Urząd Miejski w Kluczborku

Nawigacja:

Wyszukiwarka:

Banery

Powszechny Spis Rolny
Nowy System Gospodarki Odpadami
RODO

Treść strony

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - wykaz sobót na 2018 rok

INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW

Niniejszym informujemy, że Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych będzie przyjmował odpady od mieszkańców w dniu 13 stycznia 2018r. Natomiast w dniu 6 stycznia 2018r. będzie nieczynny.

Przepraszamy za zmianę terminu, natomiast w kolejnych miesiącach odpady będą przyjmowane na dotychczasowych zasadach
w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

Wykaz sobót na rok 2018:

-13 styczeń

-3 luty

-3 marzec

-7 kwiecień

-5 maj

-2 czerwiec

-7 lipiec

-4 sierpień

-1 wrzesień

-6 październik

-3 listopad

-1 grudzień

 

 

 • autor: Katarzyna Grzyb

Gala Noworoczna

Burmistrz Miasta Kluczborka zaprasza na Galę Noworoczną, która odbędzie się  21 stycznia 2018 (niedziela) o godz. 17.00 w hali OSiR w Kluczborku, ul. Mickiewicz 10.

To wyjątkowa muzyczna podróż poprzez największe światowe perełki muzyki klasycznej i popularnej. Wybrzmią między innymi takie przeboje, jak „La donna e mobile”, „O sole mio”, „Time to say good bye” oraz najpiękniejsze arie i duety. Podczas koncertu przewidziane są występy taneczne.

 • Gala Noworoczna

26 Finał WOŚP

 • wielka orkiestra świątecznej pomocy

Zapraszamy na najbliższe wydarzenia w Kinie Bajka

 • -
 • -

Informacja dot. zmiany terminu składania wniosku

Burmistrz Miasta Kluczborka informuje, że w związku z nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami  ( Dz. U. z 2016 r. poz. 2147 z późn. zm. )  wprowadzona została zmiana odnośnie terminu składania wniosku o udzielenie 50% bonifikaty od opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkaniowe lub wykorzystywanej na te cele.

Zgodnie z art. 74 ust. 1 ww. ustawy wniosek o udzielenie bonifikaty należy złożyć w terminie do dnia 1 marca roku, za który opłata jest wnoszona. 

 • autor: Irena Świderska, data: 2018-01-08

Ferie Zimowe 2018 w Gminie Kluczbork

Przedstawiamy ofertę zajęć dla dzieci spędzających ferie zimowe w Gminie Kluczbork. Spośród propozycji spędzania wolnego czasu są zabawy połączone z nauką, zajęcia plastyczne, taneczne i sportowe. Dzieci na pewno nie będą się nudzić. Zapraszamy na zajęcia organizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji, Kluczborski Dom Kultury oraz Miejską i Gminną Bibliotekę.

 • -
 • ferie w muzeum 2018

Zaproszenie na Ligę Tenisa Stołowego uczniów

 • plakat zaproszenie na Ligę Tenisa Stołowego uczniów

Rozgrywki II ligi tenisa stołowego sezonu 2017/18

 • plakat

Informacja dla mieszkańców Kluczborka o utrudnieniach związanych z remontem ul. Krakowskiej i ul. Piłsudskiego

W związku z remontem nawierzchni chodnikowo ulicznej w Kluczborku ul. Krakowska i ul. Piłsudskiego informujemy, że od dnia 08 stycznia 2018 r. mogą wystąpić utrudnienia dla mieszkańców. Prace remontowe związane będą z wymianą przyłączy wodociągowych i modernizacją węzłów zasuw na istniejących sieciach wodociągowych.

Informacje nt. powołania Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego II kadencji

Szanowni Państwo,

Marszałek Województwa Opolskiego informuje, że dobiega końca I kadencja Forum Młodzieży Województwa Opolskiego i zgodnie z procedurą zostanie powołane Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego.

Forum będzie działać na terenie województwa, jego kadencja potrwa dwa lata.   Marszałek Województwa Opolskiego powoła od dwudziestu do czterdziestu członków Forum. Kandydatem może być każdy przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miasta, Gminy lub Powiatu, działającej na obszarze województwa opolskiego, przy czym do Forum może być powołanych max. 2 członków tej samej rady. Kandydatem może być również osoba indywidualna w wieku od 13 do 20 lat zamieszkała na terenie Województwa, nie przynależąca do Rady. Kandydat na członka Forum będzie miał za zadanie zaproponowanie rozwiązania zadania  problemowego, znajdującego się w elektronicznym formularzu zgłoszeniowym (formularz google). Przy wyborze kandydatów zespół powołany przez Marszałka Województwa Opolskiego będzie zwracał uwagę na kreatywność, sposób podejścia do problemu, faktyczną możliwość realizacji zaproponowanego działania oraz osiągnięcie efektu w realizacji zadania.

Szczegóły zgłaszania kandydatów i funkcjonowania Forum w załączonym Zarządzeniu nr 3/2018

1. Ogłoszenie o naborze członków Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego

2. Załącznik 1: link do formularza zgłoszeniowego na członka Forum Samorządu Województwa Opolskiego

https://docs.google.com/forms/d/1ohaPstBCPmwB-3DGjZBJTiDBxdZ5eHI_M9mjtb9g0kY/viewform?edit_requested=true

3. Załącznik nr 2 – zgoda na kandydowanie na członka Forum

4. Załącznik nr 4 – lista poparcia dla kandydata na członka Forum

Poniżej link do ogłoszenia o naborze członków Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego:

http://bip.opolskie.pl/2018/01/ogloszenie-o-naborze-czlonkow-forum-mlodziezy-samorzadu-wojewodztwa-opolskiego-ii-kadencji/

 

Szczegóły zgłaszania kandydatów do Zespołu ds. wyłonienia członków Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego:

 1. Ogłoszenie o naborze do Zespołu ds. wyłonienia członków Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego
 2. Formularz zgłoszeniowy dla kandydatów do Zespołu ds. wyłonienia członków Forum Młodzieży Województwa Samorządu Województwa Opolskiego

 

Monika Jodko

Biuro Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

ul. Piastowska 14

45 – 082 Opole

tel. 77 54 16 417

m.jodko@opolskie.pl

www.opolskie.pl

 

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-01-11

Informacje o projekcie "Od pomysłu do biznesu"

 • -

Od pomysłu do biznesu – kompleksowe wsparcie dla 72 kobiet w wieku 29+ z woj. opolskiego przygotowujące do założenia i efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej

Od pomysłu do biznesu
Wejście lub powrót na rynek pracy niejednokrotnie związany jest z wieloma przeciwnościami, tym bardziej jeśli masz pomysł na swój własny biznes, a nie wiesz od czego zacząć. Przy wykorzystaniu środków unijnych może to być łatwiejsze niż sądziłaś do tej pory.

Jak to działa?
Kompleksowo wspieramy Twoją inicjatywę od założenia działalności gospodarczej po jej rozwój, poprzez bezzwrotną dotację i profesjonalne wsparcie szkoleniowo- doradcze z różnych obszarów biznesu i rozwoju zawodowego.  Dopasujemy się do Ciebie pod względem godzin i miejsca prowadzonych szkoleń. Zapewnimy również opiekę dla Twoich dzieci, podczas gdy Ty będziesz rozwijać swoje umiejętności biznesowe.

Zyskujesz:

 • indywidualnie dopasowany zakres wsparcia biznesowego (warsztaty i doradztwo) prowadzący do skutecznej realizacji własnych pomysłów na Biznes oraz osobistego (w formie coachingu indywidualnego i grupowego) prowadzący do przygotowania stabilnego i mocnego gruntu do zmiany życiowej związanej z założeniem firmy
 • opiekę dedykowanego doradcy prowadzącego przez okres 12 miesięcy od założenia firmy
 • monitoring merytoryczny i formalno-rachunkowy przez pierwsze 12 miesięcy
 • bezzwrotne wsparcie finansowe na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej w wysokości 23390 zł (dla min. 80 % Uczestniczek)
 • wsparcie pomostowe w wysokości do 1000 zł miesięcznie (przez okres pierwszych 6 miesięcy dla wszystkich a przez okres kolejnych 6 miesięcy dla 80 % uczestniczek)
 • rozbudowaną informację zwrotną na temat własnych predyspozycji do prowadzenia biznesu oraz wykonalności własnego pomysłu na biznes

Program kierowany jest do kobiet które:

 • ukończyły 30 rok życia
 • aktualnie są bierne zawodowo lub są zarejestrowane w urzędzie pracy
 • zamieszkują na terenie Województwa Opolskiego
 • chcą spróbować swoich sił w prowadzeniu własnej firmy przez minimum 12 miesięcy
 • nie prowadziły działalności gospodarczej minimum przez 12 miesięcy przed przystąpieniem do konkursu
 • 50 % miejsc zarezerwowanych jest dla osób z obszarów wiejskich o najtrudniejszej sytuacji rozwojowej tj. następujących gmin: Wołczyn, Domaszowice, Radłów, Zębowice, Zawadzkie, Kietrz, Baborów, Pawłowiczki, Lubrza, Korfantów, Łambinowice, Skoroszyce, Kamiennik, Świerczów, Lubsza i Branice.
 • plakat

Zapraszamy na warsztat refleksyjny

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy” serdecznie zaprasza mieszkańców obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju LGD „Dolina Stobrawy” na warsztat refleksyjny, dotyczący realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia LGD „Dolina Stobrawy”. Celem spotkania jest bieżąca analiza procesu wdrażania oraz jego efektów i zmian w otoczeniu Lokalnej Strategii Rozwoju. 
Dwudniowy warsztat zostanie przeprowadzony w dniach: 22.01.2018r. (godz.: 16:00-18:30) oraz 29.01.2018r. (godz.: 16:00-18:30) w sali konferencyjnej kluczborskiego Ratusza, I piętro (Kluczbork, Rynek 1). Zainteresowanych zapraszamy na naszą stronę internetową www.dolinastobrawy.pl, na której do 17.01 br. pojawią się informacje dotyczące realizacji finansowej i rzeczowej LSR oraz funkcjonowania LGD.
Prosimy o potwierdzenie udziału w warsztacie do dnia 18.01.2018r. pod nr tel.: 77 413 11 38 lub mailowo na adres: biuro@dolinastobrawy.pl.

26 FINAŁ WOŚP - BYŁA MOC, SZALEŃSTWO I KOLEJNY REKORD

W niedziele 14 stycznia 2018 roku na kluczborskim Rynku, tak , jak w całej Polsce odbył się 26 Finał WOŚP.

Rekordowa kwota zebranych pieniędzy, rozliczonych przez Bank Spółdzielczy to 64.826,81 zł. Kwota jest aż o 20 tys. większa niż w 2017 roku, gdzie nazbierano 44.600,99zł.

Na scenie zaprezentowali się młodzi wykonawcy: Kuba Łatka( perkusja), Igor Paluszczak (keyboard) i Konrad Kleszcz ( perkusja). Podczas kwesty odbyły się tez liczne koncerty, wystąpił: Arach, PeaceMaker, The Bad Sleep Well oraz gwiazda wieczoru Z.B.U.K.U.

Ponadto było wiele innych atrakcji: zespół breakdance Przemysław Petion i Przyjaciele, fire show,pokaz pierwszej pomocy, wozy strażackie OSP, wystawa motocykli USA, grill i kawiarenka, fotobudka COOL BUDKA oraz malowanie twarzy. Dużym zainteresowaniem cieszył się bieg Kluczborskiej Grupy Biegowej z zawodnikami MKS Kluczbork oraz ochotnikami. Nie mniejsze emocje wzbudziło morsowanie w basenie członków Klubu Foczka. Między koncertami odbyły się licytacje znakomicie poprowadzone przez Panią Monikę Kluf, darczyńcy „zasypali” kluczborski Sztab ogromna ilością gadżetów.

Nie sposób wymienić wszystkich ale zalała nas prawdziwa fala dobroci. Wszystkim darczyńcom i sponsorom, bez wsparcia których nie byłoby możliwe osiągnąć tak wiele serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy także firmie PROMEDIA za transmisję finału WOŚP.

Szczególne podziękowania za pomoc i wsparcie Sztab chce złożyć: Burmistrzowi Kluczborka i Urzędowi Miejskiemu w Kluczborku. Wszystkim 96 wolontariuszom, prowadzącym: Natalii i Adamowi oraz osobom pomagającym w 26 Finale WOŚP w Kluczborku za zaangażowanie, wielkie serce i pozytywną energię.

Sztab WOŚP Kluczbork

Małgorzata Wołkonowska, Beata Gargula, Jarosław Paluch

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na stronach: 

Oficjalny Facebook Kluczborka - kliknij

Kluczborska Grupa Biegowa: tutaj relacja

WOŚP Kluczbork: tutaj relacja

Foto-Luk:  tutaj relacja cz.1   tutaj relacja cz.2

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

V LIGA TENISA STOŁOWEGO

W dniu 13 stycznia 2018, w PSP w Bogacicy, uczniowie szkół podstawowych rozpoczęli rywalizację w ramach V Ligi Tenisa Stołowego.  W pierwszym z pięciu turniejów wystartowało 29 miłośników ping ponga. Zawodnicy grający przy tenisowych stołach wykazali się dużymi umiejętnościami gry w tenisa stołowego, a mecze  często kończyły się po wyrównanej walce. Cały turniej przebiegał w miłej sportowej atmosferze, w duchu  fair play.  Przy tak dużej frekwencji warto organizować takie turnieje, a widać, że zainteresowanie tenisem stołowym w naszej gminie jest duże.

 • -
 • -
 • -
 • -

Szkolenia z języka angielskiego

Chcesz być bardziej konkurencyjny na rynku pracy?
Chcesz zdobyć certyfikat TOEIC, który jest rozpoznawalny przez firmy na całym świecie? Jest na to sposób! Już dziś na terenie województwa opolskiego, w tym na terenie gminy Kluczbork ruszyła rekrutacja do szkoleń z języka angielskiego!

Przedłużenie terminu naboru członków Forum Młodzieży Samorządu Województwa Oposlkiego

Szanowni Państwo,

W związku z terminem ferii zimowych w województwie opolskim nakładającym się z procedurą naboru członków Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego II kadencji Marszałek Województwa Opolskiego podjął decyzję o wydłużeniu terminu składania zgłoszeń do dnia 2 lutego 2018 r.

 

Kandydatem na członka Forum może być osoba, która spełnia łącznie następujące kryteria:

    1. aktywnie działa na rzecz młodzieży,
    2. jest w wieku od 13 do 20 lat,
    3. wyraziła zgodę na kandydowanie oraz pracę w Forum,
    4. wyraziła zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, zawartych w dokumentach składanych w związku
     z kandydowaniem na członka Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j.: Dz.U. z 2016 poz. 922).

Kandydatów na członków Forum mogą zgłaszać:

 • Młodzieżowe Rady Miast, Gmin lub Powiatów,
 • nieformalne grupy młodzieży, składające się z min. 10 osób,
 • organizacje pozarządowe, prowadzące działalność statutową na rzecz młodzieży,
 • osoba indywidualna w wieku od 13 do 20 lat zamieszkała na terenie województwa opolskiego, nie przynależąca do Młodzieżowej Rady Miasta, Gminy lub Powiatu.

 

Każdy z ww. podmiotów może zgłosić maksymalnie 2 kandydatów na członków Forum.

Spośród zgłoszonych kandydatów, wyboru członków Forum dokona Zespół ds. wyłonienia członków Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego II kadencji powołany przez Marszałka Województwa Opolskiego.

Zgłoszenie kandydata na członka „Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego” następuje poprzez wypełnienie elektronicznego formularza zgłoszeniowego na członka Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego (formularz google) oraz złożenie w formie papierowej załączników, na adres e-mail: m.jodko@opolskie.pl lub drogą pocztową lub złożyć osobiście w kancelarii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

Szczegółowa procedura wyłonienia kandydatów opisana jest w Zarządzeniu Marszałka Województwa Opolskiego nr 3/2018 z dnia 10 stycznia 2018 r.

 

 

Monika Jodko

Biuro Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

ul. Piastowska 14

45 – 082 Opole

tel. 77 54 16 417

m.jodko@opolskie.pl

www.opolskie.pl

 

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-01-24

Wyniki turnieju FERIE Z SZACHAMI

Kluczborskie Stowarzyszenie "Zawsze Razem" wraz z Ośrodkiem Sportu I Rekreacji w Kluczborku w dniach 17 do 26 stycznia 2018 roku zorganizowali "Ferie z szachami" dla dzieci i młodzieży z powiatu kluczborskiego.

W rozegranych 4-ch  turniejach, w których wzięło udział średnio 18 zawodników zwyciężyli:
Klasy I-III
1 miejsce Dambowy Mateusz PSP Wąsice 22 pkt
2 miejsce Berezowaki Kamil PSP Wąsice 19 pkt
3 miejsce Szpakowski Witold PSP nr 2 Kluczbork 14 pkt.
4 miejsce Dziegiel Daniel Kuniów 12 pkt.
5 miejsce Różański Michał PSP nr 1 Kluczbork 12 pkt.
6 miejsce Witkowski Tomasz PSP nr 2 Kluczbork 7 pkt.
7 miejsce Kotowicz Oliwia PSP Wąsice 6,5 pkt.

Klasy IV-VII 
1 miejsce Czaja Adrian PSP nr 1 Kluczbork 21,5 pkt.
2 miejsce Panek Grzegorz STO Kluczbork 21,5 kpt.
3 miejsce Kowalska Maja PSP nr 2 Kluczbork 16,5 pkt.
4 miejsce Maruska Aleksander PSP Kujakowice Dolne 10 pkt.
5 miejsce Wiecha Miłosz PSP nr 2 Kluczbork 6 pkt.
6 miejsce Pocheć Jan PSP nr 2 Kluczbork 4 pkt.

Gimnazja i Licea
1 miejsce Dziegiel Dawid Kuniów 16,5 pkt.
2 miejsce Brzana Szymon Kluczbork 8 pkt.
3 miejsce Zacharz Natalia Kluczbork 6 pkt.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

W turnieju "Ferie z szachami" najlepszym szachistą został Adrian Czaja z PSP nr 1 Kluczbork, a najlepszą szachistką Maja Kowalska z PSP nr 2 Kluczbork.
Odkryciem turnieju „Ferie z szachami "jest Aleksander Maruska młody szachista z Kujakowic Dolnych, a najmłodszymi szachistami są 7-letni Michał Różański z PSP nr 1 Kluczbork i 9-letnia Oliwia Kotowicz z PSP Wąsice.

Turnieje szachowe prowadził i sędziował niezawodny Tadeusz Tymrakiewicz.
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Przedsiębiorco, załóż Profil Zaufany już dziś

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, online w serwisach administracji publicznej. 
Od 1 stycznia najmniejsi przedsiębiorcy – płatnicy VAT, zatrudniający do 10 osób, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie (także prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze) - najpóźniej do 26 lutego 2018 r. po raz pierwszy muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT). JPK_VAT przesyła się wyłącznie elektronicznie.

Pełna lista punktów potwierdzających - TUTAJ.
 

 • plakat profil zaufany

Podsumowanie działań Burmistrza Kluczborka za 2017r.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją.

VI Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych TROPEM WILCZYM

Zapraszamy 4 marca na VI Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych TROPEM WILCZYM w Kluczborku. Zapisy na: www.zmierzymyczas.pl/zapisy/478/bieg-pamieci-zolnierzy-wykletych-tropem-wilczym.html


Więcej na oficjalnej stronie OSiR: http://osir.kluczbork.pl/

 

 • autor: Grzegorz Błażewski, data: 2018-02-01
 • -

Rusza II Edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Rusza II Edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Czekamy na Twój pomysł i głos. Czas na składanie zadań od 12 lutego do 4 marca. Głosowanie odbędzie się od 9 kwietnia do 29 kwietnia. Zgłoś. Zaplanuj. Zagłosuj. Do rozdysponowania czekają 3 miliony złotych.

Więcej informacji na stronie internetowej: https://budzet.opolskie.pl/

 • -

XXVII Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej Kroszonki Opolskie 2018

Szanowni Państwo,

 

w imieniu naszego etnografa – Pana Bogdana Jasińskiego, zwracam się z prośbą o rozpropagowanie informacji dotyczących
XXVII Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej Kroszonki Opolskie 2018 (załącznik).

W ramach XXVII edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej Kroszonki Opolskie 2018 prowadzone będą przez pracowników i wolontariuszy z STL bezpłatne zajęcia warsztatowe w wersji stacjonarnej i mobilnej – dla ok. 400 osób. Działania te przeznaczone dla szerokiego grona osób – dzieci i młodzieży, dorosłych, emerytów i osób niepełnosprawnych. Zajęcia będą odbywać się w terminie od 12 lutego do 2 marca 2018 r. Miejsce działań projektowych: Muzeum Wsi Opolskiej, szkoły, domy kultury i inne (wg. składnych propozycji). Chętnych serdecznie zapraszamy. O realizacji decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia proszę nadsyłać drogą mailową na adres: bogdan.jasinski@muzeumwsiopolskiej.pl lub telefonicznie pod numer 77 457 23 49 w.120, 606 355 549.

 

Pozdrawiam

 

Agnieszka Świerczyńska
Dział Udostępniania i Edukacji
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu
tel./fax: 77/4572349, wew. 214
e-mail: agnieszka.swierczynska@muzeumwsiopolskiej.pl
lub sekretariat@muzeumwsiopolskiej.pl
www.muzeumwsiopolskiej.pl
www.facebook.com/MuzeumWsiOpolskiej

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-02-02

Sercem Malowane - twórcze pasje kobiet

 • -

Gmina Kluczbork zaprasza do zapoznania się z przetargiem na sprzedaż nieruchomości gminnych.

Gmina Kluczbork zaprasza do zapoznania się z przetargiem na sprzedaż nieruchomości gminnych.

 • zrzut ekranu strony www bip.kluczbork.eu

Informacje dot. Jednolitych Plików Kontrolnych (JPK_VAT)

 • -
 • -
 • -
 • -

Informacje nt. stypendium Marszałka Województwa Opolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej – „Marszałkowskie Talenty”

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy że do dnia 9 marca 2018 r.  można składać wnioski o przyznanie stypendium Marszałka Województwa Opolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej – „Marszałkowskie Talenty”. Oferta stypendialna adresowana jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych działających na terenie województwa opolskiego i służy wspieraniu rozwoju artystycznego dzieci i młodzieży, jak również ma na celu stworzenie możliwości doskonalenia warsztatu twórczego oraz pogłębiania specjalistycznej wiedzy i umiejętności przyszłych stypendystów. Stypendia w wysokości 7 600,00 zł  będą przyznawane na zrealizowanie programu stypendialnego, w którego zakres może wchodzić realizacja na terenie województwa opolskiego projektu w zakresie twórczości artystycznej lub też podejmowanie działań mających na celu stworzenie odpowiednich warunków dla dalszego rozwoju i podnoszenia poziomu artystycznego stypendysty (udział w warsztatach, kursach, szkoleniach etc.).

W związku z tym, że program stypendialny „Marszałkowskie Talenty” jest ważną inicjatywą Zarządu Województwa Opolskiego, której celem jest wyłanianie najlepszych kandydatów oraz skuteczne wspieranie rozwoju utalentowanych artystycznie młodych ludzi zamieszkujących Opolszczyznę, uprzejmie prosimy o przekazanie informacji dot. naboru wniosków stypendialnych wszystkim potencjalnym kandydatom w Państwa regionie.

 

Ogłoszenie zawierające szczegółowe informacje dot. naboru oraz formularz wniosku dostępne jest pod poniższym adresem:

 

http://bip.opolskie.pl/2018/02/nabor-wnioskow-o-przyznanie-stypendium-marszalka-wojewodztwa-opolskiego-w-dziedzinie-tworczosci-artystycznej-marszalkowskie-talenty-2/

 

„Stypendia przyznawane są na cel określony we wniosku o przyznanie stypendium w jednej z następujących dziedzin”:

 1. muzyka,
 2. plastyka,
 3. fotografia,
 4. teatr,
 5. film,
 6. literatura,
 7. taniec.

 

Z upoważnienia Pani Agnieszki Kamińskiej, Dyrektora Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki.

 

Z poważaniem

Joanna Wilk

Departament Kultury, Sportu i Turystyki

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

tel. 77 44 29 334

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-02-09

Zapraszamy na oficjalny profil FB Stobrawskiego Centrum Seniora: https://www.facebook.com/scsklb/

Marszałkowski Budżet Obywatelski - spotkanie informacyjne w Kluczborku 20 lutego 2018 r.

 • -
 • autor: Artur Czerwony, data: 2018-02-15

"Bezpieczna Kobieta"

W Kluczborku ruszają zapisy do kolejnej edycji programu "Bezpieczna Kobieta". Program organizowany jest przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Aikido - Sekcja Aikido Kluczbork przy udziale Burmistrza Miasta Kluczborka, Komendanta Powiatowej Policji w Kluczborku oraz Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Kluczborku.

Program "Bezpieczna kobieta" cieszy się co roku dużym zainteresowaniem.

Szkolenie jest bezpłatne i przeznaczone dla wszystkich pełnoletnich pań.

Głównym celem programu jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, przekazanie praktycznej wiedzy oraz wskazanie wzorców postępowania w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia. Zajęcia rozpoczną się 26 lutego.

W programie zostaną wykorzystane także materiały edukacyjne z Kampanii "REAGUJ NA PRZEMOC!" do której właśnie przystąpiła Gmina Kluczbork.

 

Program współfinansowany ze środków pochodzących z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-02-15
 • bezpieczna_kobieta
  bezpieczna_kobieta
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-02-15

IX Rodzinny Turniej Tenisa Stołowego o puchar Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Bogacicy

 • -
 • autor: Artur Czerwony, data: 2018-02-15

IX Rodzinny Turniej Tenisa Stołowego - WYNIKI

Turniej ten odbył się 17 lutego 2018r. W tym roku uczestniczyło 14 drużyn, składających się z dziecka i osoby dorosłej. Cieszy fakt, że najwięcej drużyn było z naszej gminy, ale do Bogacicy przyjechały także rodziny z dalekiej Nysy, czy województwa wielkopolskiego.
Drużyny te zostały podzielone na 3 grupy. W grupach rywalizowano każdy z każdym, a zwycięzcy grup zagrali o  miejsca 1-3,  a drużyny, które wywalczyły drugie miejsca walczyły o miejsca 4-6. Najlepszą drużyną turnieju, została rodzina Paweł i Damian Dmytruszyński, którzy wygrali wszystkie mecze. Pojedynki często kończyły się po zaciętej walce, a o losach spotkania decydowała gra podwójna. Dzieci bardzo przeżywały, gdy przy stole grę swoją rozgrywali rodzice. Drużyny z trzech czołowych miejsc otrzymały puchary i nagrody. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy. 
Już dziś zapraszamy za rok na jubileuszowy X turniej.

 

KLASYFIKACJA KOŃCOWA TURNIEJU

 1. Paweł i Damian Dmytruszyński - Bogacka Szklarnia
 2. Szymon i Mieczysław Skotnik - Siemianice
 3. Łukasz i Piotr Langner - Bażany
 4. Tomasz i Maciej Brandys - Krasków
 5. Klaudia i Paweł Poprawa - Ligota Zamecka
 6. Nikola i Waldemar Wiecha - Kuniów

 

Ponadto w turnieju uczestniczyli:

 • Dominik i Andrzej Wodara - Żabiniec
 • Marcel i Tomasz Stanikowski - Siemianice
 • Daniel i Piotr Banasiewicz - Kuniów
 • Karol i Jacek Ramza - Nysa
 • Karolina i Krzysztof Kaluza - Kuniów
 • Marcel i Marian Mielczarek - Czaple Stare
 • Oliwia i Jakub Wodara - Żabiniec
 • Dominik i Marcin Olek - Bogacica
   
 • -
 • -
 • -
 • -

Podaruj 1% podatku dla Hospicjum Ziemi Kluczborskiej św. Ojca Pio

XV Turniej Oldbojów w Piłce Ręcznej

 • -

KOMUNIKAT 1/PD/2018 z dnia 19.02.2018 r.

KOMUNIKAT 1/PD/2018 z dnia 19.02.2018 r.

o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu dopuszczalnego
dla pyłu zawieszonego PM10 dla wartości średniodobowej

OSTRZEŻENIE

 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu informuje, że na terenie województwa opolskiego stwierdzono ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM10 określonego jako średnia 24 godzinna[1]
w roku 2018.

Zaistnienie ryzyka stwierdzono w oparciu o wyniki przeprowadzonej analizy stężeń pyłu zawieszonego PM10, zmierzonych podczas ostatnich dwunastu miesięcy ze stacji monitoringu jakości powietrza, prowadzących pomiar tego zanieczyszczenia.

 

 1. pomiary prowadzone na terenie strefy miasto Opole:

- Opole, ul. Koszyka (OpOpoleKoszy),

- Opole, os. Armii Krajowej (OpOpoleOsAKr);

 

 1. pomiary prowadzone na terenie strefy opolskiej:

- Głubczyce, ul. Ratuszowa (OpGlubRatusz),

- Kędzierzyn-Koźle, ul. B. Śmiałego (OpKKozBSmial),

- Kluczbork, ul. Mickiewicza (OpKluczMicki),

- Nysa, ul. Rodziewiczówny (OpNysaRodzie),

- Olesno, ul. Słowackiego (OpOlesSlowac),

- Zdzieszowice, ul. Piastów (OpZdziePiast).

 

Biorąc pod uwagę dotychczas uzyskane wyniki stężeń pyłu zawieszonego PM10, można spodziewać się stwierdzenia wystąpienia przekroczenia średniodobowej wartości dopuszczalnej; największe prawdopodobieństwo wystąpienia przekroczenia istnieje w okresie grzewczym.

 

[1] 50 mg/m3 – średniodobowy poziom dopuszczalny, z dozwoloną liczbą przekroczeń 35 razy
 w roku kalendarzowym

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-02-20

Biblioteka zaprasza ..

 • plakat.gry.24.02
  plakat.gry.24.02
 • plakat.przeglad.1
  plakat.przeglad.1
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-02-20

KRUS zaprasza ..

 • plakat BGR
  plakat BGR
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-02-20

Mecz piłki siatkowej o mistrzostwo II ligi mężczyzn

 • plakat

Cykl spotkań „Opolskie dla biznesu”

Wszystko o wsparciu dla firm z regionu

Jakie dotacje dla firm są jeszcze do wzięcia? Gdzie znaleźć unijne pożyczki bez opłat i prowizji? Co zmieniło się w przepisach dla firm w ostatnich miesiącach? Tego wszystkiego dowiedzieć się można na spotkaniach, na które zaprasza marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła!

Spotkania startują 19 marca w Opolu i potrwają do końca kwietnia. Odbędą się we wszystkich miastach powiatowych (patrz Kalendarz poniżej). Dlaczego warto na nich być? Bo każde z nich zastąpi kilka innych! Oszczędzicie Państwo czas i w jednym miejscu, w pigułce, dostaniecie kompleksową, potrzebną biznesowi wiedzę. A prócz tego bieżące informacje o ostatnich zmianach w przepisach.

Celem cyklu „Opolskie dla biznesu” będzie zaprezentowanie firmom z Opolszczyzny - w ciekawy i zwięzły sposób - pełnej oferty unijnego wsparcia, jakie mogą uzyskać od jednostek podlegających samorządowi województwa, a także poinformowanie w formie eksperckich wystąpień o zmianach w zakresie prawa czy podatków.

- Wierzę, że będą to informacje przydatne, a nasze spotkania dadzą przedsiębiorcom możliwość rozeznania działań, z których już mogą korzystać w regionie – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Spotkaniom towarzyszyć będzie Giełda Produktów Województwa Opolskiego dla Firm, która umożliwi bezpośrednie rozmowy z instytucjami oferującymi poszczególne produkty. Swoje stoiska będą mieć na niej pośrednicy finansowi, którzy udzielają unijnych pożyczek bez opłat i prowizji (w określonych warunkach pożyczki te są nawet zerowo oprocentowane).

Będzie też Opolski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych i Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju, który prócz inwestycyjnych pożyczek dla firm (także startupów) ma również pożyczki obrotowe. Będzie także stoisko organizującego cykl Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG).

- Nasi pracownicy podpowiedzą kiedy i o jakie dotacje starać się w najbliższym czasie oraz na jakich warunkach przedsiębiorcy mogą dostać dofinansowanie do szkoleń, usług doradczych oraz usług specjalistycznych, np. dotyczących patentów czy wejścia na rynku zagraniczne. Wsparcie na szkolenia czy usługi specjalistyczne to nasze nowe produkty. Warto o nich wiedzieć tym bardziej, że będziemy je mieć w ofercie przez cztery najbliższe lata – wymienia dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

 

KALENDARZ SPOTKAŃ

DATA

MIASTO

MIEJSCE

19 marca

OPOLE

 Opole Ul. Ostrówek 5-7, Sala im. Orła Białego (A+B)

23 marca

Namysłów

Sala Urzędu Miejskiego w Namysłowie ul. Stanisława Dubois 3.

27 marca

Brzeg

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Plac Zamkowy.

 

29 marca

Nysa

Aula PWSZ w Nysie, Regionalne Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych PWSZ w Nysie, ul. Obrońców Tobruku 5

4 kwietnia

Kluczbork

Duża sala Konferencyjna Starostwa Powiatowego w Kluczborku

6 kwietnia

Olesno

Sala  Obrad Starostwa w Oleśnie ul. Pieloka 21.

10 kwietnia

Prudnik

Starostwo Powiatowe w Prudniku ul. Kościuszki 76

Sala konferencyjna 

17 kwietnia

Kędzierzyn Koźle

Starostwo Powiatowe, Plac Wolności 13

Sala konferencyjna na parterze.

23 kwietnia

Krapkowice

Sala Obrad  Starostwa Powiatowego w Krapkowicach ul. Kilińskiego 1.

27 kwietnia

Głubczyce

Starostwo Powiatowe Głubczycach ul. Kochanowskiego 15. Sala konferencyjna parter.

30 kwietnia

STRZELCE Opolskie

Powiatowe Centrum Kultury

ul. Dworcowa 23.

 

PROGRAM SPOTKAŃ

(początek każdego spotkania: godz. 13.00)

13.00-13.15 – rejestracja i przekazanie pakietu informacji o ofercie woj. opolskiego dla firm

13.15-13.25 – powitanie przez przedstawiciela  Zarządu Województwa Opolskiego

13.25-13.50 – wystąpienie dyrektora OCRG Rolanda Wrzeciono prezentujące kompleksową ofertę dla firm samorządu woj. opolskiego na lata 2018-2019 (m.in. dotacje, wsparcie na usługi i szkolenia, wsparcie na usługi specjalistyczne, pożyczki pośredników finansowych i ORFR, poręczenia, wsparcie dla rynku pracy – szkoły zawodowe, studia praktyczne, mentoring biznesowy)

13.55-15.30 – prelekcja dotycząca zmian w prawie i podatkach dla firm w roku 2018

15.30-16.00 – poczęstunek kawowy

 

 • -
 • -

Nieodpłatna pomoc prawna

Prawnicy doradzają za darmo

 

Już trzeci rok zgodnie z Ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej w powiecie kluczborskim funkcjonują trzy punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, które są zlokalizowane w:

 • Kluczborku, w budynku Powiatowego Ośrodka Rehabilitacji, ul. Sienkiewicza 20B. Punkt jest prowadzony przez organizację pozarządową - Stowarzyszenia OPPEN Obywatel Prawo Pomoc Edukacja Nowatorstwo, ul. Stanisława Dubois 18/3; 45-070 Opole z siedzibą w Opolu, wyłonioną w otwartym konkursie ofert.

Punkt prowadzony jest przez adwokatów, radcę prawnego i osobę o której mowa w art. 11 ust. 3 pkt 2 Ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-19.00.

 • Wołczynie, w budynku Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o., ul. Rzeczna 3. Punkt prowadzony jest przez Adwokatów od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-18.00.
 • Byczynie, w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Kluczborska 4A/4. Punkt prowadzony jest przez Radców Prawnych od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-12.00.

 

Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje osobie fizycznej, która:

 • Której w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej i wobec której w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia, 
 • która posiada ważną Kartę Dużej Rodziny,
 • która uzyskała zaświadczenie, o którym mowa w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
 • która posiada ważną legitymację weterana albo legitymację weterana poszkodowanego, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa,
 • która nie ukończyła 26 lat,
 • która ukończyła 65 lat,
 • która w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazła się w sytuacji zagrożenia lub poniosła straty,
 • która jest w ciąży.

 

Uprawnieni mogą uzyskać informacje m.in. w zakresie: prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawa cywilnego, spraw karnych, spraw administracyjnych, ubezpieczenia społecznego, spraw rodzinnych, prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 

Zapraszam do skorzystania z darmowych porad prawnych

Piotr Pośpiech – Starosta Kluczborski

 

Zapraszamy na warsztaty do Muzeum

 • -
 • -

Harmonogram szkoleń dla rolników

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biuro Powiatowe w  Kluczborku zaprasza rolników z powiatu kluczborskiego do udziału w szkoleniach informacyjnych dotyczących składania wniosku o przyznanie płatności na 2018 rok za pośrednictwem nowej aplikacji eWniosekPlus.

Lp.

Miejsce

Termin

Godzina

1.

Restauracja & Hotel JOANNA

Ligota Górna 1

27.02.2018

10:00

2.

Urząd Gminy Lasowice Wielkie,

 Lasowice Wielkie 99A

05.03.2018

10:00

3.

Urząd Miejski w Wołczynie,

Wołczyn, ul. Dworcowa 1

06.03.2018

10:00

4.

Urząd Miejski w Byczynie,

Byczyna, ul. Rynek 1

09.03.2018

9:00

5.

Urząd Miejski w Kluczborku,

Kluczbork, ul. Katowicka 1

12.03.2018

10:00

Oldboje szczypiorniści zagrali po raz 15-sty w Kluczborku

Już po raz 15 na obiektach OsiR-u, na boisku piłki ręcznej w Kluczborku spotkali się zawodnicy, sympatycy i kibice szczypiorniaka.. 24 lutego 2018 r. odbył się jubileuszowy Turniej Oldboyów w Piłce Ręcznej Mężczyzn o Puchar Burmistrza Miasta Kluczborka.
Ten jubileuszowy turniej odbył się w gronie byłych zawodników z województw opolskiego, łódzkiego i wielkopolski tj: MKS Wieluń, Tęcza Kościan, Stal Zawadzkie, 4 ever Young Grodków i gospodarzy Metal Kluczbork.
Turniej wygrał zespół 4 ever Young Grodków, drugie miejsce przypadło Stali Zawadzkie a brąz wywalczył Metal Kluczbork. Najlepszym strzelcem turnieju został Dariusz Lech z Metalu Kluczbork.

Zobacz galerię zdjęć z turnieju: https://www.facebook.com/pg/Kluczbork/photos/?tab=album&album_id=1546256872090762 
Tradycje szczypiorniaka kluczborskiego to czasy lat 70 i 80- tych XX wieku, kiedy to pod batutą J. Zielińskiego, J. Szopy grał i funkcjonował na parkietach III ligi Metal Kluczbork, przez szeregi klubu przewinęła się liczna grupa zawodników na czele z braćmi A. K. Rychel, J. K. Kotarscy, M. Mularczyk, D. Lech, G. Raisch, J. Szewczyk, I. Krakowiak, J. Wilk, J. Paluch i inni.
Po likwidacji sekcji piłki ręcznej w Metalu próby odbudowy szczypiorniaka podejmuje wraz z młodzieżą były zawodnik I.Krakowiak w szkolnym klubie Baszta.
Środowisko piłki ręcznej, byli zawodnicy od piętnastu lat organizują spotkania oldboyów poprzez powołane Stowarzyszenie Szczypiorniak Kluczbork na czele z byłym zawodnikiem M. Mularczykiem organizatorem w ostatnich latach. Wspominając te 15 minionych lat warto wspomnieć, przypomnieć postać inicjatora i organizatora pierwszych turniejów śp. Andrzeja Rychla.
Korzystając z możliwości skreślenia tych kilku słów w imieniu członków stowarzyszenia piłkarzy ręcznych chcielibyśmy podziękować Burmistrzowi Jarosławowi Kielarowi za patronat i wsparcie imprezy, dyrektorowi OSIR -u A. Olechowi oraz wszystkim sympatykom, sponsorom i kibicom dzięki których ta impreza może odbyć się kolejny raz. 

Ze sportowym pozdrowieniem
Mirosław Mularczyk
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zostaw 1% w naszym regionie

W imieniu LGD "Dolina Stobrawy" gorąco zachęcamy wszystkie organizacje pożytku publicznego z powiatu kluczborskiego i gminy Olesno, które zbierają 1% podatku do włączenia się w akcję pt. "Zostaw 1% w naszym regionie". Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek o godz.10.00 na kluczborskim rynku. Więcej informacji znajduje się na plakacie oraz na stronie internetowej i facebookowej Stowarzyszenia LGD "Dolina Stobrawy": http://dotacje.dolinastobrawy.pl/zapraszamy-do-wlaczenia-w-akcje-zostaw-1-w-naszym-regionie/

 • -

Uroczyste podsumowanie programu "Działaj Lokalnie" realizowanego przez Stowarzyszenie LGD "Dolina Stobrawy"

16 lutego odbyła się uroczysta gala podsumowująca program "Działaj Lokalnie" realizowany w 2017 roku przez Stowarzyszenie LGD "Dolina Stobrawy".

http://dotacje.dolinastobrawy.pl/galadl2017/

https://www.facebook.com/pg/dolina.stobrawy/
 

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza...

 • -
 • -

Zapraszamy na sportowo kulturalny weekend w Kluczborku

Zapraszamy na sportowo kulturalny weekend w Kluczborku. Już w sobotę od 10.00 do 15.00 na hali OSiR XV Turniej Pracowników Samorządowych w Halowej Piłce Nożnej. W niedzielę 4 marca zapraszamy wszystkich na VI Edycję Biegu Tropem Wilczym, który odbędzie przy hali kampusu w parku. Start biegu 1963 metry punktualnie o 12.00. Start na 5 km i 10 km o 13.30. Na całe rodziny czeka wiele atrakcji patriotycznych i nie tylko.

Ponadto zapraszamy w samo południe na wernisaż wystawy Sercem Malowane do kluczborskiego muzeum w dniu 4 marca 2018r.

Miłośników  muzyki disco zapraszamy w niedzielę o godz.16.00 na GALĘ DISCO - gwiazdami wieczoru będą Weekend oraz Piękni i Młodzi.

Kto chciałby przedłużyć sobie weekend to zapraszamy w poniedziałek 5 marca na spektakl teatralny "KŁAMSTWO" do kina BAJKA.

 • -
 • -
 • -
 • -

Mistrzostwa Okręgu Par w Brydżu Sportowym

 • -

Promocja Kluczborka na Olimpiadzie w Pjongczang

W dniu 28 lutego 2018r. podczas Sesji Rady Miejskiej w Kluczborku Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Kędzia wręczyli okolicznościowy puchar Panu Adamowi Sokołowskiemu za promocję Kluczborka na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Pana Adama flaga Kluczborka wielokrotnie była pokazywana podczas relacji telewizyjnych, czy to podczas skoków narciarskich, czy też innych zimowych dyscyplin olimpijskich. 

Była to już kolejna olimpiada Pana Sokołowskiego, który jest wielkim miłośnikiem sportu i wielokrotnym Mistrzem Polski Kibiców Sportowych.  Pan Adam poinformował, że planuje uczestniczyć w kolejnych olimpiadach, oczywiście zawsze z flagą Kluczborka.

W imieniu wszystkich mieszkańców Gminy Kluczbork serdecznie dziękujemy za promocję Kluczborka na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang. 
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Masz Głos – kawiarenka obywatelska zaprasza

Organizatorzy serdecznie zapraszają na spotkanie z Burmistrzem Kluczborka i Radnymi. Będziemy rozmawiać m. in. na temat regulacji dotyczących inicjatywy lokalnej.
Spotykamy się w dniu 5 marca 2018 roku o godzinie 11.00 w Kluczborku, Rynek-Ratusz, sala 17. Wstęp wolny.

Szanowni Państwo,
Akcja "Masz Głos" to ogólnopolska akcja angażująca obywateli oraz władze do dialogu i współpracy na poziomie samorządowym. Jej celem jest zwiększenie zainteresowania mieszkańców udziałem w życiu publicznym oraz poczucia współodpowiedzialności wyborców i wybranych za decyzje podjęte w dniu głosowania. Gościem kawiarenki będzie Pan Grzegorz Wójkowski, ekspert akcji "Masz Głos". 
 
Mamy wpływ na to, co dzieje się w Naszej Gminie, możemy działać skuteczniej!
 
 
Więcej informacji: www.maszglos.pl 
 
 
Organizatorzy:
- Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego "Kobietom-Mammograf"
- Lokalna Grupa Działania "Dolina Stobrawy”

OGŁOSZENIE Burmistrza Miasta Kluczborka o naborze wniosków o udzielenie dofinansowania zadań z zakresu usuwania azbestu z terenu Gminy Kluczbork

Zapraszam wszystkich właścicieli nieruchomości* położonych na terenie Gminy Kluczbork (osób fizycznych i przedsiębiorców), którzy na swoich nieruchomościach posiadają wyroby zawierające azbest do składania wniosków o dofinansowanie na ich demontaż, odbiór i utylizację.

Wnioski o udzielenie dotacji na zadania związane z usuwaniem wyrobów zawierających azbest należy składać w terminie od dnia 12 marca 2018r. do dnia 10 kwietnia 2018r. w Urzędzie Miejskim w Kluczborku, ul. Katowicka 1 osobiście lub korespondencyjnie (decyduje data stempla). Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane.

Druki wniosku i załączników można pobrać w Urzędzie Miejskim w Kluczborku, pokój nr 125 lub ze strony internetowej: www.kluczbork.eu – zakładka Ochrona Środowiska → Unieszkodliwianie azbestu.

Dofinansowanie może stanowić do 85% kosztów kwalifikowanych obejmujących demontaż, zbieranie (wyrobów wcześniej zdemontowanych), transport, unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest. Pozostałe minimum 15% kosztów w/w zakresu poniesie właściciel nieruchomości, z której usunięte zostaną wyroby zawierające azbest. Właściciel nieruchomości pokrywa również wydatki związane z zakupem i montażem nowego pokrycia dachowego. Dotacje mogą być udzielane wyłącznie na zadania, które nie zostały zakończone przed dniem złożenia przez Gminę wniosku do WFOŚiGW.

W przypadku, gdy wniosek Gminy Kluczbork nie zostanie zakwalifikowany do realizacji – zadanie nie będzie realizowane. 

Dodatkowych informacji udziela Pani Agnieszka Wierzbicka, Urząd Miejski w Kluczborku, ul. Katowicka 1, pokój 125, tel. 77/418-14-81 wew. 228, agnieszka.wierzbicka@kluczbork.pl
 

Burmistrz
mgr inż. Jarosław Kielar

 • autor: Bożena Stempel, data: 2018-03-05

XV Mistrzostwa Województwa Opolskiego Pracowników Samorządowych w Halowej Piłce Nożnej

3 marca w hali OSiR odbyły się Jubileuszowe XV Mistrzostwa Województwa Opolskiego Pracowników Samorządowych w Halowej Piłce Nożnej. W turnieju wzięło udział 5 drużyn: Urząd Miejski w Kluczborku, Gmina Olszanka, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Gmina Ozimek oraz Urząd Miejski w Nysie. Mecze odbywały się w systemie każdy z każdym. Turniej wygrała drużyna Urzędu Miejskiego z Kluczborka w składzie (Kazimierz Dubowiecki, Jacek Podoliński, Łukasz Smereka, Ligenza Tomasz, Damian Woźny, Adrian Czarnecki, Glomb Norbert, Okaj Ryszard, Andrzej Kamiński, Zapotoczny Ryszard oraz Grzegorz Zator). Drugie miejsce zajęła Gmina Olszanka, a trzecie Urząd Miejski w Nysie.

 • autor: Maciej Knapa
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Kilkaset osób pobiegło Tropem Wilczym w Kluczborku - RELACJA

W minioną niedzielę w Kluczborku zorganizowany został po raz czwarty Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". W tej imprezie sportowej ale i zarazem patriotycznej wzięło udział ponad 400 osób, dorosłych i dzieci. Wielką atrakcją cieszył się bieg o symbolicznej długości 1963 m., w którym wzięły udział dzieci, młodzież jak i całe rodziny. Bieg ten ma ideę symboliki związaną z datą śmierci ostatniego partyzanta antykomunistycznego podziemia i aktywną manifestacją upamiętnienia bohaterstwa społeczeństwa polskiego tamtych dni. Uczestnicy biegu otrzymali pamiątkową koszulkę i medal. Dla wszystkich uczestników biegów organizatorzy przewidzieli „partyzancką grochówka”, pokaz sprzętu wojskowego szwadronu Skorpion oraz pokaz sprzętu bojowego i ratownictwa medycznego reprezentacji Wojska Polskiego 10 Brygady Logistycznej z Opola. Impreza zakończyła się biegiem na dystansie 5 km i 10 km, w których w sumie wzięło udział 191 biegaczy.

Zwycięzcy w następujących kategoriach:

5 km:
Gruca Jarosław (Olesno Biega) 18:13,
Lewandowska Karolina (Kluczborska Grupa Biegowa) 22:43

10 km:
Dyduch Damian (KS Gepard Kępno) 35:09,
Pisula Paulina (Kluczborska Grupa Biegowa) 44:06

Szczegółowe wyniki na stronie zmierzymyczas.pl

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na:

facebook.com/kluczbork

zmierzymyczas.pl

facebook.com/photoakuku

facebook.com/videozoom

facebook.com/O Kluczborku inaczej

Tegorocznymi organizatorami Biegu Tropem Wilczym w Kluczborku byli: Gmina Kluczbork, Starostwo Powiatowe w Kluczborku, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kluczborku, Kluczborski Obwód Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza.

 

 • -
 • -
 • -
 • -

I Charytatywny Maraton Zumby

Zapraszamy na I Charytatywny Maraton Zumby na hali OSiR w Kluczborku. Impreza , z której cały dochód zostanie przekazany na leczenie  Artura Kaczora,  odbędzie się w niedzielę 11 marca 2018r, start g. 14.00.

 • -

Dziękujemy partnerom społecznym

Ogromną popularnością cieszą się wdrożone w 2014 roku programy: „Kluczbork dla rodziny+” oraz „Gmina Kluczbork dla Seniora”. Na przestrzeni ostatnich miesięcy zwiększyła się liczba partnerów, którzy udzielają rabatów posiadaczom kart.

Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar w imieniu mieszkańców Gminy Kluczbork składa serdeczne podziękowania wszystkim firmom i instytucjom za zaangażowanie w programy. Jednocześnie zapraszamy nowe firmy i instytucje do udziału w programach.

 • podziękowanie partnerom społecznym

Biblioteka zaprasza ..

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-03-07
 • plakat.gry.17.03
  plakat.gry.17.03
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz

Wystawa pt. „Sercem malowane – twórcze pasje kobiet”

Wystawa pt. „Sercem malowane – twórcze pasje kobiet” jest dostępna dla zwiedzających do końca marca br w Muzeum im. J. Dzierżona w Kluczborku, ul. Zamkowa 10.

Wystawa po raz 16. prezentuje prace wykonane przez mieszkanki powiatu kluczborskiego. Są to rysunki, prace malarskie, rzeźby, obrazy igłą malowane (haftowane), tomiki poezji i rękodzieło artystyczne – zabawki, ozdoby, stroiki świąteczne...

Integralną częścią tegorocznej wystawy jest ekspozycja „Sercem malowane – Różowa Aleja - kluczborskie uroczysko”, która powstała z okazji 10-lecia nadania nazwy Różowa Aleja alejce nad stawem przy ul. Kościuszki w Kluczborku.

Autorzy prac: (wraz z Autorami wystawy Różowa Aleja):

Krystyna Adaszyńska, Wierzbica Górna

Elwira Barabasz, Kluczbork

Regina Baranowska, Kluczbork

Barbara Bednarska, Kluczbork

Maria Bogus, Bogacica-Krężel

Jan Bogus, Bogacica-Krężel

Monika Bortkiewicz, Kluczbork

Ewa Celmerowska, Ligota Dolna

 Agnieszka Chrobot, Kluczbork

 Ewa Czyżewska-Czech, Kluczbork 

 Małgorzata Daczyńska, Kluczbork 

 Iwona Derkowska, Kluczbork 

 Helena Folmer, Kluczbork

 Barbara Golińska-Gallovič, Roszkowice

 Helena Gumkowska, Kluczbork

 Grażyna Pindelska-Jarosz, Kluczbork

 Bożena Kansy, Krzywiczyny

Jozefa Kłosek, Kluczbork

 Aleksandra Konstańciuk, Kluczbork

 Wanda Krupicka, Kluczbork

 Wacława Kucharska, Kluczbork

 Urszula Lemańska, Kluczbork

 Jolanta Łowicka, Kluczbork

 Mirosława Makowska, Kluczbork

 Paweł Martyniuk, Kluczbork

 Renata Miskala, Chocianowice

 Barbara Mitka, Kluczbork

 Beata Polanowska, Kluczbork

 Cecylia Puchała, Kluczbork

 Danuta Woźniak-Ryńca, Kluczbork  

 Zofia Solecka, Kluczbork 

 Ewa Gutkowska-Surowiec, Kluczbork

 Barbara Surowiec, Kluczbork

Katarzyna Sypko – Kubicka, Kluczbork

 Barbara Ślesińska, Żabiniec

 Joanna Urbaniak, Kluczbork

 Anna Wiączyk, Laskowice

 Maria Widziszowska, Kluczbork

 Joanna Wydmuch, Kluczbork

 Grażyna Zawadzka, Kluczbork

 Ewa Zgadzaj-Martyniuk, Kluczbork – komisarz wystawy

 Regina Żylak, Kluczbork

Nad wystawą patronat przyjęli: starosta kluczborski, burmistrzowie: Kluczborka, Byczyny, Wołczyna, wójt Lasowic W.

a patronat medialny: NTO, Kulisy Powiatu, Spiker.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Kiermasz Wielkanocny

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-03-09
 • Plakat Kiermasz Wielkanocny 2018
  Plakat Kiermasz Wielkanocny 2018
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-03-09

Zostaw 1% w Gminie Kluczbork

Składając zeznania podatkowe możesz wesprzeć cenne inicjatywy społeczne w naszej Gminie.

 • -

Zebrano ponad 6 tys. zł dla Arturka na I Charytatywnym Maratonie Zumby

Ponad 300 osób bawiło się  na I Charytatywnym Maratonie Zumby na hali OSiR w Kluczborku. Cały dochód – ponad 6 500 zł. został przekazany na leczenie Artura Kaczora z Kluczborka. Dziękujemy wszystkim organizatorom i instruktorom za tak wspaniałe święto tańca w Kluczborku:

Patrycja Pietrzykowska i Aleksandra Protter składają serdeczne podziękowania dla tych, którzy pomogli w organizacji tego eventu, ufundowali nagrody oraz zadbali o to, aby wam się nie nudziło:

- Marszałek województwa opolskiego - pan Andrzej Buła
- Burmistrz miasta Kluczborka - pan Jarosław Kielar 
- Starosta Kluczborski - pan Piotr Pośpiech 
- Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji - pan Andrzej Olech 
- Dyrektor PSP nr 5 w Kluczborku - pan Marek Tobiasz
- Rodzice i uczniowie z PSP nr 5 w Kluczborku
- Firma nagłośnieniowa Jacek i Krzysztof Pietrzykowscy 
- fotograf - Barbara Lutzner 
- Studio Reklamy Next - Krzysztof Cichy
- Drukarnia Kluczdruk
- piekarnia Bagietka - Jan Podgórski
- cukiernia Godyla
- grupa Delicpol
- hotel Spałka
- Sommer Residence
- Nowy Strych 
- Werona Catering
- NeoClean - Mateusz Kwieciński
- Jerzy Frycowski
- NordOil - Roman Kucharkowski
- BeautyWay - Natalia Cyba 
- gabinet kosmetyczny Beata Paprota 
- Nails& Ladies Joanna Matysek 
- Podo-Med Małgorzata Cyrek
- Kameleon - pracownia Fryzjerska
- Fizjo Centrum
- Avon Polska
- Mary Kay
- Cool Budka 
- NaturHouse 
- PM International
- kwiaciarnia Kamelia - Donata Gieselbert
- Kołacz na okrągło
- hurtownia Ada 
- firma Samar 
- Xel - odżywki sportowe 
- Spółdzielnia socjalna 3 Kultury
- Akademia Twórczej Zabawy AKUKU!
- Rafałowi Radzioch

Oraz instruktorom na najwyższym poziomie:
- Karolina Berezowska
- Jan Bielawski
- Michał Marzec
- Ewelina Wychowaniec
- Kasia Bąk
- Ania Fer
- Agata Hojeńska
- Ania Strzałkowska-Radzioch

Obszerna relacja na stronie: https://www.facebook.com/pg/wydarzysiewkluczborku/photos/?tab=album&album_id=939868192846868

Zapraszamy na KONCERT JAGODA KRZEMIŃSKA i PRZYJACIELE

 • -

Zapraszamy na pierwszy mecz MKS Kluczbork w rundzie wiosennej

Zapraszamy wszystkich kibiców na pierwszy mecz MKS Kluczbork w rundzie wiosennej. W piątek 16 marca o g.18.00 na stadionie miejskim nasz klub zmierzy się z Wartą Poznań. 

 • mecz MKS Kluczbork

Podpisanie porozumienia o partnerstwie na rzecz edukacji cyfrowej

We wtorek 13.03.2018 zostało podpisane długo oczekiwane Porozumienie o partnerstwie na rzecz edukacji cyfrowej. W ramach ogólnopolskiego projektu „e-Mocni cyfrowe umiejętności realne korzyści” dorośli mieszkańcy gminy Kluczbork, w tym seniorzy i osoby niepełnosprawne, na spotkaniach prowadzonych przez specjalistów otrzymają możliwość praktycznego zapoznania się z możliwościami, jakie oferuje Internet.

Dzięki podpisanemu Porozumieniu uczestnicy projektu zyskują możliwość bezpłatnego uczestnictwa w cyklu szkoleń z umiejętności posługiwania się komputerem bądź smartfonem i wykorzystywania nowoczesnych technologii internetowych w życiu codziennym. Zainteresowanie szkoleniami jest na tyle duże, że pierwsze grupy  ćwiczebne mają już wykorzystane limity miejsc.

Stronami Porozumienia są: Gmina Kluczbork, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kluczborku, Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z zaburzeniami Psychicznymi „Nadzieja”, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy”.

Osobiste zgłoszenia do projektu  „e-Mocni cyfrowe umiejętności realne korzyści” przyjmowane są w siedzibach Partnerów lub poprzez wysłanie sms do koordynatora, którym na terenie gminy Kluczbork jest pan Dariusz Mazurczak, kom. 606 474 399.

 • -
 • -
 • -
 • -

Projekty zgłoszone do II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Zobacz jakie projekty w subregionie obejmującym: powiat kluczborski, oleski i namysłowski zgłoszono do II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Aktualnie wszystkie zadania sprawdzane są pod kątem formalnym i merytorycznym. Listę zadań dopuszczonych do głosowania zostaną ogłoszone do 6 kwietnia.

 • marszałkowski budżet obywatelski

Mecz piłki siatkowej o mistrzostwo II ligi mężczyzn

Zapraszamy na mecz piłki siatkowej o mistrzostwo II ligi mężczyzn.

 • mecz piłki siatkowej o mistrzostwo II ligi mężczyzn

Pchli Targ

Zapraszamy na kolejny Pchli Targ w Kluczborku. 

Więcej informacji na profilu wydarzenia na Facebooku https://www.facebook.com/Pchlitargkluczbork/

 • -

KLASA SPORTOWA O PROFILU PIŁKA SIATKOWA DZIEWCZĄT NA ROK SZKOLNY 2018/2019

„ KLASA SPORTOWA O PROFILU PIŁKA SIATKOWA DZIEWCZĄT NA ROK SZKOLNY 2018/2019”

Jeżeli Twoja córka lubi SPORT, EMOCJE, DOBRĄ ZABAWĘ DOŁĄCZ DO NAS !!!

- Szkoła Podstawowa nr 2 im. J. Korczaka w    Kluczborku nabór do klasy IV,

- Deklaracja zgłoszenia do pobrania: www.psp2.kluczbork.pl

- Kontakt bezpośredni z Trenerami: 604-095-641, 607-456-308

„CZEKAMY WŁAŚNIE NA CIEBIE, BĄDŹ PIERWSZA”

 • -

Gmina Kluczbork ogłasza otwarty nabór na partnera spoza sektora finansów publicznych

Gmina Kluczbork ogłasza otwarty nabór na partnera spoza sektora finansów publicznych w celu wspólnego przygotowania i realizacji projektu w ramach Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego w związku z planowanym ubieganiem się Gminy Kluczbork o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Działania 9.1 Rozwój edukacji Poddziałania 9.1.1 Wsparcie kształcenia ogólnego Osi IX Wysoka jakość edukacji RPO WO 2014-2020.

Spotkanie informacyjno-szkoleniowe EDUKO 2018

SPOTKANIE INFORMACYJNO-SZKOLENIOWE EDUKO 2018
w ramach realizacji projektu "Edukacja kulturowa Opolszczyzny - Eduko 2016-2018"
4 kwietnia o godz. 10.00 
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
Sala Orła Białego
Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne "Ostrówek"
ul. Piastowska 14

Udział w spotkaniu jest wymogiem formalnym, niezbędnym do ubiegania się o środki finansowe w konkursach „Opolskie EDUKO 2018”, które będą ogłoszone w 2018 r. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja za pomocą formularza dostępnego na stronie:
www.rejestracja.eduko.opole.pl
 

 • autor: Grzegorz Błażewski, data: 2018-03-23
 • -

Trwa IV edycja programu grantowego "Decydujesz, pomagamy" - prosimy o wsparcie!

Przypominamy, że trwa IV edycja programu grantowego „Decydujesz, pomagamy”, do którego mogą się zgłaszać aktywni mieszkańcy, organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne, działające na terenie całego kraju. W tej edycji programu, aż trzy organizacje, z każdego mikroregionu, zostaną nagrodzone grantami o wysokości 5000zł, 3000zł oraz 1000zł. To niezwykła okazja, aby pomóc wspieranym przez Państwa organizacjom oraz ułatwić możliwość rozwoju ich działalności.

#Dzielmy się tym, co dobre!

Jak zdobyć grant?

Do 30 marca 2018 roku aktywni mieszkańcy, ale też przedstawiciele takich instytucji, jak świetlice środowiskowe, domy pomocy czy oddziały Caritas, mogą zgłaszać swoje pomysły na inicjatywy poprawiające życie w ich lokalnym otoczeniu poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie: www.tesco.pl/pomagamy  

Spośród zgłoszonych pomysłów, w każdym z mikroregionów, jury wybierze po trzy projekty, które przejdą do otwartego głosowania. Lista projektów zostanie ogłoszona 27 kwietnia. W praktyce każda organizacja, która dojedzie do etapu głosowania zwycięży, jednak to liczba głosów, oddanych przez klientów Tesco, przesądzi o wysokości grantu.

Czego mogą dotyczyć inicjatywy?

Działania mogą dotyczyć edukacji, promocji zdrowego stylu życia, rewitalizacji przestrzeni miejskich, aktywizacji osób starszych, działań na rzecz zwierząt i środowiska naturalnego, pielęgnowania lokalnych tradycji lub innych obszarów, na które aktywni mieszkańcy chcieliby zwrócić uwagę. Dotychczas Tesco wsparło ponad 400 lokalnych inicjatyw, przekazując 2,15 mln złotych organizacjom społecznym. Przykłady projektów znajdują się na stronie: www.tesco.pl/pomagamy

Zachęcam do obejrzenia filmu o programie: https://www.youtube.com/watch?v=Azlb7uywsWo

Więcej informacji o programie znajduje się na stronie: www.tesco.pl/pomagamy

 • -
 • -
 • -

Tagi Pracy - OHP

 • -
  • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-03-26
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-03-26

Trwa nabór do Szkoły Liderów

Ogłaszamy nabór do Szkoły Liderów, którą organizujemy dla mieszkańców naszej LGD (z wyłączeniem miasta Kluczborka).

Szkolenie dotyczyć będzie budowania zespołu, narzędzi pracy lidera, rozwoju osobistego w pracy lidera. Na naszej stronie znajduje się karta zgłoszeniowa, szczegółowy harmonogram i tematyka spotkań. Na zgłoszenia czekamy do 3 kwietnia 2018r.

Szkoła liderów skierowana jest do: aktywnych mieszkańców, sołtysów, członków rad sołeckich, liderów grup odnowy wsi, członków zarządów stowarzyszeń wiejskich, osób które chciałyby zaangażować się w aktywne działania społeczne na wsi.

Zapraszamy do udziału, naprawdę warto!
Szczegóły na naszej stronie: http://dotacje.dolinastobrawy.pl

III Mistrzostwach Polski w Tańcu Dzieci Przedszkolnych i Wczesnoszkolnych

Serdecznie zapraszamy na III Mistrzostwach Polski w Tańcu Dzieci Przedszkolnych i Wczesnoszkolnych, które odbędą się w dniu 7 kwietnia 2018 r. (sobota) w Kluczborku. Imprezę poprowadzi Pani Iwona Pavlović jurorka w programie "Taniec z Gwiazdami".
Zapraszam do odwiedzenia  strony www.talentkluczbork.pl, gdzie umieszczone są informacje dot. Mistrzostw.

Organizatorem Mistrzostw jest Stowarzyszenie Rozwoju i Wspierania Osób Uzdolnionych Artystycznie „TALENT” z Kluczborka.

 • -

Zapraszamy na spotkanie PRZEZORNY SENIOR

Stowarzyszenie Wolontariat 50+ „Senior dla Seniora” serdecznie zaprasza na spotkanie PRZEZORNY SENIOR, które poświęcone będzie bezpieczeństwu osób starszych. Spotkanie odbędzie się w dniu 9 kwietnia br. (poniedziałek) o godzinie 16.30 w  sali konferencyjnej Ratusza w Kluczborku, Rynek 1.

Uczestnicy spotkania poznają swoje prawa jako konsumenci. Otrzymają wskazówki, jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami handlowymi. Ponadto omówione zostaną sytuacje, w jakich najczęściej osoby starsze stają się ofiarami przestępstw. Seniorzy dowiedzą się, jak uniknąć zagrożeń i niebezpiecznych sytuacji.

Spotkanie poprowadzą Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów Pan Janusz Kuliberda oraz asystent ds. prasowo - informacyjnych Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku Pan Dawid Gierczyk.

Międzynarodowy Turniej Rycerski

 • turniej rycerski

Cudowne wydarzenie w kinie Bajka i w cudownym celu

Pragniemy podziękować za chwile wielkich wzruszeń i niesamowitych emocji dostarczonych podczas koncertu charytatywnego pn. „Jagoda Krzemińska i Przyjaciele dla „Nadziei”, który odbył się w kinie „Bajka” w Kluczborku w dniu 03.04.2018r. W czasie koncertu wystąpili utalentowani artyści: Jagoda Krzemińska, Amelia Lewandowska, Julia Klimek, Wojciech Chałupka, Przemysław Chałupka, Jakub Wyciślik, Antoni Pikuta oraz Lennard Czakaj. Wszyscy artyści zagrali charytatywnie.

Dziękujemy także za pomoc i wsparcie w organizacji koncertu – osobom, dzięki którym mogliśmy być świadkami tak pięknego wydarzenia - Panu Burmistrzowi Jarosławowi Kielarowi, Panu Andrzejowi Olechowi oraz Pani Katarzynie Juranek-Mazurczak.

Podczas koncertu zebrano kwotę: 3,377,00 zł (datki z puszek oraz darowizn), która w całości zostanie przekazana na działalność statutową Stowarzyszenia „Nadzieja”.

Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Kluczborku

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Utrudnienia w ruchu od Rynku do ul. Skłodowskiej

Gmina Kluczbork informuje, że od dnia 16.04.2018 r do 30.06.2018 r. na odcinku od Rynku do ul. Skłodowskiej będą prowadzone roboty budowlane. Za utrudnienia przepraszamy.

 • autor: Maciej Knapa, data: 2018-04-05
 • zawiadomienie utrudnienia w ruchu
 • autor: Maciej Knapa, data: 2018-04-05

Nabór kandydatów na rzeczoznawców do szacowania wartości rynkowej zwierząt, produktów pochodzenia zwierzęcego, pasz oraz sprzętu w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych

Nabór kandydatów na rzeczoznawców do szacowania wartości rynkowej zwierząt, produktów pochodzenia zwierzęcego, pasz oraz sprzętu w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych.

 

Na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 30 lipca 2009r. w sprawie rzeczoznawców wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii do przeprowadzenia szacowania ( Dz. U. z 2009r. nr 142 poz. 1161),

 

Burmistrz Miasta Kluczborka ogłasza nabór kandydatów na rzeczoznawców do szacowania wartości rynkowej zwierząt, produktów pochodzenia zwierzęcego, pasz oraz sprzętu w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych.

Zgodnie z wyżej wymienionym rozporządzeniem na rzeczoznawców mogą zostać powołane osoby, które:

 1. posiadają wykształcenie rolnicze wyższe lub średnie, lub
 2. ukończyły studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, lub
 3. posiadają co najmniej wykształcenia średnie inne niż rolnicze i co najmniej 3- letni staż pracy w gospodarstwie   rolnym, lub
 4. ukończyły co najmniej zasadniczą szkołę zawodową lub dotychczasową szkołę zasadniczą kształcącą w zawodach rolniczych i posiadają co najmniej 3-letni staż  pracy w gospodarstwie rolnym, lub
 5. ukończyły zasadniczą szkołę zawodową lub dotychczasową szkołę zasadniczą kształcącą w zawodach innych niż rolnicze i posiadają co najmniej 5 – letni staż pracy w gospodarstwie rolnym
 6. mają miejsce zamieszkania na terenie gminy Kluczbork


W przypadku szacowania w gospodarstwach rolnych, w których jest prowadzona produkcja metodami ekologicznymi, rzeczoznawca powinien dodatkowo posiadać wiedzę praktyczną

w zakresie prowadzenia gospodarstwa rolnego, w którym jest prowadzona taka produkcja. Wniosek o powołanie rzeczoznawcy powinien zawierać:

 1. imię i nazwisko
 2. adres zamieszkania
 3. adres do korespondencji
 4. informacje o wykształceniu

Ponadto do wniosku należy dołączyć:.

 1. kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie kandydata na rzeczoznawcę – poświadczone przez kandydata za zgodność z oryginałem,
 2. oświadczenie kandydata na rzeczoznawcę o posiadanym stażu pracy w gospodarstwie rolnym – jeżeli jest wymagany,
 3. oświadczenie kandydata na rzeczoznawcę o posiadanym doświadczeniu w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, w którym jest prowadzona produkcja metodami ekologicznymi – jeżeli jest wymagane.
   

Oświadczenia oraz dokumenty wymienione w pkt 1, 2 i 3, składane pod rygorem odpowiedzialności karnej wynikającej z Art.233. § 1 Kodeksu Karnego.

 

Rzeczoznawcy przysługuje wynagrodzenie za godzinę szacowania w wysokości 1/120 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród

z zysku za rok poprzedni ogłaszanego w drodze obwieszczenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Wynagrodzenie wypłaca powiatowy lekarz weterynarii ze środków przeznaczonych corocznie w ustawie budżetowej na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt.

 

Miejsce składania wniosków: Wymagane dokumenty należy składać w zamkniętej kopercie w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Kluczborku lub przesłać za pośrednictwem poczty pod adres: Urząd Miejski w Kluczborku, ul. Katowicka 1 , 46-200 z dopiskiem „Nabór na rzeczoznawców do szacowania wartości rynkowej zwierząt , produktów pochodzenia zwierzęcego, pasz oraz sprzętu w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych”

Termin składania wniosków: Oferty należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20 kwietnia 2018r.

 

Jednocześnie informujemy, że z wnioskiem o powołanie na rzeczoznawcę mogą wystąpić również:

 1. sołtys lub
 2. izba rolnicza lub
 3. związek zawodowy rolników lub
 4. organizacja społeczno-zawodowa rolników, lub
 5. izba gospodarcza o zasięgu krajowym, utworzona przez grupy producentów rolnych i ich związki oraz przedsiębiorców wykonujących działalność przetwórczą lub handlową w zakresie produktów lub grupy produktów, produktów których mowa w przepisach o grupach producentów rolnych i ich związkach, lub
 6. grupa producentów rolnych i ich związek w rozumieniu przepisów o grupach producentów rolnych i związkach.

Zapraszamy na spektakl FORINER

18 i 19 kwietnia o godzinie 20:00 w Kluczborskim Domu Kultury przy ulicy Mickiewicza 5 odbędzie się spektakl Foriner.

Jest to monodram Igora Hiszczyńskiego mieszkańca Kluczborka. Autor dwanaście lat był poza granicami naszego kraju, gdzie w Londynie zdobywał doświadczenie i wiedzę aktorską. Napisany przez Igora Hiszczyńskiego monodram jest jego wycinkiem z życia, opowiada o dzieciństwie, dorastaniu I samotności jaką doświadczył w Londynie.

 • spektakl foriner

Szachy i Politechnika łączą pokolenia

 • Turniej szachowy

Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej Kadetek

 • -

Różowa Aleja w Kluczborku - dywan z krokusów - duma Kluczborczan

Piękny kobierzec z krokusów cieszący Kluczborczan od miesiąca - to efekt inicjatywy obywatelskiej w Kluczborku realizowanej przez 10 lat przez Stowarzyszenia Regionu Kluczborskiego "Kobietom Mammograf".
Przy wsparciu finansowym darczyńców, a zwłaszcza Burmistrza Kluczborka, Starosty Kluczborskiego, a także Burmistrza Wołczyna, Pana Zdzisława Sarnickiego, Pani Notariusz i in. posadzono tysiące cebulek krokusów wzdłuż Różowej Alei. Dzięki wspólnej pracy Kluczborczan - dorosłych i uczniów - upiększony został rekreacyjny zakątek naszego miasta. Teraz efekt jest imponujący!
 

Ewa Zgadzaj-Martyniuk, prezes

Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego "Kobietom-Mammograf"

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

"Zdrowie dla wszystkich" - hasło przewodnie Światowego Dnia Zdrowia 2018

Spotkanie otwarte nt. Zdrowie dla wszystkich - działania podejmowane w powiecie kluczborskim odbyło się w kawiarence obywatelskiej w dniu 9 kwietnia 2018 roku. Gośćmi kawiarenki były Panie: Urszula Pękala Duda piastująca urząd Wicestarosty Kluczborskiego oraz Pani Ewa Stala konsultantka Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kluczborku. 

Kawiarenkę obywatelską w Kluczborku prowadzi Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego "Kobietom - Mammograf" realizując program ogólnopolskiej akcji "Masz Głos".

Informacje:

www.maszglos.pl

Organizatorzy spotkania:

Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego "Kobietom - Mammograf"

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Kluczborku

 • -
 • -
 • -
 • -

Podróż studyjna z Doliną Stobrawy

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy” zaprasza do uczestnictwa w podróży studyjnej organizowanej z myślą o aktywizacji społeczności wiejskiej, a skierowanej do aktywnych mieszkańców, lokalnych liderów, animatorów życia na wsi, prezesów stowarzyszeń, czy sołtysów z terenu pięciu gmin: Kluczbork (z wyłączeniem miasta Kluczborka), Wołczyn, Lasowice Wielkie, Byczyna i Olesno.

Celem podróży jest prezentacja dobrych praktyk warmińsko-mazurskich  wsi tematycznych o profilu związanym z: kulturą, przyrodą, tradycją i rękodziełem, uzyskanie wiedzy na temat zakładania i funkcjonowania wiosek tematycznych wraz z przykładami.

Podróż odbędzie się  w dniach 18-20 maja 2018r.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w podróży uczestniczyć będzie mogło maksymalnie  po dwóch przedstawicieli miejscowości z terenu LGD „Dolina Stobrawy”. Dodatkowym kryterium wyboru będzie wykazanie się aktywnym działaniem na rzecz swojej miejscowości i aktywnością we współpracy ze Stowarzyszeniem LGD „Dolina Stobrawy”.

Zapraszamy do uczestnictwa w podróży. Szczegóły na: www.dolinastobrawy.pl

Kluczbork w programie TVP 1 Zakochaj się w Polsce

Zapraszamy do obejrzenia filmu o Kluczborku, którego premiera ogólnopolska już w najbliższą sobotę 14 kwietnia o 10.00 na TVP1 w programie "Zakochaj się w Polsce".

Zaproś rodzinę, znajomych i wszystkich przyjaciół, aby zobaczyć jak piękny jest Kluczbork i okolice.

Zobacz zwiastun programu

 • Kluczbork w tvp 1

Galeria Osobistości Ziemi Kluczborskiej

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-04-11
 • -

Jubileuszowy Turniej Piłki Nożnej Halowej w Świebodzicach

W dniu 7 kwietnia w Świebodzicach odbył się jubileuszowy X Turniej  Piłki Nożnej Halowej Ośrodków Kuratorskich Apelacji Wrocławskiej. Na 11 zespołów Ośrodek Kuratorski z Kluczborka ze wsparciem Świetlicy "Parasol" zajął I miejsce zdobywając puchar oraz czek na 4000 zł.

Najlepszym zawodnikiem i królem strzelców został zawodnik z Kluczborka – Adam Garbicz, który strzelił aż 22 bramki. Adama wspierali  Wojtek, Piotr, Gracjan, Michael, Oskar , Dawid, Tomasz.

Na zdjęciach  Kluczborski Golden Team, a także trener drużyny kurator Piotr Rewienko, kurator Beata Kuchno oraz Kurator Okręgowy w Opolu  - Rafał Sitarz.

 • -
 • -
 • -

„Aktywni- Samodzielni -Szczęśliwi ”

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Kluczborku w partnerstwie z gminą Kluczbork informuje o realizacji projektu pn. „Aktywni- Samodzielni -Szczęśliwi ”- aktywizacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością i zaburzeniami psychicznymi, dotkniętych lub zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym  współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 Osi Priorytetowej VIII – Integracja społeczna, Działanie – 8.2 Włączanie społeczne.
Projekt skierowany jest do 30 osób z niepełnosprawnością w wieku aktywności zawodowej, zamieszkałych na terenie pow. kluczborskiego.

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-04-12
 • -

Zawody wędkarskie na zbiorniku retencyjnym (14-15.04.2018r.)

W dniach 14-15 kwietnia br. na zbiorniku retencyjnym odbędą się zawody wędkarskie (Mistrzostwa Okręgu w dyscyplinie gruntowej), które organizuje Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w siedzibą w Opolu. W związku z tym wystąpią pewne ograniczenia, np. ze względu na bezpieczeństwo zawodników i mieszkańców wstrzymany będzie ruch rowerowy na alei wokół zbiornika na czas rozgrywania zawodów.

 

Organizatorzy przepraszają za utrudnienia.

 

Kolejne zawody wędkarskie na zbiorniku odbędą się: 26-27 maja, 24 czerwca, 2 września i 14 października br.

 • autor: Ewa Bukowska, data: 2018-04-12

„Pan Tadeusz" w kinie Bajka Pokaz rekonstruowanego filmu

Zapraszamy do kina Bajka na seans zrekonstruowanego cyfrowo, przedwojennego filmu  „Pan Tadeusz” reż. Ryszard Ordyński, 1928, 124 minuty

Uroczysta premiera filmu odbyła się 9 listopada 1928 roku w Warszawie w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.   

Projekcji towarzyszy multimedialna wystawa: przewodnik po niezwykłej historii filmu – od chwili jego realizacji, poprzez dramatyczne losy trzech ocalałych po wojnie, ale niekompletnych kopii aż po czasy współczesne, w których za pomocą najnowocześniejszych technik cyfrowych możliwa była jego digitalizacja i rekonstrukcja. Wystawa prezentuje unikatowe materiały ze zbiorów Filmoteki Narodowej i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

 • -

Konsultacje społeczne odnośnie Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego

Zapraszamy do konsultacji organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, działające na terenie Gminy Kluczbork projektu uchwały Rady Miejskiej w Kluczborku w sprawie Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego.

Konsultacje trwają od 21 do 30 kwietnia 2018r.

Uwagi i wnioski dotyczące konsultowania uchwały można przesyłać pod adres sekretarz@kluczbork.pl w okresie od 21 kwietnia 2018r. do 30 kwietnia 2018r.

Rozgrywki II ligi tenisa stołowego sezonu 2017/18

W imieniu Stowarzyszenia Ludowy Zespół Sportowy Kujakowice zapraszamy na mecz II ligi tenisa stołowego sezonu 2017/18: LZS Blyss Kujakowice vs  Skarbek Tarnowskie G., który odbędzie się 20.04.2018 (piątek) o godz. 18.00 w Hali Sportowej Gimnazjum w Chocianowicach

 • -

Bądź BLISKO. Zapraszamy do obejrzenia Rozmowy Dnia w TVP 3 Opole

Bądź BLISKO. Zapraszamy do obejrzenia Rozmowy Dnia w TVP 3 Opole, której tematem głównym była aplikacja BLISKO funkcjonująca w Gminie Kluczbork od ponad roku. Wszystkich, którzy nie posiadają jeszcze aplikacji, zapraszamy do instalacji. BLISKO jest bezpłatne i informuje o zagrożeniach i najważniejszych wydarzeniach w Gminie Kluczbork. Bądź BLISKO.

Zobacz na TVP 3 Opole

Więcej o aplikacji: www.kluczbork.eu

 • rozmowa dnia tvp 3 opole

Zobacz film o Kluczborku w programie TVP 1 "Zakochaj się w Polsce"

Jeżeli jeszcze nie zakochałeś się w Kluczborku i nie oglądałeś ogólnopolskiej premiery na TVP1 to obejrzyj film o naszym mieście w programie "Zakochaj się w Polsce - Kluczbork".

Zobacz film

 • film o kluczborku

Komunikaty WIOŚ

 • -
 • -

XLV Międzynarodowy Wyścig Kolarski Juniorów Młodszych

 • -

Gmina Kluczbork przyznała 1.300.000 zł dla organizacji pozarządowych.

Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar  przyznał niemal 1.300.000,- zł dla kluczborskich organizacji pozarządowych w 2018 roku.

Pomoc społeczna w latach 2018-2019   - 500.000,-

Caritas Diecezji Opolski  ej – 340.000,-

Caritas Diecezji Opolskiej „Przygotowywanie posiłków” – 75.000,-

Hospicjum Ziemi Kluczborskiej Św. Ojca Pio – 75.000,-

Stowarzyszenie wolontariat 50+ „Senior dla seniora” – 10.000,-

Profilaktyka antyalkoholowa – 125.000,-

Stowarzyszenie Klub Abstynenta Dziewięćsił -  50.000,-

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci  - 39.000,-

Kluczborskie Stowarzyszenie ZAWSZE RAZEM  -  2.000,-

Stowarzyszenie Rozwoju Kultury i Profilaktyki EMAUS - 25.600,-

Kluczborski Klub Wspinaczkowy ZAWRAT - 2.300,-

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Fabryka Zmian”  - 6.100,-

Rozwój kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego – 162.973,-

Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki „IRYS” „ Jest w muzyce orkiestr wielka siła” – 70.000,-

Stowarzyszenie Rozwoju i Wspierania Osób Uzdolnionych Artystycznie „Talent” „Taniec z Gwiazdkami” – 5.000,-

Parafia Rzymskokatolicka MBWW   „XX Festyn Rodzinny” - 5.000,-

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów „14-ty Dzień Inwalidy-Emeryta” – 6.000,-

Uniwersytet Trzeciego Wieku  „Rozwój kultury wśród mieszkańców Kluczborka” – 3.768,-

Lokalna Grupa Działania "Dolina Stobrawy" „VIII Opolski Jarmark Folkloru” – 5.000,-

Caritas przy Parafii NSPJ „Rozwój kultury, przedsięwzięcia kulturalne wśród dzieci i młodzieży” – 3.000,-

Stowarzyszenie Rozwoju Kultury i Profilaktyki Emaus „Rozwój kultury wśród mieszkańców Miasta i Gminy Kluczbork realizowany przez Klub Emaus w Kluczborku” – 6.000,-

Polski Związek Niewidomych  „Spotkania integracyjne” – 1.200,-

Kluczborskie Stowarzyszenie Zawsze Razem „Pogłębiamy kulturę grą w szachy i brydża” – 2.505,-

Stowarzyszenie Rozwoju i Odnowy Wsi Bąków „Nasza wieś nasz wspólne dobro” – 3.000,-

Związek Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych „Rozwój kultury wśród mieszkańców miasta i gminy Kluczbork w zakresie kultury, ochrony kultury i dziedzictwa narodowego” – 2.000,-

Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki IRYS „Imprezy artystyczne i kulturalne dla mieszkańców Miasta i Gminy Kluczbork” – 10.000,-

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Maciejów MIODOWA KRAINA TRADYCJA I KULTURA grubymi nićmi szyta – „Maciejowskie Miodu Smakowanie” – 6.000,-

Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego „Kobietom-Mammograf”  „Promuj z nami zdrowy tryb życia” – 5.000,-

Akademia Świadomości AHIMSA – „Festiwal Kultury Indyjskiej – Kluczbork 2018” – 5.000,-

Parafia Ewangelicko-Augsburska „Koncerty muzyczne w kościele Zbawiciela” – 5.000,-

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej  „Niepodległa kultura” – 6.000,-

Kościół Zielonoświątkowy  Spektakl „Bramy Nieba i Płomienie Piekła” - 2.000,-

Stowarzyszenie Przyjaciół Jedynki „Kulturalny czas wolny” – 2.000,-

Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci „Kluczborska Dwójka”  „Muzyka łączy pokolenia” – 2.000,-

Polskie Towarzystwo Kulturalne „Kolory kultury” walory regionu – 2.500,-

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Fabryka Zmian”  „Rękodzielnia cykl warsztatów i spotkań z zakresu rękodzieła artystycznego” – 5.000,-

Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej – 486.500,-

Kluczborski Klub Wspinaczkowy ZAWRAT  - 2.500,-

Akademia Świadomości AHIMSA – 3.500,-

Stowarzyszenie Rozwoju i Wspierania Osób Uzdolnionych Artystycznie TALENT   – 2.000

Akademia Piłkarska MŁODY MKS Kluczbork - 3.500,-

Miejski Klub Sportowy – 200.000,-

Kluczborski Klub Karate  - 30.000,-

UKS „Jedynka” – 24.000,-

UKS „MICKIEWICZ” – 23.000,-

UKS „STOBRAWA” – 15.000,-

ULKD BOGDAŃCZOWICE  - 5.000,-

LZS KUJAKOWICE – 15.000,-

Gminny Związek „Ludowe Kluby Sportowe” – 140.000,-

UKS „JUNIOR” – 16.000,-

UKS BASZTA – 7.000,-

Działania na rzecz osób niepełnosprawnych – 24.000,-

Stowarzyszenie Rodziców, Przyjaciół Dzieci i Młodzieży, Osób ze Specjalnymi Potrzebami przy Publicznym Przedszkolu nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Kluczborku – 9.000,- 

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „NADZIEJA” – 9.000,-

Kluczborskie Stowarzyszenie Pomocy Sprawnym Inaczej MUMINKI – 6.000,-

Łącznie Gmina Kluczbork przyznała organizacjom w 2018 roku dotacje w wysokości 1.298.473,-

Gmina Kluczbork na w najbliższym czasie ogłosi kolejne 2 konkursy ofert:

Wypoczynek dzieci i młodzieży – 15.000,-

Programy wychowawcze dla dzieci i młodzieży – 20.000,-

 • -

Konkurs NAJŁADNIEJSZA ZAGRODA WIEJSKA 2018

Burmistrz Miasta Kluczborka zaprasza do wzięcia udziału w Konkursie na najładniejszą zagrodę wiejską w 2018 r.

Cele konkursu to:

 1. podniesienie estetyki posesji wiejskich
 2. pobudzenie aktywności społecznej
 3. działania na rzecz ochrony środowiska
 4. rozwój infrastruktury wsi

W konkursie uczestniczyć mogą: właściciele lub posiadacze zagród (wraz z budynkami gospodarczymi) oraz posesji wiejskich, będących ich miejscem zamieszkania (na wsi).

Warunkiem udziału w konkursie jest zgłoszenie pisemnej deklaracji uczestnictwa złożone w terminie do 16.05.2018 r.

 

 • plakat konkursu najładniejsza zagroda

Pomoc dla Patryka

 • pomoc dla Patryka

Kluczborskie majówki

Serdecznie zapraszamy na kluczborskie majówki. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jest sport, rekreacja, muzyka,  kultura i imprezy z okazji 100 lecia niepodległości. Szczegóły na plakatach poniżej.

 • autor: Grzegorz Błażewski
 • Wyścig kolarski
 • MKS Kluczbork - Warta Poznań
 • Kino Bajka
 • 3 maja
 • Big Roll Band
 • Patriotyczny piknik oświatowy
 • 8 maja
 • Spotkanie z sudoku
 • Europejska majówka na rowerze
 • Piknik europejski
 • Kolej na orkiestrę

W dniach 1-4 maja Kryta Pływalnia będzie nieczynna

Od wtorku 01.05.2018r. do piątku włącznie 04.05.2018r., Kryta Pływalnia przy ulicy Kołłątaja 6 w Kluczborku będzie NIECZYNNA z powodu remontu instalacji uzdatniania wody.

Za utrudnienia przepraszamy.

XLV Międzynarodowy Wyścig Kolarski Juniorów Młodszych im. Mieczysława Godzwona

1 maja 2018 r. odbył się I etap XLV Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Juniorów Młodszych po ziemi kluczborskiej i oleskiej im. Mieczysława Godzwona o puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Nabory wniosków i spotkania informacyjne w Dolinie Stobrawy

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dolina Stobrawy" ogłasza nabór wniosków nr 2G/2018  na projekt grantowy pod nazwą „Organizacja wydarzeń kulturalnych integrujących społeczność” oraz nabór nr 6/2018 dotyczący  realizacji przedsięwzięcia: Rozwój rynków zbytu. 1. Nabór 2G/2018 „Organizacja wydarzeń kulturalnych integrujących społeczność” odbywać się będzie w terminie: 14.05.2018r. do 08.06.2018r. do godz. 15:00 2. Nabór nr 6/2018 w zakresie Rozwoju rynków zbytu odbywać się będzie w terminie: 21.05.2018 do 08.06.2018, godz. 15.00

Zapraszamy na europejską majówkę w Kluczborku

 • -
 • -
 • -

Podpisanie umowy na dofinansowanie do budowy ostatniego etapu obwodnicy Kluczborka

7 maja 2018 r. o godzinie 12:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Kluczborku została podpisana umowa na dofinansowanie do VI, ostatniego etapu budowy obwodnicy miasta Kluczborka od ronda w Smardach do ronda na ulicy Byczyńskiej w Kluczborku - 8,213 km. Całkowity koszt inwestycji to 18,5 mln zł, a wysokość dofinansowania to 9,2 mln zł. Budowa tego odcinka ma zostać ukończona w 2020 r.

Droga w Kujakowicach i Gotartowie przebudowana

7 maja o godzinie 13:00 odbyło się uroczyste zakończenie prac związanych z realizacją zadania pn.: „Przebudowa drogi gminnej (niepublicznej) od drogi krajowej S11 w Gotartowie do ul. XXX-lecia w Kujakowicach Górnych.” współfinansowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Jerzy Krzciuk na żywo w programie Dzień Dobry TVN

Jerzy Krzciuk dziś rano na żywo w programie Dzień Dobry TVN z kluczborskiego parku. Z Panem Jerzym rozmawiał Robert Stockinger. reporter Dzień Dobry TVN. Zapraszamy do obejrzenia relacji.

Zobacz: https://dziendobry.tvn.pl

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Głosuj na lokalne inicjatywy społeczne!

Mieszkańcy regionu mogą głosować na najciekawsze inicjatywy społeczne, które otrzymają dofinansowanie w ramach IV edycji programu Tesco „Decydujesz, pomagamy”, nad którym patronat objął Burmistrz Kluczborka.

W regionie konkurują ze sobą: Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej, Fundacja Laboratorium Futurum oraz Fundacja „Atena”.

Liczy się każdy głos!

Od 7 maja klienci Tesco mogą głosować na – ich zdaniem – najatrakcyjniejsze i najbardziej potrzebne projekty w okolicy. Wystarczy do 4 czerwca zrobić zakupy w Tesco, a otrzymany wraz z paragonem żeton wrzucić do urny.

W Kluczborku i okolicach w głosowaniu udział biorą:

Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej

„Namysłowianie w ruchu” to projekt, który ma zwrócić uwagę na rosnące zapotrzebowanie na organizację zajęć sportowo-rekreacyjnych dla młodych ludzi, zarówno nastolatków, jak
i osób dorosłych do 35. roku życia. W ramach projektu odbywać będą się bezpłatne zajęcia jogi i aerobiku, prowadzone przez doświadczonych instruktorów. 

Fundacja Laboratorium Futurum

Międzypokoleniowe Warsztaty Krawieckie - „zSzyjemy Razem”.

Razem nauczysz się szyć ozdoby, maskotki, poduszki i inne „przydasie”. Nie ważne czy potrafisz, ważne że chcesz!

Projekt pozwala zbliżyć do siebie różne pokolenia ludzi, czerpiąc od siebie to co najlepsze. Seniorzy z racji doświadczenia mogą nauczyć fachu, który opatrzony młodzieżową kreatywnością, nada mu świeżego powiewu i pozwoli obu grupom się realizować.

Fundacja „Atena”

Warsztaty i plenery dla osób niepełnosprawnych i zdrowych, dzięki którym osoby te będą mogły wzajemnie się poznać, zrozumieć i współpracować. To możliwość aktywnego udziału w warsztatach i plenerach osób chorych, samotnych, niepełnosprawnych. Pomogą zdrowym poznać i zrozumieć trudności codzienne osób niepełnosprawnych, poprzez doświadczenie ich barier. Zintegrują lokalne społeczności w kreatywnych, kulturalnych i sportowych zajęciach - Wspólna aktywność daje siłę, zdrowie i radość.

Każdy, nawet najmniejszy gest ma znaczenie

W IV edycji programu w każdym ze 125 mikroregionów przyznane zostaną trzy granty,
w wysokości 5 000, 3 000 i 1 000 złotych. Oznacza to, że Tesco wraz z Fundacją Tesco przekażą aktywnym mieszkańcom łącznie 1 125 000 złotych na realizację 375 projektów wpływających na poprawę życia lokalnych społeczności.

Razem możemy więcej!

W dotychczasowych trzech edycjach programu Tesco wraz z Fundacją Tesco wsparło ponad 400 lokalnych inicjatyw, przekazując na ich realizację 2,15 mln złotych. Projekty dotyczyły ważnych dla klientów aspektów: edukacji, promocji zdrowego stylu życia, rewitalizacji przestrzeni miejskich, aktywizacji osób starszych i wielu innych. Listę projektów, na które można głosować w IV edycji programu „Decydujesz, pomagamy” oraz dotychczasowo zrealizowane projekty można znaleźć na stronie www.tesco.pl/pomagamy

Spotkanie autorskie

 • -
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-05-14

XIV Gminny Konkurs Recytatorski

W dniu 10 maja 2018r. w ramach obchodów 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi im. Bł. Jana Pawła II w Kuniowie odbył się XIV Gminny Konkurs Recytatorski „Polskiej Poezji Lubianej” - Niepodlegli Dzieciom: Tuwim, Brzechwa. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Kluczborka. W jury konkursu zasiedli: Elżbieta Siemońska – wicedyrektor AO w Kluczborku, Zofia Wietrzyk – doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej, Wojciech Fudali – sołtys Kuniowa oraz Elżbieta Śmist – nauczyciel z PP nr 1 w Kluczborku. W konkursie wzięło udział 20 uczestników ze szkół i przedszkoli naszej gminy, prezentując przygotowane wiersze w trzech kategoriach wiekowych. Oto zwycięzcy:

W kategorii dzieci przedszkolnych:

I miejsce - Sandra Grynda z PP nr 1 w Kluczborku

II miejsce - Zuzanna Markiewicz z PSP z OP w Kujakowicach Dolnych

III miejsce - Patrycja Zaręba z PP nr 2 w Kluczborku.

W kategorii klas I - III:

I miejsce - Jakub Topolski z STO w Kluczborku

II miejsce ex aequo - Magdalena Kowalska z PSP z OP w Kuniowie i Milena Matan z PSP w Bogacicy

III miejsce - Alicja Matysiak z PSP  nr 5 w Kluczborku

W kategorii klas IV - VII:

I miejsce ex aequo - Barbara Bugajak z STO w Kluczborku i Damian Storożyński z PSP nr 1 w Kluczborku

II miejsce - Wiktoria Kozak z PSP w Bogacicy

III miejsce - Emilia Marciniszyn z PSP  nr 5 w Kluczborku

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

UKS Junior zaprasza na półkolonie

 • -

Przedstawiciele klubu Taekwon-Do w Korei

Niedawno mieliśmy okazje urzeczywistnić od dwóch lat planowany przez nasz klub wylot do Korei Południowej. Wspólnie razem jako piątka trenerów oraz przyjaciół wyruszyliśmy w podróż życia do kolebki Taekwon-Do, która odmieniła nasz sposób rozumowania oraz napełniła dodatkowymi pomysłami i motywacją na przyszłość.

                Na miejscu miłym zaskoczeniem był dla nas fakt jak bardzo ten kraj jest zaawansowany technologicznie i bogaty kulturowo. Każdy oddawał się swojej pracy z pasją, zaś jakiekolwiek podstawowe czynności jak przywitanie czy chociażby podanie jedzenia w restauracji były tak przesiąknięte szacunkiem i pozytywnymi emocjami, że ciężko to sobie nawet wyobrazić.

                Głównym powodem naszego przylotu jednak jako że trenujemy Taekwon-do było oczywiście  spotkanie z Sekretarzem Generalnym Centrum Taekwon-do ITF KOREA, Sean Yu. Człowiekiem o niesamowicie wielkiej wiedzy na temat sztuk walki. Na wspólnych treningach udało nam się wymienić doświadczeniami oraz technikami prowadzenia zajęć nabytymi podczas wieloletniej praktyki. Ponadto dwoje z naszych trenerów, Maciej Buczkowski oraz Fabian Lepsy uzyskało stopień mistrzowski I Dan podczas kilkugodzinnego egzaminu w Dojang Taekwon-do ITF KOREA. Nie obyło się również bez wizyty w największym Centrum WTF na świecie i najlepszej grupy pokazowej Taekwon-do, KUKKIWON. Zobaczyliśmy na własne oczy jak ciężki trening przechodzą, żeby opanować każdy szczegół swoich występów do perfekcji.

                Poza salą treningową dał się poznać jako osoba bardzo wykształcona o nienagannych manierach. Podczas całego tygodnia pobytu w Korei udało się nawiązać bardzo bliskie relacje oraz zaplanować kilka przedsięwzięć, które po dojściu do skutku pozwolą na rozwój klubów sportowych Taekwon-do oraz rozsławią ten szlachetny sport. Między innymi w ustaleniach padły pomysły takie jak Międzynarodowy Obóz Sportowy TKD w Korei oraz w Polsce, wymiana młodzieży i trenerów między krajami oraz przylot Sekretarza Generalnego Sean Yu do Polski. Należy również wspomnieć o przygotowaniach do Mistrzostw Świata Taekwon-Do 2019 w Rosji oraz Mistrzostwach Azji Taekwon-Do 2019 w Korei Południowej.

                Oprócz samych treningów wiele czasu również spędziliśmy na zwiedzaniu Seulu. Miasto o bogatej historii, tętniące życiem. Jednym z punktów zwiedzania był Pałac Sejonga, Króla panującego w XV wieku, odpowiedzialnego między innymi za obecne pismo Koreańczyków. Miejsce to nie dość, że samo w sobie jest majestatyczne,  kolorytu jeszcze dodawali mu ludzie przebrani w tradycyjne dla tej epoki i kultury stroje, Hanboki oraz straż zamkowa broniąca wejścia do pałacu. Całość robiła wrażenie jakby czas nie poszedł w tym miejscu do przodu nawet o chwile.

                Ambasada Polski zorganizowała również Dni Polski, podczas których w centrum Seulu wystawione były namioty z polskimi akcentami. Przedstawiona była między innymi kuchnia polska, polskie stroje ludowe, tańce oraz muzyka. Całości przewodniczył Ambasador Polski, profesor Piotr Ostaszewski. Podczas prywatnej rozmowy mieliśmy okazje omówić kilka ważnych tematów, dzięki którym możliwa stanie się w przyszłości bliższa współpraca między naszym klubem a Ambasadą Polski w Seulu podczas następnej wizyty.

                Mieliśmy również okazje zobaczyć strefę DMZ czyli strefę zdemilitaryzowaną pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową. Poznaliśmy historię rozłamu Korei na obecne dwie części oraz konfliktu pomiędzy obiema stronami. Sama strefa jest czymś w rodzaju ziemi bez jakichkolwiek jednostek militarnych na dystansie 4 kilometrów pomiędzy krajami.

                Najwyższym punktem widokowym miasta była wieża Namsan umieszczona na górze o tej samej nazwie. Zapewniała ona niesamowity widok zarówno w dzień jak i w nocy pozwalając na zobaczenie jak ogromnym miastem jest Seul. Nie obyło się również od przeglądu i zakupów szerokiego wachlarza pamiątek.

                Samą podróż do Korei Południowej całą grupą zgodnie uznaliśmy za udaną, jednocześnie mając nadzieję na powrót tam jak najszybciej większą ekipą, aby nabyć jeszcze wiele nowych doświadczeń, zwiedzić jeszcze wiele miejsc, w których nie byliśmy, nawiązać nowe kontakty, które zaowocują w przyszłości piękną współpracą międzynarodową. A więc jest obietnica powrotu do miejsca powstania Taekwon-do. Niedźwiedzie już się szykują.

Taekwon!!! 

Andrzej Zmyślony

 • -
 • -
 • -
 • -

"Od Pomysłu Do Biznesu" aktywizacja zawodowa kobiet 30+

 • -

Wakacje z Przyszłością

 • -
 • autor: Grzegorz Błażewski, data: 2018-05-16

Informacja o realizowanych badaniach ankietowych statystyki publicznej

 • -

Mobilny punkt NFZ

Burmistrz Miasta Kluczborka informuje iż w dniu 30 maja 2018 roku w godzinach od 8:00 do 14:30 w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Kluczborku i Starostwa Powiatowego czynny będzie Mobilny punkt Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Mieszkańcy będą mieli możliwość wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), uzyskania informacji o potwierdzaniu zleceń na wyroby medyczne i lecznictwie uzdrowiskowym, bez konieczności wizyty w siedzibie oddziału.

 • autor: Dariusz Dec, data: 2018-05-18

Zawody wędkarskie na zbiorniku retencyjnym (20.05.2018r.)

20 maja br. na zbiorniku retencyjnym odbędą się zawody wędkarskie Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Kluczborku. W związku z tym wystąpią pewne ograniczenia, np. ze względu na bezpieczeństwo zawodników i mieszkańców wstrzymany będzie ruch rowerowy na alei wokół zbiornika na czas rozgrywania zawodów.

Organizatorzy przepraszają za utrudnienia.
 

 • autor: Ewa Bukowska, data: 2018-05-18

V LIGA TENISA STOŁOWEGO UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

W dniu 14 kwietnia 2018, w PSP w Bogacicy, uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w czwartym już turnieju, w ramach V Ligi Tenisa Stołowego.  W  sobotnie przedpołudnie wystartowało 21 miłośników ping ponga. Zawodnicy grający przy tenisowych stołach wykazali się dużymi umiejętnościami gry w tenisa stołowego, a mecze  często kończyły się po wyrównanej walce. Cały turniej przebiegał w miłej sportowej atmosferze, w duchu  fair play.

 • -

Patriotyczny Piknik Edukacyjny

8 maja 2018 roku na kluczborskim Rynku odbył się Patriotyczny Piknik Oświatowy przygotowany przez Urząd Miejski w Kluczborku, Administrację Oświaty, wszystkie przedszkola i szkoły podstawowe Gminy Kluczbork.
Celem pikniku było uczczenie Dnia Zwycięstwa i upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czytaj więcej na: www.ao.kluczbork.pl

Fotorelacja z Nocy Muzeów

19 maja nasze Muzeum odwiedziło 435 osób!

Przy tej okazji chcielibyśmy serdecznie podziękować Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu i Opolskiemu Bractwu Rycerskiemu za wypożyczenie narzędzi tortur i narzędzi katowskich na wystawę "W piwnicy kata"; właścicielom fotobudki COOL BUDKA za towarzyszenie nam podczas tego bajkowego wieczoru oraz pani Katarzynie Chmielewskiej za wypożyczenie strojów.

Przede wszystkim jednak dziękujemy wszystkim Zwiedzającym, za liczne przybycie, znakomita zabawę, dzieciom (i nie tylko) za piękne bajkowe przebrania. To był niezapomniany wieczór!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zawody wędkarskie na zbiorniku retencyjnym (Indywidualne Mistrzostwa Okręgu Kobiet i Młodzieży U-25)

26-27 maja br. na zbiorniku retencyjnym odbędą się zawody, które organizuje Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w siedzibą w Opolu. W związku z tym wystąpią pewne ograniczenia, np. ze względu na bezpieczeństwo zawodników i mieszkańców wstrzymany będzie ruch rowerowy na alei wokół zbiornika na czas rozgrywania zawodów.

Organizatorzy przepraszają za utrudnienia.
 

 • autor: Ewa Bukowska, data: 2018-05-25

Edukacja kulturowa Opolszczyzny - EDUKO 2016-2018

 • -
 • -
 • autor: Joanna Niedźwiedź, data: 2018-05-28

Zapraszamy na festyn „Kluczbork Dzieciom"

 • kluczbork dzieciom

Noc bibliotek

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-05-29
 • -
 • -
 • -
 • -

XII Międzynarodowy Festiwal Piosenki "Kluczborskie Trele"

 • -
 • -
 • -
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-05-29

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kluczborku

Komunikat
Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kluczborku

z dnia 01 czerwca 2018 r.

w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z wodociągu sieciowego w Kluczborku.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kluczborku informuje, że w ramach badań jakości wody, w próbkach pobranych w sieci wodociągowej w Kluczborku w dniu 30.05.2018 r. stwierdzono wzrost mętności i barwy.

Trwają prace mające przywrócić odpowiednią jakość wody.

Podwyższone wartości wymienionych parametrów mogą pogarszać wygląd i smak wody, nie stwarzają jednak zagrożenia dla zdrowia konsumentów, także dla niemowląt i małych dzieci.

W związku z tym woda może być wykorzystywana bez ograniczeń do celów spożywczych.

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
w Kluczborku

 • autor: Jolanta Matusiak-Czysty, data: 2018-06-05

III Memoriał Szachowy im. Jana Pawła II

W III Memoriale Szachowym im. Jana Pawła II w dniu 26 maja 2018 wzięło udział 52 uczestników z : Opola, Koszęcina, Rudnik, Wielunia, Wąsic, Lasowic, Wołczyna, Byczyny, Kuniowa i Kluczborka oraz goście z Ukrainy i Niemiec. Najmłodszą szachistką była Kinga Maniak - 7 lat z Koszęcina, a najmłodszym szachistą Jakub Jastrzębski z Wołczyna- 6 lat. Najstarszym zawodnikiem był Zdzisław Gdowski z Kluczborka - 83 lata.
Podczas Memoriału ogłoszony był konkurs zadania szachowego, które rozegrał Karol Wojtyła w 1946 roku. W konkursie wzięło udział 25 szachistów, z których 9-ciu udzieliło prawidłowej odpowiedzi.

Wśród wygranych byli: Sychla Cyprian, Sychla Kamil i Wiecha Nikola.

W III Memoriale im. Jana Pawła II w poszczególnych klasyfikacjach zwyciężyli:

Junior Młodszy:
1 miejsce Czaja Adam
2 miejsce Panek Grzegorz
3 miejsce Rumniak Aleks

Juniorka Młodsza:
1 miejsce Zając Aleksandra
2 miejsce Kowalka Maja
3 miejsce Wiecha Nikola

Juniorka Starsza
1 miejsce Haik Anna

Junior Starszy:
1 miejsce Lavskyi Vladyslav UKR
2 miejsce Falko Denys UKR
3 miejsce Zhgodzinskyi Sviatoslav UKR

Seniorka:
1 miejsce Jastrzębska Anna

Seniorzy:
1 miejsce Smolorz Zygmunt
2 miejsce Nowakowski Jan
3 miejsce Świtaj Eugeniusz

Memoriał prowadził niezawodny Tadeusz Tymrakiewicz, a sędzią głównym był Kachel Krzysztof.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy!

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Remont parkingu przy ul. Paderewskiego

Informujemy, że od dnia 11.06.2018 r. do 31.10.2018 r. z powodu remontu parking przy ul. Paderewskiego (stare targowisko) będzie zamknięty. Za utrudnienia przepraszamy.

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego w Kraskowie

10 czerwca 2018r. Parafia w Kraskowie organizuje rozpoczęcie sezonu motocyklowego w godzinach od 13:00 do ok. 18:00.

W programie m.in. parada motorów, koncert zespołu The Bad Sleep Well oraz piknik motorowy.

Zaprasza
Proboszcz ks. Piotr Glinka
 

 • autor: Ewa Bukowska

Komunikat z dnia 06.06.2018 r. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kluczborku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z wodociągu sieciowego w Kluczborku

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kluczborku informuje, że w badaniach jakości wody wykonanych w dniu 04.06.2018 r. w sieci z wodociągu w Kluczborku stwierdzono obecność pojedynczych bakterii grupy coli (niechorobotwórczych).

Nie stwierdzono obecności bakterii Escherichia coli i enterokoków.
Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu.

Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Administrator wodociągu wdrożył działania naprawcze (chlorowanie wody, płukanie sieci), mające na celu przywrócenie jakości wody zgodnej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294).

Uwaga: Wodę należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia.
Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

ZAPROSZENIE Chespa Rock Festiwal Igrzyska Rockowe OPOLE 2018

W imieniu organizatorów zapraszamy na trzecią już edycję Igrzysk Rockowych. To wyjątkowy rok dla festwalu, gdyż po raz pierwszy wydarzenie to odbędzie się w najbardziej rozpoznawalnym muzycznie miejscu Opola – w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. To będzie wyjątkowa edycja festwalu, gdyż Chespa Rock Festwal – Igrzyska Rockowe 2018 po raz pierwszy w swej historii będzie imprezą dwudniową.

Zapraszamy w dniach 29 i 30 czerwca.

Bilety można zakupić:

 • w kasie Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu oraz na stronie www.ncpp.opole.pl
 • w salonach EMPIK, MediaMarkt oraz Saturn
 • na stronie Ticketmaster www.ticketmaster.pl
 • oraz na stronie www.biletin.pl

Zamówienia grupowe oraz dodatkowe informacje:
Anna Kubala
biuro.igrzyskarocka@wp.pl
tel.: 792 555 309

 • -

Dni Kluczborka 2018 wraz z imprezami towarzyszącymi

 • Dni Kluczborka
 • Sercem malowane - Kluczbork w kwiatach
 • -
 • -
 • -
 • pomoc dla Patryka
 • -
 • -
 • MDJ 2018 plakat

KOMUNIKAT Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kluczborku z dnia 08.06.2018 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia prze ludzi w wodociągu w Kluczborku

 • KOMUNIKAT Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w...
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-06-08

Zawody wędkarskie na zbiorniku retencyjnym (Spinningowe Mistrzostwa Koła PZW Kluczbork)

10 czerwca br. na zbiorniku retencyjnym odbędą się zawody, które organizuje Zarząd Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Kluczborku. W związku z tym wystąpią pewne ograniczenia, np. ze względu na bezpieczeństwo zawodników i mieszkańców wstrzymany będzie ruch rowerowy na alei wokół zbiornika na czas rozgrywania zawodów.

Organizatorzy przepraszają za utrudnienia.

 • autor: Ewa Bukowska, data: 2018-06-08

ODDAJ KREW WRAZ Z INTERMARCHÉ W KLUCZBORKU!

Z okazji 11. edycji kampanii „Zbieramy krew dla Polski” dnia 16 czerwca br. mieszkańcy Kluczborka będą mogli zostać dawcami krwi dla pacjentów okręgowych szpitali. Zbiórki krwi są realizowane dzięki współpracy Grupy Muszkieterów, zrzeszającej sieci Intermarché i Bricomarché, oraz Polskiego Czerwonego Krzyża.

Według statystyk średnio 1 z 10 osób przebywających w szpitalu potrzebuje transfuzji krwi  – to lek nie do zastąpienia. Z tego względu Grupa Muszkieterów, zrzeszająca sieci Intermarché i Bricomarché, wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem już po raz 11. organizują kampanię „Zbieramy krew dla Polski”. Kolejna odsłona największej kampanii na rzecz honorowego krwiodawstwa obejmie ponad 100 polskich miast. Zbiórkom krwi towarzyszyć będzie wiele atrakcji m.in. pokazy pierwszej pomocy, inscenizacje strażackie, a także konkursy rysunkowe dla dzieci.

Krew w Kluczborku będzie można oddać w specjalnym mobilnym punkcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zawierającym specjalistyczny sprzęt, który spełnia takie same standardy jak w szpitalach czy przychodniach. O krwiodawców zadba doświadczony personel medyczny.

Data – 16 czerwca 2018 r. (sobota), godz. 10:00-14:00
Miejsce – Intermarché przy ul. Jana Pawła II 9 (parking przed supermarketem)

– Mimo ogromnego postępu technologii i medycyny nikt nie wynalazł syntetycznego odpowiednika krwi. Bez niej przeprowadzenie wielu operacji i zabiegów nie byłoby możliwe. Warto zatem oddawać krew, ponieważ jej jedna jednostka może uratować życie aż trzech osób wyjaśnia Renata Kawka, Sekretarz Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Krew może oddać każdy, kto ma co najmniej 18 oraz nie więcej niż 65 lat, waży minimum 50kg i cieszy się dobrym zdrowiem. Dzień przed zabiegiem należy zrezygnować ze spożywania alkoholu i palenia papierosów, a na kilka dni przed – powstrzymać się również od przyjmowania niektórych leków, m.in. aspiryny. W dniu oddania krwi rekomendowane jest zjedzenie lekkiego, bezbiałkowego śniadania oraz wypicie dużej ilości wody. Dodatkowo w dniu zabiegu zalecane jest unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Konieczne jest także posiadanie przy sobie dowodu osobistego.

Każdy krwiodawca będzie mógł uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych.
– Już po raz 11. mamy przyjemność realizować kampanię „Zbieramy krew dla Polski”. Zbiórki mają na celu nie tylko pozyskanie jak najwięcej tego bezcennego daru życia, ale również promowanie idei honorowego krwiodawstwa. Dawcy krwi niosą bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi, przez co dają przykład prawdziwie szlachetnej postawy mówi Eliza Orepiuk-Szymura, Dyrektor ds. Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów, i dodaje – Liczymy, że tegoroczna edycja odniesie taki sam sukcesem jak poprzednie. Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do naszej inicjatywy!

W ramach współpracy Grupy Muszkieterów i PCK w 2018 roku, na parkingach marketów Intermarché i Bricomarché, przeprowadzonych zostanie 119 zbiórek krwi w ponad 100 miastach w 15 polskich województwach. Krwiobusy będą odwiedzać polskie miasta od początku maja do końca września br.

Od 2008 r. Grupa Muszkieterów i Polski Czerwony Krzyż w ramach kampanii zebrali łącznie blisko 15 000 litrów krwi od niemal 33 000 dawców.

Więcej informacji na temat kampanii „Zbieramy krew dla Polski”, w tym harmonogram akcji, znajduje się na stronach internetowych: www.muszkieterowie.pl, www.pck.pl oraz www.oddajkrew.pl

 • -

Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego „Kobietom Mammograf” finalistą konkursu Fundacji im. Stefana Batorego

Działania prężnie działających kobiet zostały dostrzeżone przez kapitułę konkursu „Masz Głos”. Stowarzyszenie „Kobietom Mammograf” weszło do finału konkursu.

Więcej o działaniach Stowarzyszenia oraz o idei konkursu na https://www.maszglos.pl/aktualnosci/nagrody-super-samorzad-2018-rozdane/

Serdecznie gratulujemy wszystkim Członkom Stowarzyszenia oraz życzymy sukcesów w przyszłości.
 

Adam Sokołowski po raz 21. Mistrzem Polski Kibiców Sportowych

41. Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych rozegrano w Dzierżoniowie. Tegoroczne mistrzostwa składały się z dwóch części: testu pisemnego i ustnego turnieju wiedzy. Adam Sokołowski po raz 21. został Mistrzem Polski. W tych samych mistrzostwach III miejsce wśród młodzieżowców zdobyła Agnieszka Nazarkiewicz z Kluczborka. Gratulujemy !

 

 • -

Kino „Bajka" zamknięte do odwołania

Kino „Bajka” z powodu awarii dachu zostaje zamknięte do odwołania. Wszelkie informacje dot. ponownego uruchomienia Kina będą na bieżąco zamieszczane na stronie Kina „Bajka". Za zaistniałą sytuację przepraszamy !!!

Z poważaniem Kino „Bajka”

Czerwcowy DogTrekking OGPR

 • -
 • autor: Ewa Bukowska, data: 2018-06-13

Piknik w Biadaczu

 • -

Planszowy Kluczbork

 • -
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-06-14

Warsztaty Flamenco

 • -

Komunikat o jakości wody

 • -

Rodzicu, zarejestruj swoje dziecko online

Profil zaufany i kilka minut - to wszystko czego potrzeba, by zarejestrować narodziny dziecka online. Nowa usługa ruszyła 1 czerwca 2018 r. Rodzicu, już nie musisz spieszyć się do urzędu. Wszystko czego potrzebujesz to Profil Zaufany i kilka minut.

Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mieli tylko jedną opcję – wizyta w urzędzie. Od 1 czerwca mają wybór – pędzić do urzędu czy spędzić ten czas z nowym członkiem rodziny.

Zdążysz w trakcie drzemki

Prościej, szybciej i wygodniej – to najkrótszy opis uruchomionej usługi. Jak z niej skorzystać? Cały proces to 5 prostych kroków.

WAŻNE: rodzic, który będzie rejestrował narodziny (może to być zarówno mama, jak i tata) musi mieć aktualny Profil Zaufany. Jeśli go nie masz, sprawdź jak to zmienić.

Co dalej? Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl i tam wybierz usługę, z której chcesz skorzystać. Po zalogowaniu, system poprosi Cię o potwierdzenie, że jesteś matką/ojcem dziecka. Następnie – o zweryfikowanie Twoich danych.

Jak tylko to zrobisz, przejdziesz do zarejestrowania narodzin potomka. To czego potrzebujesz na tym etapie to m.in. nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię dziecka. Dobrze, by było uzgodnione przez oboje rodziców ;-) Ustal także numer Twojego aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli nie jesteś w związku małżeńskim) - to znacznie ułatwi weryfikację Twoich danych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Kilka kliknięć i gotowe.

Kolejny krok to wybór adresu, pod którym chcesz zameldować dziecko oraz sposobu odebrania dokumentów. Do wyboru masz skrzynkę na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłkę tradycyjną pocztą. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym).

Gotowe! Wszystko powinno potrwać krócej, niż poobiednia drzemka malucha. 

Rejestracja w 5 krokach

Tak to wygląda w skrócie:

Krok 1: oświadczasz, że jesteś matką/ojcem dziecka

Krok 2: sprawdzasz poprawność swoich danych, wprowadzasz dane drugiego rodzica

Krok 3: wpisujesz dane dziecka

Krok 4: wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób, w który chcesz odebrać dokumenty (elektronicznie - skrzynka na ePUAP, osobiście, pocztą tradycyjną)

Krok 5: podgląd wniosku i… podpis (Profilem Zaufanym).

Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej przez Ciebie opcji, zostanie przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim otrzymasz powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.

To nie koniec zmian

To nie jedyne zmiany, które wkrótce zaczną obowiązywać, a które dotyczą rodziców. W funkcjonujących dotychczas przepisach i rejestrach publicznych brakuje mechanizmów jednoznacznie łączących dziecko z rodzicami (tzw. parentyzacja). Gromadzone w aktach imiona, nazwiska i nazwiska rodowe rodziców nie zawsze jednoznacznie ich wskazują. Utrudnia to nie tylko prowadzenie rozmaitych statystyk publicznych, ale też np. realizację programów pomocowych państwa, takich jak Rodzina 500 plus.

Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało też takie zmiany:

 • jednoznaczne powiązanie danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL (tzw. parentyzacja):

Numery PESEL rodziców pojawią się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia dziecka oraz w rejestrze PESEL. Planowane wejście w życie - od 1 grudnia 2018 r.,

 • szybsze poprawianie niezgodnych z prawdą informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL:

Organy korzystające z dostępu do rejestru PESEL będą mogły zgłaszać niezgodność bezpośrednio do właściwego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego za pomocą dedykowanej do tego e-usługi. Planowane wejście w życie - 1 maja 2019 r.

Wydział Komunikacji

Ministerstwo Cyfryzacji

 

 • -
 • -

WAKACJE Z SZACHAMI 2018

 • wakacje-z-szachami

Informacja o programie „Dobry start" w Gminie Kluczbork

Wnioski o świadczenie w programie Dobry start w Gminie Kluczbork, będą przyjmowane i realizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Kluczborku ul. Zamkowa 6, II piętro.

Wniosek będzie można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną takich banków, jak: Alior Bank SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska SA, Getin Noble Bank SA, ING Bank Śląski SA, mBank SA, Nest Bank S.A, PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo), SGB-Bank SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze. Możliwość składania wniosku będzie dostępna niebawem również w Banku BGŻ BNP Paribas, natomiast Bank Zachodni WBK włączy się w akcję informacyjną o programie "Dobry Start" i będzie zachęcać do złożenia wniosku korzystając z Profilu zaufanego.

Natomiast od 1 sierpnia wnioski można będzie złożyć także drogą tradycyjną.

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia przez nie 20 roku życia.

Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Co ważne, rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód.

Ważne! Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

Więcej informacji na stronie MRPiPS
www.mpips.gov.pl/DobryStart

Ostrzeżenie meteo

 • -

Zawody wędkarskie na zbiorniku retencyjnym (Puchar WKS Sokół Niemodlin)

24 czerwca br. na zbiorniku retencyjnym odbędą się zawody, które organizuje Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego z siedzibą w Opolu. W związku z tym wystąpią pewne ograniczenia, np. ze względu na bezpieczeństwo zawodników i mieszkańców wstrzymany będzie ruch rowerowy na alei wokół zbiornika na czas rozgrywania zawodów.

Organizatorzy przepraszają za utrudnienia.
 

VI TURNIEJ "STOBRAWA" W BRYDŻU SPORTOWYM

VI TURNIEJ "STOBRAWA" W BRYDŻU SPORTOWYM Z OKAZJI DNI KLUCZBORKA ZAKOŃCZYŁ SIĘ ZWYCIĘSTWEM NASTĘPUJĄCYCH UCZESTNIKÓW:
1 miejsce Eugeniusz Konik i Tomasz Wawer
2 miejsce Dariusz Zbieg i Jacek Mazurkiewicz
3 miejsce Krystyna Wąchała i Tomasz Baranowski
4 miejsce Andrzej Kaźmierczak i Igor Łobodziński
5 miejsce Marek Jezierzański i Marek Benda
6 miejsce Roman Zabłocki i Adam Kozłowski

Najlepsza para mixowa:
Jadwiga Chudzik i Kazimierz Pinkosz

Zwycięzcom gratulujemy!
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

46 Lato Kwiatów Otmuchów 6 - 8.07.2018

 • -

WAKACJE w Gminie Kluczbork

 • 0
 • 1
 • 3
 • Joga na trawie 2018 plakat

Konkurs "Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego 2018"

 • -

Mecz piłki nożnej PIAST GLIWICE - ŚLĄSK WROCŁAW sobota 30.06.2018 g.13.00

 • -

Nagrody dla najlepszych z najlepszych!

Z okazji trwających „Dni Kluczborka 2018” 20 czerwca br. w sali kina „Bajka” w Kluczborku odbyła się niecodzienna uroczystość wręczenia stypendium specjalnego Burmistrza Miasta Kluczborka dla najlepszych uczniów i nagród dla sportowców szkół podstawowych i gimnazjów gminy Kluczborku w roku szkolnym 2017/2018. W słowach skierowanych do nagrodzonych Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar dziękował za rzetelną i wytrwałą pracę, której owocem są wyróżnienia i gratulacje. Słowa podziękowań skierował również do rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół w uznaniu za wsparcie i pomoc w osiąganiu wysokich wyników. Nagrody dla 17 wyróżniających się uczniów wręczali Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar, z-ca Burmistrza Roman Kamiński oraz Dyrektor Administracji Oświaty Elżbieta Pietrzykowska. Nagrody dla 30 sportowców wręczali Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar oraz Dyrektor OSiR Andrzej Olech.

 

SPECJALNYM STYPENDIUM BURMISTRZA MIASTA KLUCZBORKA NAGRODZENI ZOSTALI NASTĘPUJACY UCZNIOWIE:

Justyna Zaremba - PSP nr 1 w Kluczborku,: Aleksandra Bielska - PSP nr 2 w Kluczborku, Martina Kinder - PSP nr 2 w Kluczborku Jakub Pośpiech - PSP nr 5 z OI w Kluczborku, Julia Dziagacz - PSP nr 5 z OI w Kluczborku, Natalia Ligudzińska - PSP z OP w Bąkowie i POZ w Biadaczu, Paweł Dmytruszyński - PSP w Bogacicy, Magdalena Konieczna - PSP w Bogacicy, Klaudia Sygusch - PSP z OP w Kujakowicach. Dolnych , Patrycja Maruska - PSP z OP w Kujakowicach Dolnych, Klaudia Kinder - PSP z OP w Kuniowie, Barbara Bugajak - Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Kluczborku, Aleksandra Urbańska - GSM I st. w Kluczborku (cykl 6-letni), Igor Cieśla – Szkoła Podstawowa przy SOSW w Kluczborku, Julia Töppich - PG nr 1 w Kluczborku, Liliia Andriichuk – Społeczne Gimnazjum STO w Kluczborku, Gabriela Hanisz - GSM I st. w Kluczborku (cykl 4-letni).

 

WYRÓŻNIENI SPORTOWCY GMINY KLUCZBORK W ROKU SZKOLNYM 2017/2018r. W XXI PLEBISCYCIE NA NAJLEPSZEGO SPORTOWCA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W KOLEJNOŚCI ZAJĘTYCH MIEJSC:

1.Jakub Iwanicki – PSP 2 w Kluczborku,

2.Jakub Piechowski – PSP 5 w Kluczborku,

3. Łukasz Langner – PSP w Bogacicy,

4.Paweł Jabłoński – PSP nr 2 w Kluczborku,

5.Patrycja Hołówka - PSP 5 w Kluczborku,

6.Klaudia Poprawa - PSP 2 w Kluczborku,

7.Nicola Wiecha - PSP w Kuniowie,

8.Anna i Maria Wieczorek – PSP nr 1 w Kluczborku,

9.Maja Zarucka - PSP 5 w Kluczborku,

10. Paweł Marciniszyn – PSP w Bogacicy.

 

WYNIKI PLEBISCYTU NA NAJLEPSZYCH SPORTOWCÓW KLAS GIMNAZJALNYCH I GIMNAZJÓW GMINY KLUCZBORK W KOLEJNOŚCI ZAJĘTYCH MIEJSC:

1.Dominika Hobot – PG nr 1 w Kluczborku,

2. Jessika Pawłowska - PSP nr 5 z OI w Kluczborku,

3.Marek Kostrz – PG 1 w Kluczborku,

4.Paweł Stempin – PSP nr 5 z OI w Kluczborku,

5.Martyna Szczygieł - PG1 w Kluczborku,

6.Jakub Nakonieczny – PSP nr 5 z OI w Kluczborku,

7.Jakub Kwiatkowski – PG nr 1 w Kluczborku,

8. Ada Gałka – PSP nr 5 z OI w Kluczborku,

9.Anna Haik - PSP nr 2 w Kluczborku,

10.Dominik Tomczyk – PSP w Bogacicy.

 

NAJLEPSI SPORTOWCY GMINY KLUCZBORK WYRÓŻNIENI ZA WYBITNE OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE NIE OBJĘTE SZKOLNYM KALENDARZEM IMPREZ SPORTOWYCH:

Martyna Jańska – Kluczborski Klub Karate, Maksymilian Klejn - Kluczborski Klub Karate, Oskar Panaszek – Kluczborski Klub Karate, Marsel Pach – UKS Stobrawa Kluczbork (Kolarstwo), Kacper Suslik - UKS Stobrawa Kluczbork (Kolarstwo), Bartosz Kobylański - UKS Stobrawa Kluczbork (Przełaje), Morfeusz Chomiak – Taekwon-Do Niedźwiedź, Maja Ziółkowska –Luks Podium Kup, Delfina Zadros – Adrenalina Fight Kluczbork.

 

Podczas uroczystej gali nagrodzono również szkoły podstawowe:

 • za uzyskanie najwyższej punktacji w konkursach przedmiotowych nagrody otrzymały: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 z OI w Kluczborku i Publiczna Szkoła Podstawowa z PO w Kujakowicach Dolnych,
 • za zdobycie tytułu najbardziej usportowionych szkół w roku szkolnym 2017/2018:

wyróżniono: Publiczną Szkołę Podstawowa nr 2 w Kluczborku, Publiczną Szkołę Podstawową nr 5 z OI w Kluczborku, Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 w Kluczborku, Publiczną Szkołę Podstawową w Bogacicy i Publiczną Szkołę Podstawową w Kuniowie.

 

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym uczniom, sportowcom i wyróżnionym szkołom!.

Podniosłą uroczystość uświetniły niezapomniane występy artystyczne uczennicy Aleksandry Urbańskiej oraz dzieci z zespołu HOWK z Publicznego Przedszkola nr 5 w Kluczborku.

Konferansjerem uroczystości była p.Agata Napp-Urbańska.

Organizatorami uroczystości byli Urząd Miejski, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Administracja Oświaty w Kluczborku.

Organizatorzy dziękują wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w realizację uroczystości. Do zobaczenia za rok.

 

Przygotowała:

Jolanta Wielgosz-Bazan

Administracja Oświaty w Kluczborku

 • autor: Ewa Bukowska
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Dni Kluczborka 2018 za nami! Dziękujemy za wspólną zabawę.

Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę na Dniach Kluczborka 2018. Mimo niesprzyjającej aury atmosfera była gorąca a koncerty gwiazd oraz występy artystyczne były na wysokim poziomie. Na stadionie i licznych imprezach towarzyszących bawiło się ponad 10 tysięcy osób. W piątek i sobotę sprzedano na stadionie łącznie 8470 biletów wstępu.

Serdecznie podziękowania kierujemy do sponsorów Dni Kluczborka za okazane wsparcie oraz wszystkich osób i stowarzyszeń zaangażowanych w organizację dni miasta.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz relacji video z tegorocznego święta miasta.
23.06. Piątek - Kluczborski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury, wręczenie statuetek dla sportowców, Horyzont, BEDNAREK. Zobacz galerię: Facebook (fot. Maciej Knapa)

24.06. Sobota - Ogólnopolski Turniej Brydżowy i Szachowy STOBRAWA, VIII Międzynarodowy Turniej Oldbojów im. Norberta Wolfa , Łobuzy, Bakshish, PIERSI. Zobacz galerię: Facebook (fot. Maciej Knapa)

Relacja z sobotnich Dni Miasta na antenie TVP3 Opole: TVP3 Opole 

Gala wręczenia nagród dla najlepszych uczniów Gminy Kluczbork. Zobacz galerię: Facebook (fot. Maciej Knapa)

VIII Opolski Jarmark Folkloru 2018. Zobacz galerię: Facebook (fot. LGD Dolina Stobrawy)
relacja z Jarmarku na antenie TVP3 Opole TVP3 Opole 

Filmy, zdjęcia, relacje na wydarzeniu FB Dni Kluczborka 2018: 
https://www.facebook.com/events/1934785363480402/ (fot. Tomasz Paluch, Grzegorz Błażewski)

Relacja NTO z Dni Kluczborka: http://www.nto.pl/wiadomosci/kluczbork/a/tlumy-bawily-sie-na-dniach-kluczborka-na-scenie-lobuzy-bakshish-i-piersi-wideo-duzo-zdjec,13284178/

 • autor: Grzegorz Błażewski

Zawody wędkarskie na zbiorniku retencyjnym (Puchar Prezesa Koła PZW w Kluczborku)

8 lipca br. na zbiorniku retencyjnym odbędą się zawody, które organizuje Zarząd Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Kluczborku. W związku z tym wystąpią pewne ograniczenia, np. ze względu na bezpieczeństwo zawodników i mieszkańców wstrzymany będzie ruch rowerowy na alei wokół zbiornika na czas rozgrywania zawodów.

Organizatorzy przepraszają za utrudnienia.
 

 • autor: Ewa Bukowska

Spotkanie z grą w ramach projektu Planszowy Kluczbork

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-07-11
 • Planszowy Kluczbork
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-07-11

Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego 2018

10 edycja prestiżowego konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego właśnie wystartowała. To okazja do pokazania, jak zmieniają się miejscowości naszego regionu, a przestrzeń wokół nas staje się bardziej przyjazna dla mieszkańców. Do 31 lipca br. Departament Polityki Regionalnej i Przestrzennej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego czeka na zgłoszenia.

Wygraj konkurs – zgłoś realizację

Do 31 lipca br. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego czeka na zgłoszenia od samorządów, stowarzyszeń, fundacji, lokalnych grup działania, inwestorów, projektantów, a także samorządów zawodowych architektów, urbanistów i inżynierów budownictwa.

Zgłoszenia wysyłajcie na adres mailowy NPPWO@opolskie.pl, pocztą tradycyjną lub osobiście z dopiskiem „KONKURS NPPWO 2018”

Z uwagi na jubileusz przygotowujemy głosowanie internetowe dla mieszkańców, którzy mogą wskazać na jedno z 17 najpiękniejszych do tej pory nagrodzonych miejsc.

Więcej o konkursie oraz regulamin, formularz zgłoszeniowy i oświadczenie osoby fizycznej do pobrania ze strony http://www.przestrzen.opolskie.pl/

Przygotował:

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

Departament Polityki Regionalnej i Przestrzennej

 • Najlepsza przestrzen

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłasza nabór do Rady Dzieci i Młodzieży

MEN ogłosiło nabór do Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej. Ministerstwo zaprasza do zgłaszania kandydatur uczniów szkół znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy ukończyli 13. rok życia oraz absolwentów tych szkół, którzy do dnia 31 lipca br. nie ukończą 21. roku życia. . Na zgłoszenia MEN oczekuje do 31 lipca br.

Szczegóły dot. naboru  oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej pod adresem https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/men-oglasza-nabor-do-rady-dzieci-i-mlodziezy.html

Bezpłatne badanie znamion

Badanie odbędzie się w Rynku od 11.00 do 16.00

 • Bezpłatne badanie znamion

Pierwsze w działaniu – mieszkanka Kluczborka oraz organizacja pozarządowa uhonorowane odznaką „Primus in Agendo”

 

 

W dniu 20 lipca 2018r. p. Grażyna Popek (radna Rady Miejskiej w Kluczborku)   – prezes Stowarzyszenia Rodziców, Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Osób ze Specjalnymi Potrzebami przy Publicznym Przedszkolu nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Kluczborku oraz Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół  Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Nadzieja” reprezentowane przez  p. Małgorzatę Kwiring – Pondel  (prezes) oraz p. Ilonę Brzezińską (z-ca prezesa) otrzymały z rąk Wojewody Opolskiego odznakę honorową „Primus in Agendo”.

Odznaka jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem, przyznawanym przez ministra właściwego do spraw pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny, osobom fizycznym, organizacjom oraz instytucjom, za szczególne działania lub zasługi na rzecz rynku pracy, polityki społecznej albo rodziny, które swymi działaniami przyczyniły się do osiągnięć i rozwoju spraw z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz edukacji osób niepełnosprawnych, wsparcia rodziny i innych zadań z zakresu polityki społecznej.

 

Jest ona wyrazem uznania dla aktywnej, pełnej zaangażowania i oddania postawy wyróżnionego,  najciekawszych i najbardziej wartościowych inicjatyw, nowatorskich osiągnięć oraz innowacyjnych projektów, a także rzetelności i ofiarności w podejmowanych działaniach.

 

Należy podkreślić, że w tegorocznej edycji w Województwie Opolskim przyznano tylko sześć odznak, z czego dwie trafiły do Gminy Kluczbork. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i życzymy jeszcze wielu sukcesów w działalności na rzecz osób potrzebujących wsparcia.

 

O nagrodzonych w mediach:

Informacja zamieszczona w NTO -

http://www.nto.pl/wiadomosci/opole/a/primus-in-agendo-czyli-pierwsi-w-dzialaniu-na-rzecz-chorych-samotnych-bezdomnych-odznakim-dla-opolan,13354368/

Informacja Radio Opole -

http://radio.opole.pl/100,244651,za-prace-na-rzecz-spoleczenstwa-w-urzedzie-wojew

Informacja w TVP Opole

http://opole.tvp.pl/38162706/primus-in-agendo-czyli-pierwszy-w-dzialaniu-odznaki-honorowe-dla-spolecznikow

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz
 • 20180720_094135
 • 20180720_094648
 • 20180720_094652
 • 20180720_101041
 • 20180720_101333
 • 20180720_102458
 • 20180720_102723
 • 20180720_104845
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-07-23

Kładka pieszo rowerowa nad zalewem – WIZUALIZACJE

Zobacz jak będzie wyglądać kładka pieszo rowerowa nad zalewem Kluczbork. Rozpoczęcie prac po wakacjach a po kładce będzie można spacerować w listopadzie br. Kładka o konstrukcji stalowo-drewnianej będzie miała długość 42 m i szerokość 3,5m.

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-07-23
 • Kladka Kluczbork _01c
 • Kladka Kluczbork _03b
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-07-23

"Aktywni-Samodzielni-Szcześliwi"

 • RPO informacja
 • DSCN0956
 • DSCN9269
 • DSCN9274
 • DSCN9325
 • DSCN9434
 • DSCN9444
 • DSCN9501
 • DSCN9542
 • DSCN9546
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-07-23

Komunikat Kluczborskiego Stowarzyszenia „Zawsze Razem”

KOMUNIKAT
W porozumieniu z Spółdzielnią Mieszkaniową "Przyszłość" z dniem 01 lipca 2018 Kluczborskie Stowarzyszenie "Zawsze Razem" organizuje szkolenia i turnieje gry w brydża i szachy w nowej siedzibie w Kluczborku- lokalu "Strefa Przyszłości" -wejście od ul. Gałczyńskiego 10.
Zapraszamy wszystkich chętnych gry w szachy i brydża w każdy wtorek i piątek w godz.15,oo do 20,oo.

 

Pozdrawiam Tadeusz Wojciechowski

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-07-24

Letni Turniej Szachowy

Kluczborskie Stowarzyszenie „Zawsze Razem” zaprasza na Letni Turniej Szachowy.

 • Turniej Szachowy

Medyczna Szkoła Sukces Edukacja posiada wolne, bezpłatne miejsca nauki

Medyczna Szkoła Sukces Edukacja, placówka oświatowa, informuje, że w naborze 2018 posiada wolne, bezpłatne miejsca nauki.

 • nabor-szkola

Dofinansowanie na szkolenia i doradztwo dla przedsiebiorców

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki jako operator regionalny w ramach Bazy Usług Rozwojowych prowadzi czteroletni projekt wspierania przedsiębiorców i ich pracowników w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Więcej informacji tutaj:

http://www.ocrg.opolskie.pl/pl/projekty/operator-systemu-popytowego-w-ramach-dzialania-7-5-rpo-wo-2014---2020-22.html

http://www.ocrg.opolskie.pl/pl/projekty/operator-voucherow-zwiekszajacych-konkurencyjnosc-msp-dzialajacych-w-obszarze-inteligentnych-specjalizacji-na-terenie-wojewodztwa-opolskiego--23.html

http://serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl/

 • bur 3g_korekta
 • ulotka DL 2str G

Zawody wędkarskie na zbiorniku retencyjnym (Puchar Seniora) 29.07.2018r.

29 lipca br. na zbiorniku retencyjnym odbędą się zawody, które organizuje Zarząd Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Kluczborku. W związku z tym wystąpią pewne ograniczenia, np. ze względu na bezpieczeństwo zawodników i mieszkańców wstrzymany będzie ruch rowerowy na alei wokół zbiornika na czas rozgrywania zawodów.

 

Organizatorzy przepraszają za utrudnienia.

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-07-26

VI Kluczborski Bieg Przełajowy „O ZŁOTĄ BARĆ”

Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar serdecznie zaprasza wszystkich miłośników biegania i nie tylko na VI Kluczborski Bieg Przełajowy „O ZŁOTĄ BARĆ”, który odbędzie się w niedzielę 23 września 2018r. Start biegu głównego na 5 lub 10km punktualnie o godz. 12.00 z stadionu miejskiego w Kluczborku.

Wszystkie informacje o biegu na: www.osir.kluczbork.pl

Link na zapisy: zapisy.ultimasport.pl/410

Zapraszamy do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/1877131512590153/

 • Bieg o Złotą Barć

„Europejski Znak Jakości i Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym” dla Kluczborka.

Każdy mieszkaniec  może przyczynić się do zdobycia przez Gminę Kluczbork Europejskiego Znaku Jakości i Zarządzania (ELoGE).

Program Europejskiego Znaku Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym obejmuje weryfikację przestrzegania przez każdą zgłoszoną jednostkę samorządową 12 zasad dobrego zarządzania określonych przez Radę Europy i promowanych we wszystkich państwach członkowskich, jako element wdrażania Europejskiej Strategii na rzecz Innowacji i Dobrego Rządzenia na Poziomie Lokalnym.

Zachęcamy do udziału w wypełnieniu krótkiej ankiety: http://www.sprawnagmina.pl/Gmina+Kluczbork

 • eloge_gmina_A3_0612 copy

Kluczbork – laureatem nagrody "EkoJanosik – Zielona Wstęga Polski 2018"

80 samorządów z całej Polski , w tym Gmina Kluczbork,  zdobyło tytuł "EkoJanosika" za obniżenie poziomu niskiej emisji, działania na rzecz edukacji ekologicznej oraz rozwoju elektromobilności.

27 lipca 2018r. w Sejmie  odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów dla laureatów konkursu "EkoJanosik – Zielona Wstęga Polski 2018". W imieniu Gminy Kluczbork nagrodę odebrał Roman Kamiński z-ca Burmistrza. 

EkoJanosik to Krajowa Nagroda Ekologiczna, która ma promować  samorządy, a także  firmy, placówki oświatowe czy osoby fizyczne, które wdrażają rozwiązania poprawiające stan środowiska naturalnego regionu oraz świadomość ekologiczną Polaków. 

Przedmiotem oceny w konkursie są zrealizowane i zastosowane w praktyce przedsięwzięcia, które miały szczególny wpływ na region lub całe województwo. 

Nad przebiegiem oraz wyborem nagrodzonych tytułem "EkoJanosik – Zielona Wstęga Polski" czuwa Krajowa Rada Ekologiczna powoływana spośród niezależnych ekspertów i autorytetów ochrony środowiska. Członkami Rady są: przedstawiciele instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, samorządowych, środowisk gospodarczych oraz mediów.

 • DSC_0459
 • IMG_8016
 • IMG_8061

Podsumowanie Letniego Turnieju Szachowego

W Letnim Turnieju Szachowym rozegranym w dniu 27.07.2018 najmłodszą zawodniczką była: Maniak Emilia - 4 lata wraz z siostrą Kingą - 8 lat z Koszęcina, natomiast najstarszym zawodnikiem był Pan Leszek Jabłoński 80+ z Kluczborka.

Zwycięzcami zostali:
1 miejsce Tymrakiewicz Rafał 7,0 pkt.
2 miejsce Tymrakiewicz Marcin 6,0 pkt.
3 miejsce Nowakowski Jan 4,5 pkt.
4 miejsce Tymrakiewicz Tadeusz 4,0 pkt.
5 miejsce Wykrota Jacek 4,0 pkt.
6 miejsce Gniazdowski Roman 3,0 pkt

Zwycięzcom gratulujemy!

 • 100_9958
 • 100_9960
 • 100_9961
 • 100_9965
 • 100_9969
 • 100_9970
 • 100_9971
 • 100_9973
 • 100_9975

Ostatnie pożegnanie ks. prob. Bernarda Jurczyka (1956-2018)

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 31 lipca 2018 r. nagle, odszedł do wieczności ks. Bernard Jurczyk, lat 62, proboszcz parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku. 

Pogrzeb odbędzie się w sobotę (4 sierpnia) o godz. 11.00 w kościele parafialnym Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku.

Do dnia pogrzebu zapraszamy do kościoła na modlitwę różańcową w intencji ks. proboszcza o 17.30.

Śp. ks. Bernard Jurczyk urodził się 29 marca 1956 r. w Lasowicach Wielkich w rodzinie Jerzego i Agnieszki zd. Kosmala jako najstarszy z trojga braci. W 1960 r. wraz z całą rodziną przeprowadził się do Stolarzowic. W tej miejscowości rozpoczął w 1963 r. naukę w szkole podstawowej. W 1969 r. zamieszkał w Bytomiu i tak ukończył szkołę podstawową i od 1971 r. kontynuował naukę w technikum budowlanym. Po złożeniu w 1976 r. egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie. Święcenia kapłańskie przyjął 16 maja 1982 r. w Opolu z rąk biskupa Alfonsa Nossola. Po święceniach został wikariuszem w parafii Chrystusa Króla w Gliwicach. W 1985 r. został oddelegowany na studia specjalistyczne z zakresu teologii moralnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1988-1994 pełnił funkcję asystenta przy katedrze Teologii Moralnej na Wydziale Teologii KUL. W 1994 r. został najpierw administratorem, a  potem proboszczem parafii Narodzenia NMP w Dębiu. Od 2010 r. przez trzy lata pełnił funkcję ojca duchownego w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu. W 2013 r. powrócił do pracy duszpasterskiej i objął parafię Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku. Od 2013 r. był także kapelanem Komendy Wojewódzkiej Policji w Kluczborku. W latach 1998-2010 był dziekanem dekanatu Ozimek, a w latach 2002-2010 członkiem rady kapłańskiej. Obok pracy duszpasterskiej aktywnie udzielał się naukowo, prowadząc wykłady z teologii moralnej na Wydziale Teologicznym UO i uczestnicząc jako prelegent w wielu konferencjach naukowych. Był też członkiem Stowarzyszenia Moralistów Polskich. Zmarł nagle 31 lipca 2018 r.

 • prob.2

Maciejowskie Miodu Smakowanie 2018

 • Maciejowskie Miodu Smakowanie

Informacja Burmistrza Miasta Kluczborka o dotacji dla spółek wodnych w 2018 r.

Burmistrz Miasta Kluczborka informuje, że spółki wodne działające na terenie Gminy Kluczbork  mogą ubiegać się o uzyskanie dotacji celowej, z przeznaczeniem na realizację zadań związanych z bieżącym utrzymaniem wód i urządzeń melioracji wodnych szczegółowych oraz finansowanie i dofinansowanie inwestycji, na terenie objętym ich działaniem.
Zasady złożenia wniosku, przyznawania oraz rozliczenia dotacji określa Uchwała Nr LI/509/18 Rady Miejskiej w Kluczborku z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie zasad udzielania dotacji celowej dla spółek wodnych z budżetu Gminy Kluczbork, trybu postępowania w sprawie udzielania dotacji i sposobu jej rozliczania, dostępna na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Kluczborku pod adresem http://www.bip.kluczbork.pl oraz w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego z dnia 9 lipca 2018r., poz. 2037. 
Udzielona pomoc finansowa nie może przekroczyć 80% wartości wykonywanych zadań.
Kwota przeznaczona w budżecie Gminy Kluczbork na pomoc finansową dla spółek wodnych na konserwację urządzeń melioracyjnych wynosi 20.000 zł i określona została w załączniku nr 2 Uchwały Nr XLIII/432/17 Rady Miejskiej w Kluczborku z dnia 21 grudnia 2017 r. w sprawie uchwalenia budżetu gminy  na 2018 rok.
       Wnioski o udzielenie pomocy finansowej według wzoru załączonego poniżej należy składać sekretariacie Urzędu Miejskiego w Kluczborku lub przesłać pocztą na adres: Urząd Miejski w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork  (liczy się data wpływu do Urzędu)  w terminie do dnia 31 sierpnia 2018r. 
Wniosek należy złożyć w zamkniętej kopercie z napisem: 
„Dotacja dla spółek wodnych na bieżące utrzymanie wód i urządzeń melioracji wodnych szczegółowych w 2018r.”, oznaczonej pieczątką spółki wodnej. 
Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane.
      Wnioski kompletne i nie zawierające uchybień formalnych zostaną rozpatrzone w terminie do 21 dni od daty wpływu.
Informacja o przyznanych dotacjach zostanie podana do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie jej  w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu  Miejskiego w Kluczborku.
Szczegółowe informacje: Urząd Miejski w Kluczborku – Wydział  Ochrony Środowiska i Leśnictwa pok.125, I piętro, tel. 77 418 14 81 wew. 232  w godz. 800-1400.

                                                                           Burmistrz Miasta Kluczborka
                                                                      Jarosław Kielar
 

 • autor: Jolanta Matusiak-Czysty, data: 2018-08-03

Zaproszenie do IV edycji Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego

Masz pomysł na rozwój naszego miasta. Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar zaprasza mieszkańców do udziału w IV edycji Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego. Zgłaszanie projektów od 13 sierpnia do 28 września.

Szczegóły, formularze i regulamin na: https://www.kluczbork.eu/766,kbo-na-2019

 • Kluczborski Budżet Obywatelski

Dobry Start

Świadczenie  dobry start  przysługuje raz w roku na dziecko uczące się, aż do ukończenia 20 rok użycia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole otrzymają świadczenie do ukończenia 24 roku życia. Obsługę świadczenia dobry start w Gminie Kluczbork prowadzi Ośrodek Pomocy Społecznej w Kluczborku. Wnioski na świadczenie dobry najłatwiej można złożyć bez wychodzenia z domu wykorzystując do tego Internet. Wnioski online można składać od 1 lipca 2018 roku (przez stronę empatia.mrpips.gov.pl  lub przez bankowość elektroniczną takich banków, jak: Alior Bank SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska SA, Getin Noble Bank SA, ING Bank Śląski SA, mBank SA, Nest Bank S.A, PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo), SGB-Bank SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze oraz w formie papierowej od 1 sierpnia 2018 roku.

Jak w prosty sposób złożyć wniosek przy użyciu właśnie portalu „Emp@tia”?

Portal „Emp@tia” (https://empatia.mrpips.gov.pl/) oferuje usługę złożenia wniosku przez Internet nie tylko o świadczenie dobry start oraz świadczenie wychowawcze (500+), ale także na wszystkie rodzaje świadczeń rodzinnych oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres zasiłkowy. Składanie wniosków odbywa się przy użyciu przyjaznego do wypełniania kreatora. Aby złożyć wniosek o świadczenie z programu „Dobry start” za pomocą portalu „Emp@tia”: należy założyć konto na portalu „Empatia” przy użyciu profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. 
 

 • autor: Joanna Niedźwiedź, data: 2018-08-06

Sprawę w Urzędzie załatwisz przez internet

W upalne dni warto rozważyć możliwość załatwiania spraw przez internet. Żeby załatwić sprawę nie wychodząc z domu potrzebujemy:

 1. sprzętu z dostępem do intenetu,
 2. konta na platformie epuap (Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej), 
 3. bezpłatnego profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.

Instrukcja jak założyć profil zaufany dostępna jest pod adresem https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany. Profil zaufany możemy potwierdzić przez bankowość elektroniczną (Bank PeKaO S.A., PKO B.P.; ING B.Ś, INTELIGO, BZ WBK, mBank, Bank Millennium, Envelo Bank) lub na terenie Kluczborka w Urzędzie Skarbowym (Kluczbork ul. Sienkiewicza 22A) oraz Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (Kluczbork ul. Katowicka 14).

Następnie pozostaje nam tylko utworzenie konta na platformie epuap (https://epuap.gov.pl/wps/portal) poprzez kliknięcie w pole „zarejestruj się”.
I od tego momentu możemy załatwiać sprawy nie wychodząc z domu.

Lista spraw, które można załatwić przez internet w Urzędzie Miejskim w Kluczborku:

 1. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące   (instrukcja dostępna pod adresem  https://obywatel.gov.pl/meldunek/zamelduj-sie-na-pobyt-staly-lub-czasowy-dluzszy-niz-3-miesiace#scenariusz-przez-internet) ,
 2. wymeldowanie się z pobytu stałego (instrukcja dostępna pod adresem https://obywatel.gov.pl/meldunek/wymelduj-sie-z-pobytu-stalego#scenariusz-przez-internet),
 3. wymeldowanie się z pobytu czasowego (instrukcja dostępna pod adresem https://obywatel.gov.pl/meldunek/wymelduj-sie-z-pobytu-czasowego#scenariusz-przez-internet),
 4. uzyskanie dowodu  osobistego (instrukcja dostępna pod adresem: https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/dowod-osobisty-wniosek-o-dowod#scenariusz-przez-internet),
 5. sprawdzenie, czy dowód osobisty jest już gotowy (instrukcja dostępna pod adresem https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/odbior-dowodu-osobistego-sprawdz-czy-twoj-dowod-jest-gotowy),
 6. uzyskanie dowodu osobistego dla dziecka (instrukcja dostępna pod adresem https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/dowod-osobisty-dziecka#scenariusz-przez-epuap),
 7. zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu (instrukcja pod adresem https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/zglos-utrate-albo-uszkodzenie-dowodu-osobistego-uniewaznienie#scenariusz-przez-internet),
 8. zgłoszenie urodzenia dziecka (instrukcja pod adresem https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/dziecko-zglos-urodzenie-dziecka#scenariusz-przez-internet),
 9. uzyskanie zaświadczenia o danych osobowych przetwarzanych w Rejestrze Dowodów Osobistych (instrukcja dostępna pod adresem https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/uzyskaj-zaswiadczenie-o-swoich-danych-przetwarzanych-w-rejestrze-do#scenariusz-przez-epuap)
 10. sprawdzenie danych w rejestrze PESEL (instrukcja pod adresem https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/sprawdz-swoje-dane-w-rejestrze-pesel)
 11. uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego: urodzenia, małżeństwa, zgonu (instrukcja pod adresem https://obywatel.gov.pl/malzenstwo/uzyskaj-odpis-aktu-stanu-cywilnego-urodzenia-malzenstwa-zgonu#scenariusz-przez-internet ),
 12. nabór do przedszkoli (aplikacja uruchamiana w okresie rekrutacji).

Elektronicznie można złożyć wniosek także w programach „Dobry Start”, „Rodzina 500 plus” oraz na wszystkie rodzaje świadczeń rodzinnych oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres zasiłkowy. Składanie wniosków odbywa się przy użyciu przyjaznego do wypełniania kreatora. Aby złożyć wniosek o świadczenie  za pomocą portalu „Emp@tia”: należy założyć konto na portalu „Empatia” przy użyciu profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Link do portalu: https://empatia.mpips.gov.pl/
 

 • autor: Joanna Niedźwiedź, data: 2018-08-06

Nocny Turniej Ludowych Zespołów Sportowych w Piłce Nożnej

W piątek 3 sierpnia na Stadionie Miejskim w Kluczborku miał miejsce Nocny Turniej Ludowych Zespołów Sportowych w Piłce Nożnej.
Zawody odbyły się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły oraz Burmistrza Miasta Kluczborka Jarosława Kielara.

W rozgrywkach udział wzięło 9 zespołów: LZS Polanowice, LZS Kuniów, KS Stobrawa Ligota Dolna, LZS Lasowice Wielkie, LKS Rożnów, LZS Bogacica, LZS Jakub Proślice, LZS Chocianowice, LKS Rolnik Wierzbica Górna.

Pierwsze miejsce w turnieju zdobył zespół z LZS Polanowice, drugie LZS Kuniów, a trzecie KS Stobrawa Ligota Dolna.

Najlepszy zawodnik - Ligenza Tomasz KS Stobrawa Ligota Dolna,
Najlepszy Bramkarz - Podyma Szymon LZS Kuniów,
Król strzelców (9 bramek) - Wróblewski Filip LZS Polanowice,
Puchar Fair Play od Prezesa MKS Kluczbork – LKS Rolnik Wierzbica Górna.

 • DSC_0485
 • DSC_0467
 • DSC_0554
 • DSC_0514
 • DSC_0624
 • DSC_0663
 • DSC_0668
 • DSC_0690
 • DSC_0698

więcej zdjęć na: facebook.com/Kluczbork

Przekazanie sprzętu dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Kluczbork

Gmina Kluczbork uczestniczyła w programie realizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości w zakresie nabycia wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa.
Złożony wniosek został pozytywnie oceniony i na mocy zawartej umowy otrzymaliśmy kwotę 57 298zł z dokładnym i celowym jej wydatkowaniem na sprzęt pożarniczy dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

W dniu 3 sierpnia w siedzibie OSP Kuniów zakupiony sprzęt został przekazany przez Burmistrza Miasta Kluczborka Jarosława Kielara i z-cę Burmistrza Romana Kamińskiego w użytkowanie poszczególnym jednostkom OSP.

Zakupiono sprzęt do ratownictwa drogowego i sprzęt zabezpieczający podczas takich działań, sprzęt do ratownictwa medycznego z pełnym wyposażeniem w deski ortopedyczne i usztywniacze w tym jeden defibrylator AED, sprzęt oświetleniowy dla ratowników wraz z dwoma agregatami prądotwórczymi z masztami oświetleniowymi oraz drobny sprzęt zabezpieczający miejsce działań ratowniczych.

Zakupiony sprzęt będzie służył strażakom OSP do udzielania bezpośredniej pomocy poszkodowanym i podnoszenia skuteczności działań ratowniczych nie tylko na obszarze Gminy Kluczbork.

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Jacka Placety.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Medal w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Letnich

W dniach 20-22.07.2018 na Gliwickiej Krytej Pływalni  50 m zostały przeprowadzone zawody pływackie w ramach  XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży  17-18 lat  w Sportach Letnich. W zawodach startowało 339 zawodników  z 99 klubów . Prawo startu  mieli zawodnicy, którzy spełnili kryterium czasowe wyznaczone przez Polski Związek Pływacki. Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży  startowało  dwoje naszych zawodników: Paweł Smoliński i Natalia Kaczor w kategorii 17-latków. Zawodnicy startowali w porannych eliminacjach. Osiem najlepszych czasów osiągniętych w danej konkurencji dawało prawo startu w finale A i walkę o medal,  natomiast wyniki osiągnięte od 9 do 16 prawo startu w finale B.

Paweł Smoliński na 50 m.st. motylkowym  wywalczył  BRĄZOWY MEDAL  Z WYNIKIEM   0:24,95                                                   

finał B na 50 m.st. klasycznym      wynik  0:30.23                                                                                                        

finał B na100 m.st. klasycznym     wynik 1:06.19

Natalka Kaczor  finał B  na 400m.st.dow.  wynik 4 :41.39   

Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 16 lat zostały przeprowadzone w dniach 13-15.07.2018  w Ostrowcu Świętokrzyskim  na  Krytej Pływalni 50 m. Liczba zgłoszonych zawodników:  361 ze 115 klubów.  Nasz klub reprezentowały panie  Oliwia Rygiel i Weronika Błaszczyk.

Oliwia Rygiel  400 m. st. zm.  Finał A    VII  miejsce   z wynikiem       5:20,87

                          200 m.st. mot. Finał A  VIII  miejsce z wynikiem           2:28,69

                          100 m.st. mot. Finał   B                                                     1:07,96

Weronika Błaszczyk   400m st. zm. Finał  B                                              5:39,70

Gratulacje za bardzo dobre wyniki sportowe oraz ciężką pracę włożoną przez zawodników w przygotowanie się do tych zawodów.

Trener klubowy Krzysztof Kiliński

 • 001
 • 002
 • Scan

Święto Województwa Opolskiego

Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła zaprasza na Święto Województwa Opolskiego

 • Święto Województwa Opolskiego

Informacje o programie "Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi"

Samorząd Województwa Opolskiego, przy współfinansowaniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest organizatorem zadania publicznego pod nazwą "Psychoaktywni - nasze zdrowie psychiczne cd", które poświęcone jest budowaniu oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnych intelektualnie oraz ich rodzinom i opiekunom. W ramach realizacji zadania zostanie zorganizowana kampania medialna poświęcona profilaktyce zaburzeń psychicznych oraz wskazująca na kilka groźnych zjawisk społecznych, dotyczących zdrowia psychicznego np. przemoc w szkole, czy samobójstwa.

Integralną częścią zadania będzie zorganizowanie grup wsparcia oraz warsztatów psychologicznych, mających na celu zdobycie nowych umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, poprawiających komunikację międzyludzką jak również budowania zdrowego stylu życia i poprawie kondycji psychicznej.

Do programu mogą zgłaszać się pacjenci cierpiący na zaburzenia psychiczne, jak również członkowie ich rodzin i opiekunowie, którzy pragną wzmocnić kondycję psychiczną oraz poprawić swój stan zdrowia. Zajęcia prowadzić będą osoby z dużym doświadczeniem zawodowym: psycholog Mirosława Olszewska oraz psychoterapeuta Anna Ryczkowska, do których bezpośrednio proszę kierować swoje zgłoszenia do programu. Terminy zajęć zostaną ustalone bezpośrednio z uczestnikami projektu. Uczestnictwo w projekcie jest nieodpłatne.

W ramach realizacji zadania zaplanowano również zorganizowanie kiermaszu i wystawy prac plastycznych wykonanych przez osoby z zaburzeniami psychicznymi.

 • -

Dzieci z Kluczborka pojadą na "Wakacje z Muszkieterami"

Dzięki III edycji akcji charytatywnej ,,Wakacje z Muszkieterami” czworo dzieci z miejscowości Kluczbork  wyjedzie 12 sierpnia na bezpłatne kolonie do Puszczy Kampinoskiej. Letni wypoczynek jest finansowany przez właścicieli sklepów Intermarché i Bricomarché, zaangażowanych w charytatywną działalność pomysłodawcy wyjazdów – Fundacji Muszkieterów. Łącznie w akcji weźmie udział 750 dzieci z całej Polski, w wieku 8-14 lat. Ambasadorką „Wakacji z Muszkieterami” jest medalistka olimpijska, Sylwia Gruchała, a honorowy patronat objął Rzecznik Praw Dziecka.

 

 • Wakacje z Muszkieterami _ 1
 • Wakacje z Muszkieterami _ 2
 • Wakacje z Muszkieterami _ 3
 • Wakacje z Muszkieterami _ 4

Kolonie dla dzieci dofinansowywane przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników

Placówka Terenowa KRUS w Kluczborku informuje o koloniach dofinansowywanych przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników organizowanych dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS (wymaganie konieczne: jedno z rodziców musi być ubezpieczone w KRUS w pełnym zakresie). Turnus w terminie od 18.08.2018r. – 29.08.2018r. Szczegóły na plakacie.
 

 • -

Spotkanie z grą w ramach projektu Planszowy Kluczbork

 • -

Zgłoś się do programu „PracoDawca Zdrowia”

Program „PracoDawca Zdrowia” został stworzony z myślą nie tylko o pracodawcach, ale przede wszystkim o pracownikach. Główną misją projektu jest promocja profilaktyki zdrowotnej w miejscu pracy oraz zwiększenie zgłaszalności pracowników na badania profilaktyczne pod kątem wykrywania chorób cywilizacyjnych (w szczególności nowotworów).
O certyfikat ubiegać się mogą przedsiębiorstwa, instytucje i urzędy, które wykażą ponadprzeciętną troskę o zdrowie swoich pracowników i skuteczność we wdrażaniu programów promocji zdrowia wewnątrz firmy.
Szczegóły konkursu na stronie https://www.gov.pl/zdrowie/pracodawcazdrowia
 

Zarządzenie Nr AO.0050.139.2018 Burmistrza Miasta Kluczborka z dnia 16 sierpnia 2018r. w sprawie wyznaczenia miejsc przeznaczonych na bezpłatne umieszczanie urzędowych obwieszczeń wyborczych i plakatów komitetów wyborczych

Zarządzenie Nr AO.0050.139.2018 Burmistrza Miasta Kluczborka z dnia 16 sierpnia 2018r. w sprawie wyznaczenia miejsc przeznaczonych na bezpłatne umieszczanie urzędowych obwieszczeń wyborczych i plakatów komitetów wyborczych

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-08-16

Dożynki Gminne 2018

Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar oraz Rada Sołecka Żabińca zapraszają na Święto Plonów, które odbędzie się w dniach 1-2 września w Żabińcu.

 • Dożynki Gminne

Festiwal Niezwykłości

 • Plakat 2018
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-08-21

Piknik Seniorów

Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar oraz Kluczborska Rada Seniorów zapraszają na PIKNIK SENIORÓW W KAPELUSZACH

 • Piknik seniorów

Zapraszamy na program „O!polskie na żywo” z Kluczborka

Już w tą sobotę 25.08. od 11.00 do 12.00 na żywo z rynku w Kluczborku audycja TVP3 Opole "O!polskie na żywo". Zapraszamy na kluczborski rynek oraz do oglądania audycji na antenie TVP3 Opole.

W trakcie programu poznamy historie i legendy związane z naszym miastem. Dowiemy się dlaczego Kluczbork jest ściśle powiązany z miodem oraz poznamy wioski tematyczne, które możemy spotkać podróżując przez gminę Kluczbork. Kluczbork to jedno z piękniejszych miast na Opolszczyźnie.

 • kluczbork opolskie na zywo

XI MEETING MUZYCZNY "LETNIA NOC Z BLUESEM, ROCKIEM I REGGAE"

 • meeting muzyczny

TVP 3 "O!polskie na żywo" z Kluczborka

Kto nie widział w sobotę audycji TVP 3 "O!polskie na żywo" z Kluczborka zapraszamy do obejrzenia programu.

 • opolskie na żywo

Narodowe Czytanie 2018

 • plakat.NC
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-08-28

Utrudnienia na drogach publicznych gminy Kluczbork

W związku z wydaną zgodą na przeprowadzenie po drogach publicznych imprezy pn. "IV Bieg Pamięci" również na terenie gminy Kluczbork wystąpią utrudnienia w poruszaniu się po drogach publicznych.

Etap II odbędzie się między godz. 18.40 a 23.30 dnia 31 sierpnia i w godzinach nocnych będzie przebiegał od Bogacicy (ul. Wolności i Wiejska) do Kraskowa (ul. Kluczborska), Kluczborka (ul. Fabryczna, Sikorskiego, Opolska, M.Skłodowskiej-Curie.

III etap odbywający się w godzinach 00.00-04.00 1 września przebiegnie trasą Bogdańczowice, Biadacz do Gorzowa Śląskiego.

Za bezpieczeństwo odpowiada z ramienia organizatora m.in. Zygmunt Boryczka (tel. 609-576-402).

 • autor: Ewa Bukowska

Czas zagłosować na najlepszą przestrzeń publiczną województwa opolskiego

Zgodnie z regulaminem konkursu na najlepszą przestrzeń województwa również internauci mogą wskazać swego zwycięzcę w kategorii przestrzeń publiczna lub obiekt użyteczności publicznej oraz jedną realizację spośród nominowanych do miana Nagrody Dziesięciolecia.

Szczegóły konkursu dostępne są na stronie www.przestrzen.opolskie.pl. Glosować można od 28 sierpnia do 12 września 2018r. na w/w stronie internetowej. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 26 września podczas uroczystości rozdania nagród.

Oddany głos można uzasadnić, zgodnie z umieszczonym na stronie formularzem głosowania. Autorzy najbardziej interesujących uzasadnień zostaną wyróżnienie okolicznościowymi upominkami.

 • autor: Ewa Bukowska

10 Festiwal Niezwykłości w ramach 20 lecia Środowiskowego Dom Samopomocy w Kluczborku

Zapraszamy wszystkich na kiermasz prawdziwych niezwykłości. Są wyroby rękodzieła, produkty lokalne i wiele innych cudownych rzeczy.10 Festiwal Niezwykłości w ramach 20 lecia Środowiskowego Dom Samopomocy w Kluczborku odbywa się dzisiaj na kluczborskim rynku.

Zadanie pn. "Aktywni razem" współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego (środki PFRON) oraz Gminy Kluczbork.

 • 20180829_110142 [50%]
 • 20180829_110059 [50%]
 • 20180829_110037 [50%]
 • 20180829_110335 [50%]
 • 20180829_110406 [50%]
 • 20180829_110728 [50%]
 • 20180829_110908 [50%]
 • 20180829_111025 [50%]
 • 20180829_111106 [50%]
 • 20180829_111149 [50%]
 • 20180829_111645 [50%]
 • 20180829_111854 [50%]
 • 20180829_112215 [50%]
 • 20180829_113830 [50%]
 • 20180829_113928 [50%]

Prezentacja taniego i czystego ogrzewania

Zapraszamy na prezentację taniego i czystego ogrzewania w poniedziałek 24.09, godz. 16.30, miejsce: Kluczbork - Rynek

 • tanie-ogrzewanie-prezentacja

Odjazdowy Bibliotekarz 2018

 • plakat.odjazdowy2018
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-09-04

Wizyta delegacji miasta partnerskiego Brzeżany w Kluczborku

W dniach 30 sierpnia-3 września 2018r. oficjalna delegacja miasta partnerskiego Brzeżany na Ukrainie na czele z Burmistrzem Wołodymirem Muzyczka złożyła wizytę w Kluczborku. Program rozmów roboczych był bardzo różnorodny i obejmował wiele dziedzin funkcjonowania Gminy Kluczbork. Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar przedstawił podczas prezentacji w urzędzie najważniejsze inwestycje ostatnich lat oraz poinformował o planach na przyszłość.

Goście z Ukrainy odwiedzili integracyjne Przedszkole Nr 2 oraz Szkołę Podstawową Nr 5, gdyż planują otworzyć u siebie Centrum dla Osób Niepełnosprawnych.  Goście z Brzeżan byli pod dużym wrażeniem podczas zwiedzania kina Bajka, Kampusu Stobrawa, muzeum im. Jana Dzierżona, stacji uzdatniania wody i oczyszczalni ścieków oraz Pasieki Zarodowej w Maciejowie.

W niedzielę delegacja wzięła udział w dożynkach gminnych w Żabińcu, gdzie burmistrz Brzeżan przekazał tradycyjny ukraiński korowaj dla burmistrza Kluczborka.

 • DSC_0013
 • DSC_0021
 • DSC_0030
 • DSC_0732
 • DSC_0747
 • DSC_0764

więcej zdjęć na: https://www.facebook.com

Biblioteka zaprasza

 • planszowki19.09.2018
 • agnieszka.chrobot.plakat
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-09-12

Informacja o dotacji przyznanej w 2018 roku z budżetu Gminy Kluczbork dla spółek wodnych na bieżące utrzymanie wód i urządzeń melioracji wodnych szczegółowych

 • autor: Jolanta Matusiak-Czysty, data: 2018-09-12

Stanowisko Gminy Kluczbork odnośnie wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego na Rynku w Kluczborku w dniu 9 września 2018r.

Stanowisko Gminy Kluczbork odnośnie wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego na Rynku w Kluczborku w dniu 9 września 2018r.

Poniżej przytaczamy wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego wraz ze stanowiskiem Gminy Kluczbork i Burmistrza Jarosława Kielara.

Pozyskiwanie inwestorów

„Nie ma odpowiednich zachęt, nie ma odpowiedniej infrastruktury kolejowej i drogowej i my to chcemy zmienić”

Gmina Kluczbork sprzedała już wszystkie w pełni uzbrojone tereny inwestycyjne w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Ligocie Dolnej (54ha) i co najważniejsze na tych terenach działają już tacy giganci jak włoska MARCEGAGLIA, austriacka ASPÖCK, niemiecka Ocynkownia SPEPPELER GRUPPE, polski INPOL KRAK a obecnie buduje się potężna fabryka pasz CEDROB oraz holenderska COSMA POLAND.
Obecnie Gmina Kluczbork posiada atrakcyjne tereny inwestycyjne po byłym tartaku (9,9ha) w Kluczborku przy ul. Wołczyńskiej. W tym roku została już sprzedana jedna działka dla lokalnego przedsiębiorcy. Tereny objęte są Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną INVEST PARK.
Odnośnie skuteczności w przyciąganiu inwestorów powstanie w Ligocie Górnej (koło firmy Protea) nowoczesne centrum logistyczne. Na terenie 10,27 ha wybudowane zostaną 2 hale logistyczne o łącznej powierzchni 45 000 m2. Obecnie rozpoczynają się prace projektowe
Oprócz preferencji dla inwestorów świadczonych przez strefy ekonomiczne Gmina Kluczbork posiada uchwałę nt. atrakcyjnych ulg dla inwestorów tworzących nowe miejsca pracy. Już od 1 nowego miejsca pracy pracodawca nowy oraz już istniejący otrzymuje ulgi od podatku od nieruchomości.

Obwodnica Kluczborka
„Wiem, z jakim trudem tutaj jest przez państwa budowana. Jeszcze spory kawałek brakuje. Z dobrym gospodarzem będziemy na pewno starali się jak najszybciej wesprzeć, dokończenie budowy.”

W dniu 10 sierpnia 2018r. Gmina Kluczbork podpisała umowę z wykonawcą – firmą Larix Sp.z o.o na wykonanie ostatniego odcinka OBWODNICY KLUCZBORKA, który połączy rondo w Smardach z rondem w Kluczborku przy ul. Byczyńskiej. Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar podkreślił fakt, że dokładnie w 10-tą rocznice oddania I odcinka obwodnicy podpisano umowę na ostatni etap. Kluczbork jest jednym z niewielu miast w Polsce, które realizuje tak wielką inwestycję z własnego budżetu. Łączne wydatki na budowę wszystkich odcinków obwodnicy wyniosą ponad 52 mln zł, z czego 40% to pozyskane dotacje z programów unijnych i krajowych.
Koszt budowy ostatniego odcinka wynosi 19 448 417,58 PLN, a wysokość dofinansowania to 9,2 mln zł. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020.
Rozpoczęcie prac sierpień 2018r. Zakończenie prac do 30.04.2020.

Wydatki na sport
„Więcej się płaci na działaczy sportowych niż dla dzieci i młodzieży.”

Środki na sport przekazywane są m.in. dla siatkarzy z UKS Mickiewicz Kluczbork, który obecnie gra w I lidze, dla MKS Kluczbork, gdzie oprócz drużyny seniorskiej, jest kilkanaście grup młodzieżowych i dziecięcych. Klub szkoli ponad 200 piłkarzy. Ponadto pieniądze trafiają do Kluczborskiego Klubu Karate, gdzie wyszkolono Mistrzów Świata i Europy, sekcji piłki ręcznej, tenisa stołowego, kolarstwa i innych.

 • 41606104_1781828061866974_5160344064444334080_o
 • 41611846_1781827705200343_3885402831015903232_o
 • 41613761_1781828351866945_6837634544217096192_o
 • 41688238_1781843491865431_3777389355618795520_n

Praktyczne informacje dla uczestników VI biegu kluczborskiego „O ZŁOTĄ BARĆ”

VI Kluczborski Bieg Przełajowy „O ZŁOTĄ BARĆ” już w niedzielę 23 września 2018r. Start w samo południe. Przypominamy, że biuro w dniu zawodów mieści się na hali Sportowej - Wojewódzkiego Kampusu Sportowo-Rekreacyjnego Stobrawa, ul. Sportowa 7, 46-200 Kluczbork, tel. (+48) 77 415 10 80. Biuro zawodów będzie czynne w godzinach 9.00 -12.00.
Każdy uczestnik biegu otrzyma pakiet startowy z akcentem miodowym, w tym oczywiście nie może zabraknąć pysznego i dającego energię kołocza śląskiego. Ponadto każda osoba, która ukończy bieg otrzyma pamiątkowy medal wybity specjalnie z okazji 100 lecia niepodległości.

Dla biegaczy przygotowano dwa dystanse do wyboru 5km lub 10 km, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Biegaczy na całej trasie poprowadzi na rowerze Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar.

Przed biegiem głównym odbędą się biegi uczniów szkól podstawowych zgłoszonych przez dyrektorów szkół oraz BIEG MAŁEGO MISTRZA, wszystkich przedszkolaków zgłoszonych przez przedszkola.

Pośpieszcie się. Zostało już tylko 69 miejsc. Liczba zgłoszonych zawodników na bieg główny wynosi 181 (stan na piątek 14.09.). Tylko do poniedziałku 17 września niższa opłata startowa 25 zł. Osoby, które nie wpłacą wpisowego do 17 września, muszą uiścić opłatę startową w kwocie 35 zł w gotówce w biurze zawodów.

Dla wszystkich osób przyjeżdżających samochodem przygotowaliśmy mapę parkingów w Kluczborku.

Zapisy, regulamin biegu oraz trasę biegu znajdą Państwo na oficjalnej stronie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kluczborku www.osir.kluczbork.pl

Link bezpośredni do zapisów
https://zapisy.ultimasport.pl/410
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w biegu a mieszkańców Kluczborka do gorącego dopingowania sportowców.

 

 • 20180911_102245
 • HALA BIURO ZAWODÓW
 • mapa plan parkingow

Terminy składania wniosków o przyznanie nagród promocyjnych

Termin składania wniosków o nagrody dla osób promujących

 

 

Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar zaprasza do składania wniosków o przyznanie nagród dla osób promujących Miasto i Gminę Kluczbork – ostateczny termin to 10 października br. Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje podmiotom gospodarczym, stowarzyszeniom i organizacjom z siedzibą w Kluczborku oraz osobom fizycznym zamieszkałym na terenie naszej gminy. Wniosek winien być umotywowany (rekomendacja) i zawierać wykaz osiągnięć zgłaszanego kandydata w okresie od stycznia br. do dnia zgłoszenia oraz podpis kandydata.
Wnioski o przyznanie nagrody składać należy do 10 października br. w kancelarii Urzędu Miejskiego (budynek urzędu, I piętro, p. 133). Komisja powołana do rozpatrzenia wniosków podejmie decyzję o ewentualnej nominacji i poda ją do publicznej wiadomości. Nagrody będą wręczane 10 listopada podczas uroczystej gali z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

 

 • stypendia-sportowe

Termin składania kandydatur do tytułu „Zasłużony dla Kluczborka”

Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar zaprasza do składania wniosków o nadanie tytułu "Zasłużony dla Kluczborka".
Ostateczny termin składania wniosków to 10 października 2018r.
Wnioskodawcami tytułu i odznaczenia "Zasłużony dla Kluczborka" mogą być osoby fizyczne i prawne. Wnioski winny być kierowane do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kluczborku oraz zawierać pełne dane osobowe kandydata (data i miejsce urodzenia, wykształcenie, miejsce pracy, dokładny adres zamieszkania) oraz szczegółowe uzasadnienie zasług dla Kluczborka.
Wnioski proszę składać w kancelarii Urzędu Miejskiego w Kluczborku.
Medale „Zasłużony dla Kluczborka”  będą wręczane 10 listopada br. podczas uroczystej gali z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

 • zasluzony-dla-kluczborka

KONKURS NA WYBÓR PARTNERA

Ogłoszenie o naborze Partnera do projektu

KONKURS NA WYBÓR PARTNERA" w celu przygotowania i realizacji projektu w ramach II Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

 • autor: Bartosz Sobieraj, data: 2018-09-14

Komunikat ZUS: Polsko - Niemieckie Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego

 • -

Finał konkursu "Najlepsza przestrzeń publiczna województwa opolskiego"

 • -

Warsztaty łucznicze ZŁOTA PIĄTKA

 • warsztaty łucznicze

Mecz II ligi tenisa stołowego LZS Blyss Kujakowice vs KTS Gliwice

 • -

Spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką

 • rudnicka.plakat
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-09-19

Międzynarodowa konferencja naukowa w Kluczborku

W Kluczborku rozpoczęła się w czwartek 20 września dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona Heinzowi Piontkowi (1925-2003), najwybitniejszemu XX-wiecznemu pisarzowi z Kluczborka. Organizatorem konferencji jest Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar otwierając konferencję podkreślił fakt, że przed kilkoma laty została odsłonięta tablica pamiątkowa na domu rodzinnym Heinza Piontka przy ul. Byczyńskiej w Kluczborku.  Cieszy niezmiernie, że Uniwersytet Wrocławski już po raz trzeci wybrał Kluczbork na miejsce swojej konferencji. Po Freytagu i Lipińskim przyszła kolej na Piontka, którego 15. rocznica śmierci przypada w tym roku.

Twórczość Heinza Piontka jest u nas mało znana, ponieważ pisał on tylko po niemiecku i tylko jedna książka („Gorące kasztany”) została przetłumaczona na język polski. Germaniści z Uniwersytetu Wrocławskiego chcą to zmienić. 

W czwartek o godz. 17.00 w kinie Bajka studenci wrocławskiej germanistyki zaprezentują fragmenty tłumaczeń pierwszego tomu opowiadań Heinza pt. „Przed oczami” (niem. „Vor Augen”).

 • -
 • -
 • -
 • -

Sptkanie w ramach akcji "Masz Głos"

Szanowni Państwo, chcecie dowiedzieć się, jak wygląda organizacja wyborów samorządowych, co zmieniło się w zasadach głosowania, co zmieniło się w zasadach prowadzenia kampanii wyborczych?

Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego "Kobietom – Mammograf," Kluczborska Rada ds Seniorów,Stowarzyszenie Wolontariat 50+ „Senior dla Seniora” realizując program ogólnopolskiej akcji "Masz Głos" serdecznie zapraszają  do kawiarenki obywatelskiej na otwarte spotkanie z Panem Grzegorzem Wójkowskim, ekspertem akcji "Masz Głos," poświęcone kwestiom związanym ze zmianami w Kodeksie Wyborczym.

TWÓJ GŁOS MA MOC!
Miejsce spotkania – Kluczbork, Rynek 1/ratusz I p.
Termin spotkania - 1 października 2018,  godzina 12 – 13

Akcja "Masz Głos" jest to ogólnopolska akcja angażująca obywateli oraz władze do dialogu i współpracy na poziomie samorządowym. Jej celem jest zwiększenie zainteresowania mieszkańców udziałem w życiu publicznym oraz poczucia współodpowiedzialności wyborców i wybranych za decyzje podjęte w dniu głosowania.

Więcej informacji: www.maszglos.pl

Uwaga: Spotkanie jest otwarte, ale ze względów lokalowych prosi się o potwierdzenie swojego uczestnictwa do dnia 29.09.2018 na adres: kobietommammograf@wp.pl

 

 • masz-glos_logo

Jesienny odbiór odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Uwaga Mieszkańcy !

Informujemy, że Firma FCC Polska Sp. z o. o.
od dnia 5 października 2018r.

rozpocznie jesienny odbiór odpadów wielkogabarytowych
oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego bezpośrednio z nieruchomości.
Konkretne terminy odbioru dla poszczególnych nieruchomości są zamieszczone
w harmonogramie odbioru odpadów na rok 2018.

Jednocześnie informujemy, że w dniu odbioru odpady należy wystawić przed posesją, a w zabudowie wielorodzinnej przy altanie śmietnikowej bądź w miejscu ustawienia pojemników
do gromadzenia odpadów, w sposób widoczny i dostępny dla firmy wywozowej.

Przypominamy również, że w okresie między odbiorami bezpośrednio z nieruchomości każdy mieszkaniec jest zobowiązany do dostarczenia tego rodzaju odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Gotartowie.

UWAGA!

Odpady z remontów takie jak umywalki, stolarka drzwiowa i okienna, płyty kartonowo- gipsowe, gruz stanowią odpady budowlane i nie będą odbierane w ramach odbioru odpadów wielkogabarytowych, każdy mieszkaniec jest zobowiązany do dostarczenia tego rodzaju odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Gotartowie.

 • autor: Natalia Dąbrowska, data: 2018-09-20

UWAGA BIEGACZE!!! Dodatkowa pula miejsc i szczegółowy program imprezy

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem biegiem organizatorzy postanowili zwiększyć limit uczestników z 250 na 300 osób.

W dodatkowej puli 50 miejsc zapewniamy 50 medali po ukończeniu biegu oraz jedynie 20 pakietów startowych.

Zapisy i wpłaty w dniu biegu WYŁĄCZNIE w Biurze Zawodów od godz. 9.00 do 12.00. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zgodnie z regulaminem osoby zapisane przez Internet i nieopłacone nie mają zagwarantowanego miejsca na liście startowej.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy program imprezy biegowej dla dorosłych i dzieci i młodzieży.

 

 • -

IX GRAND PRIX ZIEMI KLUCZBORSKIEJ W TENISIE STOŁOWYM

 • -

Zobacz film promocyjny "Kluczbork kluczem do sukcesu"

Zobacz najnowszy film promocyjny i przekonaj się (a dowiesz się ) dlaczego Kluczbork jest „kluczem do sukcesu”. Zapraszamy do Kluczborka.

 

 • Kluczbork kluczem do sukcesu

Opolski Dzień Rodziny

 • plakat Dzień Rodziny

Mecz 2 ligi tenisa stołowego LZS Blyss Kujakowice vs LITS Meble Aders Żywiec

 • -

Narodowe Czytanie 2018

W piątek 21 września 2018 roku odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Regionalnym Zespole Placówek Wsparcia Edukacji Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Kluczborku. Tegoroczna odsłona ogólnopolskiej akcji głośnego publicznego czytania rozpoczęła się uroczystym powitaniem zaproszonych Gości oraz odczytaniem listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Fragmenty “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego głośno przeczytali:
Pan Roman Kamiński – Zastępca Burmistrza
Pani Urszula Pękala-Duda – Wicestarosta Kluczborski
Pani Elżbieta Pietrzykowska – Dyrektor Administracji Oświaty w Kluczborku
Pan Piotr Sitnik – Dyrektor Zespołu Szkół Licealno-Technicznych im. gen. Józefa Bema w Kluczborku
Pan Maciej Szymczyk – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Kluczborku
Pani Grażyna Rossa – nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Licealno-Technicznych im. gen. Józefa Bema w Kluczborku
Pani Beata Wietecha-Gwozdecka – pracownik Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluczborku, 
a także uczniowie z następujących klas:
- kl. III a LO Zespołu Szkół Licealno-Technicznych im. gen. Józefa Bema w Kluczborku
- kl. VIII b Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Kluczborku
- kl. III a T Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 – Centrum Kształcenia Ustawicznego w  Kluczborku
W spotkaniu udział wzięli również nauczyciele, nauczyciele bibliotekarze bibliotek szkolnych z następujących szkół: PSP nr 2, ZSL-T, ZSP nr 2 CKU w Kluczborku oraz uczniowie z kl. III a gimnazjum PSP nr 2 im. Janusza Korczaka w Kluczborku.

Czas wydarzenia wypełniły fragmenty filmu „Przedwiośnie” w reż. Filipa Bajona, a także czytelniczy flash mob, podczas którego wszyscy uczestnicy akcji, w jednakowym czasie, odczytali końcowy fragment „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Na pamiątkę i zakończenie Narodowego Czytania odbyło się stemplowanie egzemplarzy “Przedwiośnia” okolicznościową pieczęcią.
Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Kluczborku składa serdeczne podziękowania zaproszonym Gościom, przedstawicielom władz samorządowych, nauczycielom oraz uczniom z kluczborskich szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych za udział w tegorocznej odsłonie ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, której głównym celem jest promocja czytelnictwa oraz uczczenie narodowego dorobku literackiego.

 • 20180921_100311
 • 20180921_100543
 • 20180921_100612
 • 20180921_112656
 • WP_20180921_10_24_55_Proz
 • WP_20180921_10_31_07_Proz
 • WP_20180921_10_10_28_Pro
 • WP_20180921_10_27_38_Proz
 • WP_20180921_10_36_33_Pro(1)
 • WP_20180921_10_55_57_Pro(1)
 • WP_20180921_10_56_37_Pro(1)
 • WP_20180921_11_10_51_Proz(1)
 • WP_20180921_11_38_28_Pro(1)
 • WP_20180921_11_38_37_Proz(1)

Kluczborska Policja informuje

W związku z odbywającymi się w dniu 30 września 2018r. w godz. 06.00 - 17.00 ćwiczeniami policyjnymi, informujemy, że parking przy Hali Sportowej MKS-u Kluczbork na czas ćwiczeń będzie niedostępny dla osób niezwiązanych z prowadzonymi działaniami policyjnymi.

Za wszelkie utrudnienia powstałe w wyniku działań policyjnych - PRZEPRASZAMY.

VI Kluczborski Bieg Przełajowy o Złotą Barć – święto biegania w Kluczborku już za nami

Rekordowa liczba ponad 700 osób od przedszkolaka do seniora uczestniczyło w VI Kluczborskim Biegu Przełajowym „O Złotą Barć” w niedzielę 23 września 2018r. Uczniowie szkół gminnych w liczbie 250 startowali w biegach porannych. O godz. 11.00 wystartował Bieg Małego Mistrza, który cieszył się dużym powodzeniem wśród ponad 200 przedszkolaków, którzy wraz z rodzicami wystartowali na dystansie 100m.

Bieg główny na dystansie 5km i 10 km ukończyła rekordowa liczba 256 biegaczy. Bieg wystartował w samo południe a biegaczy na całej trasie poprowadził na rowerze Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar

Mieszkańcy gminy Kluczbork podjęli wyzwanie i aktywnie wzięli udział w biegu w liczbie aż 126 osób. W zawodach wzięło udział również wiele osób spoza Kluczborka (m.in. Wrocław, Opole, Kępno, Wieluń, Oleśnica, Praszka, Olesno, Namysłów, Brzeg,) oraz biegacze z Ukrainy i to właśnie oni wygrali na wszystkich dystansach. Zwycięzcą biegu na 10 km został Ukrainiec Sergii Krovlaidis, który osiągnął wynik 33:53. Spośród kobiet na dystansie 10 km wygrała Ukrainka Julia Diatlowa osiągając czas 40:06. Cieszy niezmiernie fakt, że tuż za nią finiszowała kluczborska biegaczka Wioletta Uryga, zajmując ostatecznie drugą lokatę z czasem 40:44. 

W biegu na 5 km pierwsze miejsca zajęli sportowcy z Ukrainy, najlepszym wśród mężczyzn okazał się Mykola Davydenko Kamil z czasem 15:47, a wśród kobiet tryumfowała Kristina Kolomiies z Ukrainy osiągając czas 18:52.


W kategorii mieszkańcy Gminy Kluczbork tryumfowali:
10km kobiety: I miejsce Wioletta Uryga, II miejsce Karolina Radwańska, III miejsce Katarzyna Sarnicka Idzior.
10km mężczyźni: I miejsce Sebastian Bryja, II miejsce Edward Bukowski, III miejsce Przemysław Liśkiewicz. 
5km kobiety: I miejsce Ewa Lewandowska, II miejsce Ilona Majcher, III miejsce Klaudia Boczek.
5km mężczyźni: I miejsce Adrian Wijatyk, II miejsce Lech Zarzecki, III miejsce Jarosław Przybył. 

Zawody już za nami, medale oraz nagrody rozdane i choć bieg się zakończył, wspomnienia i atmosfera pozostaną. Będą nas zagrzewać do przyszłorocznych zawodów, gdyż organizatorzy już zapewniają o przyszłorocznej VII edycji biegu, który odbędzie się pod koniec września 2019 roku. 

Serdeczne podziękowania należą się Kluczborskiej Grupie Biegowej za przygotowanie trasy zawodów, sympatycznym pszczółkom za serwowanie pysznej kluczborskiej grochówki, klasie policyjnej z Zespołu Szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku oraz jednostkom OSP z gminy Kluczbork za zabezpieczenie trasy. Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację biegu serdecznie dziękujemy.


Pełne wyniki na: https://live.ultimasport.pl/708/ 

Film ze startu biegu głównego: https://facebook.com/Kluczbork/

Galeria zdjęć UM (fot. Maciej Knapa): https://facebook.com/Kluczbork/

Galeria zdjęć (fot. Ultimasport.pl): https://facebook.com/ultimasport/

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Biblioteka zaprasza ...

 • -
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-09-25

Nabór na bezpłatne zajęcia piłki siatkowej dziewcząt w klasach I-III

Serdecznie zapraszamy dziewczęta z wszystkich szkół podstawowych z klas I-III na bezpłatne zajęcia piłki siatkowej. Zajęcia odbywają się w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 2. Terminy zajęć na plakatach poniżej.

 • -
 • -

Mobilny punkt informacyjny

 • -

XIX edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”

Arkadiusz Milik: Udział w tym turnieju to szansa na odkrycie talentu! Trwają zapisy do największych dziecięcych rozgrywek piłki nożnej w Europie

Rusza XIX edycja turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, będącego przepustką do marzeń o sportowej karierze dla setek tysięcy chłopców i dziewczynek z całego kraju. Tylko do 7 października na stronie turnieju nauczyciele i trenerzy mogą zgłaszać drużyny w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12. Zwycięzców poznamy – tradycyjnie już – w maju na stadionie PGE Narodowym.

Z PODWÓRKA DO REPREZENTACJI

Udział w tych rozgrywkach to prawdziwa szansa dla każdego dziecka na odkrycie talentu. Podczas blisko dwóch dekad do turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zgłoszonych zostało ponad 2 mln dzieci. Już przeszło 50 wychowanków turnieju zostało reprezentantami Polski w różnych kategoriach wiekowych. To tutaj swoje kariery zaczynali m.in. ambasador turnieju Arkadiusz Milik, a także Piotr Zieliński, Bartosz Bereszyński, Marcin Kamiński i Paulina Dudek. Rozgrywki rozpoczynają się na poziomie gmin i powiatów, by następnie podczas Finałów Wojewódzkich wyłonić drużyny, które na przełomie kwietnia i maja zagrają o Wielki Finał na PGE Narodowym oraz nagrodę główną, czyli wyjazd na mecz reprezentacji Polski.

- Moja piłkarska przygoda rozpoczęła się od turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, dlatego cieszy mnie fakt, że ta sportowa impreza tak dynamicznie się rozwija i wzbudza ogromne zainteresowanie dzieci oraz trenerów. To niesamowite, że zwycięzcy mogą zagrać w finale na stadionie PGE Narodowym, na którym swoje mecze rozgrywa reprezentacja Polski. Jestem przekonany, że udział w tym turnieju to szansa na spełnienie marzeń i odkrycie talentu – powiedział Arkadiusz Milik, napastnik reprezentacji Polski oraz SSC Napoli i ambasador turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.

- Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” nie tylko wychowuje przyszłe gwiazdy piłkarskich boisk, ale przede wszystkim zaszczepia miłość do futbolu i aktywności fizycznej w dziecięcych sercach. Na tym młodzieńczym entuzjazmie, radości z wygranej i sportowej złości po porażce zależy nam najbardziej, bo sport buduje charakter. Idea turnieju znakomicie wpasowuje się w naszą filozofię „Piłki dla wszystkich”, poprzez którą chcemy promować futbol w wydaniu amatorskim, młodzieżowym i rekreacyjnym – mówi Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

JAK ZGŁOSIĆ DRUŻYNĘ I ZAGRAĆ O SPEŁNIENIE MARZEŃ

Organizatorem turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem już od 12 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. W rozgrywkach objętych Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia, biorą udział drużyny chłopców i dziewczynek w kategoriach U-8, U-10 i U-12.

Drużyny reprezentujące szkoły podstawowe, Uczniowskie Kluby Sportowe, kluby sportowe, a także inne organizacje prowadzące działalność sportowo-edukacyjną zgłaszać mogą nauczyciele oraz trenerzy. Nowym zapisem w regulaminie turnieju jest dopuszczenie do udziału we wszystkich kategoriach wiekowych dziewczynek, które na co dzień występują w oficjalnych młodzieżowych rozgrywkach klubowych. Zasada ta dotyczy również najmłodszej kategorii (U-8) chłopców. Z kolei ci starsi mogą trenować w klubach, ale nie mogą być uprawnieni do rozgrywek ligowych w sezonie 2018/19. Reguła ta nie dotyczy jedynie reprezentacji szkół, którym wolno zgłosić każde dziecko będące uczniem danej placówki, nawet młodych piłkarzy grających na co dzień w lidze w klubowych barwach. Drużyny zgłaszać można tylko do 30 września na stronie www.zpodworkanastadion.pl. Za udział każdej drużyny w rozgrywkach trener otrzyma oryginalną koszulkę treningową.

Etapy gminne i powiatowe startują w październiku i potrwają do marca przyszłego roku. Po ich zakończeniu przyjdzie czas na Finały Wojewódzkie (od 18 marca do 26 kwietnia 2019 r.), a wreszcie – Finał Ogólnopolski w Warszawie (29 kwietnia – 2 maja 2019 r.). Jak co roku najlepsze drużyny wzniosą Puchar Tymbarku, odbiorą pamiątkowe medale oraz obejrzą na żywo jeden z meczów reprezentacji Polski.

- Tymbark już od 12 lat zachęca dzieci do aktywnego spędzania czasu i gry w piłkę nożną, będąc głównym sponsorem turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Tylko dzięki przekonaniu do sportu jak największej liczby dzieci już w wieku szkolnym w przyszłości doczekamy się piłkarzy na miarę reprezentantów Polski. Udział w turnieju to szansa nie tylko na przeżycie piłkarskiej przygody, ale również na odkrycie prawdziwych talentów – powiedział Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Maspex.

Już od poziomu wojewódzkiego rozgrywki są pod obserwacją selekcjonerów młodzieżowych reprezentacji Polski. Na obiecujących piłkarzy i utalentowane piłkarki z kategorii U-12 czekają nie tylko indywidualne laury, lecz także zaproszenia na Letnią oraz Zimową Akademię Młodych Orłów, czyli zgrupowania najbardziej uzdolnionych zawodników, którzy za jakiś czas mogą trafić do najmłodszej reprezentacji Polski U-15. W LAMO 2018 brało udział aż 30 zawodniczek i 45 piłkarzy, którzy wcześniej wystąpili w XVIII edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.

Szczegółowe informacje o turnieju znajdują się na stronach: www.zpodworkanastadion.pl oraz www.pzpn.pl.

Kontakt z mediami:

Mateusz Brzeźniak, Arskom Group, adres e-mail: m.brzezniak@arskom.pl, tel. +48 516 942 491

Zuzanna Walczak, PZPN, adres e-mail: zuzanna.walczak@pzpn.pl, tel. 22 551 22 76

Dorota Liszka, Tymbark, adres e-mail: d.liszka@maspex.com, tel. 33 870 82 04

 

Dodatkowych informacji o turnieju udzielają:
Marta Wasiluk – osoba odpowiedzialna za turniej z ramienia PZPN:

Adres e-mail:  marta.wasiluk@pzpn.pl, tel. 22 551 23 26, +48 512 516 991

Daniel Karaś – osoba odpowiedzialna za turniej z ramienia firmy Tymbark:

Adres e-mail: d.karas@maspex.com, tel. 33 870 84 55, +48 502 195 114

 • -

Inauguracyjny mecz w Kluczborku o mistrzostwo I ligi siatkówki

Zapraszamy na inauguracyjny mecz w Kluczborku o mistrzostwo I ligi siatkówki mężczyzn. UKS Mickiewicz Kluczbork zmierzy się z KS Lechia Tomaszów Mazowiecki  w sobotę 6.10. o godz.18.00 w hali OSiR. Karnety i bilety można nabyć w przedsprzedaży w hali OSiR w godz.7.00-15.00

Po sukcesie polskich siatkarzy liczymy na zwycięstwo naszych w Kluczborku. Zapraszamy wszystkich kibiców do gorącego dopingowania naszych siatkarzy.

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-10-03
 • -
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-10-03

Zaproszenie na spotkanie informacyjne "EKODOPŁATY"

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu od września br. realizuje ogólnopolski Program Priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn. „Czyste Powietrze”, którego celem jest finansowanie przedsięwzięć realizowanych przez osoby fizyczne polegających na zmniejszeniu lub uniknięciu emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne.

Program „Czyste Powietrze” skupia się na termoizolacji budynków, wymianie starych pieców i kotłów na kotły na: paliwa stałe, węzły cieplne, systemy ogrzewania elektrycznego, kotły olejowe, kotły gazowe kondensacyjne, pompy ciepła powietrze, pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody a także na montażu odnawialnych źródeł energii tj. instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne.

Z uwagi na to, że Program w swoich założeniach ma na celu walkę z ubóstwem energetycznym, naszą rolą jest dotarcie do jak najszerszej grupy mieszkańców regionu zainteresowanych uzyskaniem wsparcia. Dlatego z dniem 6 września br. rozpoczęły się spotkania we wszystkich gminach Polski (organizatorem spotkań jest Ministerstwo Środowiska, które współuczestniczyło z NFOŚiGW w pracach nad tworzeniem przedmiotowego Programu), podczas których m.in. pracownicy WFOŚiGW w Opolu przekazują informacje nt. szczegółów Programu.

 

Szczegóły programu Czyste Powietrze: https://portal.wfosigw.opole.pl/o-programie

 

drukuj (Zaproszenie na spotkanie informacyjne "EKODOPŁATY")

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-10-03
 • -
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-10-03

Marsz Nadziei i Akcja "Krokus"

W imieniu Stowarzyszenia Regionu Kluczborskiego Kobietom Mammograf serdecznie zapraszam na XX Różowy Marsz Nadziei.

 

Spotykamy się 10.10.2018 o godz. 12.00 na kluczborskim rynku.

 

Po przekazaniu informacji o ogólnopolskiej akcji "Marsz Nadziei", o profilaktyce chorób nowotworowych oraz o działaniu pracowni mammograficznej przejdziemy na Różową Aleję. Posadzimy tam kolejne cebulki krokusów.

 

Wiosną będzie piękniej!

 

Stowarzyszenie "Kobietom - Mammograf" realizuje projekt "Różowy Październik

2018 w Kluczborku".

 

W Kampanii Różowej Wstążeczki akcentujemy wydarzenia:

- 11 lat pracowni mammograficznej w Kluczborku,

- 11 lat naszego patronatu nad Różową Aleją w Kluczborku,

- 19 lat działania Stowarzyszenia Regionu Kluczborskiego "Kobietom Mammograf",

- 100-lecie praw wyborczych Polek.

 

Ewa Zgadzaj-Martyniuk,

prezes Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego "Kobietom-Mammograf"

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-10-04
 • -
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-10-04

Znajdź stypendium dopasowane do Ciebie

 • -

Burmistrz Miasta Kluczborka informuje

 • -

Zawody wędkarskie na zbiorniku retencyjnym (Zakończenie sezonu Koła PZW w Kluczborku)

7 października br. na zbiorniku retencyjnym odbędą się zawody, które organizuje Zarząd Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Kluczborku. W związku z tym wystąpią pewne ograniczenia, np. ze względu na bezpieczeństwo zawodników i mieszkańców wstrzymany będzie ruch rowerowy na alei wokół zbiornika na czas rozgrywania zawodów.

Organizatorzy przepraszają za utrudnienia.

Podpisanie umów z Zarządem Województwa Opolskiego

W dniu 03.10.2018r. w Urzędzie Miejskim w Kluczborku podpisano z Zarządem Województwa Opolskiego  reprezentowanym przez Marszałka Andrzeja Bułę i Wice Marszałka Stanisława Rakoczego umowy o dofinansowanie dwóch  projektów z Gminy Kluczbork.

Stowarzyszenie Hospicjum Ziemi Kluczborskiej Św. Ojca Pio  podpisało umowę na projekt pod nazwą „Poprawa jakości opieki medycznej poprzez realizację robót budowlanych, zakup sprzętu i wyposażenia dla Hospicjum Ziemi Kluczborskiej Św. Ojca Pio w Smardach Górnych”.

Natomiast "Dolina Stobrawy" spółka z o.o. w Maciejowie podpisała umowę o dofinansowanie projektu pn. „Woda dla owadów - edukacja o owadach i ich ekosystemach istotnym elementem ochrony bioróżnorodności - Entomopolis w Maciejowie etap 2”.

Projekt pierwszy uzyskał dofinansowanie w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 Osi priorytetowa X Inwestycje w infrastrukturę społeczną. Otrzymane dofinansowanie to 1 226 402,95 co stanowi 85% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. W ramach projektu w budynku przyszłego hospicjum stacjonarnego w Smardach Górnych wykonane zostaną prace termomodernizacyjne, zwiększające efektywność energetyczną przebudowywanego budynku,  prace instalacyjne (system wentylacji i klimatyzacji, instalacji przyzywowej), roboty budowlane  związane z usprawnieniami dla osób niepełnosprawnych (winda, podjazdy do budynku). Ponadto istotną część zadania, która będzie stanowiła zwieńczenie projektu, stanowi zakup sprzętu, urządzeń i wyposażenia, które posłuży przyszłym pacjentom hospicjum stacjonarnego.

Projekt drugi zostanie dofinansowany ze środków RPO WO 2014-2020 w ramach działania 05.01 - Ochrona różnorodności biologicznej. Wysokość dofinansowania to 1 675 900,67 zł, natomiast całkowita wartość projektu to 2 407 507,08 zł.

Woda dla owadów - edukacja o owadach i ich ekosystemach istotnym elementem ochrony bioróżnorodności - Entomopolis etap 2” jest projektem partnerskim w którego realizację zaangażowane zostaną 3 podmioty: Dolina Stobrawy sp. z.o.o., Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kluczbork Skarb Państwa, Stowarzyszenie Wsi Bogacica "Bogatalanta". Przedmiotowy projekt zakłada między innymi budowę budynku Pracowni Pasiecznej na terenie pasieki zarodowej w Maciejowie, niezbędnego do realizacji zadań z zakresu ochrony różnorodności biologicznej oraz prowadzenia działalności w zakresie edukacji ekologicznej, zakup sprzętu i wyposażenia dla potrzeb prowadzenia zajęć edukacyjnych i warsztatów, prowadzenie edukacji przyrodniczej dla dzieci przedszkolnych i szkół podstawowych z terenu woj. opolskiego bezpośrednio w ich placówkach, prowadzenie edukacji w Pracowni Pasiecznej dla pozostałych grup docelowych projektu. Zadania realizowane przez partnerów w dużej mierze obejmą działania w zakresie mikroretencji, prowadzone łącznie na 4 stawach, w tym na stawie położnym na obszarze Natura 2000 PLH160013, których celem będzie odtworzenie naturalnego krajobrazu. Ponadto utworzone, wyremontowane zostaną ścieżki dydaktyczno-przyrodnicze, jedna z nich zlokalizowana jest przy wyłuszczarni nasion w Lasowicach Małych, druga powstanie przy stawie na obszarze Natura 2000 PLH160013. W miejscach realizacji projektu przez partnerów ustawione zostaną tablice edukacyjne zawierające treści dydaktyczne związane z bioróżnorodnością, mikroretencją, Naturą 2000.

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-10-05
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-10-05

Turniej szachowy z okazji 60-lecia Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość" w Kluczborku

Inauguracyjny mecz w Kluczborku o mistrzostwo I ligi siatkówki

W sobotę 6 października w hali OSiR w Kluczborku odbył się inauguracyjny mecz o mistrzostwo I ligi siatkówki mężczyzn. UKS Mickiewicz Kluczbork zmierzył się z KS Lechia Tomaszów Mazowiecki. Brawa dla naszych zawodników za walkę i serce zostawione na boisku. Niewiele zabrakło do pełni szczęścia. Siatkarze UKS Mickiewicz po bardzo zaciętym i emocjonującym meczu przegrali 2:3.

Dla kluczborskiego zespołu był to historyczny, pierwszy mecz w 1 lidze. Temu wydarzeniu towarzyszyła odpowiednia otoczka. Kibice wypełnili halę niemal do ostatniego miejsca, a spotkanie otworzył Giba, legendarny brazylijski siatkarz.

Obszerna relacja ze spotkania na: nto.pl

 

Biblioteka zaprasza ...

 • -
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-10-08

Dzień Krajobrazu na Opolszczyźnie

W ramach obchodów Dnia Krajobrazu, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu przy współudziale Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, Uniwersytetu Opolskiego, Gminy Murów oraz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagwiździu organizuje spacer krajobrazowy dla mieszkańców Opolszczyzny zainteresowanych poszerzeniem wiedzy o krajobrazie, zasadach i sposobach jego ochrony.

Spacer zaplanowano na 19 października 2018 r. w miejscowościach Murów i Zagwiździe. Początek spotkania o godz. 10:00 na parkingu przy sklepie Dino w Murowie.

Zgłoszenia udziału w spacerze przyjmowane będą na adres poczty elektronicznej - sekretariat.opole@rdos.gov.pl do 12 października 2018 r. Chętni powinni wypełnić formularz zgłoszenia i przesłać go pocztą elektroniczną do Regionalnej Dyrekcji. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona, o kwalifikacji decyduje kolejność zgłoszenia.

Dodatkowe informacje można uzyskać  telefonicznie pod numerem 77 45-26-242.

Program spotkania:

 • godz. 10:00 - zbiórka i przywitanie uczestników na parkingu przy sklepie Dino w Murowie
 • godz. 10:10-11:30 - przemarsz z przewodnikiem ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną do Zagwiździa
 • godz. 11:30-13:00:
  • spotkanie w Dawnej Kuźni w Zagwiździu:
  • prezentacja odrestaurowanych obiektów zabytkowej kuźni
  • prelekcja „Usługi krajobrazowe – rola i znaczenie krajobrazów”
  • poczęstunek
 • godz. 13:00 – 14:00 - zwiedzanie kościoła w Zagwiździu oraz ogrodu botanicznego
 • ok. godz.14:30 - zakończenie spaceru przy kościele w Zagwiździu

Zapraszamy do udziału.

Formularz zgłoszenia do pobrania (plik DOC, 104 KB)

Burmistrz Miasta Kluczborka ogłasza dodatkowy nabór wniosków

INFORMACJA

DLA MIESZKAŃCÓW GMINY KLUCZBORK

 

Burmistrz Miasta Kluczborka ogłasza dodatkowy nabór wniosków

o udzielenie dotacji celowej z budżetu Gminy Kluczbork

 na modernizację ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne

lub budowę proekologicznego ogrzewania

 

1. Szczegółowe zasady udzielenia dotacji celowej na modernizację ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne lub budowę ogrzewania proekologicznego określa Uchwała Nr VIII/77/11 Rady Miejskiej w Kluczborku z dnia 25 maja 2011r. w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na modernizację ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne lub budowę proekologicznego ogrzewania (Dz. Urz. Woj. Opols. Nr 77, poz. 962 z późn. zm.).

 

2. Wnioski o udzielenie dotacji będą przyjmowane od dnia 10 października 2018r. do dnia 16 listopada 2018r.

 

3. Wnioski złożone po terminie określonym w ust. 2 zostaną odesłane wnioskodawcy bez rozpatrzenia.

 

4. Wzór wniosku o udzielenie dotacji, wzory oświadczeń oraz wykaz załączników dostępne są na stronie Urzędu Miejskiego w Kluczborku www.kluczbork.eu oraz w Wydziale Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miejskiego w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork, pokój nr 125.

 

5. Wnioski należy składać w formie papierowej w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Kluczborku, ul. Katowicka 1, 46-200 Kluczbork, pokój nr 133.

     

/-/ Jarosław Kielar

Burmistrz Miasta Kluczborka

 

Seminarium z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód kluczborski i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Opolu serdecznie zapraszają na seminarium w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pn. "Tak rodziła się Niepodległa. Polaków drogi do wolności", które odbędzie się we wtorek, 16 października o godz. 17:00 w Auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku. Wstęp wolny.

 

 

Z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj!
phm. Anna Sochacka-Fila 

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-10-11
 • -
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-10-11

Zawody wędkarskie na zbiorniku retencyjnym (III tura Spinningowej Ligi Okręgowej)

14 października br. na zbiorniku retencyjnym odbędą się zawody, które organizuje Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego z siedzibą w Opolu. W związku z tym wystąpią pewne ograniczenia, np. ze względu na bezpieczeństwo zawodników i mieszkańców wstrzymany będzie ruch rowerowy na alei wokół zbiornika na czas rozgrywania zawodów.

Organizatorzy przepraszają za utrudnienia.

Marszałkowski Dzień Zdrowia

 • -
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-10-11

X Rodzinny Turniej Tenisa Stołowego

 • -

Kompleksowa aplikacja KLUCZBORK MIODEM PŁYNĄCY dla turysty i mieszkańca

Serdecznie zapraszamy do zainstalowania oficjalnej aplikacji KLUCZBORK MIODEM PŁYNĄCY, która zawiera w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje potrzebne dla turysty i mieszkańca. Dzięki tej aplikacji masz dostęp do wszystkich atrakcji turystycznych, nie zgubisz się na trasie rowerowej i znajdziesz najlepsze restauracje i bary z wyśmienitą lokalna kuchnią.  W aplikacji znajdziesz również kalendarium imprez oraz bazę noclegową i galerie zdjęć.


Aplikacja KLUCZBORK MIODEM PŁYNĄCY dostępna bezpłatnie w sklepie Google Play, pod linkiem
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.sisms.mobis.kluczbork

Oficjalna aplikacja turystyczna Gminy Kluczbork, dzięki której poznasz najciekawsze miejsca i atrakcje ziemi kluczborskiej. Aplikacja KLUCZBORK MIODEM PŁYNĄCY to mobilny przewodnik turystyczny zawierający atrakcje turystyczne, obiekty przyrodnicze, bazę noclegową, bazę gastronomiczną. Każdy obiekt zawiera opis, lokalizację położenia na mapie z możliwością wyznaczenia trasy dojazdu, zdjęcia, pliki audio, interaktywne dane kontaktowe. Funkcjonalność szlaków turystycznych pozwoli w łatwy sposób odkryć wszystkie urokliwe miejsca naszej gminy.

Zapraszamy do korzystania i odwiedzenia Kluczborka.

 

 • unnamed
 • unnamed2
 • unnamed3
 • unnamed4
 • unnamed5

Zapraszamy na mecz 2 ligi tenisa stołowego

W imieniu Klubu Stowarzyszenie Ludowy Zespół Sportowy Kujakowice zapraszamy na mecz 2 ligi tenisa stołowego sezonu 2018/19 LZS Blyss Kujakowice vs KS Mysław Mysłowice, który odbędzie się 19.10.2018 o godz. 18.00 w Hali Sportowej Gimnazjum w Chocianowicach.

 

 • 2 liga tenisa stołowego

Sukcesy Klubu Odkrywców Historii Lokalnej w Kluczborku

Archiwum Historii Mówionej świętuje swoje dziesięciolecie. Inicjatywa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu pod opieką pani Izabeli Waloszek doczekała się wielu absolwentów, ale przede wszystkim wielu wywiadów.  Cała dokumentacja projektu dostępna jest na stronie projektu: e-historie.pl
Motto całego przedsięwzięcia to słowa papieża Franciszka wypowiedziane w Polsce do młodzieży: „Rozmawiaj z rodzicami, z osobami starszymi, ale rozmawiaj przede wszystkim z dziadkami”.
12 października w Sali Orła Białego urzędu marszałkowskiego w Opolu odbyła się konferencja podsumowująca dziesięć lat rozmów ze świadkami historii. Efekty pracy są imponujące: zebranych zostało 550 wywiadów audio, ponad 2 tysiące archiwalnych zdjęć, 6 publikacji książkowych.
Obecny na konferencji dr Christean Wagner, przewodniczący Centrum Przeciwko Wypędzeniom z Bonn, tak ocenił tą inicjatywę: „Starsze osoby mają potrzebę relacjonowania swojego życia. A tu widzimy jak pokolenie wnuków przychodzi do nich z pytaniami. To jest wkład do zrozumienia także naszej teraźniejszości i przyszłości”

Wśród uczestników konferencji obecni byli również członkowie klubów Odkrywców Historii Lokalnej. Jeden z nich powstał przed 6 laty w Kluczborku pod opieką pań Elżbiety Wydra i Zofii Kucharskiej, pierwotnie przy Publicznym Gimnazjum nr 3, obecnie z siedzibą przy Małym Centrum Bibliotecznym Języka Niemieckiego (ul. Miarki 2), jako klub skupiający młodzież z różnych szkół.
Czy warto podejmować takie inicjatywy?
Tak, dzięki nim nawiązuje się nić porozumienia między dwoma/ trzema różnymi pokoleniami, a młodzi ludzie już nie puszczają mimo uszu opowiadań swoich dziadków.
Współpraca z Hausem (tak potocznie nazywany jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej) ma swoje wymierne efekty dla kluczborskiego klubu i jego członków/ absolwentów. W trakcie działania klubu udało się zorganizować konferencję i spotkanie z wieloma świadkami czasu, uczniowie należący do klubu podjęli wyzwanie i zorganizowali grę miejską po Kluczborku, łączącą elementy historii polsko-niemieckiej miasta.
Na piątkowej konferencji podsumowującej 10 lat działalności AHM-u oraz konkurs  „Rok 1945 oczami dziadka i babci – Zachowaj od zapomnienia historię swojej rodziny” uczniowie z Kluczborka zostali wyróżnieni i zauważeni.
Najpierw, jako podsumowanie, pokazano reportaż z działań podjętych w naszym klubie. Natomiast w konkursie członkowie kluczborskiego klubu zajęli kolejno:
1 miejsce – Krystian Kansik, obecnie uczeń LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących STO w Kluczborku, za wywiad ze świadkiem czasu - panią Anielą Kucierajter z Kluczborka
3 miejsce – Mikołaj Cieplik, obecnie uczeń klasy I Liceum Wojskowego Husarz we Wrocławiu, za wywiad ze świadkiem czasu - panią Krystyną Puszkar z Kluczborka
Wyróżnienie otrzymała Agnieszka Radziewicz, uczennica LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących STO w Kluczborku, za wywiad ze świadkiem czasu – panią Kazimierą Radziewcz
Cytując za gosc.pl:
- Jak tylko możemy to odwiedzamy naszych teściów lub przywozimy ich do siebie. Tak więc kontakty międzypokoleniowe w naszej rodzinie są dobre – mówi Joanna Radziewicz, nauczycielka historii z Byczyny. Jej córka - Agnieszka utrwaliła wspomnienie roku 1945 oczami swojej babci Kazimiery i jest jedną z wyróżnionych w konkursie. – W rodzinie bardzo często rozmawialiśmy o czasach wojny. Bo moich dziadków – z tego co mi wiadomo – to Ukraińcy powiesili na drucie kolczastym. Bardzo często ojciec i starsze siostry opowiadały mi o tym. Natomiast co do rozmów z naszymi dziećmi to mam wrażenie, że do pewnego czasu unikały tych tematów, jakby się przed nimi broniły. Ale po pewnym czasie dorośli do tego. Więc to nie był u nas temat tabu. Bo ja za mocno to wszystko przeżyłam i dotychczas nie potrafię kryminału oglądnąć. Zostały mi w oczach dramatyczne obrazy podpalonej przez banderowców naszej wsi – mówi pani Kazimiera Radziewicz.

Podsumowując warto być, warto słuchać, warto łączyć pokolenia.
Parafrazując słynne słowa księdza Jana Twardowskiego:
Śpieszmy się … słuchać… ludzi, tak szybko odchodzą, wraz z nimi historia.

Wszystkich chętnych do klubu zapraszam do skontaktowania się z opiekunem, panią Elżbietą Wydra

 

 • IMG_5284

Informacja o numerach oraz granicach obwodów głosowania, wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych oraz możliwości głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zarządzonych na dzień 21 października 2018 r.

Zaproszenie za spotkanie informacyjne ...

 • -
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-10-18

Uroczysta ostatnia 55. sesja Rady Miejskiej

W dniu 17.10.2018r odbyła się uroczysta ostatnia 55. sesja Rady Miejskiej 7 kadencji w Kluczborku. pod koniec obrad Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Kędzia oraz Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar podziękowali wszystkim radnym za zaangażowanie i 4 letnią pracę dla Gminy Kluczbork.

 • DSC_0100
 • DSC_0103
 • DSC_0123
 • DSC_0169

Charytatywny Koncert Organowy

 • Charytatywny Koncert Organowy

Zostań Żołnierzem!

22. października br., Wojskowa Komenda Uzupełnień w Brzegu rozpoczyna realizację kampanii promocyjno-informacyjnej pn. „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Jesteś na początku swojej drogi zawodowej i zastanawiasz się, co robić w życiu? A może masz już bagaż doświadczeń, ale chcesz zrobić coś więcej albo coś zmienić? W obu przypadkach odpowiedź jest jedna – wstąp do wojska!
Celem kampanii Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej jest zwiększenie stanu osobowego polskiej armii we wszystkich rodzajach sił zbrojnych (wojskach lądowych, specjalnych, lotnictwie, marynarce wojennej i obronie terytorialnej), w służbie zawodowej i w rezerwie oraz we wszystkich korpusach osobowych − szeregowych, podoficerów i oficerów.
– Chcemy, aby Wojsko Polskie było liczniejsze, aby młodzi ludzie wiązali swoją przyszłość z Wojskiem. To innowacyjna kampania, wykorzystująca nowoczesne formy przekazu. Jej zadaniem jest doprowadzenie do tego, aby w przyszłym roku do Wojska Polskiego przystąpiło 10 tysięcy nowych żołnierzy – powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej w Lublinie inaugurując kampanię Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej.
Kampania „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” będzie realizowana w formule tzw. „tygodni rekrutacyjnych”.
Co miesiąc, w wyznaczonym tygodniu począwszy od dnia 22. października, w teren wyruszy mobilny zespół rekrutacyjny, złożony z przedstawicieli Wojskowej Komendy Uzupełnień w Brzegu oraz przedstawiciela 1. Brzeskiej Brygady Saperów.
Pierwszym „przystankiem na drodze” naszego mobilnego zespołu rekrutacyjnego będzie miasto Kluczbork.
 
Podczas naszej wizyty żołnierze zawodowi opowiedzą o własnych doświadczeniach, dostępnych ścieżkach kariery i perspektywach rozwoju. Zainteresowanym wskażą, dokąd powinni się zwrócić, by uzyskać szczegółowe informacje, wręczą foldery i ulotki. Nasi pracownicy będą zachęcać, wspierać i doradzać, co zrobić, by nie przegapić ciekawej szansy, a zarazem podjąć odpowiedzialną i przemyślaną decyzję o swojej przyszłości, być może związanej ze służbą Ojczyźnie.
W trakcie „podróży po naszym terenie”, mobilny zespół rekrutacyjny WKU w Brzegu zawita również w Nysie (listopad) oraz Brzegu (grudzień).

GDZIE NAS SPOTKASZ? – KLIKNIJ TUTAJ
SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH!
Oficer Prasowy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Brzegu

 

 • Grafika

Podziękowanie dla mieszkańców od Burmistrza Miasta Kluczborka

Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar oraz radni i kandydaci KWW Ziemia Kluczborska serdecznie dziękują wszystkim wyborcom za oddane głosy na Ziemię Kluczborską w wyborach do powiatu, gminy oraz na burmistrza.
W wyborach na burmistrza 10 659 głosów (77,76% poparcia) to bardzo dobry wynik świadczący o zaufaniu i docenieniu pracy Burmistrza Jarosława Kielara w ostatnich czterech kadencjach (2002-2018).
W wyborach do gminy, Ziemia Kluczborska uzyskała aż 13 na 21 mandatów. Do powiatu udało się wprowadzić 7 radnych. To dowód na to, że Ziemia Kluczborska jest postrzegana przez mieszkańców jako ugrupowanie, które dotrzymuje obietnic, wspólnie realizuje wiele projektów i inicjatyw oraz zamierza zrobić jeszcze więcej dla Gminy Kluczbork.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy
Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar
Radni i kandydaci KWW Ziemia Kluczborska

 • Podziękowanie Burmistrza Miasta Kluczborka

Biblioteka zaprasza ...

 • -
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-10-25

UROCZYSTE OBCHODY 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Serdecznie zapraszamy na uroczyste obchody 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości w Kluczborku. Już 10 listopada o godz.16.00 uroczysta Gala inaugurująca  obchody, gdzie GWIAZDĄ WIECZORU będzie TOMASZ STOCKINGER.  11 listopada zapraszamy na dalsze imprezy związane z obchodami 100 lecia niepodległości m. in. Msza w intencji Ojczyzny, uroczysty przemarsz, Piknik patriotyczny na kluczborskim rynku, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, sztafeta niepodległości, koncert w kinie Bajka. Szczegółowy program obchodów znajdą Państwo na plakatach w załącznikach.

UWAGA!!! W związku z organizacją na kluczborskim rynku w dniu 11 listopada 2018 (niedziela) obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości bardzo prosimy kierowców o nie parkowanie pojazdów na parkingach w Rynku oraz na ulicy Paderewskiego w dniu uroczystości od godz. 7.00. Prosimy też mieszkańców parkujących w na co dzień rynku o przestawienie swoich samochodów. Za utrudnienia przepraszamy.

 

 • 100-lecie_9_ostatni
 • koncert big roll band
 • stockinger
 • sztafeta niepodległosci

Rozgrywki 2 ligi tenisa stołowego

W imieniu Klubu Stowarzyszenie Ludowy Zespół Sportowy Kujakowice zapraszamy na mecz 2 ligi tenisa stołowego sezonu 2018/19 LZS Blyss Kujakowice vs UKS Huragan Sosnowiec, który odbędzie się  02.11.2018 o godz. 18.00 w Hali Sportowej Gimnazjum w Chocianowicach.

 

 • plakat LZS 201819a

Godziny pracy Urzędu Miejskiego w piątek 2.11

Uprzejmie informujemy, że w dniu 2 listopada 2018 r. (piątek) Urząd Miejski w Kluczborku będzie czynny od godz. 8.00 do 15.00.

Kluczborscy karatecy zostali Mistrzami Świata

Na Mistrzostwach Świata w Kanadzie Kluczborski Klub Karate wywalczył 6 medali (5 złotych i 1 brązowy).
Alicja Zalecińska została Mistrzynią Świata w fuku-go oraz w kumite drużynowym (razem z Marysią Deptą, Klaudią Mleko i Agnieszką Sajdutką). Dawid Rojowski zwyciężył w dwóch konkurencjach: w kumite indywidualnym oraz w kumite drużynowym (razem z Michałem Sową, Konradem Kardasem i Daminem Tomasikiem). Konrad Kardas zdobył złoty medal w kumite drużynowym oraz brąz w fuku-go.

 • kkk_logo-2

OTW w Bąkowie laureatem ogólnopolskiego konkursu Mister Camping

Ośrodek Turystyczno – Wypoczynkowy w Bąkowie został po raz kolejny laureatem ogólnopolskiego konkursu Mister Camping. W tym roku zdobył II miejsce wyróżniając się z pośród wszystkich kempingów w Polsce. Wszystkim klientom obiecujemy, że nie ustaniemy w staraniach aby zapewnić jak najwyższy poziom wypoczynku i nasz ciągły rozwój. Zapraszam serdecznie do korzystania w sezonie letnim z tego pięknego obiektu.

Kierownik OTW w Bąkowie
Marcin Michalski

 

 • mister camping 2018 zdjęcie

Zapraszamy na mecz 1 ligi mężczyzn w piłce siatkowej

 • UKS - KPS Siedlce

WOJEWODA OPOLSKI ZAPRASZA na UROCZYSTE OBCHODY 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 • -
 • -
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-11-05

Biblioteka zaprasza ...

 • -
 • -
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-11-05

Mecz POLSKA – BOŚNIA I HERCEGOWINA w Kluczborku

Zapraszamy na mecz towarzyski reprezentacji Polski w piłce nożnej kobiet z drużyną z Bośni i Hercegowiny.

Mecz zostanie rozegrany 13 listopada 2018 r. (wtorek) o godzinie 17:00 na Stadionie Miejskim w Kluczborku.

Wstęp na mecz odbywać się będzie za okazaniem darmowej wejściówki, którą można odebrać od środy 7.11:

 • w biurze Opolskiego Związku Piłki Nożnej (Opole, ul. Damrota 6),
 • w siedzibie klubu MKS Kluczbork (Kluczbork, ul. Sportowa 7),
 • w biurze Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kluczborku (Kluczbork, ul. Mickiewicza 10).

Na stadion zapraszamy już od godziny 16:00, o której to rozpocznie się koncert Orkiestry Dętej z Łowkowic.

 

Serdecznie zapraszamy!

 • Mecz Polska - Bośnia i Hercegowina

Informacja o uzyskanym dofinansowaniu

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu ogłosił w marcu 2018r. nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć zgodnych z gminnymi programami usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest na terenie województwa opolskiego. W ramach konkursu dofinansowywane są koszty kwalifikowane w wysokości do 85%, niezbędne do osiągnięcia efektu ekologicznego obejmujące: demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest.

Gmina Kluczbork po raz czwarty wzięła udział w konkursie i otrzymała dofinansowanie na zadanie pn. „Unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Kluczbork”. Dnia 23 sierpnia 2018r. podpisano umowę dotacji Nr 64/2018/G-24/OZ-ZOA/D pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu a Gminą Kluczbork. 

Całkowity koszt zadania wyniósł 35.985,38zł, z czego:

 • 30.587,17zł – 85% kosztów kwalifikowanych pochodzi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

Pozostałe środki w wysokości:

 • 5.398,21zł – 15% kosztów kwalifikowanych pochodzi ze środków własnych beneficjentów końcowych.

Zadanie pn. „Unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Kluczbork”, w imieniu Gminy Kluczbork, realizowane było przez firmę Środowisko i Innowacje Sp. z o.o. ul. Marynarska 15, 02-674 Warszawa, w miesiącach lipiec-październik 2018r. Prace polegały na demontażu, transporcie i utylizacji wyrobów zawierających azbest.
Odpady niebezpieczne usunięto z terenu 32 nieruchomości, na których znajdowało się 76,53Mg (ton) odpadów zawierających azbest. 
 

 • -
 • autor: Agnieszka Wierzbicka

Ćwiczenie RENEGADE

W dniach 14 - 15 listopada 2018 r. (16 listopada – termin zapasowy) odbędzie się ćwiczenie RENEGADE-SAREX 18/II  z wykorzystaniem systemów alarmowania ludności. Nadany zostanie sygnał alarmowy (syrena) dotyczący zagrożenia z powietrza.

OGŁOSZENIE ALARMU – modulowany dźwięk syreny w okresie 3 minut,

ODWOŁANIE ALARMU – ciągły dźwięk syreny w okresie 3 minut.
 

 • autor: Barbara Drapacz

Spotkanie informacyjne dla potencjalnych beneficjentów działania 1.1. Innowacje w przedsiębiorstwach RPO WO 2014-2020 z terenu powiatów kluczborskiego i oleskiego

 • -
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-11-13

Uroczyste obchody 100 lecia niepodległości w Kluczborku

W dniach 10-11 listopada 2018 r. odbyły się główne uroczystości uświetniające 100 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ PAŃSTWO POLSKIE.
Uroczysta gala inaugurująca obchody odbyła się o godzinie 16.00 w hali OSiR. Po wprowadzeniu sztandaru Gminy Kluczbork i wspólnym odśpiewaniu hymnu rozpoczął się program artystyczny „Tylko drzewa” przygotowany przez dzieci, młodzież i seniorów z Kluczborskiego Domu Kultury. Uroczystego otwarcia gali dokonał  Burmistrz Kluczborka Pan Jarosław Kielar, podkreślając doniosłość i wagę, jakie Święto Odzyskania Niepodległości ma dla Polaków. Następnie, wręczone zostały medale Zasłużony dla Kluczborka. Ten zaszczytny tytuł, który w tym roku wręczono już po raz  20, otrzymali: Józef Golenia oraz Stanisław Leśko. W dalszej części wręczono odznaczenia Związku Inwalidów Wojennych RP. Następnie wręczono Kluczborskie Baszty 2018, stypendia dla uczniów i sportowców oraz nagrody dla osób promujących miasto i gminę Kluczbork. Więcej o nagrodzonych można przeczytać w kolejnych newsach. Uroczystą galę zwieńczył  koncert  Tomasza Stockingera „Już nie zapomnisz mnie”.
W niedzielę 11 listopada już o godzinie 6.00 rano wystartowała Sztafeta Niepodległości – 100 km na 100 lat po powiecie kluczborskim.
O godz. 8.30 na Cmentarzu Komunalnym pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego przedstawiciele władz, środowisk kombatanckich, stowarzyszeń oraz instytucji gminnych i powiatowych przy dźwiękach werbli złożyli kwiaty i zapalili znicze. Po uroczystościach na cmentarzu wszyscy zebrani udali się na mszę świętą w intencji Ojczyzny, która odbyła się o godz. 9.00 w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku. Oprawę uroczystości zapewnili żołnierze Jednostki Wojskowej 2286 oraz Orkiestra Dęta z Łowkowic.
Po mszy odbył się Marsz Niepodległości z wielką biało czerwoną flagą i osobą Marszałka Józefa Piłsudskiego z kościoła NSPJ na kluczborski rynek, gdzie odbył się Piknik Patriotyczny. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu i wciągnięciu flagi na maszt, odsłonięto pamiątkową tablicę Gminy Kluczbork z okazji 100 lecia niepodległości. Tablicę odsłonili Bolesław Herman – najstarsza osoba odznaczona medalem Zasłużony dla Kluczborka oraz Paweł Cirko – stypendysta Burmistrza.
Liczne atrakcje czekały na uczestników pikniku patriotycznego: pokaz zabytkowych samochodów, pokazy grup rekonstrukcyjnych, Niepodległościowa Parada Motocykli,  wspólne zdjęcie wszystkich mieszkańców, pokaz sprzętu strażackiego, występy artystyczne i wiele innych atrakcji. Zwieńczeniem pikniku był pokaz laserów na kluczborskim rynku.
Obchody 100 lecia zakończył koncert niepodległościowy orkiestr dętych pod batutą Rolanda Mendla w kinie Bajka.


Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć na www.facebook.com/Kluczbork

oraz na: www.powiatkluczborski.pl

 

Turniej służb mundurowych w halowej piłce nożnej

W dniu 9 .11.2018r. na Hali Kampusu Stobrawa  w Kluczborku został rozegrany Turniej o Puchar Zakładu Karnego w Kluczborku w piłce nożnej z Okazji 100 –lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Udział wzięło 5 drużyn: dwie drużyny z Zakładu Karnego z Kluczborka, drużyna Państwowej Straży Pożarnej, Nadleśnictwo Kluczbork i Urząd Miejski z Kluczborka. Rozegrano mecze systemem - każdy z każdym i po zakończeniu zawodów okazało się, że 1 miejsce przypadło drużynie z Urzędu Miejskiego, 2 miejsce Nadleśnictwo, 3 Państwowej Straży Pożarnej. Po turnieju wszyscy spotkali się na poczęstunku.
Dziękuję organizatorom za organizację  turnieju, Dyrektorowi ZK w Kluczborku mjr Kajetanowi Zbączyńskiemu.

Zdjęcia: Jarosław Nazarkiewicz
Drużyna UM grała w składzie: Dubowiecki Kazimierz-kapitan, Ligenza Tomasz, Smereka Łukasz, Czarnecki Adrian, Kamiński Andrzej, Ślusarek Łukasz, Podoliński Jacek, Woźny Damian, Zator Grzegorz, Nazarkiewicz Jarosław.

 

 • DSC_5226
 • DSC_5228
 • DSC_5277
 • DSC_5279
 • DSC_5284
 • DSC_5290
 • DSC_5298
 • DSC_5308

Zasłużony dla Kluczborka 2018

10 listopada 2018 r. na hali OSiR-u odbyła się uroczysta gala upamiętniająca 100 rocznicę odzyskania niepodległości, podczas której Burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Kluczborku Janusz Kędzia wręczyli medale „Zasłużony dla Kluczborka”. Otrzymują je osoby, które poprzez swoje działania oraz pracę pełną zaangażowania i pasji istotnie wyróżniają się na tle społeczności naszego miasta. W tym roku decyzją szacownej kapituły ten honorowy tytuł przyznany został następującym osobom:
Józef Golenia
Pana Józefa Golenię znają nie tylko wszyscy kibicie siatkówki na całym świecie. Na wszystkich najważniejszych międzynarodowych imprezach można zobaczyć pana Józefa z nieodłączną flagą Kluczborka. Jest jednym z inicjatorów utworzenia drużyny siatkarskiej UKS Mickiewicz Kluczbork, która w 2018r awansowała sensacyjnie do I ligi siatkówki. Obecnie jest bardzo zaangażowany w zespół, z którym jest zawsze i na dobre i na złe.
Pan Józef od wielu lat żywo interesuje się sprawami osób potrzebujących, rozwija zainteresowania młodych sportowców, organizuje akcje charytatywne, m.in. Bal charytatywny dal siatkarki Agaty Mróz, mecz siatkówki z udziałem sportowych gwiazd na rzecz Hospicjum Ziemi Kluczborskiej, akcja charytatywna na rzecz chorego na białaczkę Mateusza Szurmaka i wiele wiele innych.

Stanisław Leśko
Pan Stanisław Leśko prowadzi w Kluczborku Zakład Złotniczo-Szlifierski od 1979r. Działalność prowadzi przy ul. Ściegiennego, remontując zabytkowe kamienice otworzył tam nowoczesny salon złotniczy z pracownią – który stał się wizytówką miasta.
Od 1980 aktywnie dział w Cechu Rzemiosł Różnych w Kluczborku. W okresie dotychczasowej działalności zawodowej brał udział w wielu akcjach charytatywnych pomagając wielu mieszkańcom, stowarzyszeniom i instytucjom, zawsze pozostawał anonimowych darczyńcą. Pan Stanisław posiada liczne odznaczenia w tym m.in. Szablę Kilińskiego – najwyższe odznaczenie krajowe rzemiosła. W 2019 roku zakład będzie obchodził jubileusz 40 lecia działalności.

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć na www.facebook.com/Kluczbork

 

 • DSC_0898
 • DSC_0904
 • DSC_0905

LAUREACI KLUCZBORSKICH BASZT 2018

Kluczborskie Baszty 2018 zostały uroczyście wręczone 10 listopada 2018r. podczas gali upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Jest to nagroda przyznawana przez Burmistrza Kluczborka zarówno osobom indywidualnym, stowarzyszeniom jak i instytucjom biznesu stanowiąca wyraz uznania za godną podziwu pracę i wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach życia. W tym roku decyzją Burmistrza Kluczborskie Baszty przyznane zostały następującym osobom i podmiotom:
 

Kluczborska Grupa Biegowa
Kluczborska Grupa Biegowa została założona w 2014 roku przez dwóch miłośników sportu - Michała Kaczora oraz Macieja Pecynę organizuje otwarte treningi oraz wydarzenia biegowe dla kluczborskich biegaczy. Wspólnie wyjeżdżają na zawody biegowe i triathlonowe. Mieli okazję reprezentować Kluczbork podczas sztafety charytatywnej w Dzierżoniowie oraz podczas Marathon Deutsche Weinstrasse, który odbywał się w Bad Durkheim.Na swoim koncie może zapisać m.in. oznakowanie kluczborskiej trasy biegowej 5 i 10 km, prowadzenie wielu akcji, w tym m.in. charytatywnej dla Patryka. 11 listopada KGB zorganizowała  Sztafetę Niepodległości 100 km na 100 lat niepodległości po całym powiecie kluczborskim. Nagrodę odebrali założyciele Michał Kaczor i Macieja Pecynę oraz wiceprezes stowarzyszenia Sławomir Kwiatkowski.

UKS „Mickiewicz” Kluczbork
Polski męski klub siatkarski z siedzibą w Kluczborku, założony w marcu 2012 roku przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza.  W marcu 2012 roku zawiązano w Kluczborku stowarzyszenie kultury fizycznej o nazwie: Uczniowski Klub Sportowy „Mickiewicz” Kluczbork. W 2018 roku po 6 sezonach  awansowała sensacyjnie do I ligi siatkarskiej mężczyzn. 8 listopada w hali OSiR Kluczbork  UKS Mickiwicz walczył z KPS Siedlce. Mecz był transmitowany przez telewizję Polsat Sport.
Basztę w imieniu stowarzyszenia odebrali Józef Golenia oraz Maciej Sitek.

Jerzy Krzciuk
Król morsów z Kluczborka. Pan Jerzy ma na swoim koncie już ponad dwa tysiące kąpieli w przeręblu. Podczas Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie w 2012r. Jerzemu Krzciukowi przyznano tytuł Króla Morsów. Nikt nie dałby mu 80 lat, sądząc z wyglądu. Wysportowany, umięśniony, bijący regularnie rekordy Guinessa pompkach w różnego rodzaju, Jerzy Krzciuk mógłby rywalizować z powodzeniem z o połowę młodszymi od siebie mężczyznami. Wielokrotnie bywał zapraszany na wywiady do telewizji ogólnopolskich. Jego bicie rekordów relacjonowały radio, NTO czy telewizja.

Promedia S.C.
Firma Promedia istnieje od ponad 10 lat na rynku. Jest dostawcą rozwiązań teleinformatycznych, cyfrowych systemów monitoringu wizyjnego, operatorem telekomunikacyjnym posiadającym ponad 76km własnej sieci światłowodowej oraz ponad 100 km własnej sieci miedzianej, z zasięgiem obejmującym gminy Kluczbork, Byczyna oraz Lasowice. Promedia dostarcza usługi takie jak:  Internet, Telewizja cyfrowa oraz telefonia stacjonarna i mobilna. Współpracuje z samorządem lokalnym. Jest inicjatorem i wykonawcą HOT SPOTU nad zalewem kluczborskim. Relacjonuje przez Internet Dni Kluczborka i inne przedsięwzięcia kulturalne.
Nagrodę odebrali wspólnicy:  Dariusz Wesołowski i Krzysztof Nowicki.

Lucyna Sarnicka
Człowiek pełen pasji i poświęcenia dla bezdomnych i porzuconych zwierząt. Z zawodu technik farmacji, z serca człowiek pełen oddania i poświęcenia dla tych najbardziej bezbronnych – porzuconych i niechcianych zwierząt. Od ponad piętnastu lat opiekuje się psami i kotami znajdującymi się w Azylu dla zwierząt w Bogdańczowicach. Zorganizowana wokół niej grupa wolontariuszek oraz członkowie Stowarzyszenia Oczami Zwierząt, codziennie niosą bezinteresowną pomoc i nadzieję psom i kotom. W ramach wolontariatu  codziennie odbywają sie dwa spacery z bezdomnymi psami gminy Kluczbork przebywającymi w azylu,  szukają nowych domów lub przekazują  właścicielowi, któremu psiak się zagubił.
Nagrodę odebrali: Lucyna Sarnicka wraz z wolontariuszami i członkami Stowarzyszenia Oczami Zwierząt Anną Łuszczyńską i Dorotą Pajor.

Marek Tomków
Marek Tomków, farmaceuta z Kluczborka jest prezesem Okręgowej Rady Aptekarskiej w Opolu i jednocześnie wiceprezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej.  Głosami farmaceutów  wygrał plebiscyt Farmaceuta Roku, zorganizowany przez „Magazyn Aptekarski”. Laureat przyjmując wyróżnienie, jakie przyznało mu środowisko farmaceutyczne, zrzekł się jednocześnie związanej z tytułem nagrody rzeczowej – samochodu Renault Clio przekazując go na rzecz Hospicjum Ziemi Kluczborskiej Św. Ojca Pio.

Środowiskowy Dom Samopomocy – jubileuszowa 100 BASZTA
W rocznicę 100 lecia odzyskania niepodległości została wręczona setna Baszta.
Jubileuszowa setna baszta trafiła do Środowiskowego Domu Samopomocy.28 sierpnia w kinie BAJKA odbyła się konferencja z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Kluczborku z filią w Kuniowie. Na kluczborskim rynku zorganizowało Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Nadzieja” działające przy kluczborskim Środowiskowym Domu Samopomocy Festiwal Niezwykłości. Na 2019r. na terenie byłej FAMPRY planowane jest uruchomienie Zakładu Aktywizacji Zawodowej, czyli zakładu pracy dla osób niepełnosprawnych. Jest to prawdziwe spełnienie marzeń dla ŚDS.
ŚDS ma na swoim koncie wiele nagród, osiągnięć i zrealizowanych projektów na rzecz swych podopiecznych. „Motorem” domu jest p.Kwiring-Pondel. Dla niej nie ma rzeczy niemożliwych.
Jubileuszową setną Basztę debrali: Małgorzata Kwiring Pondel wraz z przedstawicielami ŚDS.

Krzysztof Adamski
Licencjonowany przewodnik terenowy po województwie opolskim. Członek Koła Przewodników i Pilotów przy Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, a także członek Stowarzyszenia Miłośników Kluczborka i Ziemi Kluczborskiej. Pasjonat aktywnego wypoczynku. Od lat prowadzi „Opolską Przygodę” i organizuje spływy kanadyjkami i kajakami Prowadzi też wycieczki piesze, rowerowe i autokarowe po województwie opolskim. Wielokrotnie uczestniczył w akcjach promocyjnych Kluczborka oraz można  zobaczyć Opolską Przygodę i spływy kajakowe w filmach promocyjnych Kluczborka.

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć na www.facebook.com/Kluczbork

 

 • DSC_0973

Wręczono stypendia Burmistrza dla sportowców

Stypendia sportowe, które zostały uroczyście wręczone podczas gali 10 listopada przez Burmistrza Jarosława Kielara,  Wiceburmistrza Romana Kamińskiego oraz Andrzeja Olecha przyznawane są przez Gminę Kluczbork od 2007 r. Miesięczne stypendium jest przyznawane przez komisje stypendialną na okres 12 miesięcy w zależności od osiągnięć stypendysty. Otrzymują je sportowcy osiągający najlepsze wyniki w Polsce i za granicą. 17 sportowców prezentowanych poniżej to zdobywcy złotych medali w kraju i za granicą, mistrzowie świata i Europy oraz członkowie kadry narodowej.

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć na www.facebook.com/Kluczbork

 • DSC_1011

Dawid Rojowski
Trenuje karate i bierze czynny udział w zawodach krajowych i międzynarodowych, członek kadry narodowej. Oto jego osiągnięcia jako seniora:
- Mistrz Świata w kumite indywidualnym oraz w kumite drużynowym podczas Mistrzostw Świata w Kanadzie
- XXIX MP Seniorów, Młodzieżowców, Juniorów i Juniorów Młodszych ORLEN (Opole)
    II m. – kumite indywidualne mężczyzn
    II m. – kumite drużynowe mężczyzn
- V m. – VIII Puchar Europy w KT (2018)
- IV m. – Polska Liga KT ORLEN (Gdańsk, 2018)

Alicja Zalecińska
Trenuje karate i bierze czynny udział w zawodach krajowych i międzynarodowych, członek kadry narodowej. Oto jej osiągnięcia jako seniora:
- Mistrzyni Świata w fuku-go oraz w kumite drużynowym podczas Mistrzostw Świata w Kanadzie
- XXIX MP Seniorów, Młodzieżowców, Juniorów i Juniorów Młodszych ORLEN (Opole)
    II m. – kumite indywidualne kobiet senior
    III m. – fuku-go kobiet senior
- II m. – VIII Puchar Europy w KT (Gdańsk, 2018)
- III m. – Polska Liga KT ORLEN 2018 (Biłgoraj)

Konrad Kardas
Trenuje karate i bierze czynny udział w zawodach. Oto jego osiągnięcia jako seniora:
- złoty medal w kumite drużynowym oraz brąz w fuku-go podczas Mistrzostw Świata w Kanadzie
- I m. kumite druż. – Word Traditional Karate-Styles Board (Belgrad, Serbia, III 2018)
- XXIX MP Seniorów, Młodzieżowców, Juniorów i Juniorów Młodszych w KT ORLEN (Opole, VI 2018)
    III m. – senior kumite indyw.
    I m. – kumite druż. Senior/ młodzieżowie
- II m. w klasyfikacji Polskiej Ligi KT ORLEN 2018
- 5-8 m – VIII Puchar Europy w Trad.Karate-do ORLEN 2018 (Gdańsk, VI 2018)
- I m. w kumite druż. W I Międzynar. Turnieju KT „ARARAT CUP” (Armenia 2018)

Karolina Gajewska
Trenuje karate i bierze czynny udział w zawodach krajowych i międzynarodowych, członek kadry narodowej. Oto jej osiągnięcia jako juniora:
- I m. w kumite i w kata – XII Otwarte Mistrzostwa Woj.Opolskiego w Karate Tradyc. (Głuchołazy, V 2018)
- I m. w kumite – Otwarte Międzynar.Mistrzostwa Woj.Śląskiego Silesia Cup (Bytom, V 2018)
- Międzynarodowy Turniej dla Dzieci i Młodzieży w KT Wratislavia Cup 2018 (Wrocław, III 2018)
    I m. – kumite indywidualne
    II m. – kata indywidualne
- XXIX MP Seniorów, Młodzieżowców, Juniorów i Juniorów Młodszych w KT ORLEN (Opole, VI 2018)
    II m. – junior mł. i junior kata drużynowe
    II m. – junior kata indywidualne
    III m.  – junior fuku-go dziewcząt
    VI m. – kumite indywidualne dziewcząt
- I m. w kumite drużynowym – 1st Word Club Open Cup (Belgrad, Serbia, III 2018)
- II m. W Turnieju Polskiej Ligi KT 2018
- 5-8 m. w VIII Pucharze Europy w Tradyc.Karate-do ORLEN 2018
- I m. w kumite druż. W I Międzynar. Turnieju KT „ARARAT CUP” (Armenia 2018)

Martyna Jańska
Trenuje karate i bierze czynny udział w zawodach krajowych i międzynarodowych. Oto jej osiągnięcia jako juniora młodszego:
- XXIX MP Seniorów, Młodzieżowców, Juniorów i Juniorów Młodszych w KT ORLEN (Opole, VI 2018)
    II m. – junior mł. i junior kata drużynowe
    IV m. – kumite indywidualne dziewcząt junior młodszy
- Międzynarodowy Turniej dla Dzieci i Młodzieży w KT Wratislavia Cup 2018 (Wrocław, III 2018)
    III m. – kumite indywidualne
- III m. w kumite – Otwarte Międzynar.Mistrzostwa Woj.Śląskiego Silesia Cup (Bytom, V 2018)
- II m. w kumite i w kata – XII Otwarte Mistrzostwa Woj.Opolskiego w Karate Tradyc. (Głuchołazy, V 2018)


Maksymilian Klejn
Trenuje karate. Oto jego osiągnięcia (grupa rocznik 2004/2005):
- I m. kata indyw. – Międzynar.Turniej Dzieci i Młodzieży Wratislavia Cup (Wrocław, III 2018)
- II m. – chłopcy – kata – XVIII Ogólnopolski Puchar Dzieci w KT-do ORLEN 2018 (Gdańsk, VI 2018)
- I m. w kata – XII Otwarte Mistrzostwa Woj.Opolskiego w Karate Tradyc. (Głuchołazy, V 2018)
- II m. – kata indyw. – VI Wiosenny Turniej KT o Puchar Burmistrza Oleśnicy (IV 2018)

Paulina Krupicka
- III m. kata - XII Otwarte Mistrzostwa Woj.Opolskiego w Karate Tradyc. (Głuchołazy, V 2018)
- III m. – kata indyw. – VI Wiosenny Turniej KT o Puchar Burmistrza Oleśnicy (IV 2018)
- XXIX MP Seniorów, Młodzieżowców, Juniorów i Juniorów Młodszych w KT ORLEN (Opole, VI 2018)
    II m. kata druż. dziewcząt – junior mł. + junior
Szymon Neugebauer
Trenuje karate i bierze czynny udział w zawodach. Oto jego osiągnięcia jako seniora i młodzieżowca:
- XXIX MP Seniorów, Młodzieżowców, Juniorów i Juniorów Młodszych w KT ORLEN (Opole, VI 2018)
    I m. – senior/młodzieżowiec -  kumite drużynowe mężczyzn
    III m. – senior – fuku-go

Oskar Panaszek
Trenuje karate i bierze czynny udział w zawodach. Oto jego osiągnięcia:
- II m. – chłopcy – kata – XVIII Ogólnopolski Puchar Dzieci w Tradycyjnym Karate-do ORLEN 2018 (Gdańsk, VI 2018)
- I m. w kata – XII Otwarte Mistrzostwa Woj.Opolskiego w Karate Tradyc. (Głuchołazy, V 2018)
- II m. w kata – Otwarte Mistrzostwa Woj.Śląskiego „Silesia Cup” (Bytom, 2018)
- II m. – kata indyw. – VI Wiosenny Turniej KT o Puchar Burmistrza Oleśnicy (IV 2018)

Amelia Fic
Trenuje łyżwiarstwo figurowe od stycznia 2016r. Trenuje codziennie (łącznie w tygodniu to ok. 10 godzin) w Opolu (Toropol). W maju 2016r. została przyjęta do klubu UIKŁF Piruette Opole. Obecnie jeździ w klasie srebrnej. Osiągnięcia jako solistka to m.in.:
- VI m. – Ogólnopolskie Zawody w Łyżwiarstwie Figurowym „O Puchar Dębicy 2018”
- III m. – Ogólnopolskie Zawody Otwarcia Sezonu w Oświęcimiu (IX 2018)
- 10 m. – Zawody „Diamentowy Spin” w Katowicach (IV 2018)
- VI m. – Zawody w XI Memoriale Marii Olszewskiej-Lelonkiewicz w Łodzi (III 2018)
- 17 m. – Międzynarodowe Zawody „Minieuropa” w Warszawie (III 2018)
- 15 m. – Międzynarodowe Zawody „Mentor Toruń Cup” w Toruniu
- II m. – „Puchar Elbląga 2018”
- II m. – ranking PZŁyżwiarstwa Figurowego (solistki, klasa srebrna)

Leszek Moniakowski
Trenuje strzelanie z łuku na koniu. Oto jego osiągnięcia z minionego roku:
- III m. - Mistrzostwa Świata w Łucznictwie Konnym (Węgry)
- II m. – drużynowe Grand Prix Europy
- II m. – Puchar Polski w Torze Polskim
- Grand Prix (Sypniewo)
III m. – klasyfikacja generalna
I m. – klasyfikacja koreańska
- II m. – ranking Polski 2018
- III m. – MIMAG (Grunwald 2018) – klasyfikacja generalna
- I m. – „Na Wilczym Szlaku” – klasyfikacja generalna

Paweł Smoliński
Jest zawodnikiem UKS Junior Kluczbork i trenuje pływanie. Uczy się w szkole sportowej w Raciborzu. Jego osiągnięcia to m.in.:
- XXIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży 17-18 lat:
    III m. – finał A – 50 m motyl
    10 m. – finał B – 100 m klasyczny
    12 m. – finał B – 50 m klasyczny
- Dostał powołanie do kadry narodowej juniorów na rok 2018/2019.

Oliwia Rygiel
Trenuje pływanie w UKS Junior Kluczbork. Oto jej osiągnięcia:
- Letnie MP Juniorów 16-letnich (Ostrowiec Świętokrzyski, VII 2018)
    7 m. – finał A – 400 m zmienny
    8 m. – finał A – 200 m motyl
    14 m. – finał B – 200 m zmienny
    16 m. – finał B – 100 m motyl
- I m. - V Ogólnopolski nocny maraton pływacki (Nysa, III 2018)
    I m.
- Zimowe Mistrzostwa Okręgu Opolskiego (K-Koźle, XII 2017)
    I m. – 100 m dowolny
    II m. – 200 m stylem motylkowym
    II m. – 200 m zmienny
    III m. – 400 m dowolny
    III m. – sztafeta kobiet – 4x50 m dowolny
    II m. – sztafeta mieszana – 4x50 m dowolny
- Mistrzostwa Woj.Małopolskiego (Oświęcim, VI 2018)
    III m. – 200 m zmienny
- VII Międzynarodowy Mityng Pływacki (Oleśnica, IV 2018)
    I m. – 100 m zmienny
    I m. – 100 m motyl
    II m. – 200 m zmienny
    III m. – 100 m. grzbietowy

Maja Ziółkowska
Trenuje lekkoatletykę i pływanie. Jest jedyną zarejestrowaną i sklasyfikowaną zawodniczką woj.opolskiego w 5-boju Nowoczesnym (w jej kat.wiekowej jest to 2-bój sportowy). Jest też licencjonowaną zawodniczką PZLA. Ze względu na brak boiska lekkoatletycznego w Kluczborku 2x w tygodniu trenuje w pobliskiej Byczynie pod okiem p.Przemysława Buśko. Pływanie trenuje na kluczborskim basenie. Posiada tytuł mistrzyni Woj.Opolskiego na 600 m w biegach przełajowych. Jest zawodniczką wszechstronnie uzdolnioną i startuje zarówno w trójboju LA (bieg na 60 m., skok w dal i bieg na 600 m.), jak i w dwuboju nowoczesnym (pływanie na 50 m st.dowolnym i bieg na 600 m.)
 Oto jej osiągnięcia od stycznia 2018r.:
- I m. – Mistrzostwa Woj.Opolskiego w Biegach Przełajowych – 600 m
- 23 m. na 300 zawodniczek z całego kraju – PZLA Orlen Warsaw Maraton – LDK (600 m rocznik 2003)
- I m. – XXIII Uliczne Biegi Olesno 2018 – 1000 m dla roczników 2005-2006
- 8 m. – Ogólnopolskie Zawody Penta Day (Częstochowa) Polskiego Zw. Pięcioboju Nowoczesnego
- I m. – Mistrzostwa Powiatu Kluczborskiego w lekkoatletyce SZS – 600 m
- V m. – Mistrzostwa Woj.Opolskiego w lekkoatletyce SZS – 600 m rocznik 2006
- III m. – Otwarte Mistrzostwa Woj.Opolskiego w lekkoatletyce U14 – 600 m w swym roczniku i VI m. dla roczników 2005-2006
-  I m. – miejsko-gminne zawody w indywidualnych biegach przełajowych – rocznik 2006
- I m. – VI Kluczborski Bieg Przełajowy „ O Złotą Barć” (kat. klasy V-VI szkoły podstaw.)

Paweł Stempin
Trenuje piłkę ręczną. Oto jego osiągnięcia:
- II m. – w woj.opolskim w kat. młodzików w klubie ASPR Zawadzkie
- król strzelców sezonu 2017/2018 w kat. młodzików (10 meczy i 93 bramki)
- II m. – w woj.opolskim w kat.junior młodszy w klubie ASPR Zawadzkie
- Ogólnopolska Olimpiada Młodzieżowa (Katowice, VII 2018) – kadra woj.opolskiego
- powołanie do rezerwy kadry narodowej rocznik 2002 i młodsi w Cetniewie (VIII 2018r.)
- zgrupowanie centralne w ramach Ośrodków Szkolenia Piłki Ręcznej w Gdańsku (VIII 2018r.)
- powołanie do kadry narodowej rocznika 2002 i młodszego w Kielcach (VIII 2018) i Pruszkowie (IX 2018)

Zuzanna Kulczycka
Trenuje tenis ziemny w Klubie RETURN. Oto jej osiągnięcia. M.in.:
- I m. – Wojewódzki Turniej Klasyfikacyjny PZT – gra pojedyncza (Bytom, III 2018)
- I m. – Wojewódzki Turniej Klasyfikacyjny PZT – gra podwójna (Bytom, III 2018)
- I m. – Mistrzostwa Śląska PZT – gra pojedyn. (Zabrze, V 2018)
- III m. – Ogólnopolski Turniej PZT – gra pojedyn. (Łódź, VII 2018)
- III m. – Ogólnopolski Turniej PZT – gra podwójna (Łódź, VII 2018)
- III m. – Ogólnopolski Turniej PZT – gra pojed. i podwój. (Bytom, VI 2018)
- III m. – Ogólnopolski Turniej PZT (Wrocław, V 2018)
- III m. – Super Seria Ogólnopolski Turniej PZT (Łęczyca, VI 2018)
- I m. – Powiatowy Turniej Tenisa Ziemnego (Kluczbork, VI 2018)
- II m. – Mistrzostwa Kluczborka (IX 2018)

Chomiak Morfeusz
- Mistrzostwa Polski Taekwon-do ITF Dzierżoniów 2018:
    I m. techniki specjalne
    III m. walki semi hogo
- Mistrzostwa Polski Taekwon-do ITF HQ Korea Strzegom 2018:
    I m. techniki specjalne
    I m . walki semi hogo
    III m. walki soft kalaki
- Mistrzostwa Polski Zachodniej Strzelce Krajeńskie 2018:
    I m. walki soft kalaki
II m. techniki szybkościowe
III m. techniki specjalne
- Mistrzostwa Europy Częstochowa
    II m. Speer kicking
    III m. soft stick sparing

Stypendia dla uczniów na rok 2018/2019

Stypendia Burmistrza Miasta Kluczborka dla uczniów za wybitne osiągnięcia naukowe i kulturalne są przyznawane od 2009 roku.  Stypendium miesięczne jest wręczane na rok szkolny 2018/2019. W tym roku decyzją komisji stypendialnej przyznano 9 stypendiów, które wręczono podczas uroczystej gali 10 listopada. Oto jakimi osiągnięciami mogą się poszczycić tegoroczni stypendyści.

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć na www.facebook.com/Kluczbork

 • DSC_1028

Paweł Cirko
- uzdolniony matematycznie uczeń
- laureat Woj.Konkursu Matematycznego dla uczniów gimnazjów
- laureat ogólnopolskiego konkursu Kangur Matematyczny (1 m. w województwie)
- finalista Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych (15 m. w kraju)
- brał udział w zawodach okręgowych XIII Olimpiady Matematycznej Juniorów (awans na szczebel okręgowy uzyskało 22 uczniów z woj.opolskiego)
- wziął udział w zawodach okręgowych LXIX Olimpiady matematycznej (olimpiada dla licealistów) – awans na szczebel okręgowy uzyskało 6 uczniów z woj.opolskiego

Mateusz Głomb
- wyróżnienie w Międzynar.Konkursie Kangur Matematyczny
- I m. w woj.opolskim (151 m. w kraju)w Konkursie matematycznym MAT
- wyróżnienie w Konkursie Matematycznym Kangur
- laureat w Konkursie Matematycznym ORZEŁ
- wynik dobry w Konkursie Matematycznym Alfik
- IV m. (etap gminny) w Woj.Konkursie Matematycznym
- IV Ogólnopolska Olimpiada J.Angielskiego
- Mistrzostwa w rozwiązywaniu łamigłówek (PGG nr 1 w Kluczborku)

Agnieszka Noculak
- dwukrotna laureatka Woj.Konkursu Przyrodniczego
- dwukrotna laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego
- 25 m. w Ogólnopolskiej Olimpiadzie J.Angielskiego
- udział w XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych (uzyskała 88% pkt)
- udział w zawodach sportowych na szczeblu wojewódzkim
- udział w konkursach matematycznym i historycznym na szczeblu gminnym
- udział w innych konkursach matematycznych
- udział w konkursie recytatorskim im. ks. Szymika
- udział w konkursach szachowych
- śr. ocen po VII kl. 5,50 , zachowanie wzorowe
- przewodnicząca klasy i szkolnego samorządu
- delegatka do gminnej rady młodzieżowej
- redaktorka szkolnego radia KORCZAK.fm

Miłosz Wiecha
- ukończył V kl. z wyróżnieniem (śr.ocen to 5,4)
- zdolności matematyczne stale doskonali
- I m. w Polsce i tytuł laureata w Ogólnopolskim Konkursie Alfik Matematyczny (udział wzięło prawie 9 tys. uczniów z V klas z całej Polski) uzyskał 100% możliwych do uzyskania punktów
- I m. w województwie opolskim i tytuł laureata w Ogólnopolskim Konkursie Mat Matematyczny
- wyróżnienie w Międzynar.Konkursie Kangur Matematyczny
- dodatkowo gra w szachy i odnosi tu też sukcesy: jest tegorocznym mistrzem szkoły, wraz z drużyną zdobył I m. w powiecie w Mistrzostwach Szkół, indywidualnie I m. na 1 szachownicy, w szkolnej lidze szachowej gminy Kluczbork zajął 1 m. na 3 szachownicy

Jakub Pośpiech
- tytuł najlepszego ucznia szkoły w dwóch ostatnich latach szkolnych (jego śr.ocen to 5,29)
- laureat Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego
- laureat Woj.Konkursu Technicznego
- finalista Woj.Konkursu Historycznego
- I m. w etapie gminnym Woj.Konkursu Historycznego
- II m. w etapie gminnym Woj.Konkursu Matematycznego

Gabriela Hanish
- III m. na II Międzynar.Konkursie Instrumentów Dętych FINALIS w Białymstoku
- II m. w III Konkursie Instrumentów Dętych, Akordeonu i Perkusji Szkół Muz. I-go stopnia w Trzcianej 2018 (saksofon)

Aleksandra Urbańska
- złota nagroda w Międzynar.Konkursie Instrumentów Dętych FINALIS w Białymstoku
- I m. w XI Polskim Festiwalu Fletowym w Sieradzu – konkurs o randze międzynarodowej
- II m. w 16.Międzynar.Konkursie Interpretacji w Ostrawie
- I m. w VIII Chrzanowskich Spotkaniach Młodych Instrumentalistów (grupa najstarsza – konkurs o randze ogólnopolskiej)
- III n. w XII Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych „Jupiter” w Krakowie  - grupa starsza
- wyróżnienie w IV Świętokrzyskim Festiwalu Klas Instrumentów Dętych w Kielcach – konkurs o randze międzynar.)
- I m. w X Kluczborskim Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej
- II m. w XII Międzynar.Festiwalu Piosenki „Kluczborskie Trele”
- II m. w wojewódzkich eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Poezja i proza na wschód od Bugu” (Opole)

Karolina Maszkowska
- tytuł laureatki w Woj.Konkursie Polonistycznym dla uczniów szkół podstawowych (zarówno w klasie VI w 2016/2017, jak i w VII w 2017/2018)
- tytuł finalistki w Woj.Konkursie J.Ang. dla uczniów szkół podstawowych (2017/2018)
- laureatka nagrody marszałka woj.opolskiego „Prymus Opolszczyzny” za szczególne osiągnięcia i sukcesy (2017)
- X m. i tytuł laureatki w Ogólnopolskiej Olimpiadzie z J. Ang. „Olimpu” (2018)
- wyróżnienie w XXIII Woj.Konkursie Recytatorskim „O Buławę Hetmańską: (2018)
- wyróżnienie w X Jubileuszowym kluczborskim Konkursie Recytatorskim im. ks.Szymika (2018)
- dyplom uznania za uzyskanie dobrego wyniku w Ogólnopolskim Konkursie „Alfik matematyczny” (12 m. w województwie opolskim)
- dodatkowo rozwija swój talent muzyczny i uzyskuje uznanie w VII Regionalnym Koncercie Bardzo Młodych Kompozytorów, jak i w Turnieju Pianistycznym „Taniec w muzyce kompozytorów polskich”

Michał Topolski
- jako gimnazjalista realizuje podstawę programową na poziomie rozszerzonym II kl. liceum, czego dowodem jest 1 m. w XVIII kluczborskim Konkursie Matematycznym dla klas II liceum poziom rozszerzony
- II m. w Woj.Konkursie Matematycznym dla gimnazjalistów na etapie miejsko-wiejskim i dalej tytuł laureata na szczeblu województwa
- wyróżnienie w Międzynar.Konkursie Kangur Matematyczny
- I m. wśród klas II liceum w XVIII Kluczborskim Konkursie Matematycznym
- III m. w Woj.Konkursie Historycznym dla uczniów gimnazjów na etapie miejsko-wiejskim
- tytuł finalisty w XVII Międzynar.Konkursie J.Ang. „Golden Owl”
- III m. w Woj.Konkursie J.Ang. dla uczniów gimnazjów na etapie miejsko-wiejskim
- I m. w Woj.Konkursie Fizycznym dla uczniów gimnazjów na etapie miejsko-wiejskim i tytuł finalisty tego konkursu
- II m. w kategorii artystycznej w Woj.Konkursie Fotograficznym „Sam nie palę i innym odradzam”
- II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ARTFORM 2018 „Małe dzieła – wielka Sztuka”
- II m. w X Jubileuszowym Kluczborskim Konkursie Recytatorskim

Nagrody dla promujących Miasto i Gminę Kluczbork

Nagrody  dla osób promujących miasto i gminę Kluczbork wręczone zostały  już po raz czternasty. W 2018 roku przyznano 23 nagrody promocyjne co świadczy o tym, że w Gminie Kluczbork mamy wspaniałą i uzdolnioną młodzież.  
Nagrody zostały wręczone przez Burmistrza Jarosława Kielara oraz Wiceburmistrza Romana Kamińskiego podczas uroczystej gali 10 listopada na hali OSiR-u w Kluczborku.
Wręczana nagroda ma przyczynić się do dalszego rozwoju nagrodzonego w reprezentowanej przez niego dziedzinie.

 

 • DSC_1048
 • DSC_1066
 • DSC_1093

Poniżej prezentujemy osiągnięcia 23 nagrodzonych, którzy reprezentują dziedziny nauki, muzyki i tańca oraz sportu.

NAUKA

Jakub Woźny LO - Kluczbork
-wykazuje szczególne uzdolnienia matematyczne – zakwalifikował się do udziału w Kongresie Młodych Matematyków Polskich
- uzyskał wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR
- doszedł do 8 rundy Maratonu Matematycznego organizowanego przez Uniw.Wrocławski

Ewelina Celmerowska LO Kluczbork
- uzdolniona w języku angielskim i biologii. Z tych przedmiotów realizowała  indywidualny tok nauki i otrzymała oceny celujące.

Daniel Fichte LO Kluczbork
Jego pasją są: biologia, chemia, j. niemiecki i j. angielski.
- zdobył 9 m. i tytułu laureata XXIV Opolskiego Turnieju Chemicznego
- był stypendystą Prezesa Rady Ministrów

Jakub Iwanicki - PSP nr 2.
Jego pasją są matematyka i sport.
Najważniejsze osiągnięcia:
- wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur
- II m. w województwie w Konkursie Matematycznym MAT
- II m. w Wojewódzkich Igrzyskach Szkół w Lekkiej atletyce – indywidualnie (1000 m)
- I m. w plebiscycie 10-ciu najlepszych sportowców miasta i gminy Kluczbork

Katarzyna Wodara - Gimnazjum w Bogacicy
Zdobywczyni tytułów:
- laureatki Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego
- laureatki  etapu wojewódzkiego Konkursu „Poznajemy Parki Narodowe Polski”

Magdalena Konieczna - Gimnazjum w Bogacicy
Zdobywczyni tytułów:
-  finalisty Woj.Konkursu Geograficznego
- laureata etapu wojewódzkiego Konkursu „Poznajemy Parki Narodowe Polski”

David Dziegiel- PSP w Kuniowie
- laureat Wojewódzkiego .Konkursu J. Niemieckiego
- zdobywca I m. w X Mistrzostwach Woj. Opolskiego Wiejskich Szkół Państwowych w Szachach drużynowo

Emma Kaniak - Społeczna Szkoła Podstawowa STO
Jej największa pasja to j. niemiecki, a najważniejsze osiągnięcia to:
- tytuł laureata w Wojewódzkim Konkursie J.Niem.
- 2 m. w województwie i 6  w kraju w Ogólnopolskim Konkursie J.Niem. „Deutschfreund”
- 7 m. w województwie i 25  w kraju w Ogólnopolskim Konkursie J.Niem. „Sprachdoktor”

Seweryn Gierczyk - LO STO
To kolejna osoba biegle mówiąca w j. niemieckim, Seweryn potwierdził to zdobyciem:
- I m. w województwie i 10 w kraju w Ogólnopolskim Konkursie J. Niemieckiego. „Deutschfreund”
- tytułem  laureata w Ogólnopolskim Konkursie J. niemieckiego „Sprachdoktor”

 Patrycja Maruska  - Gimnazjum w Kujakowicach Dolnych.
Jej pasją jest również j. niemiecki, a wysokie umiejętności potwierdziła zdobywając:
- tytuł laureata i III m. w Polsce w Ogólnopolskim Konkursie j. niemieckiego,
- II m. w konkursie Recytatorskim oczywiście w j.  niemieckim.

MUZYKA i TANIEC

Karolina Breguła - Szkoła Muzyczna w Kluczborku
Utalentowana flecistka. Jej tegoroczne osiągnięcia to:
- I m. na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych „Jupiter” w Krakowie
- II m. na Ogólnopolskich Spotkaniach Młodych Instrumentalistów w Chrzanowie
- wyróżnienie w Polsko-Czeskich Konfrontacjach Fletowych w Głuchołazach

Igor Paluszczak - MDK w Kluczborku
Jego pasją jest gra na keyboardzie.
 Największe tegoroczne osiągnięcia Igora to:
-  Złota Nutka – na Międzynarodowym Festiwalu Talentów w Częstochowie
- I m. – Ogólnopolski Dziecięcy Festiwal Muzyki Elektronicznej „Preludium” (Łódź)
- I m. – Ogólnopolski Konkurs Gry na Elektronicznych Instrumentach Klawiszowych (Bydgoszcz)

Wojciech Chałupka wirtuoz saksofonu
 Jest zdobywcą nagród na wielu prestiżowych międzynarodowych konkursach. Najważniejsze tegoroczne sukcesy to:
- I m. – Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Koronie
- Nagroda specjalna i I m. –  Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych „Finalis” w Białystoku
- II m. – Międzynarodowy Konkurs „Emona” w Ljubljanie (Słowenia)
- zdobywca nagród Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych i Ogólnopolskim Konkursie Saksofonowym
- wystąpił w telewizyjnym programie „Młody Muzyk Roku emitowanym  przez TVP Kultura

Przemysław Chałupka  wirtuoz akordeonu
Odnosi liczne sukcesy w Polsce i za granicą.
Największe tegoroczne osiągnięcia to:
- III m. w Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku
- II m. – w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Ostrawie

Grzegorz Łabuda - aktor i tancerz
- prowadzi cykle warsztatów twórczych, teatralnych i tanecznych min. w Muzeum Śląskim w Katowicach, Szkole Aktorskiej Machulskich w Warszawie, Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach oraz podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych w Pusan w Korei Południowej
- reżyser, aktor i tancerz wielu spektakli min .spektaklu tańca dla dzieci pt. „Kształty” prezentowanego w Kluczborskim Domu Kultury oraz reżyser plenerowego spektaklu teatru tańca pt. „Uroczysko” o tradycjach wsi opolskiej.

SPORT

Adam Błażewski - PSP nr 1 w Kluczborku
W marcu 2018r. zdobył brązowy medal w kat. wiekowej do lat 18 na Mistrzostwach Woj.Opolskiego, które odbyły się podczas 42 Międzynarodowego Biegu Piastów w Jakuszycach. Pokonał dystans 7 km zwyciężając z osobami starszymi od siebie (w biegu wzięło udział łącznie 763 narciarzy).  W roku ubiegłym młody narciarz zdobył dyplom najmłodszego uczestnika 41 Biegu Piastów.

Agnieszka Nazarkiewicz
Zdobywczyni  III miejsce w kat.młodzieżowej na Mistrzostwach Polski Kibiców Sportowych w Dzierżoniowie. Między innymi dzięki Agnieszce, Kluczbork to  jedyne miasto w woj. opolskim, które jest reprezentowane w konkursach wiedzy sportowej.

Asenata Adamus
Reprezentuje jeździectwo konne. Trenuje w Klubie Jeździeckim DERA z siedzibą na terenie gminy Kluczbork
Najważniejsze tegoroczne osiągnięcia Asenaty to:
- II m. – Akademickie Mistrzostwa Polski (Radzionków)
- 6 m. – Halowe Akademickie MP (Leszno)
- I m. – Halowe Zawody Regionalne (Solio)

Weronika Kaczmarek - PSP nr 5 w Kluczborku
Również reprezentuje jeździectwo konne i Klub Jeździecki DERA
 Jej najważniejsze tegoroczne osiągnięcia to:
- I m. – Halowy Puchar Opolszczyzny w Skokach przez Przeszkody (Zakrzów)
- II m. – Puchar Ostrogi w Ujeżdżeniu
- 4 m. – Mistrzostwa Polski Amatorów w Ujeżdżeniu – kategoria  junior (Zakrzów)

Adrianna Dowha
To kolejna amazonka i reprezentantka  Klubu Jeździeckiego DERA . Jej  najważniejsze tegoroczne sukcesy :
- II m. – Cichoń Dressage Pro Cup  (Radzionków)
- III m. – Mistrzostwa Polski Amatorów w Ujeżdżeniu (Zakrzów)
- I m. – Regionalne Zawody w Ujeżdżeniu (Zakrzów)

Weronika Błaszczyk
Zawodniczka UKS Junior Kluczbork. Uczy się w szkole sportowej w Raciborzu. Jej osiągnięcia to m.in.:
- finał B Mistrzostw Polski Juniorów 16-letnich
- I m. – V Ogólnopolski nocny maraton pływacki
- Międzynarodowy Mityng Pływacki     
- II m. – 100 m. st.klasyczny
- III m. – 400 m st.zmienny

Natalia Kaczor
Trenuje pływanie w UKS Junior Kluczbork. Jej największe osiągnięcie to 15 m. – finał B - 400 m stylem dowolnym
Wzięła udział w  XXIV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży 17-18 lat

Ada Gałka
Trenuje lekkoatletykę i posiada licencję PZLekkoatletycznego.
- I m. – zawody powiatowe indywidualne 600 m i awans do finału wojewódzkiego (gdzie VI m.)
- II m. – Powiatowe Zawody Koszykówki Dziewcząt – Igrzyska Młodzieży Szkolnej

 

Biblioteka zaprasza ...

 • -
 • senior.plakat
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-11-15

Postanowienie Komisarza Wyborczego w Opolu I z dnia 5 listopada 2018r. w sprawie zwołania I sesji Rady Miejskiej w Kluczborku

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-11-15

Nowe zasady segregacji odpadów komunalnych na nieruchomościach w Gminie Kluczbork

Po trwającej ponad pól roku procedurze przetargowej Gmina wyłoniła wykonawcę na realizację usług w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie naszej Gminy. Przez kolejne cztery lata usługi te będzie w dalszym ciągu świadczyła firma FCC Polska Spółka z o.o., z siedzibą w Zabrzu.

W związku z dokonanym wyborem wykonawcy usług możliwe jest podjęcie dalszych działań związanych z wprowadzaniem nowych zasad w systemie odbioru i zagospodarowania odpadów i przekazanie konkretnych informacji naszym mieszkańcom.           

Stawki opłat ustalone uchwałą Rady Miejskiej w Kluczborku od 1 stycznia 2019r. są następujące:

 • stawka opłaty od mieszkańca w przypadku zbierania odpadów w sposób selektywny wynosi 15zł miesięcznie,
 • jeżeli odpady są zbierane w sposób nieselektywny stawka opłaty od mieszkańca wynosi 30zł.

Rada Miejska w drodze odrębnej uchwały ustaliła również częściowe zwolnienie z opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów dla rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny (określonej w ustawie z dnia 5 grudnia 2014r. o Karcie Dużej Rodziny, zwolnienie  nie dotyczy kart wydawanych w ramach programu „Kluczbork dla rodziny”), Zwolnienie to wynosi 5zł. dla każdego członka takiej rodziny , który posiada KDR, czyli opłata dla członków tych rodzin będzie wynosiła 10zł od osoby. Warunkiem uzyskania tego zwolnienia jest selektywne zbieranie odpadów i oczywiście złożenie właściwej deklaracji o wysokości opłaty wraz z odpowiednim załącznikiem.

Zostały również uchwalone nowe stawki opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów dla nieruchomości niezamieszkałych, tak jak do tej pory w zależności od wielkości pojemnika oraz sposobu zbierania odpadów: selektywnie-nieselektywnie, oczywiście stawki w przypadku zbierania odpadów w sposób nieselektywny są zdecydowanie wyższe.

Jak już wcześniej informowaliśmy odpady będziemy segregować z podziałem na pięć frakcji czyli tworzywa sztuczne i metale, szkło (razem bezbarwne i kolorowe), papier i tektura, odpady ulegające biodegradacji oraz pozostałe po segregacji zmieszane odpady komunalne. W zabudowie jednorodzinnej tworzywa sztuczne i metale, szkło oraz papier i tektura będą zbierane w odpowiednich workach dostarczanych przez firmę odbierającą odpady, natomiast pozostałe dwie frakcje czyli odpady ulegające biodegradacji oraz zmieszane odpady komunalne będą zbierane w pojemnikach o odpowiedniej pojemności. Na terenie wszystkich pozostałych nieruchomości wszystkie frakcje odpadów będą zbierane w pojemnikach. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska, zarówno worki jak też pojemniki muszą mieć odpowiednie kolory oraz opis. Szczegóły dotyczące kolorystyki poszczególnych worków i pojemników są opisane w przygotowanych ulotkach informacyjnych, które trafią do mieszkańców już niebawem.

 

Bez zmian pozostaje obowiązek właściciela nieruchomości dotyczący wyposażenia nieruchomości w odpowiednie pojemniki i to, że firma odbierająca odpady jest zobowiązana zapewnić mieszkańcom możliwość dzierżawy lub zakupu pojemników spełniających wymagania określone w wyżej powołanym Rozporządzeniu.

Najistotniejszą informacją jest to, że w wyniku wprowadzenia na terenie gminy przepisów Rozporządzenia Ministra Środowiska dotyczącego ujednolicenia zasad segregacji odpadów w całym kraju, wszyscy mieszkańcy są zobowiązani do złożenia nowych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Od 21 do końca miesiąca listopada będą doręczane do wszystkich właścicieli nieruchomości nowe druki deklaracji, które będzie trzeba wypełnić i złożyć w Urzędzie Miejskim w Kluczborku. Przyjmowanie deklaracji rozpocznie się od 3 grudnia 2018r. i potrwa do 21 grudnia 2018r. Aby ułatwić mieszkańcom złożenie deklaracji, zostaną uruchomione dodatkowe punkty na terenie Urzędu Miejskiego oraz w kilku Sołectwach. O szczegółach będziemy mieszkańców na bieżąco informować.

Prosimy również o odwiedzanie naszej strony internetowej www.kluczbork.eu, gdzie w zakładce „Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi” zamieszczamy na bieżąco wszystkie najistotniejsze informacje dotyczące wprowadzanych zmian.

 

Sporządziła: Bożena Stempel

 • autor: Bożena Stempel, data: 2018-11-19

Bezpłatne szkolenie RODO dla NGO

Serdecznie zapraszamy na szkolenie z przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), które poprowadzi Mobilny Doradca Sektora 3.0– Pan Maciej Rak.
Prosimy o mailowe  lub telefoniczne potwierdzanie obecności na szkoleniu do: 5 grudnia br.
Dodatkowe informacje: biuro@dolinastobrawy.pl, tel. 413 11 38 lub 530 111 550.
 • rodo

Rusza głosowanie na projekty z Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego

>>>ZAGŁOSUJ ONLINE od 26.11 do 10.12.2018 r.<<<
na zadania zgłoszone do Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego 2019

Głosujący może wziąć tylko raz udział w głosowaniu na zadania do Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 (albo papierowo albo ONLINE)
 

Zasady głosowania:
1.    Prawo do głosowania ma każdy mieszkaniec Miasta Kluczborka.
2.    Mieszkaniec Kluczborka  biorący udział w głosowaniu może zagłosować tylko na jedno zadanie, stawiając znak „X” przy zadaniu (projekcie), na który oddaje głos.  
3.    Głosujący powinien wpisać czytelnie swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, złożyć podpis w odpowiednie wyznaczone miejsce na karcie, a także zakreślić zawarte w karcie  wszystkie oświadczenia.
4.    W przypadku osób głosujących poniżej 16 r. ż. wymagany jest podpis rodzica lub opiekuna prawnego.
5.    Głosujący może wziąć udział tylko raz w głosowaniu na zadania do Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019r.
 

Głos uznaje się za nieważny, jeśli zachodzi co najmniej jedna z poniższych okoliczności:
1.    Na karcie wybrano więcej niż 1 zadanie.
2.    Mieszkaniec odda więcej niż jedną kartę w głosowaniu lub zagłosuje jednocześnie przez Internet oraz papierowo (unieważnia się   wszystkie oddane głosy).
3.    Wpisane na karcie dane osobowe głosującego są nieczytelne
4.    Wszystkie oświadczenia  na drugiej stronie karty nie zostały zakreślone.
5.    Karta do głosowania nie została podpisana (nie dotyczy głosowania przez Internet) przez głosującego, a w przypadku osób głosujących pon. 16 r. ż. przez rodzica/opiekuna.

 

 • kbo-plakat-glosowanie

SPEKTAKL „Bramy Nieba i Płomienie Piekła"

SPEKTAKL „Bramy Nieba i Płomienie Piekła" - Sztuka powstała w roku 1979. Pierwszy raz została wystawiona w St. Catharines, Ontario, w Kanadzie. Od tamtego czasu jest grana na całym świecie m.in. w: Stanach Zjednoczonych, Anglii, Niemczech, Rosji, Indiach, Korei, Nikaragui oraz w Polsce.

Grupa aktorska ok 50 osób składa się z mieszkańców Kluczborka i okolic, którzy do występu przygotowywać się będą pod kierunkiem reżyserów. Osoby które chciałyby zostać aktorami w Spektaklu zapraszamy na casting (rozdanie ról przez reżyserów) w dniu 26 listopada o godz. 19:00 w Kluczborskim Domu Kultury w Kluczborku.

SPEKTAKL odbędzie się 2 grudnia na  HALI OSIR w Kluczborku o godz. 18:00. Wstępna Spektakl jest bezpłatny.

Zadanie publiczne Spektakl „Bramy Nieba i Płomienie Piekła"  współfinansowane jest z dotacji Gminy Kluczbork.

Organizatorem spektaklu jest  Kościół Zielonoświątkowy z Kluczborka - www.kzkluczbork.pl

 

 • plakat Kluczbork

Mobilny Punkt Informacyjny

 

6 grudnia 2018 r. w godz. 9.00–12.00

Starostwo Powiatowe w Kluczborku, ul. Katowicka 1

 

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Opolu
zaprasza do skorzystania z bezpłatnych konsultacji w zakresie uzyskania wsparcia z Funduszy Europejskich w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego w Krapkowicach.

 

 W czasie spotkania będą udzielane informacje nt.:

 1. Możliwości uzyskania dofinansowania ze środków unijnych na założenie działalności gospodarczej oraz na rozwój.
 2. Możliwości skorzystania z niskooprocentowanej pożyczki ze środków europejskich na rozwój firmy.
 3. Fundusze Europejskie na lata 2014-2020.

Z poważaniem,

WOJCIECH DUDEK

KONTAKT: 

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

ul. Krakowska 38, 45-075 Opole

tel. 77/ 44 04 720-722

e-mail: info@opolskie.pl

www.rpo.opolskie.pl 

Biblioteka zaprasza ...

 • -
 • -
 • -
 • -
 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-11-27

24 grudnia 2018r. Urząd Miejski w Kluczborku będzie nieczynny

Zgodnie z Zarządzeniem Nr AO.120.51.2018 Burmistrza Miasta Kluczborka z dnia 27 listopada 2018r. w sprawie ustanowienia dla pracowników Urzędu Miejskiego w Kluczborku dnia wolnego od pracy i ustanowienia terminu jego odpracowania informujemy iż 24 grudnia 2018r. (wigilia)  Urząd Miejski w Kluczborku będzie nieczynny - w zamian za dodatkowy dzień pracy tj. 15 grudnia 2018r. (sobota) w godzinach od 7,00 do 15,00

 • autor: Jarosław Nazarkiewicz, data: 2018-11-27

Rozgrywki 2 ligi tenisa stołowego

W imieniu Klubu Stowarzyszenie Ludowy Zespół Sportowy Kujakowice zapraszamy na mecz 2 ligi tenisa stołowego sezonu 2018/19 LZS Blyss Kujakowice vs MKS Płotbud Skarbek Tarnowskie Góry, który odbędzie się  30.11.2018 o godz. 18.00 w Hali Sportowej Gimnazjum w Chocianowicach.

 

 • plakat LZS 201819

Święto Światła 2018

 • swieto-swiatla-2018

Muzeum im. Jana Dzierżona zaprasza

Zapraszamy na najnowsze wystawy czasowe oraz zajęcia organizowane w kluczborskim Muzeum im. Jana Dzierżona

 • Domaslaw_plakat_www
 • oferta_swiateczna_2018
 • Spotkanie z archeologiem

Urząd Stanu Cywilnego - dodatkowe godziny pracy

Niniejszym informujemy, że Urząd Stanu Cywilnego:

 • w dniu 15.12.2018r. (sobota) będzie pracował w godzinach 7:00-15:00,
 • w dniu 24.12.2018r. (poniedziałek) będzie pracował w godzinach 9:00-13:00.

 

Jednocześnie przypominamy, że Urząd Miejski w Kluczborku w dniu 24.12.2018r. będzie nieczynny.

LIGA TENISA STOŁOWEGO DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH SEZON 2018/2019

ORGANIZATOR: OSiR w Kluczborku, Publiczna Szkoła Podstawowa w Bogacicy im. Bohaterów II Brygady Pancernej
PATRONAT: Burmistrz Miasta Kluczborka – Jarosław Kielar, Dyrektor OSiR – Andrzej Olech
CELE TURNIEJU: Popularyzacja tenisa stołowego wśród uczniów
MIEJSCE: Publiczna Szkoła Podstawowa w Bogacicy; ul. Szkolna 10
REGULAMIN: Liga będzie realizowana w formie turniejowej - pięć turniejów, raz w miesiącu (grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień -finał)

I TERMIN: 08.12.2018 (sobota) – godzina 13.00

ZGŁOSZENIA: W dniu turnieju na 20 minut przed zawodami
UCZESTNICY: Uczniowie szkół podstawowych
PUNKTACJA: Do punktacji końcowej zaliczane są najlepsze wyniki z czterech turniejów
KLASYFIKACJA: Zostanie podana na turnieju, oraz na stronie internetowej szkoły – www.psp.bogacica.pl
NAGRODY: Puchary,  nagrody rzeczowe, medale,  wszyscy uczestnicy okolicznościowe dyplomy i upominki
PODSUMOWANIE KOŃCOWE: Organizator nie ponosi odpowiedzialności z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków. Obowiązek ubezpieczenia zgodnie z art. 52 o Kulturze Fizycznej z dnia 19.01.1996r. należy do uczestników. Na zawody dzieci są dowożone przez rodziców. Udział dziecka w lidze równoznaczny jest z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku dziecka na zdjęciach.
INFORMACJE: Kierownik turnieju Janusz Poprawa – tel. 694 643 301

 

 

Koncert charytatywny NIEPOKONANI OPOLE 2018

Środowiskowy Dom Samopomocy w Kluczborku z filią w Kuniowie serdecznie dziękuje organizatorowi koncertu za przekazanie nieodpłatnych biletów dla uczestników SDŚ. 

 

 • ...

Święto Światła na kluczborskim rynku

8 grudnia 2018 r. w Kluczborku jak co roku okres świąteczny rozpoczął się uroczystym rozświetleniem choinki na kluczborskim rynku podczas Święta Światła.

Przybył też Mikołaj ze swoimi wysokimi pomocnikami, którzy wspólnie poszukiwali adeptów do szkoły Mikołajów. Przeprowadzili oni szereg ćwiczeń i konkurencji, w których dzieci mogły wziąć udział i przekonać się, że bycie Mikołajem to nie jest taka łatwa sprawa. Na szczęście nikt nie odszedł z pustymi rękami i każde dziecko otrzymało słodki upominek.

O godzinie 17:00 po wspólnym odliczaniu została rozświetlona choinka, a orkiestra dęta z Łowkowic umilała czas świątecznym koncertem.

Wydarzenie zostało zakończone pokazem sztucznych ogni.

 • DSC_7966
 • DSC_7980
 • DSC_8013
 • DSC_8039
 • DSC_8060
 • DSC_8115

Więcej zdjęć na: www.facebook.com/Kluczbork

Otwarto urny z kartami do głosowania na KBO 2019

W dniu 11 grudnia 2018 r. o godz.12⁰⁰ Zespół Konsultacyjny ds. Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego dokonał otwarcia urn z kartami do głosowania na zadania zgłoszone do Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 r.  
Zespół stwierdził, że na zgłoszone projekty Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego w terminie od 26 listopada do 10 grudnia oddano łącznie papierowo i elektronicznie 1242 głosy.

Wyniki szczegółowe.
Do urn w poszczególnych lokalizacjach wrzucono następującą ilość kart do głosowania:

- w Urzędzie Miejskim w Kluczborku 112 kart do głosowania,
- w Ratuszu w Kluczborku 9 kart do głosowania,
- w Kinie ‘’Bajka” w Kluczborku 50 kart do głosowania,
- w Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość” w Kluczborku 150 kart do głosowania,    
- drogą elektroniczną głos oddało 921 osób.
W rezultacie w głosowaniu w formie papierowej i elektronicznej oddano 1242 głosy.

Obecnie trwa weryfikacja kart do głosowania i głosów oddanych elektronicznie. Wyniki głosowania na KBO 2019 zostaną podane w poniedziałek 17 grudnia 2018 r.

 

 • DSC_1273
 • DSC_1279
 • DSC_1322
 • DSC_1325
 • DSC_1331

Zapraszamy na bezpłatny kurs języka angielskiego

W ramach środków UE i EFS zapraszam pracujących mieszkańców na bezpłatny, 120-godzinny kurs z języka angielskiego.
Warunki dostępu oraz miejsce spotkań i rekrutację na plakacie.

 

 • ulotka kurs z angielskiego EFS

Życzenia Świąteczne

 • zyczenia-swiateczne-2018

Burmistrz Miasta Kluczborka zaprasza na Koncert Noworoczny

 • plakat KONCERT NOWOROCZNY

Wyniki głosowania na projekty Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego 2019

Na 6 projektów Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 w przewidzianym prawem  terminie zagłosowało łącznie 1242 osoby. Z tego:
- papierowo   321. Karty ważne 231, karty nieważne 90
- internetowo 921. karty ważne 908, karty nieważne 13
Po weryfikacji kart do głosowania i głosów oddanych elektronicznie Zespół Konsultacyjny  ds. Budżetu Obywatelskiego stwierdził, że na wszystkie projekty oddano łącznie 1139 głosów ważnych.

Najczęstsze powody kart nieważnych:
1. Głosujący nie podpisali kart papierowych
2. Głosujący nie zaznaczyli oświadczeń
3. Głosujący mieszkają poza miastem Kluczbork.
2. Czyste karty do głosowania
5. Głosujący nie wpisał numeru PESEL, adresu lub wszystkich danych osobowych
6. Głosujący zagłosowali podwójnie – internetowo i papierowo

Wyniki głosowania na projekty Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Projekt, który wygrał  w swoim obszarze, zostanie wpisany do projektu budżetu Gminy Kluczbork i zostanie zrealizowany  w 2019 roku.

Nr projektu

tytuł projektu

wartość

głosów ważnych ogółem

1.1

Aqua edukacja - zabawa i nauka z wodą i piaskiem (OBSZAR 1)

125 000

130

1.2

Cudze chwalicie swego nie znacie…Utworzenie szlaku miejskiego po najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Kluczborka (OBSZAR 1)

10 000

27

1.3

Kluczborskie Centrum Lekkoatletyczne (OBSZAR 1)

125 000

416

2.1

Bezpieczne podwórko i aktywne boisko. Razem dla Kluczborka (OBSZAR 2)

125 000

251

2.2

Miejsca postojowe Byczyńska 11-17 (OBSZAR 2)

48 000

25

2.3

Budowa miejsc parkingowych przy ul. Cybisa (OBSZAR 2)

57 000

290

 

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom, a mieszkańcom dziękujemy za zaangażowanie oraz udział w głosowaniu na projekty Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego.

Stanowisko Urzędu Miasta w Kluczborku w sprawie reportażu w telewizji regionalnej

W związku z reportażem, który ukazał się na antenie telewizji regionalnej, dotyczącym skargi mieszkańców ul. Piastowskiej w Kluczborku, chcielibyśmy przedstawić stanowisko Urzędu Miasta w Kluczborku.
Pismo mieszkańców, które wpłynęło do urzędu w dniu 22.11.2018 jest rozpatrywane, a sprawa jest intensywnie konsultowana z właściwymi organami. Odpowiedź zostanie przekazana mieszkańcom w ustawowo określonym terminie. Jednakże absolutnie nieprawdziwym jest stwierdzenie autora reportażu, że „znak informujący o progach zostanie usunięty, a w jego miejsce pojawi się ograniczenie prędkości do 30 km/h”. Takie słowa nie padły ze strony Urzędu Miejskiego, a wprost przeciwnie, wciąż otwarta jest kwestia zamontowania progu zwalniającego oraz znaku ograniczenia prędkości do 30 km/h, jednak w tym celu niezbędne są decyzje Policji oraz Wydziału Komunikacji.
Jednocześnie pragniemy zapewnić wszystkich mieszkańców Gminy Kluczbork, iż każda sprawa z jaką zgłaszają się do urzędu była, jest i będzie rozpatrywana zgodnie z wymogami prawa, ale także w najlepszym interesie mieszkańców.

 

Imprezy świąteczno-noworoczne w Kluczborku

Serdecznie zapraszamy na imprezy świąteczno-noworoczne w Kluczborku. Oj będzie się działo: pokaz fajerwerków w Sylwestra, retransmisja Koncertu Andre Rieu z Sydney, koncert kolęd, koncert noworoczny oraz 27 Finał WOŚP.

 • koncert koled 2019
 • plakat KONCERT NOWOROCZNY
 • Sylwester 2018
 • wosp 2019
 • 48381653_1902281389821640_2119007520906280960_n

Zapraszamy na mecz 2 ligi tenisa stołowego

W imieniu Klubu Stowarzyszenie Ludowy Zespół Sportowy Kujakowice zapraszamy na mecz 2 ligi tenisa stołowego sezonu 2018/19 LZS Blyss Kujakowice vs KS Naprzód Borucin,  który odbędzie się  21.12.2018 o godz. 18.00 w Hali Sportowej Gimnazjum w Chocianowicach.

 

 • mecz tenisa stołowego

Firma Cosma Poland otworzyła nową halę produkcyjną w Gminie Kluczbork

Pod koniec 2018r miało miejsce otwarcie nowej hali produkcyjnej firmy Cosma Poland Sp. z o.o, która została zbudowana w Ligocie Dolnej koło Kluczborka na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST PARK. Firma Cosma Poland zajmuje się produkcją szczotkarek i głowic szlifierskich oraz produkuje specjalistyczne maszyny  dla przemysłu drzewnego i metalowego. Jest przedstawicielem holenderskiej firmy Cosma Borstelfabrik Holland, która powstała w 1948 roku.
Zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: kontrahenci, wykonawcy, kooperanci oraz Burmistrz Miasta Kluczborka Jarosław Kielar, powitał kierownik fabryki Tomasz Żurawski, który od 8 lat pracuje w firmie holenderskiej i był odpowiedzialny za realizację całej inwestycji od projektu do wybudowania fabryki. Koszt budowy hali wraz z wyposażeniem w maszyny wyniósł 2 000 000 zł. Firma zatrudnia obecnie 10 osób. Właściciel firmy holenderskiej Cosma Borstelfabriek Hedwig Christiaens przedstawił 70 letnią historię firmy od 1948 r, aż do dnia dzisiejszego. Następnie wszyscy zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić  cały proces produkcji w nowo wybudowanej hali.
Specjalna Strefa Ekonomiczna w Ligocie Dolnej jest już zapełniona. Na łącznej powierzchni 54 ha wybudowali swoje fabryki: Marcegaglia, Cedrob, Aspoeck, Inpol Krak. W bezpośrednim sąsiedztwie strefy działa Ocynkownia Śląsk. Cieszy niezmiernie fakt, że inwestorzy stworzyli ponad 700 nowych miejsc pracy.

 

 • DSC_1140 [50%]
 • DSC_1146 [50%]
 • DSC_1157 [50%]
 • DSC_1162 [50%]
 • DSC_1170 [50%]
 • DSC_1181 [50%]

Kalendarium

Kalendarium
wydarzeń
Dziś jest 28 listopada 2020
Imieniny:
Lesława, Grzegorza, Jakuba
«listopad 2020»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1
23456dzień: 78
910dzień: 11dzień: 12131415
1617dzień: 18dzień: 192021dzień: 22
232425dzień: 2627dzień: 2829
30

Banery

ZdalnaSzkoła
Wnioskowanie online o odpis aktu stanu cywilnego
Nagrody certyfikaty i wyróżnienia gminy
blisko_prawy3
Kino_Bajka
Stobrawskie Centrum Seniora
https://www.pekao.com.pl/indywidualni/Wsparcie-Rodzin/
Stop Smog