Urząd Miejski w Kluczborku

Nawigacja:

Wyszukiwarka:

Banery

Powszechny Spis Rolny
Nowy System Gospodarki Odpadami
RODO
Pasieka zarodowa w Maciejowie

Treść strony

Historia Pasieki Zarodowej w Maciejowie

Pasieka Zarodowa w Maciejowie jest usytuowana w historycznym miejscu, związanym z życiem i pracą światowej sławy odkrywcy i naukowca w dziedzinie pszczelarstwa, księdza doktora Jana Dzierżona. Początek istnienia tej placówki datuje się na rok 1968, kiedy to wysiłkiem władz lokalnych i wojewódzkich oraz organizacji pszczelarskich powołano ją do życia, jako żywy pomnik upamiętniający dzieło wielkiego reformatora pszczelarstwa. Równocześnie z podjęciem prac remontowo - budowlanych, mających na celu adaptację istniejących budynków na potrzeby placówki naukowo-badawczej, założono pasiekę i rozpoczęto prace z zakresu hodowli pszczół .

Zamierzonym celem tej placówki od momentu powołania do chwili obecnej oprócz popularyzowania osoby i dorobku ks. dr Jana Dzierżona, jest hodowla matek pszczelich na potrzeby pasiek towarowych i amatorskich na terenie całego kraju. Prace hodowlane rozpoczęto w Pasiece w 1972 roku i w tym samym roku zaczęto dostarczać pierwsze partie matek dla pszczelarzy. Oficjalne otwarcie tej instytucji i nadanie imienia ks. dr Jana Dzierżona nastąpiło 3 lipca 1974 roku. Niewątpliwie ogromny trud i praca społeczna pracowników różnych lokalnych zakładów pracy w szczególności Państwowego Zakładu Unasieniania Zwierząt w Kluczborku, okolicznych pszczelarzy i całego społeczeństwa przyczyniły się do realizacji tego przedsięwzięcia w miejscu, gdzie ostatnie 22 lata życia spędził ks. dr Jan Dzierżon.

Próby o zorganizowanie na terenie posesji Dzierżonów placówki pszczelarskiej były czynione już wcześniej, czego dowodem jest umieszczenie w 1956 roku na budynku , w którym żył Dzierżon tablicy pamiątkowej z okazji 50-tej rocznicy śmierci sławnego pszczelarza, ufundowanej przez społeczeństwo Opolszczyzny.
Obecnie Pasieka Zarodowa w Maciejowie należy do struktur organizacyjnych Małopolskiego Centrum Biotechniki w Krasnem , koło Rzeszowa.

Na terenie Pasieki znajduje się dom ( Dworek ), w którym przy boku bratanka - Franciszka, ostatnie lata swego życia spędził ks. Dzierżon . W Izbie Pamięci , poświęconej temu wielkiemu pszczelarzowi można zobaczyć różne pamiątki związane z Jego postacią i Jego życiem. Obok dworku znajduje się skansen pszczelarski, z różnego rodzaju i typu ulami - są to w większości prace mistrzowskie pszczelarzy, a także stare ule pniowe - kłody. Niepowtarzalnego uroku dodają ule figuralne rzeźbione przez J. Janturę z Żegiestowa , dawne woj. nowosądeckie, umieszczone w otoczeniu dworku , pośród drzew i zieleni. W dworku można wynająć jeden z pokoi gościnnych, by, w tym urokliwym, zacisznym miejscu spędzić nieco czasu, słuchając brzęku pracowitych pszczół, zapoznać się z historią życia ks. Dzierżona, zgłębiać arcyciekawe życie rodziny pszczelej i odkrywać najgłębsze tajniki ula. Tu w okresie miodobrania można posmakować miodu prosto z ula. Pasieka położona jest na terenie wsi Maciejów nr 8, poczta 46-211 Kujakowice Górne, 11 km na północ od Kluczborka. Dojazd autobusem PKS z Kluczborka lub Byczyny. Do pasieki prowadzi również oznakowana ścieżka rowerowa z Kluczborka. Strudzonym wędrowcom proponuje się miejsce odpoczynku -altanę, gdzie można usiąść i odpocząć w ciszy i spokoju.

Od początku swego istnienia Pasieka Zarodowa w Maciejowie prowadzi prace hodowlane na pszczołach rasy kraińskiej. Zajmowano się również pszczołami rasy kaukaskiej jednak z uwagi na późniejszy rozwój wiosenny, niedostosowany do wymogów pożytkowych województwa opolskiego i rejonów południowo-zachodniej Polski, prace hodowlane nad tą rasą wstrzymano.
Aktualnie prace hodowlane koncentrują się tylko i wyłącznie na pszczołach rasy kraińskiej. W obrębie tej rasy posiadamy cztery linie pszczół, dla których realizowany jest program hodowlany:
Krainka Pogórska Cb - wyselekcjonowana z pszczół pochodzenia krajowego
Krainka Cr - wyselekcjonowana z importu
Krainka Cp - wyselekcjonowana z importu
Krainka Ca - wyselekcjonowana z importu

Priorytetowym zadaniem prac hodowlanych jest utrzymanie zasobów genetycznych w poszczególnych liniach, selekcja posiadanego materiału pod względem cech produkcyjnych (wysoka miodność) oraz zachowanie optymalnych cech biologicznych: łagodność, nierojliwość, wczesność rozwoju wiosennego, odporność na choroby i zimotrwałość. Matki pszczele są chętnie kupowane przez pszczelarzy z całego kraju.

Ponadto w Pasiece pozyskuje się i oferuje do sprzedaży różne produkty pszczele, tj. miód, pyłek, wosk, propolis , ozdobne świece z wosku pszczelego. Prowadzi się również skup i sprzedaż tych produktów , a także sprzedaż uli, sprzętu i innych artykułów pszczelarskich, niezbędnych do utrzymywania rodzin pszczelich, oraz syropów skrobiowych do zimowego dokarmiania rodzin pszczelich.

Oprócz działalności hodowlanej Pasieka pełni również funkcję edukacyjną wśród całego społeczeństwa, a szczególnie dzieci i młodzieży oraz pszczelarzy poprzez zapoznawanie z historią życia i osiągnięciami wielkiego syna ziemi kluczborskiej, ks. dr J. Dzierżona oraz propagowanie stosowania produktów pszczelich w codziennej diecie i leczeniu różnych chorób - udział w audycjach radiowych, lokalnych programach telewizyjnych, festynach, jarmarkach itp. Prowadzi się również szkolenia wśród pszczelarzy w zakresie nowoczesnej gospodarki pasiecznej, wymiany matek pszczelich, zasad dobrej praktyki pszczelarskiej.

Kontakt telefoniczny - 077/4131977
e-mail : ks_dzierzon@poczta.onet.pl
pasieka_maciejow@mcb.com.pl

www.maciejow.eu

Izba Pamięci im. ks. dr J. Dzierżona czynna:
od poniedziałku do piątku w godz. 7 - 15 -tej
sobota - niedziela po wcześniejszym uzgodnieniu

Zdjęcia

  • -
  • -
  • -
  • -

Kalendarium

Kalendarium
wydarzeń
Dziś jest 1 grudnia 2020
Imieniny:
Edmunda, Blanki, Natalii
«grudzień 2020»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123dzień: 4dzień: 5dzień: 6
dzień: 7891011dzień: 1213
141516171819dzień: 20
21222324252627
282930dzień: 31

Banery

ZdalnaSzkoła
Wnioskowanie online o odpis aktu stanu cywilnego
Nagrody certyfikaty i wyróżnienia gminy
blisko_prawy3
Kino_Bajka
Stobrawskie Centrum Seniora
https://www.pekao.com.pl/indywidualni/Wsparcie-Rodzin/
Stop Smog