet, mieszkanek Bogacicy. Pracują one jako wolontariuszki przy wykonywaniu ozdób.

Od 2007r. przy Bibliotece Gminnej w Bogacicy działa klub pod nazwą „Biblioteczne Baby”, podczas których organizowane są ciekawe prelekcje, spotkania z ciekawymi ludźmi, wieczorki poetyckie, muzyczne, spotkania z bioenergoterapeutką, kosmetyczką.

Stowarzyszenie Wsi Bogacica „Bogatalanta” realizuje projekt edukacyjny „Przez łąki i pola”. Uczestniczą w nim przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści.
Na konkurs grantowy „Po stronie natury” wpłynęło 365 wniosków z całej Polski. Kolejnym projektem realizowanym przez Stowarzyszenie "Bogatalanta" jest projekt PO FIO "Czy z zachodu, czy ze wschodu, byle razem i do przodu”. Adresatami tego zadania publicznego są przede wszystkim mieszkańcy Bogacicy, Smard Górnych, Smard Dolnych, Czapli Starych oraz innych pobliskich wsi.