Laureaci Kluczborskich Baszt 2010

 • Ocynkownia Śląsk Sp. z o.o.
 • Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Zarząd Miejsko Gminny w Kluczborku
 • Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim Zarząd Gminny w Kluczborku
 • Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Stobrawy'
 • Szkoła Tańca 'Dance Center'
 • Ks. Franciszek Drenda
 • Waldemar Sobota
 • Mieczysław Nowicki
 • Ocynkownia Śląsk

Ocynkownia Śląsk Sp. z o.o.

Ocynkownia Śląsk wchodzi w skład niemieckiego holdingu SEPPELER GRUPPE. Firma znajduje się w Ligocie Dolnej, w sąsiedztwie specjalnej strefy ekonomicznej INVEST PARK, zatrudnia obecnie 63 osób i posiada najszerszą w Europie wannę do cynkowania. W ciągu roku cynkuje się przeszło 30.000 ton wyrobów stalowych. Dzięki konsekwentnym działaniom władz spółki jakość oferowanych przez nią usług jest bardzo wysoka, czego potwierdzeniem może być uzyskanie certyfikatu według normy ISO 9001. Zawsze otwarcie i chętnie współpracują z samorządem lokalnym i mieszkańcami. Należą do grona sponsorów Miejskiego Klubu Sportowego, są fundatorami nowego ogrodzenia kortów w parku. Co roku w okresie świątecznym z ich inicjatywy na kluczborskim rynku staje 10 metrowa choinka, która stanowi dopełnienie świątecznego wystroju miasta. Wspierają osoby niepełnosprawne, szkoły oraz partycypują w organizacji Dni Kluczborka.

 • Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Zarząd Miejsko Gminny w Kluczborku

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Zarząd Miejsko Gminny w Kluczborku

Zarząd Miejsko-Gminny w Kluczborku to 9 jednostek OSP, w których zrzeszonych jest 529 druhów, zarówno mężczyzn jak i kobiet. Spośród 9 jednostek, dwie /OSP Kuniów i OSP Bogacica/ zarejestrowane są w Krajowym Systemie Ratownictwa Technicznego. Zasadniczą działalnością Zarządu i podległych mu jednostek są działania na rzecz ochrony życia, zdrowia i mienia przed pożarami, klęskami żywiołowymi i innego rodzaju zagrożeniami. Dowodem na to była chociażby tegoroczna powódź, podczas której zaangażowanych w ratowanie przed wodą oraz w usuwanie skutków powodzi zaangażowanych było 178 strażaków - ochotników z różnych jednostek.

Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim Zarząd Gminny w Kluczborku

Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim Zarząd Gminny w Kluczborku - W 2010 r towarzystwo obchodzi jubileusz 20-lecia. Celem i istotą jego funkcjonowania jest przede wszystkim rozwijanie dobrosąsiedzkich stosunków pomiędzy społecznością lokalną, zamieszkującą od wielu pokoleń tereny naszej Gminy, a mającą niemieckie korzenie a społecznością pochodzenia polskiego. Członkowie stowarzyszenia są pomostem łączącym te społeczności. Inicjują wiele przedsięwzięć takie jak: spotkania adwentowe, Dzień Seniora, kursy języka niemieckiego, które przyczyniają się do wzajemnego, lepszego poznania i zrozumienia się dwóch kultur Polskiej i Niemieckiej. Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej na przestrzeni 20 lat istnienia wielokrotnie reprezentowało Ziemię Kluczborską podczas Spotkań Byłych Kluczborczan w Getyndze a w tym roku w Hildesheim, uświetniając te spotkania występami chórów dziecięcych i młodzieżowych oraz orkiestr dętych. Bardzo dobrze układa im się współpraca z miastem partnerskim Bad Dürkheim oraz Chemnitz.

 • Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dolina Stobrawy"

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dolina Stobrawy"

W 2010 r towarzystwo obchodzi jubileusz 20-lecia. Celem i istotą jego funkcjonowania jest przede wszystkim rozwijanie dobrosąsiedzkich stosunków pomiędzy społecznością lokalną, zamieszkującą od wielu pokoleń tereny naszej Gminy, a mającą niemieckie korzenie a społecznością pochodzenia polskiego. Członkowie stowarzyszenia są pomostem łączącym te społeczności. Inicjują wiele przedsięwzięć takie jak: spotkania adwentowe, Dzień Seniora, kursy języka niemieckiego, które przyczyniają się do wzajemnego, lepszego poznania i zrozumienia się dwóch kultur Polskiej i Niemieckiej. Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej na przestrzeni 20 lat istnienia wielokrotnie reprezentowało Ziemię Kluczborską podczas Spotkań Byłych Kluczborczan w Getyndze a w tym roku w Hildesheim, uświetniając te spotkania występami chórów dziecięcych i młodzieżowych oraz orkiestr dętych. Bardzo dobrze układa im się współpraca z miastem partnerskim Bad Dürkheim oraz Chemnitz.

Szkoła Tańca "Dance Center"

Szkoła Tańca Dance Center istnieje od 2009 roku, jej założycielami są Adrianna Przybył oraz Mariusz Mierzwa, którzy jako trenerzy uczą tańca dzieci, młodzież i dorosłych. Obecnie w szkole uczy się ponad 150 osób. Szkoła jest organizatorem wielu imprez propagujących taniec. W październiku tego roku zorganizowała Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Jerzego Mierzwy, który w tym roku zyskał rangę imprezy międzynarodowej. Z jej inicjatywy odbyły się również imprezy propagujące inne rodzaje tańca m.in. turniej poppingowy propagujący taniec będący mieszanką stylów tańca funk oraz ulicznego, a także Funk Laboratory promujący style taneczne związane z muzyką hip-hop. Dzięki swoim konsekwentnym działaniom szkoła promuję kulturę tańca zarówno w Gmine Kluczbork jak i poza nią. Pary taneczne szkolące się w Szkole Tańca Dance Center odnoszą sukcesy już na skalę międzynarodową, w najwyższych w swoich kategoriach wiekowych klasach tanecznych. Mowa tu o parze Kornelia Durka i Michał Marzec, którzy za swoje osiągnięcia taneczne znaleźli się w gronie stypendystów Burmistrza.

 • Ks. Franciszek Drenda

Ks. Franciszek Drenda

Przybył do Kluczborka 29 lat temu i otrzymał zadanie zbudowania nowego kościoła. Swoją energią i zaangażowaniem zarażał pracujących z nim ludzi. To, co stworzył to nie tylko budowla, ale przede wszystkim mistyczne miejsce jednoczące wspólnotę parafialną. Ks. Franciszek służył Bogu i ludziom, potrafiąc słuchać o ich codziennych sprawach, troskach i radościach. Dał się poznać jako człowiek bardzo otwarty, wychodzący ze swoimi inicjatywami i niekonwencjonalnymi metodami pracy ze współbraćmi w kapłaństwie, czym zdobył sobie zaufanie i szacunek swoich parafian. W 2001 roku z rąk Burmistrza Gintera Jendrsczoka odebrał medal Zasłużony dla Kluczborka. Zaś w 2009 roku zwyciężył w plebiscycie organizowanym przez Nową Trybunę Opolską na proboszcza roku. Wierny i oddany kibic kluczborskiego MKS-u. Kluczborska Baszta jest zwieńczeniem prawie trzydziestoletniej pracy pełnej pasji i zaangażowania dla Parafii i dla Kluczborka.

 • Waldemar Sobota

Waldemar Sobota

Piłka nożna jest jego pasją. W 2007 roku, po awansie MKS Kluczbork do III ligi, został zawodnikiem tej drużyny. 15 bramek, które strzelił w III lidze przyczyniło się do awansu drużyny do II ligi. W kolejnym sezonie popularny Waldi nadal był najskuteczniejszym zawodnikiem kluczborskiej drużyny, zdobywając 10 bramek. Już wtedy interesowały się nim kluby ekstraklasy, mimo to Waldek postanowił zostać w Kluczborku i pomóc drużynie w upragnionym awansie do I ligi, a następnie w utrzymaniu się na zapleczu ekstraklasy. Trzy lata wspaniałej i spektakularnej gry Waldka Soboty w Kluczborskim MKS-ie sprawiły, że na długo zostanie on w pamięci kluczborskich kibiców. W prestiżowym plebiscycie NTO dwa razy z rzędu zdobył prestiżowy tytuł piłkarza roku za lata 2008 i 2009. Pomimo iż, w chwili obecnej reprezentuje on barwy Śląska Wrocław to nadal wiernie kibicuje MKS-owi i we wszystkich wywiadach podkreśla swoje przywiązanie to tego miasta i tego klubu.

Mieczysław Nowicki

Słynny polski kolarz. Na początku swojej sportowej kariery specjalizował się kolarstwie torowym. W tej roli brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w 1972, gdzie wraz z drużyną zajął 4. miejsce w wyścigu na 4km na dochodzenie. Był także dwukrotnie indywidualnym mistrzem Polski w tej konkurencji (1970, 1972). Wkrótce po igrzyskach przekwalifikował się i szybko awansował do reprezentacji narodowej szosowców. W 1975 r. zdobył tytuł drużynowego mistrza świata. Rok później na igrzyskach w Montrealu wywalczył drużynowo srebrny medal i brązowy w zawodach indywidualnych. Trzykrotnie startował w Wyścigu Pokoju. Od wielu lat związany z Kluczborkiem, aktywnie angażując się w organizację Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego, który w tym roku odbył się już po raz 37. Swoją osobą dodaje tej imprezie rangi i prestiżu.

baner toplayer
plakat Dni Kluczborka