Teleopieka

  • Teleopieka

Teleopieka

Program pilotażowy Gminy Kluczbork oraz Polskiego Centrum Opieki

DZIĘKI NAM NIE JESTEŚ SAM - Opieka dla osób samotnych, starszych, potrzebujących.

Jedno naciśnięcie przycisku alarmowego z dowolnego miejsca w Twoim domu i nie jesteś sam! Powiadomimy sąsiada, bliskich, pogotowie. Zadzwonimy do straży pożarnej, na policję...

Masz pewność, że zawsze ktoś czuwa nad Twoim bezpieczeństwem.
Gwarantujemy Ci nieograniczony dostęp do naszego Centrum Operacyjno-Alarmowego przez 24 godziny na dobę.

W celu podwyższenia bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców Gmina Kluczbork podpisała umowę pilotażową o przystąpieniu do powszechnego Opolskiego Systemu Teleopieki.

Oferta Teleopieki domowej jest skierowana do całej grupy osób indywidualnych, które mogą czuć się zagrożone ze względu na swoją sytuację życiową (samotnych, pozostających samotnie na długie godziny). Rozwiązanie to ma zastosowanie  również w przypadku wystąpienia nagłego zagrożenia życia przez zawał serca itp. Chory często w takich sytuacjach nie ma siły dojść do telefonu, wybrać odpowiedni numer, zaczekać na połączenie i powiedzieć gdzie, co i komu się stało. Z reguły jednak jest w stanie przycisnąć specjalnie oznaczony przycisk w breloczku, pasku, telefonie, który nosi przy sobie i tym samym natychmiast wezwać pomoc. 

Podstawowym rozwiązaniem proponowanym przez Polskie Centrum Opieki w ramach Teleopieki domowej jest „czerwony przycisk alarmowy”, służący do WEZWANIA POMOCY.

Klient inicjuje połączenie wykorzystując czerwony przycisku alarmowego w telefonie stacjonarnym, GSM lub za pomocą przycisku w opasce przypominającej zegarek, noszonej na ręce lub w breloku zintegrowanym z telefonem stacjonarnym.  W sytuacji zagrożenia życia następuje połączenie z Centrum Alarmowym, które poprzez dyżur 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku zapewnia klientowi: bezpieczeństwo medyczne,  możliwość wezwania pomocy medycznej: pogotowia ratunkowego i innych służb oraz bezpieczeństwo ogólne  możliwość wezwania czy zawiadomienie o zaistniałych problemach zdrowotnych osób wskazanych, sąsiadów czy najbliższej rodziny.

Jak się przyłączyć ?

Należy pobrać i wypełnić czytelnie, drukowanymi literami, dokumenty (umowę z klientem indywidualnym oraz kartę informacyjną) zamieszczone na stronie internetowej Urzędu Miejskiego lub Ośrodka Pomocy Społecznej w Kluczborku, ewentualnie zgłosić się do siedziby UM lub OPS do wyznaczonych biur obsługi, których pracownicy udzielą wskazówek do wypełnienia dokumentów. Następnie uzupełnione dokumenty spakować i wysłać do Polskiego Centrum Opieki na adres: PCO Sp. z o. o. ul. Janka Wiśniewskiego 20/302, 81-969 Gdynia. Firma weryfikuje umowę i wysyła kurierem podpisaną umowę oraz urządzenie abonenckie. Urządzenia można kupić lub wypożyczyć. Najtańsza opcja skorzystania z usługi Teleopieki domowej, to zaledwie 15 zł 70 gr. miesięcznie (abonament + wypożyczenie telefonu stacjonarnego z brelokiem). Oczywiście do świadczenia usług niezbędne jest opłacanie abonamentu telefonicznego oraz włączona prezentacja numeru telefonicznego, który służy do identyfikacji osoby.

Podłączenie urządzenia (aparatu telefonicznego) ?

Standardowo instalacja usługi polega na podłączeniu aparatu do linii telefonicznej i energetycznej (zasilacz), wyposażeniu go w baterie podtrzymujące urządzenie w gotowości w razie braku zasilania w E.E. z tradycyjnego gniazda. Nie wymaga fachowej wiedzy czy umiejętności. Natomiast w przypadku telefonu komórkowego, polega na przełożenie karty SIM do specjalnego aparatu komórkowego. Pierwsze połączenie po podłączeniu urządzenia jest aktywacją usługi. Samodzielna aktywacja to koszt 12 zł 50 gr. Natomiast stawka pracownika PCO to 100 zł. W razie problemu istnieje możliwość telefonicznego wsparcia w tym zakresie ze strony pracowników PCO, UM i OPS.

Jak działa Teleopieka domowa ?

Po pierwsze jest NADAJNIK, który posiada przycisk alarmowy w formie bezprzewodowego breloka (noszonego na szyi) lub bezprzewodowej bransoletki (noszonej na ręce) inicjujący połączenie urządzenia dostępowego z Centrum Alarmowym. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa TYLKO jeżeli stale mamy go przy sobie.

Po drugie, URZĄDZENIE ABONENCKIE - telefon stacjonarny lub komórkowy wyposażony w duże, czytelne klawisze, mikrofon i głośnik (system głośnomówiący), umożliwiające komunikację głosową dwustronną: podopieczny - Centrum Alarmowe.

Po trzecie, CENTRUM OPERACYJNO ALARMOWE, gdzie odbiera się wysłany sygnał alarmowy. Poprzez urządzenie dostępowe następuje dwustronne połączenie głosowe. Dzięki złożonej wcześniej przez klienta Karcie informacyjnej i wprowadzeniu danych do systemu komputerowego, podopieczny jest natychmiast identyfikowany. W momencie inicjacji połączenia, Operator w Centrum na monitorze komputera widzi wszystkie informacje o Podopiecznym: miejsce zamieszkania, przebyte choroby, kontakty do najbliższych, sąsiadów czy opiekunów, których należy powiadomić w sytuacji zagrożenia. Centrum monitoruje przebieg akcji, aż do jej zakończenia.

Szczegółowe informacje o przystąpieniu do powszechnego Opolskiego Systemu Teleopieki znajdą Państwo w załączonych materiałach.

 

PUNKTY INFORMACYJNE:
Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Zamkowa 6, I piętro pok. 4, tel. 77 418 52 81, 418 52 07 (wew. 44) 
Urząd Miejski w Kluczborku
ul. Katowicka1, I piętro pok. 105, tel. 77 418 14 81 (wew. 236, 282)

Dokumenty do pobrania: