Aktualności 2023

Wizyta delegacji z czeskiego mikroregionu ZAHORAN w Kluczborku

W miniony poniedziałek i wtorek (25-26 września 2023r.) na terenie gminy Kluczbork gościła delegacja z zaprzyjaźnionego czeskiego Mikroregionu ZAHORAN. Poniedziałek upłynął na spotkaniu Czechów z władzami Kluczborka, omówieniu spraw, które są bliskie obu stronom, wskazaniu inicjatyw jakie już w przeszłości mieliśmy okazję zrealizować i na jakich możemy oprzeć naszą współpracę. Był również czas na zwiedzanie gminy i wieczorne spotkanie z przedstawicielami wsi Bogacica czy strażakami z OSP Bąków. We wtorek czescy goście odwiedzili zaprzyjaźnioną szkołę podstawową w Bogacicy i rozmawiali m.in. o możliwości kilkudniowej wymiany sportowej uczniów starszych klas już w przyszłym roku.

ZAHORAN, a właściwie dobrowolny związek gmin mikroregionu ZAHORAN powstał w 2001r. W skład tego podmiotu wchodzi 9 sąsiadujących ze sobą gmin będących wioskami. Czeski podział administracyjny jest inny niż polski, więc każda z tych czeskich wiosek jest jednocześnie niezależną gminą. Ściśle ze sobą za to współpracują na polu oświaty (aż do poziomu końca nauki w szkole podstawowej), kultury i przede wszystkim projektów unijnych.

ZAHORAN był partnerem Kluczborka przy organizacji w 2009r. wyścigów na drezynach ręcznych, które miały miejsce w Kuniowie. Od tego czasu rozwinęliśmy współpracę między szkołami podstawowymi (umowa podpisana przez szkołę w Bogacicy), nieformalne związki połączyły ochotnicze straże pożarne z Bąkowa z czeskimi strażakami-ochotnikami m.in. z Parszowic (Paršovice).

Mikroregion w linii prostej położony jest ponad 200 km na południe od Opola, a na mapie można znaleźć zahorańskie wioski ok. 40 km na południowy wschód od Ołomuńca. Czeski odpowiednik polskiego województwa nosi nazwę „kraj”. ZAHORAN zatem znajduje się w Kraju Ołomunieckim.

Kraj Ołomuniecki i Województwo Opolskie oraz gminy leżące w każdym z tych obszarów mogą aplikować o środki unijne. Pandemia koronowirusa zahamowała, a nawet całkowicie uniemożliwiła wiele inicjatyw, bo bezpieczeństwo ludzi było wówczas ważniejsze. Teraz jednak możemy znowu pomyśleć o zacieśnieniu polsko-czeskiej współpracy. I temu właśnie służyła studyjna wizyta czeskiej delegacji. Po obu stronach granicy trwa obecnie rozpoznanie z jakich inicjatyw można skorzystać i jakie przedsięwzięcie razem zrealizować.

W tym miejscu dziękujemy też za pomoc w tłumaczeniu poniedziałkowych rozmów polsko-czeskich Panu Arturowi Nowakowi Członkowi Zarządu Powiatu kluczborskiego i Panu Józefowi Mrozkowi sołtysowi Bogacicy za pomoc w organizacji wizyty na terenie gminy.

  • Wizyta delegacji z czeskiego mikroregionu ZAHORAN w Kluczborku
  • Wizyta delegacji z czeskiego mikroregionu ZAHORAN w Kluczborku
  • Wizyta delegacji z czeskiego mikroregionu ZAHORAN w Kluczborku
  • Wizyta delegacji z czeskiego mikroregionu ZAHORAN w Kluczborku
  • Wizyta delegacji z czeskiego mikroregionu ZAHORAN w Kluczborku