Urząd Miejski w Kluczborku

Galeria

Wyszukiwarka:

Banery

DniKlb2016
Rodzina500plus
Nowy System Gospodarki Odpadami

Treść strony

Zadania w zakresie utrzymania urządzeń melioracji szczegółowych na terenie Gminy Kluczbork są szerokie i wymagają dużo nakładów ponieważ cieki oprócz naturalnego zamulenia często są zanieczyszczane przez mieszkańców miasta oraz okolicznych wsi. W obrębie miasta Kluczborka koncentrują się zlewnie: rzeki Stobrawy  i  rowu R-K – zlewnia z terenu wsi Kujakowice Górne, Biadacz, Bąków,  Bogdańczowice, Ligota Górna i Ligota Zamecka oraz rowu R-Ł – zlewnia z terenu wsi  Chocianowice,  Kuniów  i tereny leśne. Ze względu na znaczne powierzchnie  odwadniane wyżej wymienione  cieki prowadzą duże ilości wody co wymaga szczególnej dbałości o ich przepustowość.
Coraz większe i szybsze spływy wód następują z powierzchni dachów, podwórek oraz dróg,  a nie zawsze wody te odprowadzane są do urządzeń kanalizacji deszczowej.  Obciążają one niejednokrotnie właśnie urządzenia melioracji szczegółowej, które nie są dostosowane do tak dużego przepływu wód, co przyczynia się do degradacji tych urządzeń i  stwarza zagrożenie dla przyległych nieruchomości i gruntów rolnych.
Remonty czy też odbudowy rowów i rurociągów najczęściej wykonuje gmina, ale tylko na urządzeniach stanowiących jej własność.  Wykonanie prac kształtuje się na poziomie 14 % do 20 % w stosunku do ogólnego stanu ewidencyjnego  rowów, który wynosi ok. 250 km. 
Ze względu na ograniczoną ilość środków przeznaczonych na melioracje  nie można zaspokoić wszystkich potrzeb, dlatego też przy wyznaczaniu urządzeń do konserwacji czy odbudowy kierujemy się doświadczeniem oraz potrzebami zgłaszanymi przez sołtysów oraz mieszkańców gminy.
Wykonanie prac przez pozostałych właścicieli rowów melioracyjnych, do których należą spółdzielnie rolnicze, spółki i prywatni właściciele gruntów,  kształtuje się na poziomie 3%-10% w stosunku do ogólnego stanu ewidencyjnego  rowów. Prace te polegają zwykle na konserwacji urządzeń drenarskich oraz wykoszeniu i wygrabieniu porostów z rowów, a także  ich  częściowym odmuleniu. 
 

Kalendarium

Kalendarium
wydarzeń
Dziś jest 10 grudnia 2016
Imieniny:
Danieli, Julii, Bogdana
«grudzień 2016»
P W Ś C P S N
dzień: 1 dzień: 2 dzień: 3 dzień: 4
dzień: 5 6 7 dzień: 8 dzień: 9 dzień: 10 11
dzień: 12 13 14 15 16 17 dzień: 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 dzień: 31

Banery

Kino_Bajka
Nagrody certyfikaty i wyróżnienia gminy
baner toplayer
sisms2