Urząd Miejski w Kluczborku

Nawigacja:

Wyszukiwarka:

Banery

Powszechny Spis Rolny
Nowy System Gospodarki Odpadami
RODO

Treść strony

Noworoczny Koncert Charytatywny dla Patrysia

Serdecznie zapraszamy na CHARYTATYWNY KONCERT NOWOROCZNY dla PatRysia. W niedzielę 19 stycznia 2020r. w hali OSiR wystąpią WOJCIECH POPRAWA i PRZYJACIELE, którzy zaśpiewają najpiękniejsze arie operowe i operetkowe oraz przeboje z musicalów. Podczas koncertu prawdziwa uczta taneczna.
Bilety w cenie 25 zł do nabycia w hali OSiR. Dochód z koncertu zostanie przekazany dla PatRysia Radwańskiego, który choruje na najcięższą postać SMA (rdzeniowy zanik mięśni). Połączmy siły w walce o najdroższy lek świata ( 9 milionów zł).

Więcej o chorobie PatRysia na www.siepomaga.pl/patrys

 • koncert-charytatywny-dla-patrysia

Koncert Kolęd

Burmistrz Miasta Kluczborka oraz Proboszczowie parafii NSPJ i MBWW zapraszają na Koncert Kolęd, który odbędzie się 6 stycznia o godz. 16.oo. Szczegóły na plakacie. 

 • koncert koled 2020

28 Finał WOŚP

 • wosp 2020

II Ekumeniczny Koncert Kolęd

 • -

Kalendarium imprez kulturalno-sportowych 2020

Już po raz kolejny pragniemy Państwu przedstawić nasze Kalendarium imprez kulturalno-sportowych, zaplanowanych na rok 2020 na terenie całej Gminy Kluczbork.

Serdecznie zapraszamy na wszystkie imprezy, które odbędą się w tym roku w Gminie Kluczbork.

 • okladka 2020_1

Rekordowa kwota zebrana w Kluczborku dla WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Kluczborku ma nowy historyczny rekord!  Magiczna liczba 100 tysięcy złotych została przekroczona. Dzięki Kluczbork za okazane wsparcie. Dzięki Wam zebrano 106tys 124zł i 93 gr. Wielkie podziękowania dla całego kluczborskiego sztabu WOŚP wraz z wolontariuszami za wszystko. Jesteście wspaniali. Do zobaczenia za rok.

 • 83189063_2564880413561731_3100699635883180032_o

Informacja na temat nowych stawek opłat za odpady

Niemal wszystkie gminy w Polsce borykają się obecnie z ogromnym problemem związanym z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów. Zmieniające się uwarunkowania na rynku odpadów, o których coraz częściej słyszymy w środkach masowego przekazu, prowadzą do tego, że koszty zagospodarowania odpadów rosną lawinowo. Niestety, jako Gmina nie mamy żadnego wpływu na te koszty, a są one dyktowane przez te podmioty, które bezpośrednio zajmują się przetwarzaniem i utylizacją odpadów. Dodatkowo, w ostatnich latach wielokrotnie wzrosła też tzw. opłata za korzystanie ze środowiska, która ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie całego systemu. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są podwyżki opłat za odbiór odpadów wprowadzane przez większość samorządów w Polsce na przestrzeni ostatnich miesięcy. Niestety, nowe stawki będą obowiązywać również w Gminie Kluczbork. Zgodnie z  Uchwałą Rady Miejskiej w Kluczborku Nr XV/249/19 z grudnia 2019 roku, nowe stawki za odbiór i gospodarowanie odpadami będą się kształtować następująco:
- odpady segregowane: 23 zł od osoby (lub 18 zł od osoby w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny)
- odpady niesegregowane: 46 zł od osoby
Nowe stawki wchodzą w życie z dniem 01.02.2020. Prosimy Państwa o zapoznanie się z informacją, która będzie dostarczona do wszystkich domów w Gminie Kluczbork.
Ponadto, z początkiem roku zaczął obowiązywać nowy harmonogram wywozu śmieci, który jest dostępny na naszej stronie internetowej https://kluczbork.eu/831,harmonogram-na-rok-2020 Najważniejsza zmiana w stosunku do poprzedniego roku dotyczy zabudowy jednorodzinnej, gdzie zwiększona została częstotliwość odbioru odpadów z tworzyw sztucznych i metali (żółty worek).
Jednocześnie informujemy, że stawki opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych (firm)  nie ulegają zmianie i pozostaną na tym samym poziomie co w roku 2019.

 

 • Nowe_zasady_segregacji_odpadow_2019
 • segregacja odpadów 2019

Zaproszenie dla przedsiębiorców i rolników na spotkanie odnośnie strategii

Zapraszamy przedsiębiorców i rolników z Gminy Kluczbork na spotkanie robocze odnośnie Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Kluczbork na lata 2021 – 2030, w poniedziałek 20.01.2020. od godziny 15:30 do 17:30 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Kluczborku (II piętro, sala numer 62).
Państwa zdanie ma dla nas kluczowe znaczenie w kwestii wyznaczenia kierunków rozwoju i propozycji zmian jakie należałoby wprowadzić w naszej Gminie. Nie ulega wątpliwości, że rozwój gospodarczy powinien być najważniejszym elementem nowej strategii, ponieważ dzięki temu będziemy mogli pracować nad rozwiązywaniem również innych problemów. Nie chcemy podejmować tak ważnych kroków bez konsultowania ich z Państwem, przedsiębiorcami i rolnikami pracującymi w naszej Gminie. Co więcej, liczymy na to, że wskażą nam Państwo te obszary, które wymagają największej atencji z Państwa punktu widzenia. Chcielibyśmy porozmawiać z Państwem na temat potrzeb i problemów jakie dotykają sektora gospodarczego i rolniczego w Kluczborku.

 

Ostateczny nabór do udziału w programie: Likwidacja indywidualnych, wysokoemisyjnych źródeł ciepła w gminie Kluczbork.

 • autor: Adriana Strzelczyk, data: 2020-01-17
 • -
 • autor: Adriana Strzelczyk, data: 2020-01-17
 • autor: Adriana Strzelczyk, data: 2020-01-17

Zaproszenie na uroczyste obchody 75-lecia I LO w Kluczborku

Program uroczystości:
g. 11.00 - oficjalna część obchodów: - powitanie gości, wystąpienia uczestników, program artystyczny „Spotkanie teraźniejszości z przeszłością - historia szkoły oczami absolwentów trzech pokoleń”, prezentacja jubileuszowego albumu
g. 13.00 – przerwa kawowa
g. 13.30-15.00 – zwiedzanie wystawy fotografii, zwiedzanie szkoły, spotkania w klasach, wspomnienia
g. 19.00 – bal absolwenta z programem artystycznym młodzieży.

Poniżej udostępniamy link do formularza uczestnictwa. Rejestracja jest wymagana zarówno na obchody oficjalne, jak i na bal absolwenta.

https://bit.ly/3bTKIam

Formularz rejestracyjny w wersji papierowej jest również dostępny w sekretariacie szkoły.

Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, pierwszeństwo zgłoszenia na bal mają absolwenci szkoły do 30 maja 2020 r. Jeśli zostaną wolne miejsca, od czerwca będą mogły zapisywać się osoby towarzyszące.

Prosimy w ciągu 14 dni od wysłania zgłoszenia dokonać wpłaty na konto Stowarzyszenia, w przeciwnym razie rejestracja zostanie anulowana. Dopuszczamy możliwość rezygnacji i całkowity zwrot kosztów do dnia 30 sierpnia 2020 r. Po tym terminie rezygnacja z pełnym zwrotem kosztów będzie możliwa tylko w sytuacjach losowych. Wpłaty na konto będą aktualizowane co dwa tygodnie, a Państwo otrzymają na maile potwierdzenie dokonania przelewu.

Dla ułatwienia nam organizacji tak dużego przedsięwzięcia prosimy o przemyślane decyzje
i terminowe wpłaty.

 

Dane do przelewu
Odbiorca: Stowarzyszenie Edukacyjne Mickiewicz
Adres: ul. Mickiewicza 10, 46-200 Kluczbork
Tytułem: Imię i nazwisko, Obchody jubileuszu lub/i Bal absolwenta
Numer rachunku bankowego:
55 1600 1462 1882 8356 4000 0001
Bank: BNP Paribas

 

Koszt uczestnictwa w obchodach jubileuszowych wynosi:

11.00 - obchody oficjalne, 20 zł od osoby /smycz i przypinka z jubileuszowym logo, poczęstunek/,

19.00 - bal absolwenta, 250 zł od osoby /zabawa taneczna, konsumpcja, zimne i ciepłe napoje, program artystyczny, smycz i przypinka/.

Dochód z balu przeznaczony zostanie na remont budynku szkolnego. Jeśli chcieliby Państwo wesprzeć nasze przygotowania do Jubileuszu, to mogą to Państwo uczynić poprzez przekazanie darowizny na ww. konto z dopiskiem „Wsparcie Jubileuszu”.

 

Organizatorzy wydarzenia

Stowarzyszenie Edukacyjne Mickiewicz, Dyrekcja i Grono Pedagogiczne ZSO

ul. Mickiewicza 10, 46-200 Kluczbork

77 418 12 70

660 377 644

stowarzyszenie@zsokluczbork.pl

 • 75 lecie

„Rodzina, ach rodzina…”

Zwracamy się z prośbą do byłych i obecnych mieszkańców Powiatu Kluczborskiego o wypożyczenie fotografii o tematyce rodzinnej.
Interesują nas zarówno stare, jak i współczesne portrety rodzin oraz fotografie różnych wydarzeń z życia rodzinnego (np. śluby, chrzty, pierwsze komunie, itd.).
Fotografie trafią na wystawę „Rodzina, ach rodzina…”, którą będzie można oglądać w kluczborskiej bibliotece w maju bieżącego roku.
Po zeskanowaniu gwarantujemy zwrot zdjęć w stanie nienaruszonym.
Nie wymagamy dokładnych opisów zdjęć z nazwiskami, wystarczy krótka informacja (sfotografowane wydarzenie, miejscowość, przybliżony rok wykonania fotografii).
WAŻNE – fotografia nie musi być wykonana na terenie Powiatu Kluczborskiego, może pochodzić z miejsca, skąd pochodzi rodzina.
Wierzymy, że wystawa będzie wspaniałą i wzruszającą podróżą w przeszłość, która pokaże, jak zmieniały się zwyczaje, ubiory, rodziny na przestrzeni lat.
Zdjęcia do skanowania przyjmujemy w Sekretariacie Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluczborku (ul. Miarki 2, I piętro) od 3 lutego do 10 kwietnia 2020 r.
Maksymalna liczba przekazywanych zdjęć: 5 od rodziny.

 

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2020-01-20
 • -
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2020-01-20

Szósta edycja Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej i Rękodzieła Artystycznego

W bieżącym roku będzie realizowana szósta edycja Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej i Rękodzieła Artystycznego. W jego ramach odbędą się dwa konkursy: XXIX Wojewódzki Konkurs Plastyki Obrzędowej Kroszonki Opolskie 2020 i IX Wojewódzki Konkurs Malowania Porcelany oraz dwie stacjonarne wystawy pokonkursowe, poświęcone tematyce zdobienia jaj wielkanocnych i malowaniu porcelany opolskiej (wraz z aplikacją dla niedowidzących i niewidomych w infokiosku), które prezentowane będą w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Jako działania wzmacniające przewidziane jest przeprowadzenie darmowych – mobilnych i stacjonarnych – warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych z zakresu zdobienia jaj wielkanocnych i malowania opolskiej porcelany. Interesującym efektem działań będzie, także zapewne wydawnictwo w języku Braille’a.

Bezpłatne zajęcia warsztatowe ze zdobienia jaj wielkanocnych.
W ramach XXXIX edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej Kroszonki Opolskie 2020 prowadzone będą przez pracowników i twórców z STL bezpłatne zajęcia warsztatowe w wersji stacjonarnej i mobilnej – dla około 1300 osób. Działania te przeznaczone są dla szerokiego grona osób – dzieci i młodzieży, dorosłych, emerytów i osób niepełnosprawnych. Zajęcia będą odbywać się w terminie od 27 stycznia do 4 marca 2020 roku Miejsce działań projektowych: Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, szkoły, domy kultury i inne (wg składnych propozycji).
Chętnych serdecznie zapraszamy. O realizacji decyduje kolejność zgłoszeń. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest zobligowane się do wydelegowania przez biorącą udział w zajęciach placówkę minimum 2 uczestników (dzieci i młodzież) do udziału w konkursie kroszonkarskim w Opolu. Zgłoszenia proszę nadsyłać drogą mailową na adres bogdan.jasinski@muzeumwsiopolskiej.pl lub telefonicznie pod numer 77 457 23 49 w.120, 606 355 549.

Karnawałowy bal charytatywny i gala wręczenia "Plastrów Miodu"

Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej Gali i Balu "Plastrów Miodu". Galę poprowadzi Robert Janowski - wokalista, kompozytor, poeta, aktor, dziennikarz, prezenter telewizyjny i radiowy, wieloletni prowadzący popularnego programu telewizyjnego "Jaka to melodia?". Tym razem dochód z Balu przeznaczamy na wsparcie dwójki chorych dzieci Patryka "Patrysia" Radwańskiego oraz Magdaleny Jurowicz. Bilety już do nabycia w kluczborskim Starostwie. Szczegóły na naszej stronie.
http://www.powiatkluczborski.pl/aktualnosci/plastry_2020.htm

 • bal

Rozgrywki II ligi tenisa stołowego

W imieniu Klubu Stowarzyszenie Ludowy Zespół Sportowy Kujakowice zapraszamy na mecz 2 ligi tenisa stołowego sezonu 2019/20 (druga runda) LZS Blyss Kujakowice vs LUKS Węgierska Górka, który odbędzie się 24.01.2020 o godz. 18.00 w Hali Sportowej ZSP w Chocianowicach.

 

 • plakaty duzy LZS 2019-2020

Uczniowie z PSP nr 2 w Kluczborku zaadoptowali koalę

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kluczborku po raz kolejny pokazali swoje wielkie serca. Po tym jak uczniowie klas ósmych  z Paniami Magdaleną Rotter i Magdaleną Feldman przygotowali niezwykłe przedstawienie („Opowieść Wigilijna”), z którego dochód przekazali całkowicie na rzecz leczenia Patryka Radwańskiego, tym razem uczniowie z klasy 6a wraz ze swoją wychowawczynią Panią Anetą Drozdą postanowili wspomóc zwierzęta, które ucierpiały w wyniku tragicznych pożarów w Australii. Zorganizowali więc zbiórkę pieniędzy w swojej klasie, dzięki czemu mogli dokonać symbolicznej adopcji dwóch koali: Jimmy i Anwen. Udało im się zebrać na tyle pieniędzy, że wystarczyło też na adopcję polskiego Rysia o imieniu Ryszard. Teraz zachęcają innych, aby też włączyli się w te szlachetne akcje i dlatego we wtorek, 21.01.2020. odwiedzili Urząd Miejski w Kluczborku, gdzie pochwalili się swoją aktywnością i rozdawali ulotki zachęcające do włączenia się do pomocy. My się włączymy a Wy?

Więcej informacji na temat adopcji misiów Koala znajduje się na stronie www.koalahospital.org.au
Jeśli ktoś chce zaadoptować rodzimego Rysia, można to zrobić na stronie www.pomagam.wwf.pl
 

 

 • DSC_8803
 • DSC_8805
 • DSC_8808
 • DSC_8814
 • DSC_8816
 • DSC_8819
 • DSC_8826
 • DSC_8834
 • DSC_8838

Przebojowa Zima w Mieście z Radiem ZET

Takich ferii w Kluczborku jeszcze nie było! W dniach 14-16 lutego 2020 "Przebojowa Zima w Mieście z Radiem ZET". Przenosimy zimowe atrakcje ze stoku na kluczborski Rynek.

Burmistrz Miasta Kluczborka oraz Radio ZET zapraszają wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił na łyżwach, deskach, nartach i biegówkach. Wszystkie atrakcje są darmowe i niezależne od pogody!

❄️ Zapraszamy na lodowisko syntetyczne niezależne od warunków pogody. A w sobotni wieczór zapraszamy na Disco Lodowisko! z prowadzącym Radia ZET - Marcinem Wojciechowskim. Zabawa przy hitach Radia ZET! Na rynku pojawi się wóz transmisyjny Radia ZET z mini studiem radiowym, z którego poprowadzimy program radiowy.
❄️ W centralnym punkcie rynku ustawimy górkę do Snowtubingu - rewelacyjną zabawę dla całych rodzin.
❄️ Aktywny wypoczynek na nartach biegowych na specjalnym torze z materiału pozwalającego testować narty biegowe w każdych warunkach. Do tego darmowa wypożyczalnia nart z instruktorem, dla wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił na nartach.
❄️ Będzie też zimowy klub dla rodziców z maluchami, które będą mogły spróbować swoich sił na desce do snowboardu. Pod okiem instruktora będą mogły bezpiecznie stawiać swoje pierwsze kroki na desce.

Już nie trzeba iść na stok, aby zarazić pasją najmłodszych!

Więcej w wydarzeniu na oficjalnym fanpage Kluczborka

 • PRZEBOJOWA ZIMA W MIEŚCIE z Radiem ZET_1
 • PRZEBOJOWA ZIMA W MIEŚCIE z Radiem ZET_2

Ankieta dotycząca punktów dostępu do darmowego internetu (darmowe hotspoty)

Szanowni Państwo!

Gmina Kluczbork uzyskała bon o wartości 15000 EUR w ramach programu „WIFI 4 EU”, dzięki któremu możemy zainstalować na naszym terenie punkty dostępu do darmowego internetu (czyli darmowe hotspoty). Jest to dla nas świetna wiadomość, ponieważ dzięki realizacji tego programu będziemy mogli jeszcze szerzej otworzyć drzwi do świata cyfrowego. Założenia tego programu przewidują, że musimy zainstalować określoną ilość hotspotów tak wewnątrz budynków, jak i w przestrzeni zewnętrznej. Oczywiście powinny to być miejsca publiczne, ogólnodostępne, ale przede wszystkim takie, w których mogą one być faktycznie wykorzystywane przez mieszkańców. Wytypowaliśmy kilka takich miejsc, w których instalacja hotspotów jest możliwa, a teraz zwracamy się do Państwa z prośbą o zagłosowanie w ankiecie i wskazanie tych miejsc, w których chcieliby Państwo, aby takie darmowe punkty dostępu były zainstalowane. Prosimy o wskazanie jednego miejsca „wewnętrznego” i jednego miejsca „zewnętrznego”. Na tej podstawie opracujemy finalny plan instalacji hotspotów. Możliwość zagłosowania do 14.02.2020 r.

Link do ankiety: darmowe hotspoty

Dziękujemy za Państwa udział w naszej ankiecie. Państwa głos jest dla nas bardzo ważny.

 

 

 • hh

Kwalifikacja wojskowa 2020, nabór na II turnus SP w korpusie szeregowych

Rusza kwalifikacja wojskowa !!!

 

3. lutego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rozpocznie się kwalifikacja wojskowa, której procedurą objętych zostanie około 215 tysięcy osób. W tym też dniu rozpocznie się kwalifikacja wojskowa na terenie administrowanym przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Brzegu (WKU w Brzegu) w dwóch powiatach: brzeskim oraz nyskim. W powiecie kluczborskim kwalifikacja wojskowa rozpocznie się w marcu, natomiast w powiecie namysłowskim w kwietniu br. 

 

Kwalifikację wojskową przeprowadzają wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, wojskowych komendantów uzupełnień i starostów, a także wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast).

 

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 roku podlegają:

1. Mężczyźni urodzeni w 2001 roku.

2. Mężczyźni urodzeni w latach 1996-2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

3. Osoby urodzone w latach 1999-2000, które:

- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;

- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

4. Kobiety urodzone w latach 1996-2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2019/2020 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 roku w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. poz. 944).

5. Osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

 

Pierwszym etapem kwalifikacji wojskowej jest potwierdzenie tożsamości, zebranie dokumentów oraz dokładne poinformowanie o przebiegu całej procedury. Na osobie wezwanej do kwalifikacji, ciąży obowiązek przedstawienia powiatowej komisji lekarskiej, posiadanej dokumentacji medycznej, w tym wyników badań specjalistycznych, przeprowadzonych w ciągu 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

 

Drugi etap kwalifikacji wojskowej, to tworzenie ewidencji na podstawie dokumentów oraz rozmowy. Następnie, komisja lekarska po przeprowadzeniu wywiadu i wglądu w przedstawione dokumenty, stwierdza zdolność do służby wojskowej, nadając jedną z kategorii zdolności do służby wojskowej:

 • „A” – zdolny do służby wojskowej (oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej lub służby zastępczej);
  „B” – czasowo niezdolny do służby wojskowej (oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania, rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju);
 • „D” – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyłączeniem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;
 • „E” – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

 

Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, przewodniczący powiatowej komisji lekarskiej może skierować daną osobę na dodatkowe badania specjalistyczne (w tym także psychologiczne) i/lub na obserwację szpitalną. Badania lekarskie, prowadzone w trakcie kwalifikacji wojskowej, podobnie jak dodatkowe badania specjalistyczne i obserwacja szpitalna, na które może skierować przewodniczący komisji lekarskiej, są obowiązkowe.

 

Od orzeczenia, wydanego przez powiatową komisję lekarską zainteresowany może odwołać się w ciągu 14 dni od dnia jego wydania. Odwołanie, kieruje się do wojewódzkiej komisji lekarskiej, za pośrednictwem powiatowej komisji lekarskiej, która orzeczenie wydała.

 

Osoby, wobec których zostanie orzeczona kategoria zdolności "A" lub "D" do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (14 dni) i założeniu ewidencji wojskowej, zostają z urzędu przeniesione do rezerwy bez odbycia służby wojskowej. Swoje orzecznictwo komisja lekarska wydaje na piśmie.

 

Na kwalifikację wojskową należy zabrać ze sobą:

- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;

- posiadaną dokumentację medyczną - w celu przedstawienia jej powiatowej komisji lekarskiej.

- aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy;

- dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia, kwalifikacje zawodowe, ewentualnie świadectwa ukończenia szkoły.

 

Osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które nie dopełniły tego obowiązku w określonym terminie i miejscu, są zobowiązane uczynić to niezwłocznie po ustaniu przeszkody, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia. Natomiast, po jego upływie osoby takie zobowiązane są do zgłoszenia się do wojskowej komendy uzupełnień, właściwej ze względu na miejsce pobytu stałego (zameldowania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowiązku obrony. Obowiązek ten trwa do czasu ukończenia pięćdziesięciu pięciu (55) lat życia, a w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny do ukończenia sześćdziesięciu (60) lat życia.

 

MIEJSCA I TERMINY PRACY POWIATOWYCH KOMISJI LEKARSKICH NA TERENIE ADMINISTROWANYM PRZEZ WKU W BRZEGU

 

L.p.

Powiat

Nazwa komisji lekarskiej,

miejsce pracy komisji lekarskiej

Termin pracy

komisji lekarskiej

1.

brzeski

Powiatowa Komisja Lekarska

w Brzegu

ul. Piastowska 14, 49-300 Brzeg

(Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu)

03.02. - 28.02

2.

nyski

Powiatowa Komisja Lekarska

w Nysie

ul. Jana Sobieskiego 2, 48-300 Nysa

(I Liceum Ogólnokształcące - Carolinum)

03.02 - 12.03

3.

namysłowski

Powiatowa Komisja Lekarska

w Namysłowie

ul. Mickiewicza 12, 46-100 Namysłów

(I Liceum Ogólnokształcące w Namysłowie)

15.04 - 29.04

4.

kluczborski

Powiatowa Komisja Lekarska

w Kluczborku

ul. Sienkiewicza 22, 46-200 Kluczbork

(budynek Powiatowego Inkubatora Przedsiębiorczości)

03.03 - 25.03

UWAGA – SANKCJE KARNE !!!

W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta), z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień, nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę, w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej, w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Kto wbrew obowiązkom wynikającym z ustawy lub przepisów wydanych na jej podstawie nie stawia się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), przed właściwą komisją lekarską lub przed wojskowym komendantem uzupełnień w określonym terminie i miejscu oraz nie zgłasza się w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowiązku obrony, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

 

Rzecznik Prasowy WKU w Brzegu

 

 

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2020-01-30
 • -
 • -
 • -
 • -
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2020-01-30

Trwa nabór na II turnus służby przygotowawczej w korpusie szeregowych - MAJ 2020!

 

Zrób pierwszy krok do zawodowej służby wojskowej! Jeśli masz ukończone 18 lat i nie pełniłeś do tej pory służby wojskowej w jakiejkolwiek formie, chcesz spełnić swoje aspiracje życiowe i zawodowe, podejmij wyzwanie i zgłoś się do służby przygotowawczej.

 

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Brzegu prowadzi nabór ochotników na II turnus służby przygotowawczej w korpusie szeregowych.

 

Odbycie tej formy służby wojskowej umożliwi Ci zrobienie pierwszego kroku do zdobycia, dającego prestiż i cieszącego się dużym zaufaniem społecznym, elitarnego zawodu żołnierza.

 

Do służby przygotowawczej w korpusie szeregowych może być powołana osoba:

 • niekarana za przestępstwo umyślne;
 • posiadająca obywatelstwo polskie;
 • posiadająca odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej;
 • wiek co najmniej osiemnastu lat;
 • w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu szeregowych wykształcenie co najmniej gimnazjalne.

 

Osoba ubiegająca się o powołanie do służby przygotowawczej składa wniosek do Wojskowego Komendanta Uzupełnień.

 

Wniosek składa się w formie pisemnej albo w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

 

WNIOSEK O POWOŁANIE DO SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ

 

Do wniosku załącza się następujące dokumenty:

 • odpis, uwierzytelnioną kopię lub po okazaniu oryginału kopię świadectwa ukończenia gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej lub dyplomu ukończenia studiów wyższych - w zależności od korpusu, na którego potrzeby będzie prowadzone kształcenie;
 • odpis, uwierzytelnioną kopię lub po okazaniu oryginału kopię dokumentów mogących mieć wpływ na powołanie do służby przygotowawczej, w szczególności potwierdzające posiadane kwalifikacje, w tym certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu.

 

Postępowanie rekrutacyjne do służby przygotowawczej obejmuje:

 • analizę złożonych dokumentów oraz danych zawartych w ewidencji wojskowej;
 • rozmowę kwalifikacyjną;
 • sprawdzenie, czy ochotnik był karany za przestępstwo umyślne.

Postępowanie rekrutacyjne ma charakter konkursowy, a podstawę rekomendacji w sprawach powołania danej osoby do służby przygotowawczej lub braku tej rekomendacji stanowią:

 • wyniki nauczania oraz poziom kwalifikacji - wynikające z treści świadectw oraz złożonych dokumentów;
 • wynik rozmowy kwalifikacyjnej;
 • potrzeby Sił Zbrojnych, w tym limit powołań do służby przygotowawczej.

 

Zakwalifikowanie kandydata do służby jest podstawą wydania przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień karty powołania do służby przygotowawczej.

 

II turnus służby przygotowawczej w korpusie szeregowych realizowany będzie w centrach szkolenia i w wytypowanych jednostkach wojskowych w terminie od dnia 4 maja do dnia 24 lipca 2020 roku.

 

Żołnierzom służby przygotowawczej przysługują szczególne uprawnienia:

 • uposażenie zasadnicze, w stawce miesięcznej, określone procentowo od najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego (30% – kształconemu na potrzeby korpusu szeregowych);
 • w trakcie pełnienia służby przygotowawczej otrzymasz zwrot kosztów przejazdu do i z miejsca odbywania tej służby, bezpłatne zakwaterowanie, umundurowanie, wyżywienie oraz bezpłatną opiekę medyczną i stomatologiczną;
 • przez cały okres pełnienia służby przygotowawczej będziesz podlegał ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i zdrowotnemu, a po jej zakończeniu otrzymasz odprawę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującą w danym roku (obecnie 2000 zł).

 

Żołnierzom pełniącym służbę przygotowawczą oraz członkom ich rodzin przysługują szczególne uprawnienia przewidziane dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej i członków ich rodzin na zasadach określonych w Art. 118 – 132 Ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

 

W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Brzegu, gdzie nasi pracownicy udzielą wyjaśnień, pomogą wypełnić wniosek i przygotować pozostałe niezbędne dokumenty.

 

Wszelkich informacji dotyczących służby przygotowawczej można uzyskać również kontaktując się  telefonicznie pod nr telefonu 261 637 751 lub 261 637 767, bądź odwiedzając naszą stronę internetową www.brzeg.wku.wp.mil.pl.

 

Bieżące informacje dotyczące służby przygotowawczej dostępne są również na naszych profilach w mediach społecznościowych: Facebook oraz Twitter.


CHCESZ ZOSTAĆ JEDNYM Z NAS I PRZEŻYĆ PRZYGODĘ ŻYCIA?

ZŁÓŻ WNIOSEK DO SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ!

NIE ZWLEKAJ, LICZBA MIEJSC JEST OGRANICZONA!

 

Rzecznik Prasowy WKU w Brzegu

 

Burmistrz Miasta Kluczborka ogłasza dodatkowy nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację (wymianę) ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne

 • -

Ferie w Gminie Kluczbork

Przedstawiamy ofertę zajęć dla dzieci spędzających ferie zimowe w Gminie Kluczbork.  Spośród propozycji spędzania wolnego czasu są zabawy połączone z nauką, zajęcia plastyczne, taneczne i sportowe. Dzieci na pewno nie będą się nudzić.

 

 • OSiR
 • MDK
 • Muzeum
 • FERIE ZIMOWE 2020
 • Biblioteka
 • Bądź Bezpieczny - Ferie Zimowe 2020
 • PRZEBOJOWA ZIMA W MIEŚCIE z Radiem ZET_1
 • PRZEBOJOWA ZIMA W MIEŚCIE z Radiem ZET_2
 • Grupa Ratowniczo-Poszukiwawcza - Ferie Zimowe 2020
 • strefa.gier.plakat.2020
 • karta.bez.oplat.ferie

Koronanowirus: jesteśmy w gotowości

Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski potwierdził pełną gotowość służb do ewakuacji 30 Polaków, którzy zgłosili się do powrotu z Wuhan. Polacy wrócą razem z innymi obywatelami Unii Europejskiej.
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z ewakuacją obywateli Polski z Wuhan.
- Podczas spotkania omówiliśmy możliwości transportu Polaków z terenu objętego kwarantanną. Transport zostanie przygotowany w najbliższych dniach – powiedział minister.
Po powrocie do kraju Polacy zostaną objęci opieką specjalistyczną. Minister zapewnił, że oddziały zakaźne, które mogą przyjąć pacjentów, są już w pełnej gotowości. Wszystkie szpitale, w których zlokalizowane są oddziały zakaźne, otrzymały również instrukcje postępowania i procedury.
- Jeśli wirus się pojawi w Polsce nie będzie dla nas żadnym zaskoczeniem, ponieważ jesteśmy przygotowani – powiedział minister.
W tej chwili w Polsce nie ma przypadku zakażenia koronanowirusem. Wiemy o pojedynczych przypadkach w innych krajach Europy. Trzech pacjentów przebywających w szpitalu z podejrzeniem koronanowirusa, którzy wrócili do Polski z Wuhan dziś zostało wypisanych. Są zdrowi.
Wszyscy wracający z Chin są pod nadzorem epidemiologicznym. Jeśli pojawią się objawy charakterystyczne: temperatura, kaszel i duszność w wyniku pobytu w Chinach lub kontaktu z osobą, która przebywała w Chinach, konieczna jest hospitalizacja z pełnym reżimem sanitarnym podczas transportu. W tej chwili monitoringiem objętych jest około 100 osób.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

 

 • wirus

Biblioteka zaprasza ...

 • -
 • -
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2020-02-04

Sercem Malowane - twórcze pasje kobiet

Serdecznie zapraszamy na XVIII edycję wystawy "Sercem Malowane- twórcze pasje kobiet".

Gorąco zachęcamy mieszkanki Powiatu Kluczborskiego do zaprezentowania swojej twórczości artystycznej podczas wystawy. Tematyka prac, format, technika wykonana- dowolne.

 

 • sercem malowane 2020

Informacja o opłacie za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.  z 2018r. poz. 1722), która weszła w życie z dniem 20 września 2018 r., wprowadziła obowiązek składania oświadczeń przez podmioty obwiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta w celu ustalenia wysokości opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej.

W myśl art. 298 ustawy z dnia 20 lipca 2017r. Prawo wodne (Dz. U. 2018r. poz. 2268 z późn. zm.) opłatę ponoszą osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące: właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych, użytkownikami wieczystymi gruntów, posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego  - które na skutek wykonywania robót i obiektów mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej doprowadziły do zmniejszenia retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych  w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej. 

Zgodnie ze znowelizowanym art. 552 ustawy – Prawo wodne podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne są obowiązane składać oświadczenia wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, w celu ustalenia wysokości opłaty, o której mowa w art., 272 ust. 8 wyżej powołanej ustawy, w terminie:
- za I kw. - okres od 1 stycznia – 31 marca 2019 r. oświadczenie należy złożyć do 30 kwietnia 2020r.,
- za II kw. - okres od 1 kwietnia – 30 czerwca 2019 r. oświadczenie należy złożyć do 31 lipca 2020r.,
- za III kw. - okres od 1 lipca – 30 września 2019 r. oświadczenie należy złożyć do 31 października 2020r.,
- za IV kw. - okres od 1 października – 31 grudnia 2019 r. oświadczenie należy złożyć do 14 stycznia 2021r. 

Ponadto informujemy, że wzór oświadczenia oraz szczegółowe informacje dotyczące przedmiotowej opłaty dostępne są  na stronie internetowej www.kluczbork.eu
Oświadczenie należy przesłać na adres - Urząd Miejski w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork lub złożyć osobiście w Biurze Podawczym Urzędu, I piętro, pok. nr 132.

Wpływy z opłat z tytułu zmniejszenia naturalnej retencji stanowią w 90% przychód Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a w 10% dochód budżetu gminy.

W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt  z  Wydziałem Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miejskiego w Kluczborku pod nr telefonu 77/4181481 wew. 228. 


                                                                                       Z up. BURMISTRZA

                                                                                       mgr Roman Kamiński
                                                                                      Zastępca Burmistrza

Bezpieczna Kobieta

Szanowne Panie,
Serdecznie zapraszamy na kolejną edycje (nie)Bezpiecznych Kobiet.

Nauczymy was jak się bronić, jak nieść pomoc oraz jak unikać wszelkiego rodzaju zagrożeń !!!

Bądźmy bezpieczni Zapraszamy!!!

 • 0001

Podsumowanie roku 2019

Burmistrz Miasta Kluczborka zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Kluczbork na podsumowanie roku 2019, które odbędzie się 24 lutego o godzinie 17:00 w Kinie Bajka w Kluczborku.
Na spotkaniu zostanie przedstawiona informacja o najważniejszych zrealizowanych inwestycjach oraz zaprezentowane zostaną plany i zamierzenia na kolejne lata. Spotkanie będzie również okazją do podzielenia się spostrzeżeniami na temat planowanych i realizowanych działań, których głównym celem jest dalszy rozwój Miasta i Gminy Kluczbork.

 • podsumowanie-2019 (002)

XVII Mistrzostwa Województwa Opolskiego Pracowników Samorządowych w Halowej Piłce Nożnej

Marszałek Województwa Opolskiego oraz Burmistrz Miasta Kluczborka zapraszają na XVII Mistrzostwa Województwa Opolskiego Pracowników Samorządowych w Halowej Piłce Nożnej, które odbędą się 29 lutego w Hali OSiR w Kluczborku.

 • halówka-samorządowców

Biblioteka zaprasza ...

 • Biblioteka zaprasza ...
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2020-02-24

INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

(Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Warszawa, 24.02.2020 r.

W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

 • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
 • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

 • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
 • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2
to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą
z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.

 • -

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kluczborku

ul. Jagiellońska 8

46-200 Kluczbork

Tel.: +48 774472001

Fax.: +48 774472002

Email: epidemiologia@pssekluczbork.pl

www.pssekluczbork.pis.gov.pl

Podsumowanie roku 2019

W poniedziałek, 24.02.2020., w Kinie Bajka, miało miejsce spotkanie Burmistrza Jarosława Kielara z mieszkańcami Gminy. W ramach podsumowania roku 2019 zaprezentowane zostały dwa filmy. Pierwszy, krótszy, przedstawiał historię Polski od roku 1989 do roku 2019, w którym obchodziliśmy 30-lecie pierwszych, częściowo wolnych wyborów.➡️Link do filmu: https://bit.ly/2TdEauy
Natomiast drugi film przedstawiał najważniejsze inwestycje wykonane w roku 2019 na terenie naszej gminy.➡️Link do filmu: https://www.facebook.com/Kluczbork/videos/1131777750496781/

Następnie przedstawione zostały założenia budżetowe i plany inwestycyjne na rok 2020, a potem Burmistrz przedstawił krótki raport z dotychczasowych prac nad nową Strategią Rozwoju Gminy. Ostatni punkt spotkania stanowiła seria pytań zadawanych przez mieszkańców i odpowiedzi Burmistrza.

Dziękujemy wszystkim obecnym na tym spotkaniu, zespołowi Kina Bajka oraz wszystkim tym, którzy mieli swój wkład w to wydarzenie.

 • DSC_9418
 • DSC_9421
 • DSC_9439
 • DSC_9447
 • DSC_9489
 • DSC_9459
 • DSC_9473
 • DSC_9485
 • DSC_9493
 • DSC_9499
 • DSC_9500
 • DSC_9504
 • DSC_9505
 • DSC_9512
 • DSC_9514
 • DSC_9518

III Charytatywny Maraton Zumba Fitness Siła Miodu

W niedzielne popołudnie  15 marca 2020 r. w hali widowiskowo – sportowej kluczborskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mickiewicza 10 w godzinach od 16:00 do 19:00 odbędzie się III Charytatywny Maraton Zumba Fitness Siła Miodu. Wydarzenie już na stałe wpisało się do kalendarza imprez charytatywnych,  jednocześnie mających charakter rekreacyjny organizowanych w Kluczborku, odbywa się bowiem po raz trzeci. Tradycyjnie  dochód z Maratonu przeznaczony zostanie na leczenie ciężko chorego dziecka. W tym roku pragniemy pomóc w leczeniu Magdaleny Jurowicz, cierpiącej na guza mózgu – informuje Aleksandra Protter i Patrycja Pietrzykowska, organizatorki imprezy, nauczycielki Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Kluczborku.
Magda ma 13 lat, jest uczennicą PSP nr 5 z OI w Kluczborku. W roku 2014 rozpoznano u niej guza mózgu. Po długim leczeniu organizm Magdy pokonał nowotwór, niestety w lipcu 2019 r. nastąpiła wznowa. Dziewczynka przeszła kolejną operację, wciąż jednak wymaga długotrwałego  i kosztownego leczenia.
W trakcie III Charytatywnego Maratonu Zumba Fitness Siła Miodu  organizatorzy zapewniają moc atrakcji. Zajęcia zumba poprowadzą  instruktorzy z wielu ośrodków w Polsce. Z  całą pewnością gorące, latynoskie rytmy porwą do tańca  wszystkich uczestników wydarzenia – zarówno młodszych, jak i tych nieco starszych, a  muzyka i taniec stworzą atmosferę radości i jedności.  Wysiłek fizyczny pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie, pozwoli spalić kalorie, a dodatkowo będzie działać stymulująco na wydzielanie w mózgu endorfin, zwanych hormonami szczęścia. W trakcie imprezy przeprowadzona zostanie loteria – każdy bilet jest jednocześnie cegiełką i weźmie udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Tak więc szczęście może się uśmiechnąć do każdego przybyłego gościa.
Bilety wstępu nabyć można w sekretariacie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Kluczborku lub poprzez wpłatę na konto Rady Rodziców działającej przy tejże szkole. Więcej szczegółów podanych jest na plakacie.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Kluczborka i okolic do udziału w Maratonie. W ten sposób niewielkim kosztem  możemy włączyć się do pomocy ciężko chorej Magdzie, a  także miło i z pożytkiem dla zdrowia spędzić niedzielne popołudnie.
 Przyjdź, bo warto!

 

III Charytatywny Maraton Zumba Fitness Siła Miodu

 • III Charytatywny Maraton Zumba Fitness Siła Miodu

Biblioteka zaprasza ...

 • -
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2020-03-03

TERMINARZ DYŻURÓW RADNYCH RADY MIEJSKIEJ I RADY POWIATU

DYŻURY RADNYCH PEŁNIONE SĄ W CZWARTKI W GODZ. 16.00 –17.15.

MIEJSCE DYŻURU RATUSZ MIEJSKI, SALA NR 15 (PIERWSZE PIĘTRO).

 

RADNI RADY MIEJSKIEJ                               RADNI RADY POWIATU

1. Kędzia Janusz                                                 1. Olech Andrzej

2. Konwiński Andrzej                                         2. Okaj Ryszard

3. Michalak Tomasz                                            3. Przybył Jarosław

4. Myślecki Jan                                                   4. Smolnik Wojciech

5. Pięch Zdzisław                                                5. Wietrzyk Robert

6. Popek Grażyna

7. Rychel Krzysztof

8. Sitnik Piotr

9. Wojna Marek

 • 0001 (2)

Program Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego

 • Program Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego

XVII Turniej Oldbojów w Piłce Ręcznej w Kluczborku

Serdecznie zapraszamy na XVII Turniej Oldbojów w Piłce Ręcznej o Puchar Burmistrza Miasta Kluczborka, który odbędzie się w sobotę 14. marca 2020r na hali OSiR. Wstęp wolny!

 • plakat

Informacje dotyczące postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia koronawirusa

Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przekazuje w załączeniu informacje dotyczące postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia koronawirusa.

 1. Informacja dla osób powracających z północnych Włoch

https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacja-dla-osob-powracajacych-z-polnocnych-wloch

 1. Co musisz wiedzieć o koronawirusie

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

 1. Zaobserwowałeś u siebie objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem?

- bezzwłocznie, TELEFONICZNIE powiadom stację sanitarno – epidemiologiczną,

- zgłoś się BEZPOŚEDNIO do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno - zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego,

- NIE ZGŁASZAJ SIĘ do lekarza rodzinnego,

- NIE ZGŁASZAJ SIĘ na Szpitalny Oddział Ratunkowy i Izbę Przyjęć.

 

 1. Ważne telefony:
 • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu

Telefon alarmowy całodobowy: 604958325

 • Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Brzegu

Telefon alarmowy całodobowy: 793832257

 • Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Głubczycach

Telefon alarmowy całodobowy: 512244008

 • Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Kluczborku

Telefon alarmowy całodobowy: 601226721

 • Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Kędzierzynie-Koźlu

Telefon alarmowy całodobowy: 606305480

 • Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Krapkowicach

Telefon alarmowy całodobowy: 502635535

 • Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Namysłowie

Telefon alarmowy całodobowy: 502540721

 • Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Nysie

Telefon alarmowy całodobowy: 602654656

 • Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Oleśnie

Telefon alarmowy całodobowy: 693628983

 • Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Opolu

Telefon alarmowy całodobowy: 512082606

 • Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Prudniku

Telefon alarmowy całodobowy: 502539944

 • Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Strzelcach Opolskich

Telefon alarmowy całodobowy: 501723252

 • Telefoniczna informacja Pacjenta (bezpłatna, całodobowa)

800 -190- 590

 1. Wszystkie aktualne informacje dotyczące koronawirusa można śledzić pod linkiem wsseopole.pis.gov.pl
 2. Adresy oddziałów zakaźnych na Opolszczyźnie:
 • ODDZIAŁ CHORÓB ZAKAŹNYCH Szpital Wojewódzki w Opolu, ul. Kośnego 53, 45-372 Opole tel. (77) 44-33-100
 • ODDZIAŁ OBSERWACYJNO-ZAKAŹNY Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie, ul. Bohaterów Warszawy 34, 48-300 Nysa, tel. (77) 40 87 800
 • plakat_a3_opole_wydruk

XI RODZINNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO O PUCHAR DYREKTORA PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BOGACICY

Turniej ten odbył się 07 marca 2020r. W tym roku uczestniczyło 11 drużyn, składających się z dziecka i spokrewnionej osoby dorosłej.
       Drużyny te zostały podzielone na 2 grupy.  W grupach rywalizowano każdy z każdym. Drużyny, które zajęły 1 i 2 miejsce w grupie grały w półfinałach, a później w finałach, walcząc o miejsca 1-4. Drużyny, które zajęły 3, 4 i 5  miejsca w grupie, rywalizowały o miejsca 5-10.
Najlepszą drużyną turnieju, została rodzina Szymon i Paweł Skotnik, którzy przyjechali z Siemianic w województwie Wielkopolskim, a nie mieli sobie równych, wygrywając wszystkie mecze. Z gminy Kluczbork bardzo dobrze wypadli Łukasz i Piotr Langner, którzy zdobyli 2 miejsce, a na trzecim stopniu podium uplasowali się Klaudia i Paweł Poprawa.
Turniej stał na bardzo wysokim poziomie. Dużymi umiejętnościami gry wykazali się zarówno uczniowie, jak i dorośli. Pojedynki często kończyły się po zaciętej walce, a o losach spotkania decydowała gra podwójna. Dzieci bardzo przeżywały, gdy przy stole grę swoją rozgrywali rodzice. Drużyny z trzech czołowych miejsc otrzymały puchary i nagrody. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA TURNIEJU
1.    Szymon i Paweł Skotnik
2.    Łukasz i Piotr Langner
3.    Klaudia i Paweł Poprawa
4.    Adam Wróbel i Romuald Kubik
5.    Marek i Alfred Skoczylas
6.    Paweł i Andrzej Kuchtyn
7.    Maciej i Adam Wójcik
8.    Samuel i Justyna Jaroń
9.    Nikola i Waldemar Wiecha
10.Patryk i Marek Wodara
11.Mateusz i Tomasz Pluta

 

 • received_647070159443162[1]
 • received_855129121628416[1]
 • received_881469048949008[1]
 • received_2305085106457820[1]
 • received_2474568096162634[1]

Informacja o Walnym Zgromadzeniu Spółki Wodnej Gminy Kluczbork

 • -
 • autor: Elżbieta Starościak, data: 2020-03-10

Komunikat Wojewody Opolskiego dot. organizacji imprez masowych

Szanowni Państwo, Organizatorzy i Uczestnicy imprez masowych

 

Mając na uwadze negatywną ocenę stanu bezpieczeństwa wynikającą z analizy sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, uprzejmie informuję, że na podstawie art. 34 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) zakazywane będą planowane lub przeprowadzane imprezy masowe z udziałem publiczności. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na możliwość przeprowadzania niektórych imprez masowych, zwłaszcza sportowych, bez udziału publiczności. Bardzo proszę o zrozumienie zaistniałej sytuacji i współdziałanie z organami administracji publicznej w tej sprawie, w tym potwierdzanie, że dana impreza masowa mimo otrzymania stosownego zezwolenia nie zostanie przeprowadzona lub zostanie przeprowadzona bez udziału publiczności, tak, by nie było konieczne jej przerywanie na podstawie art. 34a ww. ustawy.

 

Z poważaniem

Adrian Czubak

Wojewoda  Opolski

KORONAWIRUS - DZIAŁANIA W GMINIE KLUCZBORK. PILNE!

W związku z wystąpieniem w Polsce przypadków zarażenia wirusem SARS-CoV-2 (koronawirus) oraz występowaniem powodowanej przez tego wirusa choroby Covid-19, pragnę przekazać Państwu następujące informacje na temat podjętych przez Gminę Kluczbork działań, które zostały omówione na dzisiejszym spotkaniu Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

 1. Na terenie Gminy Kluczbork oraz Powiatu Kluczborskiego, do dnia 12.03.2020. (godzina 9:00) nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.
 2. Nadrzędnym celem działań podejmowanych zarówno przez władze państwowe, stacje sanitarno – epidemiologiczne, a także samorządy jest przede wszystkim ograniczenie i spowolnienie ewentualnego rozprzestrzeniania się koronawirusa w naszym społeczeństwie. Nauczeni doświadczeniem innych krajów, nie możemy zbagatelizować pojawiających się w Polsce i Europie zachorowań oraz innych przesłanek, dlatego musimy jak najlepiej przygotować się na pojawiające się zagrożenie.
 3. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę 11.03.2020. decyzję o zamknięciu placówek oświatowych, kultury, muzeów i kin, do której dostosowujemy się bez żadnej zwłoki. Szkoły podstawowe, przedszkola, żłobki i oddział wczesnoprzedszkolny zostaną zamknięte od 16.03.2020. do 25.03.2020., natomiast w dniach 12. i 13.03.2020. (czwartek i piątek) nie będą prowadzone zajęcia edukacyjne. Jeśli będzie taka potrzeba, lub pojawią się nowe rekomendacje w tej kwestii, wówczas termin zamknięcia powyższych placówek może zostać zmieniony.
 4. W związku z powyższym podjęta została decyzja o:
  1. Odwołaniu wszystkich imprez sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych organizowanych przez Gminę Kluczbork, jej jednostki oraz pod jej patronatem (lub patronatem Burmistrza Kluczborka). Wyjątek stanowią rozgrywki sportowe organizowane przez związki sportowe, o ile o odwołaniu zdecydują same związki. Jednak nawet takie zawody sportowe rozegrane zostaną bez udziału publiczności. Decyzja ta obowiązuje do odwołania;
  2. Odwołaniu wszystkich zajęć pozalekcyjnych w szkołach podstawowych oraz przedszkolach i oddziale wczesnoprzedszkolnym na terenie Gminy Kluczbork. Decyzja ta obowiązuje do 29.03.2020. lub do odwołania;
  3. Odwołaniu wszystkich konkursów, spartakiad, turniejów, festiwali itd. organizowanych przez jednostki Gminy Kluczbork (w tym jednostki oświatowe). Decyzja ta obowiązuje do odwołania;
  4. Rekomendacji o odwołaniu wszystkich wycieczek szkolnych i przedszkolnych zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Rekomendacja ta obowiązuje do końca bieżącego roku szkolnego lub do odwołania.
  5. Od 11.03.2020. (środa) do 29.03.2020. (niedziela) zamknięte zostają Kluczborski Dom Kultury, Muzeum im. ks. Jana Dzierżona w Kluczborku, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku oraz Świetlica Terapeutyczno – Wychowawcza PARASOL. Tym samym odwołane zostają wszystkie wydarzenia organizowane przez te jednostki. Decyzja o ewentualnym przedłużeniu tego okresu zostanie podjęta w stosownym czasie;
  6. Od 12.03.2020. (czwartek) do 25.03.2020. (środa) zamknięte zostają Środowiskowy Dom Samopomocy i Zakład Aktywności Zawodowej. Tym samym odwołane zostają wszystkie wydarzenia organizowane przez te jednostki. Decyzja o ewentualnej zmianie tego okresu zostanie podjęta w stosownym czasie;
  7. Od 11.03.2020. (środa) do 29.03.2020. (niedziela) zamknięta zostaje Kryta Pływalnia. Decyzja o ewentualnym przedłużeniu tego okresu zostanie podjęta w stosownym czasie;
  8. Od 11.03.2020. (środa) do 29.03.2020. (niedziela) zamknięte zostaje Kino „Bajka”. Decyzja o ewentualnym przedłużeniu tego okresu zostanie podjęta w stosownym czasie.
  9. Od 16.03.2020. (poniedziałek) do 29.03.2020. (niedziela) zamknięte zostają wszystkie świetlice wiejskie w Gminie Kluczbork. Decyzja o ewentualnym przedłużeniu tego okresu zostanie podjęta w stosownym czasie.
 5. Zalecamy także unikanie dużych skupisk ludzi; prosimy o ograniczenie do niezbędnego minimum wizyt w instytucjach publicznych, urzędach, sklepach, kościołach itp.

Zdaję sobie sprawę z faktu, że powyższe decyzje mogą powodować utrudnienia dla mieszkańców naszej gminy, jednak wszystkie te działania powodowane są troską o Państwa zdrowie i życie. Proszę Państwa o zachowanie spokoju i rozsądku w podejmowaniu decyzji oraz unikanie paniki. Nie możemy sobie jednak pozwolić na jakiekolwiek zaniechania, zaniedbania i lekceważenie pojawiającego się zagrożenia.

Informacje o ewentualnych kolejnych decyzjach będą przekazywane Państwu na bieżąco, dlatego prosimy o śledzenie naszej strony internetowej www.kluczbork.eu oraz naszego profilu w mediach społecznościowych https://www.facebook.com/Kluczbork/. Zachęcam też do pobrania darmowej aplikacji BLISKO, na którą przesyłane są najważniejsze informacje (https://www.kluczbork.eu/716,aktualnosci-2017?tresc=8838).

Jeśli zauważą Państwo niepokojące objawy u siebie lub w swoim otoczeniu to proszę o kontakt telefoniczny z kluczborskim sanepidem (telefon całodobowy to 601 226 721). Zachęcam też Państwa do śledzenia bieżących informacji podawanych przez kluczborski sanepid na stronie https://pssekluczbork.pis.gov.pl/ lub na profilu https://www.facebook.com/PSSEwKluczborku/

 

Jarosław Kielar

Burmistrz Miasta Kluczborka

 

Ważne informacje dotyczące postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia koronawirusa

 

 

 

 • plakat_a3_opole_wydruk

Ogłoszenie o naborze wniosków o udzielenie dotacji na zadania z zakresu usuwania azbestu z terenu Gminy Kluczbork

Zapraszam wszystkich właścicieli nieruchomości położonych na terenie Gminy Kluczbork (osoby fizyczne, jednostki sektora finansów publicznych, kościoły i związki wyznaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe, rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy oraz pozostali właściciele nieruchomości*), którzy na swoich nieruchomościach posiadają wyroby zawierające azbest do składania wniosków o udzielenie dotacji na ich demontaż, zbieranie, transport i utylizację.

Wnioski o dotację wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w terminie od dnia 12 marca 2020r. do dnia 8 kwietnia 2020r. wyłącznie w formie papierowej w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork, pokój nr 133. Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane.

Druki dokumentów można pobrać w Urzędzie Miejskim w Kluczborku, pokój nr 125 lub ze strony internetowej: www.kluczbork.eu → zakładka Ochrona Środowiska → Unieszkodliwianie azbestu.

Dotacja może stanowić do 70% kosztów kwalifikowanych obejmujących demontaż, zbieranie (wyrobów wcześniej zdemontowanych), transport, unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest. Pozostałe minimum 30% kosztów w/w zakresu poniesie właściciel nieruchomości, z której usunięte zostaną wyroby zawierające azbest.

Właściciel nieruchomości pokrywa również wydatki związane z zakupem i montażem nowego pokrycia dachowego.

Zadanie realizowane będzie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku Gminy Kluczbork o udzielenie dotacji przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. W przypadku, gdy wniosek Gminy Kluczbork nie zostanie zakwalifikowany do realizacji przez WFOŚiGW w Opolu, niniejszy nabór wniosków zostanie unieważniony. Do czasu zawarcia umów o udzielenie dotacji, Gmina Kluczbork może bez podania przyczyn unieważnić niniejszy nabór wniosków.

 

Dodatkowych informacji udziela Pani Agnieszka Wierzbicka

Urząd Miejski w Kluczborku ul. Katowicka 1, pokój 125

tel. 77/418-14-81 wew. 228

                                                                                                    

 

mgr inż. Jarosław Kielar

Burmistrz Miasta Kluczborka

 

 

 

 

*właściciele nieruchomości - rozumie się przez to także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością, którzy zamierzają dokonać zmiany pokrycia dachu lub elementów elewacji oraz posiadają tytuł prawny do nieruchomości (np. budynku mieszkalnego, gospodarczego, garażu), zlokalizowanego na terenie Gminy Kluczbork.

Aplikacja BLISKO uruchomiła bezpłatny dedykowany serwis informacyjny KORONAWIRUS

Aplikacja BLISKO uruchomiła bezpłatny dedykowany serwis informacyjny KORONAWIRUS. Będziemy przekazywać mieszkańcom najważniejsze komunikaty związane z zagrożeniem epidemią wirusa SARS-CoV-2.
Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub App Store. Jeżeli masz już aplikację dodaj nadawcę Koronawirusy.

Wszystkie informacje będą pochodzić ze sprawdzonych źródeł, które zagwarantują rzetelne powiadamianie bez wzbudzania niepotrzebnej paniki i dezinformacji.

→ Ministerstwo Zdrowia
→ Główny Inspektor sanitarny
→ Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)
→ Aktualności tylko z potwierdzonych źródeł
→ Sprawdzone statystyki
→ Zalecenia krajowe
→ Instrukcje sanitarne
→ Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia
→ Tendencje i prognozy

 • 89765836_2685485378167900_5334037429567356928_o

ODWOŁANE Walne Zgromadzenie Spółki Wodnej Gminy Kluczbork

  Kluczbork, dnia 13 marca 2020r.

L.dz.SWGK.16.2020

 

 

 

KOMUNIKAT

 

 

    Zarząd Spółki Wodnej Gminy Kluczbork informuje, że z uwagi na  wystąpienie w naszym kraju przypadków zarażenia wirusem SARS-CoV-2 i  choroby Covid-19 odwołane zostaje Walne Zgromadzenie Spółki Wodnej Gminy Kluczbork, które miało odbyć się w dniu 23 marca 2020r.

O terminie Walnego Zgromadzenia Spółki Wodnej powiadomimy odrębną informacją.

Ponadto od dnia 16 marca 2020r. do 27 marca 2020r., biuro Spółki Wodnej będzie zamknięte.    

Prosimy kontaktować się telefonicznie na numer +48 602 684 117 lub e-mailem: spolkawodna@kluczbork.pl.

 

 

                                                       V-ce Prezes Zarządu SWGK

                                                                                   Marek Wiecha

 

                                                                                   Członek Zarządu

                                                                                  Tadeusz Doliński

Kwalifikacja wojskowa w roku 2020 zostaje zakończona

Szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Na mocy tego przepisu kwalifikacja w roku 2020 r. zostaje zakończona w piątek (13 marca br.). Wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. tracą ważność.

Zakończenie kwalifikacji wojskowej jest związane z ryzykiem zarażenia koronawirusem powodującym chorobę COVID-19. Jest to działanie profilaktyczne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa.
 

 • -

KORONAWIRUS - telefony kontaktowe do przychodni

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną, przed wizytą w poradni POZ prosimy w pierwszej kolejności o kontakt telefoniczny z rejestracją Przychodni, celem umówienia konieczności osobistej wizyty lub udzielenia porady telefonicznej.

 • koronawirus-telefony

UWAGA!! WSZYSTKIE WEJŚCIA DO URZĘDU MIEJSKIEGO i STAROSTWA POWIATOWEGO ZAMKNIĘTE DLA KLIENTÓW.

WSZYSTKIE WEJŚCIA DO URZĘDU MIEJSKIEGO i STAROSTWA POWIATOWEGO ZAMKNIĘTE DLA KLIENTÓW. SPRAWY BARDZO PILNE MOŻNA ZAŁATWIĆ W BIURZE STRAŻY MIEJSKIEJ (PRZY PARKINGU) Czynne od 9.00 do 12.00
Pozostałe sprawy prosimy załatwiać telefonicznie:
Urząd Miejski 77 418 14 81
Starostwo Powiatowe 77 418 52 18
lub poprzez e-mail:
Urząd Miejski: um@kluczbork.pl
Starostwo Powiatowe: starostwo@powiatkluczborski.pl

Za wszelkie utrudnienia przepraszamy, ale ograniczenia te podejmowane są w trosce o zdrowie i życie zarówno Państwa jak i pracowników urzędu.
Bardzo prosimy o Państwa wyrozumiałość w tym trudnym czasie, jednocześnie zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań aby urzędy pracowały normalnie, a najpilniejsze potrzeby mieszkańców były załatwiane na bieżąco.

 • koronawirus zamkniete

Pomoc dla osób starszych i samotnych w związku z koronawirusem

SZANOWNI PAŃSTWO, mieszkańcy Gminy Kluczbork.
Ze względu na ogłoszony Stan Zagrożenia Epidemicznego, bardzo prosimy o wskazanie osób starszych, chorych, samotnych, które potrzebują pomocy doraźnej, a które NIE MAJĄ RODZINY MOGĄCEJ UDZIELIĆ TAKIEJ POMOCY.

Informacje takie prosimy przekazywać do OPS (tel: 77 418 52 81 lub po godzinie 18:00: 780 176 523, e-mail: sekretariat@ops.kluczbork.pl) lub do Wydziału Spraw Obywatelskich i Obronnych (tel: 77 418 27 89, numer alarmowy 603 997 112, e-mail: oc@kluczbork.pl).
W tej szczególnej sytuacji musimy z jeszcze większą troską zadbać o osoby starsze, samotne, chore. To właśnie takie osoby są najbardziej narażone na skutki zakażenia koronawirusem i jako społeczeństwo powinniśmy zrobić co w naszej mocy, aby wesprzeć je w tym okresie. Dlatego zwracam się do wszystkich mieszkańców naszej Gminy z apelem, aby zaopiekować się osobami, które nie mają rodziny mogącej udzielić im niezbędnej, doraźnej pomocy, a które same nie powinny wychodzić ze swoich domów: jeśli potrzebują zakupów to pomóżcie im w tym, jeśli potrzebują innej pomocy, zgłoście to do nas; jeśli nie jesteście w stanie sami im pomóc, zgłoście to do nas. We wszystkie te działania zaangażowane są wszystkie służby, którymi dysponuję, ale tak naprawdę będą nam potrzebne wszystkie ręce do tej pracy. W tej chwili, nie ma w naszej Gminie osób zakażonych, jednak nie wiemy jak sytuacja będzie się rozwijać i jak wiele osób będzie poddanych kwarantannie, dlatego musimy się wspólnie zaangażować w pomoc osobom, które nie mogą otrzymać takiej pomocy od swojej rodziny.
Proszę Was wszystkich: nie pozostawajcie obojętni na potrzeby osób chorych i samotnych, ale też dbajcie o siebie i swoich bliskich. Jeśli nie jest to konieczne, to nie wychodźcie z domów. Jeśli potrzebujecie wsparcia, to zgłoście to Waszym bliskim lub do nas i do OPS-u. W tym trudnym czasie musimy działać razem i odpowiedzialnie.
Ochrona Waszego zdrowia i życia jest dla mnie najwyższym priorytetem, dlatego podejmujemy wiele decyzji, które być może utrudniają chwilowo codzienne czynności, ale mam nadzieję, że w ten sposób uda nam się uniknąć najgorszego.

Z wyrazami szacunku,
Jarosław Kielar
Burmistrz Kluczborka

DNI KLUCZBORKA ODWOŁANE

Szanowni Państwo
Ze względu na rozwijającą się w Polsce epidemię koronawirusa, mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców naszej gminy, zostaliśmy zmuszeni do podjęcia bardzo trudnej i bezprecedensowej w naszej najnowszej historii decyzji. Niestety, w roku 2020 nie będziemy świętować Dni Kluczborka.

 

 • dni-klb-odwolane

Pomoc osobom w kwarantannie – krok po kroku

Co możesz zrobić?

 

Zadzwoń do ośrodka pomocy społecznej w miejscowości, w której mieszkasz.

W tym szczególnym okresie ośrodki pomocy społecznej powinny skupić się na pomocy osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym - szczególnie potrzebującym wsparcia w związku z kwarantanną. To one znajdują się w najtrudniejszej sytuacji i nierzadko nie są w stanie radzić sobie same.

Uwaga! Każda osoba, która ma informację o tym, że osoby poddane kwarantannie potrzebują pomocy, powinna ją także przekazać do ośrodka pomocy społecznej.

Policjant pomoże!

 

Funkcjonariusze policji, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy przebywasz w domu, szczególną uwagę będą zwracać na osoby samotne, starsze czy niepełnosprawne. Informacje o takich osobach przekażą do ośrodka pomocy społecznej.

Ważne! Pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej skontaktuje się z Tobą w miarę możliwości telefonicznie. Chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich i możliwe ograniczenie ryzyka dalszego rozwoju epidemii.

 

Ciepły posiłek w domu

 

W sytuacji, kiedy osoba  starsza, samotna czy niepełnosprawna, bądź rodzina - nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, takiej pomocy udzieli gmina.

Posiłki i produkty żywnościowe będą dostarczana przez osoby wyznaczone w danej gminie, we współpracy z wolontariuszami organizacji pozarządowych. Ośrodek pomocy społecznej współpracuje także z miejscową jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, Strażą Miejską, Policją, Wojskiem Obrony Terytorialnej. Te służby także mogą rozwozić posiłki i produkty żywnościowe dla Ciebie.

 

Potrzebujesz pomocy psychologa?

 

Zadzwoń do właściwego ośrodka pomocy społecznej w swojej gminie bądź powiatowego centrum pomocy rodzinie w powiecie.

Uwaga! Osoby po leczeniu szpitalnym wymagającym choćby czasowego wsparcia w postaci usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych powinny mieć usługi przyznane w trybie pilnym.

 

 

 

 

 

Z poważaniem,

Martyna Kolemba-Gaschka

Rzecznik Prasowy Wojewody Opolskiego

Biuro Wojewody Opolskiego

Komunikacja Gminna zawieszona do odwołania

Szanowni Państwo! Od poniedziałku, 23.03.2020. zawieszamy całkowicie kursowanie Komunikacji Gminnej w Kluczborku, do odwołania. Mimo iż od środy, 18.03.2020. wprowadziliśmy ograniczenia w kursowaniu autobusów, co ma związek z wprowadzonym w Polsce Stanem Zagrożenia Epidemicznego, to jednak dziś podjęta została decyzja o całkowitym zawieszeniu linii. Ponowne uruchomienie powinno nastąpić wraz z powrotem dzieci i młodzieży do szkół.

Informacja dla mieszkańców w sprawie funkcjonowania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Gotartowie

U W A G A !

 

Informacja dla mieszkańców

w sprawie funkcjonowania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Gotartowie

 

Niniejszym informujemy, że Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów w Gotartowie, począwszy od następnego tygodnia będzie czynny:

w każdą środę w godzinach od 900  do 1700

( pierwsza środa – 25 marca 2020r.)

Jednocześnie prosimy mieszkańców o korzystanie z usług Punktu w naprawdę wyjątkowych sytuacjach oraz zachowanie ostrożności mając na uwadze własne bezpieczeństwo i zdrowie  jak również pracowników PSZOK.

 

Ponadto informujemy, że w związku z zaistniałą sytuacją zagrożenia epidemicznego Biuro Obsługi Klienta firmy FB Serwis S.A. znajdujące się w Rynku, będzie nieczynne do odwołania. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 515-080-249.

Działania w Gminie Kluczbork od 24 marca

Szanowni Państwo

              W związku z wprowadzeniem w Polsce Stanu Epidemii, jak również przedłużeniem zawieszenia funkcjonowania szkół i przedszkoli do 10.04.2020, wprowadzamy aktualizację terminów zawieszenia działalności jednostek organizacyjnych Gminy Kluczbork:

  1. Do odwołania zamknięte zostają Kluczborski Dom Kultury, Muzeum im. ks. Jana Dzierżona w Kluczborku, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku, Środowiskowy Dom Samopomocy i Zakład Aktywności Zawodowej oraz Świetlica Terapeutyczno – Wychowawcza PARASOL. Tym samym odwołane zostają wszystkie wydarzenia organizowane przez te jednostki;
  2. Do odwołania zamknięta zostaje Kryta Pływalnia oraz pozostałe obiekty OSiR-u;
  3. Do odwołania zamknięte zostaje Kino „Bajka”;
  4. Do odwołania zamknięte zostają wszystkie świetlice wiejskie w Gminie Kluczbork.

Ponadto:

  1. Odwołuje się wszystkie imprezy sportowe, kulturalne i rekreacyjne organizowane przez Gminę Kluczbork, jej jednostki oraz pod jej patronatem (lub patronatem Burmistrza Kluczborka). Wyjątek stanowią rozgrywki sportowe organizowane przez związki sportowe, o ile o odwołaniu zdecydują same związki. Jednak nawet takie zawody sportowe rozegrane zostaną bez udziału publiczności. Decyzja ta obowiązuje do odwołania;
  2. Odwołuje się wszystkie zajęcia pozalekcyjne w szkołach podstawowych oraz przedszkolach i oddziale wczesnoprzedszkolnym na terenie Gminy Kluczbork. Decyzja ta obowiązuje do odwołania;
  3. Odwołuje się wszystkie konkursy, spartakiady, turnieje, festiwale itd. organizowane przez jednostki Gminy Kluczbork (w tym jednostki oświatowe). Decyzja ta obowiązuje do odwołania;
  4. Rekomenduje się odwołanie wszystkich wycieczek szkolnych i przedszkolnych zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Rekomendacja ta obowiązuje do końca bieżącego roku szkolnego lub do odwołania.
  5. Zalecamy także unikanie dużych skupisk ludzi; prosimy o ograniczenie do niezbędnego minimum wizyt w instytucjach publicznych, urzędach, sklepach, kościołach itp.

Informacje o ewentualnych kolejnych decyzjach będą przekazywane Państwu na bieżąco, dlatego prosimy o śledzenie naszej strony internetowej www.kluczbork.eu oraz naszego profilu w mediach społecznościowych https://www.facebook.com/Kluczbork/. Zachęcam też do pobrania darmowej aplikacji BLISKO, na którą przesyłane są najważniejsze informacje (https://www.kluczbork.eu/716,aktualnosci-2017?tresc=8838).

Jeśli zauważą Państwo niepokojące objawy u siebie lub w swoim otoczeniu to proszę o kontakt telefoniczny z kluczborskim sanepidem (telefon całodobowy to 601 226 721). Zachęcam też Państwa do śledzenia bieżących informacji podawanych przez kluczborski sanepid na stronie https://pssekluczbork.pis.gov.pl/ lub na profilu https://www.facebook.com/PSSEwKluczborku/

 

Z wyrazami szacunku,

Jarosław Kielar

Burmistrz Miasta Kluczborka

Otwarcie Obwodnicy Kluczborka

DATA OTWARCIA OBWODNICY PRZESUNIĘTA!
Ze względu na przedłużające się formalności (co częściowo ma związek z trwającym remontem przejazdu kolejowego w Osowcu Śląskim), niestety jesteśmy zmuszeni odłożyć otwarcie ostatniego odcinka Obwodnicy Kluczborka, które było planowane na czwartek 26.03.2020. W tej chwili najbardziej prawdopodobnym terminem oddania do użytku kluczborskiej obwodnicy jest środa przyszłego tygodnia (01.04.2020. i to już nie będzie Prima Aprilis).
Za wszelkie niedogodności i zamieszanie wszystkich Państwa przepraszamy, mając nadzieję na jak najszybsze wypełnienie się wszelkich formalności.

Niestety, ze względu na ogłoszony Stan Epidemii, a także mając na uwadze zdrowie mieszkańców i ewentualnych gości, zrezygnowaliśmy z oficjalnego otwarcia tego odcinka. Oczywiście nie ma sensu czekać na bardziej odpowiedni moment, stąd decyzja aby możliwie jak najszybciej dać kierowcom możliwość skorzystania z nowej drogi. Nie da się ukryć, że jest to dla nas wszystkich ważny moment, ponieważ w ten sposób ukończyliśmy trwającą wiele lat, jedną z najważniejszych inwestycji w Gminie Kluczbork. W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania naszej obwodnicy:
- Panu Andrzejowi Bule Marszałkowi Województwa Opolskiego;
- Panu Wojewodzie Adrianowi Czubakowi;
- Dyrektorom opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad;
- Panu Tadeuszowi Szulcowi Dyrektorowi PKP S.A. Oddział Gospodarki Nieruchomościami we Wrocławiu;
- Starostom Powiatu Kluczborskiego;
- wszystkim radnym Rady Miejskiej w Kluczborku ostatnich pięciu kadencji;
- wszystkim projektantom, wykonawcom i inspektorom nadzoru ;
- wszystkim pracownikom Urzędu Miejskiego w Kluczborku, którzy swoim zaangażowaniem i fachową wiedzą sprawili, że marzenie sprzed lat stało się rzeczywistością.
Bez tej współpracy, bez niezbędnego wsparcia i często osobistego zaangażowania, realizacja naszego zamierzenia byłaby niemożliwa.
Budowa obwodnicy rozpoczęła się w 2007 roku roku (choć prace koncepcyjne rozpoczęły się już w roku 2003) i w ten sposób, etapami, połączyliśmy Drogę Krajową 45 w Kuniowie z ul. Byczyńską na wysokości Galerii Miodowej (w ciągu DK 42), tuż przy wjeździe na DK 11. Sama obwodnica liczy sobie nieco ponad 8 kilometrów, znajdują się na niej cztery ronda, wiadukt oraz skrzyżowanie z DK 45. Całość inwestycji wyniosła blisko 60 milionów złotych (wraz z niezbędnymi odszkodowaniami i opłatami), choć udało się pozyskać dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (w sumie 15 564 981,40 zł), Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej (w kwocie 3 000 000,00 zł) oraz ze strony opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (w kwocie 2 500 000,00 zł). Pozostała część została sfinansowana ze środków Gminy Kluczbork.

Wszystkim kierowcom życzymy SZEROKIEJ DROGI!

 • obwodnica_2020

Dalsze ograniczenia w przekraczaniu granicy RP

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br. wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczyć one będą osób, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie.
 
Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy.
 
Począwszy od 27 marca 2020 r. (piątek godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim.  
Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP.

 

DATA OTWARCIA OBWODNICY PRZESUNIĘTA!

Ze względu na przedłużające się formalności (co częściowo ma związek z trwającym remontem przejazdu kolejowego w Osowcu Śląskim), niestety jesteśmy zmuszeni odłożyć otwarcie ostatniego odcinka Obwodnicy Kluczborka, które było planowane na czwartek 26.03.2020. W tej chwili najbardziej prawdopodobnym terminem oddania do użytku kluczborskiej obwodnicy jest środa przyszłego tygodnia (01.04.2020. i to już nie będzie Prima Aprilis).
Za wszelkie niedogodności i zamieszanie wszystkich Państwa przepraszamy, mając nadzieję na jak najszybsze wypełnienie się wszelkich formalności.

Czytaj więcej o obwodnicy

 

‼KOMUNIKAT WOJEWODY OPOLSKIEGO‼

 • ‼KOMUNIKAT WOJEWODY OPOLSKIEGO‼

KOMUNIKAT WOJEWODY OPOLSKIEGO

Stanowczo dementuję pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje rozsyłane m.in. za pomocą wiadomości typu sms, o rzekomej dezynfekcji miast z powietrza! To klasyczny fake news, mający na celu podsycanie niepokoju społecznego.
Podobne informacje pojawiły się ostatnio także w województwie śląskim i dolnośląskim. Wszelkie tego typu działania będą zgłaszane do odpowiednich służb.
Jednocześnie zaznaczam, iż bieżące informacje dotyczące koronawirusa w woj. opolskim oraz podjętych przeze mnie działań, publikowane są na bieżąco na stronie internetowej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w zakładce KORONAWIRUS. Stop fake news!
Wojewoda Opolski Adrian Czubak

 • 90527665_2713068285409609_4618433686927310848_o

Pismo Burmistrza Miasta Kluczborka do Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej

Szanowny Panie Przewodniczący

              Jako Burmistrz Miasta Kluczborka oświadczam, iż w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa i powodowaną przez niego chorobą Covid-19, a także obowiązującymi ograniczeniami wynikającymi z wprowadzonego Stanu Epidemii, nie mamy możliwości należytego przygotowania oraz w sposób bezpieczny przeprowadzenia wyborów na urząd Prezydenta RP w dniu 10.05.2020.

              Realizując polecenia i zarządzenia władz centralnych, wojewódzkich oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej wprowadziliśmy ograniczenia w funkcjonowaniu naszego urzędu oraz podległych jednostek, tak aby zminimalizować ryzyko zarażenia tak dla interesantów jak i pracowników. Podejmujemy wiele starań, aby praca przebiegała bez zakłóceń, jednak naszym najważniejszym zadaniem w tym czasie jest zapewnienie bezpieczeństwa a także opieka nad osobami nie będącymi w stanie samemu zaspokoić swoich potrzeb. W tym celu m.in. mobilizujemy rzesze wolontariuszy i kierujemy wiele sił i środków, aby przygotować się na negatywny scenariusz zdarzeń. Pomimo wprowadzenia możliwości zgłaszania kandydatów do OKW drogą elektroniczną, to m.in. ze względu na powyższe oraz zawieszony do odwołania dyżur stacjonarny Urzędnika Wyborczego w Urzędzie Miejskim w Kluczborku, możemy mieć trudności w skutecznym skompletowaniu składów OKW.

              Ponadto, ze względu na powyższe, nie widzę też możliwości przeprowadzenia niezbędnych szkoleń dla członków OKW. Innym, być może nawet ważniejszym problemem, wydaje się być fakt, że nie widzimy też możliwości aby OKW się ukonstytuowały.

              Zadaniem Burmistrza w tej sytuacji jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przebiegu wyborów. Musimy jednak brać pod uwagę, że fala zarażeń i zachorowań wywołanych przez koronawirusa, mimo wielu starań zarówno władz państwowych, służb sanitarnych, służby zdrowia i samorządów, wciąż rośnie bardzo dynamicznie. Wielu naszych mieszkańców restrykcyjnie stosuje się do ogłaszanych zaleceń, w czym pokładam nadzieję na szybkie wyciszenie epidemii. Mimo to, wielu specjalistów twierdzi, że szczyt zachorowań jest jeszcze daleko przed nami. To zaś budzi moją obawę przed długotrwałą epidemią. Mając to na uwadze, w trosce o życie i zdrowie mieszkańców, już dwa tygodnie temu podjąłem decyzję o odwołaniu najważniejszej imprezy masowej w naszej gminie – Dni Kluczborka, zaplanowane na koniec czerwca. Uważam więc, podobnie jak większość naszego społeczeństwa, że wybory Prezydenta RP, w trosce o życie i zdrowie Polaków, powinny być przełożone na późniejszy termin.

              Tak ważne wybory powinny być świętem demokracji, pozwalającym na spełnienie obywatelskiego obowiązku możliwie jak największej liczbie wyborców. Naszym zadaniem jest zrobić wszystko, aby mogły się one odbyć w sposób bezpieczny, sprawny i skuteczny. Niestety, w obecnej sytuacji nie widzę możliwości, aby w profesjonalny sposób przygotować się i przeprowadzić wybory. Dlatego zwracam się do Pana Przewodniczącego z prośbą o przeanalizowanie niniejszego oświadczenia i podjęcie działań zmierzających do zmiany terminu wyborów.

Z wyrazami szacunku,

 • Pismo do Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej

Urząd Stanu Cywilnego INFORMUJE

URZĄD STANU CYWILNEGO PRZYJMUJE KLIENTÓW W GODZINACH 9.00-12.00
OGRANICZENIA CZASOWE NIE DOTYCZĄ REJESTRACJI ZGONÓW.
W SPRAWIE REJESTRACJI ZGONU PROSZĘ DZWONIĆ POD NR 77 418 11 50
W PONIEDZIAŁKI W GODZINACH 800-1600, WTOREK - PIĄTEK  700-1500
ZA WSZELKIE UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY

 • usc-info

Parki i zbiornik zamknięte do odwołania w związku z koronawirusem

UWAGA!!! W związku z kolejnymi krokami podjętymi przez rząd w walce z koronawirusem przypominamy, że od dzisiaj tj 1.04 wszystkie parki oraz zbiornik wraz z plażą zostały ZAMKNIĘTE!!! Za złamanie zakazu grozi kara od 5 do 30 tys. zł.
#zostańwdomu

Więcej: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki

 • park zamknięty
 • ZBIORNIK I PLAZA zamknięty
 • zakaz wstepu

Ostatni odcinek Obwodnicy Kluczborka juz otwarty

Szanowni Państwo!

Bez żadnej fety, bez przecinania wstąg (bo i czas ku temu nieszczególny), od dziś, tj. 01.04.2020., od wczesnych godzin porannych, po ściągnięciu barierek, możliwy jest przejazd ostatnim odcinkiem Obwodnicy Kluczborka. Jest to zarazem zakończenie inwestycji, nad którą prace koncepcyjne i projektowe rozpoczęły się już w roku 2003. Pierwszy odcinek, biegnący od ul. Wołczyńskiej w Ligocie Dolnej do ul. Fabrycznej, powstawał w latach 2007 - 2008. I tak po kolei, etapami, głównie za sprawą środków z naszego, gminnego budżetu (ale także przy wsparciu z RPO Województwa Opolskiego, Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej oraz środków GDDKiA w Opolu) powstawała ta ważna dla Kluczborka inwestycja. Nie byłoby jej gdyby nie naprawdę wielu ludzi i instytucji zaangażowanych w ten projekt, wśród których wspomnieć należy: Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Wojewoda Opolski Adrian Czubak, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad [GDDKiA] Oddział w Opolu, PKP S.A, Powiat Kluczborski, projektanci, wykonawcy, inspektorzy nadzoru i wielu innych. Nie sposób nie zwrócić uwagi, że dwóch pracowników Urzędu Miejskiego w Kluczborku od początku zaangażowanych w tę inwestycję, niestety nie doczekało tego momentu. Pozwalamy sobie w tym miejscu wspomnieć śp. Edwarda Kłosowskiego i śp. Jacka Śniadego - dziękujemy za Wasz niezwykły wkład i pracę na rzecz Gminy Kluczbork.
Niech ta droga służy nam wszystkim jak i tym, których trasa wiedzie przez nasze piękne miasto. Niech też będzie świadectwem tego, że konsekwencją, pracą i zaangażowaniem zmieniamy naszą małą ojczyznę na lepsze.

 • 91771141_2726180720765032_1889431322682720256_o
 • 91663272_2726181230764981_2673705390453030912_o
 • 91595116_2726181124098325_9058302111363629056_o
 • 92098692_2726181327431638_7025003188289798144_o
 • program-wsparcia

UWAGA! NOWE GODZINY OTWARCIA DLA KLIENTÓW. KASA UM CZYNNA OD 27.04. WSZYSTKIE WEJŚCIA DO URZĘDU MIEJSKIEGO i STAROSTWA POWIATOWEGO POZOSTAJĄ ZAMKNIĘTE DLA KLIENTÓW

Informujemy, że od poniedziałku 1 czerwca 2020r. nowe godziny otwarcia (PON od 9.00 do 15.00, WT-PT 8.00-14.00) tymczasowego biura podawczego w straży miejskiej.
Kasa Urzędu Miejskiego czynna w tych samych godzinach. Jednocześnie przypominamy, że płatności za odbiór odpadów komunalnych można dokonywać w bankach lub przelewem internetowym na swój indywidualny numer konta lub na ogólne konto Gminy: PEKAO S.A. Kluczbork 55 1240 1662 1111 0000 2655 9410 z opisem „opłata za odpady”.

 

URZĄD STANU CYWILNEGO PRZYJMUJE KLIENTÓW W GODZINACH (PON od 9.00 do 15.00, WT-PT 8.00-14.00)
Ograniczenia czasowe nie dotyczą rejestracji zgonów. W sprawie rejestracji zgonów proszę dzwonić pod nr 77 418 11 50 w poniedziałki w godzinach 8.00-16.00, wtorek-piątek 7.00-15.00. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy

WSZYSTKIE WEJŚCIA DO URZĘDU MIEJSKIEGO i STAROSTWA POWIATOWEGO POZOSTAJĄ ZAMKNIĘTĘ DLA KLIENTÓW. SPRAWY BARDZO PILNE MOŻNA ZAŁATWIĆ W TYMCZASOWYM BIURZE PODAWCZYM W STRAŻY MIEJSKIEJ (PRZY PARKINGU). (PON od 9.00 do 15.00, WT-PT 8.00-14.00)
Pozostałe sprawy prosimy załatwiać telefonicznie:
Urząd Miejski 77 418 14 81
Starostwo Powiatowe 77 418 52 18
lub poprzez e-mail:
Urząd Miejski: um@kluczbork.pl
Starostwo Powiatowe: starostwo@powiatkluczborski.pl

Za wszelkie utrudnienia przepraszamy, ale ograniczenia te podejmowane są w trosce o zdrowie i życie zarówno Państwa jak i pracowników urzędu.
Bardzo prosimy o Państwa wyrozumiałość w tym trudnym czasie, jednocześnie zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań aby urzędy pracowały normalnie, a najpilniejsze potrzeby mieszkańców były załatwiane na bieżąco.

 • koronawirus_zamkniete

Zapraszamy do udziału w konkursie Kierunek FIOpolskie

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy” oraz Stowarzyszenie Kraina św. Anny,  działając jako Operator Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu „Kierunek FIOpolskie” ogłasza nabór wniosków w konkursie grantowym Kierunek FIOpolskie

Jesteś aktywny i działasz lokalnie?
Możesz otrzymać grant w wysokości:

- do 3 000,00 zł na realizację projektu w dowolnej ze sfer pożytku publicznego

- do 5 000,00 zł na  rozwój młodej organizacji pozarządowej

Ogłoszenie o naborze wniosków oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie:

http://dotacje.dolinastobrawy.pl/kierunek-fiopolskie-2020-ogloszenie-o-naborze-wnioskow/

 

Coraz atrakcyjniejsze otoczenie wokół zbiornika retencyjnego "Kluczbork"

Gmina Kluczbork zakupiła dzisiaj od Samorządu Województwa Opolskiego na preferencyjnych warunkach budynek nad zalewem. Koszt budynku wraz z działką wyniósł 313 736,50 zł. Nieruchomość będzie wykorzystywana na działalność sportowo-rekreacyjną oraz edukacyjną w zakresie przyrody i ochrony środowiska.
Serdeczne podziękowania dla marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły, członka zarządu Stanisława Rakoczego oraz wszystkich radnych Sejmiku Województwa Opolskiego za zaangażowanie i wyrażanie zgody na zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości z 50% bonifikatą.

Czytaj więcej na: opolskie.pl

 • DSC_0113
 • DSC_0121
 • DSC_0127
 • DSC_0129

Zaproszenie na webinarium WSSE- "Pracownicze Plany Kapitałowe w praktyce" 28.04.2020

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" wspólnie z Benefit Consulting zaprasza państwa na webinarium:
"Pracownicze Plany Kapitałowe w praktyce", które odbędzie się 28 kwietnia 2020 r. w godz. 10:00 do 12:30.

 Agenda merytoryczna:

  *   10:00 - 11:00
Charakterystyka systemu emerytalnego w Polsce Zmiany legislacyjne w systemie
emerytalnym Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - główne założenia i zasady
wprowadzenia w firmie
  *   11:00 - 12:00
Pracodawca a PPK - jakie są obowiązki i wymagane procedury?
- zasady inwestowania i zarządzania, krótka charakterystyka instytucji
finansowych
- jak wybrać instytucję finansową i wdrożyć pogram PPK - praktyka krok po
kroku
- bieżąca administracja - w praktyce
- obowiązki wobec pracowników, instytucji finansowej, oraz organów Państwa
- ryzyko prowadzenia PPK -  odpowiedzialność i sankcje (w teorii i w
praktyce) Pracownik a PPK - jakie ma prawa i obowiązki?
- uczestnictwo w PPK i rezygnacja
- korzystanie ze zgromadzonych środków
- dziedziczenie, rozwód
- zmiana pracodawcy
Porównanie programu PPK z PPE
- plusy i minusy każdego z rozwiązań
- kto ma jeszcze wybór
  *   12:00 - Pytania i odpowiedzi

Udział w webinarium jest bezpłatny.
Rejestracja na spotkanie za pośrednictwem umieszczonego poniżej zaproszenia.

 

https://wsseinvestpark.clickmeeting.pl/pracownicze-plany-kapitalowe-w-praktyce/register?_ga=2.119294537.1920187713.1587365464-1362208521.1586865652

 

 

 • WEBINARIUM INVEST - PARK (22)

Odpowiedź Burmistrza Jarosława Kielara do firmy Poczta Polska S.A. w sprawie udostępnienia danych ze spisu wyborców

Szanowni Państwo! Poniżej przedstawiamy odpowiedź Burmistrza Jarosława Kielara do firmy Poczta Polska S.A. w sprawie udostępnienia danych ze spisu wyborców. Podkreślamy, że zarówno Burmistrz jak i Urząd muszą działać i działają w granicach obowiązującego prawa.

 • 1
 • 2

Informacja o badaniu wykrywającym przeciwciała anty-SARS-CoV-2

SARS-CoV-2 to nowy wirus (należący do dobrze nam znanej rodziny koronawirusów). Szczep ten, wywołuje chorobę zakaźną- COVID-19 i jest przyczyną pandemii, której skutki dotykają nas wszystkich.

Większość zakażonych przechodzi chorobę łagodnie i wraca szybko do zdrowia. W niektórych przypadkach natomiast, może mieć ona ciężki, zagrażający życiu przebieg. Szczególnie narażeni są pacjenci w starszym wieku oraz osoby z różnymi chorobami przewlekłymi. Zalecana przez WHO diagnostyka COVID-19 obejmuje testy wykrywające obecność materiału genetycznego wirusa w próbce pochodzącej od pacjenta. Należy jednak podkreślić, że czułość diagnostyczna (czyli prawdopodobieństwo wykrycia zakażenia u osoby chorej na COVID-19) technik genetycznych jest zmienna w trakcie zakażenia. Co to oznacza? Testy te są idealne do diagnostyki w okresie narastania objawów (czyli około 7-14 dni od momentu zakażenia), natomiast po tym czasie ich czułość maleje. Jest to spowodowane zmniejszeniem liczby cząstek wirusa w drogach oddechowych. Co za tym idzie, istnieje możliwość uzyskania wyniku ujemnego, mimo toczącej się infekcji.

Z tego powodu, za dobre uzupełnienie metod genetycznych, można uznać testy wykrywające przeciwciała skierowane przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 (które organizm zakażonego pacjenta wytwarza na skutek kontaktu z koronawirusem).

Detekcja przeciwciał jest możliwa za pomocą metod CLIA i służy potwierdzaniu kontaktu z koronawirusem, co ma istotne znaczenie przy:

1)    wykrywaniu osób, które przeszły zakażenie bezobjawowo lub skąpo objawowo i mogły być

2)     źródłem infekcji dla innych ludzi

3)    badaniach przesiewowych osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2, ale nie

4)     spełniają kryteriów wykonania badań RT-PCR,

5)    badaniach osób szczególnie narażonych na kontakt z SARS-CoV-2 (np. personel szpitali),
6)    podejmowaniu decyzji o kwarantannie, jej kontynuacji lub przerwaniu,

7)    postępowaniu z pacjentami z powikłaniami po niedawnym przebyciu infekcji grypopodobnej,

8)     którzy nie byli badani w kierunku koronawirusa,

9)    badaniach epidemiologicznych, mających na celu ustalenie rozpowszechnienia zakażenia w

10)     populacji.

Ta metoda wykrywania immunoglobulin, stosowana również w diagnostyce innych zakażeń, pozwala na oznaczenie poziomu przeciwciał (IgG i IgM). Jest to możliwe po ok. 10 dniach od momentu zakażenia.

Stosowane przez nasze laboratorium testy, posiadają certyfikat dopuszczający do stosowania w diagnostyce laboratoryjnej u ludzi na obszarze UE oraz są zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Leków, Produktów Medycznych i Środków Biobójczych w Polsce.

Niewątpliwą zaletą jest również fakt, że testy te (w odróżnieniu od szybkich testów kasetkowych) są przeznaczone do oznaczeń przeprowadzanych wyłącznie w medycznych laboratoriach diagnostycznych. Gwarantuje to wykonanie badania na specjalistycznym, przeznaczonym do tego celu sprzęcie przez wykwalifikowanych diagnostów laboratoryjnych. Powierzenie oznaczeń doświadczonemu w diagnostyce wirusologicznej personelowi medycznemu, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia błędów mogących wpłynąć na wynik oraz zapewnia wykonanie badania zgodnie z procedurami.

Koszt testu serologicznego Covid-19 w klasie IgG i IgM: 220zł

 

 

 • CZERWONY

Powiatowe obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja

 • 3maja

Akcja #mojaflaga

Wywieśmy flagę na święta majowe. Na przekór dzisiejszym wyzwaniom, o których w zeszłą majówkę nawet nam się nie śniło, podtrzymajmy ważną tradycję i wywieśmy flagę na święta majowe. Niech ta wiosna się nie tylko zazieleni, ale i zakwitnie na biało i czerwono!

Więcej informacji na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/niepodlegla-mojaflaga-wywies-flage/.

Zapraszamy rolników i konsumentów na serwis internetowy bazarekrolniczy.pl

W aktualnie panujących warunkach Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie idąc naprzeciw producentom rolnym oraz konsumentom w każdym powiecie województwa opolskiego wprowadza sprzedaż bezpośrednią od rolnika. Na serwisie internetowym www.bazarekrolniczy.pl chętni rolnicy będą mogli zamieścić ogłoszenie o sprzedaż swoich produktów, a każdy konsument będzie mógł je bezpośrednio zakupić.

W sprzedaży będą dostępne warzywa, owoce, jaja, przetwory rolno – spożywcze oraz rośliny.
Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego serdecznie zaprasza do współpracy zainteresowanych rolników.

Ważna informacja odnośnie otwarcia przedszkoli i oddziałów wczesnoprzedszkolnych!

WAŻNA INFORMACJA w sprawie przedszkoli!
Ze względu na bardzo krótki termin dotyczący przygotowania przedszkoli do ich ponownego otwarcia oraz na brak właściwych rozporządzeń ze strony MEN i Ministerstwa Zdrowia, nie jesteśmy w stanie przygotować naszych placówek na ponowne otwarcie i przyjęcie dzieci w dniu 06.05.2020. Naszym priorytetem pozostaje zapewnienie bezpiecznych warunków dla dzieci i pracowników, dlatego podejmujemy wszelkie niezbędne starania, aby jak najlepiej przygotować nasze placówki. W tej chwili najbardziej prawdopodobnym terminem ponownego otwarcia przedszkoli jest 11.05.2020., jednak termin ten może ulec zmianie.
Zgodnie ze wskazówkami dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, które już pojawiły się na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej pierwszeństwo będą miały dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciw-działaniem i zwalczaniem COVID-19.
Wszelkich niezbędnych informacji udzielać będą Państwu dyrektorzy placówek przedszkolnych i szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi.

Burmistrz Miasta Kluczborka

 • 94980358_2791857804197323_6124620675446472704_o

Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na lata 2020-2022

Ruszyła realizacja zadań współfinansowanych z budżetu Samorządu Województwa Opolskiego w ramach trzyletniego programu Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej.  Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na lata 2020 – 2022 przyznawana jest na dofinansowanie zadań własnych gminy na małe projekty lokalne realizowane na terenach wiejskich.

Drogą losowania wyłoniono pierwszych osiem sołectw w Gminie Kluczbork: Bażany, Bąków, Kujakowice Dolne, Kujakowice Górne, Ligota Dolna, Ligota Górna i Zamecka, Smardy Górne i Unieszów.

Pomoc finansowa w ramach MIS na realizację zadania dla jednego sołectwa wynosi 5000zł, a 1000 zł stanowi wkład własny gminy.
Więcej o realizowanych w 2020 roku zadaniach na stronie: https://www.opolskie.pl/2020/02/marszalkowska-inicjatywa-solecka-projekty-na-rok-2020/

 

 • MIS-poziom-cmyk
 • ...

Podziękowanie za akcję szycia i dostarczania maseczek ochronnych

Szanowni Państwo! Akcja szycia i dostarczania maseczek ochronnych zbliża się do szczęśliwego końca. Mamy nadzieję, że maseczki te przydały się Państwu. Trudno w jednym poście wymienić wszystkie ponad 200 osób (!), które czynnie brały udział w tej akcji. Wolontariusze, pracownicy gminnych jednostek, firmy: wszyscy intensywnie szyli (a niektórzy pakowali) maseczki przez wiele długich dni i nocy. Natomiast harcerze z ZHR Kluczbork wykonali niezwykłą pracę kurierską (wspomagani też przez Policja Kluczbork, sołtysów i pracowników Urzędu Miejskiego w Kluczborku). Piłkarze MKS-u ufundowali 1000 sztuk. Nie sposób wszystkich wymienić, ale WSZYSTKIM, BEZ WYJĄTKU NALEŻĄ SIĘ OGROMNE PODZIĘKOWANIA! Dzięki Waszej pracy udało nam się zrealizować ambitny plan "maseczka dla każdego" i wspomóc mieszkańców Gminy Kluczbork w tym trudnym czasie pandemii.
Wykorzystaliśmy materiał dedykowany na maseczki, dzięki czemu są one jednowarstwowe. Zdecydowaliśmy się na tasiemki (troczki), ponieważ jest to rozwiązanie bardziej uniwersalne. Szyciem zajmowali się głównie amatorzy, tak samo dystrybucją. W sumie wykonaliśmy blisko 41 000 sztuk! Jeśli ktokolwiek z Państwa nie dostał maseczek albo potrzebuje ich więcej, to prosimy o kontakt z Wydziałem Spraw Obywatelskich i Obronnych (tel 774181481 wew 282), a postaramy się temu zaradzić.

Nasze wyroby trafiły też do Domu Dziecka, DPS, przedszkoli itd.
Kluczbork - jesteśmy z Was dumni.
Pomogę, bo mogę - Kluczbork
Publiczne Przedszkole w Bogacicy z Oddziałem Zamiejscowym w Bażanach
Środowiskowy Dom W Kluczborku
Zakład Aktywności Zawodowej w Kluczborku
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku
Kluczborski Dom Kultury
Kino Bajka
ZHR Kluczbork
Sołectwo Maciejów
Sołectwo Krasków
Moja Krzywizna
SOLECTWO LIGOTA GORNA I ZAMECKA
Sołectwo Bąków
Kuniów
Splot Sp. z o. o.
Flaxpol Sp. z o. o.
Warsztat Szewski Adam Karoń i Małgorzata Karoń
Krawiectwo Jak Dawniej
Salon Mody Lady Gold - Grażyna Gorejowska
MKS Kluczbork

 • podziekowanie maseczki_plakat

Informacja o badaniu wykrywającym przeciwciała anty-SARS-CoV-2

Sprawdź czy miałeś kontakt z KORONAWIRUSEM SARS-CoV-2. W LOMA Laboratorium Medyczne w Kluczborku Istnieje możliwość zrobienia testu serologicznego Covid-19 w klasie IgG i IgM. Koszt badania w obu klasach wynosi 90 zł.

Szczegóły: www.loma.opole.pl

 • 96359279_2816597961723307_1265966989457752064_o
 • 97579179_2816598275056609_72929356434898944_o

Informacja o procedowaniu raportu o stanie gminy za 2019r.

Zgodnie z art.28aa ust. 1  ustawy  z dnia  8 marca 1990r. o samorządzie  gminnym ( Dz. U. z 2020r. poz. 713 )  burmistrz ma obowiązek do dnia  31 maja 2020r. przedstawić  Radzie  Miejskiej  raport o stanie gminy za 2019r.
Raport o stanie gminy  zostanie przedstawiony  radzie  na sesji w dniu 27 maja 2020 r.
Raport o stanie gminy  będzie rozpatrywany na sesji, na której podejmowana będzie uchwała o udzieleniu absolutorium burmistrzowi.
W pierwszej kolejności będzie rozpatrywany raport o stanie gminy. Nad przedstawionym  raportem  ( na poprzedniej sesji)   zostanie  przeprowadzona debata. W debacie  nad raportem o stanie gminy  mogą zabierać głos mieszkańcy gminy.
Liczba mieszkańców mogących zabrać głos w debacie wynosi 15.
Mieszkaniec, który  chciałby zabrać głos w debacie nad raportem o stanie gminy składa do przewodniczącego rady pisemne  zgłoszenie , poparte  podpisami  co najmniej 50 osób ( lista poparcia musi zawierać  imię, nazwisko i podpis  osoby popierającej mieszkańca).  
W zgłoszeniu  powinno znaleźć się imię i nazwisko oraz adres  zamieszkiwania  mieszkańca  zamierzającego wziąć udział w debacie.
W debacie głos  zabierać mogą wyłącznie mieszkańcy gminy  Kluczbork ( osoby  zamieszkujące  na terenie gminy i zameldowane  lub niezameldowane  lecz zamieszkujące). Ustawa  nie ogranicza  wieku  mieszkańca, który zamierza zabrać głos w debacie.
Zgłoszenie  mieszkańców do udziału w  debacie  składa się  najpóźniej w dniu  poprzedzającym  dzień , na który  zwołana  została sesja,  podczas  której ma być przedstawiony raport o stanie gminy tj. do dnia 26 maja 2020 r. (włącznie).
Zgłoszenia  mieszkańców będą przyjmowane  w Urzędzie Miejskim w Kluczborku przy ul. Katowickiej 1 w Biurze Rady   pok. 110 w godzinach pracy urzędu.
Na każdym zgłoszeniu  zostanie  wpisana data, godzina i kolejny numer zgłoszenia. W debacie może zabrać głos tylko 15  mieszkańców gminy. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez  przewodniczącego rady zgłoszenia.

 

Już są i czekają na ciebie trampoliny w Parku Miejskim koło skateparku

Już są i czekają na ciebie trampoliny w Parku Miejskim koło skateparku. Wczoraj zamontowano 6 trampolin ziemnych w ramach Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego. Koszt trampolin i montażu wyniósł 51 266, 40 zł. Serdecznie zapraszamy wszystkich od dzieci do seniorów do skakania na świeżym powietrzu.
Trampolina ziemna pozwala na wzmacnianie, rozwijanie gibkości i zmysłu równowagi, oraz modelowanie sylwetki. Oczywiście trening na trampolinie ziemnej daje mnóstwo frajdy, dodatkowo odstresowując i relaksując. To Ty wybierasz, czy skaczesz dla zabawy, czy w ramach treningu.

 

 • DSC_9803
 • DSC_9813
 • DSC_9804
 • DSC_9828
 • DSC_9831

Kluczbork pamięta o 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

Z okazji 100 rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II delegacja Gminy Kluczbork złożyła w dniu dzisiejszym w imieniu wszystkich mieszkańców wiązankę kwiatów oraz zapaliła znicze pod pomnikiem wielkiego Polaka Karola Wojtyły. W skromnej uroczystości, ze względu na pandemię koronawirusa, wzięli udział Burmistrz Jarosław Kielar oraz jego zastępcy Roman Kamiński oraz Dariusz Morawiec.
Pomnik znajdujący się przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku został uroczyście odsłonięty 22 czerwca 2008 roku.
Niech pamięć o papieżu Janie Pawle II pozostanie w nas jak najdłużej, a zwłaszcza jego nauki i słowa.

Serdecznie zapraszamy na dedykowaną stronę www.jp2online.pl , która wystartowała w dniu dzisiejszym. Dokumenty, nagrania audio i video, fotografie, teksty i opracowania dotyczące Jana Pawła II w jednym miejscu w Internecie – to cel portalu JP2online. Projekt realizuje Centrum Myśli Jana Pawła II.

 • DSC_9834
 • DSC_9838
 • DSC_9850

Informacja w sprawie projektu „Likwidacja indywidualnych, wysokoemisyjnych źródeł ciepła w gminie Kluczbork”

Uprzejmie informujemy, iż 15 maja 2020 r. zakończono ocenę merytoryczną projektów złożonych w trybie konkursowym do naboru nr RPOP.05.05.00-IZ.00-16-002/19 w ramach działania 5.5 Ochrona powietrza RPO WO 2014-2020. W wyniku oceny projekt gminy Kluczbork pn. „Likwidacja indywidualnych, wysokoemisyjnych źródeł ciepła w gminie Kluczbork” został zakwalifikowany do dofinansowania.  W związku z powyższym Gmina obecnie przygotowuje wszelkie niezbędne dokumenty konieczne do podpisania umowy o dofinansowanie.  Niezwłocznie po podpisaniu przez Gminę Kluczbork umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego  rozpoczniemy procedurę podpisywania umów o dofinansowanie z indywidualnymi wnioskodawcami, którzy na podstawie złożonych wcześniej deklaracji zostali ujęci w projekcie.  O dacie podpisania umów wszyscy wnioskodawcy zostaną powiadomieni w odrębnym piśmie, drogą pocztową. O dacie podpisania umów wszyscy wnioskodawcy zostaną powiadomieni w odrębnym piśmie, drogą pocztową.

Zapraszamy do udziału w konkursie „Działaj Lokalnie” 2020

Konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, mających ciekawy pomysł na projekt aktywizujący społeczność lokalną, inicjujący współpracę na rzecz dobra wspólnego, a działających na terenie gmin: Byczyna, Wołczyn, Lasowice Wielkie, Kluczbork (z wyłączeniem miasta Kluczbork), Olesno.

Na realizację projektu można otrzymać dotację do 6000 zł.

Nabór wniosków trwa od 15.05.2020 do 15.06.2020

Termin realizacji projektów: 01.07.2020 – 31.12.2020.

Ogłoszenie o naborze wniosków oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie: http://dotacje.dolinastobrawy.pl/dl2020/

Kontakt:
- telefonicznie pod numerami: 77 413 11 38, 530 111 550
- e-mailowo: biuro@dolinastobrawy.pl
- za pośrednictwem facebooka https://www.facebook.com/dolina.stobrawy/
- w biurze, po wcześniejszym umówieniu się na spotkanie (aktualnie pracujemy zdalnie)

 

Zachęcamy do udziału w konkursie
Myśl globalnie, działaj lokalnie!
 

Konkurs dofinansowany ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce

 

 

 

Muzeum im. Jana Dzierżona zaprasza na trzy najnowsze wystawy czasowe

Muzeum im. Jana Dzierżona zaprasza na trzy najnowsze wystawy czasowe. Od 20 maja 2020 (do odwołania) Muzeum jest czynne dla zwiedzających:  WTOREK – PIĄTEK W GODZ. 10-12 i 13-15.

Serdecznie zapraszamy

 • BATIK-PLAKAT_www
 • Pod-opieka_12_apostolow_www
 • Swiat_Ajnow_www_plakat

30 LAT SAMORZĄDNOŚCI KLUCZBORKA

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Gminy Kluczbork

Obchodzimy dziś, czyli 27 maja, niezwykłe święto: Dzień Samorządu Terytorialnego. Co więcej, to właśnie dziś przypada już trzydziesta rocznica pierwszych wyborów do samorządu gminnego, kluczowych dla rozwoju demokracji w Polsce, ponieważ silne i niezależne samorządy są podstawą każdego demokratycznego państwa. Przez te trzydzieści lat wykonaliśmy wspólnie ogromną pracę na rzecz naszej małej ojczyzny. Za tę pracę, pełną zaangażowania, wszystkim byłym i obecnym samorządowcom i pracownikom samorządu składamy najserdeczniejsze podziękowania. Dzięki tej ogromnej pracy powstało m.in. wiele pięknych i potrzebnych obiektów, które przez kolejnych 30 dni będziemy przybliżać Państwu poprzez codzienną publikację postów na naszym profilu na Facebook’u www.facebook.com/Kluczbork w ramach akcji 30 inwestycji na 30 lat samorządu. Jednak nasz samorząd to nie tylko kwestie materialne. To przede wszystkim nasza wspólnota. Będziemy zatem publikować też wspomnienia osób szczególnie związanych z naszym samorządem. Możemy być dumni z tego, że przez tak wiele lat udaje nam się budować w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu nasz wspólny dom – Kluczbork.
Wszystkim osobom związanym z kluczborskim samorządem, ale też wszystkim mieszkańcom Gminy Kluczbork życzymy wiele satysfakcji z pracy na rzecz naszej małej ojczyzny, wiele radości odnajdywanej w codzienności i jakże potrzebnej nam dziś wytrwałości. Życzymy też dużo zdrowia i kolejnych lat w zgodzie, szacunku i owocnej współpracy. Cieszmy się wszyscy tym jubileuszem i naszymi osiągnięciami, ale też z odwagą patrzmy w przyszłość, ponieważ wiele mamy jeszcze do zrobienia, ale razem możemy dokonać wiele.
Dlaczego dziś świętujemy?
Samorząd terytorialny jest w Rzeczypospolitej Polskiej trwałym elementem ustroju państwa. Powstanie w 1980 roku Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność” zapoczątkowało budowę społeczeństwa obywatelskiego. Postulowana reforma samorządowa miała być programem przebudowy moralnej społeczeństwa.
Z treści dokumentu przyjętego 2 września 1981 roku pod nazwą „ Podstawowe założenia reformy samorządu w Polsce”, wg niego podstawą samorządu terytorialnego jest społeczność lokalna, czyli gmina miejska lub wiejska jako jednostka terytorialna. Kryterium tworzenia tych jednostek ma stanowić interes lokalny, specyficzne jego potrzeby, które zaspokojone są przez wspólnotę w sposób samodzielny.
Samorząd odzyskał swoje miejsce dopiero po odzyskaniu suwerenności w 1989 roku i pierwszych po wojnie częściowo wolnych wyborach. Przekształcenia ustrojowe pozwoliły odbudować samorząd terytorialny, czego zwieńczeniem były pierwsze wolne wybory do samorządów przeprowadzone w dniu 27 maja 1990 roku a zostały one poprzedzone przyjęciem Ustawy o Samorządzie Gminnym 8 marca 1990 roku. Ustawa miała zasadnicze znaczenie w przywróceniu dualizmu administracyjnego w Polsce.
Przeprowadzona w 1990 roku reforma samorządowa uchodzi po dzień dzisiejszy za jedną z najbardziej udanych reform ostatniego 30- lecia, która przełamała monopol totalitarnego państwa.
Twórcy reformy prof. Jerzy Regulski, Michał Kulesza i Jerzy Stępień podkreślali jej znaczenie na przełamaniu pięciu monopoli totalitarnego państwa tj;
- monopolu politycznego ( dzięki wolnym wyborom ),
- monopolu władzy (PRL to państwo jednolitej, hierarchicznej władzy, gmina podlega władzy województwa ),
- monopolu własności (przed 1990 r. organa terenowe władzy państwowej nie miały osobowości prawnej, administrowały majątek państwa, po roku 1990 gminy stały się właścicielem nieruchomości),
- usamodzielnienia finansowego gmin (do reformy działały w ramach budżetu państwa),
- przekazaniu samorządom pracowników zatrudnionych w administracji państwowej.
Kolejne etapy reformy samorządu nastąpiły na przełomie lat 1998/ 1999, kiedy to przeprowadzono pierwsze wybory do wszystkich trzech szczebli samorządu – rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich (11 październik 1998 rok), a z dniem 1 stycznia 1999 roku usankcjonowano stan prawny wprowadzeniem dwóch szczebli samorządu: powiatów i samorządowych województw. Dopełnieniem reformy samorządowej było wprowadzenie, począwszy od wyborów samorządowych 27 października 2002 roku, bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Proces reform samorządowo – administracyjnych w Polsce został zwieńczony stworzeniem rozbudowanej struktury samorządu terytorialnego, obejmującego wszystkie szczeble podziału terytorialnego. Całokształt przeprowadzonych reform samorządowych daje mocne podstawy do stwierdzeń, iż pozostaje on w zgodności z standardami europejskimi zawartymi w Europejskiej Karcie Samorządu Lokalnego i Europejskiej Karcie Samorządu Regionalnego. Co równie ważne, spełnia on standardy demokratycznego prawa wspólnotowego.
Dodatni bilans funkcjonowania samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego (pomimo potrzeb doskonalenia go) pozostaje niepodważalny, nawet dla największych przeciwników i sceptyków. W opiniach społeczeństw „małych Ojczyzn” z pełną odpowiedzialnością i poparciem mieszkańców można powiedzieć, że po 30 latach funkcjonowania samorząd sprawdził się.

Zapraszamy Państwa też do śledzenia przez internet dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Kluczborku, gdzie zaakcentujemy jubileusz 30-lecia dostępnej na stronie: http://kluczbork.esesja.pl/transmisje_z_obrad_rady

 • 30lecie samorządności kluczborka

Informacja PPIS w Kluczborku

 • -

Obwodnica Kluczborka otrzymała nazwę „30-lecia Samorządu Terytorialnego”

Największa inwestycja drogowa realizowana ze środków gminnych to oczywiście obwodnica miasta Kluczborka od drogi krajowej DK 45 w Kuniowie do drogi krajowej DK 42 ul. Byczyńskiej w Kluczborku. W dniu 27 maja 2020r radni Rady Miejskiej w Kluczborku podjęli uchwałę o nadaniu dla obwodnicy miasta Kluczborka nazwy „30 - lecia Samorządu Terytorialnego”, w 30-tą rocznicę pierwszych wyborów do samorządów. Nadanie takiej nazwy dla obwodnicy stanowiącej własność Gminy Kluczbork jest zwieńczeniem i uhonorowaniem wielkiego wysiłku Gminy Kluczbork jako jednostki samorządu terytorialnego, związanego zarówno z wielkim nakładem finansowym jak i wielkim nakładem pracy władz samorządowych Gminy Kluczbork, radnych kilku kadencji Rady Miejskiej w Kluczborku, pracowników samorządowych Gminy Kluczbork, projektantów oraz wykonawców, którzy włożyli swój wkład w powstanie obwodnicy.
Całość Obwodnicy Kluczborka liczy blisko 9 kilometrów i znajdują się na niej cztery ronda, wiadukt oraz skrzyżowanie z DK 45.
Już w 2003 r. Gmina Kluczbork podjęła działania związane z realizacją inwestycji drogowych wykorzystując nieruchomości ze zlikwidowanych linii kolejowych nr 767 relacji Kuniów - Smardy oraz 768 relacji Ligota Dolna – Gotartów, które zostały zlikwidowane po 1981r.
W 2004r. zostało zlecone opracowanie koncepcji projektowej obwodnicy miasta Kluczborka od drogi powiatowej nr 1318O przy ul. Fabrycznej w Kluczborku do drogi gminnej przy ul. Wołczyńskiej w Ligocie Dolnej, przebiegającej po gruntach zlikwidowanych linii kolejowych. Koncepcja została wykonana w I kw. 2005r. Po zatwierdzeniu koncepcji, w 2006r. uzyskano mapy do celów projektowych oraz przystąpiono do opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
Sama budowa obwodnicy trwała prawie 15 lat i była podzielona na cztery etapy:
- I etap - budowa obwodnicy od ul. Wołczyńskiej w Ligocie Dolnej do ul. Fabrycznej w Kluczborku; prace budowlane rozpoczęto w roku 2007 a zakończono w roku 2008. Długość wybudowanego odcinka wynosi 0,970 km.
- II etap – budowa obwodnicy od skrzyżowania z drogą krajową DK 45 w Kuniowie do ronda przy ul. Fabrycznej w Kluczborku; odcinek o długości 3,94 km został oddany do użytku w roku 2012.
- III etap – budowa ronda przy ul. Byczyńskiej w Kluczborku, które zostało oddane do użytku w roku 2013 oraz budowa ronda przy ul. Wołczyńskiej w Ligocie Dolnej, które zostało ukończone w roku 2014;
- IV etap – budowa obwodnicy od ronda przy ul. Wołczyńskiej w Ligocie Dolnej do ronda przy ul. Byczyńskiej w Kluczborku. Został on podzielony dodatkowo na dwa etapy robót. Pierwszy etap obejmował budowę obwodnicy miasta Kluczborka od drogi krajowej nr 42 w Ligocie Dolnej do skrzyżowania z drogą powiatową DP 1321O w Smardach Dolnych o długości 1,93 km. Ta część została zrealizowana w roku 2017. Drugi etap, będący jednocześnie ostatnim w realizacji całej inwestycji, obejmował budowę odcinka o długości 1,378 km od ronda na drodze powiatowej nr DP 1321O do ronda na DK 42 przy ul. Byczyńskiej w Kluczborku. Został on ukończony w dniu 27.02.2020 a jego oddanie do użytkowania nastąpiło 01.04.2020.

Całość inwestycji pochłonęła blisko 60 milionów złotych (licząc także niezbędne odszkodowania i inne opłaty). Warto zaznaczyć, że choć Gmina Kluczbork podjęła się samodzielnej budowy tej obwodnicy, to jednak udało nam się skorzystać z dofinansowań od partnerów zewnętrznych. Najwięcej środków otrzymaliśmy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, w sumie 15 564 981,40 zł. Pozyskaliśmy także wsparcie z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej w kwocie 3 000 000,00 zł. Istotne wsparcie w wysokości 2 500 000,00 zł wniosła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Odział w Opolu.

 • Untitled-1
 • 30lecie samorządności kluczborka

Z terenów poprzemysłowych powstała KLUCZBORSKA BAJKA

Prezentujemy CENTRUM KLUCZBORSKA BAJKA, znajdujące się pomiędzy kinem Bajka, a halą OSiR.

W maju 2020 roku Gmina Kluczbork zakończyła realizację drugiego etapu projektu pod nazwą „Rewitalizacja miasta Kluczborka poprzez podniesienie jakości przestrzeni publicznej oraz zapobieganie i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu” dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Podczas pierwszego etapu rewitalizacji w 2012 roku odremontowano rynek, zabytkowy ratusz, park miejski oraz zabytkowe kamienice. Drugi etap zakładał rewitalizację obszaru poprzemysłowego położonego w centrum miasta Kluczborka przy ul. Pułaskiego 5. W sumie zagospodarowano prawie 1,5 hektarowy teren. Całkowity koszt związany z rewitalizacją tego terenu wyniósł 10 681 874,00 zł, z tego dofinansowanie to 6 032 179,00 zł.
W 2007 r. Gmina Kluczbork przejęła teren byłego zakładu Przedsiębiorstwo FAMPRA Sp.z.o.o. z Kluczborka. Zakład produkował małą miejską architekturę, taką jak żeliwne latarnie, ławki, barierki, kosze, kwietniki itp. Większość budynków zlokalizowanych na tym terenie powstała przed I Wojną Światową w latach 1910-1915, które pełniły funkcję hal produkcyjnych, odlewni żeliwa, odlewni metali kolorowych, stacji odpylania, magazynu wyrobów hutniczych oraz budynków administracyjno-socjalnych. Z ponad 16 budynków w ramach rewitalizacji pozostawiono dwa, które zostały zmodernizowane.
Na zrewitalizowanych terenach powstało CENTRUM KLUCZBORSKA BAJKA w skład którego wchodzi m.in. Zakład Aktywności Zawodowej w Kluczborku. W zakładzie powstały pracownie: uniwersalna, utrzymania porządku, krawiecka, poligraficzna i ceramiczna. W Zakładzie Aktywności Zawodowej docelowo zatrudnienie znajdzie około 30 osób, w tym osób z niepełnosprawnościami. Do kolejnego budynku, po jego adaptacji przeniesiono świetlice środowiskowe „Parasol” dla dzieci z trudnych rodzin. Oprócz robót budowlano-montażowych, do obu budynków zostało zakupione niezbędne wyposażenie. W ramach II etapu rewitalizacji stworzono także teren rekreacji, nauki i rozrywki, na którym znajduje się plac zabaw, siłownia zewnętrzna oraz miasteczko ruchu drogowego. Utworzono mini amfiteatr, który został zlokalizowany w pobliżu południowej ściany szczytowej budynku świetlic „Parasol”. Obejmuje scenę wykończoną deskami z materiału kompozytowego oraz widownię. Jedna ze ścian budynku świetlic będzie pełniła rolę ekranu w kinie plenerowym. Na placu stworzono miejsce na projektor oraz leżaki. W kolejnej części powstała kawiarnia kinowa z tarasem, posiadająca w pełni wyposażoną salę konsumpcyjną, zaplecze oraz bar. Teren ogrodzono, utworzono miejsca postojowe oraz dokonano nasadzeń drzew i krzewów.

Życzymy wielu miło spędzonych chwil w Centrum Kluczborska Bajka.

 • 2.2
 • 30lecie samorządności kluczborka

„Kupuj świadomie – PRODUKT POLSKI”

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa prowadzi kampanię informacyjną „Kupuj świadomie – PRODUKT POLSKI”, której celem jest zwiększenie wiedzy Polaków nt. znaczenia świadomości decyzji zakupowych, szczególnie w tak trudnym czasie jak pandemia wirusa SARS-CoV-2. Już teraz wiadomo, że odciśnie ona ogromne piętno na sytuacji ekonomicznej i gospodarczej w naszym kraju i na świecie.
Dlatego też tak istotne jest, aby polskie społeczeństwo zrozumiało wagę i znaczenie własnych, podejmowanych codziennie decyzji zakupowych dla funkcjonowania gospodarki i wspierania krajowego rolnictwa. Wspieranie polskich produktów żywnościowych to wsparcie dla polskich rolników i przedsiębiorców, to praca dla nas i dla bliskich, to przychody i zyski firm działających w Polsce oraz podatki wspierające lokalne budżety.
W tym trudnym czasie bądźmy solidarni z naszymi przedsiębiorcami i rolnikami, wspierając krajową gospodarkę i jednocząc się we wspólnych działaniach.

Więcej o kampanii na www.polskasmakuje.pl/produkt-polski

 

 • cover_Photo_FB_ogólne_31032020

Nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych

 • Untitled-2

Więcej informacji dotyczących naboru pod adresem: https://www.bip.kluczbork.eu/850,powszechny-spis-rolny-2020

 

Burmistrz Miasta Kluczborka informuje,

Burmistrz Miasta Kluczborka informuje,
że spisy wyborców w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020r. zostały udostępnione do wglądu
do dnia 19 czerwca 2020r.
w siedzibie Urzędu Miejskiego w Kluczborku; ul. Katowicka 1 - Wydział Spraw Obywatelskich i Obronnych
Udostępnienie spisu wyborców następuje na pisemny wniosek zainteresowanego, zawierający dane umożliwiające ustalenie tożsamości wyborcy w spisie wyborców.

 

 • autor: Barbara Drapacz, data: 2020-06-17

Kluczborskie firmy wśród laureatów „Opolskiej Marki 2019”

W dniu 16 czerwca 2020 r. w Pasiece Zarodowej im. ks. Dr Jana Dzierżona w Maciejowie, odbyło  się wręczenie przez  Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Bułę statuetek „Opolska Marka 2019”. Pasieka została laureatem nowej kategorii konkursu „Opolskie ze smakiem” i otrzymała statuetkę za doceniany nie tylko w regionie miód z Maciejowa. Wśród nagrodzonych znalazła się także firma Thermoshield Poland LTD sp. z o.o. z Kluczborka, produkująca  m.in. nagrodzony produkt „Top shield”, czyli farba na pokrycia dachowe.
– Opolska Marka to tytuł, który może być przyznawany firmom wielokrotnie. Dlaczego? Bo opolskie firmy wciąż się rozwijają, tworzą kolejne rewelacyjne produkty, klasy światowej, której nikt nie może się powstydzić na rynkach europejskich czy światowych – mówił marszałek Andrzej Buła podczas wręczenia statuetek.
O wszystkich laureatach przeczytasz na stronie: https://www.opolskie.pl/2020/06/rekordowa-i-wyjatkowa-opolska-marka-2019/

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów.

 

 • DSC_9896
 • DSC_9925
 • DSC_9935
 • DSC_9944
 • DSC_9958
 • DSC_9973
 • DSC_9982
 • DSC_9992
 • DSC_9997
 • DSC_0002

Skorygowany przebieg trasy drogi ekspresowej S11 Kępno - A1 na odcinku Kępno - granica województwa Opolskiego (z wyłączeniem obwodnicy Olesna)

Przedstawiamy skorygowany przebieg trasy drogi ekspresowej  S11 Kępno - A1 na odcinku Kępno - granica województwa Opolskiego (z wyłączeniem obwodnicy Olesna)

 

Pobierz załączniki

 • autor: Paweł Świątek, data: 2020-06-18

GMINA KLUCZBORK PODPISAŁA UMOWĘ NA WYMIANĘ STARYCH PIECÓW

Prawie 1 milion złotych otrzyma gmina Kluczbork na likwidację indywidualnych, wysokoemisyjnych źródeł ciepła – czyli po prostu przestarzałych pieców, eksploatowanych jeszcze przez mieszkańców. To dofinansowanie unijne projektu, którego całkowita wartość wynosi 2 926 750 złotych.
Marszałek Andrzej Buła podpisał w dniu 16 czerwca 2020r. umowę  na likwidację indywidualnych, wysokoemisyjnych źródeł ciepła z Burmistrzem Kluczborka Jarosławem Kielarem. – Gmina Kluczbork jest liderem w naszej drugiej edycji programu wymiany kotłów – mówi marszałek Andrzej Buła. Spośród 12 gmin, które te pieniądze pozyskały, chce jak najszybciej ten projekt zrealizować. Mam nadzieję, że to będzie dobry przykład dla kolejnych samorządów – dodaje Andrzej Buła przypominając, że w RPO jest jeszcze na ten cel około 42 milionów złotych, a kolejny nabór zostanie ogłoszony zapewne wczesną jesienią.
– Dzięki tym pieniądzom będziemy mogli dofinansować wymianę starych pieców w 80 nieruchomościach, a ponad 40 nieruchomości w gminie chcemy przyłączyć do sieci gazowej i ciepłowniczej. Zamierzamy także zakupić system monitorowania powietrza, co jest równie ważne – mówi burmistrz Jarosław Kielar. Burmistrz podkreśla, że dzięki unijnej pomocy dofinansowanie wymiany pieców, jaką gmina prowadzi od kilku lat, będzie większe. – Do tej pory dofinansowywaliśmy to kwota 2000, a później 3000 zł, teraz dojdzie kolejne 34% kosztów takiej wymiany pieca. Autorzy projektu szacują, że realizacja tych zamierzeń pozwoli na roczny spadek emisji pyłu zawieszonego PM10 o 5,72 Mg.
 Projekt „Likwidacja indywidualnych, wysokoemisyjnych źródeł ciepła w gminie Kluczbork” w ramach działania 5.5 Ochrona powietrza RPO WO 2014-2020 zakłada  wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła w gminie Kluczbork na bardziej ekologiczne rodzaje ogrzewania, zgodnie z preferencjami mieszkańców oraz hierarchią wynikającą z możliwych do osiągnięcia efektów ekologicznych.  Grupa docelowa beneficjentów, którzy otrzymają dofinansowanie  została  wyselekcjonowana podczas naboru ogłoszonego przez Gminę Kluczbork w październiku 2019 roku. Planowane przez mieszkańców inwestycje zostały poddane ocenie energetycznej, której wynik ostatecznie zadecydował o zakwalifikowaniu się do projektu. W ostateczności do projektu zakwalifikowało się 119 inwestycji  polegających na wymianie źródła ciepła w lokalach indywidualnych oraz 2 inwestycje w ramach wspólnot mieszkaniowych.  
W związku z powyższym od dnia 18.06 do 30.06.2020r.  Gmina  będzie podpisywać umowy  dotacji  z indywidualnymi beneficjentami, którzy zostali zakwalifikowani do projektu. Dopiero po jej podpisaniu  Beneficjent ma prawo ponosić koszty związane z realizacją inwestycji.
Ponadto w ramach projektu Gmina planuje zakup i uruchomienie gminnego systemu monitoringu jakości powietrza, który swoim zasięgiem obejmie zarówno teren miasta jak i wszystkie sołectwa.
Całkowite koszty projektu: 2 926 750,00 zł
Wnioskowana kwota dofinansowania: 995 095,00 zł

 

 • 82871994_660629807997689_7044056350607056254_n
 • 83577593_1203781823290845_4953156290967948534_n

INFORMACJA o zamiarze likwidacji filii bibliotecznych Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluczborku zlokalizowanych w Kujakowicach Górnych, Ligocie Dolnej, Łowkowicach i Smardach Dolnych

Działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 9 lit. h ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020r. poz. 713) oraz art. 13 ust. 1, 2, 4 ustawy z dnia 27 czerwca 1997r. o bibliotekach (Dz.U. z 2019r. poz. 1479) informuje się mieszkańców Gminy Kluczbork, że z dniem 31 grudnia 2020r. zamierza się zlikwidować filie biblioteczne Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluczborku zlokalizowane w Kujakowicach Górnych, Ligocie Dolnej, Łowkowicach i Smardach Dolnych.

W powyższej sprawie Rada Miejska w Kluczborku na sesji w dniu 17 czerwca 2020r. podjęła uchwałę Nr XX/337/20, w sprawie zamiaru  likwidacji filii bibliotecznych Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluczborku zlokalizowanych w Kujakowicach Górnych, Ligocie Dolnej, Łowkowicach i Smardach Dolnych której załącznikiem jest uzasadnienie likwidacji filii bibliotecznych.
Treść uchwały wraz z uzasadnieniem likwidacji filii bibliotecznych w załączeniu.

UCHWAŁA NR XX/337/20 RADY MIEJSKIEJ W KLUCZBORKU z dnia 17 czerwca 2020 r. w sprawie zamiaru likwidacji filii bibliotecznych Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluczborku zlokalizowanych w Kujakowicach Górnych, Ligocie Dolnej, Łowkowicach i Smardach Dolnych

 

 

 

Wakacje w Gminie Kluczbork

Przedstawiamy ofertę zajęć dla dzieci spędzających wakacje w Gminie Kluczbork. Spośród propozycji spędzania wolnego czasu są zabawy połączone z nauką, zajęcia plastyczne, taneczne i sportowe. Dzieci na pewno nie będą się nudzić.

 • 104939698_2875093905934762_7394458087393398751_o
 • 106202446_1423635557835304_745448459456373903_o
 • gry.wakacje.2020
 • wakacje2020
 • plakat joga na trawie 2020
 • plakat wakacje na sportowo 2020
 • kino

Burmistrz Miasta Kluczborka informuje, że spółki wodne działające na terenie Gminy Kluczbork mogą ubiegać się o uzyskanie dotacji celowej, z przeznaczeniem na realizację zadań związanych z bieżącym utrzymaniem wód i urządzeń melioracyjnych oraz finansowanie i dofinansowanie inwestycji, na terenie objętym ich działaniem.

INFORMACJA

    Burmistrz Miasta Kluczborka informuje, że spółki wodne działające na terenie Gminy Kluczbork  mogą ubiegać się o uzyskanie dotacji celowej, z przeznaczeniem na realizację zadań związanych z bieżącym utrzymaniem wód i urządzeń melioracyjnych oraz finansowanie i dofinansowanie inwestycji, na terenie objętym ich działaniem.
Zasady złożenia wniosku, przyznawania oraz rozliczenia dotacji określa Uchwała Nr LI/509/18 Rady Miejskiej w Kluczborku z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie zasad udzielania dotacji celowej dla spółek wodnych z budżetu Gminy Kluczbork, trybu postępowania w sprawie udzielania dotacji i sposobu jej rozliczania, dostępna na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Kluczborku pod adresem http://www.bip.kluczbork.pl oraz w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego z dnia 9 lipca 2018r., poz. 2037 oraz Uchwała Nr LIV/526/18 Rady Miejskiej w Kluczborku z dnia 27 września 2018 r. w sprawie zmiany uchwały Nr LI/509/18 Rady Miejskiej w Kluczborku z dnia 28 czerwca 2018r., dostępna na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Kluczborku pod wyżej wskazanym adresem internetowym oraz w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego z dnia 8 października 2018r., poz. 2747.
Udzielona pomoc finansowa nie może przekroczyć 80% wartości wykonywanych zadań.
Kwota przeznaczona w budżecie Gminy Kluczbork na pomoc finansową dla spółek wodnych na konserwację urządzeń melioracyjnych wynosi 30.000,00 zł i określona została w załączniku nr 2 Uchwały Nr XV/262/19 Rady Miejskiej w Kluczborku z dnia 20 grudnia 2019 r. w sprawie uchwalenia budżetu gminy  na 2020 rok.
       Wnioski o udzielenie pomocy finansowej według wzoru załączonego poniżej należy składać sekretariacie Urzędu Miejskiego w Kluczborku lub przesłać pocztą na adres: Urząd Miejski w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork  (liczy się data wpływu do Urzędu)  w terminie do dnia 10 lipca 2020r.
Wniosek należy złożyć w zamkniętej kopercie z napisem:
„Dotacja dla spółek wodnych na bieżące utrzymanie wód i urządzeń melioracji wodnych w 2020r.” i oznaczyć pieczątką spółki wodnej.
Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane.
      Wnioski kompletne i nie zawierające uchybień formalnych zostaną rozpatrzone w terminie do 21 dni od daty wpływu.
Informacja o przyznanych dotacjach zostanie podana do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie jej  w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu  Miejskiego w Kluczborku.
Szczegółowe informacje: Urząd Miejski w Kluczborku – Wydział  Ochrony Środowiska i Leśnictwa pok.126, I piętro, tel. 77 418 14 81 wew. 228  w godz. 800-1400.
                                                                 


                                                              Burmistrz Miasta Kluczborka
                                       Jarosław Kielar
                                                                         
 Załącznik:
1)   Wzór wniosku o udzielenie dotacji

 

 • autor: Elżbieta Starościak, data: 2020-06-25

Wsparcie zrzutki na nowy mural w Kluczborku

Zapraszamy do wsparcia zrzutki na Mural w podziękowaniu dla osób, które stanęły na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem: www.zrzutka.pl/z/mural2020

Od początku zbiórki udało się zebrać 1720zł co stanowi blisko 50% potrzebnej kwoty. 50 osób wsparło już zrzutkę! Mural w podziękowaniu dla osób, które były zaangażowane w walkę z pandemią i stały na straży naszego bezpieczeństwa. W literach słowa DZIĘKUJEMY będą wypisane dodatkowe 10 innych zawodów, nazw grup społecznych. Chcemy pozostawić pozytywny ślad w przestrzeni publicznej z tego trudnego okresu w naszym życiu.
Autorem muralu jest Petion - kluczborski artysta, którego prace zdobią niejedną ścianę w Kluczborku.

 • a8a4d8f683f671fa878ddaf3480478d9

Kolejny sukces pana Adama Sokołowskiego

27 czerwca 2020r. w Dzierżoniowie odbyły się 43 Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych w tym 20 jubileuszowe rozgrywane w tym mieście. Po raz 20-ty z rzędu wygrał je mieszkaniec Kluczborka pan Adam Sokołowski. Był to zarazem jego 23-ci tytuł Mistrza Polski.
Na 215 możliwych punktów do zdobycia Nasz Mistrz zdobył 203 punkty pokonując tym samy następnego w klasyfikacji pana Romana Strzałkowskiego z Darłowa o 24 punkty.


Serdecznie gratulujemy Naszemu Mistrzowi.

Przeczytaj również artykuł o tym wydarzeniu na stronie SportoweTempo.pl - MP kibiców: Adam Sokołowski po raz 23, jak... Michael Phelps

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2020-06-30
 • AdamSokołowski - Mistrz Polski Kibiców Sportowych 2020
 • AdamSokołowski - Mistrz Polski Kibiców Sportowych 2020
 • AdamSokołowski - Mistrz Polski Kibiców Sportowych 2020
 • AdamSokołowski - Mistrz Polski Kibiców Sportowych 2020
 • AdamSokołowski - Mistrz Polski Kibiców Sportowych 2020
 • AdamSokołowski - Mistrz Polski Kibiców Sportowych 2020
 • AdamSokołowski - Mistrz Polski Kibiców Sportowych 2020
 • AdamSokołowski - Mistrz Polski Kibiców Sportowych 2020
 • AdamSokołowski - Mistrz Polski Kibiców Sportowych 2020
 • AdamSokołowski - Mistrz Polski Kibiców Sportowych 2020
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2020-06-30

Ogłoszenia o przetargu na sprzedaż nieruchomości gminnych GNP.6840.36.2020.JK z dnia 03.07.2020r.

Ogłoszenia o przetargu na sprzedaż nieruchomości gminnych GNP.6840.36.2020.JK z dnia 03.07.2020r.

 • autor: Joanna Kowalik , data: 2020-07-03

Burmistrz Miasta Kluczborka ogłasza dodatkowy nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej z budżetu Gminy Kluczbork na modernizację (wymianę) ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne

Wnioski o udzielenie dotacji będą przyjmowane od 21 lipca do 7 sierpnia 2020r.

UWAGA!!! ODKOMARZANIE W KLUCZBORKU!!!

W nocy z piątku na sobotę (24./25.07.) na terenie Kluczborka zostanie przeprowadzona akcja odkomarzania. Robimy to po raz pierwszy ale wzięliśmy pod uwagę doświadczenia innych miast. Dlatego, aby chronić pszczoły i inne pożyteczne owady, akcja odkomarzania będzie przeprowadzana tylko w kilku wyznaczonych miejscach i tylko w godzinach nocnych. Zadymianie będzie prowadzone w następujących miejscach:
- Park Miejski
- Park Dzierżona
- ścieżka leśna od parkingu koło klasztoru oo. sercanów do Zbiornika "Kluczbork"
- okolice Zbiornika "Kluczbork" (plaża, plac zabaw itd.)
- Ośrodek Turystyczno - Wypoczynkowy w Bąkowie
Oczywiście jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające (brak opadów i wiatru) to akcja powinna rozpocząć się po zachodzie słońca i zakończyć przed jego wschodem.
Mamy nadzieję, że przeprowadzona akcja przyniesie ulgę osobom korzystającym z tych miejsc, ale musimy też dołożyć wszelkich starań aby była ona możliwie jak najmniej uciążliwa dla środowiska.
 

UWAGA!!! DOWÓZ DO KĄPIELISKA W BĄKOWIE - NOWE TRASY PRZEJAZDU !!!

Miło nam poinformować, że od poniedziałku 27 lipca uruchamiamy dodatkowe przewozy dla dzieci i młodzieży z Gminy Kluczbork do Ośrodka Turystyczno-Wypoczynkowego w Bąkowie.      
Na poniższych zdjęciach przedstawiamy sołectwa z których wyruszą busy oraz ich rozkłady jazdy. Jednakże przypominamy, iż chęć skorzystania z dowozu należy zgłosić sołtysowi najpóźniej dzień przed planowanym przejazdem.
Oferta ta jest skierowana do dzieci i młodzieży z naszej gminy, jednak zwracamy uwagę, że dzieci w wieku do 13 lat muszą być pod opieką pełnoletniego opiekuna  Podobnie jak przy wejściu na teren kąpieliska w Bąkowie, również przy wejściu do autobusu trzeba będzie okazać legitymację szkolną, więc przypominamy o zabraniu jej ze sobą. Oczywiście, ze względu na panującą epidemię, musimy powziąć pewne środki ostrożności, dlatego pasażerowie będą zobowiązani do zakładania maseczek ochronnych. Pojazdy te będą też regularnie dezynfekowane.
W przypadku niepogody (deszcz, burza, grad) autobusy nie będą kursować, ale miejmy nadzieję, że pogoda nie będzie bardzo kapryśna.

Życzymy miłego wypoczynku!

 

 • bogacica
 • borkowice
 • lowkowice
 • smardy
 • regulamin

Gmina Kluczbork podpisała kolejną umowę o dofinansowanie

Gmina Kluczbork podpisała umowę o dofinansowanie projektu „Ochrona różnorodności biologicznej na terenie gminy Kluczbork” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa V: Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Działanie 5.1: Ochrona różnorodności biologicznej.
„Ochrona różnorodności biologicznej na terenie gminy Kluczbork” jest projektem partnerskim w którego realizację zaangażowane zostaną 3 podmioty: Gmina Kluczbork, Stowarzyszenie Wsi Bogacica "Bogatalanta" oraz Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu. Przedmiotowy projekt zakłada m.in. remont zbiornika wodnego w Bąkowie i wykoszenie jego skarp, co pozwoli na odtworzenie siedlisk wodno-błotnych i poprawienie stanu miejsca rozrodu płazów, ptaków wodno-błotnych i innych gatunków związanych z wodami. W projekcie przewiduje się podniesienie świadomości oraz wiedzy mieszkańców i turystów na temat bioróżnorodności – w tym ochrony gatunków wodno-błotnych poprzez budowę infrastruktury edukacyjno-informacyjnej, zakup sprzętu i wyposażenia dla potrzeb prowadzenia zajęć edukacyjnych i warsztatów, prowadzenie edukacji przyrodniczej dla dzieci przedszkolnych i szkół podstawowych z terenu woj. opolskiego, prowadzenie edukacji dla pozostałych grup docelowych. Zadania realizowane przez partnerów w dużej mierze obejmą działania w zakresie mikroretencji, prowadzone łącznie na 2 stawach, w tym na stawie położnym na obszarze Natura 2000, których celem będzie odtworzenie naturalnego krajobrazu. Ponadto utworzone, wyremontowane zostaną ścieżki dydaktyczno-przyrodnicze przy stawie. W miejscach realizacji projektu przez partnerów ustawione zostaną tablice edukacyjne zawierające treści dydaktyczne związane z bioróżnorodnością, mikroretencją, Naturą 2000.

Zadanie 1: Utworzenie plenerowego Centrum Ochrony Bioróżnorodności na terenie położonym przy OTW Bąków.
Projekt zakłada utworzenie plenerowego Centrum Ochrony Bioróżnorodności na terenie położonym przy OTW Bąków (gm. Kluczbork). Wstępne założenia przewidują rewitalizację stawu o pow. około 2,70 ha, zagospodarowanie terenu wokół stawy, powstanie ścieżki edukacyjnej wokół stawu oraz remont, przebudowa istniejącego budynku gospodarczo-magazynowego. Ponadto wokół stawu utworzone zostaną stanowiska obserwacyjne – luneta obserwacyjna, pomosty drewniane wraz z tablicami/aplikacjami edukacyjnymi. Natomiast, na całym terenie OTW Bąków zakłada się urządzenie ciągu ścieżek edukacyjnych (na bazie obecnych naturalnych ciągów komunikacyjnych) poprzez ich remont, oznaczenie i opisanie unikalnych okazów roślin i zwierząt występujących na danym obszarze. W ramach zadania zostanie również zakupione wyposażenie niezbędne do realizacji zadania.

Zadanie 2: Stworzenie warunków do prowadzenia edukacji na temat obszaru Natura 2000 PLH160013 przez Stowarzyszenie Wsi Bogacica „BOGATALANTA” oraz edukacja na temat znaczenia obszarów Natura 2000 dla zachowania bioróżnorodności w województwie opolskim.
W ramach zadania zostanie wykonana rewitalizacja stawu znajdującego się na terenie obszaru Natura 2000 nr PLH160013. Jednym z głównych kierunków działalności wsi tematycznych jest edukacja związana z poznawaniem otaczającego świata przez doznania, emocje, tworzenie i aktywne uczestniczenie. W ramach zadania zostaną również przeprowadzone zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z terenu województwa opolskiego, w tym celu zostaną zakupione materiały do prowadzenia zajęć, warsztatów, a dla uczestników założono poczęstunek. Liczba osób, która weźmie udział w zajęciach, warsztatach to około 1000. Zakupiony zostanie niezbędny sprzęt
i wyposażenie.

Zadanie 3: Poprawa infrastruktury edukacyjnej służącej do prowadzenia edukacji w zakresie mikroretencji oraz bioróżnorodności województwa opolskiego.
W ramach przedmiotowego zadania, realizowanego przez Partnera projektu-Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu, przewidziano realizację działań, mających na celu remont zbiornika wodnego w Bąkowie w celu odtworzenia siedlisk wodno-błotnych i zwiększenia retencji oraz podniesienia świadomości mieszkańców i turystów w dziedzinie ochrony przyrody i różnorodności biologicznej. Poprzez odmulenie zbiornika i wykoszenie skarp zostanie powstrzymana niepożądana sukcesja
i zostaną usunięte gatunki obce, co poprawi stan siedlisk i gatunków na terenie objętym projektem. W ramach zadania zostaną wykonane prace polegające na robotach pomiarowych, porządkowych
i ziemnych oraz na remoncie urządzeń wodnych, -wykonanie nasadzeń roślin wodnych przy stawie. W ramach zadania przeprowadzone zostaną lekcje w plenerze wspierające edukację o zdrowej żywności, zwłaszcza poprzez naukę wędkowania, zapoznania się z korzyściami jakie płyną ze spożywania ryb oraz zwiedzanie ścieżki dydaktycznej.

Całkowity koszt projektu: 1 972 879,49 zł
Wnioskowana kwota wsparcia: 1 676 947,55 zł

 

XXXV Kluczborskie Koncerty Organowe

Wszystkich melomanów zapraszamy na pierwszy z dwóch koncertów w ramach jubileuszowej XXXV edycji Kluczborskich Koncertów Organowych.

 • plakat 1.09

Powszechny Spis Rolny 2020

Przypominany, że od 1 września 2020r. do 30 listopada 2020r. odbędzie się Powszechny Spis Rolny 2020.

Rolnicy będą mogli udzielić informacji o gospodarstwach rolnych poprzez:
•    Samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która będzie dostępna na tej stronie internetowej do którego serdecznie zachęcamy;
•    Telefonicznie – dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99


Z użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie spiszą się samodzielnie skontaktują się rachmistrzowie spisowi:
•    Telefonicznie, w celu przeprowadzenia spisu w wywiadzie telefonicznym,
•    Bezpośrednio – w celu przeprowadzenia spisu w wywiadzie bezpośrednim w miejscu dogodnym dla użytkownika gospodarstwa rolnego.

Więcej informacji na temat spisu:
https://opole.stat.gov.pl/aktualnosci/powszechny-spis-rolny,106,1.html, https://spisrolny.gov.pl/.

Zachęcamy również do wzięcia udziału w organizowanej przez Urząd Statystyczny w Opolu konkursie memo dla dzieci i dorosłych !!!!
https://opole.stat.gov.pl/aktualnosci/psr-2020-zabawa-z-radiem,109,1.html.

 

 • plakaty_pion_MILOSZ_przed_A3 DRUK

Informacja o przyznaniu dotacji celowej dla spółek wodnych w 2020r.

Informacja o przyznaniu dotacji celowej dla spółek wodnych w 2020r.

Ogłoszenie przetargu na sprzedaż nieruchomości z dnia 6.08.2020r

https://www.bip.kluczbork.eu/452,przetargi-na-sprzedaz-i-dzierzawe-nieruchomosci?tresc=14572

Akty wandalizmu na zrewitalizowanym Centrum Kluczborska Bajka

W nocy z 3 na 4 sierpnia 2020 r. w godzinach 22.00-2.00 na zrewitalizowanym Centrum Kluczborska Bajka (teren po byłej Famprze) dokonano zniszczeń i aktów wandalizmu na kwotę ponad 9 000 zł. Dzięki nagraniom z monitoringu Straży Miejskiej oraz policji udało się już w wtorek 4 sierpnia zidentyfikować i złapać sprawcę, którym okazał się Krzysztof C. 31-letni mieszkaniec Roszkowic (Gmina Byczyna). Jego zachowanie w czasie zdarzenia wskazywało na to, że był pod wpływem alkoholu i narkotyków. Sprawca wyrwał ławkę, zniszczył kosz na śmieci oraz znak informacyjny, uszkodził drzwi wejściowe do świetlicy Parasol, zniszczył całkowicie magnolię oraz uszkodził szybę.
Przeciwko sprawcy toczy się postępowanie i odpowie on za wyrządzone szkody. Za zakłócanie porządku został już ukarany przez Straż Miejską mandatem w wysokości 500zł.
Niech to zdarzenie będzie przestrogą dla innych wandali. PAMIĘTAJMY, że ten teren został odrestaurowany z naszych wspólnych pieniędzy i ma służyć nam wszystkim.
Jeżeli są Państwo świadkami aktów wandalizmu, prosimy o reakcję i zgłoszenie na nr alarmowy 112. Takie zachowania powinny być piętnowane!!!.

 

 • 1
 • 2
 • 3,1
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

VIII Bieg o Złotą Barć

8 edycja Biegu o Złotą Barć odbędzie się w niedzielę 27 września 2020r. w całkiem nowym miejscu. START I META przy plaży zbiornika KLUCZBORK. Atrakcyjna trasa wokół zbiornika oraz po kluczborskim parku. Ze względu na pandemię koronawirusa obowiązują limity: 150 osób na 5 km; 150 osób na 10 km i 50 osób na Nordic Walking(5km).

Zapisy na VIII Kluczborski Bieg Przełajowy o Złotą Barć oraz II Marsz Nordic Walking. Link do zapisów: https://www.zmierzymyczas.pl/1153/viii-kluczborski-bieg-przelajowy-o-zlota-barc.html
Jest już ponad 100 zapisanych więc nie zwlekajcie, gdyż liczba miejsc ograniczona. Pamiętajmy, żeby po zgłoszeniu dokonać opłaty startowej. Osoby, które zgłoszą się droga elektroniczną i nie dokonają opłaty startowej w terminie do trzech dni roboczych po dokonaniu zgłoszenia – zgłoszenie takie jest traktowane jako niekompletne i zostanie automatycznie usunięte z systemu zapisów elektronicznych.
Do zobaczenia na starcie.

 • plakat barc 2020

Burmistrz Miasta Kluczborka informuje o obowiązkowym udziale w Powszechnym Spisie Rolnym 2020

Drodzy Rolnicy,

W najbliższym czasie, tj. od 01 września do 31 listopada br. stoi przed nami bardzo ważne zadanie – realizacja Powszechnego Spisu Rolnego, który odbywa się raz na 10 lat.
Spis Rolny 2020 reguluje Ustawa z 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym 2020r.  
( Dz. U. 2019.1728 ).

W spisie rolnym będą zbierane dane dotyczą m.in.: osoby kierującej gospodarstwem rolnym, położeniem gospodarstwa na obszarze o ograniczeniach naturalnym, typu własności użytków rolnych, produkcji ekologicznej, rodzaju użytkowanych gruntów, powierzchni zasiewów według upraw, powierzchni nawadnianej, zużycia nawozów, pogłowia zwierząt gospodarskich, rodzaju budynków gospodarskich, itp.
Dane zebrane w spisie pozwolą zidentyfikować stan polskiego rolnictwa, ukażą kierunki i zakres zmian jakie zaszły w rolnictwie od 2010r. Powyższe dane są także niezbędne do racjonalnego planowania programów rozwojowych polskiego rolnictwa, zarówno w skali krajowej, jak i lokalnej, czyli na terenie naszej gminy. Dostarczą informacji na temat sytuacji demograficznej, społecznej i gospodarczej rolników, a także prowadzonej produkcji rolnej.

W Spisie muszą zostać spisane wszystkie gospodarstwa rolne. Obowiązek ten można realizować trzema metodami tj. poprzez samospis internetowy, wywiad telefoniczny i wywiad bezpośredni przeprowadzony przez rachmistrza terenowego.
W związku z panującą pandemią COVID 19, zalecaną metodą jest samospis, który polega na samodzielnym wprowadzeniu informacji do formularza ankiety spisowej dostępnej na stronie internetowej GUS.
Od 1 września, w Urzędzie Miejskim w Kluczborku będzie przygotowane stanowisko komputerowe do samodzielnego spisu.
Dane zebrane od rolników w ramach PSR 2020 będą objęte tajemnicą statystyczną (art. 10 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej Dz.U. 2019. 649 ) a za ich ujawnienie grozi kara pozbawienia wolności.

Uprzejmie proszę Państwa o zrozumienie potrzeby obowiązkowego udziału w Powszechnym Spisie Rolnym 2020, zaangażowanie się oraz udzielenie rzetelnych, dokładnych informacji, które będą wiarygodnym materiałem informacyjnym niezbędnym do efektywnego zarządzania gospodarką rolną.

Burmistrz Miasta Kluczborka
Jarosław Kielar

 

 • Plakat_A4__CMYK__bez_spadw

Festiwal Jedzenia i Picia z Gorilla Events w Kluczborku!

W piątek 21 sierpnia na kluczborskim rynku wystartuje Festiwal Jedzenia i Picia z Gorilla Events w Kluczborku! Zlot Foodtrucków będzie trwał przez cały weekend. W Kluczborku zjawią się:

 1. Sparrow Burger
 2. Azja Truck
 3. Frytka Truck
 4. El'Cazuela
 5. Magic Ice
 6. Kurnik na kółkach
 7. Greek Truck
 8. Traditional Hungarian Langosz Food Truck
 9. Kawobus
 10. Hot-Dog Truck
 11. Złote Paluchy Churros
 12. LosPlackos Truck
 13. American Grilled Cheese

Ponadto zapraszamy do namiotu lokalnego browaru rzemieślniczego Browar w cieniu z Kochłowic pod Byczyną.

Więcej w wydarzeniu: Festiwal Jedzenia i Picia z Gorilla Events w Kluczborku! Serdecznie zapraszamy!!!
 

 • zlot foodrucków 2020

Podpisano umowę partnerską na termomodernizację budynków oświatowych

W dniu 21 sierpnia 2020 r. w sali Urzędu Miejskiego w Kluczborku podpisano umowę partnerską na realizację zadania „Termomodernizacja budynków oświatowych Gminy Kluczbork (Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2) i Powiatu Kluczborskiego (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego - od 01.09.2019 r. Zespół Szkół Nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego)” dofinansowany w ramach RPO WO 2014–2020, Oś Priorytetowa: III Gospodarka niskoemisyjna, Poddziałanie: 3.2.1 Efektywność energetyczna w budynkach publicznych. Szacowane koszty kwalifikowalne projektu wynoszę 3 145 769,66 PLN, z czego dofinansowanie z UE: 1 600 000,00 PLN. Wkład własny opiewa na kwotę 1 545 769,66 PLN.
Umowę podpisali: Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Starosta Kluczborski Mirosław Birecki, Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar wraz z skarbnikami gminy i powiatu.
Najważniejszym celem przedmiotowej inwestycji będzie obniżenie energochłonności budynków edukacyjnych Gminy Kluczbork (PSP Nr 2) i Powiatu Kluczborskiego (ZS Nr 2 CKU), który to cel zostanie osiągnięty poprzez głęboką modernizację energetyczną tych obiektów obejmującą m.in. prace termomodernizacyjne związane z dociepleniem ścian zewnętrznych, dociepleniem dachu oraz w połaciach dachowych, wymianę okien i drzwi, zmiany w systemach ogrzewania i wentylacji, w tym zastosowanie systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, instalacji doprowadzającej ciepłą wodę użytkową oraz wykorzystanie instalacji OZE.

 

 • IMG_20200821_140758
 • IMG_20200821_141002

Opolska Niezapominajka – szukamy najlepszej organizacji pozarządowej

Marszałek Województwa Opolskiego ogłasza XII edycję konkursu „Opolska Niezapominajka”. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszej, najefektywniej działającej organizacji pozarządowej województwa opolskiego w 2019 roku, a także promocja wzorów działalności prospołecznych. Konkurs adresowany jest do organizacji pozarządowych działających na terenie województwa opolskiego.

Czytaj więcej na www.opolskie.pl

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza na PRZYSTANEK "BALLADYNA"

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku oraz Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka. Filia w Kluczborku serdecznie zapraszają 5 września 2020 r., od godziny 11:00 na Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego.

 • plakat.NC2020

Informacja o przeniesieniu Dodatków Mieszkaniowych

Informujemy, że od 1 września 2020r Dodatki Mieszkaniowe będą przeniesione z Urzędu Miejskiego do Ośrodka Pomocy Społecznej w Kluczborku, ul Zamkowa 6. Zapraszamy do pok. nr 11 (II piętro).

Apel o bezpieczny powrót do szkoły

Szanowni Państwo, drodzy uczniowie.

Z dniem 1 września rozpoczynamy tradycyjnie nowy rok szkolny. Niestety w bardzo trudnej sytuacji pandemii koronawirusa. Usilnie prosimy uczniów, rodziców oraz mieszkańców o przestrzeganie poniższych zasad bezpieczeństwa i higieny, aby powrót do szkoły był bezpieczny dla nas wszystkich.

Życzymy dużo zdrowia i jak najlepszych ocen w szkole.

 

 • Bezpieczny_powrót_do_szkoły_-_rodzice
 • Bezpieczny_powrót_do_szkoły_-_uczniowie

Bezpłatne szkolenie: „Założenia i zasady funkcjonowania programu Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)”

PFR Portal PPK zaprasza pracodawców, przedstawicieli kadr i działów HR oraz zespoły odpowiedzialne za wdrożenie PPK z województwa opolskiego na bezpłatne szkolenie: „Założenia i zasady funkcjonowania programu Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)”.

 • pfr

Kino BAJKA zaprasza na retransmisję w plenerze

André Rieu powraca do kin, by podnieść nas na duchu!
Retransmisja koncertu w plenerze
bilety 20 i 25 zł

W tych wymagających czasach, kiedy mamy ograniczony kontakt z naszymi najbliższymi, holenderski maestro zaprasza nas do kin, byśmy bezpiecznie zjednoczyli się w muzyce, tańcu i radości.
W tym roku seria koncertów na placu Vrijthof w rodzinnym mieście André Rieu, Maastricht, nie mogła się odbyć ze względów bezpieczeństwa epidemicznego. Jednak holenderski maestro nie chciał zostawić widzów na całym świecie bez swojej ukochanej muzyki. Postanowił więc przygotować specjalny kinowy koncert, na który złożyły się najbardziej zabawne i wzruszające fragmenty z ostatnich 15 lat występów na placu Vrijthof. André Rieu osobiście zapewnia, że będzie to ekscytująca podróż w przeszłość, pełna emocji i wzruszeń. „Dziś, bardziej niż kiedykolwiek ludzie potrzebują radości – mówi uwielbiany na całym świecie skrzypek i dyrygent. – Muzyka niesie taką radość, ale też jednoczy ludzi. Dlatego postanowiłem przygotować ten wspominkowy show”.
W koncercie „Razem z André Rieu. Muzyka z magicznego Maastricht” tradycyjnie weźmie udział barwna Orkiestra Johanna Straussa, Platynowi Tenorzy, słynne sopranistki i inni wybitni goście, którzy przyjęli zaproszenie od pełnego charyzmy holenderskiego króla walca. Maestro przed koncertem udzieli wywiadu na temat obecnej sytuacji i siły muzyki. Choć w ten sposób fani będą mogli „spotkać się” ze swoim ulubieńcem.

 

 • AndreRieuplener (002)

Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

W powiecie kluczborskim funkcjonują dwa punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i mediacji oraz jeden punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji.

Szczegółowe informacje, kto może skorzystać z darmowych porad oraz gdzie zlokalizowane i w jakich godzinach czynne są punkty na www.powiatkluczborski.pl

Od dziś rozpoczyna się POWSZECHNY SPIS ROLNY 2020

„Spiszmy się jak na rolników przystało”

Możesz to zrobić samodzielnie logując się na stronie https://spisrolny.gov.pl/ w zakładce https://psr2020.spis.gov.pl/#/login?redirect=%2Fobligations.

 

 • Plakat_A4__CMYK__bez_spadw

Kolejne unijne środki trafią do Gminy Kluczbork

W dniu 03 września 2020 r. w Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku podpisano z Zarządem Województwa Opolskiego umowę o dofinansowanie, za sprawą której kolejne unijne środki trafią do Gminy Kluczbork. Umowa ta dotyczy realizacji projektu pod nazwą „Zwiększenie dostępności zasobów kulturowych regionu poprzez remont budynku Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku oraz działania informacyjne, edukacyjne i promocyjne”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014–2020, Oś Priorytetowa V Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Poddziałanie 5.3 Dziedzictwo kulturowe i kultura.  Z ramienia Województwa Opolskiego umowę podpisał Marszałek Województwa Pan Andrzej Buła oraz Członek Zarządu Województwa Opolskiego Pan Szymon Ogłaza natomiast Muzeum im. Jana Dzierżona reprezentowała Dyrektor Pani Izabella Gomułkiewicz oraz Pani Regina Przybynowska. Przedmiotowy  projekt jest przedsięwzięciem partnerskim realizowanym przez Muzeum im. Jana Dzierżona oraz Gminę Kluczbork. Jego celem  jest zwiększenie dostępności zasobów kulturowych poprzez stworzenie warunków do intensywniejszego wykorzystania Muzeum im. Jana Dzierżona przez mieszkańców Kluczborka i nie tylko.  W wyniku realizacji projektu zostanie wykonany remont dachu i przebudowane poddasza budynku muzeum oraz działania z zakresu poprawy dostępności dla osób niepełnosprawnych.  Uzupełnieniem działań inwestycyjnych będzie szereg przedsięwzięć informacyjnych, edukacyjnych i promocyjnych, w tym o charakterze niestandardowym, aktywizujących i angażujących w działania muzeum adresatów jego oferty.  Szacowane koszty kwalifikowane projektu opiewają na kwotę 648 667,97zł z czego dofinansowanie z UE to 299 999,96 zł.

 • DSC_4022
 • DSC_4029

Koncert charytatywny "Gramy dla Iwonki"

Pasaż Piłsudskiego zaprasza dzisiaj 4 września na charytatywny Koncert charytatywny "Gramy dla Iwonki" Start godzina 15.00
Na scenie pojawią się wykonawcy nie tylko z Kluczborka. Specjalnie dla Was przyjedzie z Ostrowa Wielkopolskiego Anna Klah, która w tym roku wygrała Międzynarodowy Konkurs pokonując ponad 700 uczestników z ponad 40 państw.
Będziemy mieli możliwość posłuchać Sylwię Rubin, Justynę Misiak, Kornelię Wysocką, Patrycję Czaję, Wiktorię Felusiak oraz Antoninę Biesiadecką.
Z Rapem zaznajomią nas Brother`s roll !!!
Z kowerami zaznajomi również właściciel Tiffin Time który pochodzi z Bangladeszu.
Z nadesłanych zgłoszeń przez Państwa na keybordzie swoje umiejętności zademonstruje Igor Paluszczak
Przyjdź, zobacz, pomóż - Razem możemy wiele

 • 118707351_3127137127336054_223852334966809197_o

Rolniku! Ruszył Powszechny Spis Rolny! Nie czekaj na ostatnią chwilę, spełnij obowiązek - spisz się przez Internet spisrolny.gov.pl i weź udział w loterii

Uprzejmie informujemy, że dla użytkowników gospodarstw rolnych objętych Powszechnym Spisem Rolnym 2020, którzy dokonają samospisu w aplikacji spisowej przeprowadzona zostanie ogólnopolska loteria. Samospisu można dokonać również w Urzędzie miejskim w Kluczborku na specjalnie przygotowanym do tego celu stanowisku.

Osoby, które poprzez aplikację wyrażą  zainteresowanie  loterią, otrzymują na wskazany przez siebie adres e-mail unikalny kod upoważniający do udziału w loterii. Ten kod trzeba będzie zarejestrować na stronie internetowej loterii od 1 października br. do 22 listopada br.

Loteria będzie trwać od 1 października do 23 listopada 2020 r. tj. do ostatniego losowania.  
W loterii przewidziane są nagrody rzeczowe:
•    20 laptopów  (nagroda główna)
•    88 tabletów
•    400 przenośnych dysków twardych

Losowania
W ramach loterii zostaną przeprowadzone 3 losowania  w terminach:
•    20.10.2020 r
•    03.11.2020 r.
•    23.11.2020 r.

Podczas dwóch pierwszych losowań, losowane będą tablety i przenośne dyski twarde. Trzecie losowanie obejmie nagrody główne.  W trzecim losowaniu, wszystkie unikalne kody będą miały szanse na wygraną. Wszystkie losowania będą odbywać się pod nadzorem komisji. Każde losowanie będzie relacjonowane na żywo na kanale Youtube GUS, a dodatkowo wyniki będą publikowane na stronie loterii.

ŻYCZYMY POWODZENIA !!!!!

 

 • Plakat_A4__CMYK__bez_spadw

KAWIARNIA KINOWA - OGŁOSZENIE O PRZETARGU NA DZIERŻAWĘ LOKALU UŻYTKOWEGO

Gmina Kluczbork ogłosiła przetarg pisemny nieograniczony na dzierżawę kawiarni artystycznej z ofertą gastronomiczną przy ul. Pułaskiego 5 w Kluczborku.
Informacje szczegółowe o przetargu dostępne na: https://www.bip.kluczbork.eu/452,przetargi-na-sprzedaz-i-dzierzawe-nieruchomosci?tresc=14604

Przedmiotem przetargu jest dzierżawa lokalu użytkowego położonego w Kluczborku, ul. Pułaskiego 5  ark. m. 6 działka nr 109/9 o łącznej powierzchni pow. 253,44 m ² + taras o pow. 79,2 m ². Przedmiot dzierżawy jest przeznaczony na ściśle określoną działalność gospodarczą związaną z prowadzeniem kawiarni artystycznej. Lokal przeznaczony do wydzierżawienia jest w pełni wyposażony w sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności kawiarniano - gastronomicznej.

Czynsz dzierżaw miesięcznie wynosi 2 500,00 zł brutto płatny do 25-tego każdego miesiąca po otrzymaniu faktury VAT wystawionej przez Gminę Kluczbork.
       
Warunki udziału w przetargu:
1.    Uczestnikiem przetargu  może być osoba fizyczna nie prowadząca działalność gospodarczej, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna, której powszechnie obowiązujące przepisy przyznają zdolność prawną, a także podmioty te występujące wspólnie.
2.    Uczestnik przetargu zobowiązany jest do opracowania koncepcji funkcjonowania kawiarni na czas trwania  umowy  dzierżawy.
3.    Podmioty niespełniające warunków wymienionych w punkcie 1-2 zostaną wykluczone z postępowania.

Miejsce, termin składania i otwarcia ofert:
1.    Oferty należy składać  w Urzędzie Miejskim  ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork  pokój  nr 135 (sekretariat) I piętro w terminie do 22.09.2020r. do godz. 12.00.
2.    Ofertę należy umieścić w zamkniętej kopercie, uniemożliwiającej odczytanie zawartości bez jej uszkodzenia. Ofertę należy zaadresować: Gmina Kluczbork, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork. Koperta powinna być oznaczona nazwą (firmą) i adresem uczestnika przetargu, wraz z dopiskiem:
„Oferta na dzierżawę  lokalu użytkowego wraz z wyposażeniem  z  przeznaczeniem na prowadzenie kawiarni artystycznej z ofertą gastronomiczną przy ul. Pułaskiego 5 w Kluczborku”
NIE OTWIERAĆ PRZED DNIEM 22.09.2020r. godz. 12.00 ”

 

drukuj (KAWIARNIA KINOWA - OGŁOSZENIE O PRZETARGU NA DZIERŻAWĘ LOKALU UŻYTKOWEGO)

 • DSC_9587
 • DSC_9622
 • DSC_9649
 • DSC_9691

Głosuj na Gminę Kluczbork w projekcie „Pod biało-czerwoną”

Zapraszamy do głosowania online na Gminę Kluczbork w projekcie „Pod biało-czerwoną”, który zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce.

Link do głosowania: https://bialoczerwona.www.gov.pl/
Gmina Kluczbork potrzebuje 500 głosów. Inicjatywa zakupu zależeć będzie jednak od mieszkańców gminy, która dołączy do projektu.

Aby wziąć udział w akcji, należy zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia online za pomocą serwisu gov.pl. Głos poparcia dla inicjatywy zakupu masztu i umieszczonej na nim flagi, która będzie eksponowana w centralnym miejscu gminy, mogą oddawać jej mieszkańcy.
Zaproponowany sposób zbiórki głosów poparcia online zakłada połączenie tradycji z nowoczesnością. Jest jednocześnie całkowicie bezpieczny dla chcących się zaangażować w zbiórkę, co w dobie pandemii ma kluczowe znaczenie.
Dołącz do nas!
Ogłoszenie wyników zbiórki i opublikowanie listy gmin objętych programem ,,Pod biało-czerwoną’’ nastąpi 29.11.2020 r.
„Pod biało-czerwoną” to projekt, który ma zjednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców. Nie tylko uhonoruje Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także godnie upamiętnieni zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to także dowód na to jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie.
Inicjatywa realizowana jest pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

 • 118832657_3127927003923733_1651061141152389397_o

Festiwal Siódme Poty Teatru w Kluczborku

Living Space Theatre i Kluczborski Dom Kultury zapraszają na drugą edycję Festiwalu Siódme Poty Teatru w Kluczborku od środy 9 września do niedzieli 13 września. WSTĘP WOLNY!!!
Tym razem wychodzimy na ulice! Gdzie nas spotkać? W całym mieście! Dla kogo przeznaczone są spektakle? Dla każdego, bez ograniczeń wiekowych! Oprócz przedstawień na scenie proponujemy przede wszystkim działania plenerowe, w tym spektakle, słuchowiska, happeningi i warsztaty teatralne dla dzieci. Powstanie Strefa Relaksu, gdzie będzie można odpocząć i posłuchać klasyki literatury oraz Strefa Twórczości do artystycznej zabawy. Wydarzenia będą bezpłatne i odbywać się będą w różnych miejscach przez 5 dni w terminie 9-13 września w Kluczborku. Podczas Festiwalu zobaczymy zespoły m.in. z Wrocławia, Poznania, Katowic i Łodzi.
Nazwa „Siódme Poty Teatru” jest nawiązaniem do zmagania się, determinacji i satysfakcji w tworzeniu teatru, który ma mówić o czymś ważnym, kogoś poruszać i coś zmieniać. Misją festiwalu jest promowanie różnych form teatru w mieście i zachęcanie do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, a także tworzenie przyjaznego miejsca dla niezależnych twórców na artystycznej mapie Polski.
Festiwal otrzymał dofinansowanie Powiatu Kluczborskiego, Gminy Kluczbork, Samorządu Województwa Opolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.
Program festiwalu:
09-13 września - Dwie Strefy: Strefa Relaksu w mieście - wyznaczona przestrzeń, w której przez cały czas odbywać się będą słuchowiska; Strefa Twórczości - przestrzeń w centrum miasta, w której zostaną umieszczone tablice oraz przybory plastyczne, których mieszkańcy użyją do tworzenia wspólnego dzieła.
09 września godzina 18:00 – (SCENA KDK) "W stronę słońca" w reżyserii Macieja Rabskiego – Teatr Układ Formalny;
10 września godzina 12:00 – (AULA ZSO nr 1) "Ferdydurke" w reżyserii Jakuba Margosiaka – Living Space Theatre;
11 września godzina 17:00 - teatralna gra plenerowa w mieście;
12 września godzina 14:00 – (Punkt startowy Kluczborski Dom Kultury) happening – Poznaj Kluczbork z Nastią;
12 września godzina 20:00 – (BOISKO PSP nr 2) "Carmen Funebre" w reżyserii Pawła Szkotaka – Teatr Biuro Podróży;
13 września godzina 15:00 – (Centrum Kluczborska Bajka) "Teo, przyjazny Dinozaur" i warsztaty teatralne dla dzieci Teatru Lufcik na Korbkę;
13 września godzina 19:30 – (u. GAŁCZYŃSKIEGO 15) spektakl „Cumulus” Zespołu Line Act;

 • 119039941_3136704139712686_3077367333094555469_o

GNP.6840.52.2020.JK - Ogłoszenie przetargu na sprzedaż nieruchomości z dnia 7.09.2020r

Zapraszamy do zapoznania się z  ogłoszeniem przetargu na sprzedaż nieruchomości z dnia 7.09.2020r GNP.6840.52.2020.JK

 

 • autor: Joanna Kowalik , data: 2020-09-08

Woda nieprzydatna do spożycia w Bogdańczowicach i Ośrodku Turystyczno-Wypoczynkowym w Bąkowie

 • -

Już jutro na kluczborskim rynku Śniadanie z Radiem ZET

W ramach "Wielkiej trasy śniadaniowej Radia ZET" po Polsce w piątek 11 września, dziennikarze ogólnopolskiej rozgłośni Radio ZET odwiedzą mieszkańców Kluczborka. Zapraszamy na kluczborski rynek od godz. 7.00 do godz.11.00. Pożywne śniadania na dzień dobry będzie serwował dobrze znany z anteny Radia ZET - Kamil Nosel, który tym razem wcieli się w rolę dziennikarza-kucharza. Każdy znajdzie coś smacznego dla siebie. W menu zarówno polska klasyka śniadaniowa z wykwintnie podanymi parówkami, kiełbaskami czy szynką, jak i dania wegetariańskie, gdzie prym wiedzie nabiał w różnorodnej postaci. Śniadania serwowane są za darmo.
Nie zabraknie oczywiście akcentów miodowych oraz słynnego kołocza śląskiego.
Będzie to też okazja do zrobienia zdjęcia z dziennikarzami, wspólnych rozmów czy zajrzenia do satelitarnego wozu transmisyjnego. Relacje z wydarzenia będzie można usłyszeć na antenie, a także zobaczyć w social mediach rozgłośni i radiozet.pl.
"Wielka trasa śniadaniowa Radia ZET" odwiedzi dwanaście miast z różnych regionów Polski.

 • 119143590_3145842635465503_4980732665556624450_o

Smaczne „Śniadanie  z radiem ZET” na kluczborskim rynku


Oj, działo się. Dziękujemy wszystkim gościom, którzy odwiedzili rynek. Kamil Nosel – dziennikarz Radia Zet rozmawiał m. in. Z Krzysztofem Adamskim o spływach kajakowych po Stobrawie. Z Jerzym Krzciukiem o morsowaniu i podnoszeniu ciężarów. Pan Jerzy po śniadaniu zrobił 1200 pompek dla Radia ZET z okazji 30-tych urodzin stacji. Nie mogło zabraknąć akcentów miodowych. Tomasz Paluch z Pasieki Zarodowej w Maciejowie wyjaśnił dlaczego „Kluczbork miodem płynący” jest oraz zdradził tajemnice pszczół. Środowiskowy Dom Samopomocy w Kluczborku oraz Zakład Aktywności Zawodowej z Centrum Kluczborska Bajka obdarował dziennikarzy Radia Zet aniołami szczęścia oraz lalkami w strojach regionalnych a mieszkańcy mogli spróbować ich specjalności – ciepłych rogalików. Nasz 23 krotny mistrz Kibiców sportowych Adam Sokołowski otrzymał od Radia ZET kosz obfitości od partnerów Sokołów, Circle K i Piątnica. Wśród gości znaleźli się także włodarze naszego miasta: Burmistrz Jarosław Kielar oraz wiceburmistrz Roman Kamiński. Na śniadaniu pojawili się siatkarze z pierwszoligowego klubu UKS Mickiewicz Kluczbork oraz karatecy z Kluczborskiego Klubu Karate wraz z trenerem Andrzejem Olechem. Na kluczborski rynek wbiegła klasa z ZSO Kluczbork prowadzona przez samą panią dyrektor szkoły Krystynę Błażewską. Nie mogło zabraknąć kołocza śląskiego, serwowanego przez Szymona Godylę. Zawitał także teatr, gdyż gośćmi Nosala byli aktorzy – Grzegorz Łabuda i Jakub Margosiak i jednocześnie organizatorzy  II Festiwalu Siódme Poty Teatru, który odbywa się w Kluczborku od 9 do 13 września. Zawitali do nas aktywni emeryci na rowerach, którzy posilili się zdrowym i smacznym śniadaniem przed wycieczką rowerową.
Pogoda i mieszkańcy dopisali, gdyż w ramach akcji „Śniadanie  z radiem ZET” wydano prawie 500 zdrowych i pożywnych śniadań

 • DSC_5799
 • DSC_5640
 • DSC_5747
 • DSC_5857

więcej zdjeć na facebook.com/kluczbork

Termin składania wniosków o przyznanie stypendiów sportowych

Urząd Miejski w Kluczborku informuje, że ostateczny termin składania wniosków o przyznanie stypendiów sportowych to 30 września. Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje osobom fizycznym i prawnym. Wniosek winien zawierać wykaz osiągnięć zgłaszanego kandydata w okresie od października roku poprzedniego do dnia zgłoszenia oraz podpis kandydata.

Wnioski o przyznanie stypendium należy składać w w/w terminie w kancelarii Urzędu Miejskiego (budynek urzędu, I piętro, p. 133). Komisja powołana do rozpatrzenia wniosków podejmie decyzję o ewentualnej nominacji i poda ją do publicznej wiadomości. 

Pobierz wniosek i oświadczenie RODO

Termin składania wniosków o nagrody dla osób promujących

Urząd Miejski w Kluczborku przypomina, że termin składania wniosków o przyznanie nagród dla osób promujących Miasto i Gminę Kluczbork to 10 października br. (z uwagi na fakt, że jest to sobota to nabór trwa do poniedziałku 12 października). Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje podmiotom gospodarczym, stowarzyszeniom i organizacjom z siedzibą w Kluczborku oraz osobom fizycznym zamieszkałym na terenie naszej gminy. Wniosek winien zawierać wykaz osiągnięć zgłaszanego kandydata w okresie od października roku minionego do dnia zgłoszenia oraz podpis kandydata.

Wnioski o przyznanie nagrody składać należy do 10 października br. w kancelarii Urzędu Miejskiego (budynek urzędu, I piętro, p. 133). Komisja powołana do rozpatrzenia wniosków podejmie decyzję o ewentualnej nominacji i poda ją do publicznej wiadomości. 

Pobierz wniosek i oświadczenie RODO

Termin składania wniosków dla „Zasłużonego dla Kluczborka”

Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar zaprasza do składania wniosków o nadanie tytułu „Zasłużony dla Kluczborka”. Ostateczny termin składania wniosków to 10 października br. (z uwagi na fakt, że jest to sobota to nabór trwa do poniedziałku 12 października). Wnioskodawcami tytułu i odznaczenia „Zasłużony dla Kluczborka” mogą być osoby fizyczne i prawne. Wnioski winny być kierowane do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kluczborku. Wniosek nie posiada osobnego formularza, ale powinien zawierać pełne dane osobowe kandydata (data i miejsce urodzenia, wykształcenie, miejsce pracy, dokładny adres zamieszkania) oraz szczegółowe uzasadnienie zasług dla Kluczborka. Wnioski należy składać w kancelarii Urzędu Miejskiego w Kluczborku (budynek urzędu, I piętro, p. 133). 

Tytuł „Zasłużony dla Kluczborka” otrzymują osoby, które poprzez swoje działania oraz pracę pełną zaangażowania i pasji istotnie wyróżniają się na tle społeczności naszego miasta. Kapituła powołana do rozpatrzenia wniosków podejmie decyzję o ewentualnej nominacji i poda ją do publicznej wiadomości.

Pobierz oświadczenie RODO

Śladami naszych ojców

 • Śladami naszych ojców ...
 • autor: Małgorzata Kwiring-Pondel
 • -

Sukcesy Kluczborskiego Klubu Karate na XX Ogólnopolskim Pucharze w Karate Tradycyjnym Dzieci

W dniach 12-13.09.2020 r. w Lublinie odbył się XX Ogólnopolski Puchar w Karate Tradycyjnym Dzieci. W zawodach wystartowało ok. 500 młodych karateków z 45 klubów z całej Polski.
Reprezentacja Kluczborski Klub Karate wystartowała w 11 osobowym składzie: Liliana Łobos, Antonina Dawicka, Antoni Glinny, Martyna Mączka, Kacper Dawicki, Oskar Panaszek, Wojciech Przybył, Aleksandra Sulikowska, Julia Grzelak, Helena Smaga i Martyna Janecka.

W związku z obecna sytuacją spowodowaną Covid 19 okres przygotowawczy był krótszy ale bardzo intensywny i przyniósł oczekiwane rezultaty. Start należy zaliczyć do bardzo udanych za względu na uzyskane wyniki. Podopieczni trenerów Andrzeja Olecha oraz Rafała Panaszka zdobyli łącznie 4 medale. Wszystkie w Kata Indywidualnym. 

I miejsce w kategorii chłopców 10-11 lat zdobył Oskar Panaszek.
Natomiast w kategorii dziewcząt do lat 9 
II miejsce zajęła Antonina Dawicka 
III miejsce zajęły Helena Smaga oraz Liliana Łobos.

Kluczborski Klub Karate czeka jeszcze start na Mistrzostwach Polski juniorów i seniorów, które odbędą się we Włocławku w dniach 10-11.10.2020 oraz start w Międzynarodowym Turnieju Karate o Puchar Burmistrza Miasta Kluczborka, który to odbędzie się pod koniec listopada.

 • 119702545_3166609966722103_8930620941354761643_o
 • 119713037_3166610033388763_6383349908981441364_o
 • 119784195_3166609906722109_8682464205177803840_o
 • 119733746_3166609976722102_985456403675025636_o

Rolniku! Trwa Powszechny Spis Rolny 2020! Spisz się przez Internet: spisrolny.gov.pl i weź udział w loterii z cennymi nagrodami

Przypominamy, że dla użytkowników gospodarstw rolnych objętych Powszechnym Spisem Rolnym 2020, którzy dokonają samospisu w aplikacji spisowej przeprowadzona zostanie ogólnopolska loteria. 
Samospisu można dokonać również w Urzędzie Miejskim w Kluczborku na specjalnie przygotowanym do tego celu stanowisku.
Osoby, które poprzez aplikację wyrażą  zainteresowanie  loterią, otrzymują na wskazany przez siebie adres e-mail unikalny kod upoważniający do udziału w loterii. Ten kod trzeba będzie zarejestrować na stronie internetowej loterii od 1 października br. do 22 listopada br.
Loteria będzie trwać od 1 października do 23 listopada 2020 r. tj. do ostatniego losowania.  
W loterii przewidziane są nagrody rzeczowe:
•    20 laptopów  (nagroda główna)
•    88 tabletów
•    400 przenośnych dysków twardych
Losowania
W ramach loterii zostaną przeprowadzone 3 losowania  w terminach:
•    20.10.2020 r
•    03.11.2020 r.
•    23.11.2020 r.
Podczas dwóch pierwszych losowań, losowane będą tablety i przenośne dyski twarde. Trzecie losowanie obejmie nagrody główne.  W trzecim losowaniu, wszystkie unikalne kody będą miały szanse na wygraną. Wszystkie losowania będą odbywać się pod nadzorem komisji. Każde losowanie będzie relacjonowane na żywo na kanale Youtube GUS, a dodatkowo wyniki będą publikowane na stronie loterii.
ŻYCZYMY POWODZENIA !!!!!

 • Baner_6x3_traktor@0,33x

UWAGA!!! Powiat kluczborski od soboty 19 września będzie w CZERWONEJ STREFIE.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualną listę powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. Statystyka jest nieubłagana, powiat kluczborski mimo spadającej ostatnio liczby zakażeń, trafił do czerwonej strefy. Jest to wynikiem wystąpienia ogniska koronawirusa w DPS Gierałcice. Zmiany będą obowiązywać od soboty (19.09).
Przypisanie do czerwonej strefy oznacza dodatkowe obostrzenia m.in. nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, wydarzenia sportowe bez publiczności, zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych, w restauracjach - 1 osoba na 4 mkw, w kinach 25% publiczności, w kościołach 50% obłożenia budynku (kościoła) + obowiązek zakrywania ust i nosa, wesela - limit 50 osób.
Pełna lista obostrzeń:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/regionalne-obostrzenia-dla-wybranych-powiatow
Ministerstwo Zdrowia przypisuje co tydzień powiaty do stref oznaczonych kolorami, żeby kontrolować rozwój epidemii. Strefy są trzy: zielona, żółta i czerwona - w zależności od tego, ile osób jest chorych na terenie danego powiatu. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. Jest jeszcze jeden kolor - niebieski. Resort oznacza nim powiaty, w których gwałtownie rośnie liczba zachorowań i są zagrożone dodatkowymi obostrzeniami.

 • 119705232_3167216549994778_3958110825861412900_o
 • czerwona strefa_1
 • czerwona strefa_2

Bieg o Złotą Barć przesunięty z 27.09 na 18.10

W związku z czerwoną strefą w powiecie kluczborskim Bieg o Złotą Barć przesunięty z 27.09 na 18.10. Wpłaty zachowują ważność.

 • plakat barc 2020_odwolany

Koncert w ramach XXXV Kluczborskich Koncertów Organowych przeniesiony

W związku z czerwoną strefą koncert organowy z 22.09 przesunięty na 6 października.

 • plakat 22.09

Pomóż uratować życie Kasi

Pomóżcie!!! Katarzyna Mienkina z Kluczborka od kilku miesięcy walczy z rakiem pnia mózgu. Pomóc jej może operacja w klinice w Berlinie, ale na to potrzeba 150 tysięcy złotych. Liczy się każda złotówka. Zebrano już ponad 110 tys zł. Rodzina pani Katarzyny prosi o wsparcie.

Link do zbiórki: https://pomagam.pl/ratujkasie...

Zapraszamy również do udziału w Licytacje dla Kasi

 • project_135027_1600034701

Dobra wiadomość! Od soboty 26 września powiat kluczborski w strefie niebieskiej.

Opuszczamy czerwoną strefę! 
Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualną listę powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami (żółtymi i czerwonymi). Powiat kluczborski, który przez ostatni tydzień przypisany był do czerwonej strefy, tym razem dzięki ustabilizowaniu ogniska zakażeń koronawirusem w DPS Gierałcice, został zakwalifikowany do grupy powiatów niebieskich. Grupa niebieska - to powiaty jedynie zagrożone dodatkowymi obostrzeniami. Zmiany będą obowiązywać od soboty (26.09). 
Oznacza to, że na terenie powiatu kluczborskiego od 26 września przestają obowiązywać dodatkowe obostrzenia związane z czerwoną strefą. Nadal jednak prosimy o ostrożność oraz dbanie o siebie i innych.
Aktualnie w naszym powiecie jest 26 zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

 • 120203413_3014764185300633_2404883374693229453_o

Biblioteka zaprasza ...

 • Wystawa Opowieści niesamowite
 • Upoluj książkę
 • Noc bibliotek
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2020-09-28

Trwa Powszechny Spis Rolny 2020

„Spisz się jak na rolnika przystało”

 • spis-rolny

UWAGA!!! Od 1 października likwidacja kasy Urzędu Miejskiego w Kluczborku

UWAGA!!! Od 1 października likwidacja kasy Urzędu Miejskiego w Kluczborku. Zachęcamy do płatności przez internet. Natomiast wpłat gotówkowych można dokonywać w placówkach bankowych. W Banku Spółdzielczym w Wołczynie, Oddział Kluczbork (ul. Wolności) wynegocjowana została prowizja 2,50zł od wpłaty na rzecz Gminy.

 • DSC_0216

Dodatkowy termin składania wniosków o przyznanie stypendiów sportowych

Urząd Miejski w Kluczborku informuje, że w związku z sytuacją pandemii, oraz przeniesieniem wielu imprez sportowych na jesień, wyznacza się dodatkowy termin na składanie wniosków o przyznanie stypendiów sportowych do 20.10.2020r.

Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje osobom fizycznym i prawnym. Wniosek winien zawierać wykaz osiągnięć zgłaszanego kandydata w okresie od października roku poprzedniego do dnia zgłoszenia oraz podpis kandydata.

Wnioski o przyznanie stypendium należy składać w w/w terminie w kancelarii Urzędu Miejskiego (budynek urzędu, I piętro, p. 133). Komisja powołana do rozpatrzenia wniosków podejmie decyzję o ewentualnej nominacji i poda ją do publicznej wiadomości. 

Pobierz wniosek i oświadczenie RODO

 

 

 

Przypominamy o trwającym Powszechnym Spisie Rolnym

Zachęcamy do samospisu !!!! Loteria wciąż trwa !!!!!

Możesz również spisać się w Urzędzie Miejskim w Kluczborku, ul. Katowicka 1, pokój 051 (na parterze) w poniedziałki od godziny 9:00 do godziny 15:00 oraz od wtorku do piątku od godziny 8:00 do godziny 14:00 (informacja w pokoju 108 /Katarzyna Kwiecień oraz w pokoju 128/Joanna Drabicka)

 • plansza A3 poziom-oznaczenie miejsca spisowego

Kluczborskie zabytkowe kamienice pięknieją

Prezentujemy budynki, które ostatnio zostały wyremontowane przy udziale środków gminnych. Gmina Kluczbork każdego roku dofinansowuje remonty obiektów wpisanych do rejestru zabytków oraz do gminnej ewidencji zabytków.

 • DSC_0234
 • DSC_0237
 • DSC_0275
 • DSC_0296
 • DSC_0287
 • DSC_0289

Burmistrz podziękował wolontariuszom Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej

6 października w Urzędzie Miejskim Burmistrz Miasta Jarosław Kielar w imieniu własnym i mieszkańców Gminy Kluczbork podziękował wolontariuszom ze stowarzyszenia charytatywnego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej Zarządu Rejonowego w Kluczborku za wsparcie i okazaną pomoc w tym niezwykle trudnym dla nas czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2. 
Wolontariusze: Ewa Sałanowska-Paliwoda (prezes), Anna Skwarek (wiceprezes), Klaudia Sałanowska, Bogusław Latocha, Jan Paliwoda, i Stanisław Balicki w czasie zagrożenia epidemicznego od stycznia do sierpnia wydali 149,31 ton żywności w 10 493 paczkach żywnościowych dla rodzin z gminy Kluczbork. Pracując po 20 godzin tygodniowo, co dało około 720 godzin pracy charytatywnej każdego z wolontariuszy. 
Dziękujemy za okazaną bezinteresowność, wielkie serce i solidarności wobec lokalnej wspólnoty. Dzięki Wam wielu naszych mieszkańców otrzymało tak bardzo potrzebne paczki żywnościowe.

 • DSC_0301
 • DSC_0309

Informacja o uzyskanym dofinansowaniu

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu ogłosił w marcu 2020r. nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć zgodnych z gminnymi programami usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest na terenie województwa opolskiego. Kwota dofinansowania przedsięwzięcia wynosi do 70% kosztów kwalifikowanych, niezbędnych do osiągnięcia efektu ekologicznego obejmujących: demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest.

Gmina Kluczbork po raz piąty wzięła udział w konkursie i otrzymała dofinansowanie na zadanie pn. „Unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Kluczbork w 2020 roku”. Dnia 7 października 2020r. podpisano umowę dotacji Nr 400/2020/G-24/OZ-ZOA/D pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu a Gminą Kluczbork. 
Całkowity koszt zadania wyniósł 15.915,27zł, z czego:
5.397,00zł – pochodzi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.
5.397,00zł – pochodzi ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
5.121,27zł – pochodzi ze środków własnych beneficjentów końcowych.

Wymienione wyżej zadanie, w imieniu Gminy Kluczbork, zrealizowane zostało przez firmę REVOL Sp. z o.o. sp.k., ul. Senatorska 21/30-31, 93-192 Łódź. Prace polegały na demontażu, zbieraniu, transporcie i unieszkodliwieniu wyrobów zawierających azbest.

Odpady niebezpieczne usunięto z terenu 9 nieruchomości, na których znajdowało się 15,42Mg (ton) odpadów zawierających azbest. 

 

drukuj (Informacja o uzyskanym dofinansowaniu)

Życzenia dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej

 • dzien nauczyciela 2020 (003)

Ważne informacje KRUS

QUIZ – Powszechny Spis Rolny

QUIZ – Powszechny Spis Rolny

Zasady Quizu „Spisowe łamigłówki”

Quiz polega na odkryciu hasła poprzez udzielenie poprawnych odpowiedzi na cząstkowe pytania oraz na wyjaśnieniu istoty hasła (które jest w formie pytania).

Kolejne etapy quizu:

 • Klikając myszką w klawisz "START" rozpoczynamy quiz.
 • Pytania quizu są wielokrotnego wyboru co oznacza, że może być jedna lub więcej odpowiedzi prawidłowych.
 • Udzielenie prawidłowej odpowiedzi odkryje kafelek z fragmentem tekstu stanowiącego część całego hasła w formie pytania.
 • Po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi dodatkowo obok pytania pojawi się informacja dotycząca Powszechnego Spisu Rolnego 2020.
 • Zadaniem Uczestnika jest wyjaśnienie hasła.

Nagrodę otrzyma jedna osoba z każdej gminy województwa opolskiego, która jako pierwsza rozwiąże quiz i poprawnie merytorycznie odpowie na hasło.

Najciekawsze odpowiedzi zostaną opublikowane w Social Mediach US Opole: Twitter i Facebook.

Na adres e-mail: zabawaspis@stat.gov.pl  należy przesłać w terminie do 19.10.2020 r. do godz. 10.00 rozwiązanie quizu oraz swoje imię, nazwisko i adres na który zostanie przesłana nagroda.

Nagrodą w quizie jest: USB 32 GB, koszulka i czapka z logo PSR 2020.

Nagrody zostaną przesłane pocztą przez Urząd Statystyczny w Opolu.

Rozpoczęcie zabawy przez uczestnika jest równoznaczne z akceptacją zasad quizu oraz zgodą na przetwarzanie danych osobowych – Administratorem danych osobowych jest Dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu.

Wymagane przeglądarki: Chrome, Firefox oraz Microsoft Edge.

 

Poniżej link do quizu https://opole.stat.gov.pl/aktualnosci/psr-2020-konkursy-dla-przedszkoli-szkol-i-inne,115,1.html  .

ODWOŁANE-Spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem 28.10.2020r. godz. 17

ODWOŁANE-UWAGA! - Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy tel. (77) 418 26 12.
W przypadku rezygnacji z udziału w spotkaniu prosimy o informację.
Spotkanie odbędzie się w reżimie sanitarnym - dezynfekcja dłoni, maseczki, dystans społeczny.

 • autor: Zuzanna Gruszczyńska, data: 2020-10-16
 • Ryszard Ćwirlej
 • autor: Zuzanna Gruszczyńska, data: 2020-10-16

Kalendarium imprez kulturalno-sportowych w 2021 roku

Urząd Miejski w Kluczborku zwraca się z prośbą do instytucji, stowarzyszeń, klubów sportowych, organizacji pozarządowych itp. o przekazanie informacji (tj. termin, nazwa, miejsce, organizator) dotyczących planowanych wydarzeń dla społeczności Kluczborka i okolic w 2021 r. 
Rozumiemy, że w sytuacji pandemii organizacja imprez jest utrudniona dlatego w szczególności zależy nam na takich imprezach, które mają dużą szansę na to, że zostaną zorganizowane w przyszłym roku. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że każda impreza może zostać przeniesiona lub odwołana w związku z pandemią koronawirusa. 
Powyższe informacje będą niezbędne, aby przygotować dla mieszkańców „Kalendarium imprez kulturalno-sportowych w 2021 roku” - wydawnictwo będące swoistym kompendium wiedzy o wydarzeniach sportowych i kulturalnych w naszej gminie.

Informacje prosimy przekazać drogą elektroniczną najpóźniej do 20 listopada 2020 r. na e-mail: grafik@kluczbork.pl. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu: tel.: 77 418 14 77, e-mail: grafik@kluczbork.pl
Prosimy również o przekazanie danych dot. organizatora tj. adres, telefon kontaktowy, e-mail, strona internetowa organizatora.

 • kalendarium-imprez-na-stronę

"Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady"

Kluczborski Dom Kultury zaprasza na wyjątkowe spotkanie podróżnicze "Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady". 
Podróż Roku National Geographic Traveler 2020 Nagroda im. Tony'ego Halika 2020. 

Spotkanie odbędzie się dniu 09.11.2020 o godz. 18.00 w sali kameralnej Kluczborskiego Domu Kultury. 

Z powodu wzrastającej liczby zachorowań na koronawirua COVID-19, osoby chętne do udziału w wydarzeniu proszone są o ZAPISANIE SIĘ telefoniczne pod nr tel. 77 418 12 68. 
ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!!! 
Obowiązuje zasłanianie ust i nosa oraz dezynfekcja rąk. 

Bliższe szczegóły: https://fb.me/e/1ezambODy 

 • Spotkanie Podróżnicze 09.11

Utrudniona obsługa interesantów w Urzędzie Miejskim

UWAGA! W dniach 27-30.10. w związku z pracami serwisowymi w Urzędzie Miejskim w Kluczborku utrudniona obsługa interesantów.

Konkurs „MOJA SMART wieś. IDEA i FAKT”

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (IRWiR PAN) zaprasza serdecznie do udziału w II edycji Konkursu „MOJA SMART wieś. IDEA i FAKT”.
Do konkursu zgłaszane mogą być prace, w których zaprezentowano zrealizowane już inicjatywy pokazujące w jaki sposób na obszarach wiejskich usługi i rozwiązania między innymi z zakresu: edukacji, transportu, energetyki, opieki zdrowotnej, usług socjalnych, rolnictwa mogą uczynić dane obszary bardziej przyjaznymi do życia. Oczekujemy również na opis wszelkich pomysłów, idei, które sprawią, że poprawi się jakość życia na wsi.
W wyniku postępowania konkursowego przyznane zostaną następujące nagrody za najlepsze prace:
•       w części „IDEA”: 
•       I miejsce - 5000 zł, 
•       II miejsce  - 4000 zł, 
•       III miejsce - 3000 zł
•       oraz 5 wyróżnień po 1000 zł; 
•       w części „FAKT”: 
•       I miejsce - 5000 zł, 
•       II miejsce  - 4000 zł, 
•       III miejsce - 3000 zł 
•       oraz 5 wyróżnień po 1000 zł. 
Zgłoszenia do konkursu oraz prace konkursowe należy składać do 31 grudnia 2020 roku.
Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie internetowej: http://www.irwirpan.waw.pl/smart2020 
W sprawach organizacyjnych zapraszamy do kontaktu mailowego smart@irwirpan.waw.pl lub telefonicznego: (22) 826-94-36, 603 779 941.
Patronatem Medialnym Konkursu jest Tygodnik Poradnik Rolniczy.

 • Plakat_MOJA SMART wies

114 rocznica śmierci ks. dr. Jana Dzierżona

26 października przypada 114 rocznica śmierci ks. dr. Jana Dzierżona. Zaplanowane były uroczystości w Łowkowicach, jednakże sytuacja pandemiczna i ogłoszenie czerwonej strefy w całej Polsce spowodowały odwołanie uroczystości.
Symboliczną wiązankę kwiatów w imieniu mieszkańców Gminy Kluczbork złożyli na grobie ks. Dzierżona Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar oraz wiceburmistrzowie Roman Kamiński i Dariusz Morawiec. Zapalono również znicze pod pomnikiem ks. Dzierżona w Kluczborku.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku życie wróci do normalności i obchody 115 rocznicy będą równie uroczyste jak w poprzednich latach.

 • dzierzon1
 • dzierzon2
 • dzierzon3
 • dzierzon4
 • dzierzon5

Pomoc dla osób starszych i samotnych w związku z koronawirusem

Gmina Kluczbork chce kontynuować program wsparcia dla osób starszych, samotnych i chorych. Wiosną tego roku wolontariusze pomagali wielu osobom i teraz też możemy i powinniśmy to zrobić. Pomoc w niezbędnych zakupach czy innych sprawach może być bardzo ważna dla wielu seniorów (i nie tylko). Dlatego prosimy o zgłaszanie takich osób albo bezpośrednio do OPS (lub Urzędu Miejskiego) albo przez dedykowaną stronę internetową www.wspierajseniora.pl 

Prosimy też o zgłaszanie się ewentualnych wolontariuszy.

 • pomoc osobom starszym kotronawirus

Komunikacja gminna w okresie Wszystkich Świętych

UWAGA! Komunikacja Gminna będzie kursować w najbliższą sobotę i niedzielę (31.10. oraz 01.11.). Ma to na celu głównie ułatwienie dotarcia na cmentarz, szczególnie dla seniorów. Godziny kursowania oznaczone są literką "G" oraz kolorem czerwonym na załączonym rozkładzie jazdy. W tych dniach KURSY BĘDĄ BEZPŁATNE.
Ze względu na obowiązujące przepisy sanitarne liczba osób mogących korzystać z autobusu jest ograniczona. Dlatego bardzo prosimy, aby z możliwości przejazdu mogły korzystać przede wszystkim osoby starsze i chore.

 

 • mapa z przebiegiem komunikacji gminnej
 • komunikacja gminna rozkład jazdy
 • komunikacja gminna rozkład jazdy

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada zapraszamy do uczczenia najważniejszego dla Polaków święta. Tym razem zróbmy to we własnym zakresie kameralnie, szczególnie pamiętając o wywieszeniu polskich flag w swoich oknach. W ramach powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości ograniczamy się w tym roku do zorganizowania Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele NSPJ, która odbędzie się z zachowaniem obowiązującego limitu 107 osób. Prosimy o zastosowanie się do tych ograniczeń i zachowanie reżimu sanitarnego. Zachęcamy do śledzenia transmisji z mszy przez internet w serwisie YouTube - kanał PROMEDIA Internet
https://www.youtube.com/watch

Z uwagi na bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców Gminy Kluczbork, z powodu zwiększonego prawdopodobieństwa zarażenia się koronawirusem - uroczysta gala w hali OSiR (wręczenie medali, stypendiów i nagród) została odwołana.

Uważajcie na siebie i innych.

 • plakat 11 listopada

Zapraszamy do zapoznania się z ogłoszeniami o przetargu i rokowaniach...

Zapraszamy do zapoznania się z ogłoszeniami o przetargu i rokowaniach:

NP.6840.77.2020.JK - Ogłoszenie przetargu na sprzedaż nieruchomości z dnia 18.11.2020r

GNP.6840.76.2020.JK - Ogłoszenie o I rokowaniach na sprzedaż nieruchomości z dnia 18.11.2020r

 

 • autor: Joanna Kowalik , data: 2020-11-18

Rolniku wykorzystaj ostatni tydzień na spisanie się

Rolniku wykorzystaj ostatni tydzień na spisanie się – będziesz miał szansę na szczęśliwy los!
Od 23 do 30 listopada br. każdego dnia spośród użytkowników gospodarstw rolnych, którzy spiszą się w dowolny sposób, wylosowanych zostanie 5 osób, które otrzymają upominek – powerbank.

 • 126382531_168054534984879_4810774345672483581_o

Powszechny Spis Rolny - ważna zmiana

Od 23 listopada samospis można wypełnić tylko w ciągu 2 dni od pierwszego skutecznego zalogowania do aplikacji.

Szczegóły na https://spisrolny.gov.pl/aktualnosci/skrocony-czas-na-wypelnienie-samospisu-od-pierwszego-logowania-202011200958

 • Powszechny Spis Rolny plakat

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA i NIEODPŁATNE PORADNICTWO OBYWATELSKIE W POWIECIE KLUCZBORSKIM

Szczegółowe informacje, kto może skorzystać z darmowych porad oraz gdzie zlokalizowane i w jakich godzinach czynne są punkty na: www.powiatkluczborski.pl/aktualnosci/pomoc_prawna_2020

 • Untitled-3
 • Untitled-2

Kalendarium

Kalendarium
wydarzeń
Dziś jest 1 grudnia 2020
Imieniny:
Edmunda, Blanki, Natalii
«grudzień 2020»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123dzień: 4dzień: 5dzień: 6
dzień: 7891011dzień: 1213
141516171819dzień: 20
21222324252627
282930dzień: 31

Banery

ZdalnaSzkoła
Wnioskowanie online o odpis aktu stanu cywilnego
Nagrody certyfikaty i wyróżnienia gminy
blisko_prawy3
Kino_Bajka
Stobrawskie Centrum Seniora
https://www.pekao.com.pl/indywidualni/Wsparcie-Rodzin/
Stop Smog