Urząd Miejski w Kluczborku

Nawigacja:

Wyszukiwarka:

Banery

Poprawa jakości gospodarki wodno-ściekowej dla gminy Kluczbork
Termomodernizacja UM w Kluczborku
Nowy System Gospodarki Odpadami
RODO

Treść strony

Pismo Burmistrza Miasta Kluczborka do Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej

Szanowny Panie Przewodniczący

              Jako Burmistrz Miasta Kluczborka oświadczam, iż w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa i powodowaną przez niego chorobą Covid-19, a także obowiązującymi ograniczeniami wynikającymi z wprowadzonego Stanu Epidemii, nie mamy możliwości należytego przygotowania oraz w sposób bezpieczny przeprowadzenia wyborów na urząd Prezydenta RP w dniu 10.05.2020.

              Realizując polecenia i zarządzenia władz centralnych, wojewódzkich oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej wprowadziliśmy ograniczenia w funkcjonowaniu naszego urzędu oraz podległych jednostek, tak aby zminimalizować ryzyko zarażenia tak dla interesantów jak i pracowników. Podejmujemy wiele starań, aby praca przebiegała bez zakłóceń, jednak naszym najważniejszym zadaniem w tym czasie jest zapewnienie bezpieczeństwa a także opieka nad osobami nie będącymi w stanie samemu zaspokoić swoich potrzeb. W tym celu m.in. mobilizujemy rzesze wolontariuszy i kierujemy wiele sił i środków, aby przygotować się na negatywny scenariusz zdarzeń. Pomimo wprowadzenia możliwości zgłaszania kandydatów do OKW drogą elektroniczną, to m.in. ze względu na powyższe oraz zawieszony do odwołania dyżur stacjonarny Urzędnika Wyborczego w Urzędzie Miejskim w Kluczborku, możemy mieć trudności w skutecznym skompletowaniu składów OKW.

              Ponadto, ze względu na powyższe, nie widzę też możliwości przeprowadzenia niezbędnych szkoleń dla członków OKW. Innym, być może nawet ważniejszym problemem, wydaje się być fakt, że nie widzimy też możliwości aby OKW się ukonstytuowały.

              Zadaniem Burmistrza w tej sytuacji jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przebiegu wyborów. Musimy jednak brać pod uwagę, że fala zarażeń i zachorowań wywołanych przez koronawirusa, mimo wielu starań zarówno władz państwowych, służb sanitarnych, służby zdrowia i samorządów, wciąż rośnie bardzo dynamicznie. Wielu naszych mieszkańców restrykcyjnie stosuje się do ogłaszanych zaleceń, w czym pokładam nadzieję na szybkie wyciszenie epidemii. Mimo to, wielu specjalistów twierdzi, że szczyt zachorowań jest jeszcze daleko przed nami. To zaś budzi moją obawę przed długotrwałą epidemią. Mając to na uwadze, w trosce o życie i zdrowie mieszkańców, już dwa tygodnie temu podjąłem decyzję o odwołaniu najważniejszej imprezy masowej w naszej gminie – Dni Kluczborka, zaplanowane na koniec czerwca. Uważam więc, podobnie jak większość naszego społeczeństwa, że wybory Prezydenta RP, w trosce o życie i zdrowie Polaków, powinny być przełożone na późniejszy termin.

              Tak ważne wybory powinny być świętem demokracji, pozwalającym na spełnienie obywatelskiego obowiązku możliwie jak największej liczbie wyborców. Naszym zadaniem jest zrobić wszystko, aby mogły się one odbyć w sposób bezpieczny, sprawny i skuteczny. Niestety, w obecnej sytuacji nie widzę możliwości, aby w profesjonalny sposób przygotować się i przeprowadzić wybory. Dlatego zwracam się do Pana Przewodniczącego z prośbą o przeanalizowanie niniejszego oświadczenia i podjęcie działań zmierzających do zmiany terminu wyborów.

Z wyrazami szacunku,

  • Pismo do Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej

« wstecz

Kalendarium

Kalendarium
wydarzeń
Dziś jest 29 maja 2020
Imieniny:
Magdaleny, Teodozji, Urszuli

Banery

ZdalnaSzkoła
Wnioskowanie online o odpis aktu stanu cywilnego
Nagrody certyfikaty i wyróżnienia gminy
blisko_prawy3
Kino_Bajka
Tomografia komputerowa Kluczbork
Stobrawskie Centrum Seniora
https://www.pekao.com.pl/indywidualni/Wsparcie-Rodzin/
baner toplayer
Koronawirus-wejście zamknięte