Bad Dürkheim

W październiku 2000r. podpisano umowę partnerską z niemieckim miastem Bad Dürkheim. Współpraca rozwija się dynamicznie i na wielu płaszczyznach. Trwałe związki powstały już między młodzieżą szkolną, wizyty i rewizyty pozwalają lepiej poznać język przyjaciół, kulturę, zwyczaje, nawiązać kontakty przedstawicieli poszczególnych środowisk zawodowych, pokazać oba kraje, a często nawet zmienić dotychczasowe wyobrażenie o życiu samych Polaków i Niemców. Szpital kluczborski otrzymał wysokiej klasy sprzęt medyczny - dar miasta Bad Dürkheim.

Pod koniec 2000 roku nawiązana została współpraca z ukraińskim miastem Brzeżany, która również zaowocowała podpisaniem umowy partnerskiej w czerwcu 2001 roku.
Okazją do spotkania w Polsce przedstawicieli zaprzyjaźnionych miast są Dni Kluczborka. Jest to szansa zaprezentowania się wszystkich miast partnerskich mieszkańcom gminy Kluczbork i zaproszonym na obchody gościom.

Miasto Bad Dürkheim liczy 19.700 mieszkańców i leży w północnych Wogezach. Zajmuje powierzchnię ok. 102,6 km2. Około 1000r. p.n.e. osiedlili się na tych terenach Celtowie, po których przyszli Rzymianie przynosząc ze sobą pierwsze winorośla. (Obecnie powierzchnia zagospodarowanych winnic w Bad Dürkheim wynosi 900 hektarów - to jedna z większych gmin w Niemczech, które zajmują się produkcją wina). W XIV wieku Dürkheim przyznano prawa miejskie. Ze swoimi siedmioma leczniczymi źródłami Dürkheim jest od 1847r. uzdrowiskiem solankowym, w 1904r. otrzymało przedrostek "Bad" i od tego czasu nazywa się Bad Dürkheim. Miasto jest idealnym centrum kuracyjnym i leczniczym. W roku 1969 Bad Dürkheim został stolicą powiatu. W roku 2003 świętowano 1225 jubileusz powstania miasta
Bad Dürkheim jako ośrodek gospodarczy
Bad Dürkheim to centrum obróbki papieru i tworzyw sztucznych, przeróbki drewna, uszlachetniania metali, salonów samochodowych, małych i dużych przedsiębiorstw jak i firm usługowych. W ponad 1000 podmiotach gospodarczych pracuje około 9000 zatrudnionych. Na istniejącym od prawie 40 lat terenie przemysłowym "Bruch" znajduje się 120 zakładów pracy zatrudniających 1400 pracowników. Obok winiarstwa (z 154 jednostek rolniczych aż 149 zajmuje się uprawą winorośli) duże znaczenia odgrywa w Bad Dürkheim turystyka oraz uzdrowiska. Miasto dysponuje 2. 700 miejscami noclegowymi o różnych kategoriach oraz ponad 120 restauracjami i kawiarniami

Turystyka w Bad DürkheimMiasto słynie z wina oraz wielu atrakcji turystycznych. Można tu zobaczyć m.in. liczne kościoły, ruiny klasztoru, pijalnie wód, muzea, kasyna, uzdrowiska z przepięknymi parkami, centrum kultury i wiele innych atrakcyjnych miejsc.

Z powstaniem największego festynu wina w Bad Dürkheim wiąże się historia pielgrzymek do Kaplicy Św. Michała. W zamierzchłych czasach właściciele winnic częstowali pielgrzymów przybywających do kaplicy winem i kiełbasą (stąd pochodzi nazwa Wurstmarkt). W 1601 kaplica została zniszczona, a w 1990 powstała nowa ufundowana przez mieszkańców Bad Dürkheim.

Atrakcją Bad Dürkheim jest największa na świecie beczka wina z 1934r. o pojemności 1,7 milionów litrów. Wybudował ją winiarz i mistrz bednarski Fritz Keller jako realizacja swoich marzeń. Do jej budowy wykorzystano 200 świerków o wysokości 40m. Przerobiono ponad 200m3 drzewa. Obecnie mieści się w niej słynna restauracja mieszcząca wewnątrz 150 gości, gdzie serwuje się przede wszystkim wino. Przez Bad Dürkheim przebiega tzw. Niemiecka Droga Winna (Deutsche Weinstraße). Miasto znane jest z produkcji najlepszego wina oraz z festynów organizowanych na tą cześć. Odbywają się tu także największe na świecie targi wina i szampana. Czerwone i białe wino produkowane jest z najlepszych i najdorodniejszych winogron. Szczególnym specjałem są wina Barrique. W marcu każdego roku w ogrodach właścicieli winnic rozpoczynają się festyny wina i trwają aż do późnej jesieni. W zasięgu ręki na równinie reńskiej rosną także świeże dodatki do wina.

Zapierająca dech budowla poza miastem to ruiny Limburg, byłego klasztoru benedyktynów. Obecnie odbywają się tu koncerty i spektakle teatralne. Miejsce to jest na szlaku turystycznym przebiegającym przez Bad Dürkheim.

W części parku uzdrowiskowego znajduje się pijalnia wód pochodząca z przełomu 1934/35 roku. Można w niej delektować się najczystszą wodą o właściwościach leczniczych oraz korzystać z inhalacji.

W barokowym budynku z 1781r. mieści się centrum kultury tzw. Dom Catoir, gdzie znajduje się muzeum i gdzie odbywają się różne imprezy i wystawy. Jednak wielką chlubą dla Bad Dürkheim jest muzeum nauk przyrodniczych - Pfalzmuseum - POLLICHIA, w którym eksponowane są najstarsze okazy przyrody.

Przepiękna rezydencja z lat 1822-26 położona obok parku uzdrowiskowego jest siedzibą jednocześnie uzdrowiska i restauracji z kasynem. W pobliżu wybudowano studnię ku czci Walentego Ostertags - mecenasa miasta.

Kuracjusze przebywający na terenie miasta maja do dyspozycji najnowocześniejsze urządzenia medyczne do leczenia cząstek międzykręgowych i kręgosłupa. Tu znajduje się także jedna z największych tężni w Niemczech - Saline, która przynosi ulgę drogom oddechowym. Źródła wód solnych znajdujących się na tym terenie znane były mnichom z Klasztoru Limburg już w 1136 roku. Długość całego obiektu wynosi 333m i jest czynny w okresie od maja do końca września.

W Bad Dürkheim znajdują się uzdrowiska, w których można skorzystać z kuracji winogronowej, sauny, basenu, studia fitness, odnowy biologicznej, gdzie kuracjusze relaksują się, zapominają o stresie. Klinika na terenie miasta specjalizuje się w leczeniu chorób reumatycznych i psychosomatycznych. Odwiedzający miasto mogą także dla siebie wybrać coś z usług oferowanych przez ośrodek rekreacyjny - Salinarium. Łączna powierzchnia lustra wody basenów wynosi 2400m2. Pomieszczenia do zabaw, sauny, sale do medytacji, kąpiele parowe i słoneczne, wodospady, zjeżdżalnie to tylko niektóre z atrakcji, proponowanych przez ośrodek. Jedną z perełek położonych na terenie miasta jest także najstarszy budynek z charakterystyczną kratownicą, pochodzący z 1559 roku.

Będąc w Bad Dürkheim można zwiedzić kilka zabytkowych kościołów, m.in. kościół św. Ludwika, a także ratusz w Leistadt czy rzymską piwnicę wina. Miasto dzieli się na 5 dzielnic (Grethen, Hardenburg, Leistadt, Serbach i Ungstein), przez które przebiega 14 ścieżek rowerowych prowadzących do zabytków kultury i sztuki oraz malowniczych zakątków.

Więcej informacji na temat miasta partnerskiego można znaleźć na stronie internetowej miasta Bad Dürkheim: www.bad-duerkheim.de Zapraszamy
Opracowano na podstawie materiałów oraz informacji ze strony internetowej Bad Durkheim.

O ile Bad Dürkheim to miasto uzdrowiskowe, miasto wina i wypoczynku, o tyle Brzeżany to miasto-muzeum, miasto wspaniałych zabytków i świątyń. Położone 52 km od Tarnopola liczy prawie 20 tys. mieszkańców. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1375r. kiedy to osada została przekazana we władanie Waśkowi Teptuchowiczowi. W 1530r. Brzeżany uzyskały prawa miejskie na prawie magdeburskim i miasto zaczęło się szybko rozwijać. W roku 1894 zbudowano linię kolejową Brzeżany-Tarnopol, potem miasto połączono z Rohatynem, a w 1909r. połączenie kolejowe dotarło z Brzeżan do miasta Podhajce. Na początku XX w. w Brzeżanach istniało kilkanaście zakładów i fabryk. Dziś w mieście działa gimnazjum, cztery szkoły ogólnokształcące, instytut agrotechniczny. Ważniejsze przedsiębiorstwa to m.in.: Brzeżańska Huta Szkła, Cegielnia "Kieramik", fabryka mebli, wytwórnia makaronów, zakład "Mikron".

  • Bad Dürkheim
  • Bad Dürkheim
  • Bad Dürkheim
  • Bad Dürkheim
  • Bad Dürkheim
  • Bad Dürkheim