Laureaci Kluczborskich Baszt 2007

 • Agnieszka Chrobot
 • Zenon Cudowski
 • Henryk Szchroder
 • Adam Sokołowski
 • Wagrem Sp. z o.o.
 • Kluczborski Klub Karate
 • Miejski Klub Sportowy
 • Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Kuniów
 • Agnieszka Chrobot

Agnieszka Chrobot

Poetka i nauczycielka języka polskiego Liceum Ogólnokształcącego w Kluczborku. Z dużym poświęceniem realizowała się jako nauczyciel i wychowawca, angażując się w sprawy młodzieży. Po przejściu na emeryturę zajęła się twórczością literacką. Od 2003 roku opublikowane zostały już cztery tomiki zawierające poezję jej autorstwa. Pan Agnieszka zorganizowała ponad 50 spotkań autorskich z czytelnikami jej poezji.

Zenon Cudowski

Człowiek, dzięki któremu ponownego blasku nabrała perełka architektury stylu klasycystycznego -200-letni Pałac w Maciejowie. W 2006 roku Pan Zenon Cudowski podjął decyzje o rozpoczęciu prac remontowo- budowlanych w obrębie pałacu, których priorytetem miało być zachowanie stylu nadanego przez pierwotnego projektanta pałacu słynnego Carl Gotthard Langhans (twórcę Bramy Brandenburskiej). Na wielkie uznanie zasługuje pieczołowitość i dbałość o najdrobniejsze szczegóły, co w pełni pozwoliło oddać klimat tamtej epoki. Dzięki staraniom nowego właściciela od 1 listopada 2007 Pałac w Maciejowie zyskał status muzeum i otworzył swoje komnaty dla zwiedzających. Również w tym samym roku rozpoczęły się prace mające na celu odrestaurowanie zabytkowego parku otaczającego pałac.

 • Henryk Schröder

Pastor Henryk Schröder

Związany jest z Kluczborkiem od 1976 r. Bardzo wiele zdziałał dla ratowania zabytków znajdujących się w Kluczborku. W 1977 r. rozpoczął trwający prawie 3 lata remont kościoła zabytkowego, w 1980 wszczęto remont budynku przy ul. Kopernika 1. Za najlepiej wyremontowany budynek zabytkowy otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki oraz Złotą Odznakę za ratowanie zabytków. Od 1985 r. trwają koncerty organowe. W 1991 r. stworzył Fundację Kluczborskich Wieczorów Muzycznych, które doskonale promują gminę w kraju i poza granicami. Przez dwie kadencje uczestniczył w pracach Komisji Kultury, Oświaty, Sportu i Turystyki w naszej gminie. Szczególnie zajmował się sprawami ochrony zabytków i edukacją kulturalną. Od początku pobytu w Kluczborku organizuje pomoc rodzinom wielodzietnym i patologicznym. Aktualnie ściśle współpracuje ze wszystkimi ośrodkami, które niosą pomoc. Za swoją działalność został wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi oraz odznaką Zasłużony dla Opolszczyzny. Życzliwy dla wszystkich i niosący pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. W roku 2003 podczas czerwcowych obchodów nadania Kluczborkowi praw miejskich uhonorowany został Medalem 750-lecia (I edycja), a 11 listopada 2004r. Medalem Zasłużony dla Kluczborka.

 • Adam Sokołowski

Adam Sokołowski

W 1975r. ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1975r. do 1983r. pracował w Sądzie Rejonowym w Kluczborku, kolejno jako aplikant, asesor i sędzia. W latach 1983-1999 był radcą prawnym, a od 1999 do 2001 pełnił funkcję Zastępcy Burmistrza Miasta Kluczborka. Obecnie pracuje jako notariusz. Od najmłodszych lat uprawiał sport grając w LZS Kuniów, od 1982r. stał się działaczem tego klubu i wspólnie z innymi przeszedł od klasy B do IV ligi. Był inicjatorem powołania Miejskiego Klubu Sportowego i pełnił w nim funkcję wiceprezesa. W 1967r. po raz pierwszy brał udział w mistrzostwach Polski Kibiców Sportowych, w których zdobył tytuł mistrza Opolszczyzny i uplasował się na 19 miejscu w Polsce. Swój pierwszy tytuł mistrza Polski Kibiców Sportowych zdobył w 1977r., a do 1988r. (mistrzostwa nie były organizowane co roku) wywalczył kolejne dwa tytuły. Po trzynastu latach przerwy mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych wznowiono w 2001r., które wygrał, jak i kolejne organizowane w następnych latach. W 2007r. zdobył swój 10-ty tytuł mistrza Polski. Wygrał wszystkie cztery teleturnieje "Na olimpijskim szlaku" w wersji indywidualnej. Za zwycięstwa w tych teleturniejach był na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie 1992, Atlancie 1996 i Sydney w 2000r., a w 1988r. wyjechał na mistrzostwa Europy w piłce nożnej, rozgrywane w Republice Federalnej Niemiec. W 1986r. w katowickim Spodku zwyciężył w teleturnieju "Wszystko o mundialach" i w nagrodę wyjechał z reprezentacją Polski do Dublina na mecz w ramach eliminacji do mistrzostw Europy z Irlandią, a także z drużyną Ruchu Chorzów przebywał na turnieju halowym w Hamburgu. W swojej kolekcji ma również tytuły Mistrza Kibiców województwa gorzowskiego, wałbrzyskiego i legnickiego oraz zdobył tytuł Mistrza Dolnego Śląska, które były organizowane tylko raz. W 2006r. wygrał teleturniej "Od Turynu do Pekinu", organizowany przez TV Katowice, a 11 października 2007r. we Wrocławiu otrzymał tytuł Wrocławskiego Kibica z Klasą za zwycięstwo w konkursie wiedzy o historii mistrzostw Europy w piłce nożnej. W 1996r. otrzymał odznaczenie "Zasłużony dla Opolszczyzny". W roku 2003 podczas czerwcowych jubileuszowych obchodów nadania Kluczborkowi praw miejskich Adama Sokołowskiego uhonorowano Medalem 750-lecia (I edycja) oraz w roku 2008r. medalem Zasłużony dla Kluczborka.

 • Wagrem

Wagrem Sp. z o.o.

Firma zajmująca się produkcją i naprawą taboru kolejowego. Zakład przez prawie 60 lat działalności przechodził szereg zmian organizacyjnych. W 2001 w efekcie tych przemian powstała spółka WAGREM. Spółka cały czas bardzo dynamicznie się rozwija poszerzając swój park maszynowy oraz tworząc nowe miejsca pracy, charakteryzuje się wiarygodnością finansową. Potwierdzeniem tych słów są wyróżnienia i nagrody przyznawane firmie. W 2007 roku spółka znalazła się w gronie laureatów rankingu organizowanego przez GAZETĘ PRAWNĄ na najzdrowsze przedsiębiorstwo polskie. Również w tym roku, Spółka Wagrem została wyróżniona "EuroCertyfikat 2007" - to prestiżowe europejskie wyróżnienie przyznawane jest podmiotom gospodarczym szczególnie wyróżniającym się na tle konkurencji.

 • Kluczborski Klub Karate

Kluczborski Klub Karate

Powstał w 1983 roku z inicjatywy Andrzeja Olech, który do dziś jest prezesem klubu a zarazem trenerem i szkoleniowcem. Dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu i pasji zarówno trenera jak i jego podopiecznych Kluczborski Klub Karate znalazł się w czołówce światowej dyscypliny sportu, którą reprezentuje. Wychowankowie Klubu, do których należą min: Krzysztof Neugebauer, Katarzyna Poręba, Łukasz Wójcik, Łukasz Radwański to członkowie Kadry Narodowej i medaliści Mistrzostw Polski, Europy i Świata. Kluczborski Klub Karate jest organizatorem i współorganizatorem zawodów i imprez o charakterze sportowym. Dzięki ofercie zajęci popularyzuje kulturę fizyczną wśród dzieci i młodzieży i tym samym stwarza młodym ludziom wspaniałą alternatywę spędzenia wolnego czasu.

 • Miejski Klub Sportowy

Miejski Klub Sportowy

Powstał w 2003 roku, od początku swojej działalność skrupulatnie realizuje swój główny cel statutowy, którym jest działalność szkoleniowa. Obecnie w klubie szkoli się ok. 200 adeptów sztuki piłkarskiej w wieku od 7 do 18 lat. Oferta klubu stanowi, więc alternatywę spędzenia wolnego czasy dla wielu młodych ludzi. Wizytówką klubu są drużyny seniorów, z których jedna w 2007 roku osiągnęła upragniony i spektakularny sukces, którym był awans do III ligi. MKS oprócz systematycznie prowadzonej działalności szkoleniowej, jest organizatorem wielu gminnych imprez o charakterze sportowo - rekreacyjnym. Wszystkie te sukcesy osiągnięte zostały dzięki staraniom zawodników oraz garstki działaczy - społeczników, którzy swoją pracą przyczyniają się do ciągłego rozwoju Klubu.

 • Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Kuniów

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Kuniów

Powstało w 2004 skupia 24 członków, którzy aktywnie i z zaangażowaniem realizują cela stowarzyszenia - jest to przede wszystkim integracja mieszkańców wsi, promocja regionu, organizacja przedsięwzięć o charakterze kulturalno-rekreacyjnym. To właśnie z inicjatywy stowarzyszenia i z pomocą unijnych środków udało się odrestaurować zabytkową kuźnię i piekarnię, które to w tej chwili stanowią ciekawą atrakcję turystyczną. Korzystając z pomieszczeń Wiejskiego Domu Kultury, Stowarzyszenie prowadzi szereg zajęć o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym zarówno dla dzieci i młodzieży jak i dla dorosłych. Dzięki aktywnym działaniom promocyjnym realizowanym min. właśnie przez tą organizację, Kuniów został zgłoszony do Europejskiej Nagrody Odnowy Wsi.